SDe C IN-HOLLANDSE t 'PERS 1945 Marshall-hulp komt beschikbaar ten bate van economisch herstel Ruim 300 millioen gulden voor woningbouw, inpolderingen enz. „Saargebied behoort volgens ras en politiek tot Duitsland Attlee heeft eerste slag in het Lagerhuis gewonnen Afdoende middel iegen hoenderpesf is nog altijd onbekend Voorkomen van besmetting is het beste „geneesmiddel" JAARGANG No. 1840 ZATERDAG 11 MAART 1950 V tJltravo Stichting «Dt VrQo AlkmaartW Exploitatie N.T. 8prekend Papier, ADhmmt Abonnementen t 020 per week f L25 per maand f 3.65 per kwart bij voorultbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichte® 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteur, J. Zoenen Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I TeL K 2200=3971 De Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Ver eitigde Staten van Amerika geleld heeft tot overeenstemming over liet vrij reven van een bedrag van f303 millioen van de tegeawaarderehening der Mnrvhalhulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van ver schillende belangrijke projecten ten liehoeve van bef Nederlandse eco nomisch herstel. lk> besteding zal ouder meer geschie den ten behoeve van werkzaamheden verbonden aan het droogleggen der Znidcrzee Het herstel van de oorlogs schade aan en de vvederopbonw van agrarische en Industriële bedrijven en woningen, het herstel van de wa Voor de Zondag Kracht naar Kruis Ziedaar de sombere lsaelietise ie vensbeschouwing ia al haar kracht. Laat dit „Gods naam zij ge'.oofd!" U niet misleiden. Dat is geen lofzang, maar een huldiging van Gods macht. Zo roeppt het volk de vorst aan. die daar p.-achtig en statig voorbijgaa": en het op *t hart heeft getreden. Daar ligt geen verzoening, vrede in dit woord; maar berusting in "t onvermi) de i'ke en onveranderlijke. God is hier *1 Noodlot. God geeft—God neemt, met gelijke koelheid voor 's mensen lo':. Hij geeft en Hij neemt' zonder re kerschap te geven; maar altijd dezelf df hulde eisend. Welnu, de Heer is groetde naam des Heren zij geloofd. Is er ook reden tot lof bi, dat ge ven en weder afnemen waardoor het bestuur van God zich schijnt te ken meTken. Kan iemand ook anders dan met wanhopige berusting zeggen: „De naam des Heren zij geloofd!" waar hem zoveel afgenomen wórdt? Lost ten slot tc niet iedere troostrede zich op in de 2® ontboezeming: Draag uw kruis, s' erk uw hart, God is machtig? Hoeveel werd ons gegeven en weer ontnoen, zonder dat u ook tevens iets gegeven werd? Allereerst een er varing te meer op uw levensweg, mis schien een heel pijnlijke, een heel bit tere ondervinding, maar toch Iets, dat u in uwe ogen groter maakte. Dan heeP: het u gegeven de kennis van uw kracht. Hoevelen die zeiden: ..neen, dat kom ik nooit te boven, dat overleef ik niet", hebben in later tijd met een blij moedig gelaat hun leed gedragen en ge sproken van kracht naar kruis. Straks heeft het uwe ogen geopend voor allerlei dingen, die gij voorbij had gezien. Onverschillig geworden voor vele bijzaken heeP: men 't ware leven leren zoeken, minder In zich zeiven. meer in 't heil en het leven van an deren. Wat hebben wij de hand. de wrede dreigende hand zoeken tegen tc houden, die zich uitstrekte tegen het liefste wat wij hadden. Hoe hebben wij met ai de kracht die in ons was gewor steld. om te behouden wat gevaar liep ons ontnomen te worden Maar de hand. die ons aangreep, was machtig en sterk. Wat baatte Ons strijden? Wij zijn een ogenblik verbijsterd geweest, als wie in 't volle vuur van de veld slag staat, ra3ar tot ons zeiven geko men zijnde voelden wij het leven ?n d> levenskracht nog in ons, al had de levenskunst ook veel geleden. W'J gre pen onze taak aan 't geen ons over bleef, te geven aan onze levenstaak, te geven aan onze roeping en in "ons op te nemen wat ons niet ontnomen worden kon. O. het raad'eivolle leven heef: zei der zich zo opgehelderd dat de klacht een lofzang werd. Neen: maar wij heb ben vaak moeten e-ker.nen dat ook smart en lijder, hun recht, hm roeping, hun zegen hebben. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen—en wij zijn niet omge koi..en o? ellendig vertreden dcor leec en zorg. De naam des Heren zij ge loofd. ...Onze Vader. Die in de hcme'.en I? zo luidt het in 't Evangelie.,. Hij weet wat wij van node hebben. God Is liefde" Zou het waar zijn? En zou niet hij iets van die liefde beginnen te vinden tot stille aanbid- In 't geven en in nemen een reden beginnen te vinden tot stille aanbid ding, die zeggen kan dat bij 'i een en 't ander zijn kracht is gegroeid, zijn geestelijk leven toegenomen? Laat ons dan opgroeien in Hef en leid, tot zelfverloochening en strijd, opdat ook wij mogen bezitten wat ons w.tao.wtn kan worden. terwegen en het spoorwegverkeer. teehnisch-weteuschappelijk onder zoek, technisch onderwijs. De bonw van hotels en de bevordering van het toorts me, alsmede de financiering van de uitgaven in guldens van on der het Marshallplan verleende teeh nische hijstand. Naast de financiering van de hier boven bedoelde begrotingsposten is nog een beperkt bedrag, n.1. f28 mil lioen bestemd voor de financiering van enkele andere projecten, welke niet zijn opgenomen in de staatsbe groting, doch die met name met het oog op de noodzakelijke verbetering van de Nederlandse betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt £20 mil lioen vrijgegeven voor het leggen van dijken rond de zuid-oostelijke Zuider zeepolder. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van eeu nieuw vruchtbaar landbouwgebied, hetwelk een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en derhalve de noodzaak tot het importeren van granen zal verkleinen. Eerste auto reed met staalaaridrij'ving Donderdag heeft de eerste auto met straalaandrijving op de autobaan van Sllverstone (Engeland) haar eer ste proefrit -gemaakt. De auto bereikte een snelheid van 130 tot 150 km. Men is van oordëel, dat zij een snelheid van 200 km" kan bereiken. De nieuwe wagen is zeer gemakkelijk te besturen en heeft slechts twee bedieningshandles. De gasliandle en de rem. Er is geen ver- snellingshandle, geen koppeling en geen waterafkoeling. Telefoongesprek tussen Truman en Stalin? Een groep Amerikaanse oud-strij ders trachten president Truman en maarschalk Stalin samen aan de te lefoon te krijgen. Deze oud-strijders verklaren, dat er voor de volgende weck een inter nationale conferentie vla de telefoon •wordt gearrengeerd tussen Moskou, Key West (Florlda), waar president Truman met vacantie is en de oud- strijder te New York. Het doel is de president en de maarschalk samen te brengen voor „het maken van een afspraak voo- directe besprekingen." DR. SAN DEK VRUGESl'ROKEN Dr. Sander. de Engelse arts, die er van werd beschuldigd uit medelij den door een te zware injectie de dood van een kankerpatiënt te heb ben veroorzaakt is vrijgesproken. Adenauers „S/uf und Bodem" Iu een memorandum van de West- Duitse federale regering wordt een internationaal gezagsorgaan, over eenkomstig dat van het Ruhrgehicd, voorgesteld. De economische verbinding van 't Saargebied met Lotharingen en Zd.