„Het Nederlandse Proza sedert de oorlog" Opnieuw de R.K. Ambachtsschool Enquête ondér bedrijven moet inzicht geven Leidse studenten kernen toneelspelen ENKELE WEKEN GELEDEN brachten wij de kwestie der nieuwe Am bachtsschool, die in Alkmaar noodzakelijk zou zijn, op het tapijt. YVÜ betoogden destijds dat deze school leer-technisch gezien overbodig was, financieel nadelig en geen religieuse noodzaak tot achtergrond kon hebben. Inmiddels heeft Alkmaar de begrotingsdebatten achter de rug en in deze begrotingsdebatten zijn steeds de contouren der nieuwe Ambachtsschool vagelijk te zien geweest; echter even snel weer aan de horizon verdwenen, daar de diverse fracties hun krult blijkbaar in deze kwestie nog niet wensten te verschieten. Enkele behartensw aardige opmerkingen uit deze zittingen willen wij echter gaarne onder de loüpe nemen, in het bijzonder aan de hand van de duidelijke uitspraak, die de directeur van dc bestaande Ambachtsschool ons deed en die vele vragen beantwoordt enstelt. Alle raadsleden die het woord over deze kwestie voerden, van de onder scheidene fracties, hebben het gezonde landpunt ingenomen, dat de noodza kelijkheid van deze school over haar eventueel ontstaan zou moeten beslis sen Zowel wethouder Bakker, mej. Kamphuis (KVP), de heer Venneker (KVP-fractreleider), Kirpensteyn (P. v. d- A.) en anderen lieten zich in deze zin uit. In het bijzonder de gemoedelij ke opmerking van de heer Vcnneker zou ons in deze tot aanknopingspunt kunnen dienen De heer Venneker zei ongeveer: „Als .deze school toch nodig is, laten we dan zorgen, dat dit instituut in Alk maar komt. want dat is gunstig voor onze stad". Geen verstandig mens zal dit stand- punt van de katholieke fractieleider be strijden. Indien dp school vanuit een onderwijsoogpun': ia het belang van de Noord-Hollandse jeugd, in het bijzon der van de jeugd in en rond A'kmaar. Is. dan moet die school er komen en indien blijkt, dat de katholieke jeugd speciaal behoefte heeft aan een derge lijke school, wel, een ieder die de de mocratische opvatting van onderwijs- gplijk,stelling huldigt, moet dit met ons instemmen, dan is de bouw van een R. K. Ambachtsschool verantwoord en gewenst. Hier zal dan de urgentie moe- ten beslissen. fei gelijke zin liet zich mej. Kamp- huls {KVP) uit: zij ondersteunde haar betoog met de opmerking, dat leraren van de Amb.school zouden hebben ge zegd, dat reeds leerlingen werden afgc- weezen omdat er geen plaats voor hen was. Wethouder Bakker, zowel als de heer Kirpensteyn (PvdA) stelden Zich eveneens op het standpunt van de noodzakelijkheid en hiermede was In de raad de kous - oorlojng af. De vroede vaderen wachtten thans Op stuk ken die ter- tafel- zu'Ien komen .en waar uit de urgentie zal moeten blijken. Waaruit zou het tekort aan studie- «ruimte en dus het weigeren van leer lingen moeten bestaan? Reeds in ons vorige artikel wezen wij op de nieuwe Ambachtsschool te Scha gen, waar een grOot aantal leerlingen, ongeveer twee honderd, een plaats vond. Hierdoor ontstond zoveel plaatsings- motreltfkheid op de plaatselijke Am bachtsschool. dat zelfs de eerste-jaars- leerlinoen van deze cursussen zonder de gebruikelijke tests werden toegela ten. Het is n-1. een goede gewoonte aan de Ambachtsschool ie testen voor een bepaald beroep, teneinde teleurctel'ingen bi de toekomst te voorkomen. Hetzelf de beginsel kent de H B-S., het Gym nasium enz. Enige leerlingen werd een andere keuze geadviseerd en een der gelijk advies Is slechts een bewijs van onderwijsbekwaaniheid. De Ambachtsschool heeft dus geen -leerlingen geweigerd, doch, integen deel, zonder de gebruikelijke reserves opgenomen. Hoe deze feiten te rij men zijn met de in de raad gemaakte onerkingen is ons voorlopig een raad sel. Maar een tweede mogelijkheid zou kunnen opdoemen. Bijv. over twee jaar Is de