Cbe C kmaadei* N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Havenarbeiders van Antwerpen legden 24 uur het werk neer Dreigende taal van Walen „Leopold III zal nimmer meer de koning der Belgen zijn" 5, JAARGANG NUMMER 184? DINSDAG 21 MAAKT 19M IttftT» Stichting Tkf» Zxploitati» N.T. Sprekend F» plet, ***-—tr Abonnementen f 0.30 per week t L23 per maand f 3.(13 per kwart bfl rooruitbet Advertenties 14 et p. mm u famllleberiehten 18 cent BQ contract aanzienlijke korting Verontw. iadacteuii J. Zoonen Bureaui JUdderilraat. heek Oudegracht I TeL X 2100'-397t: Terwijl Eyskens onderhandeld: TckwIjl («aston Eyskens in zijn kwaliteit van informateur besprekingen voerde met de voorzitter van de liberale partij is in de haven van Ant werpen een staking uitgebroken. In antwoord op de oproep van de Belg! echo Traiisportarbeldersbond hebben ongeveer 2500(1 havenarbeiders hot werk neergelegd, om te protesteren tegen ecu eventuele terugkeer van koning Leopold. Het percentage arbeiders, dat bij deze waarschuwings- «taking van 24 uur betrokken is, be-drnagt bijna 70 procent van het to taal aantal Antwerpse havenarbeiders. Ook het personeel van de haven- ad ministrut ie beeft het werk neergelegd. I)e katholieke havenarbeiders die gehoor hebben gegeven aan de oproep vande Christelijke Vakbeweging nemen niet aan de staking deel en werken onder bewaking van de po litie. Het personeel van de kranen en laadbrnggen, alsmede dat van de sleep boten, werkte niet doeli hield zich wel gereed om in gevallen van nood onmiddellijk de helpende hand te bieden. Het Belgische socialistische vak verbond het grootste in het land zon een plan bespreken voor een „progressieve staking" van twee da gen in de volgende week en drie da gen in de daaropvolgende week om de koning tot troonafstand te dwingen In Vlaanderen werd efchter door verschillende vakverenigingen, die bij het socialistische verbond zijn aan gesloten verklaard, dat zij niet aan een „zuiver politieke staking" zou den deelnemen. De nationale raad van de Belgische socialistische partij heeft Zondaga vond een resolutie aangenomen, waar in werd verklaard, dat de koning niet meer in staat is de eenheid van de Belgische natie te verzekeren. In de resolutie wordt de oprichting van actie-comite's uit partij en vak verbond voorgesteld, die „hun actie met alle middelen zullen voortzetten tot koning Leopold begrijpt, dat de belangen van het land zijn persoon lijke belangen ie boven gaan". De Walen hebben Zondag ver klaard, dat zij bij een terugkeer van de honing een nieuwe volksraadple ging zullen eisen ditmaal om het land in drie autonome delen te split sen. De anti-Leopoldistisclie leider Deliou- se verklaarde: „Wij zullen een vast besloten strijd voeren. Wij zullen geen duimbreed toegeven aan de Vlaamse meerderheid. De Housse deelde mee, dat de per manente commissie van het Waalse congres Zaterdag had besloten, dat de Walen bij een terugkeer van ko ning Leopold een splitsing van bet land in Wallonië, Vlaanderen en Brussel zouden eisen. Vermiste schilder is verdronken Met stoffelijk ovevschot van de 51 jarige schllderspatroon D. L. Ooster hof, die sinds 21 Februari werd ver mist, is gistermorgen uit het Spaar ne onderde gemeente Haarlem opge haald. O. was uii, zijn woning verdwenen en was in het bezit van ecu aanzien lijk bedrag aan geld. Naar aanleiding van deze vermissing stelden de Haar lemse en Amsterdamse politie een uitgebreid onderzoek in. De Haarlemse politie deelt mede, dat zij omtrent de vraag of biev een misdrijf of een ongeluk in het sp?l is, nog geen zekerheid heeft Op het Tijk werd een bedrag aan geld aan- retroffen. Enige personen, die naar aanlei ding vande vermissing van O. in be waring waren gesteld, worden voor