Banden des bloeds spraken hardhandig Randers verloor van WSV Ir de Vries over onze fokverenigingen ,n de toekomst steeds meer K.l. Politierechter Alkmaar ,.Ay ziet, hoe goed, hoe lieflijk is het als zonen vtn 't zelfde huis. als broe- de.s samenwonen'. Dit citaat meende d* officier van Justitie gisterenmiddag te moeten bezigen ia de burenruzie tussen Oom Cor S.f diens neefje Abraham en de schooazuster, met op de achterg-.ond de broer van verdachte, die met «en civiele vordering van f 15 op de planken kwam. Oom Cor uit Akersloot had zijn neefje blijkbaar grondig te pakken gehad en zijn schoonzuster met een dakspant, al thans een houten lat van 1.5 meter en van behoorlijke omvang, dusdanig op de hand geslagen dat hierdoor kneuzin gen ontstonden en een doktersrekening van het bovenvermelde bedrag. Het bo tert blijkbaar niet tussen de broeder Cor en de vrouw van zijn broer, be nevens diens 16-jarige zoon- Cor meen de dat kiphef een ei gelegd had op het erf van broer en ging dies op zoek Neefje Abraham zag oompje komen en zei „ga weg darm althans woorden van soortgelijke strekking, om het eens in dagvaardingtermen te zeggen, oom pje verkoos vrijheid V3n gaan en begaf zich naar een schuur waar neefje ech ter een stel jonge konijnen herbergde «n bang was dat het jonge aest ge stoord zou worden. Toen hij oom Cor wilde verhinderen erheen te gaan greep deze een dakspant, waarna neefje zich met een mestvork wapende. De moeder van bedreigde Abraham wilde tussen beide" komen, doch kreeg «en tik met de stok. Neefje werd aan sluitend bij de keel gegrepen, doch krab beid» zich vrij. Na nog enkele hand tastelijkheden behoorde de scene tot het verleden en begon de justitionele machinerie te werken. Verdachte zeide voor de rechtbank niets, doch liet alles aan zijn verdedi ger. mr A. V- M. Leesberg over, die geen gemakkelijke taak had. De officier van justitie wees er op. dat verdachte reeds eerder wegens mis handeling veroordeeld is geweest; hij vreesde dat de slechte verhouding tus sen de familieleden nog eens tot erger zou leiden en wenste een gevoelige straf Hij eiste een geldstraf van f 75 of 50 dagen, benevens een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr Leesberg wees tn zijn pleidooi op het bestaan van een derde broer, waar verdachte nooit moeilijkheden mee heeft. Deze derde broer zou de ware toedracht van de ruzie gezien hebben en hebben verklaard dat oom Cor niet de schuldige zou zijn, doch de wederpartij hetgeen oom Cor ook aanvoerde. De broer, die dus als ontlastende getuige zou hebben kunnen optreden, wenste echter van zijn verschoningsrecht ge bruik tc maken en niet in de getuigen bank te verschijnen. Pleiter memoreerde de mening van de burgemeester, die verdachte een goed ingezetene vond- De rechter was het er niet geheel me eens, vonniste conform, met aan sluitend een wijze vermaning aan de getuigen, ma, zoonlief en broer, om oom Cor niet te hard te tergen. Terloops werd ook de dokersrekening voor de gekneusde hand, zijnde f 15 toegewezen. Recidivist D. B. uit Oüdkaspel stal 4 handdoe ken. een overall en een fiets, zonder aanwijsbare reden. Hij was reeds ette lijke malen veroordeeld, ook tot vrij heidsstraffen. Een doktersrapport bene vens een reclasseringsrapport adviseer den tot een voorwaardelijke gevangenis straf met onder toezichtstelling. De officier kon zich met het rapport verenigen en eiste 4 maanden voorwaar «lelijk met een proeftijd van 3 jaar on der voorwaarden. De rechter ging met deze eis mee. doch wenste toch ook een directe straf op te leggen en verzwaarde het vonnis met f 50 of 50 dagen. Een onduidelijke hond 't Is nogal een vreemd opschrift, maar 't geval was evenmin erg helder. De Alkmaarse fotograaf K. had n.1. n hond gekocht en voor deze viervoeter geen belasting betaald, alzo