£D« c kmaarder N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Tsjecho Slowakije wenst van drie Nederlandse terugroeping diplomaten Aanvaring op de Wester Schelde Anti-sabotagewet aangenomen Conservatieven stormloop tegen nationalisatie staalindustrie President Auriol is in Londen hartelijk ontvangen a/i' St JAARGANG NUMMER 1338 tiONDERDAG MAART 1»J0 tTitimr* Stichting vrg« ADowurder" Exploitatie N.T. Sprekend Papier, ai*«»«ar Abonnementen f 0.30 per week f L25 per maand f 3.63 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 et p. mmfamilie berichtenj 13 cent Bij contract aanzienlijke kortinr Verontvr. redacteurs J. Zoonen Bureaui Ridderstraat. hoek Oudegracht Tel. K 2200*9771 Nederlandse Westerling berecht De poltlerechtcr le Singapore ver oordeelde gisteren kapitein Wester ling tot 1 maand gevangenisstraf ter */ake onrechtmatig binnenkomen van Malakka. Na hel uitzitten van zijn straf zal hij over de grens worden ge rot. Op hesehuldiging inzake mishande ling, welke kwestie op 4 April in be handeling zal komen, verdedigde Wes terling zich met te verklaren, dat hij hoos gewordn was toen een mede gevangene weigerde hem een hand te geven en dat hij daarna diens kaak gebroken had. Westerling, die er goed geschoren en kalm uitzag, had het aanbod van een tolk geweigerd. Hij verklaarde dat hij dé Engelse taal volkomen be heerste. Gisteravióid lassen acht en negen nar zijn op dc Wester-Sehelde bij Terneazen twee Deense schepen met elkaar in aanvaring gekomen, Een der schepen werd daarbij zwaar be schadigd, het- andere kon na enige uren opontbood zijn reis voortzetten. Het 1352 ton metende se. Juliane van de rederij Erik Winter in Hel- lerup bij Kopenhagen wa6 zonder la ding onderweg van Antwerpen naar Gent. Het mc-st deze reis maken via het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Toen de door een sleepboot getrokken ..Juliane" ter hoogte van de West-Buitenhaven van Terneuzen naar binnen wilde draaien werd zij aan bakboordzijde midscheeps ge ramd door het 4S00 ton metende ss. ..Nordvest" van de rederij Browa and Comp. te Kopenhagen, die voor dc „East Asiatic Company" aldaar vaart. De ..Juliane" kreeg een gat van ongeveer een nieter breed, van bet sloependek tot onderde waterlijn Het schip da. terstond iu zinkende toestand was, werd door vier sleep boten de Wst-Buitenhavcn ingcsleept en daar op de westberm van de Slik ken gezet. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. De bemanning van de Juliane" is aan boord geble ven. De ,,Nord\ est" een in 1949 ge bouwd schip, dat met lading- onder weg was van Antwerpen naar Oost- Azie ging iu de Schelde in de zgn. „Put." voor anker, maar zette om elf uur zijr reis voort. Half millioen stakers in Frankrijk De arbeiders in de gas- en olectri- eiteilsbcdrijvcn zullen zich aanslui ten hij de stakingsbeweging Ier ver- krijging van hogere lonen, waardoor 400,000 arbeiders in geheel Frankrijk thans niet aan het werk zijn. Tienduizend eiuploye's van Parijse vt.izekeringsmaatschappijen onge veer nsgen-tiendeu van het totaal aantal employe's - zijn gisteren niet aan het werk gegaan. Op de meeste Metro-lijnen rijden thans treinen met tussenpozen van 15 minuten of meer. De 3000 voertui- ge- welke door de regering zijn in- geze reden ook gisteren weer. Er reden slechts 100 van de 1950 bus en. die gewoonlijk de Parijze- Tu-ais vervoeren. De Franse ï-egeriug heeft besloten tot opvordering van het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven dat van plan was Woensdag te mid dernacht het werk neer te leggen. Actie tegen Leopold in Brussel Ongeveer 3 500 socialistische