lopig in verband met. het onderzoek nog vastgehouden. Watersnood in Australië In Zuid-Oost-Australië is 500 vier kanten km. weideland als gevolg van zware regens overstroomd Verschil lende steden worden door het water bedreigd. In centraal-Australië werd de spoorweg naar het noorden door overstromingen vernield en Je tele foonverbinding tussen Melboume tn Sydney werd door storm verbroken Inbreker doodgeschoten Zondagmiddag werd in de gemeen te Waalre de 26-jarige F. E. Klompen houwer, die al verschillende keren voor inbraken was veroordeeld, ge arresteerd. Drie wachtmeesters von den hem op de vliering van het huis Aan zijn verloofde. Bij het overbren gen naar bet gemeentehuis rukte hij zich plotseling los. Ondanks waar schuwingsschoten vluchtte K in het naast de weg groeiende kreupelhout. I'oo der latere schoten trof K in de l-mdenen. Voordat Geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig was bleek hij overleden. - Deze week zullen te Brussel lus sen Nederlandse en Belgische verte genwoordigers besprekingen worden gevoerd over de invoer van Neder landse kaas in België. Op Highbury vond een voelbalwed «trijd plaats tussen een Engels jeugd- elftal en een team van jeugdige' Duit se voetballers. Laatstgenoemden vrou ne-: de wedstrijd met 31. »*bgen af xannetsahijn Zwakke tot matige wind, hoofdxake lijk uit Westelijke richtingen. Overwe gend droog weer met opklaringen en weinig ver3nJcring in temperatuur- In d uacht en echtend plaatselijk nevel of mist. Op twee plaatsen In de buurt van Leuven, te Linden en Erps-Kwerbs. is bet Zondag tot een revolvergeyecht gekomen tussen voor- en tegenstan ders van de koning. Er wordt getu melding gemaakt van slachtoffers. De politie vond later een „aanzien lijke hoeveelheid" munitie in liet huis van een lid der anti-koningsge zinde groepen. In Brussel ie gistermorgen in de fa briek van Nastor Martin eveneens een staking uitgebroken. Ongeveer 500 ar beiders legden het werk neer. In de depots van de Brusselse tramwegen werden affiches aangeplakt, waarin het personeel wordt uitgenodigd om ook te staken. Tot op heden is zulks nog niet. geschied. Volgens het partijloze Belgische blad ,.Le Soir" heeft het Verbond van het Brusselse trampersoneel be sloten alles in het werk te stellen om de terugkeer van koning Leopold te verhinderen. „We zullen lachen om de tanks" Met Pasen zal er geen putsch cn geen oproerigheid te Berlijn zijn, zo heeft de burgemeester in Oost-Ber- lUn. Friedrich Ebeit, op een verga dering van de „vrije Duitse jeugdbs- weging" verklaard. De Britten en A- merikanen mogen aan de sectorgrens zo veel tanks opstellen nis zij maar willen, wij zullen er orai lachen. ,,De Duitse jeugd, zo vervolgde E- bert, zal zijn blauwe banieren naar Berlijn dragen en de oproep tot vriendschap mei alle anden zal door de brandeiiburgerpctort naar West- Berlijn, West-Duitsland en de gehele wereld klinken. De West-Berlijnse autoriteiten heb ben kortgeleden het verzoek van de beweging, om een mars door West- Berlijn te mogen houden, afgewezen. 't Blijft onrustig in Italië Bij straatgevechten lussen commu nisten en neo-fascisten In geheel Ita lia zijn naar schatting 30 personen gewond. Het ernstigste van deze Incidenten gebeurde te Ceglie Massapico bij Brlndi8i in Zuid-Italië, waar een ge wagende communistische patrouille een groep neo-fascisten verraste bfl bet kalken van leuzen op een muur. De communisten sloegen opj de fas cisten in. Toen de politie arriveerde, waren van beide partijen tien mannen gewond. Te Piacenza ten zuiden van Milaan hielden communisten een protestbij eenkomst voor het neo-fascistische hoofdkwartier. Toen verschillende fascisten naar buiten kwamen, wer den zij door de communisten ingeslo ten. Vijf van hen