Se C Jlkmaaitlei' Jn.-hollandse 4 'PERS 1945 Aanhangers van Westerling het hart van Djakarta vochten in China gaf Rusland „speciale rechten" op Mands'oerije de Telex tikt.. Blijde boodschap U JAARGANG NUMMER 1805 VRIJDAG XI JANUARI 195| IHtpm Stichting J)c VrQe AUunmarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Abonnementen f 0.30 per week f IJS per maand 1 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertentie* 14 ct p. mm, familieberichte» 18 cent Bi] contract aanzienlijke korting Veiantw. tedacteuii J. Zoonen I Bureaui Riddersbaat. boek Oudegracbt TeL X 2200-1971 De zevende zgji groene en rode lunetten van de voormalige speciale troe jK-n zijn oiu 16.00 uur na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Djakarta binnengedrongen, aldus vernam Aneta van de zijde van de poll tie. Volgens de polltic zijn de ongeregeld heden op verschillende plaatsen in het centrum van Djakarta omstreeks hal' Tier begonnen. O.m. wordt ge. vochten in de buurt van Swah Besar, waar zich de politiekazerne Ka- rang Anjer bevindt. Verschillende stiaten in het stadscentrum zijn afgezet o.m. de Pasar Baru, de grootste winkelstraat, enkele tientallen meters van het gebouw van het persbureau Aneta. Van de zijde van de politie we-d aan Aneta medegedeeld, dat de Mobiele Brigade, de Polisie Militer, troepen van het basiscommando en een overvalspatrouille naar Sawah Be sar zijn gedirigeerd. Ook weer strijd bij Bandung De berichten welke gistermiddag broksgewijze te Djakarta werden om vangen, schenen er o pte wijzen, dat het leger van Westerling nieuwe aan valsoperaties heeft ontketend ten westen en ten noordwesten van Ban di ..De aiad Poerwakarta, op 100 km. van Bandung werd om niet na der genoemde redenen tot .gesloten stad" verklaard, aliiuB verzekert men in over het algemeen goed ingelichte kringen De spoorweg- en telefoon ver bindingen tussen Poerwakarta en in Bandung zi'n verbroken. Volgens het nieuwsbureau Antara zouden in de streek van Poerwakarta 200 soldaten van het leger van Westerling zijn ge arresteerd. Tevens wordt vernomen, dat de spoorwegverbindingen tussen Djokjakarta en Bandung sedert Woensdag zijn verbroken. Een woord voerder van het ministerie, wie om commentaar werd gevraagd over dit bericht, evenals over de aanval door negen legerauto's van de opstandelin gen op een Indonesische post te Pada larang. waarvan reeds melding ge maakt werd, heeft gezegd dat hij in dit verband geen enkele verklaring kon afleggen. Telegram van NJ.Y. Het hoofdbestuur van het Natio naal Jongeren Verbond heeft de mi nister-president een telegram gezon- Staking in Amerikaanse auto-industrie zes maanden van onderhandelhi gen over een pensioenregeling zijn on g"vecr SSOO employés Tan de Ameri kaanse Chr/sler-antnmobielfahrleken in staking wrann. De vakvereniging van Amerikaanse arbeiders, werk zaam in de automobiel-Industrie, gaf nadat de onderhandelingen waren af gebroken. zijn bij de C'hrysler-fabrie- kon werkzame leden opdracht In sta king te gaan. Het staktngsparool geldt voor alle bij dit vakverbond aan gesloten arbeiders, werkzaam In de Chrysler-, de Soto Dodge- en Ply— month-fabrieken. Vonnis Van der Waals voltro' ken BIJ Kou. Besluit is afwijzend be schikt op de ingediende gratieverzoe ken ten behoeve van Anton van der Vaals, tot de doodstraf veroordeeld bil sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag. Het vonnis Is gistermorgen voltrokken. Zoals he kond was van der Vaals V-man van de S.D, leider Seheieder. Shell Union Sastelt in de samen werking met African Film Produc- tions vervaardigd een filmscenario over.de inwijding van het voortrek kersmonument. De 16 mm-film wordt in de 2 talen gemaakt. Samen steller is de dichter