tUunaaidef :n.hollandse Verdeeld België is zonder regering Millioenen mensen lijden honger in China i f -pers 1945 Kabinet van Eyskens afgetreden na meningsverschil In 53 van de 63 districlen Pseudo-vogelpest in Oosterhout Chinese nationalisten landden op vasteland - stad bezet Amerikaanse matrozen zwalkten zeven dagen op een vlot Onbegrijpelijk tr JAARGANG - NUMMER 1847 1 MAANDAG 20 MAART 19», 'A 5 DttiaTi Stichting JH TiQt Aftauid^ Exploitatie N.V. Sprekend Pepier, *"—w Abonnementen f (L30 per week t L2S per maand f 3.65 per kwart bij Yoornltbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichte» M eent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. iedacteun J. Zoonen Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200*3971 Hel Belgische kabinet is afgetreden Minister president Eyskens heeft zich Zaterdag naar de Prins-Itegcnt begeven. Een liberaal min. Dierckx heeft op een vraag van de Journalisten bevestigend geantwoord, dat de huidige regering haar ontslag beeft aangeboden. De Katholieke minister Segers heeft tegenover de jonnuüisten verklaard dat de regering Is afgetreden, daar geen enoverccnstemmiiig kon vvor- den bereikt inzake het bijeenroepen van de Yerenigde Kamers. Minister president Eyskens had derhalve besloten aan de Regent het ontslag van yljii regering aan te bieden. 'Reuter meldt, dat Eyskens na een bijeenkomst van twee uur het Bel gische Katholiek-Liberale kabinet Zaterdagmorgen zich naar het Ko- niiiklljk palels heeft begeven om het ontslag van zijn regering aan Prins Regent Karei te overhandigen. De Prins-Regent heeft het ontslag van de BelgLche regering aan- vaard. De demissionaire regering ra] de lopende zaken afdoen. De Prins-Regent heeft Zaterdagmiddag reeds met zijn raadplegingen een aanvang gemaakt. Achtereenvolgens ontving hij de voorzitter van Kamer en Senaat, Van Cauwelaert en Gillen. Het aftredende kabinet bestond nit 9 katholieken en acht liberalen. Het werd 10 Augustus van het vorig jaar samengesteld, na een politieke cri sis van 45 dagen als gevolg van verschillen tussen de partijen over de eventuele terugkeer van koning LeopoM. De socialistische partij wel- gerdc met de katholieken iu een coalitie samen te werken. De acht liberalen In het Belgische coalitiekabinet besloten Zaterdag af te treden, tenzij de katholieke part ners hun houding ten opzichte van de koningskwestie op een vergadering van het kabinet, die later op de dag zou worden gehouden, zouden wijzi gen, zo werd verklaard in de libe ralen nauw verwante kringen. De liberale ministers kwamen des morgens hijeen om te beraadslagen over de koningskwesile. Zij zouden later met de katholieken in een ple naire zitting van het kabinet bijeen komen. Het officiële communiqué dat na de kabinetsvergadering werd uitgegeven luidt regentschap eu daar dit punt niet in Stalin zou toch willen praten Volgeus het Engelse Zondagsblad The Pvople, heeft maarsschalk Sta lin besloten de westelijke mogend heden te polsen over besprekingen In de naaste toekomst ter bijlegging van de geschillen tussen Oost en West. Volgens een hoofdartikel van de diplomatieke medewerker van dit blad zal Molotoff, plaatsvervangend minister-presiden naar West-Euro pa komen met. volledige bevoedheid om namens de Sovjet Uine een rege ling te treffen.. Zestienjarige op stap met geld van grootmoeder „Het wordt me te gek, geef me «en kans". Deze boodschap Met de 16-jarige HBS.