Se C Ikmaaitieï Elf doden: Fins schip op Haaksgronden vergaan Voedselcommissaris belooft onderzoek teeltvergunningen fabrikanten N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Besiand van 10 dagen in Amerikaanse staking Aanslagen in Londen Vele doden en gewonden bij een treinbotsing in Frankrijk Vrije prijzen •c JAARGANG NUMMER 1317 MAANDAG IS FEBRUARI 1950 Uitgave Stichting .De Vrüc Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Abonnementen t 0.30 per week f 1.25 per maand t 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichte» 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. redacteur. J. v. Zoonea I Bureau. Bidderstraat, hoek Oudegracht TeL K 22003971 President Trnnian heeft Zaterdag een gerechtelijk hevel verkregen voor een bestand van tien dagen in de staking der vlerlionderddnlzend vetkool- mijnwerkers. Het hevel werd ondertekend binnen een unr nadat de door Trnman Ingestelde commissie van onderzoek had gerapporteerd, dat onmiddellij ke werkhervatting „gebiedende noodzaak" was. Op twintig Februari zal de aan «rage behandeld worden om een be stand van taebtig dagen volgens de bepalingen van de wet van Taft en Hartley. Het windscherm van de anto van Scüont-bij-Nacht Erlc Longley-CooK, de chef van de Inlichtingendienst v. de Britse vloot, is Zaterdag in een Londense voorstad door kogels door boord. De Schont-bij-Nacht achter volgde een auto, waaruit naar hij meende de schoten gelost waren, ij ver een afstand van ruim twintig kilometer, doch verloor haar toen uit het oog. Hij zelde geen vermoe den te hebben ten aanzien van het motief voor de aanslag. Longïey-Cook is 51 jaar oud, Twae Jaar geleden werd hij in zijn huidige functie benoemd na stafchef bij de opperbevelhebber van de thuisvloot t" zijn geweest. Verder wordt melding gemaakt van een gelijksoortige aanslag op Vrijdagavond o i een auto, waarmede Lord Moyniham, voorzitter van het dagelijks bestuur van de liberale par tij, van een liberale bijeenkomst in Epping terugkeerde. Ook in dit ge val werd een kogel door het wind- stherm geschoten. Juwelenroof in Parijs Indringers dreigden met afsnijden der oren. Twee gewapende mannen hebben Vrijdagavond voor twaalf millioeu francs aan juwelen gestolen uit de worlqg te Parijs van madame De Vasselot, een bekende societyfiguar. De dieven wistén met de auto van madame De Vp.ssplot te ontkomen. Toen madame De Vasselot de In dringers wilde doen geloven, dat zij niel wist, waarde sleutel van haar safe was, dreigden de indringers haar de oren te zullen afsnijden. Ter wijl het huis werd doorzocht hietd een der mannen madame De Vass?- lr haar butl<keukenmeisje, twee kamermeisjes cn twee hulp-keuken- r sjes in bedwang door bedreiging me* een revolver. De Indringer onderwierpen alle bijeengezochte juwelen van madame De Vasselot aan een nauwkeurig on derzoek. Stenen die hun niet van w-aarde leken, lieten zij liggen. Seniorenconventen waren bijeen Op verzoek van de Regering zijn Zaterdag de seniorenconventen der beide Kamers van de Staten Gene raal bijeengekomen teneinde met de Minister-President en enkele andere ministers een bespreking te hebben.. De vergaderingen werden afzonder li'k gehouden. Naar verluidt betrof het hier een voorlopige bespreking in algemene zin overde wijze, waarop beide Kamers van de te voeren buiten landse politiek het beste kunnen wor den op de hoogte gehouden. Er is itn rners meermalen in de Staten Gene- Ye al geklaagd dat de volksvertegen woordiging watde buitenlandse poli tiek aangaat voor voldongen feiten wordt geplaatst. Onderzocht is dan mt hoe deze toestand zoveel mogelijk kan worden ontgaan. Ingrid Bergman „een onbekende moeder De de vorige week geboren zoon van Ingrid Bergman is te Rome in geschreven als de zoon van Roberto Rossellini en ,,een onbekende moe der". Dit is de gebruikelijke formule volgen? de Italiaanse wet ingeval een ander dan de echtgenoot van de moeder zegt de vader van het kind te zijn. rsssjjtsn af xamnesEhijn Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en cu en dan harde Zuid Weste Jljke wind. Late- krachtige tot matige