Hazendoder „het haasje" Tegen gevangenbewaker in appèl opnieuw drie maanden geëist Lajos Zietzoveel, onze eigen speurder Het jeugdwerk op de Eilanden Abonneert U op blad Dertig jaar Nederland Engeland RECHTBANK ALKMAAR Dj jeugdige B. P. v. d. Z. uit de Wie ringermeer heeft ontdek» dat baldadig heid tot ernstige gevolgen kan leiden. Papa v. d. Z- houdt de teugels blijkbaar nogal strak met het gevo!g, dat zoonlief, toen Pipa in Amsterdam vertoefde. In de Herfstmaand V3n het vorige jaar besloot maar eens een genoeglijke avond te h'bben. Deswegen nam hij de wagen van pa mee, inviteerde zuster plus aanstaande zwager en ging aan het sight-seecn. Onderweg, het was reeds donker, kreeg verdachte een haas in zijn kop lampen. In plaats van als goede weg gebruiker te stoppen, althans het dier gelegenheid te geven de rijweg te ver laen, zette de Jeugdige landbouwer een achtervolging in. Hij joeg de haas op. nam daarvoor tientallen meter berm en reed het dier dood. Deze wrede wijze van wild stroperij neemt de laatste tijd fci de Wierin^ermeer ernstige vormen aan enop grond hiervan had de Kanton rechter het fn eerste instantie blijkbaar nodig geoordeeld een gevoelig voor beeld te stellen. De jongeman was nJ. veroordeeld tot 2 straffen van f 100, benevens vrbeurdverklaring van de wa gen. ter waarde van zesduizend gulden Een totaal onthutste jongeling stond thans in hoger beroep voor de Meervou dige Kamer ia Alkmaar, gesteund door raadsman mr Winkel, en nader belicht door vader en getuigen. De jachtopziener v. d. SI. had het hele geval zien gebeuren, evenals de landbouwer de R. Zij wezen beide op de schade die aan de wildstand wordt toegebracht en onderschreven de me ning van de president der rechtbank, dat deze methode wel zeer wreed en onsportief is. Daar het hier geen be roepsstroperij betreft, doch slechts toe veilige bijkomstigheid van een auto snoeptochtje wilde ds Off. van Justitie van verbeurdverklaring van de auto af zien, temeer daar de vader grondiger controle op zoonlief toezegde De officier eiste bevestiging van de geldboeten met als keuze 2 maal 20 dg. Ver keer spuzz/e Opnieuw zal de rechtbank zich moe ten beraden over een verkeerspuzzl». L uit Schoorl moest terechtstaan om dat hij in de zomer van '49 met e» trailer nabij de Zijpe rijdende, onvol doende zou zijn uitgeweken voor twee hem tegemoet hom»nde wielrijders. Ver dachte merkte op dat de wielrijders op «en meter afstand van zijn auto nog naast elkaar reden, terwijl dï weg nau welljks 3 meter breed is. Hij was zelfs de berm ingereden om ze te ontwijken. Hij had gezien dat de achterste wiel rijde, met zijn voorwiel het achterrad van de voorste wielrijder raakte, daar door kwam te vallen en zodoende een tik van de auto kreeg. De getuigen, waaronder het slachtof fee* de G., die nog niet geheel hersteld is van de verwondingen, verklaarden op ongeveer 30 meter afstand van de wagen reeds achter elkaar te zijn gaan (rijden. De chauffeur was in het geheel niet uitgeweken. De eïrste wielrijder, die zich op dat moment ter hoogte van de trailer bevond, was zelfs gestopt en had een voet In de berm als steunpunt gebruikt. Hij had toen de anderee wiel rijder zien vallen, op ongeveer 10 me ts' achter «4ch. hetgeen de botsing der wielrijders uitsloot. Een getuige des kundige. die hït frame van de beschadig de fiets had hersteld, verklaarde dat de beschadiging niet van een val konden zijn gekomsn, doch door een harde klap moesten zijn veroorzaakt, aangebracht ruim een meter hoger dan het wegdek. Verdacht» meende dat dit door de aanhanger zouu kunnen zijn gekomen; hij bleef bij zijn oorspronkelijke verkla ring. nog bevestigd