Iknaadsf N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Verrassend voorstel: Audenauer wenst een Frans-Duitse Unie Leerzaam debat Na tien jaar een boek over liquidatie van Leon Trotzky nogon of zonneschijn Tweeduizend Ned. militairen kunnen direct naar Australië de Telex tikt.. 1, JAARGANG - NUMMER 1839 VRIJDAG 10 MAART 1»>. Ultnw Stichting TrQt IHmiiIm- Exploitetle N.Y. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week t IJS per maand t 3.65 per kwart bty vooruit bet Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 18 eent Bij contra et aanzienlijke korting Veiantvr. redacteur» J. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oudegrachi I TmL K 220&&** In Londen en Parijs is een voorstel van Adenaner, de Westdnitse kan selier, tot een Frans-Duitse Unie, met terughoudendheid ontvangen. In Bonn wekte de suggestie verwondering. Adenaner opperde het voortsel in een interview met een Amerikaans persbureau. Het werd Woensdaga vond door de persdienst van Adenan-ers partij, de christelijk-democrati- sche, vermeld. De persdienst verklaarde, dat Adenaners suggestie als stoutmoedig zou knnuen worden beschouwd. Het was echter een feit, dat het jnlst daarom „een van de weinige constructieve politieke gedachten van onze tijd is, die in een Europese geest bestudeerd dient te worden. In geallieerde kringen te Bonn is verklaard, dat de hoge commissie geen officiële mededeling van het voorstel had ontvangen. Van dezelfde zijde werd er aan toegevoegd, dat de voorgestelde unie met Frankrijk een aangelegenheid van de hoge commis sie zou zijn als het ging om werke lijke besprekingen daar de west-Duit se republiek niet bevoegd was te on derhandelen met vreemde mogendhe den. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken Zo af en toe zijn de debatten, die in de Eerste Kamer worden gevoerd, uiter mate leerzaam- He"; mag dan waar zijn. dat de sfeer er altijd een beetje erg def tig Is, dat neemt niet w,eg, da'; er kop stukken in vertegenwoordigd zijn, waar naar het een genot is te luisteren. Had den we het enkele weken geleden ove.- de heer Anema. die een nieuw geluid deed horen, ten aanzien vaa de politiek der antirevoiutionnairei, ditmaal was t een vertegenwoordiger van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, die heef": gesproken op een wijze, die zijn partijgenoten bijna ongelofelijk moet Zijn voorgekomen. Het was tei gelegenheid van de be handeling van de begroting van Land bouw. De stemming was ten opzichte vaa de Minister onverdeeld gunstig. Van alle kanten had hij lof en waarde •ring in ontvangst te nemen. Wie de 'toe stand van voor enkele jaren vergelijkt toen he'; nog al eens gewoonte was om Iemand aan het hoofd van een departe ment van Landbouw te zetten, die van landbouw nach veeteelt een snars ver «tand had, maar die een titel bezat, kan zich inderdaad realiseren, dat het bui tengewoon gelukkig is voor de land bouw, maar evenzeer voor. het ganse laad, dat we aan het hoofd van dit zo belangrijke ministerie iemand hebben, die van de praktijk van het boerenbe drijf een en ander af weet. Na'tuurlijk heeft ook deze bewindsman fouten ge maakt en we hebben niet geschroomd ze van tijd tot tijd te signaleren- Maar de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer heeft zonneklaar getoond dat de Minister er In geslaagd is nog iets meer te winnen dan bet vertrouwen van dit deel der volksverbegenwoordi ging. De uitkomsten van zija landbouw politiek zijn er oorzaak van geweest, da' o.m. de heer Louwes, die in land bcuwkringen grote bekendheid geniet, oi omwonden heeft verklaard, dat het bedrijfsleven niet meer kan worden over gelaten aan het vrije spel der maat schappelijke krachten. Ja zelfs ging de