- Duitsland zou door bijzondere douane overeenkomsten, gelijkend op die van Ue overgangsregering, volgens 't verdrag van Versailles tot stand ge bracht kunnen wgrden. Voor het uitvoeren vau deze plan nen zou het Saargebied met een zeke re mate van autonomie in de Franse zoue opgenomen worden. De Westduit se regering acht een toestand mogelijk, dat de economi sche doelen vau Frankrijk bereikt Te San Giovanni (Arno-vallei) is een algemene staking afgekondigd naar aanleiding van incidenten tus sen politie en in de stad demonstre rende werklozen. Verscheidene per sonen hebben bij de ongeregeldhe den kneuzingen opgelopen. De Italiaanse communistische par tij verklaart 2.359.652 leden te tellen 331,610 meer dan in September vau het vorige jaar. De christen-demo cratische partij verklaart thans 1 300. 00 leden te tellen. Sir Oawald Mosley, voormalig lei der van de Britse unie vau fascisten. :8 te Rome aangekomen voor een ver blijf van zes dagen aldaar. Hij deel de aan de pers mee alleen enkele oude vrienden in fTalië te willen op zoeken. De bond van de bij de VN geaecre diieerde journalisten heeft de secr- gen. van de VN Trygve Lie, een tele gram gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit van de re gering der Ver. Staten, de accredi- tering van de correspondent van het Britse communistische blad „Daily Worker" Nikolas Kyriazidis, die van Griekse nationaliteit Is, slechts voor 3 maanden te verlengen en niet voor 1 jaar, zoals gebruikelijk is. De bond verklaart, dat de Ver. Staten geen be schnldiging tegen Kyriazidis hebben geuit en dat het besluit Kyriazidis na deel zou kunnen berokkenen. Hongarije heeft de Britse rege ling verzocht om terugroeping van 2 harer diplomatieke vertegenwoordi gers en sluiting vau de British Coun- cil te Boedapest. De 2 diplomaten wier terugroeping wordt geelst, zijn de handelsattache en de plaatsver vangende militaire attaché, die ln het proces tegen Vogeler en Sanders zijn genoemd. Opstandelingen van Vietmiu heb ben Donderdagavóed een handgra naat uit een taxi naar het terras van een cafe geworpen 10 Franse solda ten werden gewond. Kort tevoren had den de opstandelingen de electrici- teitstoevoer onklaar gemaakt, waar door het centrum in duister gebuid werd. kunnen worden zonder de politieke losmaking van het Saargebied' van „het moederland". Over een politieke losmaking van het Saargebied be hoorde een plebisciet „onder dezelfde omstandigheden als dat van 1935" te beslissen. In het memorandum wordt verder scherpe crillek geleverd op de over- ecnkoinsten met Frankrijk en de wij ze wanrop de regering Hoffman aan het bewind 1» gekomen. In een histo risch overzicht wordt verklaard, dat de Naar naar ras en politiek tot Dnitsland behoort. Op 5 Mei dag Meppols vlaggen doen hel uitstekend Toeu In Meppel een ongeval ge beurde waarbij onmiddellijk medi sche hulp werd vereist en de plaatse lijke doktoren telefonisch niet bereik fcuar bleken, werd voor het eerst ge hinik gemaakt van het „Rode Kruis- vlaggensysteem". Dit bleek een suc ces, want juist toen de zevende vlag zou worden uitgestoken, kwam het bericht door dat de vlaggen konden worden ingehaald, omdat zich reeds aen dokter aangemeld had. Zoals bekend bestaat dit systeem b erin, dat wanneer een ongeluk ge beurt en geen enkele arts thuis is te bereiken, de politie een aantal adres R«n van particulieren opbelt, waar aan de Rode Kruisvlaggen worden uitgestoken. Door deze vlaggen wor den artsen, die zich op straat bevin den, gewaarschuwd. een halve vrij De Stichting van de Arbeid deelt het volgende mede; in verband mat de beslissing der regering omtrent de viering van de nat. feestdag op 5 Mei beeft het bestuur van de stichting van de arbeid het College van rijks- bemiddelaars gearviseerd het be