en communistische studenten van de Brusselse universiteit zijn gistera vond door liet centrum van de stad getrokken om het aftreden van ko ning leopold te eisen. De Britse liberale partij heeft Diiis dagavond in lie Lagerhuis een amen dement ingediend, waarin wordt be treurd, dat deze rede niet gewaagt van het verlenen van zelfbestuur aau !?ehoflmd en Wales. mxgan oF z&nnszsk tshij/m Meest zwaar bewolkt me'; bijna overal enige regen of motregen en plaatselijk nog nevel of mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind en iets kouder over Üaq. tegenmaafregelen zullen niet uitblijven Jn de loop van Dinsdagavond meldde radio-Praag dat de Tsjclió-SIoviuak- se regering verzocht, heeft om terugroeping binnen acht dagen van de 3 leden van de Nederlandse legatie, diegenoemd weiden In het proces tegen dc hoofdvertegenwoordiger van de AKU in Tsjeclio Solwaklje, de heer Louwers, die enkele dagen geleden tot 15 jaar dwangarbeid werd veroor dceld. Tolgens radio-Praag betreft het verzoek de zaak gelastigde Tan der Gaag, de militaire attaché kolonel Mosselman eu de kanselier Loclimann. Het verzoek om terugroeping was vervat in een nota van het Slowaakse departement van buitenlandse zaken, die gisteren op de Needrtandse lega tie werd overhandigd. In verband met het feit, dat de Tsjechische regering aan de Nederlandse zaakgelastigde té Praag, alsmede a»n de Nederlandse militaire attaclie en de kanselier der legatie heeft verzocht, binueu acht dagen Tsjecho- Slowakije te verlaten, heeft de Nederlandse regering terugroeping geëist binnen S dagen van mej. Ludvova eo mej. Palova, kanselarijbeamhte van de Tsjechische legatie alhier. Beschuldigingen: 8 pagina's De heer van der Gang verklaarde tegenover Reuter, dat de nota, die 8 pagina's telde, een herhaling bevat te van de beschuldigingen, die de o- penbare aanklager en de president van de rechtbank in het proces Lou- wers tegen de leden der Nederlandse ^egatie hadden uitgebracht. Naar de heer van der Gaag mee deelde. werd in de nota geëist, dat «Ic neren Has;olman, Lochman cn hij zelf het land „onmiddellijk" zonden verlaten. De woorden „binnen 3 da gen" werden tossen haakjes geplaatsl het woord „onmiddellijk". Dc zaakgelastigde verklaarde, dat hij zijn regering onmiddellijk telefo nisch van het Tsjechische verzoek op dc hoogte heeft gesteld. Zoals be- k d, bespreekt de Nederlandse rege ring thans met kolonel Hasselman d5 situatie. Volgens rudio-Praag beschuldigt Je nota de heer van der Gaag ervan, dal hij een auto zwart heeft verkocht en Louwers koffers in et bezitfingen van gevluchte T.'jechoslowakcn heef! meegegeven. Kolonel Hasselman werd ervan be schuldigd, dat hij op zijn kantoor 'a kaart bad hangen, waarop hij inlich tingen over vliegvelden en locaties van garnizoenen en munitie-opslag plaatsen had geregistreerd. Voorts zou hij informaties hebben ingewon nen ove- de moraal en de s'erkte der arbeidersmilitie. Vliegramp in V S. eist vijftien doden Bij e envliegramp nabij Minneapo- lis zijn minstens 15 personen omgeko men. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Washington naar Minneapolis cv Seattle, bevonden zich tien passagiers en een driekop pige bemannin -. Het toestel kwam op een huis terecht waarin zich twee kinderen bevonden, die op slag- ge dood werden. Drie huizen zijn ia brand gevlogen. De piloot had met behulp van zijn instrumenten willen landen, daar hij door een dichte sneeuwval geen zicht had. In de nota wordt verklaard, dat kanselier Loch> tan geen diplomatie ke status heeft. Hij wordt ervan be schuldigd een Tsjechische werktuig kundige een Nederlands paspoort