bestaande Ambachtsschool niet meer In staat het dan te verwachten aantal leerlingen op te vangen. Ook dit Is zeer onwaarschtjn'ijk, daar dan fci eerste instantie het normale principe der toelatingstest opnieuw zou kunnen worden ingevoerd- Zijn wij goed inge licht don heeft n.1. de methode „elke leerling die zich opgeeft krijgt een plaats" •reeds geleid tot achteruitgang var het gemiddelde eerste-klasse-peil. Maar er Is een opval'ende reden die elk denkbeeld van overbelasting duide lijk als absurd bestempelt, n.1. de bin nenkort te verwachten k. K- Ambacht school te Beverwijk. Deze nieuwe R.K. P~ -y*—'zal ongeveer 125 leer lingen opnemen, die thans de Ambachts school te Bergen bezoeken. Leerlin gen uit Uitgeest Castricum en andere plaatsen. Het komt er dus op neer, dat na de „aderlating" van 209 leerlingen naar Schagen, nogmaals een 125 leerlingen de school zuilen verlaten. Dit betekent een verlichting van ruim 200 leerlin gen, een aantal dat in grootte vermoe delijk het aantal katholieke leerlin gen, dat thans de school bezoekt, over treft. Behalve deze reeds ruimschoots vol doende „aderlatingen", die zelfs de achoo! met een zekere ontvolking drei gen, komt nog uitbreiding van de op leiding tot elect.-iclen aan de Amb. school te Hoorn, hetgeen eveneens tot vermindering van het leerlingenaantal fa Alkmaar zal lelden. We geloven dat deze zeer duidelijke djfers. die vermoedelijk nog aan de la ge kant zijn, wel de onhoudbaarheid vSh de opvatting als zouden er leer lingen worden geweigerd, weerleggen. De raad, die, zoals wij reeds opmerk ten, zich nog slechts oppervlakkig met de kwestie bezig hield, heeft ook voor bij gezien, dat het Departement ia sa menwerking met de Gew. Arb. Bureaux vas'^stck, aan welke categorie vakmen sen in de toekomst behoefte zal zijn. Men leert namelijk een beroep om het ui', te oefenen, niet om het blote ken nen alleen. Als men dan weet dat Op een bevolkingsgroep van ongeveer 100.000 mensen bijv. 25 automonteurs kunnen warden geplaatst, dan is wel duidelijk, dat een geforceerde poging in het verkrijgen van leerlingen voor het Ambachtsonderwijs alleen maar tot toekomstige werklozen kan leiden. Triest voorbeeld leveren de noordel. provincies, waar het aantal geslaagden van de MULO-examens slechts voor 10 pet. in het bedrijfsleven konden worden opgenomen.) Een ander voorbeeld le veren de banketbakkers- Er is een merkbare Nijging van leerlingen in dit vak, zelfs zo sterk, dat van officiële zijde reeds gewaarschuwd is vooreen „te veel". Als de conjunctuur maar eni germate terugloopt, en cfit wordt alge meen verwacht, is er voor deze jongens in de toekomst geen plaats. Het is dan ook reeds de vraag of de bestaande Ambachtsschool, waarbij dan nog de nieuwe school in Schagen kwam. de R. K. School in Beverwijk en de binnen kort te openen R- K. Ambachtsschool nabij Enkhuizen, niet een veel te groot kwantum leerlingen zullen afleveren. Maar deze vraagstukken raken in 1 1 'i Hoofdzaak het\'algemeen éconbmisch t?c"! ieidf en zullen wel elders ter/discussie| komen: wij wilden slechtso'p^ het.-be-; staan van het gevaar wijzen. 1 Daarnaast nog een enkele opmerking over de tendens kinderen direct na Tiet verlaten van de lagere school naar een „baas" te sturen en het vakonderwijs aan de zgn. avondschool over te laten. Met nadruk moet hiertegen gewaar schuwd worden, enerzijds krijgen de kinderen te weinig rust, anderzijds le ren zü minder, tenslotte wordt de be staande Ambachtsschool nog meer ont volkt dan door de opening van de school te Schagen, de uitbreiding te Hoorn en de nieuw te bouwen school in Beverwijk, het geval is en zal zijn. De bovenstaande feiten, benevens de duidelijke uitspraak van de directeur die wij hierboven plaatsten, hebben o. i de opmerkingen van de verschillende raadsleden op zijn zachtst gezegd als „voorbarig