werden bij een daar opvolgend gevecht gewond. Giovaimi Mauciui. een conciërge te Rome, heeft een beloning van 1.500.000 lire voor het terugbezorgen van een actetas met 18 millioen lire van de hand gewezen. „Geld geeft te veel zorgen" zcide Mancini. Eyskens heeft wel kans van slagen In politieke kringen te Brussel is men algemeen van oordeel, dat Eys kens zal trachten opnieuw een katho liek-liberale regering te vormen. En kele liberale ministers uit bet vori ge kabinet, die al te zeer gebonden zijn door de anli-Leopoldistische hou din; van hun federatie, zouden vol gens deze kringen vervangen worden door Vlaamse liberalen en men noemt hier de namen van oud-minister Ju- üus Hoste en het kamerlid Sabbe. Ook acht men het waarschijnlijk, dat de liberale ministers, uit de afgetre den regering, Lilar en Van Glabbeke die zich sterk vóelen door het resul taat van de volksraadpleging in hun arrondissement en voorstanders zou den zijn vdu de terugkeer van de koning, jn een katholiek-liberale coa litie zullen worden opgenomen. Van katholieke zijde ontveinst men zich intussen niet, dat de regerings crisis enigszins als een verrassing gekomen is en sommige Vlaamse bla den tonen zich zeer gebelgd over ds houding der liberale ministers. Twee atoomgeleerden verdwenen Volgens de „Dailey Capbic" zijn tWc3 vooraanstaande In de VS gebo ren or^-ngeieerden „plotseling uit Engelsrj'i verdwenen". Men neemt aan. dat zij zich naar de VS hebben begeven. De speciale afdeling van Scotland Yard heeft het federaal bu reau van Onderzoek (FBI) te Was hington om opsporing verzocht, al dus het blad. Beide geleerden zijn enige maanden in Engeland geweest en hebben toegang gehad tot een groot gedeelte van de geheimste werk zaamheden op atoomgebied te Har- wel!. Hevige gevechten in voorstad van Tokio In een voorstad van Tokio, heeft de politie een gevecht geleverd met meer dan 1000 Koreanen, 119 politie mannen werden gedood, meer dan 130 Koreanen gearresteerd. Het ging om de ontruiming van een gebouw, dat vroeger in bezit was van de verbo nden pro-communistische organisa tie „Koreaanse onderdanen in Ja pan". De 33 Koreaanse families die het gebouw moesten ontruimen, had den zich met stokken en stenen ge wapend Na een gevecht van twee u. werd het gebouw door de politie be zet. e Le Peuple waarschuwt: de verdedigers van Leopold III ge waarschuwd. Indien zij de zaak vau hun meester boven die van het land stellen, zal hen van antwoord ge diend worden op een wijze, die iedere verwachting te boven gaat. Het blad schrijft tenslotte: „Men tart. niet ongestraft de meerderheid der Walen en der Brusselse bevol king en meer dan 30 pCt der Vlaam se bevolking Leopold III zal nimm :r meer de koning der Belgen zijn." Het hoofdbestuur van de Belgische Communistische partij heeft tijdens een gehouden vergadering een rap- feort van het lid van het politieke bu reau aangehoord, waarin een beroep wordt gedaan op de socialisten., het eenheidsfront tussen socialisten en communisten te verstevigen en uit te breiden, teneinde de terugkeer van koning Leopold te verhinderen. Het bestuur heeft tenslotte een resolutie aangenomen, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid de eenheid yan actie, die de laatste dagen werd yerwezenlijkt tussen de socialistische en communistische arbeiders met be trekking tot de koningskwestie uit te breiden. Het socialistische blad „Le Peuple' van gistermorgen stelt in het licht, dal de stakingen tot nu toe slechts het karakter van een waarschuwing droegen aan het adres van de voor standers van koning Leopold Deze sta kingen, aldus het blad, zijn ontstaan, onmiddellijk nadat de beslissing van de vorst bekend werd, de verenigde Kamers bijeen te laten komen om de wet op het regentschap