Ikmaankf Amerikaans senator vraagt Truman om ontwapeningsconferentie Ongekend: sneeuwlaag van 60 cm. bedekt Jeruzalems straten Jeugdige peadagoge oplichtster van groot formaat Anti-stakingswet in werking? Fabrieksarbeider vermoordde zijn vrouw na echtelijke ruzie de Telex tikt.. Moeilijke dagen Se AARGANG - NUMMER IS15 februari. Vitg*r» Stichting JH VrQe Alkmaardcr" Exploitatie N.T. Sprekend Papier, «iv-it Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm, familieberichten IS cent Bij contract aanzienlijke korting Verontw. iedacteur» J. v. Zoonen/Bureau i Ridderstraat hoek Oudegracht I TeL K 22001971 Nu uitspraak over rijwiel met een hulpmotor In het grootste deel van ons land worden rijwielen met hulpmotor reeds als moto: rijwielen beschouwd. Alleen in het gebied van het gerechts ho. te Den Haag kon men het er niet over eens worden. Tal van moei lijkheden, o.m. het vorderen van schade bij aanrijdingen hebben er ten s'o te toe geleid, dat ook in dit ge bied en daardoor in geheel Neder land de rijwielen met hulpmotor, in afwachting van de nieuwe verkeers- wetgeving, als motorrijwielen in de zin van de wet zullen worden be schouwd. Deze nieuwe regeling is niet in gang van vandaag van kracht ge worden houders of bestuurders van dergelijke rijwielen zullen derhalve de op een motorrijwiel op twee of meer wielen betrekking hebbende wettelijke voorschriften moeten na leven. Zo dient de bestuurder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, een nummerbewijs en een wegenbelas- t'ngkaart. Het rijwiel met bulpmotor za' o.a. voorzien moeten zijn van een bij nacht verlicht provinciaal ken teken, een hoorn of claxon, een spie gel alsmede remmen die aan de ge stelde eisen voldoen. Regering p aatst order bij Fokker Ten behoeve van de vliegopleidiug heeft het ministerie van oorlog de eerste seriebestelling op 25 vlieg- tul ;en van het type SU bij de Fok kerfabriek geplaatst. De Fokker S 11 is, zoals bekend, een modern 2 a 3-persoons, eenmfuorig opleidings vliegtuig met zitplaatsen van instruc teur en leerling naast elkaar. Dit Ne «Ierlandse vliegtuig geniet ook in hei buitenland belangstelling en onder handelingen over buitenlandse op drachten zijn eaande. Zeiltochtje werd een angstig avontuur De 25-j'irIge Deense timmerman Jcnscn en een 28-jarige vrouw zijn gisteren door een Amerikaans schip In Dover aan lant gezet, nadat zij 1 week in hun 6-me'er lange boot op de Noordzee hadden rondgedreven. Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar dagen langs d rvp"se kust in zee gestoken, doch t<-en een sterke wind opstak hadden zij de boot niet langer onder controle en dreven de Noovdzee op. Zij zagen da g*- ">en schip en moesten spaar zaam met hun voelsel zijn, omdat zij niet wisten hoe lang zij nog moesten bliiven rondzwalken. Beide onfortuinlijke zeelieden zijn tli ns in !n ziekenhuis in Dover opge n< ien, daar zij te lang aan het ruwe, ko-'de weer zijn blootgesteld. „Regina' voor „K.A.V. Gisteravond bracht de gemengde to in**'vereniging ..DINDIIA" voor de „Katholieke Arbeiders Vrouwen" in V/apen van Heemskerk, het toneelspel in drie bedrijven „Regtaa" van de au teur A. Boere voor het voetlich Het spel behandelt het leven van vrouwe Regina, een echte Friese boerin die op alle mogelijke manieren toont, dat zij de heerseres is van de gehele polder. Dit geschiedt natuurlijk te koste van de pat ters. Het stuk werd op een uitmuntende wijze gespeeld en de regie was zeer zeker in goede handen, bij de heer A Groefsma. Het zeer harde karakter van vrouwe Regina werd op een uit