uitgedrukt" gekenmerkt. E- zl,n nimmer leerlingen geweigerd indien zij aan de minimumeisen van intelligen tie en aanleg voldeden. Er is ruimte over en na de opening van de school te Beverwijk en de verbouwing van de school te Hoorn zal er nogmaals plaats vrij komen voor ongeveer 125 leerlin gen. Gevreesd moet o.i. worden voor een tekort aan leerlingen, hetgeen zeker het geval zal zijn als het overblijvende aantal nog. eens gesplitst zou moeten worden. Dit zou leraren hun betrekking kosten en de subsidie voor het bestaan de Nijverheidsonderwijs verlagen en tenslotte tot daling van het onderwljs- peil leiden. Mogen wij hopen dat de verschillende raadsfracties, die zich zo eenstemming op het principe der nood zakelijkheid gesteld hebben, zich gron dig ia de materie zullen werken en o- m. aan de hand van het door ons ver zamelde feiten- en cijfermateriaal tot de conclusie zullen komen, dat van een noodxakelijkiieic geen sprake is. Het komfc ons voor, dat het algemeenbe lang beter en directer gediend zou wor den door een poging de' gelden die even tueel een dergelijke school zou opeisen te besteden aan een Friese Brug óf verbetering van de beruchte Spoortun nel; er zou dan zelfs nog geld over blijven! Noord Hollands Noorderkwartier raakt in het nauw. De ogeltfkheden om nieuwe land- en tuinbouwbedrijven te stichten, zün beperkt, emigratie is een lapmiddel, dat geen afdoende uitkomst kan brengener is slechts één mogelijkheid om dc steeds toenemende bevolking van de kop van Noord Holland een bestaan te geven: industrialisatie. Maar dan rijzen vele vragen. WaaT zou die industrie komen te staan. Alk maar natuurlijk. Alkmaar is Immers het verzorgingscentrum van Noord Holland. Maar waar in Alkmaar? Welke voorzieningen zullen getroffen moeten worden? Al deze vragen, die van verstrekkend belang zijn voor de gemeente Alkmaar, zullen beantwoord moeten worden, wil men tot een aanvaardbaar plan komen. Daarvoor zijn vele gegevens nodig, gegevens, die verkregen zullen worden door middel van een grote enquete onder de In drijven te Alkmaar. Reeds eerder heeft burgemeester Wy tema over het plan van een enquete gesproken, doch thans zijn de plan nen dusdanig gevorderd, da': de uit voering er van op 8 Maart een aan vang zal nemen. Vanaf die dabun zul'en wijksgewijs aan ongevee.* 2300 bedrijven binnen de gemeentelijke grenzen een formulier krijgen toegezon den. Dit zal na een week teruggefoaa'd worden. Op 1 Mei hopen de autoritei ten alle formulieren weer binnen te heb ben en kan 'dé bestudering van de al dus verkregen gegevens beginnen. Al dit werk zal geschieden door ambtena ren van dé gemeente, die ambtelijk ver plicht zijn de gegevens vertrouwe'ijk te behandelen. Bij het enquete-formulier is een brief ingesloten van burgemeester en wethouders, waarin ten overvloede gezegd wordt, dat van alle feiten die in het formulier staan. uitsluitend ver- MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK. In de loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 440.856.82 (v.j. f 398.019.65) en terug betaald f 274.481D.82 <V:j. f 242.277.98) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 166.375.— (vj. f 155.741.67) Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bij de aanvang van het jaar f 11.472.870.05 bedraagt thans f 11.789.104.47 (v.j. f 11.170.731.13) Het aantal in de loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 181 (v. .j. 386. waaronder 181 voor op school sparende kinderen). Ingetrok ken werden 103 (v.j. 83) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij de aanvang van het jaar 27.774 be draaqt thans f 27.941 (v.j. 26.845). Van dit aantal behoren 17833 (v.j. 17301) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6641 (vj. 6309) aan personen of instellingen elders ge vestigd en 3467 (v.j. 3235) aan school spaarders. Onder de in Februari nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 32 (v.j. 26) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van f 1.