Ikmaatijei' Gk c N.-HOLLANDSE "PERS .1945 Katholieke en liberale ministers zijn het niet eens over de cijfers Beieren wil een koning Zoveel bladen - zoveel meningen Woningbouw in 1952 vrij? Archeologen reconstrueren 3000 jaar oude moordzaak Had Fuchs medeplichtigen in de Verenigde Staten? de Telex tikt.. Kentering u JAARGANG NUMMER L'Jtt DINSDAG 11 MAART 'ie Htnv» Stichtte* J)« Yrft* Exploitatie N.V. Spreken* Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 128 per maand f 3.63 per kwart bj) vooruitbet Advertentie* 14 et p. mm, familieberichten 18 cent BU contract aanzienlijke kortmf Verantw. redacteur* J. Zoonen Bureaut Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200*3971 Kabinetscrisis in Belqië? Naar In politieke kringen verluidt, hebben de katholieke ministers op de kahfnetsxitting van gisterochtend aangedrongen op de terugkeer van ko ning Leopold, op grond van de uitslag der volksraadpleging. De liberale ministers zouden geweigerd hebbeif zich bij dit standpunt aan te sluiten. Als men niet tot een compromis kan komen, zou dit be tekenen, dat de regering zou moeten worden ontbonden. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. De vergadering' dnnrde anderhalf uur en er werd na afloop geen eoinmii nlque verstrekt. Een der ministers deelde evenwel mede, dat geen beslis sing was genomen. Onmiddellijk na afloop van de kabiuetszlttlng kwa men de liberale ministers bljeeu. In politieke kringen te Brussel vraagt men zich af, of de liberale ministers na 't resultaat der volksraadpleging nog langer deel zullen uitmaken van de regerHic. Vooral de liberale mi nisters Buisseret en Rey, die uit Luik konten, hebben herhaaldelijk ver klaard, dat de koning slechts naar België zon kunnen terugkomen, Indien hij in de drie taalgebieden een meerderheid op zicli zon verenigen. pCt voor terugkeer van de Koning. Zoals bekend heeft koning Leopold Indertijd hekend gemaakt, dat hij zon overwegen naar België terng te keren, Indien hij tenminste 65 pCt der steir:'ten zon verkrijgen. De socla eialisten hebben in de Kamer debat ten over do volksraadpleging steeds verklaard te znllen instemmen met de terugkeer van de vorst, indien hij minstens 66 pCt van het totale aantal stemmen zou behalen en een percen tage van meer dan 50 pCt in alle Waalse provincies gezamenlijk. Koning in zijn eer hersteld? Het is onwaarschijnlijk, dat bet Belgische kabinet zal voorstellen ko ning Leopoold dadelijk terug te roe pen, ofschoon deze een meerderheid van 57,8 pCt kreeg bij de Zondag ge houden volksraadpleging. In de naaste omgeving van de ka tholieke premier Gaston Eyskens is men van mening, dat de door de ko ning behaalde meerderheid van 781, 501 stemmen niet voldoende doorslag gevend is. In regeringskringen is men van geij voelen, dat de volksraadpleging wéi nig heeft bijgedragen tot de oplossing van de koningskwestie, die het land sedert het einde van de oorlog ver deeld heeft gehouden. Premier Eys kens zal vandaag een onderhoud heb ben met de koning in diens villa te Pregny, bij Geneve. Het „verrassende element" bij de volksraadpleging was de betrekke lijk zwakke meerderheid die de tegen standers van de koning behaalden in Wallonië het Frans sprekend* d«*i van het land. Hier stemden 42 Hertog van Windsor zou „candidaat" zijn Volgens het Britse blad People, icuden de Beierse koningsgezinden. verenigd in de groep de „Buud" dc kroon van Beleren aan de Hertog van Windsor willen aanbieden. Aan het hof op Buckingham Palace wordt dit gerucht als „humoristisch" be stempeld. Beleren, aldus bet blad. kan moei lijk een koning vinden onder de over levenden van de Wittelsbach dynastie en de Beierse monarchisten richten thans hun belangstelling op de Blit se