-er E. F. P. uit den Haag achter, toen hij op 5 Maart Ji. van huis wegliep. De jongeling, die wilde gaan varen, had f425 op zak, weggenomen van zijn inwonende grootmoeder. Bij Nispen glipte hij '1 legaal over de Belgische grens. De Haagse politie had ondertussen een verzoek tot aanhouding doen uitgaan betgeen tot gevolg had. dat de jonge man in Hasselt door de Belgische politie werd aangehouden. De Belgen stuurden hem naar den Haag terug waar hij Zaterdag arriveerde. Hij had nog f311 64 en 400 Belgische fr. over. Vande politie vernemen wij dat er tegen deze jongeman voogdij maatregelen worden overwogen. Myst erieuze poging tot inbraak Een agent van politie die gistermoï gen omstreeks zeven uur patrouilleer de in de omgeving van de Nieuwe zijds Voorburgwal te Amsterdam, heeft een man aangehouden, die er van verdacht wordt een poging tot iubraak te hebben gedaan bij een post zegelhandelaar aldaar. De man werd namelijk aangetrof fen toen hij over een hek klom, waar hij hij zich zodanig verwondde, dat in de Joop van dc dag hem een vin ger moest worden afgezet. De agent hield de man aan direct nadat hij deze verwonding had opgelopen en stelde een onderzoek in, waarbij de agent constateerde, dat gepoogd was bij de postzegelhandelaar in te bre- kr.i. De arrestant, die op het ogen- hl' in het Binnengasthuis wordt ver pleegd onder politiebewaking hoeft in een verklaring, die hij aan de politie heeft afgelegd, gezegd, toevallig ter plaatse te zijn gepas seerd en gestommel te hebben ge hoord. Een tweede man, die op het ogenblik spoorloos is, had hem ge vraagd eens to gaan kijken wat er «igeulijk aan de hand was. De politie Is bijzonder geïnteresseerd in deze tweede wsn. „Daar de regering er niet in is geslaagd overeenstemming te berei ken over het bijeenroepen van een gemeenschappelijke vergadering van beide huizen van het parlement, ten einde te kunnen beslissen over de in trekking van het wetsontwerp op het hot regeringsprogxam is opgenomen heeft de eerste minister besloten, het ontslag van de regering aan de Prins-Regent aan te bieden." Na de kabinetsvergadering ver klaarde de liberale minister Albert Deveze: „te hopen dat de staatsman, die belast zou worden met de vor ming van een nieuwe regering, een formule zou weten te vinden, die ook een „nationale formule" zou zijn. De katholieke minister zonder por tefeuille in het demissionaire kabi net, graaf Carton de Wiart, verklaar de tegenover de Journalisten: „ontbin ding van dé kamers wordt door nie mand gewenst. Hiertoe zou slechts In uiterste nood worden overgegaan." De liberale minister van defensie, Deveze zeide voorts nog, dat het ont slag van de regering niet betekent, dat een onherstelbare breuk is ont staan tussen de liberale en katholie ke ministers van het demissionaire kabinet. Na de opro p van de Belgische Transportarbeidersbond hebben de M berale en katholieke vakbonden hun leden geadviseerd het werk op de ge wone voet voort te zetten. Dc heer Eyskens heeft Zaterdag avond om 10 uur .10 aau <le Journa listen meegedeeld, dat hij door de Prins-Regent met een informatieve opdracht werd belast. HIJ voegde er aan toe, dat hij deze heeft aanvaard. De toenemende hongersnood lu China breidt zich uit over millioe nen mensen in elf protlncies ten zui den van de Grote Muur. Volgens berichten uit buUeulandse en Chinese bronnen nemen ziekten onder de boeren, wier weerstand Is verzwakt door ontberingen, hand ij ver band toe. Een hulpmlseie die in Hongkong uit de provincie Anhwcl is terugge keerd, heeft een verklaring verspreid waarin gezegd wordt, dat hongers nood en ziekten 53 van de 63 distric ten in de provincie hebben aange tast. De missie voorspelt, dat de toe stand snel zal verslechteren en mil lioenen zullen sterven indien niet da delijk hulp geboden wordt. Volgens de missie uit Anhwei heb ben duizeDden in wanhopige omstan digheden geleefd sinds de overstro mingen van de zomer van het vorig jaar de oogst vernietigden, huizen verwoestten, voedselvoorraden weg spoelden en vee verdronken. Doordat de dijken vande Jangtse en de Hleal