KAPPIE Vermakelijkheidsbelasting wordt lager rf0»^c,qrom'»na| HAAR KONINKRIJK EN DE NIEUWE KOKSMAAT Pootgoedregeling voor 1950 is aanmerkelijk vereenvoudigd Philips kreeg orders Raad Langedijk bijeen Subsidie van f 8500.- voor een nieuwe veilingsbrug Do gemeenteraad van Langedijk kwam Maandagmiddag in openbare ver gadering bijeen ouder leiding van burgemeester Schelhaas, secretaris de heer A. I*. Pockheer. Alle leden waren nauwerig. I)e agenda bevatte een 10-tal punten, waarbij hij hof voorstel tot wijziging vu» de verordening op de heffing van vermakelijkheids)» lasting en de subsidie verlening aan de polder Geestinernmbacht de meeste stof tot discussie gaven. Ook bij liet voorstel tot vernieuwing van de velllngbrng werd door meerdere raadsleden het woord gevoerd. Na opening en het vaststellen de notulen en ingekomen stukken. De raln. van wederopbouw bericht te. dat een premie uit Rijkskas Is '02 gekend ten behoeve van woningsplii- 8ing aan C. Keeman Cz. te Noord- scbarwoude en aan de gem. Lange dijk van een perceel te Oudkarspel, (voormalig raadhuis. Idem voor ver betering van de percelen Dorpaslr. 179 tot en met 181 van J Th. Valkonct te Oudkarspel. Deze diverse stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vermakelijkheidsbelasting Het voorstel tot wijziging der ver makelijkheidsbelasting. behelsde in de eerste plaats de belasting voor de bioscoopvoorstellingen te verlagen tot 25 pCt en vrijstelling te verlenen voor toneel-, zang- en muziekuitvoe ringen, lozingen, welke door school of jeugdverenigingen worden gegeven, mits de toegangsprijs niet meer dan £0,75 per bezoeker bedraagt. Ten aanzien van de in de gemeen te gevestigde verenigingen meenden B en W een verlaging der belastiug te moeten voorstellen, terug te bren gen tot de helft van het tegenwoor dig bedrag. Dit is dan voor vereni gingen, die een uitvoering geven voor hun donateurs. De heer van Dijk zeide met het voorstel mee te kunnen gaan. Spr. wilde ook de ver. met een culturele doelstelling van de verlaging laten profiteren, evenals hij de jeugdver. De vrz. antwoordde, dat dit tame lijk ingrijpend zon zijn en het conse quenties met zich mee zou brengen. Alle uitvoeringen, behalve die der jeugd, zouden hieronder vallen. De heer van Dijk dacht, dat de meeste entree's ho^jer waren dan £0.75. Voorz. zeide, dat de zangverenigingen gewoonlijk een entree van fl.hef fen. Het ging hier om de jeugdver, al vond 3pr. het gebaar van de heer van Dijk wel sympathiek. De heer Balder zeide, dat zijn voor stemmen af zou hangen van het stand punt van de minister in verband met het toepassen van een eventuele kor ting op de uitkeringen uit het gem fonds. De heer Heeringa vroeg of het ge wenst was het voorstel nu aan de. orde te stellen, daar dit het vorig Jaar niet werd aangenomen. Spr. wees ook op de uilkeringen van het gem.-fonds. Vrz. antwoordde, dat de raad be sloot het voorstel aan te houden, tot dat er bericht vau de minister kwam De heer Heeringa zeide, dat hel antwoord van de minister niet lniddc dat het niet zou worden afgehouden De vrz. wilde het voorstel doen aan nemen eu dit het volgend jaar op nieuw bekijken. Spr. zeide nog dat. de operettevev. niet onder de uitzonderingen viel, hoewel B en W het als een verlies zouden beschouwen als deze vereni ging geen uitvoeringen meer kon ge ven, door te hoge belastingen. Spr. zei dat genoemde vereniging bij hem ge weest was en herinnerde er aan, dat öe operettever een ultxoering voor 'u sociaal doel gaf, welke f900 opbracht. Met alg. stemmen werd het voor stel hierop aangenomen. Verlaging aantal vergunningen en verloven. Aan de Kroon zal het verzoek ge richt worden het maximum aantal vergunulngen en verloven A leder op 10 te bepalen. Dit was respect. 