heei Louwes nog verder. Hij verklaar <b\ dat er in grote landbouwkringen 'n bepaalde ongerustheid bestond over 'n te ver gaande bedrijfsvrijheid op dit ogenblik. We hebben dit op verschil lende vergaderingen en in gesprekken met vele boeren zelf ervaren. Het is volkomen uit met de roep om vrijheid. De uitkomsten van de bedrij ven zijn juist door dat er een zekere beperking is opgelegd in de laatste Jaren bizonder gunstig geweest. Daar heeft het weer toe meegewerkt. Ongetwijfeld. De extra goede resul la' cn vaa het afgelopen seizoen getui gen daarvan. Maar het stemt toch wel to. levendige voldoening, dat in een zo belangrijk deel van ons volk. als het agrarische is, een deel met een conser votieve inslag, tengevolge van eea voor mtstrevende poliitek. die goede resul taten heeft afgeworpen, een geheel ver anderde denkwijze tot stand is gekomen Of die denkwijze blijvend zal zijn. of 2- reeds diep in het boerenvolk veran kerd is. is een andere vraag, waar over we ons niet uitlaten. Misschien da", de komende verkiezingsstrijd voor d< Provinciale staten daar uitsluitsel op geeft. Wij zijn ten minste wel zeer nieuwsgierig, of door verschillende po Jitieke partijen weer een heftig offen sief zal worden gewonden tegen over beidsbemoeiing. Overheidsbemoeiing, die nu naar uit dit debat blijkt, door de agrarische bevolking algemeen wordt gewaardeerd. v. Z. verklaarde geen commentaar te kun nen geven op voorstellen, ,,die niet via officiële kanalen ter kennis ge bracht zijn." Hij wees er op. dat de Franse politiek was gebaseerd op het tot stand brengen van een unie van alle Europese staten en dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland binnen dit algemene kader moeten worden geregeldd. Een woordvoerder van het Foreign Office zeide, dat ieder Duits voorstel tc een politieke en economisch unie met Frankrijk eerst aan de geallieer de hoge commissie diende te worden voorgelegd. Volgens deze woordvoer der bevatte het interview te weinig bijzonderheden om zich een oordeel over het denkbeeld te kunnen vor men. Engeland was echter steeds be reid voorstellen over de toekomst van Duitah.nd in beschouwing te ne men. Tegen van Geelkerken doodstraf geëist De officier bij de Bijz. Strafkamer van de Utrechtse Arrondissements rechtbank, heeft gistermiddag: aan het einde van zijn requisitoir, de doodstraf geëist met levenslange ont zetting aft alle rechten, tegen de 48- jarlge Cornelis van Geelkerken, eens plaatst erlangend leider van de NSB hoofdstormer van de jeugdstorm en inspecteur-generaal vnn de land wacht. De officier noemde zijn schuldig aandeel in het verraad dat de NSB en de landwacht tegenover het vader land hebben gepleegd, „nauwelijks te peilen". Post voor „Georgic" Post. bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het troepen9cblp „Georgic* welke in een de tussenhavens zal worden uitgereikt moet uiterlijk op 12 Maart a s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te be vatten: ..Aan boord van het troepen schip „Georgic" op thuisreis naar Ne derland". De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet wordm vermeld. Stafchefs komen in Den Haag bijeen Naar het ANP verneemt zullen de stafchefs van de landen van het At lantisch pact van 25 Maart tot 2 A- prll a.s. In Den Haag bijeenkomen. Merkwaardige traditie in Pijnacker Woensdag herdacht de heer Go- sewienus Sonneveld zijn 80e verjaar dag. Van 1926 tot 1939 is hij wet houder geweest van de gemeente Pijnacker. Op 16 Augustus 1935 installeerde hij als loco-burgemeester mr. dr. van den Hehn als burgemeester der ge meente. Een zoon van de heer Sonne veld heeft op 6 Januari 1950 de beer Hulker als burgemeester van Pijnac ker de ambtsketen omgehangen. De 80-jarige