af te schaf fen. Zij hébben in lret algemeen niet langer dab 24 uur geduurd en het al gemeen Belgische vakverbond heeft de leiding van deze stakingsbeweging vast in banden. Het blad betoogt daarna, dat zodra de democratie op het spel Maat, de staking de meest wettelijke vorm van verdediging is. De ergste fout, die de verdwaasden van het „Leo-rezisme" zouden kunnen begaan, is te geloven, dat do demonstraties thans een ein de hebben genomen. De arbeiders, aldus 'Le Peuple, zijn in alarmtoe stand en zij zullen dat blijven. De re actie heeft een bewijs van kracht willen zien.e» provocaties zullen niet onbeantwoord blijven. De Leopoldis- tische kliek, zo vervolgt het blad, die zich in slaap sust met de gedachte, dat deze stakingen nog geen alge mene staking betekenen, doet er goed aan zich niet aan illusies over le geven. De algemene staking is trou wens slechts een der middelen om de terugkeer van de koning te verhin deren. Sedert maanden en jaren zijn Relletjes in New Delhi In de Indiase hoofdstad, New Delhi zijn gisteren door verschillende ver spreide aanslagen 2 personen om het leven gekomen en 19 gewond. De incidenten gebeurden, toen voor bijgangers werden aangevallen door personen, die terugkeerden van een bijeenkomst, georganiseerd door de extremistische Mahasabba Hindoebe. weging. Er werden ook enkele winkels gepluu derd. Blijkens een officieel communi qué hebben do incidenten slechts en kele minuten geduurd en weiden zij onmiddellijk gelocaliseevd. Paarden gedood door muizentarwe Twee paarden van een veehouder te Rumpt in de Betuwe zijn gedood door het drinken van water dat met muizentarwe was vergiftigd. Doordat een zak met dit vergif van een plank viel, was een deel van de inhoud in de drinkbak van de paarden terecht gekomen. Een derde paard dat zwaar ziek is hoopt men in het leven te kun nen houden. De koeien, die ook van het ver giftigde water dronken, hebben hier van geen nadelige gevolgen ondervon den. Nieuw wereldrecord piano spelen De Duitse dirigent en pianist Hein*. Arntz heeft een wereldrecord geves tigd door zonder onderbreking 5 da gen en twee uren plano te spelen. Het Duitse Nieuwebureau voegt er aan toe, dat Arntx zijn in 1931 ge vestigd record heeft gebroken en dat hij op het einde van zijn prestatie blaren op zijn vingers had. Flirten de Russen met Japan Volgens het Britse blad „Sunday Cbronicle" worden thans op het Ja- janse ministerie van buitenlandse za ken Sowjet-voorstellen besproken o- ver het teruggeven van de Koerlllen aan Japan en het tekenen van een overeenkomst voor een omvangrijke handel tussen Japan en communis tisch China. Volgens de correspondent van het blad te Tokio vormen de voorstellen een onderdeel van een „krachtige sowjet-campagne voor een vredes verdrag om ten koste van de Ame rikanen de gunst van het Japanse volk te winnen en de Amerikanen het land uit te krijgen". „De Sowjet-Unie hoopt voordeel te trekken van de krachtige en groe iende oppositie van het volk tegen het behouden van Japanse bases door de Amerikanen na de ondertekening van. een vredesoverdrag", aldus «Je correspondent. Oplichter gaf zich uit als bisschop Een oplichter, die zich sedert enige weken uitgaf voor bisschon. me mgr. Bellet is ontmaskerd. D? val6e prelaat die de bisschopsring droeg en welbespraakt was, werd te Geneve spoedig bekend. Hij ging bij na elke ochtend de mis lezen en woon de onlangs de vertoning van een film bij over godsdienst, waarbij hij een schitterende toespraak hield, 'n collecte bracht hierdoor 350 Zwit serse frank op. Begin Maart, begonnen de kerkelij ke .autoriteiten te Geneve evenwel arg waan te koesteren naar aanleiding van enige vergissingen, die de z.g. Bisschop tijdens een kerkelijke plech tigheid had