KAPPIE Exportproducten moeten aan hoge eisen voldoen Een verantwoording van de Landbouw Coöperatie Handel met Duitsland voortaan aanmerkelijk vrijer Rusland zou beschikken over „super - waterstofbom" een HAAR KONINKRIJK Coöperatie tegenstander van P.B.O. In het Gulden Vlies te Alkmaar werd een bijeenkomst gehouden door het Centraal Bureau voor aan- en verkoop van landbouwcoöperaties. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door mr. A. F. C. Hendrikse, die in een boeiend beloog „Een verantwoording van de land bouwcoöperatie" gaf. Uitgaande van de oude definitie van landbouwcoöperatie n.l. een vorm van samenwerking van zelf standige ondernemers op agrarisch gebied met als doel de bevordering van de stoffelijke belangen door uit oefening van een nieuw bedrijf, be lichtte de spreker het wezen van de landbouwcoöperatie. De boer splitst als het ware een deel van zijn on- dernemerstaak af en richt met zijn bedrijfsgenoten een nieuwe onderne ming op n.l. de coöperatieve. Het per soonlijk element blijft hier op de voorgrond staan, omdat immers de landbouwcoöperatie gebouwd is op de persoonlijkheid van de boer en zijn privaat eigendom. Zo is de land bouwcoöpcratie in volkomen vrijwil ligheid ontstaan en een prachtige synthese van vrijheid en zelfgekozen solidariteit. Het spreekt vanzelf dat in een to talitaire staat de coöperatie niet kan leven, omdat daar geen vrijheid van vereniging Is, Dit is ook logisch. De landbouwcoöperatie is immers in haar opbouw volkomen democratisch Zij blijkt steeds door haar structuur een wezenlijk bolwerk te zijn voor de democratie. Spreker behandelde vervolgens de vraag of de landbouwcoöperatie wel voldoende de doelmatigheid beoefent Na een historie van ongeveer 50 jaar blijken de coöperatieve eenheden wel eens te klein. Daarom zal concentra tie. zowel bij de aan- en verkoop coöperatie als bij de zuivel, nodig slfn. Daarbij mag echter nimmer te kort worden gedaan aan de grondbe ginselen van de coöperatie, gelegen In de locale samenwerking. De boer moet zich mede-eigenaar van zijn landbouwcoöperatie blijven voelen en daarom zo hecht mogelijk daarmede verbonden zijn. Spreker stelt vervolgens de vraag waarom de bopr nu coöpereert. Hii rfnet dit niet omdat hij overal en - tijd bij zijn coöneratie betere prijzen maakt, of goedkoper zijn productie middelen aankoopt, maar ömdat hij •onder coöperatie als boer aan alle druk van handel en industrie en aan •ï!e marktschommdingen onderhevig sou zijn. indien hij niet zelf een machtspositie op de markt gaat inne men. Mr. Hendrikse sprak vervolgens over de verhouding van de landbouw eoöperatie tegenover resp. de Over heid en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In tegenstelling o.a met Amerika en met België, waai de landbouwcoöperatie van jonge da tum is. heeft lr> ons land de overheid Rumoer om fnerriefs baby Een rechtsgeleerde heeft medege deeld. dat dr. Peter Lindstrom vol gens de Callfornische wet de baby van Ingrid Bergman als zijn zoon «choxxwen kan. Volgens de Californi- tehe wet aldus deze zegsman - kan de eohtsrenoot op elk kind. dat In d» huwelljlrstaat is geboren, zijn aansnraken als vader laten gelden. Dr. landstrom bezocht zijn vrouw op 8 Mei 1519 In verband met de ro- mence met Roberto. Sldr.ey Schatkin, de auteur van een Juridisch werk zelde: ..Als een man t!jn tv-i-w Mei 1949 heeft bezocht dan i» hij volgens de wet de vader van bet */!;td, dat zijn vrouw 9 maan drn jster ter werehl brengt". de landbouwcoöperatie nimmer ge steund. Het vervult onze boerenstand met trots, dat hier de coöperatie de hulp van de overheid niet heeft no dig gehad maar zelf reeds lang heeft ingezien, hoezeer coöperatie de eco nomische positie van de boerenstand kan versterken en in stand houden. Ten aanzien van de P.B.O. op het gebied van handel en industrie, is men geen onverdeeld voorstander van dit nieuwe stelsel. P.B.O.'s heb ben maar al te dikwijls de neiging door hun groepsvorming verstarrend te werken, door b.v. prijsafspraken, quoteringen, erkennningen, etc. De coöperatie kan en wil niet mee doen aan verkapte kartelvorming. Zij" is er uilsluitend in het belang van de boer. De verhouding met de particuliere agrarische handel en industrie is er de laatste tijd niet beter op gewor den. Dit ligt niet aan de landbouw coöperatie. Deze laatste is immers in opbouwende zin werkzaam voor de boer en is geen strijdorganisatie te gen de handeldrijvende middenstan ders op agrarisch gebied. De landbouwcoöperatie wordt ver weten de agrarische middenstand te willen „uitroeien". Dit is volkomen in strijd met de waarheid. Natuurlijk streeft ook de landbouwcoöperatie, evenals iedere particuliere onderne ming naar een zo goed mogelijke po sitie. Indien er van ondermijning van de middenstand sprake mocht zijn, komt die veel eer van de grote industriële en handelsconcerns, die wat nog zelf standig is economisch langzaam over heersen, waardoor de zgn „zelfstan digen" maar al te dikwijls slechts zetbazen van de grootbedrijven zijn geworden. Zo blijft de landbouwcoöperatie haar eigen weg gaan in het volle be sef de boerenstand en daardoor ons volk zo goed mogelijk te dienen. De boerenstand zal door zijn coö peratie blijven werken aan de wel vaart van ons volk door te streven naar betere maatschappelijke verhou dingen, aldus eindigde spreker zijn inleiding. Nieuwe pachters in N.O. Polder Aan liet ein«'. van 1949 heeft de Wleringermeerdirectie, nfd. Noord oost polder,, een aantal personen voor gedragen als pachters vau tot nu toe door de staat beheerde boerenbedrij ven in de Noordoostpolder. De minis ter van financiën heeft zich thans met deze voordracht aceoord ver klaard. De nieuwe pachters komen uk negen verschillende provincies. De percentages zijn als volgt: Gro ningen 12.7; Friesland 8,9; Drente 7,6; Overijssel 10,1; Gelderland 7,6; Noord-IIoIland 5.1: Zuid-Holland 5.1 Zeeland 24.1; en Brabant 19.Bijna 40 pCt van de 78 nieuwe pachters is dus afkomstig uit de vier noordelij ke provincies. 21 Van de mannen, die een bedrijf kregen toegewezen, hebben 8 jaren in de polder gewerkt, 11 werkten er 7 jaar, 25 6jaren, 13 5 jaren, 2 4 ja ren, 2 3 jaren, 2 2.5 jaar en 2 2 ja ren. De categorie „pioniers" is dus. in overeenstemming met destijds door de directie gedane toezeggin gen, goed vertegenwoordigd. Mr. Rum overhandigde geloofsbrieven Gistermorgen om goed kwart voor 11 arriveerde HM de Koningin op het paleis de Dam in Amsterdam tenein de van de Zaterdag in Nederland ge arriveerde Hoge Commissaris van Indonesië de geloofsbrieven in ont vangst te nemen. De koningin werd verwelkomd door het Wilhelmus van de mar.