meent zich nog te her inneren, dat indertijd zijn vader ook burgemeester Hesselt van Dinte als zodanig heeft ingeleid. Op het gemeentehuis van Pijnac ker ls gebleken, dat inderdaad op 6 Januari 1897 de toenmalige wethou der en Loco-burgemeester Jan Solle- veld Pieterz de ambtsketen beeft om gehangen aan Jhr. Hesselt van Din ter. Tot driemaal toe werd in de ge meente Pijnacker een burgemeester dus geïnstalleerd door leden van het geslacht Sonneveld en wel door groot vader en zoon. .Moord in Mexico" Aanslag betekende voltrekking van zijn „doodvonnis Zoals bekend, is Leon Trotzky, stichter en organisator van het Sow jet mu sische rode leger, In Augustus 1940 te Mexleo-Clty vermoord, waarbij hem de schede' met een bijl werd gekloofd. De Mexicaanse geheime politie heeft destijds een onderzoek «aar de toe dracht van deze moord ingesteld, waarbij, «aar generaal Leandro A. San chez Salazar, destijds hoofd van deze politie, in een thans door hem on der de titel Moord In Mexico' gepubliceerd boek mededeelt, Is gebleken dat de moord door de Sowjet-Russische geheime politie op touw werd ge zet, evenals de eerste (mislukte) aanslag' op Trotzky's leven, die drie maanden eerder geschiedde. In het boek van generaal Salazar wordt elke bijzonderheid van bet uit gebreide onderzoek der Mexicaanse geheime poiitie'naar de feitelijke ge beurtenissen en hun politieke achter grond vermeld. In de vroege ochtend van de 20e Mei 1940 reden 20 mannen, gekleed in uniformen van leger en politie van Mexico, naar Trotzky's woning Zij drongen het huis van de voormali ge „tweede man" (na Lenin) van de Russische revolutie binnen en gaven a-bout-portant een salvo met machi negeweren in Trotzky's slaapkamer af. Daarop verdwenen zij weer, ter wijl zij een brandbom bij de toegang tot bet huis tot ontploffing brachten. Leon Trotzky ontsnapte echter op wonderbaarlijke wijze aan de dood onmiddellijk nadat deze eerste aan slag op zijn leven was gepleegd, ver klaarde hij tegenover generaal Sa lazar: „Degene, die mij uit de weg wil ruimen, ls Josef Stalin en hij werkt via de Gepeoe". Generaal Salazar was, naar hij zelf in zijn boek vertelt, aanvankelijk ge neigd geen geloof te hechten aan de woorden van Trotszky. Hij dacht ei genlijk, dat* laatstgenoemde hem op een dwaalspoor wilde brengen. Niet temin gelastte hij zijn onderhorigen de zaak volledig te onderzoeken. Hierbij bleek al spoedig, dat een zeer uitgebreide samenzwering met bet gebeurde samen hing.... Elk nieuw spoor breidde het onderzoe- ki igsveld van de Mexicaanse gehei me politie verder uit, totdat zij tot de conclusie kwam te maken te heb ben met een zeer goed georganiseer de en voortreffelijk werkende organi satie van agenten. VOOR EEN FILM Degenen, die aan de eerste aan val deelnamen, wisten niet allen, voor welk doel zij werden ge bruikt. Zo verklaarde een hun ner, die later gevangen werd ge- genomen: ..Ik dacbt. dat ik mee- WISSELEND WEER Toenemende bewolking met later voor namelijk ia het Noorden van ons land op vele plaatsen enige regen. Matige 'tot krachtige wind tussen Noord West en Wes. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. hielp aan een opname van een film De tweede aanslag op Trotz ky's leven had succes. Jacaon-Mor- nard heet de man, die de moord met een bijl pleegde. Jacson Mornard kon worden gearresteerd, in 1943 werd hij schuldig bevonden aan moord en ver oordeeld tot de maximale straf, die in Mexico op dit misdrijf staat, na melijk 20 jaar en 1 dag gevangenis straf. Mornard is de enige, die voor de moord op Trotzky gerechtelijk is berecht. Uit het boek var Salazar blijkt dat de Sowjetrussische geheime politie er tot op de dag van heden voor weet te zorgen, dat de moordenaar