rf€H,,)oi»rTmW HAAR KONINKRIjK Mr. Schokking:Demobilisaiieschema zal niel in verdrukking komen Convair als museum De Amerikaanse tankvloot Langedijker brandweer verlangt nog: perfect alarmsysteem! De minister van oorlog, mr. W. F. Schokkrag, heeft Dinsdagavond In het programma van de Nederlandse strijdkrachten gesproken over de bete kenis van het charteren van buitenlandse schepen, ten behoeve van de Nederlandse militairen. Met 31 Januari a.s eindigt de periode, waarin het terugvoeren van de 7 December-divisie en van degenen, die daartoe voor wat betreft de repatriëring, zouden worden gerekend, moest verlo pen. aldus de minister. U hebt bij de vele reportages over de aankomen de troepenschepen gemerkt, dat dit epatriëringsprogramma tot dus verte vlot werd afgewerkt. Het slaat vast, dat, onvoorziene omstandigheden zoals macliineschade, e.d. voorbehouden, inderdaad alle troepen, behoren de tot de 7 December-divisie en wat daartoe gerekend wordt, vóór het einde van deze maand uit Indonesië zullen zijn vertrokken. Ter rondetafelconferentie werd o- vereongekomen, dat de Kon. Landm. met de overdracht van de aouverel- niteit binnen de kortst mogelijke tij.1 uit Indonesiö zou worden verscheept Gebrek aan scheepsruimte en andere technische moeilijkheden zouden hei bijna niet mogelijk hebben gemaakt de terugtrekking binnen 6 maanden te voltooien. Vast stond echter aldus de minister, dat alle mogelijke moei te moest worden gedaan om de ter mijn van terugkeer zo kort mogelijk te houden. Het behoeft geen betoog, dat onze regering daarbij o.a. ook grote financiële belangen heeft, ter wijl er factoren van gelijke, ik zou haast zeggen van misschien meer betekenis ziju, n.1. dat de troepen, di? hun taak als beëindigd beschouwen meer dan ooit naar terugkeer vev- langen Dit laatste heeft consequen ties voor het moreel der troepen maar ook voor hun aan te vangen studie, terwijl het belang van een zo vlug mogelijk herinschakelen voor het burgerlijke arbeidsproces wel e- veneens op de voorgrond treedt. Se dert het einde van het vorig jaar is men dan ook bij het ministerie van oorlog en bij het ministerie van ver keer en waterstaat onverpoosd in de weer geweest om extra scheepsruim- te te verkrijgen. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. Het geheel aan tonnage, dat al dus ter beschikking komt, zal mo gelijk maken om de eerstvolgende maanden niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Nederland te brengen. Het staat dus op deze wijze wel vast, dat de afvoer van troepen uit Indonesië voor de eerstkomende maanden gegarandeerd is. Een veel groter aantal dan in de afgelopen maanden het geval is geweest. Het is interessant voor u om nog eens even te realiseren dat zich op de eer ste Jannari van dit jaar 69,500 mau van de K.L. in Indonesië bevond. Als men dit voor de arbeidsmarkt be kijkt, zijn we er nog'niet. want be halve deze 69.500 die wij in 1950 ho pen terug te brengen, waren er in December ook al een kleine 6000 ver trokken die in Januari terugkwamen. Ook in December en November van verleden jaar kwamen er al enkele duizenden tertig, die allen in het be gin van dit jaar klaar waren om op de arbeidsmarkt te verschijnen. Zo doende komen wij tot een getal van rond 82.000 man. die nu, op de ar beidsmarkt verschijnen. Natuurlijk niet ullemaal nu. want velen hebben al een beroep gehad en gaan weer naar hun oude baas terug, waar de werkkring i« opeugehouden. Maar ei zijn er toch tallozen, die nog goen vak hebben of die een