was hij in overtreding. Er was procesverbaal op gemaakt en de officier bood een schik king aan van f 10. Op dit schriftelijke voorstel was verdachte niet ingegaan: hij wilde van achter de groene tafel wel eens uitsfuitsel hebben. Ee.i agent van politie had hem n.1. verteld dat hij «en formulier toegezonden zou krijgen, waarop hij nog steeds wachtte De trech ter trachtte uit t$ leggen, dat dit alleen gebruikelijk was indien reeds een hon 'denbelasting was betaald, maar de ver dachte hield ziéh aan d? briefjestheorie van de agent. „U hebt van mij «en briefje gehad" interrumpeerde de officier, doelende op de niet betaalde schikking van f 10 Toen tot ovtrmaat van ramp verdach te ontkende verbaliseerd te zijn, vonden de magistraten 't wenselijk de zaak aan te houden tot het horen van de agent, die het, blijkbaar niet door verdachte getekende verbaal, had opgemaakt. Nogal hardhandig De landarbeider P. A. uit Oudorp kreeg blijkbaar te weinig geld van zijn baas, althans hij meende te kort gedaan t« zijn en uitte zijn onsiwnming in een directe rechtse die bij P., de onfortuin lijkc werkgever ui Oterleek, een stel blauwe ogen. benevens een grondige hoofdpijn, plus een werkverbod van 'n week verwekte. Deze hardhandige Joe Louis-methode vond geen genade ia de ogen van de rechtbank, die vond dat loongeschillen anders dienden te worden beslecht. Dat verdachte excuus had aan geboden, hij had n.1. vergeten reeds 'n voorschot te hebben ontvangen, kon hem niet van de eis f 60 of 30 dagen redden. De rechter deed er een tientje af- Diiemaal meineed? Ernstig liet zich de zaak niet aan zien. E. K. uit Egmond aan Zee werd verdacht van de vernieling van een melkfles. Hij zou. met drie kameraden door een donkere straat wandelende, 'n fles melk van Z., die blijkbaar voor het grijpen stond, hebben opgenomen en tegen de muur van diens huis hebben kapotgesmeten. De baldadigheid ont kende hij echter op agressieve wijze De getuigen A. W., A. V. en R. W leden collectief aan geheugenzwakte, terwijl verdachte een gedeelte van zijn voor de politie afgelegde verklaring her nep. De rechter maakte zich hierover boos. Hij verweet verdachte lafheid. De officier overwoog onmiddellijk in hechtenisneming van ae drie getuigen oc grond v. vermoedens van meineed. De rechter wilde voor hiertoe over te gaan de verbalisant en de ni?t versche ner getuige Z. te horen. Dit simpe'e muisje kon wel eens een lange staart hebben, indien zowel verbalisant als getuigen hun verklaringen blijven vo' houden. Ovetr 4 weken wordt de melk opnieuw op het vuur gezet- Valsheid in geschrifte Nogal hard werden de verbalisanten G. v. H.. Kolhorn, H. K.. Barsingerhom J. P- J. W. idem, H. K.. idem en T. E idem, aangepakt. Zij hadden n.1. een verklaring getoond van ontslag, hoewel ze vrijwillig de dienstbetrekking hadden ■erlaten. De vrouw van één der verdach ten schreef de briefjes. Deze valsheid in geschrifte had ten doe! in de over bruggingsrgeling te kunnen vallen, hoe wel het niet zover kwam. De officier vond deze feiten zeer ernstig wenste een duidelijk voorbeeld le stellen. Hij eiste tegen elk der verdach ten een gevangenisstraf van 8 dagen. De rechter was het hiermede eens en vonniste conform. Toen kwam de schooliuffrouw Of beter zou het opschrift kunnen luidden. ..de schooljuffrouw kwam niet' maar de juffrouw kwam naar de school Mevr. J. K. uit Lutjewinkel had en heeft blijkbaar een zoontje dat hzt schoolgaan niet mint. Hij loopt zonder veel omhaal van de school, al dan niet niet de onvrijwillige toestemming van de juffrouw en brengt zijn tijd in ledig heid door. De moeder van deze Michiel Adriaanszoon de Ruyter in de dop ver droot deze domme handeling en zij achtte de schooljuffrouw hiervoor aan sprakelijk. Het feit dat deze niet naar haar toekwam, wekte in hevige mate