begaan. Het was niet mo gelijk. dat een bisschop dergelijke fouten kon maken. In het brevier van de z.g. bisschop vond men bovendien verdachte foto's, de geestelijkheid waarschuwde de politie, die een on derzoek Instelde. De papieren van de betrokkene warén in orde. De kerke lijke overheid kon evenwel het bis dom niet vinden waartoede oplich ter beweerde te behoren, toen de val se bisschop gewaar werd, dat 2ijn bedrog zou uitlekken, verliet hij in allerijl Zwitserland, juist toen de po litie er in geslaagd was zijn wave i- dentiteit te achterhalen. Het betreft hier een oplichter met internationale faam. Volgens de politieke correspon dent vande Daily Mail is mevrouw Frosell de Roemeense echtgenote van een in India wonende Engelsman niet meer gezien sinds zij Maandag jl. een bezoek had gebraebt aan het Britse consulaat te Boekarest. Zij wilde zich bij haar echtgenoot voe gen. Haar zoontje van zeven jsar zon zich in de hoede vande Britse legatie te Boekarest bevinden. De uitweg Sancties op komst tegen drie der Zuid-Amerikaanse staten Een door de raad der organisatie van Amerikaanse landen ingestelde oommissie van onderzoek heeft sanc ties aanbevolen tegen Cuba, Guate mala en de Dominicaanse republiek, indien de landen zouden voortgaan de Vrede in het Carribische gebied in ge vaar te brengen. De commissie, die bestaat uit ver tegenwoordigers van Bolivia, Colum- bia, Ecuador, Uruguay en de Verenig dé Staten, verklaart dat de drie lan den. zijn betrokken in samenzweringen en pogingen lot invasie, die het Car ribische gebied 3 jaar lang in beroe ring hebben gehouden. Haar rapport, dat niet is vervat bi de gebruikelijke diplomatieke eu- phemismen, noemt personen op hoge posten en beveelt instelling van een commissie van toezicht aan. De raad, die het rapport gisteren gepubliceerd heeft, is de ceutrale or ganisatie van de 21 Amerikaanse re publieken. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een klacht van Haiti, dat de regering der Dominicaanse re publiek had deelgenomen aan een mis lukte samenzwering tegen de regs- ring van Haiti. De Dominicaanse republiek aut- Australië's bevolking moet verdubbelen De Australische minister voor de voorzieningen en de ontwikkeling der hulpbronnen, Richard Cagey, heeft voor de radio verklaard, dat „ons onbetwiste recht op het. gezit van Australië zeer wel mogelijk bedreigd zal worden, indien wij onze bevol king binnen de kortst mogelijke lijd niet verdubbelen". De industrie dien de ontwikkeld te worden en men be hoorde de natuurlijke hulpbronnen snel te exploiteren. Australië moest zich ontwikkelen „omdat ons bestaan als een onafhankelijk volk op het spel staat". woordde met. dergelijke beschuldigin gen te uiten aan het adres van Cuba Guatemala en Haiti. Zowel Haiti als de Dominicaanse republiek die op het zelfde eiland liggen, verzochten om toepassing van het verdrag van Rio de Janeiro, dat voorziet Jn wedevzijd Se bijstand om de vrede op de wes telijke halfrond te bewaren'. Volgens het rapport had Haiti de actie der drie andere landen niet uit gelokt of op andere wijze aanleiding ertoe gegeven. De raad van de organisatie van A- merikaause landen zal 3 April bijeen komen om het rapport en evenïueK maatregelen të bespreken. Honkballers contra de koude oorlog Het Amerikaanse nationale honk- balcongres heeft Stalin verzocht toe te stemmen in een uitwisseling van honkbalploegeu om ertoe bij te dra gen, „dat de koude oorlog niet heter wordt". De Voorz. van hét congres heeft Stalin voorgesteld twee Russische honkbalkampioensploegen naar Ame rika te sturen, waarop het congres een Amerikaanse en een andere wes telijke kampioensploeg in Rusland zou laten uitkomen. Een afschrift van de brief is aan president Truman gezonden. ZESTIG