wand, draaiend naar Noordelijke rich tin gen en plaatselijk enkele buien. Iets kouder Eerder is John Lewis, de leider van de United Mineworkers Union, gerechtelijk hevel gegeven bij de on derhandelingen vier van zijn eisen te laten vallen, namelijk dlo betreffende de „Union Shop", een welstandsfonds alleen voor vakverenigingsleden en clausules waarbij bepaald zou wor den, datde mijnwerkers slechts zou den werken wanneer zij hiertoe „in staat en genegen" zijn en die voorzien in „herdenkingsperioden." Schip in de Maas gezonken Het was niet zozeer de zware storm dan wel de hoge waterstand, van de Maas die de schippers veel moei lijkheden bezorgden. Te Niers had de sterke stroming tot gevolg dat twee schepen in botsing kwamen. Het breken van een kabel was oor zaak dat een schip van een sleep los raakte en hierdoor niet de juiste boers kon houden. Een stroomaf waarts komend schip botste hierte- aan, iret Let gevolg, dat eerst- pr-biT) e pwa- lek kreeg. Binnen 5 minuten zonk het schip dr.t slmcsi gevuld was. De twee opvarenden konden zich blj- 'ijda in veiligheid stellen. Verboden krachttermen De Italiaanse parlementsleden krtj gen binnenkort een ..krachttermendic tionaire" een lijst van ongepaste woorden, die men niet in het parle ment moet gebruiken. Deze lijst is opgesneld, omdat sommige parle mentsleden buitensporig veel gebruik maken van krenkende woorden, die de parlementaire taal in verval bren gen. Lijkje van baby gevonden In de Weiwerdermaar, een kanaal tje in de gemeente Delfzijl, werd het lijkje gevonden van een pasgeboren meisje. Vermoed wordt, dat het lijk je al een week in het water heeft ge legen De politie te Delfzijl stelt een onderzoek in. Door de Amerikaanse autoriteiten is medegedeeld,, dat ongeveer zestig procent van de voorname politieke posten in de staat Wuertemberg-Ba- den door voormalige nazi's worden bezet. „Vredesfront niet bang voor tanks' „Het vredesfront" zal zich niet door tanks op de vlucht laten drijven. Het nationale front zal de 500.000 jongelieden, die met Pinksteren van plan zijn in West Berlijn te demon streren helpen en zo nodig bescher men, aldus het officiële Sovjet Rus sische blad Taeglische Rundschau. Het blad citeert dit uit een rede, die op de eerste bijeenkomst van het Berlijnse comité van het Nationale Front door Alfred Wunderlich, hoofd van de Nationaal democratische par tij te Berlijn was gehouden. „Het vredesfront zal zich niet op de vlucht laten drijven door tank3, die door de verrader Schumacher van de Amerikanen zijn gebedeld" zo verklaarde Wunderlich.. Het blad schrijft, dat deze uitla tingen met een storm van applaus werden ontvangen door de 200 Oost Berlijnse politieke leiders, die in bei Universiteitsgebouw in de Sovjet "sec lor bijeen waren gekomen om een co mité van het Nationale Front le stichten. Tengevolge van een botsing tassen twee treinen In het zaid—westen van Frankrijk zijn 2^ personen om het leven gekomen en 88 gewond. De bot slug vond plaats tussen de stations Gaillac en LisIe-sur-Tarn. De treinen reden tegen elkaar op een enkelspoor. Zij hadden elkaar op het station Llsle-sur-Tarn moeten passeren. Tot de slachtoffers behoren de machinisten van beide treinen. Op verschillende ernstig gewonden worden in het ziekenhuis van Gaillac noodoperaties uitgevoerd. De twee op elkaar gelopen treinen waren dusdanig vernield, dat men zes uur na de ramp nog steeds bezig was met het uitgraven van slacht offers. Onder de omgekomenen is Benoit Bosc, middelgewicht kampioen van de Pyreneeën. Beide treinen liepen op Dieselmo toren, die in de passagierswagons Drama voltrok zich in minuten; Dorus Rijkers redde 18 man In de vroege morgen van Zondag heeft zich op de Noordzee nabtf Den Helder een drama afgespeeld, dat ondanks nachtige pogingen van het Nederlandse reddingwezen elf zeelieden het leven heeft gekost. In de donkere nacht liep de 2.200 ton me tende Finse vrachtboot „Karhula" vast op de beruchte Haaks gronden en voltrok zich in enkele minuten het noodlot aan het schip. De kapitein kon per radio slechts mededelen, dat hü en zijn bemanning zouden trachten de