Wat de overschakeling van de bedrijfstechniek betekent Ir. Cleveringa antwoordt Ir. Oostenbrink Rond de groene tafel De nieuwe R.K.-inkoop-cöoperatie in de Langedijk Emigratie mogelijkheden naar Brazilië EVOLUTIE OP DE IJZEREN WEG (Van onze ver keer smedewei kei) „4107 op spoor 3B staat veilig e.n moet vertrekken!" luidt via de om roep te Amsterdam C.S. de opdracht voor de machinist van de ledige tankwagentrein richting Amersfoort. Een korte stoot op de luchtfluit als antwoord „begrepen", en meteen trekt de electrische Jumbo de goederen trein het station uit. Fel lichten de vonken in de avondnevel als de stroom afnemer een schakelpunt passeert en grommend zoekt de electrische reus z'n weg door de wisselvelden. Bant de electrische tractie de romantiek uit de spoorwegwereld? Och kom, zij „stroomlijnt" deze slechts.... Geleidelijk aan dringt de electrische locomtief ook in het Nederland se spoorwegnet door en neemt daarbij de taak van de oude, getrouwe stoom machine over. Op verschillende kan ten van deze veelzijdige kwestie wil len wij wat nader ingaan, om, met een wat „luchtiger" slot een re portage van een rit per electrische Jumbo te eindigen. Pi o en contra van stoom- en electrische stuwkracht Als je zo op een druk uur 'n groot station in Westelijk- of Midden-Ne derland binnengaat, valt 't dadelijk op hoezeer de stoomtrein reeds merk baar in de minderheid is. Verschil lende typen van electrische treinen nemen de plaats van de stoomtractie in. Hoewel voorshands zeker niet de stoomlocomotief van 't spoorwegto neel verdwijnt, wordt haar arbeids terrein toch beperkt. Dit brengt een ingrijpende vereenvoudiging van het stoombedrijf mee; het aantal locomo tiefsoorten wordt tot enige standaard typen teruggebracht, machinedepóts worden gesloten, personelen worden omgeschoold. Dat de bedrijfsleiding van de N.S. voornemens is, circa 50 pet. van onze spoorwegen te electri- ficeren waaronder het merendeel de hoofdverbindingen valt is echter minder een streven naar een toepassen van een moderner systeem voor treinvervoer, dan naar een be paald exploitatiebeleid met als uiteindelijk doel vermindering van personeel dat men thShs wenst, te volgen. Bevoegde s<; oorwegtechnici zijn 't er namelijk niet over eens, dat elec- trisch bedrijf onder alle omstandig heden voordeliger is San stoomtractie Nu is dit op drukke lijnen, zoals on der meer in de Zaanstreek, wèl het geval, maar tussen Hoogevecn en Beilen bv. is nimmer een vervoers- omvang te verwachten als tussen Am sterdam en Alkmaar. Waaruit we ge makkelijk kunnen afleiden, dat de vervoersopbrengst voor de Zaanstreek lijn, veel gunstiger is dan voor het traject HoogevecnBeilen. Dit baan vak maakt evenwel deel uit van de ontworpen electrificerlng Holland Groningen; in dit interprovinciaal snelverkeer kan moderne stoom tractie economischer zijn, dan ëiec- trisch bedrijf. Hoewel de tot dusver in Nederland gebruikelijke locomotiefsystemen voor stoomtractie, een ongunstige verhou ding tussen verbruikte brandstoffen en geleverd vermogen hebben, kun nen zij daarentegen een grote hoe veelheid energie binnen betrekkelijk kleine ruimte bergen. Vóór do oorlog waren de gemiddelde kosten voor een stoomtrein op de lijn A'dam C.S. Rotterdam D.P. f 66.11 per 100 km., en, voor een vol-eïectrische trein met gelijk aantal zitplaatsen f 43,49 per 100 km. Echter zijn aanschaffings prijs en afschrijving voor electrische locomotieven hoger dan voor stoom machines van gelijkwaardig type. Te genover het voordeel van eenvoudi ger stations- en neveninrichtingen bij electrisch bedrijf, als nadeel groter kans op bedrijfsstoring bij uitvallen van de stroomvoorziening. Een stoom trein die in de richting van aan komst terug gaat, heeft hiervoor zes tot tien