Ikmasutk Koning Leopold III wil terugkeren N.HOLLANDSE •PERS 1945 Spaning na drie dagen van onderhandelingen gebroken Parijse bakkers staken eegesn uF zonneschijn Blijft Bonn trouw aan de West Europese gedachte Acheson „Amerika wenst vrede, maar niet tot elke prijs" de Telex tikt.. Voetbaloproer in San Salvador Restauratie V JAARGANG - NUMMER 1844 VKI/DAU 17 MAAST I9M Stichting TrQ« AJkmaardef Exploitatie N.V. Sprekend Papier, «ft—» Abonnementen f 050 per week f 155 per maand 1 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertentie! 14 et p. mm„ familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting' Verontw. redacteurJ. v. Zoonen I Bureau: Ridderstraat, boek Oudegracht I T*L K 22003971 LEOPOLD III WIL TERUGKEREN. Deze beslis sing is in de late namiddag van Donderdag ie Genève en Brussel bekend gemaakt, 's Konings sccre taris, prof. Pirenne, deelde n.1. op een persconferentie te Genève mee, dat de koning wenst terug te keren als het parlement het regentschap van Prins Karei be ëindigt en de wet herroept, waarin werd geconstateerd, dat de koning in de onmogelijkheid verkeerde zijn functies waar te nemen. En aangezien in Kamer en Senaat de Chr. Volkspartij over een meerderheid be schikt van zeven zetels zal er welhaast een wonder moeten gebeuren, wanneer anders wordt besloten dan de koning wil. DRIE DAGEN zijn er in Genève onderhandeld, waarbij aanwezig wa ren minister-president Eyskens, de voorzitters van Kamer en Senaat, v. Cauwelaert en Gillon en de vier libe rale ministers, Motz, Rey, Liebaert en Hoste. In België en in Genève steeg langzamerhand de spanning tot een hoogtepunt. Om precies vijf uur hield Pirenne de persconferentie. Hij had nog maar enkele woorden gespro ken, toen journalisten hem de ver klaringen uit de handen rukten en struikelend over stoelen en tafels trachtten als eersten de telefoons te bereiken DE VERKLARING In zijn verklaring betoogt koning Leopold, dat de volksraadpleging op onbetwistbare wijze heeft uitgemaakt dat het grootste deel van het Belgi sche volk (57,68 percent) wenst dat bij zijn rechten, ondanks een afwe zigheid van vijf jaar, herneemt. Het is thans aan het parlement, al dus de verklaring, een beslissing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoordige crisis. Indien de wetgevende vergaderingen mochten beslissen, dat er geen aanleiding be staat, dat ik mijn rechten herneem, dan zal ik mij terugtrekken, tenein de ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien daarente gen, hierbij voorgelicht door het re sultaat der volksraadpleging, het parlement mocht beslissen mij mijn rechten terug te schenken, dan be hoort iedereen zich eveneens bij deze beslissing neer te leggen. In dat ge val behoren de Belgen evenals ik Iietzelf zou doen, het verleden te ver Te Parijs zijn Woensdag 5000 bak kersknechten in staking gegaan, al len lid van ECGT. Dit is ongeveer ae helft van het totaal aantal bakkers knechten te Parijs. Zij willen 3000 francs per maand toelage voor levensonderhoud en een speciale regeling voor nacht- en Zon dagsdienst. De druk van het gas 18 nog laag. De staking in het gasbe drijf duurt thans reeds zes dagen. In de staalindustrie zijn heden onge veer 500 arbeiders naar het werk te ruggekeerd, maar 60.000 staken nog Jeugdige betogers in Hamburg De Duitse politie belette gisteren 60 Duitse communis ten het hoofd kwartier van de Britse commissaris te Hamburg binnen te dringen. De demonstranten, onder wie leden van de ..Vrije Duitse jeugd", wilden de commissaris spreken en protesteren tegen de voorgenomen ontmanteling van een droogdok te Hamburg en te gen de veroordeling van twee com munistische journalisten dcw»r een Britse rechtbank te Hannover. De politie heeft vier betogers ge arresteerd en pamfletten in beslag geuomen. 