16 en De heer Kraakman wilde het aan tal verloven op 15 bepalen .Met de voorsteller en de heren Bruin en Stoop werd het verworpen. Wlj/Jgiiig bouu verordi'uiugcu De bouwverordeningen .voor de ge meente werden gewijzigd, in die zin, dat het minimum vloeroppervlak ge steld werd op 14 1112 cn de minimum breedte op 3.50 meter. De kroosmachinc Bij het voorstel om jaarlijks 45 pCt bij te drageu aan de polder Geesi- merambacht in de exploitatiekosten der kroo8oprnlmniachine kwam een grote tekening op tafel, waar de vroe de vaderen een ernstige studie van maakten. De heer Balder zag gaarne, dat de gem. zeggenschap kreeg in de ex ploitatie. De vrz. vond dit wel juist en wilde het als voorwaarde stellen. De heer Weel zeide, dat het kroos zeker voor negentiende aan de Lan gedijk kwam, alleen bij oostenwind niet. De heer Kalverdijk bad liever, dat men voor de aanschaffing der zolder schuiten, eerst de machine probeer de. Vrz. vond, dat hier niets op tegen was. De heer Volkers dacht dat het nog wei heel wat zou kosten voordat hel kroos (met handkracht) op de ak kers terecht kwam. Vrz. „het blijft een experiment". Hierna verleende de raad zijn goed keuring aan het voorstel. Wegrerbredine Ten behoeve van wegverbreding is besloten tot aankoop van grond van diverse eigenaren. Spr: kon er zijn siemmen zo niet tan geven. De vrz. zeide, dat de banne de on derhoudsplicht voor de onderbouw h id en de gemeente die van de boven- Irmw. Dc laatste houdt niet door het drukke verkeer, iets wat niet ten las <e van de banne gesteld kan worden. De heer Heeringa wilde de bauue lusprakelijk stellen voor het ver keer te water. De vrz. antwoordde, dat er met. 1 doorvaart volstaan kon worden. Het zou onbillijk zijn als dit ten laste dt-r bannen kwam, waarbij spr. wees op het belangrijke groentenvervoer naar de veiling. De heer Heeringa herinnerde aan de f15000 bijdrage van de banue Zd.- Scharwoude voor de nieuwe Krom me brug aldaar. De zaak lag hier principieel gelijk. Spr. hoopte, dat de banne er ook gedeeltelijk in zou bij dragen. Weth. Weel zeide. dat als gevolg van een verzoek aan de banne bestn- ren de Krommebrng, - Mosselenbrug e Noordscharwoude en Noorderbrug te Broek op Langendijk werden over genomen. 1 Lid van het college was tegen het overnemen van de veiling- brug. daar deze in minder goede con ditie was. De banne Z.S. droeg f15000 bij, waardoor het eeuwig durende on derhond voor rekening van de gem. kwam. Bij een nieuwe veilingbvug zou men dezeltde houding aannemen. Spr. zei de dat het verkeer steeds zwaarder was geworden. De heer d' Jong „Het gaat niet o- de ouder-, maar over de boven bouw". Dc heer Balder zeide, dat het toen raalige gem.-bestuur van Broek ga- toegea met de onderbouw nam. zodat te banne geen schuld trof. De vrz. antwoordde dat Broek dos )nds, meer betaalde, dan van de bau- j >n geëist kon worden. Tenslotte werd niet alg. stemmen «loten lot vernieuwing van de brug f er te gaa», maar tevens om nade- I inlichtingen te vragen bij Ged. Sta f 'i orer eventuele bijdrage van het f tnuebestuur. De verdere agendapunten beston- (jn o.a. uit: wijziging gem.-begro- ting 1948 en wijziging gem.