door een schrijven van niet verschenen getuigen, die bij hem in de cabine hadden gezeten en de wie'rijders als 'roekeloos betitelden. De offcier achtte het feit echter bewe zen en eiste bevestiging van het von nis van de Alkmaarse kantonrechter, n.1. f 10 of 5 dagen. Valse naam De motorrijder, die in Schoorl w*rd gesnapt en zijn papieren niet in orde had, hoopte btykbaar een straf te kun nen ontlopen door een valse naam op te geven. De verbalisant rook echtïT lont. voelde anderen aan de tand en kwam achter hït bedrag. De verdachte heette gewoon Jansen, en ondanks het leit, dat hij in Haarlem woonde, werd hij via de Schoorler politie in Alkmaar veroordeeld door de kantonrechter in tot f 15 of 10 dagen. De officier eiste bevestiging van het vonnis. Slippertje per jeep Mild was de officier tegen de jeug dige H. H. uit Burgerbrug, thans ia militaire dienst, die het vorige jaar op Alcmaria krijgt een nieuwe trainer Naar wij vernemen, be;ft het be- atuur van .Alcmaria" onderhandelin gen gevoerd, die tot gevolg hïbben gehad, dat behoudens toestemming Van de op 7 Maart te houden buiten gewone ledenvergadering, de heer C. Wilders als trainer zal worden aan gesteld. r De heer Wilders, de bekende back van Blauw Wit en h»f Ned. elf'al «ai op 9 Mei In dienst treden. Zondag toertjes maakte per jeep, ver geze'd van zijn meisje. Hij had geen vergunning voor personenvervoer, wel goederenvervoer, doch de officier be twijfelde of hij „zijn meisje" onder goe derentransport rangschwwe. - Verdachte verklaarde het nadien nooit meer te hebben gedaan, „maar w»l voordien", meende de officier. Hij eiste echter slechts f 3 of 1 dag. De plaal gepoetsi De emigratie kan toch ook zijn directe nut hebb?n. Dat moet M. B. thans den ken. nu een officier van justitie in Ne derland 3 weken gevangenisstraf tegen hem heeft gegëist en 1 jaar ontzegging van rijbïwijs. Verdachte, die „ergens ia de wereld" is reeds vorige jaar in Anna Paulowna in zeer vrolijke stem ir.ing met zijn wagen tegen een boom, en verklaard» aans'uitend dat hij voor een tegenligger moest uitwijken. Dat er van een tegenligger geen sprake was geweest, bevestigde e»n leger van getuigen, wel was er sprake geweest ven 4 borrels, twee flesjes bi»r en drank lucht, geaccentueerd Ooor een wagge lerde gang. Maar zoals gezegd, vzrd. is verre. De rechtbank zal in al deze zaken Maart a.s uitspraak doen. ZUIDSCHARWOUDE Achter de wolken schijnt toch de zon Zondagavond werd door de R. K- toneelvereniging TOP het mooie toneel stuk ..Achter de wolken schijnt toch de zon van de auteurs K. Spierings en R. Veenstra opgevoerd In het lokaal van de heer N. C. Pijper te Zuidschar wof.de. Wat de opvoering betreft van dit stuk moeten we vermelden dat dit op prima wijze geschiedde. Alle rollen wa ren in goede handen. Dt spelers li ten ons wederom ten vol le genieten van hun spel. De uitbeel ding der personen was goed verzorgd. Karei Weyts (C. Bruin) was een ge knipte figuur voor de rol van de geca moufleerd opgeruimde kruidenier. Zijn vrouw (mevr. Grootjes—Molenaar) as sisteerde hem op prima wijze, zij hfl op haar eigen zorgzame moederlijke manier. Zij liet in dit stuk zeer zeker haar moederhart spreken. Jan, de oud stc zoon (K. Schuit) had in zijn spel echt het flair van de man onder dq pan toffe! van zijn vrouw (mej. R. Enge rkigh). Deze was precies geknipt voor de rol van de verwaande en minachten de vrouw. Armie (mej- A. Kamp) be wees met dit stuk wederom uit hef goede hout gesneden te zijn. Zij liet ons vooral genieten van haar spel tij dens het woordenduel met haar broér Jan en tijdens het dialoog met haar broer Karei. Karei (Th. Sijm) was de echte «lap