2,5 JARIG JONGETJE NA AANRIJ DING OVERLEDEN In Beverwijk is een 2,5 jarig jon getje, bij het oversteken van de rij weg door het achterspatbord van een passerende auto geraakt. Het vent je is enkele ogenblikken later over leden. De chauffeur, die doorreed, ver klaarde laten tegen de politie niets van het gebeurde te hebben bemerkt EEN GOED BETAALDE BAAN- De RKO-studio's melden dat de filmster William Bondix een con tract van 7 jaar heeft gesloten, waar bij hij ongeveer 1.000.000 dollar zal ontvangen voor een optreden in twee films per jaar. Half tot zwaar bewolkt me; enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuid Wes telljke wind. Vrij zacht. geten en dienen zij zich te verzoe nen, teneinde zich te wijden aan de hogere belangen van het land. „Laten wij niet vergeten", zo be sluit de koning, „dat op dit ogenblik de ogen van het buitenland op Bel gië gevestigd zijn. Onze binnenlandse stabiliteit en het prestige eisen, dat het parlement zo spoedig mogelijk een beslissing neemt". ARBEIDERS „GEREED' Het socialistische blad „Le Peu- ple" van gistermorgen schrijft, (lat de Belgische -arbeidersklasse zich geen illusies maakt. „Zij weet wat op het spel star.t. De Leopoldistische kliek tracht de eenheid van het land en de democratie te wurgen. Kalm maar vastbesloten staan de arbei ders gereed om hun plicht te doen". In Leopoldistische kringen is men zeer verontwaardigd over de artike len, die in de buitenlandse pers ver schenen zijn over de uitslag van de volksraadpleging. Vooral de bericht geving van enkele grote persbureaux acht men tendentieus en onverwachts Men legt er in deze kringen de na druk op, dat de koningskwestie een zuiver binnenlandse aangelegenheid is en men zich in geen enkel opzicht door het buitenland zal laten beïn vloeden bij de oplossing er van. Misschien—maar meerderheid zal zeker overweldigend zijn niet De vraag of wesi-Duitsland na de jongste regelingen met betrekking tot het Saargebied nog lust zal gevolen tot initiatie' inzake toetreding tot de raad van Europa is de belangrijkste, die bij het Saardebat, dat Vrij dag in de bondsdag zal worden gehouden, in het geding is. De verklaringen der fracties zul len kunnen duidelijk maken in hoe verre er in de gegeven omstandighe den nog een meerderheid in de honds dag te vinden zal zijn voor een ver zoek tot toelating in de raad van Eu ropa. ook wanneer deze gelijktijdig met het aftréden van Saarpolitici in Straatsburg moet gebeuren. Het schijnt hij voorbaat uitgesloten dat er een brede meerderheid zon kunnen worden gevormd, zoals dit door de hoge-commissie voor belang rijke besluiten als deze wenselijk ge acht wordt. De sociaal-democratische partij heeft al doen weten, dat zij zich zal blijven verzetten tegen een Duitse toetreding tot de raad onder „bezwarende omstandigheden", als de huidige. De Duitse regering heel't haar besluit over het verzoek tot toe lating uitgesteld tot na de Saarba- sprekingen. De tijd ervoor dringt nu en men verwacht hier, dat Adenauevs eerste zorg na het debat van Vrijdag zal zijn gericht op de vraag, of de tocht naar Straatsburg zal kunnen on dernemen, ook wanneer welhaast da helft van de Westduitse bevolking deze nog maar liever zag uitgesteld. Behalve de kwestie van het Saar gebied doen ook die van de ontman teling te Watenstedt en van de Oost- Duitse vluchtelingen, die over de O- der-Neisse-grens komen, hun invloed op de algemene stemming gelden. Men kan de teudensie van vele pers beschouwingen als volgt, samenvat ten :„De verleiding om de Europese idee op te geven is groot, wanneer men ziet, dat 1950 de geest der