-begro- jtlng. 1949 en begroting grondbedrijf 1)1348, alsmede voorlopige vaststelling Vernieuwing veilingbrug ad fSóOfl 'g-m.-rekenlng dienstjaar 1947 en goed B en W deden vervolgens het voor- J keuring rekening „Fonds Armengoe- fel tot het doen van een uitgaaf van J deren" dienstjaar 1947. Het saldo van f8500, voor het onderhoud der vei- ds gewone dienst 1947 vermeldde 'n fingbrug te Broek op Langendijk. Bij Jjedrag van f124.651.25, waarbij vrz. deze besprekingen was de heer de icide, dat het Jaar daarvoor een te- Jong. gem.-architect aanwezig. Het iort aangaf van f127000, zodat er uit werd een juridisch debat met als op ponent de heer Heeriaga. De vrz. zeide. dat deze vernieu wing een aanzienlijke verbetering zou betekenen. Door het maken van een g Otere betonnen plaat, ondersteund door ijzeren balken, komt de druk op de gehele brug. De heer Slot was bang voor de on- t 'rbouw, waar scheuren in zitten. De heer de Jong gaf een technische t'teenzettlng. Het is v.n.1. de funde- rng van het zuidelijke brughoofd, dat in een minder gunstige toestand verkeert. Door het brughoofd te ver- l'gen is het mogelijk de betonnen pla tui (25 cm. dik) aan te brengen, Waardoor de druk op de gehele brug komt. De scheuren kunnen ingevoegd worden. De heer Oyevaar vond het bedrag v n f8500 te hoog. Spr. vroeg wan- t er er een nieuwe brug kwam. Vrz. antwoordde, dat dit nog wel f a 10 jaar kon duren. Door het ver- 1 er is de brug in een zo n desolate t stand gekomen, waarbij spr. op- kte. dat de onderbouw destijds ie ht werd gemaakt. Dg heer Heeringa vroeg of alle kos voor de gemeente kwamen. Spr. v 'de, dat de banne Broek op Langen k er ook in bijdroeg. Voorts wilde t r. gaarne weten, boe de historische v 'bondingen lagen. Spr. meende, dat t banne er ook aansprakelijk voor yis en stelde voor hierover juridisch advies la te winnen. (indeltjk nog een nadelig saldo van ong. f3000 was. De kapitaaldienst gaf een nadelig saldo van f7.351.01 aan De heer S. Beets werd tot gem. werkman In vaste dionst benoemd op een Jaarwedde van f18001956. De nieuwe salarisverordening voor het gem.-personeel werd vastgesteld, alsmede wijziging verordening op het beheer van het grondbedrijf. Hlema werd de openbare vergade ring gesloten. TELEGRAMMEN AAN MILITAIR EX OP WEG NAAB HUIS Met de Nederlandse troepen, dis met het Britse troepenachlp Somer set shlre" worden vervoerd, kunnen radlobrleftelegrammen worden gewis geld via het Nederlandse knststatlon Scherenlngen-radlo tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Neder landse schepen geldt. ARRESTATIE IX VERBAND MET INBRAAK TE HOOBX In samenwerking met de recherche van Alkmaar en Den Helder heeft de Roomse politie een in November ge pleegde inbraak in een kolenpakhuis te Hoorn, waarbij f2100 werd ont vreemd, tot klaarheid gebracht. De dader zou de 20-jarlge S. D. L. uit Alkmaar zijn, HIJ zou het geld gro tendeels hebben opgemaakt met een kameraad. 18- De politicagenten beklommen me teen de brug en de maat trilde zicht baar z'n benen leken wel twee dunne rietjes, die door de wind Leen en weer werden bewogen. Vc/der kreunde hij benauwd. Wat moet dat!" zt. Kappie streng. „Politie"! zei èèn der agenten bars. „Zo een Chinese kappiden en een Choese stuurman. Smokkelschip hè! Ik heb het al gezien' Ga jij eens op die praam rondneuzen Bill! Dan blijf ik hier om deze Chinezen in de kijker: te houden!" „Wij zijn geen Chinezen!' riep Kappie. „Ze hebben ons deze ma nufacturen aangedaan en onze kle.