op vele plaatsen bezweken, bleven grote gebieden in de herfst onder wa ter staan. Het teruglopende water op andere plaatsen, liet een laag mod der en zand achter. De winter bracht zoveel sneeuw, dat de nietige hutten, welke door de boeren uit allerlei ma Eerste ooievaars in de Elzas ,.Eéu zwaluw maakt nog geen zo mer" luidt het spreekwoord. Maar in de Elzas hecht men meer aan de gedragingen va t een andere vogel, n.1 de ooievaar, die het symbool is van deze provincie. Als het spreekwoord gelijk heeft, dan is de lent Inderdaad aangeko men in het oosten van Frankrijk, en 'vroeger dan officieel op de kalen der staat aangegeven. De eerste ooie vaars zijn er weer en hebben hun ou de nesten geïnspecteerd. Reeds In Maart ooievaars in de Elzas! Het feit is zo bijzonder dat het zeker ver meld moet worden. NederI. functionnarsi gearesteerd VERDACHT VAN HULFVKRLE- VING BIJ DE ONTVLUCHTING VAN WESTERLING. De Indonesische autoriteiten heb ben een der hoogste Nederlandse functionarissen in Indonesië dr. J. Ozinga, gearresteerd. Ds. Ozinga ad viseur van de Indonesische minister van Voorlichting, wordt er van ver dacht medegewerkt te hebben aan de ontvluchting van kapitein Westerling naar Singapore. De arrestatie werd verricht op be vel van de militaire gouverneur van Djakarta. Het is gebleken dat het voor malige vliegdekschlp Independence nog steeds radio actief is nadat het ruim drie en een half Jaar geleden bij de atoomexperimenten hij Bikini overspoeld is geweest met. door een atoombomontploffing geïnfecteerd wa ter. teriaal dat het terugvloeiende water achterliet, werden gebouwd, onder de vracht instortten. Van andere zijde wordt verklaard, datde oorlog en de economische toe stand de uitwerking van de overstro mingen de droogte en de epidemieën in vele provincies hebben verergerd. Van communistische zijde werd he kend gemaakt, dat reusachtige hoe veelheden graan naar de getroffen streken onderweg waren. Tot dusver is nog geen ruchtbaar- beid gegeven aan een eventueel ver zoek van de Chinese communisten om hulp uit het buitenland. Chinese kringen in Hongkong me nen echter, dat de aanwezigheid in Hongkong van de missie uit Anhwei erop wijst, dat zij bereid zijn hulp te aanvaarden. Onder zand bedolven en omgekomen Zaterdag is de 40-jarige arbeider K. van Dreumel uit Wychen te Nij megen in een betonnen put door In beweging komend zand bedolven en om het leven gekomen. Hij was ge huwd en vader van zes kinderen. In de Korte Molenstraat te Nijme gen is men thans bezig met het hou wen van winkels, Bij het leggen van funderingen voor een ervan was men aan het afmaken van een drie meter diepe betonnen put. die bovendien nog ongeveer drie meter beneden de be gane grond ligt. Ook van Dreumel was daar aan werk. Plotseling kwam er beweging ln een hoop los zand. Het zand stroomde de put in en be dolf van Dreumel. Pogingen om hem te bevrijden ge lukten na bijna een uur. Van D. was toen overleden. Er ia nog gedurende een uur getracht de levensgeesten te doen terugkeren, zonder resultaat. De politie stelt een onderzoek in. In Oosterbout zijn drie landbouw bedrijven getroffen door de pseudo- vogelpest. Al enkele dagen waren er symptomen die angstige vermoedens rechtvaardigden, maar door de uit slag van het onderzoek in Je serum inrichting te Rotterdam heeft men thans zekerheid gekregen. Op instruc tle van de Inspecteur van de Veeart- senijkundige Dienst In Eindhoven «ul len alle drie bedrijven geïsoleerd wor den. Alle vogels die op het besmette terrein aanwezig zijn worden ver brand. De burgemeester van Oosterhout heeft een rondschrijven tot de bevol king gericht, waarin «wordt bevolen, alle vogels en ook alle honden en kat ten binnen te houden. Hierdoor hoopt het gemeentebestuur de