nieuwe werk- krign moeten zoeken. Tot dnsTerre en we honden daaraan vast. is de nigemene regel, dat men repatrieert In volgorde van aan komst in Indonesië. Nu het echter om zo'n grool aantal gaat, dat wil zeggen van Indonesië naar hier, zal het niet in alle gevallen mogelijk blijken die regel steeds strak aan te houden. Er worden onderdelen ge splitst, er zijn bepaalde functionaris- Ben, die nog even nodig zijn, die hun werk moeten overgeven. Het Is geen eenvoudige zaak, maar als algemene richtlijn honden we ^ast aan de re gel, dat men repatrieert in volgorde van aankomst. Wij hopen, aldus besloot min. Schok- kin. dat niets ons schema in de ver drukking zal brengen. Zoals het op het ogenblik gaat, zie ik geen zwak ke factor, Integendeel, ik geloof, dat het best zal gaan en wat mij betreft, de bloemisten kunnen aan bet werk om wat extra bloemen te kweken, om de deuren te versieren. Zorg dat u sparregroen hebt, zorg voor een goede thuiskomst. Ik hoop, over niel al te lange tijd nog eens mededelin gen te kunnen doen over de maanden die weer volgon na 15 Mei. Want wat ik nu heb gezegd had alleen betrek king op het tijdvak van nu tot 15 Mei. Van de jaarvergadering van de plaat selijke Vrijwillige brandweer is in de loop dor jaren steeds een goede roep nitgegaan, omdat men op deze sa menkomsten eens per jaar ongedwon gen bijeen kwam en het meer ernsti ge met gezelligheid gepaard ging. Een en ander bevordert de goede korpsgeest en als dan de vrouwen mee mogen komen Is het extra go. zellig, want zoals geer. Stet opmerk te „een jaarvergadering zonder >roo wen is dor". Deze keer viel de afd. Noordschar- woude de eer te beurt als gastvrouw op te treden, iets wat haar onder lei ding van commandant Zijp goed af ging. De vergadering werd in ,,Con- cordia" gehouden in een met bloe men versierde zaal, met boven liet toneel een attribuut met de woorflsn „Welkom Brandweerlieden", met aan weerszijde de rode haan met de brandweerBlangen. Voor deze gelegenheid hadden de manschappen zich allen in hun keu- i uniformen gestoken, terwijl de v-. 'i en verloofden eveneens pre sent waren. (I peiling De hoofd-commandant, de heer J. M. de Jong riep de aanwezigen een hartelijk welkom tce in het bijzon der de burgemeester, als alg. hoofd van de brandweer en de gem.-secr de heer Dockheer en de ere-leden, de heren Kroon en Metselaar. Spr. deelde medo, dat na het officiële deel het feestelijke zou volgen. De heer. N. Stet las de notulen vari de vorige vergadering voor en daar na het jaai verslag. Men dank we-d gesproken over de geste van het gem bestuur bij de aanschaffing van de nieuwe uni'ormen voor de drie Noor delijkste afdelingen. De mauiien lo pen nu „van grosigheld naast hun schoenen". De keren, die de brandweer daad werkelijk moest optredeu werden uit voerig gememoreerd, alsmede de ve le oefeningen welke gehouden werden en niet te vergeten de deelname aan de brandweerwedstiijden waar men Dc schilderkunst en de Convair-Liners van de KLM schijnen een onweerstaan bare aantrekkingskracht op elkaar uit te oefenen. Niet alleen vo-rt elke Coa vair Liner op zijn neus de naam van een bekend Nederlands scftilder, maa: bovendien hang in de cabine een afin-ei ding van een van de werken van deze schilder. Maar dc Convair-Liner die dezer da gen uit Londen kwam, had bovendien nog een hele collectie ande.