minuten nodig; een electrisch treinstel, kan reeds in drie minuten startklaar zijn voor de reis in de te genovergestelde richting. Laten we nu, na al deze uiteenzettingen eens zien, hoe het wecken op de electri sche Jumbo toe gaat. Op Jumbo 1001 naar het Zuiden Goudgeel zonlicht straalt mild ln de klare winterochtend op de impo sante overkappingen van 't Amster damse Centraal Station. Langs het tweede perron-Oost staat «e expres- trein voor Maastricht en Heerlen ge reed. Te ongeveer elf uur klimmen wij „aan boord" 'van de electrische locomotief nr. 1001, die dize expres rijdt en mogen naast de „meester" plaats nemen. Op de eerste seconde van de vertrekminuut voelen wij 'n lichte schok als de machine de expres trein aanzet. Meteen beginnen de volt- en ampèremeters te leven en gulzig happen hun naalden naar steeds meer stroom, die in toenemen- do hoeveelheden naar de verschillen de apparaten vloeit. Een heel stel schakelweerstanden zorgt er automatisch voor dat het op trekken piano-aan geschiedt; anders zou de locomotief de treinkoppelin- g'.'i stuk trekken! Bij het aanzetten wordt echter nog een ander tech nisch stuntje geleverd. Onze machine heeft namelijk de neiging enigszins te gaan „steigeren"; weliswaar niet zo sterk dat de loc. hierbij op haar achterste as gaat staan, maar toch wel zoveel dat de druk op de voor ste loop-as vermindert, waardoor de ze kan doorslippen. Dit „steigeren" vermijdt de bestuurder nu door met de asdrukregelaar, op de voorste as de vereiste druk van achttien ton constant te houden. Met al deze theo rie zijn we intussen het Amstelsta- tion genaderd en de meester zet de vijfhonderd ton zware exprestrein net zo kalmpjes neer als moeder de porceleinen koffiepot op 't glazen ser veerblad. Sigaren gaan rond, een keu rig asbakje wordt op het schakelbord geplant en in deze huiselijke sfeer starten we voor Utrecht. Al spoedig wijst de snelheidsmeter 100 km. en rustig wiegen de reizigers in de har monicarijtuigen of aan hun twaalf uurtje in de restauratiewagen over 't pas verzwaarde spoor. Bij Breukelen gaat het wegens baanvernieuwing met een matig gangetje op Maarssen aan; overal langs de weg groeten de ar beiders van het grondwerk en de electrificatie hun collega op de elec trische Jumbo. Voorbij Maarssen ko men we in 't goede spoor en prettig trekt de trein op naar 90 km per uur Even voor Utrecht beveelt onveilig sein tot stoppen en binnen ongeloof lijk korte tijd staat de trein stil; het noet mogelijk zijn bij remmen op topsnelheid, binnen een afstand van 300 meter tot stilstand te komen! Na Utrecht wordt de reis via de brrggenlijn naar Eindhoven interes santer; de hoge overbruggingen van Lek, Waal en Maas worden spelen derwijze geno r.on en af en toe laat hier de machinist de zware sirene loeien, om Ge brug werkers voor de aanstormende express te waarschu wen. In Hedel moeten we op een ver-; traagde tegenligger wachten en ver-: telt de meester onderhand duizend-, en-één dingen van z'n machine num mer 1001. We bekijken hierbij het be langwekkende interieur van de loco motief met haar acht stuks vijfhon derdvijftig p.k. sterke motoren, de ventilatoren die deze kolossen de no-, dige koeling geven en de vele scha^ keiaars, veiligheden en koppelingen voor de stroomgeleiding, en onder gaan de eigenaardige sensatie, hier met een zeer moderne machine te worden geconfronteerd; met een lo comotief, die in vele gevallen het oude, vertrouwde stoompaard gaat vervangen. Doqh welke vervanging van het locomotiefpersoneel bij de zwaardere diensten in het toenemend werktempo, meer dan ooit de gehele mens eist! Temeer daar hier de mees ter de assistentie van z'n leerling machinist ontbeert. Want een „sto ker" kent de electrische Jumbo niet. Schrijvende lezers Geachte Redactie, In Uw blad van 9 Februari 1950 las ik een verslag vao een voordracht van lr Oostenbrink, waarin deze zijn van ons standpunt afwijkend Inzicht de aard appelmoeheid heeft toegelicht en tegen onze inzichten heeft gewaarschuwd. Wij willen daarop gaarne in het kort het volgende antwoorden om de waar hekl recht te laten wederwaren. Dc hee? Oostenbrink is specialist, hetgeen in dit geval zeggen wil, dat hij reeds als student ondergedoken is •^.