-kapel, die teza men met ma trozen van het garnizoen In Amster dam de erewacht, vormde. Enkele to gen blikken later klonken de eerste tonen van het Wien Neerlands bloed' ter ere van zijn excellentie minister Stikker, die bij de ontvangst aanwe zig was. Minister Stikker was ge kleed in ambtsgewaad met steek. Om 5 min. voor half twaalf zwaaide de auto van mr. Mohammed Rum het plein op. De Hoge Commissaris was vergezeld van zijn plaatsver vanger mr. Djumfaana en zijn secre tarte, Sojono. Tevens bevond zich in zijn auto de ceremoniemeested jhr. D. G. de Graaft Nadat het In- donesia Raja" het volkslied van In donesië, was gespeeld, inspecteerde -mr. Rum de erewacht. Zijn familie bad tegenover de Nieuwe Kerk een plaatsje tussen het wachtende pu bliek bemachtigd en sloeg hier on opgemerkt het schouwspel gade. Een Nederlandse delegatie onder leiding van mra S. Th. J. Teppema plaatsverv. dir.-gen. van de buiten lands-economische betrekkingen van het ministerie vau economische za ken heef» van 24 Jan. tot 2 Febr. '60 te Frankfort ouderhandelingen ge voerd in aansluiting op het in Sep tember 1949 tussen de Nederlandse regering en de bezettingsautoriteiten in Duitsland gesloten overeenkomst. Deze onderhandeling worden deze keer gevoerd met een Duitse delegatie waarhij de bezettende au toriteiten als „waarnemers" aanwe zig waren. Nadat in September de Ncderten- se invoer in Dnitsland goeddeels van kwantitatieve beperkingen was l»e- rijd, is thans op grond der nlenwe besprekingen ook in zeer uitgebreide mate de Invoer van Duitsland In Ne (Ierland geliberaliseerd, zodat het goe dereuverkeer thans in beide richtin gen in belangrijke mate is bevrijd lan kwantitatieve beperkingen. Teven werden over enige andere onderwerpen afspraken gemaakt, waarbij onderraeer voor de Neder landse Rijnvaartbelangen een basis voor een meer bevredigend verloop vau zaken werd gelegd. Op het gebied van het betalings verkeer werden eveneens enige re gelingen getroffen, welke enerzijds in verband met het geliberaliseerde goederenverkeer noodzakelijk waren anderzijds de mogelijkheid kunnèii'" bieden, dat ook op dit gehled moer normale toestanden zullen ktmneh' ontstaan. Voor zover mogelijk zal deze overh een komst reeds direct in werking ge steld worden. De formele onderteke ning kan pas plaats vinden, nadat de> Nederlandse regering en de Hoge Commissarissen te Bonn zich met een en ander accoord hebben ver klaard. 20 „Wat mankeren jullie eigenlijk a''emaal!" zei Kappie woend^nd. „Jiri Ite zijn allemaal niet goed wijs. dat zeg ik Je!" De m£.a'. denkt, dat er een wil deman zijn deur binnenkomt, en die Ri valdi ziet water in zijn hut liggen en Ah Singh kan sjets anders meer zeg gen dan „Spookic"! Wat is dat! Is da' hier een schip of een gekkenhuis Iedereen heeft zijn verstand ve.-loren behalve ik! Ik weet goed gemaakt. Jul lie gaan allemaal naar kooi en slapen, en ik zal aan dek blijven, om te kijken of ik ook „Spookles" zie! Ik heb nog nooit van m'n leven zoveel klonten bij elkaar gezien... een bult klonten! Voor uit... naar oedl" Langzaam droop het drietal af en Kap pie pakte een bankje, zette dat midden op het voorschip, zodat hij alles over zien kon, en ging daar op zitten. In het begin lette hij goed op, maar toen er niets gebeurde, begon hij op de duur te knikkebollen, en op h«t laatat vjcl hij met zijn hoofd op rijn armen ia slaap. Maar ineens werd hij wakker, door dat er iemand op zijn schouder Kkte. Hij schoot overeind en ke.