Koninklijke familie. Ze menen dat de hertog van Windsor de ideale man is om plaats te nemen in de witblau we koets, die reeds voor de nieuwe vorst is klaar gemaakt, l)e tegenwoordige hertog van Wind »o deed als koning Edward VIII afstand van de Britse troon, toen bij de Amerikaanse mevrouw Simpsou hi wde. Censuur in Z. Afrika De nat. censuurdienst van de Unie van Zuid-Afrika heeft 15000 exem plaren van het Londense weekblad Daily Mirror in beslag genomen, om dat er een foto in voorkwam van een negerbokser. George Washington, die zijn blanke tegenstander Dick Matson naar de planken had gezonden. Alleen de abonnees hebben het blad ontvangen. In de Unie van Zuid-Afri ka zijn bokswedstrijden en andere sportwedstrijden tussen blanken kleurlingen verboden. In de belangrijkste woestijn van Californië heeft Zaterdag een zand storm met een snelheid van 65 mijl per uur gewoed. Voorruiten en kop- lompen van auto's wei-den verbrij zeld en de auto's zelf zagen er uit alsof zij met ruw schuurpapier wa- ren behandeld. Het was de hevigste zandstorm sinds mensenheugenis ret/esn uF zonneschijn Ovtf: het algemeen veel bewolking eet !a':er plaatselijk enige regen. Zwak Re tot matige en aan de kust later li'ich'iige wind tussen West en ZuRI. een nacht met vrijwel nergens nachtvorst overdag ongeveer dezelfde ®1 Iets hogere temperatuur dan gister. Ook de liberalen waren van oordeel dat de koning in de Waalse procin- cies een gemiddelde van meer dan 50 pCt moest behalen. Het resultaat van de volksraadple ging is nu juist geworden wat vele vooraanstaande politici steeds had den gevreesd: een percentage, dat weliswaar boven het gemiddelde van 55 pCt voor het gehele land ligt, doch voi l liberalen noch socialisten be slissend is. Oo.k de scheiding tussen Vlamingen en Walen met een gemid deld percentage van resp. 72 pCt en 42 pCt voor de koning, is door deze volksraadpleging meer dan ooi geac cehtueerd. Hoewel men thans op de hoogte is van de publieke opinie in België, is de koningskwestie dus nog verre van opgelost. Op grond van het twijfel achtige pcrcen'.age zullen liberalen en socialisten zich blijven verzetten tegen een terugkeer van de koning. Indien koning Leopold en de kaiho liekc volkspartij voet bij stuk zonden houden, zou België volgens politieke waarnemers rechtstreeks naar een re geringseisis en nieuwe verkiezingen gaan. Een hypotkese, die op het ogen blik In Brussel de ronde doet, Is de- ze, dat <le koning door het resultaat der verkiezingen zich in zijn eer her steld zon achten en ten gunste van zijn zoon Bondewiju zon aftreden. Wat de pers zegt Het socialistische blad „Le Penpte'tgr en de tegenstander* van de ko- zet toven zijn commentaar de volgen de Wppen: ..Is 57,68 pCt voldoende om koning der Belgen te zijn?" en „een slag toegebracht aan de natio nale eenheid". Het katholieke blad ,,Dc Standaard" wenst de Vlamingen geluk met de uit slag en schrijft, dat. in de Waalse pro vincies het aantal aanhangevs der ka tholieke volkspartij, dat zijn stem uit gebracht heeft op de koning met bij na "10 pCt is gestegen, doordat niet katholieke Walenvoor de vorst ge stemd hebben. Het katholieke blad „La llbrc Bel- giqne" schrijft, dat de vorst .,een ou betwistbare meerderheid heeft be haald". De koning, aldus het blad heeft verklaard dat bij zou aftreden, als hy minder dan 55 pCt van het to tale aantal stemmen op zich zou ver enigen. Het percentage is echter gro Bevin nog steeds niet geheel in orde De Britse minister van buitenland se zaken Ernest Bevin, heeft gisteren het ziekenhuis, waar bij het weehein de doorgebracht heeft om rust te ne men en behandeld te worden, verla ten. Hij heeft injecties gekregen voor zijn hart. Hij wordt hedenochtend weer op zijn