KAPPIE Suriname kan nog wel wat Nederlandse emigranten gebruiken LIMTTi HAAR KONINKRIJK Pachtkweslie Wieringermeer voorde Centrale Grondkamer Het beroep op de uitspraak van de Grondkamer Noordholland Pers ongerust over garanties aan de nieuwkomers Verpachter en pachters in beroep Zoals bekend mag zijn heeft de Staat der Nederlanden, middels 't Domeinbeheer Rentambt Wieringermeer voor een aantal pachters. 45 stuks, als voorwaarde bq het opnieuw inhuren van de bedrij ven een aanmerkelijk hogere pacht bedongen als de huidige. De pachters zijn hiertegen in verzet gekomen enhebben via hun organisaties een actie tegen dezerzet gekomen en hebben via hun Op 14 November 1919 heeft deze kwestie voor de Grondkamer te Alkmaar gediend en op 24 November heeft de Grondkamer uit spraak gedaan, waartegen zowel de pachters als de verpachter, de Staat der Nederlanden in beroep gegaan zijn bij de Centrale Grondkamer te Arnhem. Maandag heeft de Centrale Grond kamer te Arnhem, in een speciale gitting in het gerechtsgebouw te Alk maar de partijen die beroep hebben fangetekend op de uitspraak van de Grondkamer gehoord. Voor de verpachter waren aanwe tig de heren mr. Bakker van het mi nisterie van Financiën, afd. Domei nen en de Rentmeester van het Do meinbeheer Rentambt Wieringer meer, de heer ir. A. Ovinge. Voor de pachters traden als ge machtigden op de hiren K. v. d. Veen, J. A. Bergmans, W. van Zadel- hoff, terwijl de heer G. P. Kistema ker als secretaris van deze commissie fungeerde. Verschillende pachters, die bij de verhoging betrokken waren woonden als belangstellenden deze zitting bij, terwijl ook vanuit de Noord Oostpol der, waar een ongeveer gelijke kwes tie aan de orde is, ook een paar af fevaardigden pachters geinteresseerd de debatten volgden. Het verweer van de Staaf Van de zijde van Domeinen werd gevraagd om de beschikking van de grondkamer te vernietigen, de pacht jiryzen, waarvan de Staat herziening heeft gevraagd, te bepalen op de door de Staat verlangde bedragen en de ter goedkeuring voorgelegde pacht Overeenkomsten resp. pachtwijzigings overeenkomsten ongewijzigd goed te keuren. Een en ander wordt gemotiveerd aan de hand van een rapport van de Rentmeester, dd Februari 1944, waar ln deze enige beschouwingvn heeft ontwikkeld over de pachtwaarde van do gronden in de Wieringermeer, vergelijking met enige andere land bouwgebieden. De Staat heeft aan de met betrek king tot de gevraagde pachtovereen komsten gemaakte berekeningen van bedrijfsuikomsten ten grondslag ge legde rapporten van het LEI. Aan de hand van het door deze berekeningen (waarin geen pacht is opgenomen) uitgewezen bedrijfsover schot heeft de Staat de pachtprijzen bepaald, welke de pachter een rede lijke winst waarborgen. Behalve de door de opgesomde voordelen, die de pachters in de Wie ringermeer hebben, voegt de woord voerder van de Staat er nog enige aan toe, waartegenover volgens de Staat geen middelen staan. Deze voordelen zijn: 1. Besparing op de nodige trek kracht van 60 paardenuren per ha ad plm 0.67 per uur of pl.m. f40 per ha; k Minder verschil in kadestralen en femeten maat. gewaardeerd op f8 per ha; t. Grotere vrijheid van vruchtopvol ging, gewaardeerd op f4 per ha; 4. Geringer kosten van onderhoud tn afschrijving op werktuigen ad 10 pCt of pl.m. f 6 per ha; I. Drainage en gunstige waterhuishou ding. gewaardeevd op f20 a f30 per ha. Hei verweer der