ziekte te kun nen lokaliseren. Op het ogenblik be staat er nog geen ernstige vrees, dat ook andere bedrijven zijn aangetast. Van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening vernemen we nog dat dit li deze week het enige geval van uitbreiding der ziekte is. Dé maatregelen die de Overheid tot bestrijding van de psendo-vogsl- pest heeft genomen, hebben voorlopig geleld tot localisering van de besmet ting- In het zuiden des lands. In totaal zijn tot nu toe in het zui den 28 besmettingsgevanen gecon stateerd, waarvan 25 In Noordbra bant, 1 ln Zeeuws Vlaanderen en 2 ln Limburg. Zaterdag is een nationalistisch com mando erin geslaagd zich op het Cbl nese vasteland te ontschepen en zich meester te maken van de stad Soeng men, gelegen aan de oostkust van de provincie Tsjekiang, op ongeveer 320 kilometer van Sjanghai. Volgens het communiqué van de nationalistische admiraliteit zouden bij deze operatie 25000 communisten in de pan zijn gehakt. Het communiqué zegt niet of het hier een afzonderlijke overval be treft of een eerste operatie van het sedert lang door de nationalistische autoriteiten aangekondigde offensief. De landing was een uitsluitend plaatselijke actie, die ten doel had de kracht van de communistische stellingen ter plaatse te beproeven. Ongeveer een bataljon Chinese na tionalistische troepen heeft de be zetting uitgevoerd. Volgens aan te Hongkong verschij nende Chinese bladen ontleende be richten zouden nationalistische auto riteiten hebben verklaard dat meer aanvallen op het vasteland van China kunnen worden verwacht, waaraan zij in het Chinese binnenland moet heer- toevoegden dat deze aanvallen onder meer ten doel zonden hebben het mo reel van de Chinese communisten, dat reeds zou zijn verminderd door de onrust onder d boeren en de toe stand van economische chaos, welke een verder te verzwakken. Een der aangehaalde Chinese na tionalistische autoriteiten verklaarde dat de nationalistische legerleiding thans de sterkte der communistische troepen op verschillende punten van de Chinese kust doet beproeven. „xulk« als voorbereiding voor een mo gelijke Inval van China". Uit Swatow wordt gemeld dat na tionalistische troepen op 13 Maart j.1. een aanval hebben ondernomen op het ln de nabijheid van Swatow gele gen eiland Namao, welke aanval e- venwel door de communistische ver dedigers werd afgeslagen. Waarnemers der westerse mogend heden te Hongkong zijn het met de Chinese nationalistische autoriteiten eens, dat de oorlogskansen voor de nationalisten in de laatste tijd aan zienlijk zijn verbeterd, doch zij ach ten voor het ogenblik de vraag van een nationalistische inval in China nog geheel hypothetisch. Wéér horlogesmokkel in Amsterdam De Donanerecherchedlenst in Am sterdam heeft in de afgelopen week een vierde groot complot van horloge smokkelaars weten op te rollen. Al geruime tijd waren de rechercheurs van de douane er van op de hoogte dat een groot complot zich met deze smokkel bezig hield. Enkele figuren hiervan zijn de laatste tijd gescha duwd en daardoor slaagden de re chercheurs erin de goed verborgen opslagplaats te ontdekken. Zij hielden deze in het oog en toen Woensdag JI. de man, die als de aanvoerder van het complot werd beschouwd, het be trokken pand binnenging, besloten zij hun slag te slaan. Korte tijd daarna verliet de man, J. G. genaamd, het perceel en direct daarop werd hij ge arresteerd. Een vrij groot aantal kost bare horloges die hij naar zijn afne mers wilde brengen, werd op hem gevonden. Onmiddellijk deed de dou ane een inval in het pand, waar voor een waarde van tienduizenden gul dens Zwitserse horloges ln beslag kon worden genomen. De arrestant is opgesloten en aan genomen mag worden dat weldra nog meer arrestaties zuilen