werk in het ministerie van buitenlandse zaken verwacht. Men meent te weten, dat hij in de loop van de volgende paar maanden voor zijn gezondheid wellicht nog meerdere behandelingen zal moeten ondergaan. Zwemtocht van CO uur N een zwemtocht van 60 uur, waar in een afstand van 286 km. werd af gelegd, heeft de Argentijn Alberondo zijn poging om de prestatie van zijn landgenoot Candiotti te verbeteren moeten opgeven. Candiotti hield bet in 1946 op 52-jarige leeftijd 75 uur uit. Hij legde 304 km. af. Alberondo was enkele dagen gele den gestart met de bedoeling de Pa rana rivier van Rosario tot Buenos Aires, een afstand van 330 km. af te zwemmen. -r Na verkoop van een matras van een oude overleden boer bij Dyon bleek deze 170 briefjes van 1000 fr. te bevatten. De koper, die 175 fr. be taald had, gaf het geld aan de.erfge- uamen terug. nlng zullen niet meer kunnen bewe ren, dat Leopold slechts de koning van de katholieke volkspartij zou zijn. Het partijloze blad „Le Solr" schrijft dat men Zondagavond in politieke kringen van oordeel was, dat de volksraadpleging voor de koning ,,'n morele voldoening" betekende. Vol gens het blad heeft de koning een per centage behaald, dat een mislukking noch een overwinning ia. Het blad verwacht, dat. een compromis gevon den zal worden. Het liberale blad „Het laatste Nieuws" meent, dat de huidige re gering aan het bewind moet blijven. Een kabinetsontbinding zou slechts tot nieuwe moeilijkheden lelden. Het blad waarschuwt tegen demonstraties van onruststokers. Het communistische blad „Le Dra- peau Rouge" merkt op dat de volks raadpleging geen oplossing heeft ge bracht. Tijdens een bijeenkomsts met het jjol lege van burgemeester en wethou ders van Doetinchem zeide minister in 't Veld dat hij veel vertrouwen heeft in de woningbouw in het alge meen De minister hoopt In 1952 het boa wen vrij te kannen laten, al zullen er dan vermoedelijk nog wel voorwaar den worden gesteld. De minister is i ar,, oordeel, dat het beter Is, dat er een stimulans tot bonwen ontstaat en dut de aannemers weer zo spoedig mogelijk kunnen concurreren. Het ligt in zijn bedoeling om, wat de toewijzingen van bouwvolume be treft, industrieplaatsen te beoorde len. omdat hij dit economisch ter- antwoord acht. Voorts heeft hij bet plan om een subsidie in één keer te geven yoor woningen van particulie re bouw. die met rijkssubsidie zijn geltouwd. Nu wordt een bepaald be drag per jaar gegeven door het rijk. Kordate grietjes waren dief te vlug af! Twee kordate meisjes, werkzaam op een accountantskantoor in den Haag. hebben een dief ontmaskerd, die kleine geldbedragen uit tasjes van het personeel had gestolen. Reeds verscheidene malen was op dat kantoor geld ontvreemd. Op een goede dag besloten twee meisjes zelf voor rechercheur te gaan spelen en zij vertélden de portier, die zij ver dachten, dat zij die dag tijdelijk in een andere kamer zouden werken. Zij verborgen zich echter tegen kof fietijd in een kast van hun eigen ka mer en zagen toen, dat de portier, die de koffie rondbracht, toch hun ka mer binnenkwam. De man, die ver onderstelde, dat de meisjes elders in het gebouw aan het werk zouden zijn, ging de tasjes van de meisjes op zijn gemak aan een onderzoek onderwerpen. Toen hij uit een er van geld weg nam kwamen de meisjes tevoorschijn. De portier, de 67-ja- rlge A. J. M., een ex-politieke delin quent, zit nu op zijn beurt „te de ka*t." Koningin naar Engeland Volgens de Daily Graphic zal bet eerstvolgende staatshoofd, dat zal worden uitgenodigd een officieel be zoek aan Engeland te brengen, ko ningin Jnlina zijn. (Naar het ANP verneemt, staat om trent een bezoek van HM de Koningin aan een buitenlandse mogendheid na dat HM een bezoek aan Frankrijk