*k achterom en toen werd hij een heel vreemd iemand gewaar. Het was' dezelfde ge stalte, die de arme Ah Singh had ge zien. Een gestalte met een mannen- hoofd en het lichaam van een grote vis „Waar is mijn zoutstaaf!" vroeg de visman met een barse stem. Vooruitzichten van dj tuinbouw Voor de Langedijk en Omstreken bestaat er een commissie ter bestu- derlug van producten die van waarde kunnen zijn om cultuurziekten te voor komen en te bestrijden. Deze cominis sie bestaat geheel uit tuinders, een of twee personen uit een gemeente, bijgestaan door een gestationeerde controleur of ambtenaar van de plan teaziektenkundige dienst. Ze verga deren gewoonlijk tweemaal per jaar voorjaars voor het vaststellen van te nemen proeven en in bet najaar waar dan de uitslagen der proeven besproken worden. Het Is gewoonce dat in elke vergadering enige heren uit Wageningen de vergaderingen be zoeken en de verkregen proefresul- taten completeren met gegevens uit het gehele land. Financieel wordt de ze arbeid gesteund door de P.D. en de plaatselijke tuinbouw. De ver- gaderkosten worden gewoonlijk door de vereniging waar vergaderd wordt !>E WINTER OVERWONNEN OP HET IJSSELXEEE Het ijs op het IJsselmeer heeft de strijd verloren. Gistermorgen ong. 8 uur is het eerste beurtdlenstschip, komende uit Nljkerk en op weg naar Amsterdam, de Oranje-sluizen gepas seerd. Slechts op de hoek van het IJ ondervond men nog enige last van het ijs. De Gouwzee tussen Marken en het vasteland is evenwel nog steeds dicht. Berlijns professor zegt het „Neues Deutschland" het officiële dagblad van de onder communisti sche leiding staande socialistische eenheidspartij, publiceert een artikel van de hand van professor dr. Ha- vemann, een bekend natuurkundige, die in Oost-Berlljn woont. Volgens professor Havemann zou de Sowjet-Unle er waarschijnlijk in zijn geslaagd een nienw soort ket tingreactie teweeg te brengen, waar tan de uitwerking. Indien deze zou worden aangewend voor het vervaar- digon van een bom, die van de water stofbom zon overtreffen. HIJ verklaart dat de nieuwe metlio de voorziet in het samenbrengen van waterstofatomen met de atomen der „zware" vormen van bepaalde me talen in de z.g. „hydriden". Hij eindigt dan met te verklaren dat het volstrekt onjuist ls te ver onderstellen dat slechts de Amerika nen het geheim van de vervaardiging van de waterstofhom zouden kennen HU spreekt in dit verband over „pro paganda van het Witte Huls, die be stemd 5s voor onwetenden en mensen met zwakke zenuwen" terwijl hij be sluit met te wijzen op „de aanzienlij ke technische vorderingen, die in de Sowjet-Unle bij de onderzoekingen op dit gehled van de kernsplitsing ge maakt zijn. vergoed. De leden der comm. breu- gen gewoonlijk verslag uit op hun plaatselijke tuinbouwvergadering, wat er in het afgelopen jaar als re sultaat is verkregen door de genomen proeven. Nog steeds worden proeven geno men met middelen tegen Draaihartig held, thans vergelijkende middelen tegenover nieuwere geannonceerde producten. Uit de proeven is geble ken dat Paration, merk Tosferno een betere uitwerking bezat, dan zelf het tot heden toe probate middel Plrl- dine (zeep) Moet de Piridine om de vier dagen verspoten worden, een zelfde effect verkreeg men met het Paration 0.025 pCt, om de acht da gen verspoten. Dat spaart dus heel wat werk en kosten. Daarbij de stank van de Piridine! Daar de koolvlieg ook steeds scha de aanricht, zijn ook met div. mid delen tegen dit Insect proeven geno men. Naphtaline werd vaak gestrooid maar dit product verjaagt wel