Jacsou- Mornard ook in de gevangenis niet uit het oog wordt verloren. „Er be vinden zich ook nu nog in Mexico een aantal agenten van de geheime Sowjetrussische staatspolitie, wier enige taak is zo goed mogelijk voor h^t welzijn van Trotzky's moorde naar te zorgen en hem ook nu niet uit het oog te verliezen. Deze agen ten. die in eigen auto's rijden, worden voor dit ..werk" goed betaald". Ó00.000 DOLLAR. Het Kremlin, aldus wordt Sn Saia- zars boek nog verklaard, heeft tot toe zeshonderdduizend dollar uitge geven voor het organiseren van de moordaanslagen op Trotzky, het ver lenen van hulp aan zijn moordenaar en voor het in stand houden van de hiervoor in Mexico benodigde organi satie. Trotzky werd vermoord tijdens de 2e wereldoorlog. Toen dit geschiedde ,en evenzo op het tijdstip (1943), dat zijn moordenaar werd berecht, was tftTaafidacht van de gehele wereld ge richt op het verloop van de tweede wereldoorlog, waardoor deze ge beurtenissen niet de aandacht hebben gekregen, welke zij anders ongetwij feld zouden hebben gehad. Doch het was ongetwijfeld de meest sensatio nele politieke moord, die in moderne tijden werd gepleegd.' De geslaagde vermoording van Trotzky betekende tevens het einde van een fase in de geschiedenis der Sowjet-Unie, aldus generaal Salazar. HET DOODVONNIS. In „moord in Mexico" wordt ver der nog gezegd dat Trotzky, na zijn verbanning uit de Sowjet-Unie, in het geheim door een Sowjetrussische gerechtshof „ter dood werd veroor deeld" en dat de op hem gepleegde moord de voltrekking van dit dood vonnis betekende. Daar in dit boek over deze getuigenis wordt afgelegd door personen, die zo nauw betrok ken zijn gewees' bij het drama van de moord op de man, die eertijds e .tweede Bolsjewiek' der Sowjet-Unie was zal het waarschijnlijk als een historisch document van grote waar de worden beschouwd. Import van aardappelen? De regering heeft, naar het ANP verneemt, de mogelijkheid tot im port van aardappelen door particu liere handelaren opengesteld, ter ver lichting van de marktsituatie. Gezien de toestand op de internationale markt zijn echter geen grote trans acties te verwachten, aldus werd van officiële zijde meegedeeld. Emigratie-problemen Maar merendeel wil eerst thuis kijken Australië wil voorlopig maximaal 2ooo in Indonesië te demobiliseren Nederlandse militairen, die vrij zlju In hun beroepskeuze, aantrekken. Nvt Zeeland heeft daarentegen voorlopig slechts 470 gespecialiseerde Neder- landse mannen en 100 vrouwen uit Indonesië nodig. In belde landen Is volop werkgelegenheid, de sociaip voorzieningen zijn er uitstekend, de levensstandaarden behoren tot de hoogste Jn de wereld, doch de huls vesting levert grote moeilljkheilen op Officieel bestaat er geen „colour bar' Over aanvrage tot toelating wordt door of namens de Australische re gering beslist. De afdeling emigratie en demobilisatie van de hoge com missaris werkt als zeef. Dit zijn eni ge cijfers en feiten die de heer Krijgs man van de afdeling emigratie en d» mobilisatie van het Nederlandse ho ge commissariaat te Djakarta aan een redacteur /ai» Aneta mededeelde Het maximum van 2000 Nederland se emigranten ex-militairen die uit Indonesië naar Australië zouden kun nen gaan. valt op geen stukken na te bereiken. „Ik zal blij zijn indien we het tot 500 man brengen", aldus de heer Krijgsman. De moeilijkheid is. dat de jongens stal ruiken en eerst naar Nederland willen na hier soms drie jaar of langer te hebben gedienJ De Nederlandse er. Australische re geringen hebben voor groeps gewijze emigratie een schema opge steld. Australië trekt het liefst on gehuwde mannen aan met een leef tijd tussen 18 en 45 jaar. Ge huwden tot 50 jaar met hun gezinnen in In donesië kunnen eveneens