-ziekten en heeft gchac zijn gezichtskring te verrei men. Hei aaitjesvraagstuk is echter een spel tussen de levende of dode grond, de plant en de parasiet. Men moet dus alle drie kennen. Van de grond weet de heer Oosten brink echter niets, van de plant hoog stens iets van de verzwakte aardappel en verde-.* kent hij de aaltjes. Hierin zit de eenzijdigheid, die hem p3rten speelt. Wij betreuren het in hoge mate. dat deze overigens wel scherpzinnige Drent sc boerenzoon zich zodanig in de strik ken van een technische denkwijze beeft laten vangen, dat hij van het levende boerenbedrijf, waaruit hij zelf stamt, niets meer karil begrijpen, jzelfs niet wanneer overduidelijk blijkt, dat zijn denkbeelden helemaal niet in de p'.-actijk De echte aardappelkwekers in Fries land weten dan ook wel beter, zijn het voor 100 procent met ons eens, maar worden eenvoudig door een op deze volstrekt onjuiste inzichten steunonde wet, die uitgevoerd wordt door even kortzichtige specialisten, gedwongen meer of minder snel ten onder te gaan- De wet zit vol landbouwkundige dom heden, die wij hier niet alle zullen be spreken. Het is bijv. onjuist, dat vruchtwisse ling noodzakelijk is. Overal blijkt in de practijk, dat men elk gewas, ook de aardappel, eindeloos en gezond kan verbouwen, mits men zorgt de grond voldoende levend te houden, hetgeen uit de kruimelstructuur blijkt Er zijn gardeniers, die zelfs 50 jaren uitslui tend aardappelen hebben verbouwd op besmette en te midden van doodzieke percelen, maar hun gewassen bleven ge zond, omdat zij met stalmest de grond in leven hielden. Laat men de stalmest echter weg ,dan breekt meestal binnen 10 jaren de aardappelmoeheid uit. Hetzelfde geldt voer bieteiiiuoeljeid, maar ook bij tal van andere ziekten, zoals virusziekten in aardbeien, b'cem bollen, maar ook bij vee, zoals mond en klauwzeer, tuberculose enz. De gezichtskring van de heer Oosten brink nu is streng beperkt tot de cul tuur van onharmonisch gevoede en daardoor tegenover parasieten ver zwakte aardappelen. Zijn redenering gaatt daarom allem voor deze gewassen cp- Alleen eeu verzwakte aardappel vermeerdert de aaltjes. In. een levende grond echter heeft de aardappel door harmonische voeding 'o afdoende weerstand tegen alle parasie ten, terwijl tegelijk de aaltjes in massa door schimmels worden gestrikt, op de zelfde wijze als een haas door een stro per. De practijk ligt vol met bewijzen. De we! op dc aardappelmoeheid bevat alken maar negatieve, en geen opbou wende denkbeelden en is daarom land bouwkundig beoordeeld een onding en een gevaar voor de boerenstand, die tot slechts negatieve maatregelen wordt ge dvrengen. Zelfs de adviezen inzake de vervanging van aardappelen door an dere gewassen zijn volkomen fout. Het e'rgste is ons echter eerst in de laatste jaren duidelijk geworden. He! blijkt n-1. dat dier en mens, die zich met onharmonisch gevoede gewassen voeden, vatbaar worden voor alle voor komende ziekten.. Daaruit volgt, dat al le gewassen, die op percelen met aardap pslmoeheid worden verbouwd een ge vaar en zelfs een zeer groot gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Voor de percelen met aardappdmoe heid geldt dat in het bijzonder, omdat deze tot de allerdoodste gronden beho ren. Het enige wat nodig is, is dat