pachters De heer K. v. d. Veen, die het ver Weer namens de pachters uitgebracht Voerde in het beroep de volgende punten aan; Da classlficatiecijfers Wieringer meer staan op zich zelf en zijn alleen voor intern gebruik bedoeld en ge schikt. Ze hebben geen verband met gronden elders. Classificatie 100 Wieringermeer kan dan ook niet zonder meer wor den vergeleken met gronden op het oude land cn zeker niet met de beste gronden. De hoogst toelaatbare pacht op het oude land is h.i. dan ook geen goede maatstaf Hc.ge kosten van herstel voor de ve pachter ,als gevolg van de innun datie kan volgens de mening van ae pachters nooit een motief zijn voor pachtverhoging. Zender innundatie zou dan de pacht niet verhoogd zijn is hier de -consequentie van dit argument. Hier komt nog bij, dat de pachters zelf ook zeer groe schade hebben geleden ten gevolge van die innundatie. Vervolgens keurt de Grondkamer ook nog goed boven de hoogsttoel ia:_ baie pacht een extra pacht van 165 per ha voor tuinbouwproducten er. t2C per ha voor de gemengde tuin bouw akkerbedrijeen. H«t is mitsdien op bovenstaande gre ruien, dat de pachters in be.ctp komen bij de Centrale Grondkamer tegen de beslissing van de Grondka- mer voor Noordholland, genomen cp 14 November 1S49, waarbij ten op zichte van :ebei der verzoekers de voe.- hem gel du de pachtprestatie. als pachter van de Staat der Nederlan- mee is vastgesteld geworden met hel v-.i/oek de beslissing, waartegen berosp. te vernietigen en opnieuw rechtdoende, de pachtprestatiën vast le stv.lli n met in achneming van het bovef.staande. Cp dit beroep volgde door de heer v. d. Veen nog een uitvoeriage tos lichting alsmede op- enaanmerkingen op liel beroepschrift Yan de minister van financiën. Uitvoerig gaat spr. op verschillen de punten in, die de minister als voor de:en in de Wieringermeer aanhaalt. Met name de sterke kunstmestgiften die toegepast moeten worden in de Wieringermeer. Punt voor piint wor den de stellingen van de minister op deskundige wijze weerlegd, zo ook het beroep van de minister op het rapjxut an de Rentmeester van Fe bruari 1944, wat voor het heden geen betrouwbare gegevens meer kan bie den. Gewezen wordt vervolgens op het feit. rlit door de minister een goe de waterhuishouding wordt aange voerd Aan de hand van feiten wordt dit deer de pachters ontkend. Het mo tief van de minister over de bespa ring op trekkracht wordt eveneens bestreden, terwijl verder wordt ge- weze op het aantrekken van werk krachten van de buiten de gemeente, hel ontbreken van voldoende arbei ders .veilingen, het onderhoud en de afschrijving op machines en werktui gen. die vaak aan weer en wind bloot staan. Ook wordt bestreden dat de bruto-opbrengst in de Wieringermeer boven het oude land zou liggen. De opbrengst van suikerbieten ligt b.v. belangrijk lager, mede tengevolge van het lage humusgehalte, dan in de IJpolders. In 1949 kwam dit ver schil zelfs neer op 15 tot 20.000 kg per ha. Het zou de pachters aangenaam zijn indien voor een juist onderzoek, on partijdige lichamen als het Rijkstand bouwconsulentschap en de Rijksland bouwvoorlichtingsdienst werd ge raadpleegd om de beweringen op de juiste waarde te onderzoeken. In het slotwoord merkte de heer v d. Veen op, dat de pachters pijn lijk getroffen zijn door 't dezer da gen ontvangen briefje van de minis ter van Financiën, waarin vermeld de uitkomsten der Staatsbedrijven