YOETBALENTOI'SI ASTEN IN GEDRANG GEWOND Zestig voetbalenthou8insten werden in het gedrang gewond toen de loket ten van de naast elkaar gehuisveste voetbalclubs Liverpool en Everton werden geopend voor de voorverkoop van de halve bekerwedstrijd, welke Zaterdag 25 Maart tussen beide, elf tallen wordt gespeeld. Zeven van hen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. IN ONS ARTIKEL van gisteren hebben we er op gewezen, dat 'I leven in Nederland angstwekkend duur begint te worden. We verraden geen geheim als we als onze mening kenbaar maken, dat we in loonsver hoging zonder meer geen uitkomst zien. We hebben er meermalen van getuigd. Maar toch zal er iets moeten gebeuren. En als we ons daarvan be wust zijn en daarbij voor het volle geen vdsgobering willen aanvaarden, dan zult u waarschijnlijk nieuwsgie rig worden naar de wijze waarop wij uit de impasse willen geraken. We willen daarbij op de voorgrond stel len, dat men er niet uitkomt als men geen ingrijpende maatregelen durft nemen. En aangezien wij het helaas niet om het zeggen hebben, zal e* van een ingrijpen als door ons ge wenst wel weinig komen. Dat mag ons er echter niet van weerhouden om in naam van de sociale gerechtig heid en de Christelijke naastenliefde klanken te laten horen, die menigeen onwelluidend in de oren zullen klin ken. Ei' is in Nederland een veel te groot verschil tussen de verschillende be volkingsgroepen. We bedoelen wat 't inkomen betreft. Wel heeft men ge poogd door middel van een sociale belasting politiek het verschil kleiner te maken, maar men is er slechts voor èen gering deel in geslaagd. De middelen om belasting le ontduiken zijn nog steeds in voldoende voorraad aanwezig. Vooral in handel en in dustrie worden ontzaglijke kapitalen verdiend. De devaluatie, die voor !t volk als geheel een schadepost bete kent, het leven is er immers tegen de tien percent duurder door gewor den, is voor industrie cn handel een aanzienlijk voordeel geworden. Indien men aanneemt dat de grond stoffen, de halffabricaten en de eind producten ten gevolge van de deva luatie duurder zijn geworden, zijn ook de winsten er door gestegen. Zo lang er een streng gehandhaafde prijsstop was, ondervond de handel schade van de devaluatie. Nu voor een groot aantal artikelen de prijs stop is opgeheven, vloeien de inkom sten te rijkelijker. Want nog altijd geldt, dat men aan een rijksdaalder meer kan verdienen dan een guldci). Een handelaar, die voor de oorlog voor honderdduizend gulden omzette en daaraan netto tien percent won. had een inkomen van tienduizend gul den. Indien ten gevolge van de ge stegen prijzen zijn omzet in gehl ver drievoudigd is en zijn omzet in goe deren het zelfde is gebleven, heeft hij bij de zelfde hoeveelheid arbpid een inkomen van dertigduizend gul den. Er is een uitweg: De winstmarge moet omlaag. Tot dusverre heeft men angstvallig gewaakt dat de lonen niet omhoog renden. Terecht. Omdat er 'n prijsstop was die te grote excessen tegen ging. Maai- nu zal zonder aan zien des persoons moeten worden in gegrepen in de particuliere onderne merswinsten. Men heeft tot dusverre niet geschroomd, als het ging om pro ducten die van boeren en tuinders afkomstig waren. Maar men had een heilig respect voor de industrie. Zelfs op dit ogenblik vraagt men dringend maatregelen tegen de te hoge aard appelprijzen. Maar waarom geen maatregelen tegen de schreeuwend dure textiel? Waarom niet tegen het schoeisel? Waarom niet tegen ander» industriële producten? Er is een uif- weg. Maar die uitweg willen, bete kent. dat men zal moeten breken met de lot dusver gevolgde politiek en radicaler zal moeten aanpakken. Er mogen «een heilige huisjes meer zij"

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1