de on zalige wet op de aardappelmoeheid zo snel mogelijk weer wordt ingetrokken, dat de verbouwers wordt geleerd om hun gronden met de beste composten tot leven te brengen, waarna zij zonder enig bezwaar weer jaar op jaar gezon de aardappelen kunnen verbouwen en dat de landbouw verlost wordt van de terreur van specialisten, wier gezichts kring beperkt is tot hoogstens het topje D plaatsruimte en de strekking van dit artikel laten niet toe uitvoerig op de techniek cn het resultaat der met onze medewerking genomen proeven in te gaan. Het komt hierop neer, dat wij ver wacht hadden reeds met stalmest de ziekte te kunnen genezen, omdat wij wisten dat in de raktijk de velden met stalmest gezond bleven en wij hetzelfde hadden bereikt bij aaltjes in rogge. Thans is ons echter duidelijk, dat tussen voorkomen en genezen een groot verschil bestaat. Voorkomen geschiedt op de nog gezonde, hoewel besmette grond, doch genezen moet geschieden op een meestal door een verkeerde be hendeling van jaren vzroie'.de grond- Het eerste gelukt met stalmest, maar het laatste alleen met veel krachtiger composten, die een veelzijdig microle ven in de grond opwekken en daardoor weer harmonie scheppen. Toen wij echter na de eerste teleur stellende ervaring aandrongen op het gebruik van de beste composten, wei gerde men hieraan te voldoen. Men was blijkbaar zo zeer verheugd over de le schijnoverwinning, dat men de tweede slag niet durfde leveren. Wij hebben ons toen teruggetrokken, omdat het r.a een eerste soortgelijke ervaring in het kooldistrict, volkomen duidelijk was dat het nemen van proe ven met een commissie van specialis ten slechts verloren tijd is. Om dezelfde reden is dit ook thans ons laatste woord in dit debat. Zutphcn, 12-2-'50. O J. Cleveringa, R.K. tehuis voor ouden van dagen Zodra het bouwvolume dit toelaat ligt het in de bedoeling om te Heer hugowaard te komen tot het stichten van een rk inrichting voor ouden van dagen. NIEUWE NIEDORP Reinout Anders droeg „Amok" voor Dc afwerking van het winterprogram ma van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling heeft een vlot verloop. Voor de op een na laatste avond wilde het bestuur de hier nog onbekende voordrachtskunstenaar Reinoud Anders een kans geven. Anders had het zichzelf niet gemak kelijk gemaakt met Stefan Zweig's „Amok" te kiezen. Amok toch is een moeilijk werk, waar veel in zit. Anders heeft zich er keurig door g slagen en hier een uitstekende indruk achter ge laten. We vinden het toch maar knap werk om in bijna 3 uur onafgebroken spreken (soms wel wat al te snel) de' Inhoud van een boek als Amok weer te geven. De bekentenis der gekwelde dokter aan een voor hem vreemde boel de de toehoorders van begin tot het einde. Duikers deden zeer kostbare vondst Een honderdtal vazen, bedekt met veelkleurige algen, is door duikers van het Italiaanse bergingsvaartuig „Artiglio" ter hoogte van Albenga, in de Golf van Genua, alwaar 2000 jaar geleden een met graan en olie gela den schip zonk, naar het oppervlak te gehaald. Een uit een legering van lood en zink bestaand wielvormig instrument met een diameter van ongeveer 50 cm. is eveneens ontdekt. Dit is een zee.- zeldzaam zeevaartinstrument uit de Romeinse periode. HEERHUGOWAARD Een eigen tuinbouwveiling De omzet van inwoners van Heerhu gowaard aan veilingen buiten de gem. (Heerhugowaard kent geen eigen vei ling), beliep in 1948 ruim f 3.000.000. Door bet gemeentebestuur wordt de ontwikkeling van de mogelijkheden om te komen tot het stichten van een eigen velling met ernst gevolgd. Van het goede te veel yan het goede te veel. Evenals een mens de gebreken van z(Jn deugden kan hebben (zuinigheid Immers is een deugd, maar een gebrek wordt het als ze in gierigheid ontaardt, om