het insect, maar doodt haar niet Daarbij veel te gauw vervliegt. Vau de ver komt dat naphtaline bij warm weer schillende middelen gaf het HCH merk Hexytan van 5 pCt een hele bes te uitkomst. Met een lepeltje bijv. 5 gram bij elke plant uitgestrooid. - schijnt het wel alle andere middelen te zullen kunnen venrangen. Dat dit middel tevens tegen de koolknolvoet za! helpen, kon uit de proeven blij ken niet geheel waar te zijn. Nu er een meer gezuiverd, dus de smaak niet bedervend HCH product in de handel is gekomen, zal tegen het gebruik van dit middel minder bezwaar behoeven te bestaan. Tegen koolmotten zijn mooie resul taten bereikt met 0.25 pCt Parathion merk plant Protection. Na een dag was er geen levende rups meer te vin den. Tegen de zgn. bladroller in de vroege kool werd echter nog geen goed midden gevonden. Proeven te gen bewaarverlies bij winterkool met chemische middelen gaf thans even als jaren terug niet de genste uit komsten. Hier zal wel meer op teeh- nisch gebied iets bereikt kunnen wor den. wat natuurlijk veel meer zal kos ten. Vele tuinders hebben dit jaar ge klaagd over koperwovm en scheer ders-beschadigingen in wortelen en andijvie. Hoewel er een goed middel bestaat tegen de scheerders vooral, zijn er toch nog te weinig tuinders, die de grond enige dagen voor ze an dijvie zetten, bestrooien met het goed kope middel. ParijschgToen en zemelen, dat toch heel best helpt. Des nachts komen deze scheerders, groetwurm, poeren, of hoe de volksmond ze ook noemt, boven de grond en vreten zich hier aan dood. Tegen koper wormen hielp 2 kilo HCH even ingegoten heel best maar is het in het groot toe te pas sen? De zgn. „Stip" staat dit jaar wel in het brandpunt van de belang stelling. Ook hier aan werd alles door de commissie in het werk gesteld om de nodige medewerking van ,ho gere hand" te verkrijgen. Het verlies loopt in de duizende guldens. Het is thans even belangrijk en een onder zoek dus waard als in de tijd van het draaihartigheidvraag8tuk De com missie heeft zich dan ook gewend lo' het pas opgerichte instituut voor - Plautenzikten Onderzoek (I.P.O.). De heer prof. Tkung de heer Hus en de heer v. d. Pol, die hierom ook de laatst gehouden comm.-vergadering bijwoonden, zegden dan ook alle me de werking toe. Als oriëntering wa ren voor die vergadering reeds enige koolschuren bezocht. Steun van onze tuinbotiwver. en marktbesturen. zelf vau de prof. verenigingen dienen me de te werken, wat zeker zal geschie den. Ook hier draaien officiële instan ties wel eens langzaam .'Dat de tuin ders zelf mede zullen helpen wan neer gegevens hun zullen worden ge vraagd. is begrijpelijk. Het is een persoonlijk, plaatselijk, een markt, een landelijk bqlang! WOENSDAG 8 FEBRUARI Hilversum I, 301 m 7.00 en 8XX) Nws.: 9,00 Voor de zieken: 930 Syra phonisch concert; 10.30 Morgendienst; 11.15 Hoorspel; 12.C0 Gev. p.-ogr.; 12.33 Ensemble Lachmaon: 13.00 Nws 13.20 Trio Fantasia; 13.i5 Kamermu ziek; 14.J5 Gram-rauziek; 15.00 Jeugd congert; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Harmoniemuziek; 1830 Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep orkest en koor; 21.20 Strijkorkest: 22.10 Bachprogramm<«; 23.00 Nws: 23.15 A* vondconce.