over het jaar 19481949. Het vertrouwen in de objectiviteit is in deze kwestie van de pacht wel geschokt aangezien de minister de uitkomsten over de jaren 1946—1947 en 1947"48 niet heeft willen ver strekken. terwijl het nu bij een gun stig jaar toevallig wel kan. Men had van de zijde van de mi nister toch zeker een dergelijke han delwijze niet verwacht Dit steekspel tussen de staat en de pachters heeft van 's morgens 11 uur 's middags half vier geduurd De voorzitter van de Centrale Grond kamer deelde partijen mede, dat de kamer later uitspraak zal doen. EN DE NIEUWE KOKSMAAT 22. Vlak bij de kade stond een poli tiewagen klaar. Bill en Joe brachten de maat en de meester daar heen en lieten hen instappen. „Ooooo kreunde de maat. „Wat is dat nu weer! Waar worden we naar toe ge brachtwat een ellendeen waar is Kappie? Was dïe er maar ooooo, wat een narigheden. Kap pie zat een tijdlang in het ijzeren vat en op de duur werd hij zo stijf als een deur, want hij kon zich natuur» lijk niet bewegen. „Tjong'mompel de hij. „Ik moet er uitzouden a! die klonten nog naar me aan het z<* ken zijn? Ik zal eens kijken". Hij stak voorzichtig" zijn hoofd boven de rand uit en zag toen toeval! tg net. out de drie havenpolitie-agenten 'n klein kantoortje binnengingen. Dat treft; dacht Kappie. „Nu kan lk het wa gen!" Vlug kroop hij uit het vat, hoe wel zijn benen wel houten ztokkea leken. Daarna kroop hij tuaaeo klo ten en vater. door. „Wanneet Ik manf eenmaal hier buiten kom es een ge wone straat bereik!dacht hij. ..De» dunkt het me, dat ik vafUf betfc Tjong het valt nlel meewert be» ik stijf. ik voel ma net als oudd Knobbel.'ss uit Lutjewier, dte a) bij de negentig is:". Dr. A ('ami»o. vit. van de Stich ting Mechanische landbouw keert in de loop van deze maand naar Neder land terug. Hij deukt eind van het jaar weer naar Suriname te komen, vergezeld van ir. Staf <Iir.-gen. van de landbouw in Nederland. Het Nieuwsblad ..De Surinamer" had 'n onderhoud met dr.-.Campo en schreef het volgende Over zijn bezoek aan Nickerie was de planoloog A. Canipo zeer tevreden De werkzaamheden aan de Bomhard polder zijn goed gevorderd zodat ver wacht kan worden dat binnen 8 jaar deze eerste polder van 500 ha. gereed zul zijn. Deze is bestemd voor 72 boerderij en. De kosten belopen ruim f20.000.000 Nederlandse gult'ens. Dit is Neder lands particulier kapitaal verstrekt ouder waarborg van de Staat. Deze eerste opzet moet slagen. Waaraan is dit afhankelijk? Men kun niets ondernemen zondt-r risico. Als een Nederlandse boer nih Nederland weg wil, oiudat zijn bje-»- stauiisrisico te groot is. dan zal ^ij in een ander land een ander risico op zich moeten durven nemen, zo het aantal Hollandse boereu beperkt blijft tot de eerste ploeg van 70, dan is de immigratie zeker mislukt, al dus de heer A. Campo. Dit aantal is te gering om op de duur de moeilijk heden te overwinnen. Anders ligt de zaak. wanneer «iel al te lange tijd daarna een tweede en een derde ploeg kan komen Dit Is ook de opzet en zal ook doorgevoerd worden. Immers men zal na deze proefpolder een tweede en derde pol der aanleggen, groter dan de eerste. We hebben vroeger meermalen een groot vraagteken achter deze immi gratie geplaatst. Zullen de boeren morele en economische vastheid on der hun voeten krijgen? Er zijn ver schillende voorbeelden van misluk king. En zul het in Suriname slagen? Morele vastheid wordt vooral ver kregen dooi' het geringe getal. 