sloepen tc strijken en riep de hulp in van reddingsboten. IN HET DONKER moet zich een ontzettend drama hebben afgespeeld. De bemanning (bestaande uit Fin nen en enke'.e Duitsers) slaagde erin, één van de sloepen inderdaad te strij ken en terwijl hun schip in enkele mi nuten daarna zonk, dreven zi] tussen de wrakstukker op de opgezwiepte go) ven. De haven van Nieuwediep was spoedig het toneel van grote bedrijvig heid. De reddingsboot „Dorus Rijkers" was snel buitengaats, gevolgd door en kele sleepboten. Inmiddels was ook Ter schelling gewaarschuwd en vandaar spoedde de „Brandaris" zich na3r de Haaksgronden. De „Dorus Rijkers" kon vrij snell achttien schipbreukelingen aan boord nemen. Urenlang heeft dé „Dorus" met schipper Bot aan het roer daarna gezocht op de woelige zee naar de tweede sloep. Het zoe ken bleef vruchteloos en ook de „Bran daris" kon niets anders vinden dan -wrakstukken. Langzaam vervloog ook ide hoop, dat cr nog meer overleven den zouden ronddrijven. j Een Mitchell-bommenwerper van bet vliegveld Valkenburg had een (groot 3andeel in het reddingswerk. De ma chine loodste de „Dorus Rijkers" in de korst mogelijke tijd naar de gezon ken Fin, waarvan alleen de brug nog boven de golven zichtbaar was, na dat op één der zandbanken de boot in tweeën was gebroken. Naderhand bleek dat de bemanning van de „Karhula" uit 27 mannen bestond, terwijl zich 2 verstekelingen aan boord bevonden. Een van hen is gered, de andere be hoort tot de vermisten. De „Dorus Rijkers" arriveerde om half een met de overlevenden in de haven van Nieu wediep. waren ingebouwd. De meeste slacht offers bevonden zich aldus in de voor ste wagons, die op elkander zijn ge botst. Friese pinken hadden slechte reis De 800 Friese pinken, die einde 1949 met het stoomschip „Eendracht" naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis gehad, want onderweg zr'n er 150 van gestorven. Men weet de oorzaak nog niet. De Fr. kampioen stier Leopold Jan, die voor drie mil- lioen .pond sterling werd aangekocht is in Peru ernstig ziek geworden en wordt nn door een dierenarts behan deld. Roofoverval opgehelderd De Amsterdamse politie heeft 3 mannen en 2 vrouwen gearresteerd, onder verdenking betrokken te zijn bij de Ijeide overvallen gepleegd op de juwelier Halstein in de Pieter de Hooghstraat. Naar de politie me dedeelde, hebben de mannen reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd In badkamer gestikt Zaterdagavond is de 27-jarige mej Meyer uit Avereest, dienstbode bij de familie Bakker te Aimelo bij he' nemen van een bad geslikt door gas sen uit de geiser, die uit de afgeslo ten badcel niet konden ontsnappen. 22 doden Japanse autobus reed in vijver Op het Japanse eiland Kioesjoe is een autobus van een hoogte van dertig meter in een visvijver gestori. Er zijn 22 doden en 26 ernstig gewoi. den. Volgens de politie bevatte de bus meer dan het dubbele van de toegestane 35 passagiers. MEISJE OVERREDEN GEDOOD EN Zaterdag is op het Oosteiude te Delft het 6-jarig dochtertje van de familie Gaisser van de Nieuwe Lan- gendijk door een vrachtauto overre den en gedood. OOK EEN OPLOSSING. In een bioscoop in Praag en in een cinema in een Zuid Boheemse stad zijn „hoekjes" ingericht; waar kinderen kunnen worden onderge bracht om aldaar bezig te worden gehouden door kinderjuffrouwen en onderwijzeressen, wanneer de ouders de voorstelling hij wonen. Tuinbouwdislrict Noordholland H.M.v.L. In Paviljoen Kinhelm le Alkmaar vond Zaterdag de algemene Jaar vergadering plaats van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, afd. Tninbouwdlstrict Noordholland. Het kleine zaaltje was nagenoeg geheel bezet met de afgevaardlgdeu van <le diverse afdelingen, toen de voorzitter, de heer A. Schermer zijn openingsrede hield, na In het bijzondér nog een welkomstwoord gericht te hebben tot de beer Joh. de Veer, frov. Voedselcommissaris, en de lir Ven nik, secretaris van het KNLC. Spreker zelde dot het afgelopen jaar varlerendé uitkomsten gaf met grote Individuele verschillen. Hoewel de regering van mening is, dut het de tnlnbouvr goed gaat, waren er