£)e C Jfemaardei' N-HOLLANDSE i 'PERS Ï945 Precaire vrede" eist een doeltreffende verdediging der V.S. n Hoenderpest Westialen Verkeer te water en te land werd ernstig gestagneerd Scheepsramp bij Norderney Aanval op eiland Hainan siaai voor de deur Verbluffend 5* JAARGANG No. 1809 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1930 Uitgave Stichting «De VrQe AUunaarder" Exploitatie N.V. Sprekend rapier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 ct Jfc mm.. familieberichte» 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veianiw. iedacteun J. v. Zoonen I Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel K 2200=1971 Amerika laat de tanden zien Min Johnson spreekt van nog niet gebruikte wapens'' Fokbedrijf in enkele dagen ten gronde In de plaats Husslingliauseii (West Falen) op ongeveer 75 km afstand van onze grens, naar op enigszins heuvelachtig terrein een kippenfarm is gevestigd benevens een ecndenfoh kerij en een zilvervossent'arm, is de hoenderpest voorgekomen. Het aantal kippen bedroeg ruim J week geleden nog 1600 stuks, gehuis vest in goedverzorgde hokken, stal len en broedhuizen. die verspreid zijn over een acht hectare groot weiland. Op 21 Januari deed zich bij de kip pen een ziektegeval voor, waarvoor men geen naam wist. De hulp van een veearts werd ingeroepen. Niet tegenstaande het feit dat de stal waarin de ziek<> dieren werden aange troffen direct afgesloten was, bleken op 23 Januari ook andere hokken aan getast. Het aanta dode kippen was toe i tot 240 gestegen. Op 27 Januari waren er van de 1600 kippen nog 300 in leven. De veearts had Intussen 'n aantal dode en levende kippen naar 2 verschillende onderzoekstations gezon den. waar kippenpest als doodsoor zaak werd geconstateerd. Onmiddel lijk is de gehele boerenplaats geïso leerd. De rest van de kippen is afgo- mnakt en verbrand. Een verklaring over de oorzaak van het optreden der k prenpest kon niet worden gegeven o' het zou moeten zijn, da', daar men twee weker geleden was begonn'n met de bestrijding van ratten, doie ratten de ziektekiemen over de hok ken beblren verspreid. Bij de 350 zil vervossen en merkwaardig genoeg ook bij de 400 eenden hebben zich tot ot) tmdon geen ziekteverschijn fie'en voorgedaan. Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie verklaarde gistere» dat het naar schattingen v. Amerikaanse geleerden „nog enige tijd zal du ren voordat enig ander land voldoende atoombommen zal bezitten om het gebrnlk ervan te rlsqueren". Johnson, die dit zelde in zijn rapport «ver de Amerikaanse defensie over het jaar eindigende op 30 Juni 104!). merkte op dat „onze voorraad van deze bommen, onze prodnctleeapae'teit ervan en het aantal en de kwali teit van de vlicgt"»<-cii, die ze zonden moeten lanceren, een grote mate van veil'gheld verschaft". Hij waarschuwde, dat in deze tijd van geleide projectielen, vliegtuigen sneller dan het geluld en duikboten van schier onbeperkte actieradius o aanval van de andere kant van de wereld onaangekondigd en met oi^ voorspelbaar geweld zou kunnen ko men. ,,De enige landen, die geheel pa raat kunnen zijn. zijn zij, die opzet telijk en in het geheim plannen vooi een oorlog smeden en zonder waar schuwing toeslaan. Zij moeten be trouwen op de beste voorbereiding die wij tijdens de huidige precaire vrede kunnen treffen, zodat onze strijdkrachten als wij zouden wor den aangevallen niet zonder behoor lijke opleiding de oorlog moeten in gaan. Minister Johnson heeft in z'n rapport in het kort geschreven over de oor logvoering met „nog niet gebruihelij ke wapens". In het overzicht van de werkzaam heden van het legerkorps, belast met ontwjfckePng Hor chemische oorloge voering, wordt ondermeer gezegd dat een diepgaand onderzoek ia inge steld n-»- do Tnocet^Vhedoii ven aan 's Winters afscheid? De trawanten van de ijskouing be ginnen zich nu ook geducht te laten gelden. Sneeuw en regen veroorzaken e overlast, vooral ten zuiden van de grote rivieren Daar regende het gis termorgen en was oorzaak van spie gelgladde wegen, die niet berijdbaar wa en terwijl op verschillende trein trajecten ijzelvorming