drijfsleven toe te staan aan de werk nemers - voor zover het werk zulks toelaat - op deze dag na 13 uur ex tra vrijaf te geven, met behoad van loon. Het bestuur van de stichting van de Arbeid vertrouwt, dat van een der gelijke vergunning algemeen gebruik zal worden gemaakt. Naar het stichtingsbestuur heeft vernomen zal een vergunning con form dit advies door het college van rijksbemiddelaars worden verleend KRO GEEFT UITSLAGEN Zodag 12 Maart zal de KRO-repor- ttr Paul de Waard van ongeveer 2n.46 uur af tot 's nachts 1 uur de Nederlandse luisteraars op de hoogte h roden van de resultaten van de volksraadpleging in België 6 Eén nieuwe golf van ontevreden heid, die in de periode voor de ver kiezingen onderdrukt werd, omdat de vakverenigingen de labourpartij niet in moeilijkheden wilden brengen, ging Donderdag door de Britse indu strie. De leiders van 37 fabrieks- en redersbonden hebben besloten hun 2.5 millioen leden te laten stemmen over een voorstel in staking te gaan ter .ondersteuning van hun eis tot loons verhoging van 1 pond per week. De Britse regering heeft het door haar aan de conservatieve motie ver bonden vertrouwensvotum gewounen. De stemverhouding was 310 tegen 296. De regering verkreeg dus een meerderheid van slechts 14 stemmen Een aantal conservatieven was ech ter door ziekte verhinderd. De libe ralen stemden ook tegen de regering. Het regeren zal Attlee dus ook moei- lijk vallen ln de komende weken. De conservatieven heblten de ver kiezingen voor het Lagerhuis in het district Moss Side (Manchester) ge wonnen. De Labonrraeerderheld <s dientengevolge tot zes zetels geslon ken. De stemming in dit distriet was ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, - waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tns sen haakjps achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw Guinea: MS Johan van Oldenbarne- velt (11 Maart '50) Antillen, SS Bre da (16 Maart 1950f Suriname MS He uena (15 Maart 1950) Italiaanse landlozen blijven actief lu de Sicillaan8e heuvellanden trok ken heden tussen de dertig en vijftig duizend landloze boeren op, om gron den van grote landgoederen in bezit te nemen. De boeren, die op ezels rijden of te voet erop uitgaan, waar bij zij worden voorafgegaan door dra gers van rode vlaggen, paalden de door hen uitgekozen stukjes grond af en begonnen het ongecultiveerde land om te ploegen, duizenden hectaren grond werden in beslag genomen. AUTOMOBILISME DE NIEUWE NEDERLANDSE i:UK- RECORDS De KNAC heeft da «P 1 Maart J1 op het circuit van Zand voort gel®» verde prestaties als Nederlandse uur records officieel erkend: Klasse G (750—1100 cc): A. G. P. van Houten te Heemstede (Fiat) 94. 88165 km; snelste ronde in 2 min. 27.2 sec, gem. snelheid 102.546 km p. uur. Klasse D (2-3 liter) W. Adam ;e Den Haag (Citroen 6 cyl.) 102.94831 km; snelste ronde in 2 min. 23.7 sec. gem snelheid 105.043 km per uur Naar aanleiding van enkele vragers en een schrijven om eens wat van de zo zeer gevreesde pest onder ous pluimvee te willen vertellen, wil lk thans gaarne voldoen en temeer om dat deze gevreesde ziekte thans ook binnen onze landsgrenzen zijn intre de heeft gedaan. Deze ziekte n 1. komt vrijwel over de gehele wereld voor en is de meest ernstige bedreiging voor de pluimvee stapel. Daar de meeste belanghebben den niet of slechts zeer onvolledig op de hoogte zijn met de ziekte zelf, de gevolgen er van, enz., enz. wil ik gaar ne op enkele punten wijzen. Voor on ze kleine kippenhouders en rasfokk. is het van weinig belang, waar de ziekte zich 't eerst openbaarde d.w.z. of zij nu iu Frankrijk of België een