b(j dit ene uit vele voorbeelden ie blijven) kan men in de samenleving een nuttige instelling wel zo ln heil uiterste doorvoeren, dat ze baar doel voorbij schiet. In land- en tuinbouwkringen is men zo goed als algemeen overtuigd van het nut van coöperatie en in alle sectoren wordt zij toegepast. Men denke maar aan de coöp. zuivelfa brieken, coöp. maalderijen, coöp. vei lingen, coöp. boerenleenbanken, coöp. aan- en verkoopverenigingen. Bijna in ieder dorp of gemeente treffen we een of meer coöp. instellingen aan. Nu betekent het woord coöpereren samenwerken en coöperatie dus sa menwerking, en dat wil ln het bij zonder op economisch gebied. Het is duidelijk, dat met samenwerking be tere resultaten te verkrijgen zijn dan wanneer ieder individueel het doel van de onderneming, zoveel mogelijk winst te maken met de minste opof feringen tracht te bereiken. In de idee van coöperatie ligt echter iets meer opgesloten dan louter winstma kerij. Men ziet er ook in het streven om practisch aan te tonen, dat door coöperatie een geest over de mens vaardig wordt, die er op gericht is, om, onder het betrachten der samen werking, deze dienstbaar te maken aan de opvoeding tot allerlei christe lijke en maatschappelijke deugden, waaraan het blijkens de grote ver deeldheid in onze maatschappij, nog in zo ernstige mate ontbreekt. Deze gedachten kwamen bij ons op, toen we vernamen, dat Langedijk weer een coöperatie rijker was ge worden. Helaas betreft dit niet een coöperatie, die tot grondslag heeft 't samenwerken op een gebied, dat tot nu toe voor de coöperatie braak had gelegen. Neen, het gold de coöpera tieve aan- en verkoop van benodigd heden voor de tuinbouw, zoals er aan Langedijk reeds een tweetal be staan. In Broek aan Langendijk is sedert jaren gevestigd de CoAp. Aan- Oude Niedorp heeft afscheid genomen en de vergadering waarin dat gebeurde leverde geen stof op om- *n degelijk stuk groene tafel over te schrijven, al was het wel merkwaardig, 'dat men niet be paald tevreden was over het gevoerde gsneentelijke beleid. Van mee'r belang lijkt het ons echter onder de loup te nemen, wat men onder de burgerij van Oude Niedorp hoort mompelen over de eventuele opvolger van de burgemeester We hebben reeds verschillende moge lijkheden aan de hand horen doen. De een oppert de mogelijkheid, dat de heer Sutman Meijer een kans zou wagen om Oude Niedorp door de Heer Hugowaard te laten opslokken, tenminste wat dan de bezetting van de burgemeesterspost betrof, een ander noemde schuchter da naam van da heer Nolet, terwijl een minder reëel mens d» burgemeester van Nieuwe Niedorp, de heer Baken op 't oog had. Al deze o-' oorsprong in een bepaalde vrees bij 'n gedeelte der inwoners. Een vrees, dat de gemeente zijn zelfstandigheid zal ver liezen. En nu veronderstelt men dat het voorspel biervan zou zijn, dat men geen eigen burgemeester meer zal krijgen. Het is moeilijk in de toekomst fe zien. Wij geloven echter nog niet aan dc samenvoeging van gemeenten. Ten minste niet in de allernaaste toekomst. Daarvoor zijn we te veel verambtelijkt. Daarvoor werken de commissie te lang zaam. Daarvoor hebben we te veel vrees om hrilige huisjes aan te raken. Al moet ons de verzuchting van het hart, dat het een enorme dwaasheid is, dergelijke miniatuur gemeenten, en daarbij bedoelen we bijna alle gemeenten van de omvang van Ouda Niedorp zelfstandig te laten voortbestaan. Vooral als men weet, dat het voort bestaan van die zelfstandigheid, die hoogstens een tien a twaalf jaran kan duren, gepaard gaat met enorme kosten Dat is in Oude Niedorp immers het ge val- Er bestaan ernstige plannen om te komen tot een nieuw raadhuis en naar alle waarschijnlijkheid komt dit in orde. Zou het eigenlijk geen zonde zijn. als men dit