zal hebben gebracht, nog niets vast). Archeologen hebben, wat zij noemen het oudste decoment van een moord geschiedenis aan het licht gebracht. De geschiedenis van deze moordaf faire werd afgebeeld op een kleita blet, dat thans gevonden is in de ou de stad Nippur door leden van een expeditie bestaande uit archeologen van de universiteit van Cbicago en die van Pennsylvanla. Nippur ligt op ongeveer 160 km ten zuiden van Bag dad. Het geldt hier het proces van drie mannen en een vrouw, die 3000 jaar geleden werden aangeklaagd, omdat zij de echtgenoot van- de vrouw zou den hebben vermoord. Het drama was als volgt, drie man nen vermoordden een tempelbeambt? en deelden de moord mede aan diens vrouw. Nin-Dada. Deze lichtte om de een of andere reden de autoriteiten niet in. De moord kwam aan het licht en koning Urinurta Het de zaak voor de vergaderde burgers van Nippur bréngen. Daar eisten 9 mannen de doodstraf voor de moordenaars on voor de vrouw. Twee mannen verde digden de vrouw en brachten naar vo ren, dat zij geen deel aan deze moord had gehad. Zij slaagden er in de ver gadering van de onschuld der vrouw te overtuigen. De moordenaars wer den geëxecuteerd en de vrouw vrijge laten. ZEILSCHIP VERONGELUKT Een Portugees zeilschip, dat eso dienst onderhield tussen twee van de Kaapverdische eilanden, is gekap seisd en gezonken. Zes passagiers en evenveel leden van de bemanning worden vermist. Stalin - 100 pet. Stalin heeft In zijn kiesdistrict Moskou honderd procent van de stemmen op zich verenigd, zo meldt radio-Moskou. Behalve de Inwoners van de stad hadden 30.000 mensen op hem gestemd, die soms uit afgele gen delen van het land naar Moskou waren gekomen. Volgens de radio heb ben vele kiezers op hun stembiljet opmerkingen geschreven als ..Ik ben blij dat ik in Stalins gebied woon", „Ik ben trots op Stalin" en „Ik stem op Stalin de ster die ons leidt". Tass meldt, dat, overal in de Sow- jet-ünie een groot aantal kiezers op gekomen is. In Wit-Rusland bracht bijv. 99.9 pCt zijn stem uit en in een ander gebied 99.97 procent. De dag werd als een feestdag gevierd. Men bezochten theaters en concerten, ook op de pleinen werd feest gevierd. Moskou's straten waren rijk versierd met vlaggen, spandoeken en portret ten. Bij het invallen der duisternis werd een feestverlichting ontstoken. Rovers gaven zich uit als douane's In de buurj van de Nederlands- Duitse grens bij Aken, waar overval len niet tot de zeldzaamheden beho ren. hebben twee onbekende mannen des avonds een voetganger van zijn portefeuille beroofd door zich voor douane-ambtenaren uit te geven. De mannen sommeerden de voetganger zijn papieren te laten zien en beroof den hem toen. Daarna dekten zij hun vlucht door een grote herdershond, die hen vergezelde, op hun slachtof fer los te laten. De voetganger liep zodoende ook nog enkele beten op. Toen de dieven op veilige afstand waren riepen zij hun hond terug. Arts beschrijft zijn eigen ziekte Een 75-jarige medicus, die aan 'n weinig voorkomende ziekte lijdt, is bezig dit ziekteverloop te beschrij ven, in de hoop daarmee anderen van dienst te zijn. Het gaat hier om Edward Higdou. die 51 jaar lang de medische prak tijk heeft uitgeoefend. Deze dokter lijdt aan „myasthemia gravis". een ziekte, die de spieren van het ge zicht, de lippen, de tong, de keel en de hals uantast In een later stadium tast de ziekte de spieren van het a- demhaHngsorganisme aan en tenslot te de hartspier, waardoor de patiënt Sterft. Dokter Higdon nam drie jaar ge leden de symptomen dezer ziekte waar en is toen het ziekteverloop gaan beschrijven ter wille van de me dische wetenschap, die naar de oor zaak van deze ziekte benevens naar een betere behandeling en een moge lijke