-e schilderijen aan boord. Deze schilderijen, benev.ns enige beeldhouwwerken, zijn allen ver vaardigd door Nederlandse kunsenar-s sen Zij zijn met zeer veel succes ge exposeerd in Lond n en acht andere Engelse steden De collectie, die 600 kg woog en 'n waarde had van f 34090 bestond uit 25 schilderijen en II beeldhouwwerken. De grote waarde van de verzameling was aanleiding deze in Londen de hele nacht onder politiebewaking te stellen. De Westduitse kanselier Adenauer heeft een commissie van 5 miniales gevormd om rapport uit te brengen ove- het vraagstuk van de werkloos heid in Duitsland. 1.780.000 perso nen zijn zonder werk. lang geen slecht figuur sloeg en jp de prov. wedstrijd te Medemblik, al waar Noordscharwoude zelfs eerste werd. De nadruk werd gelegd op het feit dat het bij brand geboden is om er snel bij te zijn, daar deze daa spoedig gesmoord kan worden. Een goede brandmelding is daarbij in de eerste plaats noodzakelijk. Wil de brandweer goed voor de dag komen dan moet ze goed uitgerust zijn es ook hiernaar streeft de Vrijw. Brand weer van Laagedijk. Zo wil men het slangenmateriaal aanvullen en ver nieuwen en voorts vragen de man schappen een perfect alarmsysteem Met waardering werd vermeld, de grete medewerking, die het gemeen tebestuur steeds verleende en welke steun in deze onmisbaar is. De heer de Jong merkte op, dat de afd: Broek op Langendijk nog niet voorzien is van nieuwe uniformen. Spr. hoopte dat waar het beste van deze co3tuums af is, ook deze afd in de naaste toekomst van nieuwe uniformen zon worden voorzien. Wal het alarmsysteem betrof, zeide spr dat de gemeente in deze medewerkt door de nren waarop vooraf hande lend moet worden opgetreden te ver goedén. Rekening penningmeester De pennm. de heer D. Zijp gaf een uitvoerig financieel verslag, waar uit bleek, dat de ontvangsten voor 'n belangrijk deel bestaan uit giften van donateurs en gem. subsidie. Er was totaal f2322,24 ontvangen en f1008.04 uitgegeven, alzo een batig saldo van f1314,20, waarvan f787,09 op de spaarbank was geplaatst. Hoe belangrijk donateurs voor eeu afdeling zijn, bewees de actie in Zd- Scharwoude, waar niet minder dan 113 personen konden worden Inge schreven. Zowel het verslag van de secr. als da» van de pennm. werden onder applaus goedgekeurd. Rondvraag De heer Zijp vroeg naar de loos- alarmoefening bij de fa. Eecen le Oudkarspol en wat de reden hiervan 11 Signor Rivaldi wist aog een andere pl k, waar veel schelpen zou den zijn. maar dat was aan de andere kant van het eiland. Terwijl de „Kraak' daar langzaam raar toe voer. liep Sig nor Rivaldi heel voorzichtig met d* wit t>'staaf naar zijn hut. „Eerst die prach tig bizondere zeeschelp opberg bewaren momp'lde hij. „Zeer kostbaarduur exemplaarstuksooort!" In zijn hut vond hij een schoeenen doos. waar hij zijn zwarte danschoe- was. De heer de Jong antwoordde, dat deze demonstratie als een snel heidsoefening bedoeld was, n.1. 0111 te zien wat de brandweer bij een groot complex zou kuilen presteren. Ondanks de fouten, die er gemaakt zijn was het een heel nuttige oefe ning. Noordscharwoude was de eer ste, die binnen 8 minuten water gaf. De gemaakte fouten zijn afdellnsge- wijze bekend gemaakt. Het grootste bezwaar is dat er nog geen goed a- larmsysteem is. De beer Zijp deed een beroep or de plaatselijke pers om het publiek met de hoedanigheden van de brand weer op de hoogte te houden Onzer zljds willen we hieraan gaarne vol ledig medewerking verlenen. Red.) Het is niet zo, dat de brandweer een fuiforganisatie 1b. maar de hulp van de gehele burgerij, zoals de heer de Jong terecht opmerkte. Rede burgemeester Schelhaas Burg. Schelhaas zeide, dat het