-en hebben ze gestolendie echte Chl nezen waren hier aan boord Ze zijn nct met een zeilboot met een motor ver trokken! Wanneer er opium in die p.-aam zit, dan weten wij er niets van!" „Je kunt ons nog meer wijsmaken!" zei Bi!b de agent die ai wegliep. Ver tel dat verhaal maar aan je 1 der thuis!" Bill, de agent stapte op de praam, maakte een kWt open en ilet dr rijst ,d:e er in rat door zijn vbgers glijden. „Rijstjaj^maar dat is niet alles! Ik zie ook een wit poeder opium poeder! Net wat we dach ten! Hebben we die even te pieken! Maken wij even een goede beurt op het hoofdbureau!" In overeenstemming met de terza ke door de stichting voor de land- Imhiw gedane voorstellen is door het bestuur van het bedrijfschap voor zaaizaad eu pootgoed besloten een a reaalheffing op te leggen van f75. per h.a. te velde goedgekeurde poot- aardappelen. Door bedoelde heffing wordt het pootgoed-egaHsatiefonds in stand gehouden en Is een basis ge legd voor een regeling tot stabilisa tie van de pootgoedprijzen. Met behulp van de door areaalhef fing verzamelde gelden wil men een bodem in de markt leggen, waardoor bjj overscohtten al te grote prijsaf- hraak wordt voorkomen en een ge regelde steun aan de markt kan ge boden worden en als gevolg daarvan aan de exportprijzen. Aangezien het systeem, dat t.a.v. oogst 1949 heeft gegolden, op enkele onderdelen minder goed heeft vol daan, mede omdat het een vrij om vangrijke administratie vereist, wordt uu gestreef»1 naar een zo een voudig mogelijke regeling. Aan het bedrijfschap is verzocht een regeling te willen treffen, welke In het kort het volgende behelst: Voor de diverse rassen, klassen en maten worden „richtprijzen" vastge steld en gepubliceerd, zijnde de prij zen waarvoor (onder aftrek der han delsmarges) ten naaste bij kan wor den geëxporteerd. Afhankelijk van de omstandigheden wordt van deze „richtprijzen" 70 tot 100 pCt gega randeerd. waarbij de mogelijkheid be 'staat, dat het percentage van de prijs, dat gegarandeerd wordt, in de loop van de herfst wordt verhoogd. Verder dient de teler vanaf het begin va» het seizoen geregeld, bijv. de eerste week van iedere maand, in de gelegenheid te worden gesteld, onder betaling van een voorschot, reserve- ringscontracten af te sluiten, waar bij een bewaarloon wordt uitgekeerd van (3 a f4 per 100 kg. De stichting voor de iaudbouw is er van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn op basis van een dergelijke regeling de telersprijzen met behnlp van het pootgoed-egallsatiefonds e- nlgszins te stabiliseren en prijsaf- braak te voorkomen. Hierdoor zon eveneens een basis worden gelegd voor exportprijzen. De exportprijs acht meu te worden afgeleid uit een min of meer beheerste teler spr ijs, verhoogd met de noodzakelijke mar ges voor exporteurs. Tenzij de han del genoeg zou willen en kunnen ne men met grote verliezen, kan met be doelde regeling ook fatale prijsaf- braak bij export worden voorkomen. De etlchting acht het niet noodzake lijk, dat, evenals in voorgaande Jaren, eon exportregeling wordt getroffen. Men wil iedere exporteur onbeperkt in de gelegenheid stellen transacties af te sluiten met het bnitenland zon der enige controle op de overeen te komen prijs. Daardoor kan ook de ingewikkelde administratie, welke de laatste jaren aan de pootgoedregeüu gen was verbonden, als overbodig be schouwd worden en bestaat er geen mogelijkheid