politiek nog 17e ceuws aandoet. Niettemin moet worden duidelijk ge maakt, dat men minstens in Bonn aan de Europese gedachte (rouw blijft". Ook Adenauers jongste voorstel tot een fusie met Frankrijk wordt hier als en gebaar in dezelfde rich ting opgevat en zeker niet als meer dan een gebaar. Men geeft hier oa- omwonden toe, dat het nieuwe inter view-voorstel van de kanselier even onwerkelijk is als McCloy's jongste idee van een vrije verkiezing in ge heel Duitsland. Men hoopt nochtans, dat het voorstel ir. het buitenland al le twijfel zal doen verdwijnen aan Duitslauds Europese bedoeling. Achter deze betuigingen schijnt niet alleen werkelijke goede wil te schuilen doch een gevoel van hulpe loosheid. Men oordeelt hier in de ge lederen der regeringspartijen, dat het voor Duitsland geen zin heeft te spe culeren op de indruk, die men zou kunnen maken met een soort Europa staking. Wanneer het prestige van de bezettende mogendheden in het geding komt, zo zegt men reeds vaak ervaren te hebben, rest er voor Duits lands politiek geen andere keuze dan te wijken Bovendfen hoort men het argument, dat West-Duitsland in zijn strijd tegen de Franse Saarphmnen mogelijk lu Straatsburg een betere katheder zal vinden dan het te Bonn heeft. Af te wachten is nog of deze gezichtspunten ook in dd socialisti sche kringen ingang" "kunnen vinden,. McCloy kreeg scherpe instructies De Amerikaanse hoge commissa ris John. McCloy, is uit de VS ifl Duitsland teruggekeerd. Bij zijn aankomst in Frankfort ver klaarde hij, dat ,,het de vaste poli tiek van de Amerikaanse regering blijft de ontmanteling of vernieti ging van alle gebouwen en uitrusting te Watenstedt. Salzigtter, welke in het bijzonder geschikt zijn voor het vervaardigen van staal of voor mili taire doeleinden, te steunen. Staking in Surabaja en Makassar Op de gasfabriek te Surabaja is Dinsdagmorgen plotseling een sta king uitgebroken. Het gehele Indone sieche personeel heeft het we:k neergelegd en een noodformaiie, die het werk voortzet, staat onder inti midatie van de stakers. De directie heeft de hulp van de overheid inge roepen. De stakers eisen een salaris verhoging en invoering van een 40- urige arbeidsweek. Het bestuur van de vakbond was van de nieuwe eisen onkundig. Leden van dit bestuur spra ken de arbeiders toe. Die echter bij hun eisen blijven volharden, waarop deze eisen door het bestuur der ver enlglng werden overgenomen. De di rectie heeft vervolgens contact opge nomen met de overkoepelende organi satie voor arbeidsaangelegenhedeu, waarop werd afgesproken, dat bet bestuur daarvan een delegatie van de stakels zou ontvangen. De laataten weigerden echter een delegatie te zenden. Bij de voortgezette staking te Ma- kasar deed zich een incident voor, toen de secretarie van een der arbei dersverenigingen weigerde, een door hem ontvangen dreigbrief af te ge ven aan de recherche. De secretaris nam de vlucht naar het hoofdkwar tier van de militaire commiSBie. achtervolgd door rechercheurs. Door de politie werden enige schoten ge lost. doch men kon de vluchteling niet tot staan brengen. Op het hoofd kwartier van de militaire commissie' werd een verzoek van de politie om de brief af te geven eveneens gewei gerd. De stakingen in het havengebied van Semaraug zijn Dinsdag beëin digd. De werkgevers en de vakvere nigingen hebben een basis-overeen komst bereikt, waarvan de belang rijkste punten zijn: een minimum dag loon, gelijkstaande met de prijs van 2 kg rijst, over de periode der sta king zal 25 pCt van het loon worden uit betaald, er mogen in verband met de staking geen arbeiders worden ont slagen. Ambtenaar veroordeeld De 44-jarige adjunct-commies J. vnu den Haspel uit Rotterdam, die