-t. Hilversum II. ril 5 m 7.00 en 8.00 Nws.; 9.00 Kamermuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 •n ri 12.00 Orgel pel; 12.38 Kilima Hawaiians; 13-00 Nws.: 13.15 Metro* pole orkest; 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Jeugduitzending; 16.30 Voor de zieke» 17.00 Voor dc jeugd; 17.30 Orgelspel: 18.00 Nieuws; 18.30 Voctbalreportage; 19 30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.20 Cabaret; 21.00 Bach concert: 22.00 Hoorspel; 22.30 Kwartet; 2300 Nieuws; 23.15 Swing and Sweel. r Roman naar het Engels door Ida Boyd 28 Ailes was nu verdwenen en vernie tigd, behalve de elastieken banden die !n de zak der vrouw zaten, zonder dat Arthur er een gedachte aan had. fte keek hem aan. ,.Ga nu" zei ze. Ze bracht hem naar het raam van de slaapkamer waardoor de kille mist nu naar binnen stroomde, zei hem zucht goede nacht en hielp hem Over de vensterbank. Zi Het het raam open en haalde uit üe andere ramen op die verdieping de pennen dio er op zaten. Vervolgens ging zp. met ongelooflijke nauwkeu Tighe'd alle meubels en voorwerpen na. waarop vingerafdrukken gekomen konden r.tja ea wreef die op een w3.'»e, dt» eike vingsxafdyuk moest doen verdwijnen. De doek, waarmee ze dit deel, nam ze toen ze er mee klaar wa«, mee naar de achterkamer en stopte hem in de ketel me! kokend water N*. het ding uHgevossan en vit/eapoeid te hebben, hing ze het te drogen. En toen eerst ging ze naar boven en kleedde zich nit en kroop in bed om de slaap te zoeken, die ze sedert Roder's arrestatie niet had kunnen vinden. Ze sliep als een dier en toch met haar oven open voor gevaar. HOOFDSTUK XL Arthur kroop door de mist terug over de daken. Daar hij geen uitzicht meer had, kwam hij zeer langzaam vooruit en eenmaal viel hU bijna. Hij bleef vele minuten hijgend van schrik in een goot zitten. Doch hij bereikte tenslotte de garage en klom langs de stapel kisten naar de begane grond. Toen hij de steeg uitkwam botste hij bijna tegen een slaperige agent op, die „hela" riep on hem met zijn zaklantaarn bescheen. Arthur zei ge woon „goeie avond" en liep onver stoord verder. Hij sloop even later de donkere trap op met een gevel van voldoening. Hij lachte bijna, -r Het was so gemakkelijk geweest. Hij borg zijn labrekerawarktuigen weg telde alle voorwerpen otp zekerheid te hebben, dat hij er niet een had late» liggen vouwde de trni op en legde die weg. Daarna stapte hij over de matras waarop Lontje lag te slapen met een con centratie, die Arthur met even een opwelling vau onrust aanvoelde als te natuurlijk of wel als te weinig natuurlijk. Hij kleedde zich verder uit tra ïroojp In bed. Maar de slaap kwam eieft. Hij bleef wakker liggen en over het avontuur denken ale bijzonderhe den er van trokken aan zijn geestes oog voorbij. Het ene ogenblik vond hij, dat de hele onderneming, bela chelijk eenvoudig en gevaarloos was geweest. Het andere zag hij overal gevaar in en twijfelde niet meer of de gevolgen zouden zich spoedig in zijn leven openbaren. Het was als vau een leien dakje gegaan die handige en zwijgzame helpster. De vlugheid en degelijkheid waarmede alles geschied was. Het gaf hein al les de indruk van iets. dat goed in gestudeerd was en. daarna uitgevoerd met een vaardigheid, die er iets on- reëels aan gaf iets als een vlug en goed gespeelde rol. Maar telkens kwam de gedachte aan do vrouw weer boven om. hem te vercutruBten. Er was Iets aan die vrouw geweest dat hem niet beviel ZU had om het duidelijk te zeggen niet de typische eigenschappen ge had om als medeplichtige vertrou wen In te boezemen. -•Ik ben een inbreker, een mis dadiger, die