peling. die echter na oe woordenvloed van zijn Vader berouw over één van zijn misdaden k.eeg. Nu in Am sierdam Tien gulden koslle een pakje iabak Het was in de jaren 194S/47 een vroiyke boel in de Alkmaarse strafge vangenis; één der bewaarders, zekere A. K., die b(j de gevangenen bekend stond onder de naam „Oude Klare" verkocht er pakjes tabak aan de ge detineerden en dat niet voor een lage prüs: ongeveer tien gulden bedroeg de prjjs van de pakjes kostbare rookwaar, die door een gedetineerde, die buiten werkte, verhandeld werden. Enige tijd "geleden was de gevan genbewaker door de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank veroordeeld tot een straf van drie maanden. De beklaagde was hieraan in hoger ie- roep gekomen, zodat de zaak thans te Amsterdn q voorkwam. De "is. vsn de procuse.:.--generaal luidde ye-nk aan die van de Alk-naars» Ofiioier van Justitie Gedeeltelijk bekend Ofschoon de beklaagde, evenals voor het Alkmaarse gerechtshof, aanvankelijk bleef ontkennen, kon hij tenslotte dank zij de getuigenissen van vele oud-gedetineerden van de Almaarse strafgevangenis, z.ijn on schuld niet langer volhouden en leg de hij een gedeeltelijke bekentenis af. De zaak was destijds aan het rol len geraakt, doordat een gevangene, die was vrijgelaten, aan de bewaker enkele pakjes tabak gegeven had, met Plannen voor viering van Koninginnedag Hoewel het programma voor de vie rir.g van Koninginnedag nog niet hele maal vaststaat, kunnen wij toch reeds enkele mededelingen hierover do». Wat de datum betreft zo men weet. valt Koninginnedag dit jaar op een Zon dag de dag zal gevierd worden op Maandag 1 Mei. De Christelijke Oranjevereniging or ganiseert op Woensdag 3 Mei een spe ciale feestavond voor haar leden; ook de Algemene Oranjevereniging zal zulks op een nader te bepalen datum doen, vóór of na de algemene feestdag De Koninginnedag zal worden ingeluid door het luiden van alle klanken van de stad, daarna brengen de schoolkin deren een aubade voor het stadhuis, zulks ditmaal onder leiding van de heer Pranger. Een bijzondere attractie voor de kinderen gedurende de mor genuren wordt nog overwogen. Op deze kinderzang volgt in de loop van de morgen een nfesale volkszang voor volwassenen, waarvoor -reeds op de medewerking van ca. 600 zangers van verschillende vereniging gerekend kan worden; deze massazang zal worden gegeven op het Canadaplera, onder lei ding van Johan Kuiper. Voor de middag staat een singelloop e:i singelwandeling op het programma met vrije deelname voor iedereen; men behoeft geen bijzondïre prestaties bij deze singelloop of wandeling te ver richten, om mee te dingen naar een prijs van f 100. Nadere bijzonderheden hierover zul leu t.z.t. volgen. Des avonds wordt op het Hofplein er elders in de stad geconcerteerd door de plaatselijke muziekgezelschappen: om IC uur wordt het fcest-naar-buiten be sloten met een taptoe, evenzeer door een der vier muziekcorpsen. Een op tocht en een filmvoorstelling behoren nog tot de punten van overweging. Half Maart komt het Oranje Co mité bijeen om de plannen definitief vast te stellen. de bedoeling, dat deze te doorgaf aan de stiefvader van deze vroegere ge vangene, die eveneens opgesloten zat in de Alkmaarse strafgevangenis. De bewaker nam de pakjes aan. mafir vergat ze aan de stiefvader te geren. Toen deze na enige tijd nog niets ge hoord had, gaf beklaagde hem twee pakjes. Dat „nam" de stiefvader niet En het gevolg hiervan was, datte zaak voor de meervoudige kamer van de Alkmaarse arrondissements rechtbank kwam, waar K„ zoals reeds gemeld, veroordeeld werd tot een ge vangenisstraf van drie maanden. De zitting van het