genezing zoekt. Geen symptoom, hoe klein ook, wordt daarbij door de schrijver ver onachtzaamd. Te Gent wordt thans een interna tionale conferentie gehouden ter voor^ bereiking van een bijeenkomst van' het „wereldparlement" in December te Geneve. Nederland is ondermeer vertegenwoordigd door mevr. Isbruc- kor. Ongeveer 100 gedelegeerden ne men deel. De enige Japanse uranium-mijn- eigenaar, Kenitsji Tanaka, heeft een gelofte afgelegd zijn erts slechts voor vredelievende doeleindéh be schikbaar te stellen .aldus een kran tenbericht, een analyse heeft getoond, dat het hier een rijke laag betreft. Volgens Amerikaanse deskundigen ls het de Sowjet-Unle. dank zij de haar door de Britse atoomgeleerde van Duitse geboorte, dr. Fuchs, Ter- strekte inlichtingen, thans onder meer bekend, over hoeveel atoombom men de Ver. Staten nu beschikken. Slechts de jongste Amerikaanse uit vindingen op het gebied va» de a- Een Engelse predikant wil de Brit se regering schrik aanjagen door 'n algemene werkstaking gepaard gaan- do aan vasfen door het gehele Britse volk met het doel de regering te Lon den te dwingen met Moskou tot over eenstemming te komen oDe Isra elise gezant te Londen trof men le venloos op straat aan o —De vla£ genstokke» rond het hoofdkwartier dor Verenigde Naties worden aange tast door de wormen. Twee zijn al re<;ds omgevallen- en verschillende anderen worden nu uitgegraven. Een inwoners van Bailleumont in Frankrijk is in een vat met water ge vallen en verdronken. Hij was rèeds vaak veroordeeld wegens openbare dronkenschap Alle inwoners van Tsjecho-Slovakije tussen 15 en 40 paar moeten onderzocht worden op venerische ziekten o-i In Ethlo- phie zijn twee Italianen vermoord oIn Mexico in dynamiet tot ont ploffing gekomen. Twee kinderen en een arbeider werden gedood en 13 an deren gewond. De explosie slingerde 150 kisten dynamiet enkele honder den meters door de lucht maar de springstof kwam niet tot ontploffing oEnkele honderden joden, die thans in Canada verblijven, maar des tijcis onder Üitler minder geriefelijk In een kamp doorbrachten, hebbm van de Westduitse regering een scha de vergoeding geëist oHet on derzoek naar de brand op de Johan vau Oldenbarneveldt heeft uitgewe zen dat noch opzet, noch kwade trouw een rol heeft gespeeld. o— In Rusland is men begonnen met een massa-deportatie van joden, om lat hun culturele en godsdienstige ach tergrond botst met het communis tisch voorbeeld. Dc Joden gaan haar Siberië oHet schip Johan van Oldenbarneveldt zal begin Juni met emigranten naar Zuid-Araerlka ver trekken —oEen twintigjarige Rot terdammer is op het schip „Zeeland' in een der Engelse havens in het ruim gevallen. Tengevolge van de schedelbasisfractuur is hij overleden oIn Batavia zijn weer een aantal Nederlanders gearresteerd in ver band met de zaak Westerling. Er ver blijven thans enkele honderden Ne derlanders, Indonesiërs en Chinezen in gevangenschap onder verdenking van aandeel in de actie van Wester ling oDe Nederlandse gezant in Praag, mr. van Tets heeft prins - Bemhard op zijn reis vaarwel gezegd «n is naar zijn post teruggekeerd. IJ ET IS NOG SLECHTS enkel* jaren geleden, dat de melk ge rantsoeneerd was. Dat er een tekort aan dit volksvoédsel bestond, dat het noodzakelijk maakte, dat de overheid paal en perk moest stellen aan het gebruik. Het was tevens de tijd, dat het publiek op alle mogelijke manie ren probeerde aan de bepalingen be treffende een matig gebruik te ont komen. Bij honderdduizenden gingen de melkbonnetjes naar de stad. En nu? Het is schijnbaar afgelopen met de hausse in melk. Er is weer wat an ders te krijgen, de prijs spreekt een woordje mee. Wie vijftig gulden ver dient, kan geen vijf en vijftig beste den. Er