KAPPIE HAAR KONINKRIJK Prachtige resultaten in Arvika Betaalt Uw goederen contant Laatste brief uit Zweden Na Köping zijn we met alle rijders naar Arvika gereisd. Ook hier was de dooi nogal sterk geweest, want op sommige plaatsen kwam het groen van de wintergranen reeds door de sneeuw kijken. In Arvika was de temperatuur iets boven O3 C., doch later op de avond daalde het kwik weer tot —4' C. Er stond echter nog al wat wind. zodat de tijden daar onder geleden hebben, terwijl de baan geen 400 meter lang was, doch 300 m. De 500 m. werd gewonnen door de Olympische kampioen van 1948. Fin Heltfesvn in 44.9. Broekman werd ze in 47.2 Op de 5000 m bewc zen de Hollanders hun kracht op de ze afstand door 1. 2 en 3 te worden. Maarse die 1500 m. reed, plaatste zich eerste voor Helgescn in 2.32.5. On der de wedstrijden, die door een zeer talrijk publiek werden gevolgd, gaf Marit Henie een demonstratie kunst rijden. Een wals door haar ten beste gegeven bewees, dat ze niet alleen de naam met haar bekende nicht ge meen heeft. Beschenen door schijn werpers steeds in een andere kleur, maakte dit rijden een fantastische indruk en het publiek bracht haar een welverdiende ovatie. De lunch die ons werd aangeboden, was bij zonder prettig. Het gezelschap dat u t Hollanders. Noren en Zweden be stond, moest door elkander plaats nemen. w%t de sterr.mfr.g r.og ten goede kwam. omdat iedereen moest proberen in ..schaatstaal" teen cock tail van Hollands. Noors. Engels er. Duits) elkander te begrijpen: iets wat meestal zeer goed gelukte. De reis Arvika—Ostersund zou ongeveer 15 uur duren, waarvan 3 uur in de slaapwagen. Het reizen in de fraaie Zweedse wagons is een genot, men gevoelt bijna niet dat men re st De slaaowagens derde klas. zijn met drie bedden boven elkander, van alle comfort voorzien: het was de eerste k°er wel een vreemde gewaarwor ding langs de ladder drie hoog naaT bed te moeten gaan. Maar oo deze manier is lang reizen geen bezwaar De wedstriidrv in Ostersund vor men dan het sluitstuk van de Zweed se trip We hopen dat het weer zo ideaal blijft als het nu overdag is en er geen sneeuw of wind zal komen, m ssehien dat er dan eens onder gunstige omstandigheden gereden kan worden. De eerste dag van de wedstrijd in behoorliik goede omstandigheden ver reden. Behalve de intern, wedstrijd reden ook nog verschillende uitste -kende Zweedse rijders mee w.o. Hed- lund en Fnffström, terwijl de Engels man «T. Cronshey en de Noor Farr sta dl h«t. gezelschan completeerden. Oo de 500 m. werd Farrstadt naton* lijk eerste in 43.9 sec. De Hollanders b°z°it.en hier de 4e. 5e en 6e ploa*5 G Maarse 46.2. W. v. d. Voort 46' Broekman 46 8. Huiskes 47.4. Na de 500 m. had Holland een onverwacht" voorsprong van 1- punt. Toen kwam. de 3000 m. en voor een 3000 nu de éne sensatie volgde op de andere. Het begon met Maarse. die z*n te genstander ver achter zich liet en 6 aeconden bnnen z'n eigen beste tijd bleef. 5.14.4. Toen Cronshey tegen BnPström. Cronshev ging heel snel van start ei> nam 50 m. voorsprong, doch langzaam maar zeker liep Eng- strbm in en wist in de laatste ronde Juist voor de Engelsman te eindigen In 4 58 4 tegen Cronshey 4.59. Hed- lund hierna kwam juist tussen deze be'den met 4.56.8. W. v. d. Voort bierna tegen de Jamtlander Asolund rijdend, bad dus de zware taak om te nroberen Ongeveer 5 min. te rij den. Hij g'ng geweldig goed. gooide twee ronden voor 't einde één arm los en maakte de beste tijd van z'n leven. 