eiwah verdacht werd een concept-rap port uit een bureaulade te hebben weggenomen, werd gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. De officier bad 4 maanden geëist, met ontzetting uit het recht een ambtelijke functie te bekleden. —o Hei Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp naar de Senaat gezonden, volgens hetwelk de straf voor het onthullen vau geheime gegevens wordt gesteld iü plaats van 5 jaav en 5000 dollar, zoals tot nu toe. Op een conferentie over internationale samenwerking voor de economi sche ontwikkeling der wereld te Berkeley (C'alifornië) heeft. D. Acheson de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de leiders van de Sow- jet-Unie opgewekt, oprecht met de VJ8. samen te werken om oplossingen te vinden voor de huidige wereldvraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld te brengen. De V.S. willen vrede „doch niet tot elke prijs", aldns Acheson. Ten koste van het wekken van ijdele hoop, die door nieuwe mislukkingen de bo dem zon worden ingeslagen. wereld in zijn poging om doov mid dol van ondermijning gevestigde re geringen omver te werpen, waar mee het uiterlijk gezien bevriend is. 3 De Sowjetrussisehe leiders zohden mede er op kunnen toezien, dat de officiële vertegenwoordigers van alle landen worden behandeld op een wijze, die in overeenstemming is met de aanvaarde diplomatieke etiquette - met fantsoen en eer bied. 4 Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden vau voortduren de verdraaiing van het beeld van de buitenwereld, dat zij hun volk voorhouden, in het bijzonder van de V.S., aldus Acheson. Basis van vier punten Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uit een tussen oost en west en noemde en kele punten als grondslag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ont wikkeling van het Sowjetrussisehe en het westelijke stelsel: 1 De Sowjet-leiders zouden samen met de V.S. kunnen zoeken naar practisch uitvoerbare en doeltref fende regelingen voor de contro le van atoomwapens en de beper king van bewapening in het alge meen. 2 Het Krenilin zou kunnen ophouden met het gebruiken van het com munistisch apparaat iu de gehele Het stadsbestuur vau New York dat reeds jaren zit te tobben met een te kort aan water heeft thans 50.000 dollar uitgeloofd voor een metereo- loog, die naar zijn zeggen regen kau gaan maken Coor van een vliegtuig uit ijs op do wolken te storten. o— Twee Amerikaanse straalvliegtuigen zijn hoven hun luchtbasis in Nieuw Mexico op drio km. hoogte met el kaar in botsing gekomen. Van de drie vliegers, die moL hun parachute naar beneden sprongen, liepen twee lich te verwondingen op en de derde bleef ongedeerd. oDe Amerikaanse marine heeft een schijf ontworpen die registreert hoeveel radio-activiteit 'n soldaat, zeeman of vliegenier na een atoombomaanval in zich heeft op genomen. De dokter kan in een oog wenk zien of het leven van de dra ger van een dergelijke schijf nog ge red kan worden. oEn het pa triarchale hoofd van de Russische kerken in Moskou heeft alle onder scheidingen, die hij destijds kreeg van Tito teruggestuurd wegens de vij andige houding van Belgrado tegeno ver Sowjet-Rusland oDe Italiaan se politie'is met man en macht op zoek naar 46 handelaren in verdo vende middelen, die vermoedelijk in contact staan met een Amerikaanse gangsterbende oEen Australi sche kruidenier heeft op weg naar een zijner klanten buiten het dorp 'n klomp goud gevonden ter waarde van enkele honderdduizenden gul dens. oIn de Amerikaanse stad Texas is een helieoptere in een vlucht vogels terechtgekomen. Een van de bladen van de schroef brak af. Twee personen kwamen om het leven plus ettelijke mussen oEn in datzelf