stekende manier door mevrouw F. Blee ker uitgebeeld. Dt heer R. Mosch wist een goede Aart Donus. een zich noe menie dokter, te vertolken. De grime en de-decors gaven een zeer verzorgde indruk. In haar welkomst woord dankte mevrouw Kingma de Alk ni..arse Middenstand voor de spontane medewerking bij de verloting. jrBggen af ueonnBschijn Plaatselijk enkele buien, maar overal flinke opklaringen. Matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid West en West. Iets lagere temperatuur Senator Tydlngs, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de A 'rterikaanse senaat ecnresolntle ingediend, waarin een be roep wordt gedaan op president Truman om een wcreldontwapeningscon- ferentie bijeen te roepen. De resolutie dringt aau op. het verbieden van alle wapens, behalve die welkb gebruikt worden door bezettings troepen en politie in afzonderlij ke landen. ,,Ontwapeninq tot geweren toe' „Wij moeten de grimmige werke lijkheid recht in de ogen zien dat er zulke reusachtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad, doch de gehe le beschaving met vernietiging be dreigd wordt", zo zeide senator Ty- dings, die van mening was, dat in ternationale controle van waterstof en atoombommen illusoir zou blijken „Onmiddellijk nadat een oorlog met gewone wapens is uitgebroken, zal ieder land zo snel mogelijk tot de productie van waterstof- en atoom bommen overgaan", aldus de sena tor. Tegenblolckade reeds begonnen? Diplomatieke waarnemers te Lon den zijn van mening, dat een maatre gtl van Westduitse zijde om ijzer en staa 11everingen aan de Sowjet-zo ne stop te zetten het begin is van een gedeeltelijke tegenblokkade" van westelijke zijde. Zij geloven, dat de ze maatregel het voornemen der wes telijke geallieerden weerspiegelt om leveringen aan de Sow4et-zone te be perken, tenzij de verkeersbeperkin- gej van Sowjetrussische zijde wor den opgeheven. Ln gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen schat men, dat staal- invoer in de Sowjet-zone ongeveer de helft van de Invoer in het westen oedraagt. Waarnemers te Londen loven, .dat de Britse autoriteiten niet ■name instemden met het nemen van maatregelen tegen de verkeera- stagnatie buiten Berlijn. De Britse ege-ing wenste niet gaarne een nieuwe algeméne krachtproef te be ginnen door maatregelen, die wri- li' t verdere reacties zullen uitlok ken maar men ach'te het noodzake lijk duidelijk te maken dat de weste lijke mogendheden in haar eigen sec toren willen blijven en zo nodig met krachtige middelen zouden antwoor den, zo werd gezegd. „De wereld moet het eens worden over ontwapening tot geweren toe". Volgens Tydings was het verkeerd te denken, dat de Russen niet zouden Instemmen met een voorstel tot een bespreking van een internationale ontwapening. Hii geloofde, dat het Russische volk, evenals het Ameri kaanse, wilde voo-bes*aan en een eind wenste te maken aan bet oor logvoeren. Deense humor In Kopenhagen heeft men met plezier kennis genomen van kettingbrieven, aan het hoofd waarvan de aansporing stond: verzendt ze per SAS (Scandina vische luchtvaartmaatschappij en waarvan de inhoud als volgt luidde: „De kettingbrief is ge schreven om geluk te brengen aan vermoeide zakenlieden. In tegenstelling met andere ket tingbrieven kost deze u geen geld. Stuur alleen een afschrift aan 5 van uw vrienden, pak dan uw vrouw in en zend haar naar degene wiens naam boven aan de lijst staat. Wanneer uw naam bovenaan komt te staan zult ge 15.625 vrouwen ontvan gen. Verbreek de ketting niet. Er was iemand, die het wel deed en hij