niettemin moeilijkheden met de kon degrondscoltnnr en de froitteeltbedrijven. Verder noemde spr. de wis selvalligheid met de producten zoals de uien en de bloemkoolteelt, welke artikelen reden tot grote tevredenheid gaven. De veilingomzetten die spr. als ba rometer van de tuinbouw schelste, lieten over het algemeen een daling zien terwijl de bedrijven hogere uit gaven hadden. De H. M. had liever gezien dat de regering de 5 procent loonsverhoging verplichtend had gesteld, opdat de tuinbouw voor deze meerdere uitga ven een beroep zou kunnen doen tot verhaal. Spr. meende dat de tuin bouw nog lang niet mededeelde in het nationale inkomen. In dit verband wekte spr. de leden op paraat te blijven, want het boeien let op uw sa eek geldt nog in allo felheid. De minimumprijzenfondsen. Voorzitter wilde een beroep doen op de regering om 50 procent bij te dragen In de minimum prijzenfond- sen, wnt dan een ontlasting zou be tekenen voor de tuinbouw. De rege ring stekte reeds twee en een half millioeu voor de tuinbouw beschik baar. Het voorstel van de 50 procent ls met de andere organisaties in de Stichting vande Landbouw besproken doch men bereikte in deze geen over eenstemming. De tegenstanders we zen op de buitenlandse concurrentie in verband met de exportmogelijk heden. De afschaffing van de onderne mingsbelasting was volgens voorz. geen compensatie. De ophanden zijn de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering zal nieuwe offers van de tuinbouw vragen.. Spr. noemde een premieheffing van 1418 procent, te betalen door werkgevers en werk nemers en ten dele door de regering. Spr. zeide voorts, dat de eerste verschijnselen van werkloosheid hier en daar reeds zijn waar te nemen. Het tuinbouwbedrijf is een vrij be drijf, met alle risico's, daaraan ver- bont'en.. Het minimuraprljzenfonds achtte spreker van groot belang voor tuinbouw. Spreker wilde een beroep doen op de regering met haar loon- en prijs politiek ter tegemoetkoming van het agrarische deel der bevolking. We kunnen voor de afzet een si reven waarnemen tot liberalisatie in W. Europa, waardoor de tariefmuren wegvallen. Spreker zeide, dat hier wel iets voor te zeggen was, en oor deelde dat men niet te pessimistisch moest zijn.. i De Duitse import komt vrij, waar door ook de weg voor export van on ze produtcen geopend wordt. Met een opwekking om de organi satie krachtig te steunen, en het le denverlies op te vangen, verklaarde voorz. de vergadering voor geopend Jaarverslag De secretaris de heer S. Visser, bracht het jaarverslag uit, waarvoor wij ook verwijzen naar de opening van de voorzitter. De samensteller deelde mede, dut de afdeling Aalsmeer met 100 leden is uitgetreden en nu aangesloten is bij de Ned. Tuinbouwraad. Het leden tal bedroeg nu 1500. De diverse tuinbouwzaken hadden de volle belangstelling, waarbij ver scheidene afdeling de nodige activi teit toonden. Het finantieel verslag over 1919 gaf een bedrag aan in ontvangsten en uitgaven van f2687.91 met een ba tig saldo van flS8.89. De begroting 1950 wand vastge steld tot f2500. De lieren R. Muyen te Heemskerk en C. Zee te Hoorn werden als leden van het Provinciaal bestuur hei kozen en de heer A. Schei mer als lid van het HB. van het KNLC. De f.fdelingsvoorstellcn. Hierna ging de vergadering er toe over de afdelingsvoorstellen te be handelen. Daar de Prov. Voedselcommissaris aanwezig was werd allereerst het voorstel van de afd. Koedijk behan deld, waarin, werd geprotesteerd f.e gen het geven van een tuinbouwteelt vergunning groot 35 ha. aan een Lan gedijker zuurboolfabriek, niettegen staande alle landbouwbedrijven boven 10 ha. hun tuinbouwteeltvergunnin gen in 1933 rigoureus hebben inge kort. Genoemde firma is nog steeds in het bezit van deze tuinbouwteelt vergunning.. Het gevolg is dat deze firma voor de geteelde witte kool geen beffing betaalt en toch profiteert van de door het Centraal Bureau ingesteld9 minimumprijsregeling. De heer Butter van Koedijk lichtte het voorstel toe. Spreker zeide dat de tuinders in zijn woonplaats deze 35 ha. heel goed konden gebruiken. Ook in Groningen is