70 Ge zinnen zou o.i. voorlopig wel gann, doch op de duur te weinig blijken. De economische vastheid lijkt voor Suriname een grote vraag. Wie zit hier eigenlijk economisch vast? De nieuwe Hollandse boeren zullen wel na korte tijd en hij go^de voor lichting goede en velde producten tel len, maar wie neemt ze af? Sumlname zelf niet. Dit is het gro te voordeel dpr Hollandse boeren in Brazilië. Dat land neemt zelf al wat zij verbouwen. In het geval-Uickerle heeft Nederland de toezegging ge- daau de producten van zijn emigran ten te zullen afnemen tegen markt prijs. Met deze gegevens zullen in de nabije toekomst wel enige jouge Hol landse blonden een kijkje in Nickerie komen nemen. liet nieuwsblad „Suriname" maak te over dit onderwerp de volgende op merkingen: Uit Holland waren wij bij meer dan een gelegenheid gewaarschuwd tegen plannen die een bepaalde groep, die nog gevormd moet wordeu. in een be voorrechte positie zouden plaatsen. Wij bedoelen de plaunen betreffen de dekolonisatie'van Hollaudse boe ren voor wie de regering in Neder land grote sommen gelds beschik baar zal stellen. Deze boeren dan zul leu op de eerste plaats het Holland se element hier moeten versterken en Holland ontlasten van een teveel aan mensen. Tegen een dergelijke im migratie kan geen zinnig mens iets hebben. Wij krijgen nieuwe producen ten die. gezien de ruime middelen die beschikbaar worden gesteld en de voorwaarden waaronder zij zullen werken, een succes waarborgen. Het land is goedkoper uit. dan wat deze houderden. die het leger werk lozen zouden groter maken uiteinde lijk zouden kosten. Wat ons echter vrees inboezemt is de garantie, die .Nederland geeft aan de settlers om hun producten af te nemen. Wij vrezen dat deze bevoor rechte positie andere groepen hier niet welgevallig zal zijn en met re- tien zullen zij hun stem hiertegen verheffen. Nederland lieeft zich tot nu toe eigenaardig gedragen jegens ons. Ware de houding van dal laud nuders geweest, vandaag zou onze economische positie een andere zijn geweest. Waarom kunnen we bijv. geen garantie bekomen voor onze si-^ naosappelen zodat de telers niet in de pijnlijke onzekerheid worden ge* lalen voor wat betreft afzet mogelijk heden? Wij hebben maar een product genoemd. Wanneev de settlers die 'n zacht bed bereid wordt ook deze vruchten zouden telen dan zou Ne derland zich wel garant stellen voor de afname. Er ligt hierin een element van hatelijk onderscheid verborgen Men zal hiertegen kunnen aanvoe ren. dat door deze ontlasting van de binnenlandse markt, met haar beperk te opname-capaciteit, de landbou wers geholpen worden, doordien zij van deze zijde geen concurrent ie te duchten hebben. Mooi eu waar. doch dit is een ver gul ding vat» de pil. De ze zal roering veroorzaken en daar om wensen wij de regering op het hart te drukken om nu reeds deze aangelegenheid van alle zijden te be zien. Zij mag niet redeneren: na mij de zondvloed. Door storm en regenvlagen Door echt oubollig weer Was toch de Lent' gekomen, Zij streek in Holland neer Hei gras begon te groenen De bomen botten uit En alle vogels groetten Adef jubelend geluid De Lente teer bewogen Door zoveel eerbetoon Gal aan het windje opdracht Veeg vlug de hemel schoon gJ. Toen brak mei milde stralen Het vriend'lijk zonlicht door. En Holland werd nog mooier Dan enig jaar te voor de V Volgens radio Moskou hebben- Sovjet Russische sterrekwndigeit een nieuw apparaat in gebruik geur, i-ten, dat hun in staat stelt de rand von de zon te observeren. Tot dusver Kt u het niet mogelijk geacht deze .