in aanmer- kign komen, doch indien zij hun ge zinnen in Nederland hebben, wordt slechts in uitzonderlijke gevallen toe stemming tot immigratie verleend. En als deze toestemming wordt ge geven, dienen dergelijke emigranten een bankverklaring over tet leggen, waaruit blijkt dat zij in staat zijn hun gezinnen gegriende een bepaalds tijd te onderhouden. Deze beperkende maatregel ten aanzien van de laatste categorie is genomen om gezinsver vreemding niet in de hand te werken De Australische regering neemt op Australië wenst een „politiek van macht" Elke nieuwe toenadering tot de Sowjet-Unie zou geen werkelijke kans op succes hebben, indien deze niet is gebaseerd op een politiek van macht en vastbeslotenheid om die macht zo nodig te gebruiken, aldus heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Percy Spencer in zijn eerste verklaring over de buiten landse politiek tot het nieuwe parle ment verklaard. Een politie van Sussen zou niet doeltreffend en relfs gevaarlijk zlju daar de Sowjetrussische leiders dezs als zwakheid zouden opvatten, xo verklaarde hij. Gevange..en bij brand omgekomen Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis, welke werd gebouwd te Saudia, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn 14 gevangen gezette Amerikaan se militairen om het leven gekomeo, terwijl twee anderen ernstig zijn ge wond. Vijf personen weiden door de rook bedwelmd. Kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, bleef ongedeerd toen zijn trein tussen Florence en Bo logna op een reparatiewagen reed. Sommige van de 600 Amerikaanse heiJig-jar.rpelgrims, die met hem naar Rome gereisd zijn, liepen blau we plekken op. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, hoeft op ben persconferentie ver klaard, dat de minister van buiten landse zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk „mogelijk eind April of begin Mei bijeenkomen. De Sowjetrussische commissie van .de „partisanen voor de vrede" heeft na een persconferentie, die door 300 vertegenwoordigers van de Sowjet russische en buitenlandse pers werd bijgewoond, een protest gepubliceerd tegen de weigering van de Ameri kaanse en Nederlandse regering, de legaties van het vredescongres pe tities te laten overhandigen te Was hington en Den Haag. Een Duits gerechtshof te Neuren berg heeft Konrad Beetz, ex-comman dant van het vreemdelingen kamp te Langenzenn, tot 3 jaar dwangarbeid v< roordeeld wegens „wrede mishan delingen" van kampbewoners in '43 en 1944. Een Amerikaanse militaire recht bank te Jokobama heeft gisteren 11 Japanners en Chinesen wegens het smokkelen van penicilline en Ame rikaanse luxe-artikelen ter waarde van 200.00 dollar, tot gevangenisstraf feu en geldboeten van maximaal 6 jaar en 10.000 dollar veroordeeld. Aan Molotof, de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, die Donderdag 60 jaar wordt, is de orde van Lenin toegekend „wegens zijn uitstekende verdiensten voor de com monistische partij en het Sowjetrus sische volk." Gisferrnm-gen heef: president Su- karno het besluit betreffende de in voeging van Oost-Java, mïdden-Java, Madura en Padang bij de republiek Iudonesia (Djogja) ondertekend. Dit besluit werd uitgevaardigd op grond van de noodwet.