Uys Krige. Een vroeger Duitse bokser heeft in een restaurant te Krefeld, in een verzekeld glazen kastje, waarin zich een divan, een grote voorraad sigaret ten, enkele kratten mineraalwater en een radio bevonden, 50 dagen gevast. Hij verklaard hiermede het wereld record vasten te hebben. Toeschou wers. die het niet eens waren met de ze vertoning in het openbaar, gaven hun kinderen voor de bokser, dik- gesmeerde boterhammen. De vaster heeft 37 pond aan gewicht verloren FBSfieSX B, znmnGSRÏsfjn Droog weer met plaatselijk veel be woiking en hiT en daar mist. Zwakke af en toe matige wind; overwegend uit richtingen tussen Oost en Zuid. Na plaatselijk matije vont tn de cacht en orhtend, overdag overal temperatuur ©ra het vriespunt. den, waarin gezegd wordt, dat het Nationaal Jongeren Verbond, veront rust door de berichten inzake de ge beurtenissen op West-Java, de rege ring dringend verzoekt geen levens van Nederlandse jongeren op het spel te zetten door inmenging in een Indonesische verwikkeling, waarin -Nederland geen partij kan zijn. Ned. missionnarissen verongelukt De Nederlandse missionaris H. Hen driks en de missiebroeder A. van Dam behoren, naar thans wordt aan genomen. tot de 12 slachtoffers van de boot, die met ruim 60 passagiers verleden weck bij Surigao (eiland Mindanao) omsloeg. Men heeft de hoop hen' nog levénd terug te vinden, opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de missionarissen van het Heilig Hart te Tilburg, die met een grote groep in diverse delen van Indonesië en de Philippijnen werkzaam zijn. Al te veilige p'aa's voor geldtrommel Een jonge man, die op de asvaalt te Dr'ft bezig was met het uitzoeken van huisvuil, vond een trommeltje dat een bedrag van f2295 en enige dis tributieb98cheiden bevatte. Dank zij de bonkaarten slaagde de politie er in de eigenaar op te spore:Het bleek toen, dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in hui? te hebben. Haar man wist wel een goede bergplaats en ver stopte het trommeltje in de vuilem mer. Hij verzuimde echter, dit aan zijn vrouw te vertellen, zodat het trommeltje met Let huisvuil in de vuilniswagen verdween. De eerlijke vinder heeft een beloning ontvangen en de gelukkige verliezer zoekt nu een andere bergplaats. Een 20-jarige Italiaanse student te Agrigentc zal zich voor 't gerecht moeten verantwoorden, beschuldigd van het doodschieten van een 34-ja- rlge docente, omdat hij niet voor een examen slaagde. Volgens de beschul diging wachtte hij haar buiten op en loste twee schoten op haar. In de periode van Januari tot No vember 1949 kwamen 13.720 immi granten naar Zuid Afrika (zelfde pe riode 1948: 32.907) in deze tijd emi greerden 8.472 personen (in 194S- 6958). Het aantal bezoekers was 62, 251 (in 1948: 49,390). Nesi me f 43 jonge muizen onldekl Op de hoeve Weltevreden" nabij de Coekaeldijk op Texel werd terwij) men bezig was een klamp vlas over te laden op vrachtauto's, een mooi, warm nest gevonden, waarin drie en veertig jonge muizen, van welke de ogjn dicht waren. Wellicht hebben de moedermuizen met het oog op de winterkoude haar jongen bij elkan der gebracht. Het werd in ieder ge val een drastische opruiming, wan* blijven zulke vlasklampen lang staan dan vernietigen de muizen, die met 1 maand volwaseen zijn een massa kostbaar lijnzaad. Behalve deze jonge muizen werden bovendien nog 60 oude muizen gevangen. Van 43 jonge mui zen in één nest had geen der aanwe- zigen ooit gehoord. Ontzettend drama op „Tarakan" Als gevolg van de reeds gemelde ontploffing op de tankboot van de Australische marine Tarakan zijn 3 opvarenden gedood, terwijl 18 ande ren ernstig werden gewond. Van de ernstig gewonden zullen waarschijn lijk verscheidenen er het leven