volgen. Vestigingsverboden opgeheven Sinds korte tijd is voor een 5b-ta! branches waarop de vestigingswet van toepassing was, het besluit al* gemeen vestigingsverbod opgeheven. Voor een aantal andere branches is zulke niet geschied. Zo is dit tot op heden nog niet het geval met de slagers-, broodbakkers en banketbakkersbedrijven. Door het directoraat-generaal voor de mid denstand wordt thans overleg ge pleegd met het Ministerie van Land bouw teneinde na te gaan in hoever re ia deze branches tot een opheffing kan worden overgegaan. De vestigingswet kleinbedrijf blijft evenwel bestaan totdat een nieuwe vestigingswet kleinbedrijf die thans wordt voorbereid, is aangenomen. Ontploffing bij Philips In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 1 uur is er in een der machinekamers van het complex Emmasingei der NV. Philips Gloei lampenfabrieken een vrij hevige ex plosie voorgekomen. Alhoewel zich op het tijdstip der explosie ln de machinekamer 4 per sonen bevonden, kreeg niemand enig letsel. E>e materiele schade aan ge bouwen en machines daarentegen is aanzienlijk. Enige stagnatie van betekenis is echter niet te verwachten, aaugezien men onmiddellijk met de opruimings werkzaamheden is begonnen. Omtrent de oorzaak tast me» nog in het duister. Prins Is terug Koningin Juliana en de drie oud ste prinsesjes waren gistermorgen op Schiphol aanwezig, toen om 10 mi nuten over half tien het ltjntoestel van de KLM. uit Amerika arriveer de, waarmede Prins Bernhard in ons land terugkeerde. Een funclionnaris van de Ame rikaanse commissie voor de atoom energie heeft medegedeeld, dat voor de burgerverdediging een geigerap- paraat is geconstrueerd voor het aan tonen van radio activiteit tengevolge van atoombomaanvallen, dat groen licht toont bij afwezigheid van radio activiteit, geel licht bij een radio-ac tiviteit die voor de mens gevaarlijk beginj, te worden en rood licht, wan neer er een dusdanige radio-activiteit is, dat men dekking moet zoeken. Generaal Muir Fairchlld, vice- chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, is Vrijdagavond in de leeftijd van 55 Jaar aan de gevolgen van 'n hartaanval overleden. De Ruyter bracht record van 368 op 391 In de tweede partij die Zaterdag le Hilversum in het tournooi om het kampioenschap groot biljart, libre ln h-:. Hollandt. Huys te Hilversum ge- Bpeeld werd is Kees de Ruyter er in geslaagd het record dat hij Donder dag met 368 als hoogste serie vestig de te verbeteren. In zijn partij tegen P. van de Pol scoorde hij een serie vau 372 en als hij de 500 op dat mo ment niet had bereikt, had hij er nog vele aan kunnen toevoegen. Van de Pol behaalde in deze partij slechts 106 punten. Volgens uit Sjanghai gakomen Chinese zakenlieden te Hongkong hel pen geüniformeerde Sowjet Russi sche militairen de Chinese communis tische manschappen bij de bedie ning van destijds op de Duitsers ver overde stukken luchtafweergeschut op tenminste enkele van Sjangbais vliegvelden. HET LEVENSPEIL van het Ne derlandse volk daalt. Dat wordt aangetoond door de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Sinds de devaluatie is het le vensonderhoud 7.6% duurder gewor den. Daar staat tegenover voor een bepaald deel van het volk een loons verhoging van 3%, voor een ander deel een lichte verhoging van de winstmarge van de in prijs gestegen producten en voor een heel groot deel van het volk niets. Misschien is het juister te zeggen: Iets negatiefs. Minder verbruik. Aanhalen van de bui* t iem. Fr is ook een gedeelte van ons volk, dat weinig last heeft van een verhf ging van de prijzen. Het is het gedeelte, dat over een zeer behoor lijk inkomen beschikt. Het deert hen niet, indien de prijzen stijgen. In het ergste geval sparen ze iets