haar woede op. De rechter trachtte te vergeefs uit te leggen dat het gebruike lijk zou zijn. indien de ouders zich met de school, eventueel het hoofd van de school in verbinding stelden, doch de spraakzame verdachte was voor rede lijke argumentatie niet in de wieg ge legd. Zij was na een nieuwe ontsnapping van zoonlief naar dé schooljuffrouw gegaan, had zich op gepaste wijze kwaad gemaakt en de schooljuffrouw n klap toegediend, hetgeen tegen alle spel regels is. De officier vond de klap f 20 of 10 dagen waard. De rechter f 20 of 12 dagen. In het veen kijkt men niet op een turfie In het veen kijkt men niet pp een turfje, maar in Langendijk wel op een kool. J. Kal verdijk, plukte kolen op een Jandstrook. die hem niet toebehoor de en vervoerde deze per boot, om ze vermoedelijk als veevoeder te gebrui ken. Zulks heet stroperij en hoewel ver dacht» gunstig bekend staat, hoorde hij f 15 of 10 dagen tegen zich eisen- De rechter liet het op f 15, doch deed er een dag af. EGMOND AAN ZEE Zang en Vriendschap De zangvereniging „Zang en Vriend schap" gaf Zaterdagavond o.l.v, dhr. de Waal in Je zaal van de Vergulde Valk haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer de Graaff opende de avond met een woord van welkom speciaal tot de IJmuidense gasten, die deze avondhun medewerking zouden verlenen. Hierna begon „Zang en Vriendschap met een viertal werkjes, waarin „Mei" heel gunstig opviel. Na dit eerste optreden werd de aan dacht gevraagd voor de heer K. van Hawijk als conferencier die menigmaal de aanwezigen hartelijk deed lachen- ÏJrauidens Roem verzorgde toen een jaar accordeonnummers, waarvan de feestmars van v. d. Sloot op de voor grond trad. Als onderdeel van dit programma traden op de Harva's. met een speciaal Shownumtner, getiteld: Tournee door Indonesië, welk nummer de nodige lach salvo's deed opwekken. Na enkele soli gaven de heer en me vrcuw Wijker een keurig uitgevoerde polka met alstoegift een variatie op de Koekoekwals, met draaiorgelopvatting Het echtpaar Wijker oogstte hiervoor 'n dankbaar applaus. Na de pauze kwam „Zang en Vriend schap" met het tweede deel van haar programma. Uitgevoerd werden* „Aan de kribbe" van J. S. Bach, „Moeder en Kind" van Martin van Sijdelaan, „Wiegeliedje" van Setumbert en het be kende Koraal van Bach: ,Oh Hoofd vel bloed en wonden." Zoals we al reeds veronderstelden, heeft het in het Ooyevaarsnest niet aan spanning ontdoken. Pat Ran ders, die voor hun doen in het ge heel niet haar slechtste partij gaven te zien, deze wedstrijd hebben ver loren is oorzaak van een beter en steviger W.S.V. Vooral steviger was het backstel der Wormers, want het waren werkelijk bomen van verde digers tegenover de tengere voorhoe de van de Randers. Dat het WSV bedoeling is ernstig naar het kampioenschap te sollicite ren hebben we gisteren alleszins kun nen waarnemen. Stuk voor stuk heb ben al haar spelers van begin tot eind een energiek en enthousiast spel aan de dag gelegd, een spel waar Randers niet tegenop was gewassen ondanks dat ook zij behoorlijk op dreef waren. Als het spel een aanvang heeft ge nomen is het met de eerste tien mi nuten al merkbaar dat Randers haar handen vol zal hebben, willen zij niet roemloos ten onder gaan. De druk die op haar doel wordt uitgeoefend is veel sterker dan de enkele onge vaarlijke aanvallen die op het WSV- net worden ondernomen. Na onge veer 20 minuten spelen wnrdi er ian ook, zij het door een nr'sv tan* jn de R.