van hogerhand aanmoedigde en toeliet, terwijl men weet, dat de ge meente toch op haar laatste benen loopt? Of moeten we het zo opvatten, dat de hogere autoriteiten in de provincie eigenlijk maling hebben aan het rapport van de commissie Ter Veen en er met een hooghartige glimlach op neer kij ken? Dan had men toch waarlijk die commissie niet aan het werk behoeven te laten gaan. Neen, wij zien er van komen, dat O. Niedorp wel weer een eigen burgemees ter zal krijgen. Al zal het voor de nieuw te benoemen burgemeester dan ook een SCHAKEN DONNEREUWE REMISE In het nationaal schaakgebouw te Den Haag werd de eerste partij ge speeld van de tweekamp dr. M. Euwe en het jeugdige DD-lid Donner. Euwe speelde met wit. De partij eindigde na 22 zetten in remise. moeilijke gemeente blijven. Want en nu komen wij toch oog wesr op die raads vergadering terug, waar het erg leuk en gemoedelijk was en waar de heer Ta- mis ten aanzien van burgemeester Bos ma opmerkte, dat deze in Zijdewind woonde, in het Veld te kerk ging en in Oude Niedorp werkte. Zodoende kon hij de hele gemeente- Maar met de nieuw te benoemen func tionnaris en een gemeentehuis aan de Wee! kon het wel eens zo zijn, dat deze in Zijdewind (de Weel) werkt, in het Veld te kerk gaat en vergeet dat hi] ook nog burgemeester is van het dorp Oude Niedorp. dat nog weer iets geheel anders is dan de gemeente Oude Niedorp. Of dat voor het dorp een prettig vooruitzicht is, wagen wij te betwijfe len. 1 koopvereniging „De Vooruitgang", terwijl de Coöp. Aankoopvereniging Langedijk-Noord van jongere datum is. Deze twee coöp. verenigingen heb ben getoond, op voortreffelijke wijze de tuinders te kunnen voorzien van al datgene, wat in hun bedrijf aan meststoffen en bestrijdingsmiddelen ^an zaai- en pootgoed nodig is. De gemeente Langedijk is niet zo uitge strekt, dat ter betere bediening, een derde coöp. aankoopvereniging nood zakelijk of gewenst zou zijn. Niette min is nu door de tuinders, aange sloten bij de afd. Langedijk van de L.T.B. besloten een R.K. Inkoop coöperatie op te richten. In het jaarverslag van de secreta ris dier afd. wordt de noodzakelijk heid daarvan bepleit. Hij wees daar in in het bijzonder op de soc. econo mische problemen, daar de politieke strijd in Nederland zich geheel ver plaatst op economisch terrein. In ver band hiermee waarschuwde spreker om niet mede te werken aan neu trale coöperaties, hetgeen leidt tot staatssocialisme. De plaats van de L.T.B.-leden is de R.K. coöperatie. Er is een coöperatieve in- en verkoop vereniging van de L.T.B. opgericht met 40 leden. Later werd meegedeeld, dat het aantal leden tot 60 is gestegen. Wij menen, dat men op die wiize te veel van het goede krijgt, en dat de financiële voordelen, welke met coöperatie worden nagestreefd, door die splitsing weer voor een deel wor den teniet gedaan, maar meer nog, dunkt ons, komt de hogere gedachte, die van solidariteit, welke de coöpe ratie beheert, in het gedrang. Als motief voor de oprichting van een R.K. coöperatie wordt aangege ven het gevaar van staatssocialisme, dat opgesloten ligt in de neutrale coöperaties. Het zou de moeite lonen, als de secretaris zich beschikbaar stelde voor het optreden !n een open bare vergadering, waarin hij die stel ling verdedigde. Vooral zou dat van belang zijn voor de leden van ..De Vooruitgang" te Broek op Langen dijk, die beheerd wordt door uitge- sDroken aitti-rpv%lutionnairen en chris telijk-historisehen, van wie men toch wel weet, dat zij sterke tegenstanders zijn van staatssocialisme. Wie. als de heer Bekker, de bedoelde secretaris, deze stelling, zonder enige nadere motivering, poneert, moet toch on getwijfeld on staathuishoudkundig ge bied beschikken over een gedegen kennis, waarmee hll de juistheid