ontving zijn eigen vrouw terug. Volgens berichten, die Jeruzalem bereiken zijn militairen opgeroepen om de mensen te Homs in Syrië te helpen bij het afslaan van aanvallen van hongorige wolven. De temperatuur in dit deel van het Midden-Oosten is 15 graden onder nul. De verbind.lingen tussen Bagdad en Damasnns zijn verbroken door sneeuw. V.S. hebben nieuwe raketbom De Amerikaanse marine heeft een nienwc raketbom vervaardigd vooi de strijd in de lucht in een toekom st'je oorlog. De raket, die de bijnaam „Blghty Mouse („machtige muis") draagt, is reeds met succes afgevuurd bij 't proefbasis in Californië, waar de ra ket in de afgelopen twee jaar is ge bouwd. Het heeft een veel groter snelheid en actieradius dan de raket ten uit de tweede wereldoorlog.- Het is klein genoeg om in een zeker aan-, tal door het „moeder"-vliegtuig mee genomen te kunnen worden, maar toch snel en krachtig genoeg om elk vliegtuig mat een voltreffer te ver nietigen. In een grote bakkerij in Triest - kwam men tot de ontdekking, dat er in het deeg in de troggen scheer mesjes zaten. Ook broden, die uit de oven kwamen, bleken scheermesjes te bevatten. De klanten werden ter- s"md huis aan huis gewaarschuwd. O.a. kankerinstituut de dupe: geld besteed aan drank en uitjes De 21-jarige Lilian v. d. Klein uit Den Haag, kinderpaedagoge, hoorde voor de Haagse Arrondissementsrechtbank één jaar gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk en een voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering met proeftijd van 3 jaar, tegen zich eisen. In Augustus van het afgelopen jaar deed zij van zich spreken door de op'ichtingen die zij ten nadele van Haagse boekhandelaren zou hebben gepleegd. ..Door een samenweefsel van verdichtsels" wist zij verschil lende boekhandelaren te bewegen tot afgifte van woordenboeken* die niet werden betaald, en die zij prompt aan eeu andere handelaar verkocht .Zij bepaalde zich echter niet alleen tot boekhandelaren, ook taxichauffeurs behoorden tot haar slachtoffers en zeer ernstig noemde de president de oplichting van het kankerinstituut te Amsterdam voor een bedrag van f2000, die zij ten bate van dit in stituut had ingezameld. „Al dit geld 'w bt u voor u zelf besteed, aan ca fébezoek en andere uitjes" merkte hij op. F' hield haar verder voor dat zij reeds verpleegd was geworden in de Ramar-kliniek waaruit zij ontvlucht was,. Ditzelfde gebeurde na een kort stondlg verblijf in Endegeest. Hier na verhuisde verdachte als leerling- verpleegster, van het ene ziekenhuis naar het andere, tot zij diei.st nam bij de Marva, uit welk corps zij we gens drankmisbruik weer werd ont slagen Het psychiatrisch rapport noemde haar verminderd toereke ningsvatbaar. Verdachte bekende al de haar ten laste gelegde feiten en gaf als ver klaring „dat zij niet wist hoe zij ooit hiertoe gekomen was" In Palestina is voor de eerste maal sinds mensenheugenis sneeuw geval len in het gebied van Tiberias. Jeru zalem is door sneeuw geisoleerd. De sneeuw ligt zestig cm. hoog op de wegen. Ook het telegraafverkeer m»>t de rest van het land is verbro ken. Muren van heilige plaatsen ln de oude stad zijn onder het gewicht van de sneeuw bezweken. Arabische vluchtelingen t wam en hierdoor om het leven, aldus meldt radio-Jorda- nië. Te Cairo is de temperatuur ge daald tot twee graden boven nul. Beiroet en andere Libanese steden zijn geisoleerd en de verbindingen met Damascus zijn verbroken. Fuchs verstrekte geheimen aan Moskou Ook over H-bo.i.? Edgar Hoover, het hoofd van de Amerikaanse federale recherche, is in een