4 55! Toen een nieuw intern paar: Broekman tegen Pajor. Paior bevreesd voor Kees zijn snel aan- irangstempo. liep direct 20 m. uit. welk verschil in de derde ronde door Kees werd teniet gedaan met een ronde van 37 seconde. Dat was te veel voor de Hongaar en hij moes» los laten. Op een zeker moment zat Broekman 6 seconden onder v. d. Voort, het einde was iets langzamer, maar toch werd een tijd afgedrukt van 4.52.4, de beste dit jaar op de wereld gemaakt en voor Broekman tevens een nieuw Nederlands record. Huiskes hierna rijdend klopte zijn tegenstander de junior Eriksson royaal in 5.01 min- Na de eerste dag had Holland de leiding met 288.782 punt tegen Jamtland 291,866 punt De 1500 m. die de Zondag daarna cp 't programma stond werd begon nen onder een fraai zonnetje en een lichte wind. Wim v. d. Voort die het tweede paar moest starten, kreeg een zeer scherp schema, om op te rijden, omdat hij op 1500 m. in staat -s tot de allerbesten te behoren. Hij hield zich hieraan uitstekend en kwam in goede conditie in 2^1.2 over de eind streep. Slechts Broekman, die het laatst moest rijden en op het schema van Wim van der Voort reed. kwam ook precies op 2.21.2. Prachtige tijden dus Jammer dat er na de 1500 m. weer vrij veel wind kwam wat de uitslagen aanmerkelijk beïnvloedde. Het mooiste was de strijd tussen Broekman en Pajor evenals op de 5000 m. Nu echter bleef de Hongaar de baas. Tijden wa ren 8.24.6 en 8.27.8. Wim v. d. Voort werd derde met 8 34,4. Al met al één van beste wedstrijden van het sei zoen. De volgende morgen werd reeds vroeg gestart voor de reis naar Drontheim. Een lange reis wederom, rmar onvergetelijk mooi. In Drontheim echter was het re gen. zodat ons het fraaie uitzicht op de Drontheimfjord wedr ontnomen. In Drontheim moesten we noodge dwongen het gezelschap ontb.nden daar hier de leider der jongens, die nog enkele wedstrijden in Noorwegen zullen rijden, moest achterlaten. Na vele weken samenzijn is dan het ein de gekomen van de fraaie reis die Holland dan wel geen kampioen heeft gebracht, maar die ons op waardige wijze onze vlag in het bui tenland heeft doen vertegenwoordi gen en ik durf u gerust verklaren, dat de Hollandse rijders een zeer ge ziene en als sportlui hoog gewaareer- de ploeg zijn en dat is meer waard dan menig kampioenschap. KLAAS SCHENK „LE DEK MEK CRI" VLIEGT N.iAU HAÏTI Kortere rokken, erg groete É«e- en de „lijn van het hart" zullen de 5 Franse mannequins, die per KLM ui'. Parijs zijn vertrokkeu, ln de hoofd stad van Haiti. Port au Prince latac zien. zo vertelden zij aan eeu aantal weetgierigeu, die zich op Schiphol om hen heenschaarden. Deze „ligne de Vueaur" vereiste uiteraard enige toelichting en deze was zeer eenvou digmet een gehandsclioende vinger tekende een van de mauniquins haar op de glazen platen ran de passage- balie; hoge ronde schouders en van achteren bezien de schouderlijn pun tig toelopend tot in de taille. De mannequins vertegenwoordigen drie grote Parijse modehuizen en het speciale doel van hun grote over- j steek is de opluistering van de fees telijkheden ter gelegenheid van het j 500-jarig bestaan ran de stad Port au Prince. Bij het gezelschap was ook eeu bekend Frans juwelier. Hij had een voorraad juwelen bij zich, die een waarde vertegenwoordigde van ruim één millioen gulden .Op uitno diging van de KLM brachten de da- nies een kort bezoek aan Den Haag en Scheveningen in afwachting vnu het vertrek van de Zuid-Amerika ma chine. Haak-in radiowedslrijd ten bate van de kankerbestrijding De programinalelding