plaats had. In Noordholland was de sneeuwjacht de oorzaak van bnnkenvnrmmg, die het autoverkeer bemoeilijkten. Later op de dag begon 't ook in Noordholland licht te regenen, waardoor spiegel gladde wegen ontstonden. Uit het land kwamen de volgende be richten binnen. Op Zuid-Beveland speelde de plot selinge gladheid van de wegen het verkeer parten. De autobussen van de automaatschappij „Zeeland" kon den niet rijden. In de z.g. „zak van Zu'd-Beve'and. ten zuid-westen van Goesi werd alle verkeer gestaakt temeer daar het ijs op de enigszins afhe lende landwegen niet wordt af gereden. Gistermorgen werden de NS busdien sten Venlo-Roermond, Roermond-Sit- tard en Sittard-Maastricht wegens de gladheid van de weg gestaakt. In de omgeving van Rotterdam voor al bij de Delïshavense Schie had men veel 'ast van ijzelvorming. Op de tra jecten Rotterdam-Amsterdam en Rot «crdam-Hoek van Holland ondervon den de electrische treinen daardoor vertraging. Tengevolge van ijzelvorming reed het electrische treinverkeer Hoek van Holland- V'aardingen op een lagere stroomspanning. De bootdienst Texel-Den Helder werd in verband met de ijsgang tot t^ea/Bsn af arannaschSjn Meest zwaar bewolkt ine! nu en dan teoen, hh'r en wellicht voorafgejaan door sneeuw. Geleidelijk toenemende en vooral in de kustprovincies tijdelijk st vinachtige wind, hoofdzakelijk tussen ze:-', er. zuidoost. Aanvankelijk tempe ra tuur Lij het vriespunt, Jater weer stij ging \a.i temperatuur.. gistermiddag 3 uur gestaakt. Het SS Marsdiep van de VN Texelse eigen s'ooml sotondernrming kon de toege vroren haven van Oudeschlid niet be reiken. Dwars voor de haveningang viel het water zeer snel, zodat de Marsdiep, met 20 passagiers en post aan boord, onverrichterzake moest I» rugkeren naar Den Helder. De ,,dr Wagemaker" heeft de haven van O» deschild nog juist op tijd weten fc verlpten. Beide schepen bleven giste ren te Den Helder liggen. De dr. Wa gemaker zou gistermiddag om 3 uur trachten de haven van Oudescbild te bereiken. DMarsdiep zal eventueel een boot- d:enst op 't Horntje (het kortste tra ject openen. De Zaandams Stoomvaart Maat schappij heeft de bootdienst Zaandam Amsterdam v.v. in verband met de ij§gang gestaakt. Op 't ijs overleden Te Warga kwam de 68-jarige M. G de Boer, die deelnam aai een hard rijderij van leden der plaatselijke Ijs club in de klasse van mannen boven de 60 jaar, dusdanig op het ijs te val len, dat hij kort daarna aan de gevol gen overleed. vallen met vergiftigd en radioactief materiaal en de beste verdedigings wijze daartegen. Ook is aandacht be steed aan de bacteriologische oorlogp voering en de verdediging daartegen In het rapport wordt nog verder vei klaard, dat „bijzondere aandacht b< steed wordt aan proefnemingen met her vaardigen van ammunitie waar mede niet een speciale, doch verschi' lende stoffen kunnen worden ver spreid. Iu de nabijheid van het routelicht boei JE 1 bij Norderney is het stoom schip Rldamus (deze naam werd op gegeven, maar komt niet in de regis ters voor) gezonken. Het Engelse stoomschip Rumania redde een ge deelte van de overlevenden. Er wordt gezocht naar verdere slachtof fers. In de buurt zijnde schepen wor den verzocht naar de plaats van de ramp te komen. Nar*-* wordt gemeld, dat de Fida- mus gezonken is op 53 graden 49 minuten dertig seconden noorder breedte en 7 graden 30 min. Ooster lengte (ten noorden vhn Norderney) Er zijn acht overlevenden van de Fi- damus door de Rumania opgepikt. Nog acht anderen worden vermist Het is nog niet bekend welke natio naliteit de Fidamus heeft, noch door welke oorzaak het gezonken is. Ver moedelijk betreft 't een Engelse kust vaarder. De reddingboot te Oostmahorn. schir per Mees Toxopeus, zal niet uitvaren omdat de plaats van het ongeluk te ver van Oostmahorn verwijderd is. Het stoomschip Rumania heeft een onbekend schip, dat koer3 zet naar de plaats waar de Fidamus is gezon ken verzocht, met de meeste spoed naderbij te bomen, daar er nog over levenden in het water bij de Rumania ronddrijven. Waterstofbom zal vredeskansen vergroten,' menen senatoren I>e democratische senator Millu- re