niet a-brengen. Ook zijn er nog vele min der ernstig gewonden. De ontploffing vond benedendeks in een der tankkamers plaats. Zij ver oorzaakte het barsten van buizen der koelinstallaties, als gevolg waarvau hete stoom werd geblazen in de eet kamer van de bemanning. Overleven den verklaarden dat degenen, die zich in de brandende „Messroom" bevonden, zich letterlijk in de hel waanden. Een hunner, wien het bloed uit neus en oren liep, riep red ders door een patrijspoort toe: Maak om 's hemels wil voort, ik een vrouw en kinderen," waarop hij weer ver dween. Door de hitte werden de dekken bo venwaarts verbogen, met snijbran ders werden er gaten in geboord, waardoor sommigen der geredden schreeuwend van pijn, naar boven ge haald werden. Volgens ooggetuigen werd de ach tersteven van de Tarakan door het geweld van de ontploffing een eind uit het water opgelicht. Kilometers ver in de omtrek werd de teweegge brachte schok gevoeld. Nogal oolimisfisch 7 De vrede is thans zekerder dan hij sinds de overwinning op Japan ooit is geweest, zo heeft de Amerikaan se minister van landsverdediging Johnsog in een rede verklaard, hij schreef dit toe aan het feit, dat he' Amerikaanse volk niet bang is ge weest verstrekkende beslissingen te nemen en zich daar aan te houden. De Pakistaanse ambassadeur In Perzië, Ghazanfar Ali Chan, heeft verklaard, dat de Perzische regering het plan heeft om in de komende 3 jaar een spoorwegverbinding tussen Teheran en Karatsji, resp. hoofdste den van Perzië en Pakistan, to' stand te brengen Eén dag millionair... Dezer dagen kreeg de Hoogo ven-arbeiders C. Hoogduin uit Haarlem bezoek van een „no taris", die hem de .reugdevol- le mededeling kwam doen, dat zijn rijke oom in Amerika hem één millioen en een grote boer derij in Californië had nagela ten. De oom was sedert zijn 16e jaar in de Ver. Staten en het zou misschien wel kunnen zijn dat d-e vrecgde van de heer Hoogduin over het plotseling milloen groter was dan zijn verdriet over het plotselinge verlies van zijn oom. Trots deed liij aan de pers medede ling van zijn fortuin en reeds waande hij zich in de Far West als heerser over cowboys en grote paarden stoeterijen. He laas alles mocht niet waar zijn Gisteravond deed de eendags mi'lionnair de verbijsterende ontdekking, dat hij met zijD milliocnen het slachtoffer was geworden van een „grap" van een „goede vriend". Deze had hem de pseudo-notaris met het schone verhaal op het lijf ge stuurd om daarna op veilige afstand te genieten van het ef fect van zijn „schalksheid". In tussen vindt de heer Hoogduin een rust om de nieuwe situatie na het verlies van zijn fortuin te overpeinzen, want zijn wo ning 1d Haarlem is omsingeld door een leger journalisten en persfotografen, die er het hun ne van willen hebben. Vorst en verkeer Op verzoek vai. Rijkswaterstaat is gisteren ten o».hoeve van het post verkeer van en naar Ameland eeu pende dienst Leeuwarden-Ameland ge opend met een Aas ter, een twee per- soous vilegtuig van de luchtstrijd krachten. De bootverbinding Oostmahorn- Scbiermonnikoog wordt ondanks de vorst nog onderhouden, echter niet meer volgens de dienstregeling. Zoals bekend is de boot'llenst Holwerd-A- meland geheel gestremd. - Generaal Tromme is vervangen door generaal Deveaux als hoofd van de Belische delegatie bij het hoofd kwartier der West-Europese unie te Fontainebleau. siana ie orengen. Fontainebleau. „Twee geheime overeenkomsten zijn gesloten tussen het communisti sche China en de Sowjet-Unie, waarbhij de Sowjet-Unle „speciale rech ten" worden verleend op Mandsjoerije, aldus heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend gemaakt, lu een gedetailleerd „document ovor de achtergronden", dat de onlangs