van de NCBV heeft, liet plan ontworpen om de ra dio In een vast en regelmatig terug kerend program ma in dienst te stel len van de naastenliefde. Tot nn toe gebeurde zulks bij hoge uitzondering in ecu op zichzelf staand nationale ïnisterwedstrljd, doch het thans dooi de NCRV ontworpen programma be vat een 14-daagsc radiovvedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de kankerbestrijding. Dit programma is getiteld „Haak in", een radiowedstrijd voor de liuisteka- mer. Twee omstandigheden hebben tot dit nieuwe programma geleid het grote succes, dat de recente inzameling, door de NCRV gehouden, opleverde, en het feit, dat bij de famiüècompe- titie de mogelijkheid ontbrak voor'de luisteraars om hun eigen oplossingen in te zenden en haar geschenken me de te dingen. Na die ene hulpverle ning werd do NCRV bestormd met verzoeken om te helpen. Mede daarom heeft men besloten in een reeks uitzendingen voor één goed doel, een nationen! appèl te hou den voor de kankerbestrijding, die in ons land nog pas in een stadium is, als de TBC-bestrijding veertig jaar geleden was. Achttien pet. van alle doodsoorzaken is kanker. Er zal een actie worden gevoerd voor het koningin Wilhelminafonds. Door de aanschaffing van nieuwe bestraliugs apparaten *al men de kankerbestrij ding aanmerkelijk kunnen verbete ren. Dertig radiowedstrijden zullen voor de doel worden gehouden om minstens één nieuw bestralingsappa raat te kunnen aanschaffen. Vrijdagsavonds zal men voortaan kunnen luisteven naar ..Haak in", waaraan men of in clubjes van vijf of Individueel, kan deelnemen. De op zet van dit. huiskamerspel is, dat 2 ploegen van 5 personen zich met el kaar meten in het formeren van woor den kettingen, waarvan de eerste schakel door de leider achter de mi crofoon wordt gegeven. Die kettiug wordt bijvoorbeeld als rolgt gefor meerd: Leerstoel, stoelpoot, pootvis. viakop enz. De ploeg, die de langste kettingen heeft en daardoor de mees te punten wint - de eerste drie woor den tellen voor één, alle volgende voor 5 punten - wordt winnaar. D< uitzendingenreeks begint Vrijdag 10 Maart. De oplossingen moeten reeds des Zaterdagsmorgens vóór 9 uur door de posi zijn gestempeld. O.a. "n radiotoestel wordt uitgeloofd. Iu ver band met liet te verwachten grote aantal Inzendingen dient men de op lossingen te adressen aan (het daar voor speciaal bestemde) postbusnum mer 1000. Hilversum. In TBC-sanatorla verpleegde pa tiënten hebben zich bereid verklaard deze inzendingen te controleren etf sorteren. Het grootste „vliegend schip" ter wereld Na het grootste passagiers land- vliegtuig te hebben gebouwd worJt er in Gr. Brittannië met veel ijver ce werkt aan de grootste vllegboot ter wereld. De •werkzaamheden zijn reeds zover gevorderd dat de vorm van het enorme gevaarte dat vol gend jaar 150 passagiers in de groot ste luxe en confort zal verroeren zich reeds duidelijk aftekenen. Het hoogteroer dat zo groot is als de vleugel van een normaal landvlieg- tuig is reeds aangebracht; maar het plaatsen van de achterrin zal moe ien gewacht worden tot na de te wa- terlating daar de hanger niet boeg genoeg is. De kubieke inhoud van de „Prinress" zoals de Sanders ROC reeds genoemd wordt, is 3.5 niaal de ze van de „Constellation". Er zijn 2 wandeldekkeu, 2 bars, 1 eetzaal 1 schrijftafel en 2 ruime trappen van hei lagere naar het hogere dek. Do cabines hebben elk twee beddek ro dat het interieur meer op een luxe schip dan op een vliegtuig zal gelij ken. De machine hoeft tien motoren