een fabriek in het bezit van tuinbouwteeltvergun ning. De heer Vennik zeide dat het hier om 1819 ha. ging. De Prov. Voedselcommissaris, de heer de Veer gaf een nadere uiteen zetting van deze affaire. Spr. zeide dat het hem eerst niet bekend was. Bij de inkrimping in 1933 is de be trokken firma 19.5 ha. toegestaan aan teeltvergunningen en in 1940 heeft het Bedrijfschap dus niet de Voedselcommissaris er in bewil ligd, dat de fabriek mocht telen: 20 ha. witte kool, 12 ba. doperwten dit is later kool geworden 1.5 ha. spresiebonen en 4 ha. spinazie. Spr. gaf de toezegging deze veel geruchtmakende zaak te zullen on derzoeken. Men moet in deze echter vertrouwen ctellen ia de betrokken instanties. De heer Vólkern wtes op de tegen stelling, datde Goop. Zuurkoolfabrlek te Aveuhorn wel beffing betaalt. Er werd besloten zich tot het Be drijfschap te wenden en tot de tulu- bouwcommissie Noordholland. (In ons blad van moigen volgt het tweede deel van het verslag van d*>- z« vergadering). Minister vaa Buiten.andse Zaken heeft een belangrijke beslissing ge nomen. De prijzen voor textiel zijn vrij gegeven. Als motivering voert de Minis ter. aan, dat de markt nu voldoende verzadigd is. Een argument kunnen we het nauwelijx noemen. Vooral niet om dat de Minister er aan toevoegt, dat het niet aangaat de binnenlandse on dernemers achter te stellen bij de buiten landse. die over het algemeen een ho gere prijs kunnen bedingen. En als klap op de vuurpijl komt er dan nog, dat er binnenkort aanzienlijke partijen buiten landse textiel te verwachten zijn. Al met al een argumentatie, die niet in staat is, ons gerust te stellen. Wij vrezen, dat de maatregel van de Miniseter er ojmieuw toe zal leidea, dat de prijzen omhoog g3an. Wij heb ben het gezien bij de vleesprijzen. Wie op het ogenblik zijn oor te luisteren legt bij de huisvrouwen en zij zijn het tenslotte, die 't best kunnen oordelen over de prijzen van textiel, boort on rustbarende klanken. Er moeten voor verschillende artikelen prijzen worden be taald, die voor de normale gezinnen tot de onmogelijkheden behoren. De kledingpositie die gedurende de oorlog zeer slecht was geword'n fe nog niet zodanig, dat men kan zeggen: Zie zo, nu zijn we er weer boven Jan. Er zijn inderdaad gezinnen, die tevreden kunnen zijn. Bezien we het echter als geheel, dan moeten we de conclusie trekken, dat de voklsgemefïischap nog krap in de kleren zit. Van een verzadigde markt kan dan ook ons inziens nog niet gesproken worden. Veeleer zien we het zo, dat de vraag te klein is om de simpele reden, dat het geld om bet. nodige aan te schaffen ontbreekt- We vragen ons dan ook met zorg af of de politiek om de prijzen vrij te laten niet te zeer past in het kader van de redenatie van de directeur van de Nederlandse Bank. de heer Holtrop, die een versobering be pleitte. die op deze manier tot stand zou worden gebracht. Vooral als mpn er 'rekening mee houdt, dat de textiel die uit het buitenland zal worden inge voerd naar alle waarschijnlijkheid duur der zal zijn dan de Nederlandse. Het gevolg daarvan zal ongetwijfeld zijn en we volgen de redenatie van de Minister dan op de voet. omdat deze de Nederlandse producenten niet achter wil stellen bij de buitenlandse, dat de winstmarge Z3l worden verhoogd. Dat de prijzen dus zullen stijgen. Er ls nog iets, dat ons ongerust maakt. Het loslaten van de prijzen, het moge dan voor velen een bepaalde aan trekkelijkheid .hebben, ls in feite een onmogelijkheid, indien men de k>nen aan een bepaalde loonstop bindt. Voor waarde voor het slagen van de loonstop is een handhaven van de prijsstop. Ze zijn onverbrekelijk aan elkander verboo den. Houdt men daarentegen de lonen in de hand en laat men de prijzen de vrije loop. dan is de versobering, de mlsere onafwendbaar. En dan mogen de voorstanders van versobering we! be denken, dat deze versobering slechts tot gevolg kan hebben, dat de vrede op de arbeidsmarkt bi men zeer afzienbare tijd zal zijn verstoord. Of dat echter een volksbelang is, wagen we voorals nog te betwijfelen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1