gem bestuur de uitnodiging om op deze bijeenkomst aauwezig te zijn, gaarne had aanvaard. Spr. zeide verheugd te zijn, dat de oude traditie om de dames mee te nemen, weer herBteld is. Verder feliciteerde spr. de drie afdelingen met hun nieuwe costuums Men moet dit ook zien als 'n waarde ring van het gemeentebestuur voor ie brandweer. Broek op Langendijk komt nu wel iets achteraan, maar hèt is met een gemeente net als met oen huisgezin, dat men de elndjeB •bij elkaar moet knopen. De gemeen te heeft vele grote uitgaven, doch deze zaak heeft volledig de aandacht van het gem.-bestuur. Zo zal er zeer waarschijnlijk een flink bedrag op de begroting worden uitgetrokken voor het aanschaffen van nieuw slangen- materiaal. Spr. zeide er van over tuigd te zijn, dat Broek nieuwe uni formen nodig heeft, daar de oude versleten rijn. Door de paraatheid van de brandweer behoeft men hier bij een grote brand gelukkig niet bang te zijn daar er met de goede uit rusting onmiddellijk kan worden op getreden. De afd. Noordscharwoude waa eer- ste te Medemblik en als er te Ede niet te vlug water was gegeven zou het resultaat ongetwijfeld nog beter geweest zijn. Nu was Noordschar woude 17de van do 24 korpsen I11 het land, dus lang geen slecht figuur De burgemeester hoopte, dat ge noemd korps eens als prijswinnaar naar huis zou gaan. De brandweer behoeft voor de stad niet onder 'c doen, daar zelfs de Amsterdamse brandweer wel eens machteloos staat als het een grote brand betreft. Aan do Langedijk zijn ook grote gebou wen, alleen reeds een tiental koelhui zen. zodat spr. een beroep deed ou de brandweer om paraat te zijn. De beste manier is om geregeld te oefenen. Spr. eindigde met de hoop dat de goede verstandhouding der nen in bewaarde. Ze waren van glim mend lakleer en lagen tussen watten. Signor Rivaldi haalde de schofnen er uit, en legde de witte staaf zorgvuldig op de watten. „Nu staafzeeschelp niet kan stukbreken!" zei hij voldaan. „Dans-Pringschhoenen op andere plek plaats bewaarberg~n!' Vervolgens pakte hij eeo paar boe ken, en balderde daar druk in. Het wa ren boeken, waarin allerlei soorten schelpen stonden, maar «Tgens vond ZATERDAG 28 JANUARI. Hilversum I, 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 9.00 Voor d? vrouw; 10.15 Ochtendconcert: 11.00 Voor de zieken 1200 Lunchco «eert; 13.00 Nws. 13.20 Amu. ementsorkes., 1-4-00 Harmonieka pel; 14.40 Jongenskoor; 15.00 Kroniek van letteren en kuasten; 15.35 Prome De Amerikaanse koopvaardij be schikt over 385 tankschepen die in alle delen van de w.reld diens, doen. Nog 108 tankschepen zijn tijdelijk bul en dienst gesteld of opgelegd. Voor de oorlog telde d; Amerikaanse vloot in totaal 48 '.ankschepen met een totale ton nage van 565.000 ton. Deze sche pen werden toen meestal alleen op h=t Westelijk Halfrond ge brink*. Men wijst er op dat rco menteel in toaal 146 ankschepen met een totale to^naee ->1 2.353. 000 on alleen r.eds in de overzee se tankvloot dienst dro De2e schepen waarvan een groter aan tal groter en sneller dan d:c tal groter en sneller zijn dan die w*ike voor de oorinw gebru'1'" werden varen or> ralle werelddelen. Bovendien zijn ln Amerikaanse wateren 239 tank schepen met een totair tonnage ven 3 398.000 ton in gebruik voor het vervoer va nruwe petroleum en oetroleumdrlvaten tussen d° Verenigde. S**»ten. A^ska. Hawa'i en Puer*o H1co en levens in de Verenigde Staten onderling. brandweerlieden tot in de lengte van iareu bewaard zou mogen blijven et wenst een genoeglijke feestavond. Er