de Amerika waar we nu bijna Ce krant mee vol hebben, is een ge vechtsvliegtuig van de luchtmacht in Nevada door dezelfde oorzaak vevon gelukt. Ongelukkigerwijze kwam het vliegtuig nog boven op een restau rant terecht, waarbij 17 mensen ge wond werden, waarvan enkele in le vensgevaar verkeren. Het gebouw werd grondig verwoest. oHet Ie dental van het CNV is met 5pCt ge stegen en bedraagt thans ruim 155000 oWegens een loongeschil gaan alle Finse zeelieden in etaking, zo dat de Finse koopvaardij binnen en kele dage» lam gelefd zal zij». Onenigheid tassen voetbalen!lion- siasten was oorzaak >a» vechtpartij, en te San Salvador, waarhij ten min. *fc 1 persoon het leven Terloor. Aanhangers van het voetbalteam van San Salvador hielden Woensdag avond een demonstratie tegen de slechte behandeling van spelers van het voetbalteam van San Salvador tijdens de onlangs te Guatemala ge houden midden-Amerikaanse spelen .Volgens de demonstranten waren 9 voetbalspe.ers van San Salvador Zondag tijdens een voetbalwedstrijd door de politie te Guatemala met gummistokken mishandeld, waarna gevechten ontstonden. De regering van Salvador heeft Inmiddels over deze behandeling een protest gezon den naar de regering van Guatemala De oproerlingen eisten nu een ver breking dev diplomatieke betrekkin gen tussen Salvador en guatemala. De regering van Salvador heeft zich genoodzaakt gezien wachtposten uit te zetten bij de ambassade en bet consulaat van Guatemala. CithersOostenrijks exportartikel Op de Yoorjaarsbeurs, die op het ogenblik in Wenen wordt gehouden, is de cither. waarvoor de film ,.de derde man" reclame maakte, het meest gevraagde muziekinstrument. Gezien de grote vraag naar dit oude Weense instrument hebben vele En gelse en Amerikaanse hopen grote voorraden besteld. Er kon een nieuwe jas at Een zekere Martin Grewer had zijn poolformulier voor een voetbalwed strijd vergeten te posten. Zijn jas werd in het hotel te Blackpool (Lan- cashire) gestolen. De dief postte het formulier en de man, die zijn jas kwijt was, won 10.754 pond sterling. ,,De dief was nog zo kwaad niet", merkte de gelukkige bestolene verge vensgezind op. Beter achterlicht De heer Kramer te Sliedrecht heeft een nieuw achterlicht voor een fiets geconstrueerd, dat minder kwetsbaar is dan de bestaande achterlichten. Het nieuwe achterlicht is ingebouwd en steekt slechts 1 of 2 mm. bui:en het spatbord uit. Ook het contact is ingebouwd en dus niet aan weersin vloeden blootgesteld. In de ruimte van het achterlicht kan bovendieu nog een reservelamp worden meege voerd. Op de viudlng is octrooi aan gevraagd. Inboorlingenoorlog in Australië Aan de Edwardsrivier in NooiJ- Australië woedt een hevige oorlog tus sen verschillende inboorlingenstam- men, zo heeft het hoofd van de zen ding in dit gebied per radio meege deeld. De zending heeft om politie- hulp gevraagd, omdat de onlusten zich meer en meer uitbreiden en het gebied van de zending gevaar loopt. Jessup beschuldigd Philip Jessup. de Amerikaanse rei zende ambassadeur, die Woensdag uit Europa te New York is terugge keerd, zal binnenkort door deze Se naatscommissie gehoord worden. Jessup wordt er van beschuldigd ..vriendschappelijke betrekkingen met de communisten" te hebben onder houden. Begrafeniswet overtreden Wegens het balsemen van stoffe lijke overschotten, waarvoor haar door de kantonrechter een boete van f6.was opgelegd, is gistermorgen door de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank mevr. J. C. van Vuu- reHennipman, hoofd van de huis- en Balsemdienst van een Hilversum se begrafenisonderneming, conform de eis tot f6boeten of 3 dagen hech tenis veroordeeld. NEDERLANDSE MOLEN IN HET J1ART VAN NEW