—) In Februari bedroeg het aantal, pos sten van inleg 3365 (v.j. 3684, waaron der 767 voor op school sparende kin deren), dat van terugbetaling 1616 (v...j 1496) tezamen 4981 (vj. 5180). De lediging in de loop der maand Fe bruari van 649 (v.j. 475) spaarbusjes leverde een bedrag van f 9179,07 (v.J. f 7837,25) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zqnde busjes bij de aanvang van het jaar 5200, be draagt thans 5364 (v.j. 4761). trouwelijk gebruik gemaakt zal w-rden. Met vele instellingen is overleg ge- p'eegd over deze enquete. Zowel de Kamer van Koophandel als het Ge westelijk Arbeidsbureau en de Econo misch -technische dienst waren in het' oveneg betrokken. De A'kmaarse mid- denstr-dsverenigingen hebben tijdens een bespreking grote bereidwilligheid ter> toon gespreid. De enquete is opge steld door ambtenaren van de Provin ciale Staten. De uitvoering is in han den van de ambtenaren van de gemeen te-secretarie. Het is een hoogst belangrijke stap op het pad van een weloverwogen industrialisatieplau, dat een op'os- sing zal moeten geven aan het grote overschot aan arbeidskrachten, dat het Noorderkwartier te wachten staa':. De uitvoering van stedebouw- kundige plannen hangt er van af. Grote bedrijven zu'Ien ge-investeerd moeten worden, bedragen, die lange tijd geen rente zullen opleveren en die dc gemeentelijke schu'deri aan zienlijk zullen verhogen. Het komen de geslacht zal mede de lasten 'tel dragen krijgen van de uitgaven, die' voor een eventuele industrialisatie; gemoeid zullen zijn. Het gemeente bestuur is zich van de ernst van dit vraagstuk bewust geweest en heeft daarom een beroep Op dë provinciale ambtenaren gedaan, die de zekerste weg gekozen hebben- De vragenlijst is in gedeelten ge splitst historische achtergrond van dc Alkmaarse bedrijven, uitbreidingsmoge lijkheden, omvang var. afzetgebied, In vloed van de kaasmarkt, samenstelling en herkomst van personeel, al deze za ken zullen onderzocht worden. Ten- minsteindien de hoofden der bedrijven een juist antwoord zullen ge ven op de vragen, iets, waaraan wij overigens niet twijfelen.Alkmaar staat op het spel! NIEUWS VAN DE HOCKEYERS Afgelopen Zondag hebben Heren. I het goed gedaan en als de komende wedstrijd tegen Adelborsten wordt ge wonnen is er een behoorlijke kans uit ch gevaarlijke zone te verdwijnen. Ons Hockey-nieuws is voor ditmaal met deze korte mededeling reeds beëin digd, daar de andere vastgestelde wed-: strijden verleden Zondag n.1. werden afgelat: en voor Zondag slechts de belangrijke wedstrijd, die wij hierboven vermeldden, op het programma van A. M.H.C. staat. HARMONIE JEANNE D'ARC Victor Fleming heeft het toneelstuk van Maxwell Anderson, „Jeanne van Loraine", verfilmd en die verfilming schijnt een aardig sommetje gekost te hebben: dat is wel te begrijpen, want de film duurt twee uur en het is alle maal in kleuren. Victor Fleing heetf zijn best gedaan en de harnassen van de ridders glanzen prachtig, de vaan dels wapperen fier in de zon van tech nicolor en er wordt een stad bestormd hetgeen natuurlijk een heleboel tijd en geld kost. 'Maar hoe mooi dat ook allemaal zijn moge, hoe fraai die harnassen ook glimmen, hoe helder de technicolor hemel, hoe groots opgezet ook, hoe duur het geweest oge zijn-wijlen Vic tor Fleing heeft iets vergeten. Hij heeft ,er niet aan gedacht een oplossing te geven van de geestesgesteldheid van het eisje Jeanna. En daarom heeft hij het verhaal bedolven onder heel mooie kleuren en heeft hij vele goe de of boze mensen in haar omgeving n -e-eezét. Daarom moést hij het lief lijke kopje van Ingrid Bergman in de hoofdtrol hebben het is een leeg doel loos verhaal geworden, fraai opge smukt, maar