Amsterdamse ge rechtshof, dat gisteren hiervoor bij eengekomen was, bracht weinig nieu we feiten aan het licht. Alle „gas ten" van de Alkmaarse strafgevan genis kwamen beurt voor beurt voor hel getuigenhekje, om te verklaren hoe alles in zijn werk gegaan was. Mr. Hoeffelman, de procureur-ge neraal, wilde er in zijn requisitoir re kening mee houden, dat K. als ge volg van deze rechtszaak zijn betrek king verloren had. Dit was. aldus de procureur-generaal, een gevoelige straf. Mr. Hoeffelman vroeg vernie tiging van het Alkmaarse vonnis we gens vormgebrek en veroordeling tot dezelfde straf. Uitspraak op 4 Mrt. Vrouwen- wereldqebedsdaq Vrijdag wordt in Alkmaar in „Waakt en Bidt" de z.g Vrouwenwereldgebïds dag gehouden. De organisatoren yoor deze gebedsdag in Alkmaar maken be kend dat voor alle vrouwen g elegen heid openstaat samen schuld té belij den en de noden van de wereld en hït eigen land in het bijzonder aan God op te dragen. Het raadsel van vorige week was blijkbaar nogal moeilijk, niet in het minst door een onaangenaam optreden van het zetfoutenduiveltje dat het woordje „aansluitend" door „Uitsluitend" verving. Maar afge zien hiervan, het totaal der vermoedens luidde; De Algerijn was ver dacht; de gordijnen moesten door iemand gesloten zijn die zich be wust was dat deze open stonden; hij moest de vermoorde vrij hebben kunnen benaderen, dus vermoedelijk een bekende op gelijk sociaal niveau; echter het hoofdbewijs vergaten velen, n.1. de vermoorde was zeer bang voor infecties, bloedvergiftiging en dergelijke. Hij had die dag twee tanden laten trekken en zou beslist geen pijp gerookt heb ben! Een brandende pijp blijft maar kort roken. Toen de kapitein dus de brandende pijp op het asbakje zag liggen was het hem duidelijk dat deze kort voordien moest zijnaangestoken, dit kon alleen de Alge rijn gedaan hebben, want hij was de gehele avond in gezelschap van de vermoorde zakenman geweest en kon ontdekt hebben wasr deze zijn pijp had, terwijl tussen zyn waarschuwing aan de kapitein en diens ontdekking maar enkele minuten lagen. Inderdaad de Alge rijn wilde te slim zijn. Dierenbescherming Te Heiloo is Maandag op de Rijks straatweg aangereden een middelma- tig-grote hond: signalement, ruwha rig, zwart dek, bruine poten, 4 witte tenen, witte vlek op de borst. De eigenaar wordt verzocht het dier, dat thans verpleegd wordt door de heer Menne, Rijksstraatweg 227, in ont vangst te nemen. Te Alkmaar zwerft een lichtbruine hond, reu. laag op de poten. In de omgeving van de J. Schoorl kade zwerft een rode kater; in de omgeving van de Frieseweg 'n zwart poesje, witte voeten en wit vlekje op de borst. De eigenaars worden verzocht de diertjes in ont vangst te nemen. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Van schoolaymnastiek tot kunstvormen In verband met hït grote succes, dat de Volkshogeschool heeft geoogst met le culturele avond op het gebied van turaen en qymnsatiek, van enkele maan den ge'eden en de vraag of er nog niet eens zo'o avond gegeven zou kun neo worden voor iedereen, Is de heer Klaas Boot Sr. in onderhandeling ge treden met enkele deskundige instanties In dit verbard kunnen wij U mededelen dat er op Donderdag 9 Maart n de grote zaal van De Rustende Jager te Be.