meer tot ontduiking van de voorschriften, waarvan enerzijds steeds de bonafide exporteur de du pe werd, terwijl dit anderzijds zeker niet bevordeltjk was voor de handha ving van onze goede naam als poot- goedleverancier op de internationale markt, aldus de stichting voor de landbouw. Philips levert zenders nan Pem Philips zal aan de Peruaanse re gering twee radio-zenders (50 kw en 20 kw) en een complete studio-inrich ting leveren. Deze orders zijn het resultaat van een bezoek van Peruaanse deskundi gen, dat onlangs plaats vond en waar bh deze zich met eigen ogen kwamen overtuigen van d* ^walitelt der Ne derlandse producten. De beide zen ders zullen gepla-tst worden in Lima en met de Installatie ervan zal in de loop van dit jaar een aanvang ge maakt worden. Zij zijn aangekocht la verband met de modernisering van Radio Uacional del Peru. Dezer dagen heeft de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie te Hil versum de definitieve order ontvan gen tot levering van een 100 kw zen der, die door de katholieken van Ne- ZH. de Paus. Deze installatie zal in de plaats komen van de verouderde zender van radio Vaticana, die niet meer beantwoordt aan de eisen van deze tijd. Voor de zomermaanden van dit Jaar zal men met de inrichting van deze zender in de nieuwe zendruimte die op het ogenblik in Vaticaanstad in aanbouw is, een aanvang maken. ONENIGHEID TUSSEN SPAANSE MONARCHISTEN Botsingen tussen volgelingen van verschillende Spaanse kroonpreten denten hebben tot enkele arrestaties geleid. Volgelingen van prins Xavier van Bonrbon-Parma, broer van ex-kel- zeria Zita en aanhangers van aarts hertog Carlos van Habsburg, Car- los VIII, waren bij de botsingen be trokken, evenals enkele jeugdige fa- langisten. De meeste Spaanse monnr chlsten steunen Don Juan, zoon van de overleden koning Alfonso. Koninklijk bezoek aan Limburg Het ligt in de bedoeling van ko- niuglu Juliana en Prins Bomhard op 24 en 25 April een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen VRIJDAG 17 MAART 1950 Hilversum I (402 m) VARA - 7.00 en 6-00 Nieuws; 7.16 Populaire platen: 8.18 Melachrino Strings; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Berlijns operaorkest; 10.00 VPRO uitzending; 10.30 Voor de vrouw; 10-45 Liefdesliederen tenor en piano; 11.05 Voordracht Johan Fio let; 11.25 Franse platen; AVRO 12-00 The Avroleans: 12.33 Sport en prognose; 12-45 Tip:ca oikest; 13 00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.45 BBC Theaterorkest; 14-00 Kookkunst: 14.20 Viool en piano; 14.40 Anny Scbuite- raa. gedichten; 15.00 Ora.-oepkameror- kest; VARA 16.00 Filmland presea teert; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Planoduo De Leur Schiffersteia; 17.20 Wij en de muziek, Cesar Franck; 18.00 Nieuws; 18.15 De Vara feliciteert; 18-45 Orkest Spike Jones; 19.00 Denk ora de bocht; 19.15 Cor Steyn en Kwar te- Jan Corduwener; VPRO 19.30 Cursus 19.45 Radiokrabbel; 20.05 Boe ken; 20.15 Viool en piano; 20.30 Men sen aan het werk; VARA 21.00 Men vraagt wij draaien; 21.40 De duc- dalf; 22.00 Buitenl. weekoverzich'; 22-15 Swing end sweet; VPRO 22.40 Avondwijding; VARA 23.00 Nieuws; 23.15 Pianoconcert van Von Beethoven. Hilversum II (29S m KRO - 7/K) en 8.00 Nieuws: 6.15 Pluk de dag: 9.00 Moeders wil is we':; 9.35 School radio: 10.00 Vaudeville strijkorkest; 10.40 Orkest de Zevenklapper: 11.00 Radioziekenbezoek: 11-40 Schoolradio 12.03 Metropoleorkest; 13.00 Nieuws: 13.20 De Bietenbouwers: 14.CK) Negen heit de k!ok (op een ander uu.