door de politie gezocht «al worden - herhaalde hij bij zich zelf, luisterend naar het hexnieuwde gepiep en gekrijs van de gek. Er was een krachtige wind opgestoken de mist zou nu wel weg zijn. Talk ent en telkens herhaalde hij die wöordea, z-.»als hij vroeger als kind dingen had opgezegd, die hij, zonder ze te begrijpen van buiten had moe- te» leren. De zin er van ontging hem als het ware en toch herhaalde hij in een soort bezetenheid telkens weer de fatale woorden. Wat zou de morgen brengen? Wat zou er gedaan worden? Dat geld, dat zij weggenomen had. Zou de politie het kunnen nasporen als zij hef uit gaf?? Zou ze het kunnen verbergen zodat het niet te vinden was?* Wat zou ze wel van hem denken? Wat zou hij moeten zeggen, als er verdenking tegen hem rees? Wat zouLltida er van denken? Tijdens de inbraak had hij alle ge dachten aan Llnda van zich afgezet Hij wilde niet aan haar denkeu, zo lang hij er mee bezig was. Maar nu dacht hij aan haar. Zij mocht er nooit iets van te weten komeu en toch.... het zou kunnen zijn dat zij het weten moest. Het zou haar pijn doen. Maar hoe zou ze geiedsu hebben als ze het niet gedaan had. Als de nacht xxu xnaar om was en het licht werd. Eindelijk viel hij in slaap en juist op dat ogenblik tussen slaap en wa ken was het of hij weer opeens de zaklamp van de politie-ageat op zich gericht zag eu of hij de achterdochti ge uitroep van de man hoorde. Slechts één seconde en toen sliep hij. HU werd wakker uit een van die fel dxiidelljke morgendromen waarin hU Linda's gezicht zag. vertrokken van smart, en hij vervloekte dit krank zinnige avontuur dat hem opgedron gen was door misdadige dwaasheid van een vrouw die hij verachtte. Het werk in het pakhuis hield die dag wel zijn lichaam bezig, maar niet zijn geest Onafgebroken bleef hij in angst en spanning wachten op het schandaal dat ontstaau zou zodra de politie merkte wat er gebeurd was. Toen hij eindelijk naar hxxis kon gaan vreesde hij zijn gezicht te vertonen en liep met gebogen hoofd door de stra ten. De avondbladen hadden opschriften over een „Geheimzinnige gebeurtenis op Gaunt Square. Dat was het natxxuvlijk. Hij moest zich beheersen om niet naar een ki osk te lopen en een krant te kopen. Dat zou Loutjes aandacht trekken, want die bracht er zelf altijd een mee, die lxij op min of meer eerlijke manier wist te bemachtigen. Er zat dus niets anders op dan op Lontje te wachten. Arthur besteedde deze tijd met het verbanden van de zak en het masker en het reinigen van zijn gymnastiekschoenen, dia vuil waren geworden in de goten Loutje kwam de kamer binnen, het stonk In de kamer naar verbrand zak kengoed. Wat voer JU nlt? vroeg hij. 's Jonge wat een lucht. Er zat een oude lap tussen de blokken zei Arthur. Loutje wierp zijn ki'aut op tafel. Een mooie geschiedenis. zei hij. France *\1 op, tijn achtersta poten staan." Arthur bleef in hH vuur peuteren met de pook. Er is iixgebrokexx op Gaunt Squara zei Loutje. Ingebroken Is daar dan wat te halen? vroeg Arthur. Corpus delicti zei Loutjov die dat mooie woord uit de krant geme- moreerd had. Alles wat bezwarend was voor die buitenlandse sinjeur, hebben ze weggehaald. Geen spat hebben ze achtergelaten. De politie vist achter het net. Arthur slaagde er In op te kijken met een heel natuurlijke glimlac.i. Vertel me er eens wat meer vau zei hij. Het lijkt me eea leuke mop. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3