door minister Acheson geuite verklaring bevestigt, wordt meegedeeld, dat de Sowjct-Unle het rijkste Indnstrie-gebied van China stevig achter het in het Verre Oosten gelegen gedeelte van het ijzeren gordijn heeft geplaatst Amerika: Volgens Charles Ross, se- eretaris van president Tra men, zal Trnman waarschijnlijk Vrijdag zijn goedkeuring hechten aan het plan voor de verdedigirg van het Nrd Atlantisch gebied, dat door de or ganisatie van het Noord-Atlantlsch Verdrag wen! opgesteld. Amerikaar.se functionarissen te Washington hopen, dat deze wa- penhulp-overeenkomst Vrijdag on dertekend zal kunnen worden. Vol gens het p an zou voor 1 milliard dollar militaire uitrusting aau En geland, Frankrijk België en Neder derland, Luxemburg, Denemarken Noorwegen en Italië gezonden wor den. De eerste toewijzing wapenen en mir,**f»e zal naar verwachting In de eerstvolgende weken naar Euro pa worden verzonden. WASHINGTON: President Truman heeft het congres medegedeeld, dat de uitbreiding der fabrieken voor atoomenergie sneller gaat, dan aanvankelijk voorzien was. Hij verzocht het congres daarom 87. 650.000 dollar beschikbaar te stel len voor de f'""no,pring der plan nen. De verzochte gelden vormen n deel - van de regeringsbegroting voor het begrotingsjaar, dat 30 Ju ni begint. In verband echter met de snellere uitvoering der plannen verzocht de president reeds thans over de "elden te mogen beschik ken. Kort na tien uur plaatselijke tijd heeft de Indh se gouverneur- generaal der republiek India uit geroepen. De plechtigheid had plaats in Durban Hall te New Del hi. Dr. Prasad legde onmiddellijk de eed af als cnUe president van de republiek India. P.B.O. is wet De Eerste Kamer heeft Woensdag middag het wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aanvaard met 30 tegen 11 stemmeu. Tegen stemden: de A.R. (met uit zondering van de heer Schipper) C.H V.V.D., en C.P.N. In Denemarken heerst een epidemie van een geheimzinnige ziekte, welke de artsen in verwarring brengt. De symptonen zijn misselijkheid, hoofd pijn en maagpijn. De ziekte duurt enl ge dagen oIn de rubriek kleine advertenties van een groot Belgisch blad is een advertentie verschenen met de volgende inhoud: Gevraagd 'n luchtschip zo mogelijk met beman ning om des nachts voor reclamedoel einden boven de voornaamste Belgi sche steden te viiegen oStakend personeel van de telefoondienst van Santiago heeft een automatische een trale stilgelegd door de installatie op te blazen o— Zes mannen vleldeu flauw in een stad in Noorwegen tij dens de vertoning van een film ovei venerische ziekten. 44 anderen ver lieten de zaal oTiel wordt de laatste tijd-onveilig gemaakt door 'n herdershond, die vele konijnen dood bijt. Dezer dagen behoorde ook een zestal eenden tot zijn slachtoffers. Op het beest wordt jacht gemaakt. oOp het eiland Klekkee wordt 'n actie ingezet op het vangen en doden van de schadelijke mussen. Voor een ingeleverd exemplaar wordt 4 ct betaald door de lnndbouwverenigin- gen oHet verkeer op de Lek wordt gestremd door ijsgang o— In Oostenrijk is het scheepvaartverkeer op de Donau door ijsgang gestremd. Bruggen en steigers worden be schermd oDe Raad van Europa komt eerstdaags weer bijeen, wan neer de lidmaatschapsaanvrage van Westduitsland is binnengekomen. Eea loodsboot en een loods van het gemeentelijk havenbedrijf te Zaan dam zijn in vlammen opgegegaan, doordat ontwikkelde benzinedampen tot ontploffiug kVaraen. Een persoon werd ernstig gewond oIJs en weder dienende zal Zondag a.s. de dorpentocht 'in Noordholland gehou den worden. De route is nog niet be kend. Zaandam wordt waarschijnlijk startplaats, terwijl mogelijk een klei. ne en grotere tocht gereden worden. o Het gezelschap van