leeg, hopeloos leeg. Niemand, die deze fi'm gezien heeft is iets wijzer geworden over het raadsel van het boerenmeisje, dat zich gedron gen voelt voor Frankriiks grootheid te strijden, niemand heeft ook een in druk gekergen van de krachten, die in die tijd werkten. Wij zien een zwak ke willoze Dauphin een zéér zwarte bisschop, die haar op de brandstapel helpt; maar wij begrijpen niet waarom dl H'sw'hón zo zwa-f is. Deoeen. die be langstelt iri de qeschiedénis van de film- herinnert zich misschien een an dere verfilming van eenzelfde verhaal eze, van Deense kunsten-ar reyer, was koel, stü. faar had Iets te zeggen. En wijlen Victor Flem-ng -had niets te zeg En daarom maakte hij Jeanne d'Arc. ABT. ERESCHULD Een oeïieraa' wo.-dt beschuldigd van verraad. Tijdens zijn proces sterft hij echter, zodat een smet op zijn naam k« nt te nisten. Znn twee zoons ver- e" ren gelukkig na Veel vechtpartijen -T*e smet van zijn naam en ontdekken dat een bende het verraad gepleegd h"ei" Dat is de ..Ereschuld" die Vic tor Mature deze week in Cinema af lost. Hij doet het aardig: niet alleen kan hij goed vechten, maar hij laat zijn toeschouwers noq wat in spanning zitten op dc koop toe. Maar veel bij zonders is het niet, deze ereschuld, het is meer schuld, dan eer. CINEMA DE DRIE MUSKETIERS „De drie musketiers" is het kennelijk nogal goed beva'Jen in dc kaasstad. Zij blijven tenminste nog een tweede week binnen onze muren, zodat de Afkmaar- dets, die het vorige week verzuimd hebben, alsnog het avontuurlijke leven van de drie beren kunnen aanschou wen. VICTORIA HET TIJGERMEISJE Het is zoals gewoonlijk weer een spannend en boeiend relaas, dat in het A B.T. vertoond wordt. Dfiaal Is bet „Het Tijgermeisje", waarvan deze week het eerste gedeelte vertoond wordt, dat draagt de lugube.-e naam „De kerker des doods". Het tijgermeisje blijk'; een dochter van een millionair. Zij is op jeugdige leeftijd door een vliegtuigongeluk mid den tussen een wilde stam terech'; ge komen. Daar is zij opgevoed, onwetend van de enorme erfenis, die haar te wach ten staa':. Maar er komen boze man nen, die vechten om boortorens en olie en die het gemunt hebben op het enor me kapitaal, dat maar te wachten ligt en natuurlijk hoe langer hoe groter wordt Er gebeuren allemaal spannende din gen in deze film; reden waarom de toe schouwers Imar best zul'en waarderen. Er draait nog een andere film: Ne- vada City, waarin de bekende Roy Rogers en de oude Gaboy Hayes de hoofdrollen spelen. BIOSCOOP DE RUS, BERGEN Tot en met Zondag loopt in de Rus. een machtig filmwerk Over het leven van de Britse troepen in India van voor 50 jaar geleden. In Gunga Din. zijn vter sterren bi) elkaar gebracht, die het oasfcerfe'ijke gedicht van Rudyard Kipling weer doen herleven. Cary Grant, Victor McLag'en Douglas Fairbanks Jr en de aantrekke lfjke Joan Fontaine. In deze film wordï de wanhopige strijd der Britten tegen de Thugs, fanatieke inboorlingen dia voor hun godsdienst moorden door wof gen, weergegeven. Door een Inboorling waterdragers heldenmoed wordt een geheel regiment van een zekere onder gang gered. Gunga Din, de waterdra ger, wordt prachtig gespeeld door Sara faffe, een inlander van India. Maar ook de drie Britse sergeants Cu?:es, Mac Cherncy en Ballar.tine laten U lachen, maar ook in spanning zitten. Door dfï alles is een liefdesgeschcidenis geweven die deze film tot een sensationele ge schiedenis maakt, die zich tegen de maje^:ueuze en schilderachtige achter grond van het HUnalaya-gebergte af- SfEeR. 