te hebben gegeven, drie andere Tsje chen de grens over geholpen hebben, en bezittingen van gevluchte Tsje chen naar het bui:enland te hebben gebracht. De nota herhaalt ook de beschuïdigin gen, die tijdens het proces tegen de voormalige gezant, de heer Merens, en de gewezen handels-atache, de heer Krusseman zijn geuit. Hot wetsontwerp dal gericht is tegen sabotage |8 met 893 tegen 186 stem men in de Franse nationale vergade. ring aangenomen. De Franse regering had aan de stemming over het ontwerp de ver trouwenskwestie verbonden. Voor de stemming hadden zich hef tige tonelen in het parlement afge speeld. Nadat de communisten ver geefs een obstructiepolitiek wensten te voeren, raakten zij handgemeen met de rechtse afgevaardigden een gerecht, dat zo hoog liep, dat de po litiemacht er aan te pas moest ko men. Dc orde werd toen weer hersteld Vèrseheidene afgevaardigden en sup- posteu liepen ernstige verwondingen op. Nog nimmer heeft zich in de na tionale vergadering zulk een vecht- pariij voorgedaan als nu bij de ba- handeling van het ontwerp sabotage wet. Griekse verkiezingen 3 grote partijen Uit de laatste uitslagen van da Griekse verkiezingen blijkt, dat de Po pulisten op de eerste plaats sta.ni met 263 000 van de 1.058.000 stem men. De dissidente liberalen (de na tionale politieke unie onder leiding van generaal Piastiras) volgen hier direct op met 250.000 stemmen. De liberalen (Venizelos) verkregen 240 000 stemmen, de democratische so cialisten van Papandreoe 154.000, de linkse democratische coalitie onder Svolos 151.000. In het Lagerhuis Winston Churchill heeft, in het Britse Lagerhuis e op aangedrongen dc nationalisatie dor staalindustrie tot negen maanden na de volgende ver kiezingen uit te stellen. Zo de Labonrregering hier niet op in zou gaau zouden de consenatieve parlementsleden stemmen voor het ingediende a- mendemeiit op de troonrede, waarin betreurt wordt, dat in de rede geen melding Is gemaakt van de nationalisatie. En tegen het huidige kiesstelsel Eerder in zijn rede verrastte Chu/ chili het Huis met het voorstel dat een parlementscommissie een herzie ning van het kiesstelsel zou bestude ren. De plaatsvervangende premier, Herbert Marisson, verwierp dit voor tel. Hij zeide, dat een dergelijke com missie „niet overeenkomstig de ra- gels van staat en parlement" zou zijn Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongeregelde toe stand, welke ontrtaan is door de ver kiezing van 186 afgevaardigden door een minderheid in hun kiesdistricten De leider der oppositie achtte het gevaar voor verdere devaluatie aan wezig. Het herstel van het pond in binnen- en buitenland, zowel van het vertrouwen en bet crediet zou ni*t plaats hebben zolang er een regering was „die bekend staat als een bitte re vijand van het op een hopen van welstand en welke de uitgesproken vijand is van hef kapitalistische stel sel. De liberale leider Davies steun de FhurchiHs voorstel tot het honden van een bespreking der Grote Drie De Franse president, Vincent Au riol, arriveerde Dinsdagmiddag met zijn echtgenot-* aau het „Vletorla- station" te Londen, waar zij begroet werden door het Britse koningpaar, andere leden van de Koninklijke fa- malie cn vooraanstaande leiders van het, land. Er werden warme hand- drukken gewisseld. Ter gelegenheid van het eerste sfatie-hezoek na de oorlog van een buitenlands staats hoofd aan Engeland waren het sta tion en ook de strat cnrijk versierd met de Franse driekleur, de Union Jack en draperieën. Er heerste era winterse mist in Londen. Na aankomst op hot station reed de president met zijn echtgenote ln een open