en een kruissnelheid van 500 km. per uur. De „Priucess" zal iugezet wor den ln de BOAC-dlenst Londen-New York en op de Afrikaanse lijnen. EN DE NIEUWE KOKSMAAT 12 Kappie had niets van het motor- getuf gehoord; ten eerste, omdat hij in zijn hut was met de deur en de patrijspoort dicht en ten tweede, om dat hij een vrolijk lied floot, want hij was immers zo tevreden, dat de reis zo spoedig verlopen was. Hij floot dan ook zo schel, dat hij niet eens hoorde, dat de deur achter hem geopend werd. Een paar Chinezen slopen naar binnen en ze hadden een touw bij zich dat ze gereed hielden voor een worp. Toen ze dicht bij Kappie waren, gooiden ze het touw met een boog om hem heen. Kappie keek verschrikt achterom en zag toen de gemene gezichten van de Chinzen. „Wat is dat!" riep hij. „Hoe komen jullie hier! Blijf van me af.'" Op hetzelfde moment wilde de maat de hut van Kappie binnen stormen om te vertellen wat hij ge zien had maar meteen werd hy door de twee Chinezen beet gegrepen. De maat gaf een rauwe gil en probeer de zich los te wringen. Maar hij had geen kans. ..Help!!" gilde hij. „Laat me losT Wat moet dit allemaal be tekenen!" zei Kappie. „Ik ben hier de kapitein! doe onmiddellijk dat touw van me af!" „En ik ben de stuurman!" schreeuwde de Maat „Laat me los.'!' Geheim van „vliegende hoed ontsluierd? Onlangs arriveerde op Schiphol aan boord van een KLM-DG-6 een mysterieuze strohoed, waaraan een hele bundel brieven, labels en foto's waren bevestigd. Deze hoed, waarvan velen denken dat hij aan de „Vliegen de Hollander" heeft behoord, is ge- d- emd om eeuwig en zonder rnst door de lucht te worden vervoerd, omdat degene, die hem niet door geeft zoals het verhaal zegt door rampspoed zal worden getrof fen. Het laatst werd hij gesignaleerd in Praag, waar hij met-de Tsjechische luchtvaartmaatschappij arriveerde, nadat er op de Amsterdamse lucht haven een exemplaar van de legende van de „Vliegende Hollander" aan toegevoegd was. In de Zuid-Afrikaanse krant „The Star" verscheen een foto van de vlie gende hoed op Schiphol. Twee dagen later werd de redactie van dit dag blad opgebeld door een lezer, die de foto gezieu had en vertelde dat een vriend van hem ln Londen geruime tijd geleden twee panama's had be steld, die hem per vliegtuig zouden worden toegezonden. Deze had ech ter maar één hoed ontvangen en heeft zich sindsdien afgevraagd waar de andere toch gebleven kon zijn. „The Star" zegt nu: „Daar niet Iedereen tegenwoordig panamalioe- dén door de lucht verstuurd, is het bést mogelijk, dat dit inderdaad de bewuste hoed is. Wij weten niet of de eigenaar hem alsnog wil hebben maar als een van de luchtvaartmaat schappijen de hoed soms mocht tegon komen: hier is liet adres!" Heeft de aarde een staart? Volgens een te Londen ontvangen Tausbericht, hebben Sovjetgeleer den vastgesteld, dat de aarde een u't gassen bestaande staart van tenmin ste 100.125.000 km. heeft. Een ge leerde heeft in een lezing voor de Sowjet academie voor wetenschap pen meegedeeld, dat hij de lengte van deze staart, die altijd van da zon af gekeerd is, heeft vastgesteld. Hij ver wierp de theorie van de burgerlijke 8terrekundigen, speciaal van de Zweedse en Amerikaanse, dat de staart gevormd werd door een con glomeraat van meteoorachtige deel tjes. Volgens Fossenkof wordt deze staart gevormd door gassen, welk" ontsnappen uit de bovenste lagen van de atmosfeer van de aarde. Een andere Russische stervekuu- dige. heeft meegedeeld, dat hij in zijn assistenten voor de