haard had, 't is genoeg te weten, dat ook de Zuiderburen hard werken, om deze ziekte te stuiten. Over de ziekte zelf. haar verschijnselen, en de be strijding verstrekte ons dr. Roepke. de Dir. Gezondheidsdienst voor pluim vee deze gegevens. De ziekte zelf wordt veroorzaakt door een virus en is dus besmettelijk (evenals bijv. mond- en klauwzeer of pokken). Het optreden is zeer plotseling en het verloop duurt maar kort: 12 dagen nadat zich de eerste verschijnselen hebben voorgedaan zijn alle kippen van het aangetaste bedrijf ernstig ziek en begint de sterfte en dan sterft 80-100 pCt der besmette dieren. De tijd welke verloopt tussen de be smetting en het optreden der ver schijnselen is ong. 67 dagen Het meest gevoelig zijn kippen, maar ook eenden, ganzen, kalkoenen kunnen worden besmet en deze be smetting weer overbrengen. Als men dan bedenkt, dat van een pluimvee houder die 500 «tuks had, er de eer ste dag reede 300 stierven,krijgt men enigszins een idee welk een ramp dit voor vele bedrijven kan zijn of worden. Welke zijn de eerste verschijnselen? Plotseling worden enkele of meer dere kippen ziek, gapen, niezen en rochelen bij de ademhaling (ongeveer als bij snot) worden suf en eten niet meer, wel veel drinken. De volgende morgen is de gehele koppel aangetast, gele schuimige diarhee, en ze blijven dicht in elkaar gekropen zitten. Anderen krijgen ver lammiug van hals of poten, de kam ea lellen worden blauw tot zwartrood, 't gaat alles heel snel, en enkele uren later zijn 't allemaal lijkeu. Zoals dus blijkt is 't gevaar niet denkbeel dig. maar harde werkelijkheid, en wordt er met kracht ook tegen opge treden. De besmetting die voorname lijk plaats vindt door ziek ofbssmet pluimvee, kan echter ook worden o- vergebracht met kratten, kisten, man deu. enz. Ook door personen met de handen, kleding, schoeisel, enz. Een geneesmiddel is tot nn toe niet bekend nog, das moeten alle maatre gelen gericht zijn op het voorkomen Ta:i de besmetting en het voorkomen van uitbreiding, der bestaande be smetting. Daarom is ook nu al van overheids wege het vervoer van alle pluimvee in de besmette provincie'g verboden als ook het houden van markten en tentoonstellingen Met spoed is ge werkt aan de totstandkoming van wettelijke maatregelen ter nadere uit breidiiig. Alle verdachte of aangetoon de ziektegevallen moeten onmiddel lijk worden aangegeven. Op besmet te bedrijven zaj tot afslachting en ver nieliging moeten worden overgegaan, waarvoor een redelijke vergoeding aan de eigenaar wordt uitbetaald. Daarna wordt het bedrijf ontsmet «n geïsoleerd, d.w.z. door middel van een plakkaat aangegeven als besmet terrein - en dus voor anderen verbo den Van overheidswege wordt al bet mogelijke gedaan, om het gevaar te keren, om hiervan nu profijt te trek ken is begrip nodig voor de omstan digheden en dus ook medewerking van de pluimveehouders zelf. Nn moogt u zeggen, och die klei ne toompjes van ons, daar is nog wel over heen te komen, dat is ook zo, maar ook in onze omtrek zitten de bedrijfsveehouders, die er hun le- vensbestaan in vinden. Zonder samen werking van alle belanghebbenden zal geen doeltreffende bestrijding me gelijk zijn, terwijl deze juist hier zo hoogst noodzakelijk is. Ook is door de Rijksseruminrichting mooi werk geleverd, door te zorgen voor een behoorlijke hoeveelheid entstof. Moch ten zich dus onverhoopt ziektegeval len in ons land voordoen, waarbij uit breiding naar de omgeving, ondanks bovengenoemde radicale maatregelen niet meer is te voorkomen, dan zal ook door irlddel van inspuiting vap alle pluimvee rondom de besmettings baard getracht moeten