-and waar te nemen bniten een periode van zonsverduistering. Op de Gelderse kade in Amster dam is Zondagmorgen op een onbe waakt ogenblik een bijna 2-jarig kind uit een raam van ong. 4 meter h:>og- te gevallen. Het werd naar het Bin nengasthuis vervoerd waar het in d loop van de middag is ove leden. - Het Amerikaanse departemeni vau buitenlandse zaken is van plan lil liet lcoraeued belastingjaar ongeveer 3000 Duitsers in staat te stellen een be zoek aan Amerika te brengen om hen daar met bet demoncratische staats, bestel kennis te laten maken. WOENSDAG 77 MAAR1 l»ft« 4 Hilversum 1 m m VARA: 7.06 en 8,(K) Nws; 7.13 NBC-aymphonle- orkest; 818 Melodieën san Rodgersj 8.50 Voor de vrouw, 9.00 NBC-sym- phonie-orkest, VPRO 10.00 Toespraak en Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw; RVU: 11.00 Kinderverzor ging. causerie; VARA: 11.30 Populair non-stop (gr.pl.)12.00 Orgelspel Jo- han Jor.g; 12.38 Gevarieerd program ma; 13.00 Nws; 13.15 The Ramblers; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Hoor spel voor de jeugd; 15.50 Pianost#ei; 16.00 Vragen staat vrij; 16.30 De Re genboog, voor de zieken: 17.00 tïe» stond in de krant; 17.30 PianosoU, 18.00 Nws; 18.20 Lou Darley zing» RVU: 18.30 Lezing over aardbevingc-t VARA: 19.00 Parlementair overzioh» 1915 Kwartet Ray Elhngton; VPRO: 'h.30 Jeugduitzending; VARA: 20.00 Nws; 20.20 ..Les nocef de Jeanette", opera van Massé; 21.20 ..De Keizer is oen doef". hoorspel; 22.05 Orkest Louis Levv; 22.20 Lichte muziek; 22.45 Populair wetenschappelijke le ring; 23.00 Nws: 23.15 Swing and Sweet; 23.40 Orkest Morton Gould. Hilversum II 415 m. Nl-'PV. 7.it0 en 8.00 Nws; 7.30 en 8.15 Grc .-..platen 9.00 Voor de zieken; 9.30 Sympkonisch morgenconcert; 1030 Morgendienst; 11.00 „Een meisje als Lientje", hoor spel; 12.33 „Rejoice in the L^mb" van B. Britter.; 13.00 Nws: 13 20 Mando- linata*. 13.15 Psalmen Davids: 13 20 Mandolinata; 14.00 Promenade-orkest 14.30 Ensemble Lachmann; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Gemengd Koor; 16.15 Jeugduitzending; 17.00 ..De ne gerhut van Oom Tom", jeugd-hoorsp. 1730 Liedjes aan de vleugel; 18.00 Fanfarecorps; 1830 Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Mws; 1930 Sporteom- mentaar; 20.15 Bach-programma; 20.3> Lijdensoverdenkinf; 21.00 Cello-ree tal; 21.15 Concertgebouworkest (R. Strauss); 22.00 De "conomiscr.e situa tie van on# Tand; 22.15 BuscVilnflc- orkest; 22.45 Avnndoverderkirg; 23 90 Nws; 23.15 Weens programma: 23.45 Kamermuziek. De politie van Nuoro (Sicilië) heeft fcondag d«* provinciale secreta ris van de hond van arbeiders fn het landbouwbedrijf gearresteerd. Hij was leider van een groep werkloze boeren, die onbebouwd land ii bezit genome» had. De Italiaans. ulster vau binnenlandse zaken, ^„elba, heeft Zaterdag gerechtelijke maatre gelen aangekondigd tegen de leiders van acties tot illegale bezetting van grond. Roman naar het Engals door Ida Boyd Zelfs nu nog durfde hij nauwelijks geloren dat de last en angst en pijn hran hem was weggevallen. Hij voel do sioh duizelig en onzeker vrees ide dat hij straks, bulten deze grim- •mlge muren en bulten het hereik van die koele, heldere dwingende ogen, Sljn herinnering, zijn verstandelijke