Hydings. voorz. van de Senaatcom missie voor de strijdkrachten, heeft er op aangedrongen <]af <jP yer. sta ten de waterstofbom znilen vervaar digen. HIJ verklaarde, dat indien A- merika hier niet toe overging, i!II neer zon komen op een uitnodiging om het o-» vallen. Senator Tyding is de 2de vooraan staande senator, vrz van een senaats commissie, die erop heeft aangedron gen dat de Ver. Staten ove'ï zullen gaan tot de vervaardiging van de wa terstofbom. De eerste was de demo craat Tom Conally, vrz. van de Se naatscommissie voor de Amerikaanse buitenlandse betrekking. Reuter meldt uit Londen dat de - conservatieve Daily Maill er ln een artikel op aan heeft gedrongen dat de Westerse wereld opnieuw za1 pogen de Sowjet-Unie er toe te be wegen medewerking te verlenen vooi het tot stand brengen van een inter nationale controle van de waterstof bom. Het blad verklaart met nadruk, dal Indien een dergelijke poging niet zou slagen, het bijna zeker is, dat de Ver enigde Staten tot vervaardiging van de waterstofbom zullen overgaan. De 86-jarige Alexandre Drbani trad in Florence, ziek en zwak in een zie kenhuis liggend, in het huwelijk met de 82-jarige mevrouw t'ommassten Claver. De grijz. bruid zat in eeD stoel naast het ziekbed van haar brui degom De geestelijke sprak de woor den „tot de dood u zal scheiden" waarop Urbani fluisterend ten ant woord gaf „Dat beloof ik". Het wa ren de laatste woorden die bij op de aarde sprak, want onmiddellijk daar na overleed hij. De bruid stortte be wusteloos neer er moest naar het z'e kenhuis vervoerd worde» bJJe Porzische regering heeit medege deeld dat 5 personen zijn cmgekom* bij de jongste overstroming en niet 500 zoals oorspronkelijk gemeld Is Een mens kan zich vergissen niet waar. Op een der eilanden in het Zuidpoolgeb ed bevinden zich reeüe gedurende r jaren een 15-tal Engel se geleerden. Zij willen echter weer naar huis en uies moest een vlieger de gewaagde vlucht maken. Hij slaag de hierin gedeeltelijk en twee geleer Amerikanen spoedig zonder te'etoon De unie van Amerikaanse arbeiders werkzaam bij de Bell Telephone Com pany, die de telefoonverbindingen Jd de Ver Staten onderhoudt, heeft ge dreigd Donderdag 100000 van haar Ie den in staking te duen gaan, Indien haar eisen om meer loon en korter werkuren voor haar leden niet door de directie van de maatschappij in gewilligd worden. In dat geval wordt tevens door de unie gedreigd met uit breiding van de staking tot alle 300 000 in de Amerikaanse telefoonbedrij ven werkzame arbeiders. Juwelier opgelicht Een jonge vrouw te Nijmegen ie door de recherche te N'jmegen ge pakt. Zij had een Nijmeegse juweliei opgelicht voor f600 aan gouden sie raden. Een deel had zij verkocht aan een opkoper. den bivakkeren weer in Engeland achter de kachel oWijlen Joa- chim von Ribbentrop heeft voor eer zuivering8reelitbank in Neurenberg terechtgestaan De in 1943 opgehan gen Duitse minister werd als „grote n i-schuldige" geclassificeerd. Het hof gelastte con fiscatie van zijn be zittingen die echter zo gering waren de Telex tikt... dat zij het posthoorn proces niet eens konden dekken o— Het Zwitserse volk kent geen woningnood oDe berg Vfgescia die 1100 meter hoog is en langzaam in de richting van het Italiaanse dorp Emilia glijdt heeft Zaterdag het dorp gereikt, waarutt alle bewoners zijn geëvacueerd. Twee huizen werden door de aardmassa De Daily Mail dringt er verder op aan, dat alle middelen te baat zulten worden genomen om het Russische volk over de ware stand van zaken in te lichten. Het Amerikaanse departement van defensie heeft in een jaarrapport mee gedeeld, dat op de vliegbasis Sandia in Nieuw Mexico atoombommen opgf slagen wórden en dat luchtmachtper- ^oneel wordt geïnstrueerd over hel gebruik van de bommen. De Amerikaanse luchtmacht heeft .verscheidene bases op korte vliegaf- «tand van Sandia, vanwaar vliegtui gen met atoombommen kunnen opstij gen. Boston wil niets van Japanners weten Veertien leden van de Japanse volks vertegenwoordiging brengen thans 'd bezoek aan de Ver. Staten, in het ka der van een „heroriëntatie in demo cratische beginselen". De