geheime zitting gehoord door de commissie voor atoomenergie van beide Kamers van het cong'-es. Hij legde getuigenis af over de zaak- Fuchs. Fuchs, die in Duitsland geboren is en naar Engeland was uitgeweken, wordt ervan beschuldigd, dat hij in oorlogstijd, toen hij in Amerika aan het atoombomproject werkte, atoom geheimen aan een „onbekende" mo genheid heeft verstrekt. Hij bevindt zich thans in hechtenis in Engeland Na de auditie verklaarde senator McMahon, dat Fuchs zeer geheime inlichtingen aan de Sowjet-Unie ver strekt heeft McMahon zelde dit in een. persconferentie over de anditic, doch legde er de nadrnk op, dat hij slechts voor zichzelf sprak. Te voren had de congrescommissie luit.-gen. Groves, in oorlogstijd hoofd van het atoombomproject, gehoord. Deze verklaarde, dat Fuchs mogelijk ook gegevens over de waterstofbom t° weten heeft kunnen komen. Het onderzoek van de Amerikaan se federale recherche en de Britse geheime dienst duurt voort. Geen ECA-hulp na 1952 7 De leider van de ECA-missic in Ita lië, verLlaarde tegenover Reuter het ten zeerste te betwijfelen, of de Mars hallhulp na 1952 zal worden voortge zet. Hij deelde mede in de ver. Sta ten „een ernstig gebrek aan kennis" van het Europese herstelprogramma te hebben ontmoet. Naar hij zeide had hij de Indruk gekregen, dat ook het congres de mening deelt, dat de EOA niet in voldoende mate door de aan het plan-Marshall deelnemende lan den wordt gewaardeerd. De laatste groep Britse militai ren heeft gisteren Griekenland ver laten. Negen jaar geëist Gistermorgen is tegen de 26-jarige fabrieksarbeider van de Broek uit Valburg een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek geëist. Verdachte zou op 28 September des avonds te Herveld zijn vrouw van het leven hebben beroofd na een echtelijke ru zie en haar daarna langs de spoor lijn gelegd om de indruk te wekken, dat zij door een ongeluk om het le ven was gekomen. Verdachte verklaarde, dat zijn vrouw na een hevige twist het huis had verlaten. Zij had een stok uit de schuur gehaald en was op de fiets vertrokken. Hij was haar achterna gegaan en haalde haar in op het rij- Drie jaar voor 80 diefstallen De jeugdige Hagenaar Knol heeft van 1940 af de gevangenisdeuren voor z'ch open en dicht zien gaan. Niet minder dan 7 maal werd hij wegens lermogensdellcicn tot variërende go vpngcnisstraffen veroordeeld. In 1948 kwam hij op vrije voeten, dóch in 1949 werd hij wederom ge arresteerd. Hij werd er van verdacht in die korte spanne tijds zich te heb t n schuldig gemaakt aan ong. 80 diefstallen, waarvan 55 in Den Haag. De resterende in de omgeving. K. specialiseerde zich ln het stelen van fietsen, en van kledingstukken uit de kerken en consistoriekamers. Gister morgen verscheen hij voor de Haagss rechtbank, waar de officier van jus titie hem slechts 3 gevallen uit de lange reeks ten laste had gelegd. De eis luidde drie jaar. wielpad langs de spoorbaan. Volgens zijn verklaring heeft hij haar de stok (een steel van een schop) af ge nomen en haar daarmee op het hoofd geslagen. Zij verloor het bewustzijn maar omdat een fietsrijder passeer de, sleepte hij haar naar de andere zijde van de spoorbaan en kneep haar de keel dicht. „Uit angst' dat zij zou gaan gillen" lichte van de B de president toe. Hij had daarna een treinongeluk geënsceneerd, Maar de politie zag ai spoedig aan de bloed sporen op de plaats van de ontmoe ting, dat hier heel wat anders was gebeurd. Twee getuigen a decharge, waarbij de vader van van de B ga ven een beeld van het slechte huwe lijksleven van de