-achterhoede, door de WoCA _-rs gedoelpunt en voor dal ae scheids rechter de eerste helft heeft afgeflo ten is voor een tweede maal keeper Vethaak gepasseerd. Na de rust een zelfde spel beeld al moet gezegd worden dat Randers iets feller is gaan spelen. Het is te zien dat zij zich nog niet gewonnen ga ven. maar ondanks hun goede moed Oud - leerlingen bijeen ALS WE SPREKEN over de ontwikkeling in de veefokkerij, aldus in genieur De Vries op dc vijfde cursusbijeenkomst van de vereni ging van oudleerlingen, dan moeten we drie perioden onderscheiden. Het verleden, het heden en de toekomst. In het verleden reeds was de over heid als geïnteresseerde bij de fokkerij ingeschakeld. Er waren particuliere veeverbeteringsvereniglngen, maar de gemeentel Ijke overheid had met de voortplanting van onze veestapel reeds bemoeiingen, getuige de „bolle- stiek", de zorg voor stalling en voedering, de aankoopcommissies. Natuur lijk was dit alles primitief, maar de naijver die er tussen de verschillende gemeentelijke aankoopcommissics bestond, was er toch reeds oorzaak van dat geprobeerd werd de beste stier te bemachtigen. Er was nog wel geen sprake van registratie, maar menjette wel degelijk op. Standbeeld voor gevallenen komt binnenkort Naar wij vernemen, zal het stand beeld. dat door mevr. Jane Kouwe- naar-Bijloo wo rdt vervaardigd in op draait van een comité, dat gesticht is om een standbeeld op le richten voor de in de oorlog gevallen Alk maarse verzetsstrijders enkele dagen voor de Nationale herdenkingsdag in Mei geplaatst worden. Het zal een plaats krijgen tegenover het Cen traal- Ziekenhuis op de plaats, waar thans reeds een tijdelijk monument slaat. Humanistisch verbond Rede over het boek Job Voor een talrijk gehoor sprak Zon dagmorgen de heer A. L. Constandse uit Haarlem over „Het boek Job". Hij betoogde dat dit boek is samenge steld uit ten minste drie delen, die elk voor zich aan verschillende per sonen moeten worden toegeschreven. De eerste twee hoofdstukken en de laatste helft van het laatste boek vor men een volkomen aaneensluitend proza-geheel. Het is het gedeelte, waarin sprake is van de geduldige Job. Daartussen geschoven is in de eer ste plaats een schitterend gedicht, lopend van hoofdstuk 3 tot en met hoofdstuk 31. De inhoud daarvan is van geheel andere aard, we hebben te doen met een opstandige Job, die zichzelf onschuldig voelt en die zich verzet tegen Gods ongerechtigheid. Zover gaat hij daarin, dat hij in de hemel een getuige oproept tegen Goj die wel almachtig is. maar die ven gerechtigheid niet afweet. Tenslotte zijn er de hoofdstakken 32 tot enmet 37, naar sprekers oor deel van minder gehalte dan de rest en waaruit de wens spreekt om Gods handelwijze beter te verdedigen dan in de boeken 3 tot en met 31 het ge val is. Spreker rekende het boek Job tot de boeken, waaruit vooral het menselijke spreekt, het menselijke, dat zich heeft verheven boven de na tuur cmdat het tot bewustzijn is ge komen en dat in dit bewustzijn af weet van recht en onrecht. \700RAL IN NOORD-HOLLAND waren reeds zeer vele goedé stieren en een van de beste van hefcj Nederlandse rundveestamboek, het* N.R.S., dat in 1874 werd opgericht was dan ook afkomstig uit Twisk. Reeds enkele jaren later bleek e behoefte te bestaan aan provinciale verenigingen en Friesland stichtte T F.R.S. in 1899. Nog in het zelfde jaar volgde Noord-Holland met 't N.H.R S. De eerste jaren beperkte de taak van de fokverenigingen zich in hoofdzaak, tot registratie. Van melkcontrole wal" nog weinig of geen sprake. Daarmee begon men ook niet van Rijks of Provincie wege. De kleine plaatselij ke fokverenigingen gaven daar de stoot toe en met name de vereniging Berkhout-Hoogkarspel. Toen begon men een basis te leggen voor het moderne fokkersberdrijf. Een basis die bestond uit melkcon trole, afstammingscontrole, het schet scn van kalveren enz. Het Rijk, dat al spoedig financiële steun gaf, verleende aan deze kleiné verenigingen dan ook alle medewer king. We kregen de plaatselijke stie renkeuringen. die culmineerden inde centrale stierenkeuring te Alkmaar. Maar tevens en dat is zeer belang rijk, we kregen het