Japanse parlementairs wilden ook een zitting van de gemeenteraad van Bostom bijwonen, doch de rand nam een motie aan, waarin dit werd belet. De motie werd ingediend door een ve teraan van de eerste wereldoorlog Deze verklaarde ondermeer: „Het is al mooi genoeg dat wij de Japanners voeden en kleden doch laten wij het niet zo ver drijven, dat wij hen ook nog op zodanige wijze gaan heropvoe den, dat zij in staat zijn binnen enigp jaren opnieuw een oorlog te begin nen. De heren Japanse volksvertegen woordigers bevinden zich waarschijn lijk in de Ver. Staten om foto's van on ze versterkingswerken te nemen en om te trachten alles van de atoom bom aan de weet te komen". Arbeiders en politie slaags bij Bari Te Berletta bij B" -: -ijn 2 arbei ders en een politieagent «rustig ge- wond, toen demonstrerende arbeiders in met de politie. Tien-i'-" - den tegen de sluiting van een fabriek van wijnproducten, die volgens de dl rectie wegens „slapte in zaken" slui. ten moest en volgens de arbeiders „volop werk" had. De politie verklaarde later ervoor te hebben gevreesd dat de arbeiders de gesloten fabriek zouden bestormen Zij vuurde daarom een salvo in de lucht. De arbeiders begonnen hier op de politie met steenn te bekoge len. waardoor een politieagent ernstig gewond werd. Bij een charge met de guinwiknup pel van de politie werden toen twee arbeiders ernstig gewond en 36 licht De politie meldde na 1 rtxr, dat de rust en orde waren weergekeerd. Noorwegen, Zweden, Engeland en Denemarken hebben bekend gemaakt dat een overeenkomst tot stand is ge komen. Ts|ang Kai Sjek koopt voedsel in communistisch China 10.000 boten zijn langs de znidbnsi Tan Kwantoeng, tegenover Hainan gegroepeerd, voor een aanval op het eiland, welke tegen midden Februari zou kunnen worden ondernomen, aldus meldt de nationalistische militaire inlichtingendienst, die er aan toevoegt, dat 5000 van deze boten voorzien zijn van een motor. Volgens de verslagen van de jong ste verkenningsvluchten worden in Kwantoeng steeds aanzienlijke troe penbewegingen waargenomen, met Pakhoe en het schiereliland Lietspjou als voornaamste centrum, waar de verzamelde communistische strijd, krachten op 400.000 man worden ge raamd. Een woordvoerder van het nationalis tiscbe ministerie van landsverdedi ging heeft verklaard, dat de geregel de communistische troepen, die zich op Hainan bevinden in de laatste 3 dagen een geweldig offensief hebben ontketend, klaarblijkelijk ter voorbe reiding van de inval door het lan dingsleger. Het nationalistische mi nisterie van landrverdediging maakt voor de eerste maal gewag van het bestaan van sterke communistische activiteit op Hainana. reeds vernietigd. Nog drie andere plaatsen worden bedreigd oEen badmeester uit Schoonhoven is ver oordeeld tot 1 jaar en zes maanden omdat hij een politie-agent met een mes in de borst gestoken had oIn Bangkok is een grote hoeveelheid re volvers In beslag genomen. Deze tien duizend revolvers waren bestemd voor de Chinese ondergrondse. o Minister van Maarseveen zal Vrijdag met de „Willem Ruys" naar ons land vertrekken oMohammed Roem zal Donderdag naar ons land komen als hoge commissaris van Indonesië —oDe Chinese communistische re gering wil Oostduitsers als adviseurs werven. De Duitsers zijn in het verre Oosteu nogal attractief oHet zal niet lang meer duren of de regering van Indonesië zal het communistisch bewind in China erkennen o— Ge durende 2 uur verd hevig gevochten in de straten van Tel Aviv tussen po- litietroepen en communisten. De wan ordelijkheden eisten geen doden en gewonden. Reuter meldt, dat Tsjiang Kal Sjek voedsel koopt in het door de commu nisten bezette Noord-Chlna voor zijn troepen op Formosa. Traangas contra bloempotten in Honkong Bij een botsing tussen tramperso neel en politie te Hongkong zijn tal rijke gewonden getallen. Arbeiders die demonstreerden tegen een voort gezette Kerst-uitslnitlng door hun werkgevers vielen de politie aan, toen deze trachtte zich meester te mahen van een door de demonstranten ge- brnikte luidspreker. De politie verweerde zich met traan gasbom men, waarop arbeiders van de