Hans Kaai l heeft geweigerd op te treden voor la douesische officieren. Baby te vondeling gelegd De Groningse politie heeft te De venter, een 29-jarige vrouw v. H. ge arresteerd, die te Groningen haar bs by op straat te vondeling had gelegd en daar na gevlucht was. De daderes Is naar Groningen overgebracht. De baby was intussen in goede handen geraakt. Raadselachtige inbraken te Doetinchem Reeds enkele dagen is de politie te Doetinchem op zoek naar een of meer personen, die in de omgeving van de Wijnbergseweg niet minder dan viermaal in gebroken hadde - in één nacht, n.1 In de bouwmaterialenhan del van de fa. Tiecken, de conserven fabrieken - i.n de fa. Blom en Zn. de timmerfabriek van de gbr. Agter hof en de Gelderse verlichtingsindu strie van de fa. Eppink en Ingenhorst Uit het tot dusverre ingestelde on- baldadighoid, went het merkwaar dige van de vier inbraken is, dat al leen wat vernielingen zijn aange bracht en vrijwel niets ontvreemd is De toegang tot de twee ïerstg»- noemde bodr»vpn hebben de daders zich verschaft door het bre ken van een ruit. Verschillende laden zijn overhoop gehaald en de inhoud gedeponeerd op de bureaux, stoelen e.d. Hoewel zich in een der laden en kele bankbiljetten en een aantal post zegels ter waarde van ongeveer f25 bevonden word dit bedrag vermoede lijk niet door de inbrekers ontdekt. In de timmerfabriek van de gebrs. Agterhof zijn de daders binnengeko men door het W.C.-raampje. Dit was echter niet voldoende om in de kan toorruimte te komen en daarom moest er een loket worden ingedrukt. Toen ook dit nog niet voldoende was moest een tweede loket het ontgeldor Dat er meer dan één dader is ge- woest, wordt afgeleid uit het feit dat door inbraak in de Gelderse ver lichtingsindustrie is geschied door iu klimming in een raampje, dat hoog was aangebracht. In alle bedrijven is alles overhoop gehaald en in elk bedrijf was de brandkast „gepro beerd". Blijkbaar is getracht met een stalen buis de deuren te openen want van alle brandkasten waren de deurknoppen afgeknapt en er was enige schade van weinig betekenis aangericht. Een tang. die toebehoor de aan de fa. Agterhof werd terug gevonden bij de Gelderse verlichtings industrie. De daders, die blijkbaar alle mo gelijke tijd hadden, verwarmden zich Ir dt timmerfabriek eerst bij de ka chel alvorens naar het laatste object de Gelderse verlichtingsindustrie te trekken. De Doetinchemse politie zet haar speurtocht met onverminderde kracht voort, maar tot op heden mocht zij nog geen resultaat boeken. Van deskundige zijde wortlt ver klaard, dat sinds 1945 150.000 Duit sers het land legaal of illegaal ver laten hebben. Men ontkende, dat mas sa-emigratie naar dunbevolkte ge bieden wordt overwogen. Iedere emi grant had het land op eigen initia tie! verlaten.. Geen zakgeld? Dan maar spionneren... Een Zwitserse krijgsraad behan delt thans een zaak tegen de 60-ja- rige Emil Steiner, een hooggeplaats te functionaris van de Zwitserse PTT die ervan wordt beschuldigd in de afgelopen 25 jaar copieën van tele grammen van het Britse gezantschap te Bern aan het ministerie van bui tenlandse zaken te Londen en, voor de oorlog, afdrukken van telegrafi sche mededelingen van de legaties van Duitsla'nd, Italië en verschillen de Balkan-Staten aan hun resp. rege ringen, aan de Franse geheime dienst te hebben verkocht. 