verdachte. „Soms kwam mijn zoon met 't kind bij mij oi- te eten, omdat zijn vrouw geen eten beliefde klaar te maken", zeide de vader. Er scheen ook vaak ruzie te zijn geweest "óver de animo voor voetbal van de verdachte. De vrouw verstopte nog al eens de voetbalplun je van haar man, wanneer deze een wedstrijd moest spelen. Robineau bekent Andre Robineau, de 25-jarige Fran se consulaire i mbtenaar, die in No vember in Polen is gearresteerd, heeft bij de aanvang van het proces te Stettin tegen hem en 5 medebe- klaagden hekend, dat hij in Polen 'n Franse spionnage-organisatie geleid lv "t, die met hulp van anti-com munistische Poolse burgers inlich tingen verzamelde. Robineau zag er opgewekt en zelf verzekerd uit en noemde een groot aantal namen en codenummers van Fransen en Polen, die met hem zou den hebben gewerkt. Na een voetbalwedstrijd in het Zuid- Italiaanse stadje Carovia, die door P-esidcnt Truman zal door middel J de gasten met 20 gewonnen was, xan de antistaklngswet van Taft en Hartley trachten de stecnkoolprodoc tie te herstellen. I)e voorraden steen kool zijn nog voldoende voor 15 da gen en er dreigt een algemene stu- king van arbeiders in vetkoolmljncn Op grond van de Taft-Hartleywet kunnen de stakers gerechtelijk wor den gedwongen het werk voor d9 duur van tachtig dagen te hervatten Het staat nog te bezien, of de mijn werkers zich veel zullen aantrekken van een eventueel gerechtelijk bevel de staking te beëindigen. De New York Central Railway heeft passagierstreinen uitgeschakeld met ingang van gister. De maatschap p'j heeft thans voor een week kolen in voorraad. De vorige maand ont- ok de maatschappij 147 treinen aan het verkeer. hebben de bewoners van Carovia hinderlaag gelegd voor de bussen van de overwinnende ploeg. Bij de vecht partij, die volgde, werd 1 persoon gedood en 50 gewond van wie 1 ern stig. Toen de bussen in de hinderlaag met stenen werden bekogeld, ant- "Uuea de supporters van de win nende ploeg met pistoolvuur. Onspor tleve nakaarterij oDe voorma»! ge Britse minister van Engeland, de heer Clynes, hield er trouwens ra re sportieve opvattingen op na. En kele jaren gel der. had hij om hulp verzocht wegens zijn zeer moeilijke financiële omstandigheden. Maar (la aap kwam uit. de mouw en dezer da gen heeft hij zijn zoon bijna honderd duizend gulden nagelaten. Zijn echt genote, die enige tijd geleden stierf liet het dubbele na. Destijds zamel de parlementsleden geld voor hem in. Wat een minister ook al niet mag oDe mina-pres. van India Is een verstandig mens. Luistert maar. Wan neer ge van. mening zijt, dat het met de wereld toch niets meer ge daan is, laat de waterstofbom er dan een einde aan maken. Wanneer ge de wereld nog een behoorlijke kans wilt geven, maak dan een einde aan de bom. Uit ieders hart gegrepen Een bekende g- kker te Los Angeles bleef met zijn vrouw en dienstmeisje ongedeerd toen zijn luxueus huis dat door radar werd beschermd door een bom werd opgeblazen. De slaapka mer was tot atomen versplinterd. Vorig jaar werd hij bij het verlaten van een restaurant door een regen van kogels begroet. Van je vrienden moet je h~t maar hebben oIn Perzië viert de corruptie hoogtij. Al le ambtenaren blijken corrupt (komt trouwens meer voor) en alle patriot ten, die hervorming wensen, worden uitgenodigd gevallen van corruptie bij de regering aan te geven. Geheim houding is verzekerd. Ter navolging in Den Haag o— In West-Duits- land lopen momenteel bijna twee m>l lioen werklozen rond oEn in Amerika weet men er ook van mee te praten Bijna vijf millioen