tram'ijnen de politie van de daken af met bloempotten en stenen bombardeerden. De gehele stad was in opschudding doordat politie-auto's met loeienue syrenes van alle kanten der stad aan kwamen stormen. Nadat de politie de toestand geheel meester was, bleek, dat 70 demon stranten zijn gea-resteerd, van wie 60 naar het ziekenhuis zijn vervoerd Verschillende blr.nke en Chinese pc litieraannen werden licht gewond. Een deel der demonstranten be hoort tot de machtige pro-communis tische arbeidersfederatie. Men acht het daarom mogelijk, dat het incident gevolgen za' hebben Elf VN-commisies zonder Russen De Srfwjetgedelegeerde heeft uit protest tegen de Chinese nationalis tische afgevaardigde de commissie van deskundigen van de veiligheids raad verlaten. Er zijn thans 11 com missies van de Verenigde Naties, die door Rusland zijn verlaten of worden geboycott. Het is min of meer verbluffend, over hoe ontzaglijk veel werkkracht sommige mensen menen te beschik ken. Terwijl er mensen zijn, die het altijd even druk schijnen te hebben en er toch weinig werk uit hun han den komt, zijn er andere mensen, die hel werk spelenderwijs verrichten e» er maar steeds baantjes bi) krijgen. En middelerwijl worden ze gekiekt hier en daar en hebben steeds tijd en een gemoedelijk woord voor Jan en alleman. Het is compleet een wonder. We hebben er destijds al eens op gewezen, toen de burgemees ter van Rotterdam, de heer Oud het lidmaatschap der Tweede Kamer aan vaardde, terwijl hij daarnaast leider van zijn politieke partij bleef. We hebben toen de vraag gesteld, of niet de een of andere functie daar onder zou lijden. We kunnen niet be oordelen of dit zo is. Wel willen we openlijk onze bewondering uitspre ken voor de wijze waarop de heer Oud de onderwerpen die hij in de Kamer behandelt voorbereid en on der de knie heeft Al veroordelen we de cumulatie van functies ook nog zo nadrukkelijk. Waarschijnlijk zullen we binnen kort weer onthaald worden op een fraai staaltje, waarbij aan iemand, die een volledige betrekking heeft, een andere volledige betrekking wordt aangeboden. We bedoelen on ze minister van Buitenlandse zaken, de heer Stikker. De heer Stikker heeft een drukke werkkring. Confe renties hier, conferenties daar, want buitenlandse zaken is geen sinecure meer. En ziet. daar brengen de kran ten het min of meer ontstellende be :cht dat onze minister van tv landse zaken is aangezocht om op te treden als directeur van de orga nisatie voor Europese samenwerking op economisch terrein. En als we ons niet sterk vergissen is ook dat een functie, die de gehele persoon zal opeisen. Dat is dus twee functies voor één persoon. En de heer Stikker zal deze functie aan vaarden, vermits hij de portefeuille van buitenlandse zaken niet behoeft op te geven. Maar men weet in re geringskringen ook, dat het schier 'n onmogelijkheid is om deze twee fune ties door één persoon te laten ver vullen. En nu de oplossing? Een staatssecretaris, meneertje. Is het eigenlijk niet om te glim lachen? Want waar blijft nu het sprookje, dat sommige mensen zo verbluffend veel werk kunnen doen? Er blijft maar weinig van die glans over, als z? een staatssecretaris naast zich krijgen en ze zelf verlaagd wor den tot de minister, die wel zo vrien delijk wil zijn, zijn handtekening te zetten onder de stukken, die d* staatssecretaris voorbereidt en hem voorlegt. En is het ook niet zo bij burgemeesters-kamerleden? Is 1 ook niet zo bij tal van andere functies? Men voegt maar samen, men combi neert maar, en de betrokkenen ste ken rustig hun dubbele of driedub bele tractementen op zak. Als ze werkelijk over zulk een verbluffen de werkkracht beschikken, laten ze dan in de eerste plaats aan de ge- ""hap denken en besef' de arbeid welke ze in een nevenfunc tie verrichten, aan de hoofdfunctie wordt onttrokken. Dat kan miscbien geduld worden in een comitee, dat liefdadigheid beoefent, bij wijze van tijdverdrijf. Maar het wordt beden- door mensen, die in het maatschap- kelijk, als het ook wordt gedaan pelijk leven een vooraanstaande func tie bekleden. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1