van zijn stelling kan aantonen. Mocht hij ons dus die kennis ont houden, dan wagen wij het. te vol harden bij onze inzichten in deze. dat onze samenleving meer gebaat zal zijn bij het streven naar meer toena dering bij de verschillende bevol kingsgroepen dan maar telkens meer te driiven naar splitsing en verwij dering. De talrijke aanwezigen welke ge hoor hadden gegeven aan de oproep v. d. Stichting v. d. Landbouw ,afd. Wieringermeer der Maandagavond gehouden bijeenkomst, zullen moei lijk kunnen beweren dat hun sprook jes zijn opgedist om de animo op te wekken tot emigreren, dwars door alles heen. De heer mr. J. S. Biesheuvel, adj. secr. van de Stichting voor de Land bouw, welke deze avond over bo vengenoemd vraagstuk sprak en daarbij mededeelde wat hij in zijn ruim acht weken durend bezoek aan Brazilië leerde over taal, zeden, landaard, industrie, landbouw en vee teelt, gaf hierover een objectief beeld, zonder propaganda, een en ander toegelicht met film, die een in zicht gaven van dit land dat 285 keer groter is dan Nederland en slechts vier personen per vierkante kilome ter herbergd tegenover Nederland 271 personen. Het land heeft slechts 45 millioen inwoners, zodat hier voor levens ruimte geen vrees bestaat Aan de hand van de film werden grote complexen en bijzonder vlak land getoond, wel geschikt voor emi gratie, doch in groepsverband en niet individueel. Veelal is het gehal te der landerijen, aldus spr. niet bij zonder hoog. Opbrengsten van 1500 kg tarwe en/of 700 kg aardappelen per ha spreken voor zich zelf, hoe wel de prijs der tarwe thans circa fl.per kg bedraagt. Wel zouden door intensieve bewerking deze op brengstcijfers opgevoerd kunnen wor den. Voorop stelde spr dat bij emi gratie niet roekeloos of lichtvaardig moet te werk gaan, aangezien zulks tot mislukking zou leiden. Wil men in Brazilië werken en men zou een veestapel meebrengen, dan zouden er, mits in groepsver band, wel goede mogelijkheden be staan. De Staat verschaft op het vee credieten en verstrekt bedrijfskapi taal. Uit film en toelichting bleek, dat de vele Nederlandse kolonisten die daar "zijn, goed tevreden en inge burgerd zijn en dat er inderdaad bij flinke deskundige bewerkingen pers pectieven open liggen. Mr. Biesheuvel vertelde op de hem eigen prettige wijze zeer veel van dit voor onze begrippen nog vaag be staande emigratiegebied. De Stichting van de Landbouw, afd. Wieringermeer heeft met de or ganisatie dezer avond, voor de voor lichting harer leden nuttig werk ver richt. We twijfelen dan ook niet, gezien het grote belang van emigratie, dat zij ook op dit terrein de nodige aan dacht aan de voorlichting zal blijven schenken. Met een woord van dank aan spre kcr cn publiek sloot de heer J, G. Addens deze goed geslaagde avond. MORMONEN-ZENDELINGEN IN ARREST Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft de A- merikaanse ambassade medegedeeld dat de Mormonen-zendelingen Stan ley Abbott en Aldon Johnon gearres teerd zijn „wegens een poging om verboden gebied te betreden". Naar aanleiding van de vermissing van de twee genoemde zendelingen sinds 28 Januari bad de Amerikaanse ambassade om Inlichtingen verzocht. Naar uit de omgeving, vau het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken verluidt, zal de volksraadpleging over de terugkeer van koning Leo- pold 12 Maart worden gehouden. H. BEUKENHORS Chirurg PRACTIJK HERVAT Spreekuur Particulieren: Maandags en Vrijdags 11—12 uur. Fondspatiënten: Maandag, Woensdag Donderdag en Vrijdag 1—2 uur. Militaire dienst Dr. J. DEGENAAR, arts VOORLOPIG UITGESTELD Woningruil: Kleine wo ning in Bergerhof aangeb. tegen grotere in Alkmaar. Brieven onder nr. A 956 bur. van dit blad.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4