eerste maal de centrale kern ran de Melkw -g hebben gefotografeerd. KAMER VAN KOOPHANDEL Euvel der lange crediet termijnen moet verdwijnen diettermijnen te bestrijden. Kleine De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland meent dat zij zich met een ernstig woord tot U moet wenden. Het is haar namelijk gebleken, dat hoe langer hoe meer de handeldrij vende- en industriële middenstand genoodzaakt is om aan zijn cliëntéle crediet te verlenen. Vastgesteld noet helaas worden, dat de boekvor- deringen van de middenstand hand over hand toenemen. De fabrikanten en de grossiers hou den nog steeds vast aan contante be taling of verlenen slechts zeer korte crediettermijnen. Door deze omstan digheden, alsmede het hoge prijsni veau is de middenstander niet bij machte om de groeiende uitstaande vorderingen te financieren. Zijn be drijfsmiddelen zijn daartoe niet toe reikend. Het opnemen van een bank- crediet wat voor velen zelfs niet mogelijk ls geeft allerlei bezwaren en maakt de bedrijfskosten nog ho ger. Het is voor de middenstand van 1 grootste belang, dat het publiek zich aan CONTANTE BETALING houdt, opdat het niet tot faillissementen komt. Het is misplaatst om het een mid denstander kwalijk te nemen, wan neer hij bij aflevering van goederen (nieuwe of gerepareerde) terstond 'n nota bijvoegt. De tijd, waarin een ambachtsman alleen jaarrekeningen mocht uitschrijven is reeds lang voorbij! Is zoveel mogelijk contante beta ling een groot belang voor de mid denstanders. het is dit evenzeer voor de gehete samenleving. Spring niet verder dan uw pols stok lang is en zet de taring naar de nering! Men kan zijn geld slechts éénmaal besteden. Men moet niet meer kopen dan men contant kan betalen! Het is soms verleidelijk om aller lei begeerlijk^ goederen desnoods op crediet te kopen. Bedenkt ech ter. dat een kleine tegenvaller kan maken, dat u blijvend in schulden komt te zitten. Het leed, dat hierdoor in het verleden moest worden gedra gen. was ontstellend. Een gezonde samenleving eist dat de afnemers van de middenstand d zj onmiddelijk of anders zo vlug mogelijk be'.-.'c i. opdat ook de mid denstand aan zijn verplichtingen kan voldoen. De Kamer do t c'.oor raiddc! van deze brief een dringend beroep op U. ten einde het euvel der lange ere postjes moeten steeds conto»-, .ver den voldaan, opdat innings- en admi nistratiekosten \vcrd»n vermeden Met de overige posten dient dit ook te gebeuren ciqch er kunnen zich omstandigheden voordoen, die contante betaling niet goed mogelijk maken. Betaalt dan zo spoedig moge lijk maken. Betaat dan zo spoeidg mogelijk en weest niet verontwaar digd, als U reeds enkele dagen na een levering een kwitantie wordt ge presenteerd. De Kamer vertrouwt, dat een U-der zijn medewerking aan deze belang rijke aangelegenheid zal willen g - ven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord Holland, Kantoor Alk ma ai D. J. Schoffel S S W. Arntz, Voo: VRIJDAG 10 MAART 1950 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nws.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Symp. concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Vioolrecital, 11.300 Strijkorkest 12.00 NCRV koor; 12.33 Ensemble Lachmann; 13.00 Nws; 13.15 Vrij en Blij; 13.45 Promenade orkest; 14.15 Kamermuziek; 1500 Ned. Kamerkoor 15.30 Lichte muziek; 16.00 Ned Kamer kwartet: 16.30 Altvioolrecital; 17.00 Concertgebouw orkest; 17.30 Friese uitzending; 18.00 Geestelijke liederen 1830 Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nws.; 20.05 Verzoek programma; 20.30 Radiowedstrijd voor de huiska mer, 21.45 Bruncker concert; 23.00 Nws; 231.5 Avondprogramma. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nws.; 9.00 Symph. concert; 10.00 Mor gemvyding; 10.45 Koorzang; 11.30 Accordeonorkest; 12.00 Melocanta; 12.33 Sport en prognose: 13.00 Nws. 13.15 The Avrolians; 14.00 Kookpraat je; 14.20 Omroepkamerorkest; 16.00 Lichte muziek; 1630 Jeugduitzending 17.20 Wij en dc muziek; 18.00 Nws.; 18.15 Orgelspel; 18.40 Lichte muziek 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.10 Piano voordracht; 20.30 Mensen aan het werk: 21.00 Men vraagt en wij draai en; 21.25 Aether forum: 22.10 Pen- nies from heaven; 23 00 Nws.; 23.1.5 Symph c meert Roman naar hei Engels door tda Qoyd 53 J?i'ï verliet hem om nvmw* plan ner. te smeden to> omkoping of over duiveliog vau de vijanden der vre- tt-.du en bevende damn en begaf zich op weg om zijn pijnlijke dank- bezaek bij Slr J >nes Robinsoa te gaan brengen. De outvangst bij dat gewichtige persouags viel hem erg «net, en toen hij weer op weg naar Ji'tis was. vroeg Qfj zich af of Sir JcDes c'genlijk niet gegrinnikt had bij bet afscheid. De geschiedenis met de dagvaardln gen bad Wanda zulk een schok gege ven, dat *U tot een kloejc besluit kwam. Zij moest handelen om zich veilig te stellen. Zö mocht niet langer in vreze le ven en werkeloos afwachten, wat er nu weer sou komen. Ieder ogenblik •- ondanks alle voorzichtigheid, on danks Scarlett, ondanks alle slimme Intriges kon Fred iets ter ore ko men. L'tj rilde nog bij de gedachte, hoe zij hem bijna die dagvaarding in handen bad gegeven. Neen ze moest hem omwlkkelea met een net, dat hij nooit meer verbreken kon. En daarvoor waa nu het ogenblik ge komen. En zo geschiedde het, dat zij die a- vond, toen zij met Fred alleen was, heel geleidelijk het gesprek bracht op Lenda en de baby, die zij ver wachtte. Arme Lenda. zuchtte 2C, ze gaan nu al gauw de stad verlaten Ik zal ze vreselijk missen. Ik wou dat wij het waren, zei Fred, ook met een zucht. Ze voelt glch ellendig en Jack ia erg bezorgd over haar vervolg de Wandn. Dit was totaal onwaar. Lenda voelde zich uitstekend en Jack was niet bezorgd over haar, maar o- ver haar zusters. Ze heeft Ach teveel vermoeid met die ziekte van Je zuster, zei Fred ernstig. Het was een deel van de houding die hij tegenover Llnda had aangenomen sedert Arthurs ar restatle. Hij noemde haar nooit b:. haar naam. Het gaf hem zo iets all een morele steun in zijn houding, da' hij over haar sprak als een abatrac tie en niet al-, een persoon die hl kende. ZU heeft het overdreven Ik verbaas mij niet. dat zij nu dt reactie voelt. Jack had het moeten voorkomen desnoods moeten verbh den. Zij mag geen vermoeienis o* sterke emoties hebben. Zon je mij ook verbieden, sterkt emoties te hebben vroeg Wanda zacht. Zij legde haar hoofd tegen zijn borst en keek hem nu met grote vocb tige ogen aan. Ik zou het je niet verbieden, zei hij, zijn arm om haar heenslaauti ik zou ze verre van je houden. Zou je het zo naar vinden lieveling? Ben je er zo bang voor? Och, zei ze zacht, het is eigenlijk wel afschuwelijk, niet.? Het is natuurlijk, zei Fred. De natuur is vaak vreselijk en zelfs dikwijls wreed, mompelde Wanda. En plotseling sprong ze op en rekte zich uit. He. wat zitten we somber te kijken, riep ze, en wat zeggen we eeu zwaarwichtige dingen. Kijk blij, Fred. Niemand weet wat er nog gebeuren kan. En misschien gauwer dan wa denken. Fred straalde. Maar