14 jaar. Tot en met Woensdag loopt een hu moristische detectivefilm aaar een boek van Leslie Charteris. „De Saint in Lon '-n", Srnio.r T'-Vn De Grint lij, strijd aan tegen de onderwereld door 'n tip van de geheime dienst. Het gaat hier om een miHiOen pond sterling. Hierbij heeft hij de hulp van een Ame rikgans meisje Penny (Sally Gray) en •s Scotland Yard te vlug af. Hij is het ,die tenslotte de bende. In het huis van Lang, een internationale oplichter, met het geld te pakken krijgt. Een film voor liefhebbers van detective-verhalen 18 jaar. Dr. Garmt Stuiveling Vrijdagavond waren vele leerlingen van de hoogste klassen van de Alk maarse Middelbare Schoen in de Aula van het Gymnasium bijeer, waar dr Garmt Stuiveling in het kader van deoe Boekenweek een inleiding hield over „He: Nederlandse Proza sedert de ooriog". Behalye de leerlingen waren ook vele leraren aanwezig, om de inleiding van de bekende radiospreker bij ie wqnen. De leerlingen hebben zeker geen s! echte keus gedaan, toen ze dr Stuiveling kozen pit de grote verscheidenheid var, sprekers en spreeksters, die voor deze avond beschikbaar waren. Van begin t ot einde wist de inleider de aanwezigen te boeien met zijn duidelijke uiteenzetti ng over de verschillende auteurs, die in de na-oorlogse tijd Op de voorgrond treden. Spreker begon met éen kort over zicht van 'de litteratuur, zoals deze voor de oorlog was. Waren er in de (win tiger jaren een vijftal groeperingen, die elk een bepaaïd tijdschrif; als middel punt hadden en dié meestal principieel tegen elkaar waren, op grond van hun geloofs of politieke overtuiging, in de dertiger jaren, me'; crisis en Nazi over heersing ia Duitsland, verflauwden deze scheidingen en werd de dreigende oor log oorzaak, dat de nieuwe generatie het niet zozeer zocht op gc'oofs- of politiek terrein, maar zich meer op he* standpunt ..De kunst voor de kunst" s'elde. Tijdens de, oorlog met bezettingen „Kulturkammer" was voor de meeste auteurs de enige mogc'ijkheid om hun werk te publiceren het oprichten van en illegaal tijdschrif:. dat. bij gebrek aan vrije, en gezonde critiek echter maar al te vaak geen enkel houvas* had. Tengevolge hiervan was na de oor 'og bij velen het gevoel voor verhou dingen verdwenen en de litteraire - tijd Ter gelegenheid van de Dies Nata'js der Universiteit speelde het Leidse Stu denten Toneel begin Februari een door Valentine Kataev geschreven Russische klucht: de Quadratuur van de cirkel. Hef: oogstte zulk een overweldigend suc ces bij de oud-alumni, waaronder ook Hare Majesteit Koningin Juliana, dat het gezelschap besloot een tournee te maken, om ook buiten Leiden velen te laten genieten van dit kostelijke stuk. waar van de pers onder nteer getuigde: „de dialoog is zo geestig en zo doorspekt ran een innemende luchthartigheid, dat «nen als ontwapend zich laat meevoeren met de stroom van lichte en luchtige boert en oprecht geniet van deze volle dige ontspanning zonder enige inspan ning", terwijl het Handelsblad het spel beoordeelt als ontwapenend natuurlijk en geestdrifitg" en de strenge Rotter dammer zonder enige restrictie durf', verklaren, dat de hoofdrollen in goede handen zijn. Maar niet alleen Uw (en hun eigen) amusement is het doel van deze tour nee, want de studenten, die uit pure liefhebberij spelen, zullen de baten ten goede komen laten aan het Nederlandse Studenten Sanatorium. In de grote stu denten gemeenschap komen jaarlijks ca. 100 nieuwe gevallen van actieve tuber cylose voor en het Studenten Sanato rium telt nOg slechts achtien bedden. Gelukkig is kot'; geleden een begin ge maakt met de bouw van een sanato rium voor 80 patiënten. Immers, steeds meer blijkt van welk een eminent be lang het voor een spoedig herstel is de patiënten, zodra en voorzover dit medisch verantwoord is, bezig te laten zijn met iets dat hun volle interesse heeft. Voor onze studenten: dc studie. Dit is alleen goed te verwezenlijken wanneer alle studènten te samen wor den verpleegd. In het Studenten Sana torlum is een algemene studieleiding, worden lezingen gehouden, is een prach tige bibliotheek en de studenten hebben er een makkelijker contact met de