werden nog vele vriendelijke woorden over en weer gesproken. Wat de wedstrijden in 1950 aan gaat kunnen we mededelen, dat deze in een andere geest gehouden zulller worden, n.1. eenvoudig en met een verrassend element. Het gaat er om correct voor de dag te komen en niet te vergeten oefenen en nog eens oe fenen. Hierna ging men over tot het fei telijk gedeelte, dat tot laat in de a- vond duurde. De heer Zijp had hier bij de leiding. We geloven we1, dat de Langedijker brandweer op een vruchtbare vergadering en gezelli ge feestavond terug kan zien. J hij een afbeelding van de witte staaf, d!e in de schoenendoos rustte. „Er komt slecht weer!" zei de maat Ik vod het aan mijr. eksteroog? Er na dert ellende!" Kappie bestudeerde Juist de barome ter, toen de maat die opmerking maak te. en hij zag tot zijn rrwondering. dat de wijzer aardig terugliep, en ongeveer op „Stormachtig weer" stond- Boven dien naderde er vanaf de horizon een donkere wolkenbank! nade orkest; lb.30 Gregoriaanse muz.J 17.00 Voor de j°ugd: 18-00 Piano en orgel; 18.30 Strijdkracriren; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Lichtbaken; 2L00 Negen heit dt klok; 21.55 Weekend- serenad"; 23-00 Nieuws; 23.15 Concert gebouworkest. Hilversum II, 4!5 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 9.00 Promenade orke:t 10.35 Cabaret; 11.35 Cellorecital; 12.00 Vin centino; 13-00 Nws.; 13.15 Orkest Ma lando; 1400 Voor de j~ugd; 14.20 Poli tiekapcl: 15.15 OmrcK'pkaraerorkest: 16.15 Araateursuitze-ding; 17.00 Top songs van Januari. 17.30 Voor de Jeugd 18.00 Nws.; 18.15 Populaire liedjes en in lodietjes; 19.00 Arti tieke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 20.00 Nieuws; 20 15 Tiroler muziek; 20.45 Gevarieerd pro gramma: 22.00 Sextet; 22.25 Hoorspel; 23 0Nws. ZONDAG 29 JANUARI 1950. Hilvesum I, 301 m 8.00 Nws.. 8.30 Vroegdienst; 9 30 Ni "uws; 10.00 Hoogmis; 11.40 Bach-cyclus; 12-40 en 13.20 Lunchconcert: 13.00 Nieuws; 14 uur „Koning Swentiblod", oratorium van Strategier; 16.30 Lof: 17.00 Kerl. dienst: 18.30 Strijdkrachten: 19.00 PsaI men: 19 30 Nieuws: 19.52 Boekbespre khig, 20.12 Volkslied-ren; 20.41 Caba ret; 21.03 Bel Canto; 21.52 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Licht avondconcert Hilversum II, 415 m. 8 00 Nieuws 8.18 Duitse Dan'en; 8.45 Barcaroll"; 9.15 Verzoekprogramma: 10.00 Voor de jeugd; 10.70 Kerkditnst; 12.00 Mu ziek—mozaïek; 13-00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek: 14.05 Boekenhalfuur; 14-30 Symphonlsch concert: 15 45 The Sky masters; 16.10 Koorzang: 16.30 Sport revue: 17.00 Tussen kerk en wereld: 17.30 Ome Keesje; 18-05 Sport: 18.15 Nieuws; 18.30 Cabaret; 19.00 Radio- lympus: 19.30 Lichte muziek: 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest Hugo de Groot; 20.50 Metropoïe orkest; 21-20 Licht programma: 21.45 Kamerorkest; 22-30 Lichte muziek; 23.00 Nieuws. Noferings Commissie benoemd Door het Beursbestuur is thans een een commtsie ingesteld die wekelijks de noteringen zal samenstellen van de verschillende verhandelde producten. Met ingang van volgende week zul lea dus officieel noteringen worden verstrekt van granen. peulvruchten, ruwvoeder. stroo, vlas. aadappeien en plantaardappelen. IJS IN GKKSTMER AMBACHT NOG NIET BETROUWBA AR Door de vele wakken is het ijs in de Geestmerambacbt nog niet betrouwbaar. Verscheide ne personen moesten huu durf om overal te rijden met eeu nat pak bekopen. Bij de Dieps meer zakten vier personen door het ijs en aan de Oosterdijk te Noordscharwoude