vergeet niet dat je ine ge zworen hebt dat ik geen amotlea mag hebben. Ik ik wil rust hebben O. Fred. Iaat me rust hebben. Het was waar wat Lenda zei: er was geen sprake van dat hij tegeu haar op kon. Zij deed eenvoudig met hem wat zij wilde. Eu de tijd snelde voort en de dag kwam waarop Arthur voor zijn rech ters verscheen. Lenda zat op hete kolen. Het leek te mooi om waar te zijn, dat. na al de angsten en verschrikkingen, alles nu weer goed en vredig zou worden. Tot nu toe was Fred buiten alles ge houden en was het verband tussen Wanda en de Inbraak op Gaunt Sq. niet uitgelekt. De ..psycho-aualyst" was Iu Liver- pool berecht en daar opgesloten. Jack had zijn vrouw geld doen toe komen voor logies iu de buurt der ga vangenis en om later de overtocht te betalen naar Reval.. Tijdens de berechting van Rodowsky was er hoe geraamd niets te berde gebracht, datde man ook maar enige satisfac tie kon geven. De politieman, wiens naam Scailtte niet wilde noen.en, had veel bereikt bij zijn Llverpoolse col lega's. Scarlett waa er opgetogen o- ver. Jack werd door zijn geweten ge plaagd. Rodowsky kreeg e»n jaar gevan genisstraf. waarna cok hij op trans port naar Reval gesteld zou worden. Het zou niet fair zijn tegenover E. A. Jenklus, zijn laatste maatregel ten behoeve van zijn cliënt niet te vermelden. Die maatregel was niet slechts goed doordacht hU had inderdaad gerolgeu en het was niet EL A. Jenklus schuld, dat zijn cliënt er geen nut van had. Hij liet Drago Alexandrowa een brief aan Fred schrijven, d.w.z. hij tikte de brief en Draga ondertekende hem In de brief deelde Draga mode, dat dc schrifturen, die de onschuld van haar echtgenoot had kunnen aanto nen, vernietigd waren, teneinde ie voorkomen, dat de verslagen over ilo analysering van mrs. feulltugham tijdens het proces bekend zouden wtv den gemaakt.. s. Bul'ii.gham tor. zelf kunnen verklaren, dat zij zich onder behandeling van dr. Roder g-; steld had. De schrijfster van deze brief had orer deze kwestie al met haar gesproken en verzocht mr. Bul lingham ln zijn kwaliteit als echtge noot, er ook met haar van gedach ten over t« willen wisselen, ln het belang van eerlijkheid en rechtvaar dlgheld. Zij stelde hem een onder houd voor ten kantore van mr. E A. Jenkins. Fred scheurde de brief ln kleine snippers. Hij was kwaad en tegan zijn wil geschokt. Een vrouw, die hulpelooses onhandig vocht voor de belangen van haar man, die ln moei lljke omstandigheden verkeerde, le verde altijd een aandoenlijk schouw epel op maar deze vrouw ging toch een beetje te ver. Het stemde hem zeer onaangenaam; ja, voor de eerste amal in zijn leven voelde hij een zekere onwil tegea zlju moeder Als zij vriendelijk geweest was tegen zijn vrouw en haar familie, zou Wan da bij hem gekomen zijn ora hulp en raad, en dan zou ze niet geworden zijn tot mikpnut van gemene laster. De zotheid van deze gedachteu- g tng ontging hem gelukkig. En ze ontging hem voornamelijk, omdat hij meer dan hijzelf begreep, vast zat in zijn tradities en onbewust zocht ja waar (lig';ekl en zielsrust te hand haxen. Zo was he' resultaat van Dra ga's brief, dat hij hem verschenrds cn er niet op inging. Maar vergeten kon hij hem niet. Die brief wilde zich niet laten vevgs te en drong zich telkens weer aan hem op. En zo kwamen zijn gedach ten er telkens op terug en zijn weer stand bracht al spoedig het argu ment naar voren, dat er eigenlijk geen verklaring was voor Arthur Mauners ingrijpen. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3