landauer door de versier de strat ennaar Buckinham Palace, waa rbeiden drie dagen de gasten zulen zijn van het Engelse konings paar. Op de feestmaaltijd gehouden ter ere van het bezoek van de Franse president, verklaarde de Britse ko ning, die zijn tafelrede in het Frans beëindigde, dal dlie jaar geleden bij het verdrag van Duinkerken de ka meraadschap tussen de twee landen bezegeld werd. Sinds die tijd was men zich er van bewust geworden, dat de lauden verbonden waren door hechtere banden dan die van enig verdrag. In zijn antwoord zeide Vincent Au riol, dat Frankrijk nimmer het uur vergeten was, toen Engeland zich in 1940 aan de zijde van Frankrijk had geschaard. Het land, dat toen „in frontlinie voor de vrede stond en btjna dodelijk gewond raakte". Bijen veroorzaakten een ongeval De Dubbeldammer S. reed in een jeep over de Steveusweg te Dubbel dam waarmee hij een kist met bijen vervoerd. Op zeker ogenblik raakte het deksel vande kist los en verkozen de bijen de vrijheid. Ze beloagden d? heer S. ta die raakte daardoor zo o- verstuur, dat hij de controle over het stuur verloor en tegen een paal van het electrisch net botste. Die brak af en het volgend obstakel, een boom, redde de jeep van een buitel partij, die anders In een sloot geëin digd zou zijn. De heer S kwam er zonder verwondingen af. Dokter Hermaan Sander te Man chester in New Hampshire (Ver. Sta ten), die ervan beschuldigd is door middel van een luchtinjectie een ein de te hebben gemaakt aan het leven van een kankerpatiënte omdat haar kwaal ongeneeslijk geacht werd. heeft ter terechtzitting verklaard, dat hij nooit de bedoeling had gehad de patiënte te doden. op het hoogste niveau over de water stolfcom. Hij: vroeg waarom Churchill de kwes tie der ijzer- en siaalindustrie thans reeds op het tapijt had gebracht ter wijl er krachtcne de nationalisatiewet geen effectieve maatregelen in deze materie konden worden getroffen voor 1 Januari 1951. Het houden van nieuwe algemene verkiezingen binnen 2 of 3 maanden achtte Davies ondenkbaar. Twee kleuters in een schuur verbrand Gisteravond speelden twee zoon- tjes Tande familie Van der Velde fe Oudehorne, resp. 5 en 8 Jaar in een schuurtje achter de woning. Op de een of andere manier hadden zij la- elfers weten te bemachtigen eu hier mee werd een vuurtje gemaakt. Ze hadden het, schuurtje van binnen ge sloten en dit werd d© kleinen nood lottig. Op een gegeven ogenblik sloe gen de vlammen zo snel om zleh heen dat de kinderen zich midden In de tnurzee bevonden. Voor men Tan bnl ten af hnlp kon bieden waren de kien tors verbrand. Duiisers blijven zich verzetten Ook gisteren bleef het rnmoerig in de fabrieken Tan de vroegere Her- mann Goeringwerke, waar de ont- mantelfngswerkzaainheden thans voortgezet worden. De gieterij wordt streng bewaakt door Britse soldaten en Dolt se politie, zodat de fabriek het aanzien heeft Tan een militair kamp. In de avond werden door de demon siranten drie steigerpalen van 40 meter hoog, die voor de ontmante lingswerkzaamheden om de hoogo vens waren geplaatst, vernield. Te voren was een Britse tank, die door de demonstranten was bespuugd en gestenigd, op een geïmproviseerde barricade gereden. Toen de beman ning van de tank haar geweren op de arbeiders richtte, verspreidde de ze zich. De tank moest door een jeep worden weggesleept. Pluimveemarkten zijn gesloten De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft be paald, zo wordt ons van de zijde van het ministerie medegedeeld, dat alie pluimveemarkten. tentoonstellingen, keuringen en andere gelegenheden, waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland ge sloten moeten worden en tot nader order gesloten moeten blijven. De mi nisier kondigt, bovendien een ver- voersverbod af voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland voor alle pluim vee, levend en geslacht, gedood en gestorven pluimvee en delen daar van. Dinsdag heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp goedgekeurd, dat voorziet in aansluiting van Hawaii als 50e staat bij de VS. De 49ste staat zon Alaska moeten zijn. Duizenden bommen en granaten bewaard als souvenir 90.000 granaten, 5000 land mijnen 5000 kilogram springstoffen, 45000 kilo gram kleine munt ie, 20.000 handgra naten, 1200 bommen, variërende van 50 tot 2000 kilogram en een hoeveel heid strijdgas werden in het afgelo pen jaar door de hulpverleningsdienst van het Ministerie van Binnenlandse Zuknen opgeruimd. Deze hoeevelheid, hoewel nog zeer aanzienlijk, is minder groot dan die, welke in 1948 werd opgeruimd. Het aantal meldingen eu opruimingen ver toonden echter in het afgelopen jaar een sterke stijging. In 1948 kwamen er 6364 meldingen binnen, waarop 7926 opruimingen volgden, voor 1949 waren deze cijfers resp. 13526 en 31139. Het stijgende aantal nieldiügen bete kent. niet, dat het publiek voorzichti ger is geworden met de munitie en 't andere óorolgstuig. dat als souvenir wordt bewaard. De situatie is nog steeds zo. dat Weer trieste vondst in Overloon Dinsdag werd bij de voorjaarswei k zaamlieden in de landbouw te Over loon nog het stoffelijk overschot ge vonden van een Engelse soldaat, dat maar enige cm. met aarde was be dekt. Het idendiflcatieplaatje was echter nog gaaf. Tevens vond mcD in een sloot nog de overblijfselen van twee Duitse militairen. Bij de inden- tificatie bleek dat een der soldaten poststukken bij zich droeg afkomstig uit Dusseldorp. Doeltreffende, maar dure reclame De twee Doetinchemso jniddeu- standsvereuigingen sturen één dag in •de week een voor het publiek onbe kende persoon op straat om bonne tjes uit te delen. Op vertoon van zo'n bonnetje kan men bij een Doetinchem se winkelier voor een rijksdaalder boodschappen balen zonder te beta len. Op die manier hopen de midden standers klanten naar linn plaats te trekken. ni enzieli eerst uadei xzeao men zich eerst, nadat er ongelukken zijn gebeurd, van granaten en spring stoffen gaat - utdoen. Dikwijls komt het voor. dat van granaathulzen huishoudelijke voor werpen zijn gemaakt. Men durft Je politie of de hulpverleningsdienst dau niet te vragen deze voorwerpen op de aanwezigheid van springstoffen te onderzoeken, uit vrees, dat zij bi be3lag genomen zuil enworden. Voor deze vrees bestaat echter geen enke le aanleiding de hulpverleningsdienst komt in dergelijke gevallen op ver zoet gaarne even langs. De voorwerpen worden niet iu be slag genomen. Een verzoek om ae voorwerpen te controleren wordt meermalen achterwege gelaten, om dat een zoan, die soldaat of bij de politie is, er geen springstof in heeft ontdekt. Het oordeel van dergelijke „qua si-deskundigen" heeft echter reeds enkele malen een ongeluk met dodelijke afloop tengevolge gehad. Ook dient gewaarschuwd voor de levensgevaarlijke practijken van klei ne opkopers, die koperen granaathui zen en 'ander oorlogsmateriaal onder hands; verkopen aan gieterijen en handelare iu metalen, in Amsterdam kou onlangs een ramp voorkomen worden, toen iu een partij van 40.00Ö kg schroot enige tonnen springstof werden ontdekt. Prins in Washington Prins Bomhard arriveerde Dins dagmiddag uit Fort Worth op het vliegveld Washington Hij had een aangename veis gehad. Hij werd ver welkomd door de Nederlandse ambas sadeur. leden