8teiner gaf toe dit gedurende 19 jaar te hebben gedaan Hij was er omstreeks 1930 mee begonnen, om dat zijn vrouw hem te weinig „zak geld" gaf en hij was er mee doorge gaan, tot hij verleden jaar werd be trapt en in arrest gesteld. In totaal had hij voor zijn omstreeks 20-jarige „werkzaamheid" een bedrag ran on geveer 15000 Zwitserse francs van de Franse geheime dienst ontvangen In 1947 werd te Bern een Sowjet- russisch gezantschap geopend. De a- genten van de Franse geheime dienst vroegen hem om copieën van de Rus sische telegrammen, doch nadat nlj er twee of drie had „geleverd", is hem verzocht hiermede op te houden Een reden hiervoor werd niet opge geven. Steoner wordt er ook van beschul digd copieën van telegrammen vau vooraanstaande Zwitserse banken ec industriële bedrijven aan hun klan tenen vertegenwoordigers in het bui tenland te hebben verkocht. De regering heeft overwogen om in het Jaar 1950 niet alleen de belasting te incasseren over 1949, maar ook die over het jaar 1950 zelf. Dat is dan de blijde boodschap, die ons een dezer da gen gewerd en die ons het hoofd deed schudden. Het is best mogelijk, dat er niemand verantwoordelijk kan worden gesteld voor de schromelijke achterstand die er bij de belastingen is. Zonder n nader onderzoek zouden wij niet graag beschuldigingen uitspreken. Maar wel kan gerust gezegd worden, dat h-~t een hopeloze toestand ls, die niemand be vredigt. Pas dezer dagen zijn de deffai tieve aanslagen uitgereikt over de ja ren 1946 en 1947. Vele men-en, die te laag waren aangeslagen, zullen over die jaren nog weer een veer mo'ien laten. Er zijn er ook, die een bedrag terug ontvangen. Zij behoren dan tot de gelukkigen. Maar d'genen, die nog een aanzienlijk bedrag over die twee jaren ooeten bijbetalen er. we kennen ze, geraken fa de grootste moeilijkhe den. Waat dat moeten ze nu inhalen terwijl de inkomsten gedaald zijn en de uit ,aven gestegen zijn. En n-t komt daar de bHjde tijding nog bij, dat ze waar 9chhiplijk in dit jaar behalve dat aar digheidje nog belasting van twee jaar zullen moeten betalen. Als h"t een beetje meeloopt komt daar aan nog over heen de definitieve aanslag over 1948 We geloven dat degenen, die dit g~luk aan de lijve ondervinden, niet bepaald verheugd zijn met de blijde boodschap van de regering. In een tijd, dat aan de loontrekkenden vijf procent loonsverhoging wordt toe gestaan, moeten de niet-loontrekkenden er rekening meehourien, dat hun uitga ven ten gevolge vaa de erbarmelijke acht rstand bij de Rijk belastingen, dat het leven voor hen over dit jaar nog vijf procent extra duurder wordt. Dat is gewoonweg ergerlijk. En het schept een naar precedent ten opzichte van hen die loonbelasting betalen. Deze mensen toch zijn direct van alle soesah af. We misgunnen h n dat niet. In ge nen dele. Maar we willen er alleen op wijzen, dat er op belastinggebied toe heer.'en, die m®t orde en re qelmaat niets meer te maken hehben. In dat verband wijzen we ook op de grote narigheid, die de voorlopige aanslagen met zich nrebrenger. Tegen dergelijke aanslaqen kan men dus niet reclame ren. Dat kan pas, als de aanslag defi nitief is geworden, li kunt nu dus re clameren over de aan'lag van 1946. Ten minste, als u zo serieus bent ge werst om een goede boekhouding er op na te houden en deze te bewaren. An ders vist u .chter he. net. Er komt nog meer bij. Schoolgeld wordt gehe ven aan de hand van de aanslagen in de Inkomstenbelasting en deze zijn af komr tig van de inspecteur d<T directe belastingen. Indien men in 1946 veel te hoog was aangeslagen fa de inkomsten belasting en alweer, we kennen die ge- va'len, dan moet men over dat jaar ook veel te veel schoolgeld betalen. Nten, een bijde boodschap kunnen we de meJ deling van de regering niet noe men- Wel een boodschap, die bij vele gewone kleine zelfstandigen weer zorg zal brengen. Hèt wordt werkelijk hoog tijd, dat er een grote vereenvoudiging komt fa onze belastingheffing. Eerst als daar sprake van is, zullen we kunnen «preken van een blijde boodschap. v. Z

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1