doel voor ogen; Het fokken van een zeer productieve melkkoe, gepaard gaande aan een hoog vetgehalte, een regelmatig kal ven. een zo lang mogelijke levens duur met een behoorlijk exterieur, zo dat er toch nog vlees afkomt als het beest voor de slacht is. DE GROET Als men nu de omvang van de ver^ schillende fokverenigingen ziet, kan men zich niet indenken, dat er zo veel moeilijkheden overwonnen moes ten worden, eer het zo ver was. Aan de hand van statistieken toonde de heer De Vries aan, hoe het eigenlijk heel langzaam aan ging tot omstreeks 1940. De boeren keken de kat eens uit de boom. Al die nieuwigheid, waar was dat goed voor. In onze provincie kon men een duidelijke scheidingslijn trekken tussen het Noordelijk en het Zuidelijk deel. Het Zuidelijk deel, het consumptiemelkge bied'had weinig belang bij een deug delijke controle. Begon reeds gedu rende de crisisjaren een bepaalde kentering, de jaren gedurende welke we bezet waren, brachten een ware ommekeer. Daar waren verschillen de redenen voor aan te wijzen. In d« consumptiemeikgebieden was het ge brek aan krachtvoeder en kunstmest nijpend. Het begon er om te gaan op de bedrijven zo goed mogelijke die ren te hebben met een zo hoog mo gelijke productie Bovendien werd de melk uitbe taald naar het vetgehalte Een koe die een grote plas melk gaf, met wei nig vet voldeed niet zo goed meer. Daardoor begon de behoefte aan con trole steeds meer toe te nemen. Eerst meende men in het Zuiden met melk controleverenigingen te kunnen vol staan, maar al spoedig bleek, dat ook daar bij de boeren een sterke belang stelling ontstond voor moderne fok- methoden. Maar bovendien werkte daartoe me d< de bepaling, dat aan twee-jarige stieren het Rijks Premie-praedicaat werd uitgereikt, terwijl op vóors'el van professor De Jong een financiële prikkel werd ingesteld: Van elke honderd liter melk werd 10 cent af gehouden, waarvan de helft ging naar de Gezondheidsdienst en de andere heift naar de deelnemers aan de melkcontrole. Wie dus deelneemt krygt subsidie, wie niet deelneem', betaalt ze. Was in 1940 het per-* tage aangeslotenen bij een fokver- niging nog geen twintig percent, op 1 Juli van het vorig jaar was de 47 percent overschreden. Op het Land- bouwhuis in Alkmaar bevinden zich nu 56000 afgesloten melkstaten. Dit cijfer zal in de toekomst snel stijgen, omdat men verplicht is lid te worden van een fokvereniging indien men gebruik wil maken van de kunst matige inseminatie. En dat het daar meer en meer heea gaat. bewees wel de tabel van de heer De Vries, waar uit bleek, dat reeds nu. de helft van de aangesloten fokkers gebruik maakt van de K I. EEN GOED FIGrT" Ontevreden zijn we niet, ging in genieur De Vries verder. Kwantita tief zijn we zeer sterk gegroeid, maar natuurlijk rijst de vraag: Hoe staan we er kwalitatief voor? We moeten dan een onderscheid maken tussen de fokkers met een kleine en de Fokkers met een grote F. Men kan niet verlangen, dat alle vee plotse ling van de topklasse Is. Maar in de topklasse maakt Noord-Holland een buitengewoon goed figuur. Ook de grote tentoonstelling te 's Hertogen- bos behaalde het Noord-Hollandse vee niet minder dan 56 pet van de prijzen. En dat wil wat zeggen als men weet. dat de beste collecties uit het hele land aanwezig waren. De kampioen melkkoe was uit onze pro vincie afkomstig. Laten we ons echter door deze fei ten niet verblinden. Er zijn nog be zwaren. De basis van het N.H.R.S. is nog te smal. De afzet is nog niet vol doende geregeld. Wel is er verbete ring te bespeuren, maar willen de kosten van de fokker er uit komft". dan zal de gelegenheid om te expor teren nog uitgebreid moeten worden DE TOEKOM0" Kunnen we dus wat het heden be treft tamelijk tevreden zijn, wat zal ons de toekomst brengen? Het kan niet uitblijven of de