worden deze ..in te dijken Van overheidswege wordt dus alles gedaan om het grote gevaar te keren, laten wij dus ook ai len zoveel in ons vermogen is daar toe medewerken, door zoveel mo gelijk vreemde bezoekers bij ons pluimvee vandaan te houden en voor namelijk alle kippenkooplui, hande laars, vertegenwoordigers en vooral geen vreemd pluimvee aankopen af komstig van markten of tentoonstel lingen. Mocht dus ook in onze omge ving onverwachts deze zo gevreesde ziekte uitbreken, geef dan onmiddel lijk kennis aan de burgemeester of en geneeskundige dienst. Pluimveehouders en allen die mei de pluimveehouderij tc maken heb ben, hier wordt een beroep op u ge daan om mee te werken! Slechts door een grondige voorbereiding op moei lijkheden kunnen we sterk staan. En een gewaarschuwd man geldt toeh voor twee? Vrz. Pluimvoover. E Vonk«m*fl LangedUk o. een nitg stelde wegens het «verlijden van de conservatieve candidaat. De zetelverdeling in het Lager huis ia thans als volgt; Totaal aantal zetels 626 Liberalen 315 conservatieven 297, liberalen 9, Ierse nationalisten 2, Onafhankel. Iibera len 1 en de „speaker" (voorzitter) conservatief. Hoender pes f Besmettingska..s voor de mens gering Het voorkomen van de z.g. „hoen- derpest" schijnt bij het publiek ent- ge huivering opgeroepen te hebben ten aanzien van de consumptie van pluimvee en ook van eieren. In ver band hiermede verneemt het ANP •.an de zijde van de veeartsenijkuu- dige dienst, dat op zichzelf de kans op besmetting van de mens met dezo pluimveeziekte uiterst gering is, ook wanneer de mens in directe aanra king komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogontsteking kunnen ontstaan of een geringe longaandoe ning, maar naar men van de zijde va» bedoelde dienst verzekerde, is in de practijk infectie alleen te verwaoh ten, indien men er zich op zou toeleg gen zich te besmetten. Gevaar voor de gebruiker bij con sumptie van een behoorlijk toebereid dier of ei is dus niet te duchten, ook niet indien het een aangetaste vogel zou betreffen, hoewel het natuurlijk altijd ontraden is vlees van een ziek dier te gebruiken. PAASVUREN IN FRIESLAND Hoewel 't nog lang niet Paar-Maan- dag is, gaat de jeugd in de zuidoost hoek van Friesland nu reeds voorbe reidingen treffen voor het branden van grote paasvuren. De jeugd uit Mildam. Boornbergum en anders plaatsen trekt er na schooltijd ou 09 vrije middagen op uk met wageuvj»* en vraagt overal naar brandbare din «en. Wanneer da kinderen erg geluk kig zijn, krijgen ze voor het inzame len zelfs de beschikking over een boe renwagen, al komt er dan ook geen paard voor en moeten ze aeU duwen en trekken. Maar dat hebben te er best voor over, want er is tussen de verschillende dorpen ieder Jaar e«n wedijver, wie h»»f grootste paasvuur zal branden SCHAATSENRIJDEN INT. WEDSTRIJDEN TE RJUKAN Op de tweede dag van de int. wed strijden te Rjukan werden de 1500 en 5000 meter verreden. Op de 1500 meter plaatsen Kees Broekman en de Noor Odd Lundberg zich ex aequo 1-2 in 2.22.6 Henry Broekman, een broer van Kees, die eveneens in Noorwegen vertoeft werd 9e in 2.42.1. Lundberg won de 5000 meter ln 8.28.4 met Kees Broekman als twee de in 8.31.8 Henry Broekman werd 8e in 9.55.0 WERELDRECORDPOGING VAN GEERT WIKLEMA De Robbenzwemster Geertje Wielt ma zal Maandag 13 Maart dee avonds acht uur in het zwembad aan de Ka pelstraat te Hilversum een poging doen het wereldrecord op de 100 yards, dat sinds 18 September 1039 op naam staat van Cor KJnt me: eeb tijd van 1 min. 05.1 sec, gevestigd te Rotterdam te verbeteven.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1