één Voor zichtigheid blijft dus gebolen. Jaarvergadering in gezellige sfeer Roman naar hei Engels door Ida Boyd 19) Wanda knipperde verleidelijk onschuldig met haar ogen en mompel de quasi-wrtjsheden over de vrouw van een politicus, die, in elk opzicht, erva ring moest opoo n. En Freds uiteenzet tingen daarop over de ervaring, die wekelljk nodig was, maakten geen in druk- Haar ogen en wimpers spotten zo'n beetje met :hem. En ze werd lt. hoge mate verkwistend Zelfs voor hun ruime middelen werden haar grillen te kostbaar. Er kwamen rekeningen binnen, die zij terzijde legde maar die hij. tenslotte moest betalen en die hem de schrik om het hart deden slaan. In zijn praktijk kwam hij veel in aan raking met gevu.len, waarin vrouwen op dergelijke manier met geld gesmeten hadden. Ea met d? dag werd zijn gezicht ernstiger e* zijn houding tegen over zijn vrouw minder toeschietelijk Buitensporigheden in g?drag of met geld konden geen hulp zijn voor Freds carrière en hij sprak er tenslotte ern •tig over met Wanda. De tegenwoor dlge ministerpresident en diens vrouw hadden een strenge levensopvatting en aHes wat zweemde naar onregelmatig heid -in het leven van een Jong politicus kon hun ongenoegen opwekken. Wan dat moest begrijpen, dat ze zich in elk opzicht in acht moest nemen- Ze inopst de carrière van haar man au serieux nemen als ze dat niet deed. zou ze die carrière bederven. Wanda geeuwde achter haar hand en neuriede een wijsje. „Ik heb óók een carrière", zei ze oPeens en keek hem schalks van opzij aan. „Een carrière voor mezelf. Ik heb laatst een geoprek gehad met een lady Cynthia en die zei. dat ik een prachtcarrlère kon maken, als ik mij bij hun groep wou aansluiten. Een pracht carrière met mijn vookomen. zei ze" „Praat nu alsjeblieft geen onzin. Wan da. Dc zou nooit en nooit toestaan, dat je je inliet met dat soort mensen. Dat zou voor mij de ondergang zijn." „Maar voor mij niet", mompelde Wanda. „Ik zou op die manier mijn eigen politieke ervaringen en raeningro opdoen en niet meer die van Jou en je moeder behoeven na te praten. „Maar klud wat kun je begrijpen over zulke dingrn, als Je niet luistert naar mensen, die goed op de hoogte zijn „O, ik wil ook wel eens naar de anderen luisteren. Lady Cynthia ls even goed op de hoogte als jij. Denk eens even aan de gunstige omstandigheden waarin ze verkeerd heeft. En Je moe dei' Die praat soms de grootste on zin onzin uit de tijd van koningin Victoria, waarnaar tegenwoordig nie mand meer luistert Ik wil op de hoog te komen van moderne ideeën." „Luister eens. kindje-—" Fred wierp al zijn overredingskracht in de schaal. „Het is gewoonweg ergerlijke brutali telt van die jonge dame, om de partij te durven opnemen tegen „Ja daarin ben ik het volkomen met je eens", riep Wanda. „Brutaliteit dat is wat je nodig hebt. Daarmee kom je er altl'd. En zonder brutaliteit kom je nergens. Het is het geheim van alle succes en ik ben van plan mij cr een flinke doiis van aan te schaf fen. Met mijn gezicht en figuur eu bru taliieit geloof ik. dat ik ver kan ko men." De blik. die ze hem hierbij gaf. en het onweerstaanbare lachje, deden het hem, zoals ze later met trots aan haar vriendinnen vertelde. De rest waren kussen en een chéque voor nog open staande rekeningen en een soort over eenkomst, die de oude rars. Bullingham de angst op het lijf joeg, toen ze er leter van hoorde. Wanda bemoeide zich nu niet meer niet haar oudtrs. Ze liet hen aan Lenda over en Lenda, die een betere en ver standiger kijk