kunstmatige in seminatie zal ook in de fokkerswe reld veranderingen teweeg brengen Men zal de stieren steeds meer gaan selecteren. De beste kunnen worden aangekocht. Zal dat de toekomst van de stierenfokkerij ongetwijfeld be ïnvloeden, men kan er ook zeker van zijn. dat het peil van de koeien nog weer zal verbeteren. De resultaten die we met de be vruchting hebben opgedaan, zijn zeer bevredigend. Maar we moeten er direct aan toevoegen, dat we over de overige resultaten, de resultaten van afstamming, nog volkomen in het du:ster tasten Men wil het daarheen leiden, dat er zo weinig mogelijk en zo goed mogelijke stieren zijn. Maar zal rren geen moeilijkheden hebben niet i'amilieteelt? Dat zijn vragen, die we nog niet kunnen beoordelen. Maar wel kunnen we zeggen, dat we een voldoende basis in Noord-Hol land hebben gevonden om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. al moet ons de verzuchting van het hart. dat we wat betreft de lich tere gronden nog lang niet de r^snl- tatcv. hebben bereikt, die men in Overijssel heeft weten te bereiken. Aldus eindigde ingenieur De Vries zijn luid toegejuichte rede. v-aa-voor voorzitter Kriller hem hartelijk dank te. er zijn vreugde over uitsprekende dat de heer De Vries, de pionier op dit gebied voor de vereniging had willen optreden. Hietnr werd de Marof-'m N'■-■der- land hier met koe en stier, vertoond. Deze film, welke een prachtig beeld gat, niet alleen van ons vee, maar ook var. ons land. liet niet na een diepe indruk te maken. Een zeer goed geplaagde middag voor e<m goed be- zettp zaal gezinsqebeuren ALKMAAR Geboren: Janncke. dv J. Schoen en E. C. A. Habich; Grietje, dv A. J. Sman en G. Jongejan; Lidia, dv M. Kuiter en J. J. G. Rus; Paulus E. J zv J. P. Willemsen en M. J. E. Bo nenkamp. Joanneï P. M., zv A. .1. Deen en A. Bakker. Gehuwd: Martinus Pool en Dicu- wertje Steur; FFrans D. J. Rietveld en Agatlia D. Bier. Overleden; Aaltje Kuiper, oud *1 jaar, wed, v. «t.« -long. VEEMARKT ALKMAAR 20 Febr.: 3 paarden 450550; 41 vette koeien 420—880; 258 nuchtere kalveren (slacht) 3248; 189 varkens 1.60—1.71. ALKMAARSE EXPORTVEILING 20 Febr.: Rabarber 48—66, waspeen 18—40, groene kool 11— 1». spruitkool I 35—55. II 16—30, rode kool 6.20— 16, gele kool 18—28.50, prei 18—55, uien I 39—44. II 19—34, bieten 6—9, wortelen winterpeen 614 30, selde rie 7—13.50, veldsla 58—69. appels: Present v. Engeland 31, Goudreinet 3046, peren: Gieser Wildeman 20 30, St. Klaas 15. NOORDSCHARWOUDE 6000 kg rode kool 6.30—15.10; 3000 kg gele kool 18.20-21.30; 1000 kg witte kool 24.60; 1000 kg uien 45.20; 7000 kg peen II 21.80—22.40; III 15.80 -I ï.40. BROEK OP LANGENDIJK 5000 kg rofle kool 7 30—1£40; 10 000 kg gele kool 18.4023.80; 300 kg uien 4,j 6046.70; grove 41.60—41.70; 3000 kg peen II 21.80; III 18—18.50. WARMENHUIZEN. 5600 kg rode kool 8.308.90; 6-6.10. afw is het wederom WSV die de achter stand voor de Randers vergroot en er 3—0 van weet te maken. Met dit doelpunt gaat het spel da nig zakken en terwijl het publiek al met deze stand van zaken genoegen heeft genomen ls het dat bij een fraai opgezette aanval van de rechterhelft van Randers de bal tot vlak bij het doel van WSV beland, waar de links back door een ongelukkige manouvre de bal in eigen doel laat belanden. Geen minuut later laat de goed lei dende scheidsrechter inrukken en heeft WSV met deze wedstrijd 2 kost bare punten verdiend. Rembrandt-lezing „Hij die een sier volgI keert zich niet om'' Met deze sp».