-gen een avond zal worden gegeven die uitgaat van de Lichamelijke opvoe ding van schoolgymnastiek tot kunst- vorming ia de gymnastiek. De heer N J. van Drunen. rijksconsulent voor -i- chameli|ke opvoeding heeft men bereid gevonden om voor den* avond een in 'cidend woord te spreken, en bij ver schillende aanwijzingen te geven bij di verse te houden oefeningen. Aan deze avond zulen meewerken, meisjes en in Bergen. De dames en heren keurplo-ï qea van de gymnastiekvereniging .Dc Halter". Alkmaar, wiens bestuur hanr vo'Je medewerking heeft toegezegd. De dames van de rhythmischc groepen uit Bergen, leerlingen van de heer Klaas Boot Sr. en de Nederlandse kampioen turuer Klaas Boot Jr., die cp het ogen Hik in training is voer dce'neraing aan dc wereldkampioenschappen, welke de ze zomïr in Zwitserland zullen worden gehouden- De muzika'e begeleiding zal verzorgd worden door mej. Alie v. d. Oord en de heer N. J. Visser. De alge hele leiding berust bij de heer Klaas Boot Sr. Het programma zal bestaan uit vrije oefeningen, ba oef en in ger, rhytbmlsche oefeningen, evenwichtsbalk ringen, hoogrek, brug en paard en het kunr.tturren aan deze toestellen. De band van Tonny Willemse. die bij de Halter revue weer zo'n groot s irees hebben gehad, zu'len ook nu weer hun medewerking verlenen. De prijs voor deze avond is uiterst laag gehouden, f 1,25 per persoon, op dat ieder van deze culturele, hoogstaan de avond op hst gebied der lichame lijke opvoeding gebruik za! kunnen ma ken. Voorplaatsbespreking vanaf Maan dag 6 Maart in de Rustende Jager van 11 tqt 12 uur. HEILOO Op de vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen j-1. Maandagavond ki „De Rus" sprak de heer P. Kwantes uit Beets over „Het Jeugdwerk op de Eilanden te Amsterdam". De inleider bleek een gezellige eau seur te zijn en op eenvoudige, maar daarom niet minder imponerende wij zé zijn 60-tal toehoorders het een en ander te kunnen vertellen over het moeilijke werk onder de jïugd van Kattenburg. Wittenburg en Oostenburg. Spreker vertelde eerst iets over het ontstaan van dïze volksbuurten, die betere dagen gekend hebben. Waar eens voor een belangrijk deel personeel van marine enz. huisde, is het thans de verzamelplaats van a-socialen- De woningtoestanden schetste hij als erbarmelijk. De crisisjaren 193019-40 brachtïn nog meer ellende onder deze mensen. Weinig of niets werd er gedaan om deze mensen daadwerkelijk te helpen, n.1. aan werk. D» bezetting en de toe stand direct na de bevrijding maakte dc toestand niet gunstiger. In dit milieu groeide de jeugd op. Dhr. Kwantes vertelde ons over het moeilijke begin bij het aangevatte jeugd werk. daarbij de komische noot niet ver geter.de. Op alle mogelijke wijzen probeerde men de jongens en meisjes te interes seren voor het ontwikkelIngs en ont spanningswe'rk. Spreker liet uitkomen het grote saam horigheidsgevoel onder deze maatschap pelijk zwakkeren. De sociale zorg werd door de heer Kwantes besproken, hij toonde aan hoe noodzakelijk dit werk Is Niet altijd wordt daar medewerking voor verkregen van belanghebbenden, maar ook niet voldoende van overhïid Er wordt nog steeds te weinig geld voor uitgetrokken. Tenslotte deed spr. een beroep op de aanwezigen, waar mogelijk dit werk te steunen, vooral omdat de z.g. buitenmensen het zoveel gunstiger hebben. Mevr- Glijr.is dankte de heer Kwan tes hartelijk voor de Interessante en leerzame avond. HEILOO Opwekking vredescomité Donderdagavond is er in 't Wijkge bouw aan de Hol/»weg een informatieve vergadering waar men wil komen tot oprichting van een vredescomité- Dhr. Polk en mevr. Hoogland, resp. voorzit ter en secretaresse van het Alkmaarse comité, zullen doelstelling en w»rkwljze uiteenzetten. Receptie a s. Zondag Ter gelegenheid van het 25jarig be staan van „St. Caecilia" Is er Zondag middag in het Brunogebouw aan de Mallevoortsrijk een receptie- Nogmaals„Goal die zit" Voor de derde maal ging Zondag avond de revue van „De Foresters" „Goal, die zit". Er was een goede be langstelling ook nu W3s het publiek zeer tevreden