*!) 14 45 Accordconbard Primo Scala; 15.00 Schoolradio; 15.30 Corry Bever suft, zang; 16.00 Radioziekenbezoek-. 17.00 Vertelling: 17-15 Kir.dertrnr.»- 17.40 Om met Jf.ng; 1S.3Ü S ten: 19.00 Nieuws: 19.15 Regeringsuitz- 19.35 Brabants halfuur; 20-00 Nieuws; 20.12 Orkest Geraldo: 20.30 Frans pro gramma. kamermuziek, klanlkheeld en symphonieconcer-; 22.30 Actualiteiten» 23-00 Nieuws: 23.5 Orkest zonder 1 Naam. Roman naar het Engeldoor Ida Boyd Het kwam telkeus en telkens weer terug In Fred» herinnering en het was alles, Juist door de herinne ring, zo onweerstaanbaar, dat hij o- genblikkeu doorleefde, waarin alle zelfbeheersing hem begaf en het hem onverschillig was of ze ontrouw was ot niet als hij haar maar weer in zijn huls, la zijn armen kon hebben. Maar daarentegen rezen ai zijn pro fessionele kennis en ervaring op en beapotteu hem en zelden hem, welk een dwaas hij was en welk een dwaas hij geweest was. De tweede morgen, kwam hij op fcijn kantoor ln de vaste overtuiging flat dit niet zo voort kongaau .Zijn ge richt was vaal geworden en Ingeval len: hij zag er uit als Iemand, die pas van 't ziekbed was opgestaan Zijn spe {iiale klerk nam hem met een glirn- ach op. 'r- Het U het bests wat hem overko men kon, zei de man tot zichzelf. Al maakt hU zich ook ongerust hij zal ia h»t alnd biy mee zijn. Eu toen hij de post op tafel had ge legd. kuchtte hij achter zijn hand en zei, een beeljs verlegen: Hoe gaat 1 mevrouw BuIIinghaiu, slr? Mag ik een van de eersten zijn, die u hun hartelijke gelukwensen aaa bieden 7 Gelukwensen aanbieden? Gelukwensen! Fred kon zijn oren niet geloven. Was de kerel gek ge worden? Wat kon hij gehoord hebben Wat bedoel je? vroeg hij nors. -~ O meneer vergeeft u me. Ik wilde nietU begrijpt Ik stel erg veel belang in alles wat u en mevr. aangaat en ik kijk .altijd In de krant of er iets over u in staat en zo zag ik vanmorgen in de Soclety-be- richten.,,. Ik wilde niet onbeschei den zijn, slr.' Vergeeft u me als ik die in druk gemaakt heb", Fred dwong ^alch tot een glimlach. Welnee, Brownson, daar lieb ik geen ogenblik over gedacht Wil je wil Je mij niet eens laten zien wat je lu de krant gelezen hebt. Wat kou het in 's hemelsnaam rija waarvoor hij gefeliciteerd moest wor den? Welk onheil loerde er nu weer op hem? HIJ moest zich beheersen.. Hemel wat duurde het lang, voor Brownson rond wat hij zocht. Met een veelzeggende glimlach legde Browson de opengeslagen krant voor hem op tafel. Fred las het korte bericht. Om gezondheidsredenen stond er, zou de mooie en charmante mrs. Fred Bulllngham dit seizoen haar welbekende politieke recepties op St. James Square niet houden. De belangrijkste gebeurtenis die zij verwacht zal waarschijnlijk in de lente van het volgend Jaar plaats heb ben op het ogenblik neemt zij rust ten hnlze van haar vader en moeder in Trevor Square. Haar medicus is Str James True. Fred zat sprakeloos. Dit was de kroon op al zijn hopen eu verwachten. Door welk een bitter noodlot was het te zamen gekomen met dat andere dat verpletteren de? Browaon wachtte zwijgend. Eindelijk dwong Fred zich tot een glimlach, eu zei. Ik weet niet wie dat bericht aan de bladen gegeven heeft - zei hij (al vermoedde hij het heel goed) maar het is erg aardig vau je, mij het te zeggen en mij geluk te wensen Ik dank je hartelijk Browson. Toen UU weer alleen wat probeerde hij samenhangend te denken. Wanda