minder. Ze kopen er in geen enkel geval ook maar iet3 minder om. Dat is voor dat deel een gelukkige, zij het bevoor rechte positie. Er zal niemand zijn. die hen dez* positie niet gunt. Maar eT zullen er wel velen zijn. die hen benijden. Het is toet immers niet prettig, indien men evengoed als de meer gelukkigen in onze samenleving, dagelijks een niet geringe portie arbeid verrichten daarvoor een loon ontvangt, dat tot de inkomsten van anderen in geen verhouding staat. Het is natuurlijk niet verstandig om deze mensen te benijden. Er kun nen zo veel argumenten worden aan gevoerd voor het verschil in levens omstandigheden. We weten het. Maar onbegrijpelijk vinden we de jalouzie van de minder bedeelden niet Er ft iets anders, dat wij onbegrijpelijk vinden. Er heeft in het Parlement in de afgelopen week een debat plaats gehad over de wijziging in de divi dendstop. En in dat debat is er sterk op aangedrongen, dat de dividendstop binnen de kortst mogelijke tijd zal worden opgeheven. Zo ver is het voorlopig nog niet. Het zal nog wél - even duren. Maar tekenend voor de mentaliteit was dit debat wel hl hoge mate Er was sprake van een scherpe scheidingslijn ln het Parlement. Aan Je ene kant vond men de socialisten en communisten, die de dividendstop wilden handhaven, aan de andere kant alle overige partijen, die haar zo snel mogelijk willen opruimen. Een standpunt, dat onbegrijpelijk is en het kan bijna niet anders, in het kamp van dc niet-bezitters een levendige ontstemming zal veroorza ken. Wat ons hier werd vertoond was een staaltje klassestrijd van bovenaf geredigeerd. Op een moment, waarin blijkt, dat de lonen van de arbeiders al weer niet zijn aangepast aan df ge stegen prijzen, dat degenen die geen enkele inkomstenverhoging hebben gehad in bliarder omstandigheden beginnen te verkeren, heft het koor dat de belangen van de wei-bezitters heet te vertegenwoordigen, een Hed aan. waarvan de hoofdmelodie is: Dividend vrij, lonen bevroren. Het demonstreert duidelijk, dat er heel veel mensen zijn. die als ze in wat beter doen zijn geen oog hebben voor de noden en behoeften van het overgrote deel van het volk. Het toont aan dat ze zelfs bereid zijn om maat regelen te bepleiten, waardoor het rechtsgevoel van dat volksdeel in ernstige mate gekrenkt wordt. On begrijpelijk deze houding, als men zoveel sociale onrust in de «'-eld ziet. v- 2. Het reparatieschip van de Ameri kaanse Marine „Comsteck" heeft Za terdagavond laat 26 Amerikaanse ma tvozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten hebben doorgebracht, in de van haaien wemelende wateren vun de Stille Oceaan. De mannen waren afkomstig van het kleine geleideschip der Ameri kaanse Marine „Elder" waarop 10 Maart midden op de Oceaan brand uitbrak na een ontpolffing in de ma chinekamer. De .Comsteck" heeft geseind, dat de schipbreukelingen afgezien van ernstige verbranding dooide zon, er goed aan toe waren. Volgens de overlevenden zijn drie officieren en 11 leden der bemanning op het schip achtergebleven om de brand te blussen. Zij hadden het be vel gekregen het schip te verlaten omdat de kapitein vreesde, dat de zich aan boord bevindende munitie tot ontploffing zon komen en het vaartuigje hierdoor volkomen vernle llgd zou worden. Later werd gemeld, dat ook de op varenden van de „Elder" ln goede welstaud verkeren. Dc Amerikaanse senator Wil- Mam Langer, republikein uit Noord Dakota, zou vj-igens de New York Daily News van plan zijn een wets ontwerp in te dienen bij wijze van amendementen op eon wetontwerp v. senator Edwiu Johnson democraat uit Colorado over federale contro le op films, acteurs en regisseurs, tsrekkende tot deportatie van Charlie Chaplin en anderen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1