YORK Van 24 Maart a s. af zal op „Roe kefeller Center" in het hartje van New Vork gedurende zes weken een ochte Nederlandse wipwatermolen lustig zij nwieken laten draaien, om- lustig zijn wieken laten draaien om rige tulpen. De Franse nationale vergadering heeft zich mei 421 tegen 179 stem men uitgesproken voor ratificatie van de overeenkomst in hot kaler van het Atlantisch pact, volgens wel ke de VS. wapenen naar Frankrijk zullen zenden. IN TAL VAN GEMEENTEN in ons land doet zich het verschijnsel voor, dat er gebouwen van histori sche waarde zijn, die plotseling moe ten worden gerestaureerd. Het spreekt wel van zelf, dat deze restauratie zeer ongelegen komt in een tijd, waar in alle krachten moeten worden in gespannen, om de woningnood, zo snel mogelijk ten einde te helpen. En in vele kringen wordt dan ook de vraag opgeworpen, of het wel verantwoord is, tot restauratie van deze gebouwen over te gaan, terwijl men, als men zo veel geld wil beste den, prachtige nieuwe gebouwen of kerken of wat dan ook kan stichten. Wij zouden voor deze materialisti sche wijze van redeneren willen waar schuwen. Het is inderdaad veel ge makkelijker een nieuw gebouw te stichten, dan een oud gebouw te be houden. En we willen zelfs toegeven, dat een nieuw gebouw veel beter voldoet aan de eisen, die men in de tegenwoordige tijd aan grote bouw werken kan stellen. Wanneer men echter op deze wijze te werk zou gaan, zou dit betekenen, dat men alle banden met het verleden breekl. En daartegen menen we niet genoeg te kunnen waarschuwen. In vroeger tijden heeft men helaas te weinig aandacht geschonken aan de geslachten die later zouden komen Men sloopte en bouwde nieuw, zon der zich af te vragen, of er bij later bewoners misschien een intense be langstelling bestond voor wat het voorgeslacht heeft gebouwd, hoe het heeft geleefd en gewerkt. We staan dus op het standpunt, dat men het ouda en wat er nog van is. zo veel mogelijk moet behouden. Al komt de restauratie dan ook wat ongelegen We hebben daarin wel te bedenken, dat er geen sprake is van een hobby. Er zijn bepaalde feiten die oorzaak zijn geweest van een snel verval in de laatste jaren. Daar is de verwaar lozing gedurende twee wereldoorlo gen met de daaropvolgende perioden Daar is ook het zware verkeer, dat oorzaak is van verzakkingen, daar is het veranderde waterpeil. Deze dingen hebben tot gevolg, dat onze historische gebouwen de laatste jaren sterk in verval zijn geraakt. En tot die historische gebouwen beho ren onder meer ook de kerken. Aller wegen horen of lezen we dan ook van kerkrestauraties. En veelal komen er bij die kerkrestauraties moeilijkhe den voor de dag ten aanzien van de verdeling van de kosten van onder houd. De situatie is maar al te vaak zo, dat een Katholiek of in meerder heid Katholiek gemeentebestuur me de moet beslissen over het verlenen van een gemeentelijke subsidie. En de ontwikkeling in ons land heeft nu eenmaal gewild, dat de te restaure ren kerken grotendeels niet Katho lieke kerken zijn, die eertijds aan Katholieken hebben toebehoord. Is 't zo te verwonderen, dat de Katholie ken zich dan door gevoelsargumenten laten leiden en zeggen: Dop je eigen boontjes maar. Te verwonderen is het niet. Te betreuren echter wel. Want wij moeten het zo zien. dat deze oude gebouwen de gemeenschap toebeho ren. Ook onze Katholieke landgeno ten hebben ongetwijfeld belangstel ling voor wat vroeger heeft geleefd en gewerkt. Het is daarom te hopen, dat er over en weer begrip zal zijn, indien het geldt het behoud van ge bouwen van historische waarde. Laat Warmenhuizen geen regel worden Laat het veeleer een waarschuwing zijn. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1