-uk karakteriseerde gis teren in „De Harmonie" mej. Knotten belt in een boeiende lezing met licht beelden, het leven van Rembrandt, Neerlands grootste schilder. Men versta het opschrift niet verkeerd. De opvat ting als zou Rembrandt reeds van zijn jeugd af een klaar ideëel do;l hebben nagestreefd is sterk bezijden de waar heid; wel wist de jonge Leldenaar reeds op Jeugdige leeftijd da' hij schilder wil de worden, na a's student in de Lette reu aan de Leidse Universiteit te zijn mislukt. Maar dit „schilder zijn" groei de door de stormen des levens van een talentvol jong kunstenaarschap uit tot een bewogen grootheid, to* een een zaamheid die het genie voelt, die hem het leed doet ondergaan, doet ervaren en overwinnen, die hem voorbestemt tot het bereiken van hoogten waar het nageslacht vol bewondering en eerbied voor blijft staan, doch die de onbegre pen kunstenaar lijden en miskenning brengt. Rembrandt van Rhijn werd ons door mej. Knottenbelt "in alle levensfasen voer het oog gebracht. Zijn jeugdwer ken. hoewel doortrokken van sterke de tailtendenzen en begrip voor het be langrijke kleine, hebben toch alle een overheersend optimistische ondergrond, du in het persoonlijke leven van R»m brandt zijn climax vindt in het „goede huwelijk met Saskia van Uylenburg en materiële welstand omstreek; zijn veer tiyste levensjaar. In deze tijd ontstond zijn „schutters "-beeld, ten onrechte als .Nachtwacht' gekarakeriseerd: toen al had hij in de „anatomische les" het menselijk wezen achter de schijn der omstandigheden gepeild. Maar Rem brandt had de weg van 't genie te gaan Na het wereldse succes komt de mate r éle te-ugslag. Zijn vrouw sterft en de orguisd» en bewonderde yd»ll« met Hendrickje Stoffclt. ontstaat. Mate rar! gaat hel Rembrandt nadien slrch '.r.zijn vrienden laten hem in de steek met uitzonderinge van enige trouwen, en onze grootste kunstenaar moet een op materie cn uiterlijke glans levende wereld tegemoet treden met „slechts' zijn kunstenaarsgenie. Et zou over de figuur var. Rembrandt een reeks van leringen kunnen worden gehouden. Mej. Knottenbelt had slechts 1 avond tot haar beschikking; haar kan terecht dack gebracht worden voo: haar keuze uit dit zo grootse leven. De be zoekers, en onrechte zo gering in aan ï.i. hebben veelal voor het eerst in hun .even een reeks schilderstukken en et •en van Rembrandt gezien, kort. cen- .■•..dig, doch kenmerkend toegelicht door de deskundige inleidster. Haar op nierkingen omtrent Rembrandts' kunst aan de handen een karakterbeslissende u'.drukkirg 'e geven, haar toelichtingen omtrent kleur en compositie hebben ze ker er toe bijgedragen 1** het beperkte raam van een gemengd gezelschap en geringe tijdsduur 'n beeld te geven van d<* persoon van Rembrandt van Rhijn. maar meer nog van zijn verdienste en zijn bewogen levensloop, die uitmondde h wat Kloos zeide „de mens moet docd zijn eer de kunstenaa* leeft maar met d? restrictie dat de waa:ne mende, diepvoelend», inens behouden bleef en de jk-l»vend« mens afstierf. Aan de organisaloren van de avond De Voklsuniversiteit. De Ned- Ver. v. Huisvrouwen, de Reftyerëniging en Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling alle hulde, bovenal hule'e aan de inleid st»r, een waardering die haar door me vrouw SwanenburgVreye, voorzitster an de Ned. Ver. v. Huisvrouwen niet onthouden werd. SINT PANCRAS w Aanbesteding Maandagavond jJ. is het gemeente huis te Sint Pancras de aanbesteding gehouden van de ambtswoning der bur gemeester. De architect is ing. Keesman uit Alkmaar. A. Schram. Sint Pancras f 15248,— Fa. S. Zeegers en Zn, St. Pancras g 15474,—; Kroonenburg, Heiloo f 15575 Hes, Koedijk f 15665: Ju. Westcr. Koe diik f 16240: A. Smit en Zn.. Sint Pan cras f 16500; Borsjes, Schermerhor* f 16£90.P. Buy;. Oudorp f 17100,-- Duinmeyer, Alkmaar f 17160: Hoog- zaad. Spierdijk f 17500. De gunning is aangehouden. RADIO MOSKOU FN LHUIKHILL Winston (jhurchill. die met Stalin over de waterstofbom wil spreken, is beden in een Franse uitzending van Radio Moskou „dc gezworen vij and van bet Sowjet-regiem" genoemd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2