** De 85-jarige mevrouw Steyu, we duwe van de laatste president van de Vrijstaat, die als buitengewoon ambassadrice van Zuid-Afrika het gouden regeringsjubileum van prin ses Wilhelmina beeft bijgewoond, heeft een lichte hartaanval gehad. De doeter heeft haar volkomen rust voorgèschreven. Te Witham in Essex (Engeland) is gistermorgen een sneltrein in bot sing gekomen met een goederentrein Er zijn twee doden, een zwaargewon de en 7 lichtgewonden. Op verzoek van de Roemeense re gering heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken haar voorlichtingebureau te Boekarest op geheven. In de buurt van Kopenhagen zijn gistermorgtn twee Deense militaire vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen en brandend neer gestort. Drie inzittenden kwamen om het leven. Het aantal zelfmoordgevallen in Italië neemt toe. In de eerste helft van 1949 sloegen 1.501 mensen de hand aan zichzelf, van wie een derde gedeelte vrouwen. In 1947 en 1948 kwamen resp. 1.388 en 1.477 zelf moorden voor. Bij een brand in een woonflat te Ocean 'Falls (Brits Columbla) zijn 8 personen om het leven gekomen. De politie te Tokio heeft een aan tal leiders gearresteerd van een or ganisatie van Japanners, die zich be zighield met het innen van „beacher- mingsgeld" en restaurants en verma- kelijksheidsinricbtingen en daarvoor een eigen „politiemacht" van twee honderd „agenten" en „hogere" aan hield zich de emigranten en hun gezinia^ die in de termen van het emigratie schema voor 200 man vallen, te hei pen bij het regelen van hun reis van af het immigratiecentrum - bijv. Syd ney - naar de kampen waar zij even tueel worden ondergebracht. Naar wordt vernomen is voor de Neder-- landse emigranten nabij Sydney eea kamp ingericht. In dit kamp moge. de emigranten ongeveer een maand verblijven tegen een kleine vergoe ding. De gezinnen komen na deze tijd in zgn. „holdingcenters", totda. de kostwinner werk en huisvest in» heeft gevonden. Zowel voor het vin den van werk als van huisvesting heeft de Australische regering hulp toegezegd. .Hulsvesting is evenwel een enorm probleem, zodat emigran ten zich zeker gen illusies behoeven te maken in de eerste maanden een redelijk onderdak in de grote steden te vinden", r.1" s de heer Krijgsman die zelf Nieuw Zeeland en Australië bezocht. Men betaalt in de grote ste den ongeveer f pond (60 gulden) per week of meer voor een kamer en 'n keukentje. In de kleine steden kan 'n ongehuwde in boardinghouses terecht voor 30 shillings per week, daar in deze plaatsen de hand kan worden gehouden aan het doen nakomen van huurprijsvoorschriften, die uiteraard ook voor de grote sleden gelden. Hier is controle op nakoming van de voor schrlflen echter moeilijk. Er zijn ook eerlijke Duitsers Tafelbestek na 6 jaar terug in Arnhem Dank zij de tussenkomst van de Venlose politie zal een zilveren ta felbesiek (50 stuks ter waarde van f1500) na zes jaar in Duitsland te zijn geweest, weer aan de rechtmati ge eigenaar te Arnhem ter hand ge steld worden. F,en Duitser had dit zilverwerk, in 1944 aangetroffen in de Gelderse hoofdstad, opgeborgen in een koffertje, hij had het meegeno men om het t.z.t. terug te bezorgen. Toen echter de jaren verstreken zon der dat hij in de gelegenheid was om over de grens te komen, bezwaar de dit zijn gemoed zodanig, dat hij de hulp van de pastoor van zijn woon plaats inriep. Deze stelde zich In verbinding met de Nederlandse gees telijkheid en thans is de partij zilve* in Nederland bij de eigenaar terug gekomen. Twee autobussen tegen elkaar, gereden Twee autobussen met mijuwerkecs botsten gistermorgen tegen elkaar op de rijksweg ter hoogu van de Philipsfabrieken. Zes personc werden zeer ernstif gewond en werden naar bet zieken huis vervoerd. Vierentwintig andere inzittenden liepen meer of minder ernstige kwetsuren op, voornamelijk hoofdwonden. Geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. GECONTROLEERDE AUTOMARKT TE GRONINGEN? De bond van autohandelaren ei ga ragehouders in de provincie Gronin gen heeft aan het gemeentebestuur van Groningen het voornemen te ken nen gegeven over te gaan tot bet or ganiseren van een wekelijkse au:^- markt.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1