over de goed verzorgde revue. De heer J. Komen heft de mede werkenden hartelijk dank gebracht voor hun werklust en prestaties. Wethouder Rus reeft op deze avond d*- uitslag bekend gemaakt van de ver loting waarvan we hieronder de num —es laten volgen 1135 633 578 870 3 1146 1100 1764 734 960 924 529 474 1491 558 1447 157 155 1994 1479 280 675 9?3 846 1247 1474 Gaat d't -aa» niet door Nair wij vernemen gaat de opvoe ••hig '-an een onenluchtspel dit jaar niet door. Technische moelijkheden zouden hier de oorzaak van zijn. Men wil nu proberen dit in 1951 te verwezen i'ken. Men hoopt dan een hls ;"sch spel te brengen. Veraadennq v. Bond van olaHe'andsvrouwen Op de laatst gebonden vergadering van bovengenoemde bond werd me degedeeld dat binnenkort in het be stuur 2 vacatures zullen ontstaan. De dames Zwart en Nagelhout gaan heen Het bestuur heeft daarvoor 2 maal drie candidaten gesteld, n.1. de dames Best, Kloosterboer en Molen en Hom mes, Mun'iewerf en Roggeveen. De leden zijn in de gelegenheid tMns tegencandidaten te stellen. n de kascontrole-commissie werden benoemd de dames Helderv. d. F.n- de, Bakker-Haalboom en Haamsteeg. Brieven waren binnengekomen van soldaten-plaatsgenoten die een pakket van de bond hadden ontvangen, het waren die van Jan v. d. Weiden en Wim Lodewijks. Begrijpelijkerwijs werd dit ten zeerste gewaardeerd. Oprichting van ..Gezinszorg" voor gesteld door de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid werd ten zeer ste toegejuicht. Medewerking werd daarvoor gevraagd door het bestuur. Het bestuur hoopt de kadercursus te bezoeken op a.s. Donderdag in Alk maar en zal daar verslag over uit brengen. Door een enkel lid werd be zwaar gemaakt tegen het „in de bloe metjes zetten" van leden die jubile ren. De vergadering ging spontaan achter het bestuur staan, waaruif wel blijkt hoe leuk men zulk een atten tie vindt. Sympathiek doel L.I. Zaterdag, de verjaardag van prinses Marijke, werd een z.g. stui veractie op de o.l.s. en de u.l.o. school gehouden ten behoeve van die kin deren die hun ouders tijdens de laat ste oorlog verloren. Het bracht resp. zeventien gulden en dertien gulden en vijf en zestig cent op. De actie ging uit van de instelling „Het vierde prinsenkind". CASTR1CUM GOED GESLAAGDE MIDDAG De plaatselijke afdeling van de Alg. Bond van Gepensioneerden or ganiseerde voor haar leden en Ouden van Dagen Dinsdag een culturele feestmiddag in de zaal van „de Rus tende Jager". Na een kort openings woord door voorzitter Schenk werd door het dans-stemming cabaret De Strino's met een non-stop-program ma een knalmiddag gegeven welke bij de talrijke aanwezigen lang ln herinnering zal blijven. Een woord van dank aan de stoere heer Wouters die steeds deze middagen organiseert is voorzeker niet misplaatst. BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer Kleimeer onderwijzer aan de Centrale Openba re Lagere School alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd als zodanig aan de B.L.O.-school te Den Helder. SINT PANCRAS Bond v. Staatspensionnering Zeventien Februari hield de Bond voor Staatspensionne *ing, afdeling St. Pancras haar ledenvergadering, niït als spreker de heet A. Greeuw, van Heiloo Voorzitter Prov. Com:'é, Nrd. Holland tevens propagandist van deze bond. De voorzitter oper.de met een woord van welkom tot de spreker en aanwe eigen. Naar zijn mening had de opkomst groter kunnen zijn, maar de kern van rie bond was aanwezig en dat was een lichtpunt. Daarna werd de hexr A- Greeuw verzocht enige woorden te si eken. Deze memc-eerde dai op het moment een geweldige actie gevoerd wordt. Het aantal leden is de 200000 reeds