do centen van hun Universiteit. Tot voor kort werden reeds twintig tenlamina en één examen in het sanatorium afgelegd. U kunt zich wel indenken, welk een voldoening dit deze langdurige zieken gééft, nog afgezien van de belangrijke tljdwjnst. Door de bijzondere eisen, die dit allés aaq de accommodatie stelt, is voor deze nieuwbouw veel geld nodig Schrikt u echter niet, de prijzen van deze voortelling zijn zeer bescheiden gehouden. Zo zal., dan AJkmaar op Maandag 13 Maart deze frisse energieke troep Leid se Studenten, reizend met hun zelf ge maakte decors op een open vrachi auto, binnen haar walkn zien optreden Laat deze zelden geboden gelegenheid te genieten van de tintelende opge wektheid, die de bloem van Neder lands jeugd, de tijden ten spijt, onver woestbaar in Zich draagt, niet aan U voorbijgaan. Ónderstaanden bevelen dit stuk mé: alle warmte bij U aan: Mr Dr H. J. Wytema Dr W. Huygens J. Kalff Mr A. D. van Regteren Altena Mr J-. C. V. Meischkc Mr F. G. G: Hamburger j H H. C- Vrijman Ds J H. Klein Wassink H. Ringers Mr F. A. Josephus Jf'.ta J. F. Ie Blansch F. L. Driessen schriften waren dan ook talloos. Uitge sproken richtingen en leidinggevende oladen ontbraken echter gehce. en aan deze toestand is, ondanks de fusies van vele van de tijdschriften, geen veran dering gekomen. Al is er d&n op het ogenblik geen sprake van speciale stremingen in de litteratuur, toch zijn er enige soorten, die 'reeds voor de oorlog voorkwamen, maar die na de bevrijding in sterkere mate op de voorgrond zijn getreden. In een tijd vol spanning, zoals die er rreds voor de oor og was, grijpen au- «urs vaak terug naar het yerleden o;n daarin een onderwerp te zoeken, dat on geve^r Overeenkomt met het probleem waan ze indetegenwoordige ':jjd uiee te maken hebben. Hierdoor ontstaan de historische romans en net is duidelijk, da'; de oorlog- genoeg stof heeft gebo- der om dit soort romans te maken. Uit de aard der zaak konden deze pas na de bevrijding worden gepub.i- ceerd. Gelijk met de historische roman vin den we practisch altijd de humoristl- ïche novelle. Dit is ook verklaarbaar» want beiden komen voort uit hetzelfde probleem. A'leen zoekt de humoristische auteur het piet in het verleden, maar maakt hij een sa'rire of een parodie «p het heden- Ook deze novellen vond men reeds voor de oor'og, maar ook'zij kwamétt ia sterkere mate terug. De jongere schrijvers tonen ech'ter :Aetzo sterk hün voorliefde voor eèri bepaalde vorm en, daarom is het niet makkelijk een overzicht te gevea van wat er alzo in de Nederlandse littera tuur gebeurt, temeer daar et- op het ogenblik weer meer dan 500 oorspron kelijke Nederlandse romans per jaar verschijnen. Tot de mees: besproken boeken be hoort echter wel „Eenzaam avontuur* van Anna BLmun, hetgeen echter ver oorzaakt wordt, doordat er zinsneden in voorkomen, die openhartiger zijn over sommige menselijke verhoudingen, dan in Nederland gebruikelijk was. Het is ons niet mogelijk om nog die oer in te gaan op hetgeen dr Stuiveling deze avond vertelde. Spreker besloot zijn inleiding mét te zeggen, dat het niet onmogelijk was, dat op een gege ven moment de stromingen weer duide lijk naar voren komen en daardoor een einde komt aan de enigszins verwarde toestand van het ogenblik. Na een korte pauze was er nog ge legenheid tot het stellen van vragen, waarna de bijeenkomst werd gesloten. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voer doktoren wOrdt waargenomen door de doktoren Grans—Bergen, tel. 2294, en Maats. tel. 2387. De Zondagsdienst voor apothekers is in handen van B. H, Schouten. Enunastraat 47. Deze apotheek heeft de komende week nachtdienst vtilingi i ark ten WAKMENHU1ZEN 3000 kg peen II 21—21.10; III 18.60 7200 kg gele kool 25.10-27.10; 72000 kg rode koo! '615.40-

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 2