van de ambassade en enige functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. „Fuchs vertelde niets", zeggen de Russen Het officiële Sowjetrussiche pers bureau heeft Dinsdagavond ontkend, dat dr. Klaus Fuchs, de atoomgeleer de, die in Londen wegens spionnage werd veroordeel', Inlichtingen aan de Powjet-Unie heeft verstrekt. Verloren vrijheid Het proces tegen de Nederlander Lcuwers. gevoerd voor «en Tsjechisch gerechtshof zal bij menigeen een onaaa genarae reactie hebben opgeroepen, fa® dien men het proces r.auwkeurig heef: gevolgd, zal men niet kunnen ontkomen 5czi de Indruk, dat hier sprake Is van iets zo afschuwelijks, dat men zich ver baasd afvraag":: Hoe kan het zc ver ko men. De gehele beschuldiging vatn spion nage ten behoeve van de plutocratische landen is zo gezocht, de uitdrukkingen van de openbare aanklager waren zo c'.chéachtig, dat men duidelijk kan voe len. dat van spionnage in de werkehjk» zin des woords geen sprake was- Het is mogelijk, dat de heer Louwers nieuws gierig is geweest. Maar een beschuldl ging kunnen we op die gronden moei lijk aanvaarden. En een vonnis van vijftien jaar, vergezeld van een houding aangenomen door Tsjechische au^ritei ten ais we nu meemaken is zo absurd dat er geen woorden voor te vinden zijn. Uit dit proces is e«n ding met on': stellende zekerheid tiaar voren gekomen Dat vreemdelingen in dergelijke landen volkomen rechteloos zijn. Als ze een maal gèvangen genomen zijn. hebben ze al!c contact met de buitenwereld er. daarmee met hun landgenoten verloren. Voor de vorm wordt nen nog een ver t'ediger toegewezen. Maar het is ook uitsluitend de vo.-m. En dan komen op de openbare rechts zitting de bekentenissen. Met een ge mak en een radheid, dar. ]e paf van het prompte staat. Met ontzef^ng vraagt men zich af. wat er in de enkele maan den. dat de beschuldigden in voorarrest hebben gezeten, met hen gebeurd is. Want dat er nog iemand is, die deze ..bekentenissen" ernstig neemt, is bijna niet aan te nemen. Daarvoor worden ze te gemakkelijk te vloeiend gegeven. Zo ver is het dus al gekomen, dat ook buitenlanders in Tsjert-o Slowakije met meer veilig zijn. Het moge ons een teken zijn. dat de gelijkschakeling ook ir het land van Masaryk volkomen is. Dat he": volk zich bevindt in de greep van een meedogenloze dictatuur, waar tegen verzet schier onmogelijk is. Want als men zo tegen de buitenlanders optreedt, hoe Z3l men dan niet op're den tegen de eigen burgers, als ze het mochten wagen er een enigszins andere mening op na te houden dan degenen, die de macht in handen hebben? A's we daar goed over nadenken wordt het óns duidelijk, hoe sfcreng het regiem is en waarom het schier onmo gelijk is er or der uit te komen-. We kunnen daar de ogen voor sluiten. We kunnen ne': doen als voor di tweede wereldoorlog, men we. a's we over de gruwelen in Duitsland hoorden, ons ge weten in slaap susten met te zeggen: ..He": zal wel zo erg niet zijn". De werkelijkheid bleek tien maai er ger. dan we ons hadden voorgesteld. Hoe is het tegenwoordig in de landen, die een dicta'toria'e regeringsvorm heb ben? We wettn het niet. Slechts af en toe wordt een tip van de sluier opge licht- Vervolgingen, processen, bekent* nissen, veroorde ingen. Dan valt he* gordijn weer. En wij gaan weer verder. We zetten de radio aan. we gaan naar de bioscoop, naar onze sportwedstrijden Terwijl de vrijheid, die dan zogenaamd in het rood gekleed hee': te zijn-, elk uur van de dag geweld wordt aange daan. In het land van Franco Spanje.. Ja. Maar helaas ook in het land van Jan Masarljk-

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1