gepasseerd. Dagelijks komen er nieuwe leden bij, daar men steeds meer inziet, dat het streven van da bond voor de ouden van dageu onontbeerlijk is. De gehele Nederlandse bevolking moest di' inzien. Onze strijd is: Premievrij- staatspensioen voor een ieder, ook de k'eine zelfstandigen, zonder aftrek van eigendom, zoals o huisje, stukje land ed Trekt men het laatstgenoemde wel af, dan zou dit de spaarzaamheid van ons volk benadelen. Verder werd een gedeeltelijk nieuw bestuur gekozen. Jb. de Vries—J. Bruin en H. F. Henning traden af, daarvoor in de plaats kornet- J. Rood, KI. Bo belcilk en P. de Ruiter. De voorzitter dankte spreker en pan wezigen voor de belangrijke bespreking en sloot de vergadering. ALKMAAR Jubileum voorstelllng-e:. hebben de re putatie vervelend, overbodig en gefor ceerd te zijn. vanwege de overmatige ultwissling van onverdiende compllmeo ten en gelegenheidshanddrukken. Dat het publiek fc» „Het Gulden Vlies" gisteravonc 7 maal het doek lie» ha'en onder stormachtig applaus bewees dat bet Genootschap Nederlard Engeland nu eens de goede methode had gevonden, geen geforceerde speeches, geen geschiedkundige be schouwingen. maar eert kunstprestatie die als maatsstaf tot de mogelijkheid van goede ve.houding moest dienen. Deze maatstaf was af. Op de planken verscheen „the Birra ingham repertory theatre ctwnpany". dat een tournee door ons land maakt en de banden Nederland—Engeland ac centueert door het brengen van het sa tyl ke toneelsuk „the imporance of being earncst" van Oscar Wilde- Zo goed als de titel reeds een vondst op het terrein der ironie en bevrijdende humor. Verouderd? Ja.voor een belangrijk deel. Het Hngelacd dat Oscar Wilde ons op sarcastische w'jze voortovert, is voor het overgrote deel verdwenen. Het „top-Engelatd" van gouvernantes, buitens en society-waan ging ten ondïf in twee wereldoorlogen en de nieuwe satyre op ons nabuurland zou van een andere hardere humor, doortrokken moeten zijn. De persoonsverwisselingen d': gelukkige paartjes aan het eind, zij cnclerschrljven de zotheid van de des tijds heersende c maatschappelijke mo raai, maar deze moraal is niet de mo raai var. het Engeland van heden. Os car Wilde moest dit stuk jaren geleden schrijven, maar dat het knappe gezel schap het thans neg bracht, getuigt van het bezit van een zelfironie die een compliment betekent. De opvoering van deze niet gemak kelijk te brengen satyre. moeilijk omdat elke overdrijving de lachopwekkende si tuaties onaannemelijk zou maken, was e* één van groot gehalte. Het gezel schap speelde op vreemde bodem, voor een Nederlands publiek, met op de ach tergrond het bijzondere gevoel de ban den Nederland-Engel and door prestatie te moeten verstevigen: hier verving 't kunnen de speech en op een wijzei die we niet beter hadden kunnen wensen. Na de hulde dat het gezelschap ten deel viel. beklom de voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer G A. M. Snij ders, het podium, ora in een werkeli'k korte toespraak de waardering van de zaal te vertolken en rolronde kaasjes aan te bieden, die een zichtbare ver rassing voor het gezelschap betekenden Dat hij de vakkundige artistieke leider Sir Barry Jackson in de kaas liet mee •delen, was een gerechte waardering voor het knappe, voorbereidende werk da* deze Engelse toneelkenner moet hebben verricht. Dat hij na afloop ver klapte: „I was nervous". bewees zijn sportiviteit, doch nodig was het niet geweest- CASTK1CUM 20 Febr.: Spruiten 1 79—110, id. fl 2259, sjalotten 20. peen 5.906.50, witlof I 40—45 id. II 22—27, knol selderij 29'/j. boerenkool 50. waspeen 7. uien 79

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2