werk lozen snakken naar werk oEan half millioen jeugdige Ooetduüse communisten wil in het najaar West Berlijn bezetten. Schumacher wil tanks en kanonnen op de toegangswe gen, maar de Amerikanen voelen meèr voor volle winkels en een bloeiend cultureel en sportleven. Dut maakt meer indruk op communist! sehe kinderen, die honger hebben. In een onzer dagbladen lazen we t bericht, dat de winkels van Alberi Heijn en Van Amerongen zullen fu seren. Twee grootbedrijven zullen hier dus worden samengesmolten en een nog groter bedrijf vormen. Deze gang van zaken verrast ons niet. De ontwikkeling van het grootbedrijf gaat nu eenmaal in deze richting. In de verenigde staten van Amerika heeft deze wijze van exploitatie een nog veel groter vorm aangenomen en men behoeft niet te verwachten dat dit zich tot de Verenigde Staten zou blijven bepalen en het oude wereld met rust zou laten. Men kan be zwaren hebben tegen deze ontwik keling, het zal niet baten. Als we ons niet sterk vergissen zal binnen afzienbare tijd in elke plaats van enige omvang in Nederland een filiaal van het een of andere groot bedrijf aanwezig zijn. Nemen we daar naast nog de coöperaties, die ook steeds aan invloed toenemen, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat de Nederlandse Middenstand moeilijke dagen tegemoet gaat Er zullen ouu<.* v.u-e lozers wel licht zijn, die het toejuichen, dat 't grootbedrijf zich ook meester gaat maken van deze typische tak van kleinbedrijf, omdat ze menen, dat men in deze winkels voordeliger kan kopen. We laten ons daarover op de ze plaats niet uit, odat we in deze geen stelling willen nemen. Maar re den tot vreugde is er ons inziens in het geheel niet. De middenstand, spe ciaal de kleine middenstand heeft ui de maatschappij een zeer nuttige functie verricht. En ze verricht nog steeds een zeer nuttige functie. Hon derd ilafzenden arbeiden dag in dag uit als zelfstandigen in deze branche. En we dienen wel te beseffen, dat door de geconcentreerde aanval van het grootbedrijf, zoals we die in de komende jaren ongetwijfeld te zien zuilen krijgen en waarvan we de eerste symptomen reeds merken, deze zeer grote groep Nederlanders het uitermate moeilijk zullen krijgen. Men kan op het standpunt staan en dat doen velen van deze nijvere gre^p helaas zelf, dat er vrijheid moet zijn in het bedrijfsleven L)at betekent echter, dat in volle vrijheid de sti ijd zal beginnen, die slechts xkan eindigen met het dooddrukken van de zwakkeren, die ten laste van de gemeenschap zullen komen. Men kan ook van oordeel zijn, dat de over heid niet werkeloos mag toezien, dat een deel der burgers door de onmee dogende strijd om het bestaan aan de rand van de afgrond wordt ge bracht. Wij staan op het laatste standpunt Het standpunt, dat regeren vooruit zien is en dat men met het nemen van maatregelen ter bescherming van een bepaalde groep niet moet wach- n tot deze groep noodlijdend is. Op de arbeidsmarkt is door de regerings politiek een bepaalde vrede ontstaan. Het is een landsbelang, dat die vrede zich niet alleen tot de werknemers bepaalt. Er behoort eveneens vrede te zijn in het middenstandsbedriif. Wij zouden vurig wensen dat de mid denstanders zelf deze vrede wisten hanhaven. Blijkt dit echter n:»t mogelijk, dan mag ingrijpen van over heidswege niet achterwege blijven. Niet alleen ln het belang van de mid denstand, maar in het belang van 't gehele volk, dat zomin als een ver- pauperiseerde arbeidersklasse een noodlijdende middenstand kan ver dragen. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1