had daarover wel Iets losge laten, maar hem nimmer zekerheid gegeven. En nu had zeHet werd steeds krenkender en smartellj kerAls hij bedacht, wat zijn gevoelens hadden kunnen zijn. en wat ze nu waren, verloor hij bijna alle zelfbeheersing. De perfiditeit de slimheid overdonderden hem volko men. En achter allee, door alles heen was het pijnigende verlangen, het smartelijke hunkeren naar haar nabijheid, liaar handen, haar mond haar adem. Het zweet brak liem uit gelui den die hij niet kon inhouden, welden op in ziju keel, vreemde doffe snik ken. Het was of er een verstikkende nevel in de kamer hing. Plotseling greep hij de telefoon hoorn en belde Sir James True op. Wat zijn uw bevindingen over mijn vrouw? O alles goed normaal bevredigend. Ze heeft, zoals u weet een onbeduidende flauwte gehad. Dat Is niets verontrustends bij haar uit stekende gezondheid en krachtig jong lichaamO, over.een goede zes maanden denk ik Dat maakte het hem duidelijk, dat éóu gruwelijke angst die hem geptj nigd had, grondeloos was geweest. Het was zijn eigen kind, waarop hij zo gehoopt had, waarom hij de hemel gebeden had. Niet lang daarna telefoneerde ziju moeder. Dlt was het moeilijkste van alles. Hij had al zijn aandacht en scherpzinnigheid nodig om haar dul delijk te maken, hoe de pers hein was voor geweest, net op het ogenblik, dat hij zelf zekerheid genoeg meen de te hebben om het aan zijn moeder mede te delen. Zijn lege huis, en ziju eenzame maaltijd maakten de kwelling nog groter. Naar zijn club gaan kon hij nieU Andere messen ontmoeten en met hen over koetjes en kalfjes pra ten was hem onmogelijk. Hij wist niet wat de bedienden wisten of dach ten. Wanda moest wel iets tegen haar kamenier gezegd hebben maar hij wilde er niet naar vragen. Dl# avond "ging hij naar Wanda's kamer. Die was keurig, ordelijk, stil om gek te wordenHot leek wel of ze alles had achtergelaten niets of niemand lxad ze meegeno men. Haar kamenier had hem al de sleutel van haar juweleudoos gege ven. In zijn verlatenheid kou hij 'n grimmig lachje niet weerhouden, bij de gedachte aan dè slimheid, waar mee ze alles had gedaan. Zij had alles, wat waarde had, achorgela ten, zelfs de gouden poederdoos, die hij haar op haar laatste verjaardag had gegeven. Het was ot ze zei: Als je mij je vertrouwen niet kunt geven, wil ik niets meer van je iu bezit hebben. En plotseling kwam de gedachte bij hem op, waarom hij zomaar op de verklaring van ecu vreemde, haar laagheid als een bewezen feit be schouwde. Dat was alleen zo. omdat Horlicks beschuldiging zo precies klopte met de dingen die hij al wist. Die beschuldigingen verklaarden al les wat tot nog toe onverklaarbaar as gebleven het optreden van Aithur Manners, de plotselinge be langstelling van Lasceiles en Lenila in Linda's liefdesaangelegenheden, de geruchteu, die hem ter ore kwa men over pogingen om de chantage zaak dood te zwijgen. Er waren zo veel dingen geweest, bulten en behal ve de praatjes, die de dienstboden van zijn moeder hadden opgevangen dingen w arnaar hij niet had wil len luisteren, waarover hij niet had willen deuken. Wat Horlick betrof, die man dia hem alles open on bloot geschreven had, tegen hem voelde Fred alleen maar een doffe woede. Hij had de man kunnen wurgen. Hoe woedend hij ook was. omdat hij was bedrogeu om de tuin geleid hij was nog. veel woedender omdat men hem de ogea had geopend. Woidt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3