is dan ook een volledige ken tering gekomen in de melkpositie. Als we het soms zelf nog niet. had den ontdekt, zouden de grote recla mes om melk te gebruiken, omdat dat het meest voedzame product van eigen bodem is. er de aandacht wel op gevestigd hebben. We zijn nam ut lijk buitengewoon erkentelijk vooi de belangstelling, die middels deze advertenties voor onze volksgezondheid aan de dag wordt gelegd. We zijn niet zo naief. dat we werkelijk geloven, dat ze uit sluitend zijn ingegeven door bezorgd heid daarvoor. Er schuilt ongetwij feld ook een stuk bezorgdheid in, misschien wel het grootste deel, over de toekomstige afzetmogelijkheden van de melk. Zo zien we. dat de voor spelling van de voedselcommissaris in onze provincie, zoals we die en kele jaren geleden hoorden, ten op zichte van dit product reeds in ver vulling is gegaan. Hij zei. dat de pro ductie slechts met enkele procenten behoefde te stijgen en het tekort zou omslaan in een teveel. We zouden dat teveel reeds vorig jaar hebben gehad, indien de natuur ons niet een handje had geholpen en andere landen met een te grote droog te had gestraft. Nu wordt in het orgaan van de Zuivelbond afschaffing bepleit van de standaardisering van de melk. Ogenschijnlijk doet het ook vreemd aan. dat de melk nog steeds op een zo laag vetgehalte wordt gehouden, terwijl er een einde aan het melk- tekort is gekomen. Het zou arbeid en kosten besparen, indien we er van af zouden kunnen. En toch zou het doel van de Zuivelbnd, het verbruik van melk er door te doen toenemen, niet in vervulling gaan. De melk zou er smakelijker door worden. Inderdaad. En het is ook niet te ontkennen, dat een smakelijker product groter afzet vindt. Maar daar staat tegenover, dat de prijs van de melk zou moeten stij gen. We kunnen niet precies zeggen hoeveel. De verwerkingskosten zou den iets dalen, door dat de standaar disering zou komen te vervallen. Maar Ie prijs die het nu afgehaalde botervet opbrengt, moet weer wor den opgebracht. We zitten op het. ogenblik in deze impasse, dat de consument een verhoging met onge veer vier cent per liter niet kan dra gen. Maar de boer kan een vermin dering van zijn inkomsten met een dergelijk bedrag evenmin hebben. De melkslijter? Er behoeft niet aan te worden gedacht om deze op een ri goureuze wijze te laten bloeden. Ziet u een uitweg? Moeten we dan maar eeuwig door blijven gaan met stan daardisering? Of is er soms een op lossing mogelijk, waarbij alle betrok ken partijen een weinig bijdragen, opdat we ten slotte van een onnatmir lijke maatregel afkomen? v. Z. toomenergfe zijn niet, door Fuchs In handen der Russen gespeeld. Genoemde deskundigen verklaren, aan de hand van documenten over het doof de Engelsen naar de spionnage- zaak ingestelde onderzoek, dat Fuchs de Sowjet Unie verstrekkende inlich tingen over de atoombom en hoog9t belangrijke gegevens op theoretisch gebied over dc waterstofbom heeft verstrekt. De federale Amerikaanse veiligheids dienst acht het mogelijk, dat Fuchs medeplichtigen in de Ver. Staten ge had heeft. Zij stelt hiernaar thans onderzoek in. Britse marine zoekt naar goud De Britse Marine wil proberen Spaans galjoen, dat tot de verslagen Armada van Philips II behoorde en bij de kust van Schotland in 1588 tot zinken kwam, aan de oppervlakte :e brengen cn te bergen. Het galjoen zou volgens volksoverlevering de „Flo- rencia" zijn en moet, behalve goud en zilver, ook vele waardevolle juwelen aan. boord hebben. De Florencia werd in 1912 bij een soorgelijke bergings poging reeds ontdekt, maar van de schat, die aan boord is werden slechts enkele stukken bladgoud, nige wapens en hout afkomstig van het schip gevonden.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1