op het leven bad, bleef hen vriendelijk behandelen- Jade Lasal les was nu zover gekomen, dat btj rond uit verklaarde, Wanda onmogelijk te vinden: wat de toestand niet gemakke Hjk maakte, want de zusters bleven de samenhang bewaren op haar eigenaar dlge manier en hadden geen rust als ze elkaar een tijdlang niet sagen. Het hoofdpunt vaa contact was haar geza menlijke intrige, om Linda aan een goede partij te krijgen. Wanda had tegen niemand een woord gezegd over wat zij op de zolderkamer in Cretton Strutits gezien had. Zelfs te gen Ltada had ze er niet over gespro ken en Linda wist niet, of ze er iets ©ver gezegd had tegen Lenda. Linda zelf zweeg er natuurlijk over, om geen nieuwe onaangenaamheden te scheppen cu Wanda zweeg, omdat ze nooit en nooit zouerk enen. dat Arthur haar avances had afgewezen, omdat hij van Linda hield. Dat feit. dat ze nooit er kennen zou, was als gal in haar mond. Met wellust zou zc die Jonge liefde die ze vèrrast had de doodsteek heb ben gegeven als ze het gekund had. Niet alleen uit kwaadaardigheid, want ze wist maar al te goed wat een schan daal er uit zou voortkomen, als het bekend werd. Een vreemde mengeling van verachting en respect voor Linda verteerde haar, ze wist dat Linda hun allen nu meer moeilijkheden zou gaan bezorgen dan ze ooit gedaan had. Ea als zij (Wanda) er met Lenda over zou spreken en Lenda moest toch gewaarschuwd worden wist ze maar al te go~d dat Lenda haar zou overstel pen met verwijten, haar zeggen zou, dat het haar schuld was, dat ze die dag in het Bcrkeley Hotel als een idi oot gedaan had, om over Arthur Man ners te spreken, waar Linda bij was. En dus hield Wanda haar mond en bleef Lenda onkundig van het geval terwijl ze meehielp Linda goed te kle dti. en haar meenam naar haar the dan sants en naar schouwburgen en soupers om kennis te maken met „goede par tijen". En Arthur, die nu het baantje had. dat mr France hem had bezorgd en dat hem veel minder opbracht dan zijn ela rlnet. voelde zich verder dan ooit ver wijderd van de mogelijkheid, een vrouw te onderhouden. Mr en mrs Rellace, die vernomen hadden, dat hij nu geen straat muzikant meer was, waren daar zeer tevreden over. maar konden er nog niet toe komen, om hem eens uk te nodigen Het zou kunnen, dat het dienstmeisje hem met Loutje en 't orgeltje gezien had en het zou zo Pijnlijk zijn. als ze hem herkende. Dienstboden warec te genwoordig zo moeilijk. Ze zou kun nen weigeren, een straatmuzikant te be dienen. Het was een netelige positie. Zc kibbelden er urenlang over, maar Arthur kreeg geen uitnodiging. Linda zweeg en Wanda wachtte ea wachtte- Op een van deze heldere voorjaar s dagen had Wanda vriendinnen op de thee. Ze had ze op haar eigen kamer ontvangen met verrukkelijke sandwiches en cake en room. Maar ondanks deze heerlijke versnapering n waren ze niet erg op haar gemak. Lady Betty Moula beet een stukje van haar foie gras sand wich af en liet het verder op haar schoteltje liggen. Ellle Swayne begoa fluisterend, doch met nadruk, te spre ken. „Sara zegt dat het geen grap meer is heus niet Je weet, wat een zot tin Gloria kan zijn als ze 't op haar heupen heeft. En, ze heeft hem alles gegeven, wat ze bezat- AHes. En hij wil nog meer hebben. Hij zegt dat liet hem toekomt. En ze heeft nog die hoge rekening staan bij Fouchet en ze hebben haar geschreven, dat ze gerech terlijke maatregelen tegen haar zullen nemen en ze durft h?4 gewoon niet aan haar broer te vertellen. (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3