edenering zou voelen terugkeren en aarmee zijn twijfel vrees de, dat het rwukke vertrouwen dat phlj uu voelde ker je ven, dan weer zou Verdwijnen. Hij was zijn gevoelens Uilat meester onder de ogen waren «ot medelijdende o£ spottende ogen? j»— vau deze veroordeelde, die over 'nen paar jaar zUn zwager zou zijn. ft)hy wilde terug naar zijn el- hgea sfeer. Bijn eigen sfeer? Angst fbloeg hem om het hart hij die ge dachte. HIJ zocht naar woorden om zijn Verwarring te boven te komen. Als Wanda maar bij mij was |ekoa*i, »- iel hij. Waarom heeft ze mij uiet in haar vertrouwen geno men? Daar Is ze Yeel te ijdel voor zei Arthur meedogenloos. Hij kon niet beter doen dan niet te vriende lijk over Wanda spreken. Het was uiet prettig, deze arme kerel troost te geven op een niet volkomen eer lijke manier, maar Wanda was hem niet ontrouw geweest op de manier, die hij vreesde en het was maar het beste, hem zo goed mogelijk uit zijn ellende te helpen. IJdelheid 1* al tijd haar grootste fout geweest. Zij kon er zichzelf niet toe krijgen al les aan haar man te zeggen. Haar schoonmoeder zou te weten komen, in wat voor moeilijkheden ze zich gewerkt had. Ze haatte de gedachts aan verwijten van je moeder.... Eu och, die lubraak vond ze eigen lijk alleen maar een spannend avon tuur. Later pas, toen het misliep, kreeg ze de doodsangst. Fred begon zichzelf te herviuden. #et noemen van zijn moeder kwam als ee« koe! stortbad over zijn ver hitte gevoelen* Zijn moeder. Wat zou die wel vinden van een onder houd als dit? Hij kou er zich geen voorstelling vau maken. Deze man, die hem tot nog toe volkomen onbe kend was geweest, wist vau Wan- da's verhouding tot zijn moeder. Er wus zeker gebrek aan respect geweest in de toon, waarop hij zijn moeder genoemd had en dat stak Fred en bracht Lem snel tot de wer kelfjkheid terug of wat werkelijk held geschenen had tot voor kort. Jij vond het een avontuurtje en zij vond het een avontuurtje, zei hij, pogend zich in te denken in de mentaliteit, die een inbraak als een pietje kon zien. Mij komt het als een wonderlijk en gevaarlijk avon tuur voor. Arthurs glimlach zei hem niets. Hij vervolgde, meer en meer zich zelf hernemend: .Te geneesmiddel lijkt mij bijna erger dan de kwaal. Als jij niet ln gegrepen had, zouden die gemene gevoelens tegen mijn vrouw niet ont staan zijn. Arthurs glimlach verdween weer Hij nam de taak weer op die hij zich zelf gesteld had. Het was het beste wat ik doen kon. zei hij. Ik zou het weer doen onder dezelfde omstandigheden ook al moest ik er weer voor nier komen. Het redde een troep idioten van een gemene chanteur en verijdel de zijn plannen. En ik heb de politie niet zo hoog, dat ik denken kan, dat die vrouweu er beter waren afgeko men als de brieven in beslag waren genomen. Maar Fred keek bedenkelijk eu schudde zijn hoofd. Laten we daar niet over twisten vervolgde Arthur. Ik hoop. flat ik je alles verteld heb. wat je weten wilt het is alles wat ik zelf weet en alles wat er van te weten valt. roor sover ik kau slen. Haal verder geen muizenissen In je hoofd, Bullingham. Je hebt eigenlijk in elk opzicht geluk gehad en wat dit be treft, je kuut niet alles verlaugen. Ik heb jou in ieder geval veel te danken zei Fred. Arthur zijn baud toestekend. Ik moet je danken voor je openhartigheid en voor wat Je gedaau hebt, zowel voor mij als voor mijn vrouw. Als er iets is, dat ik voor jou kau doen. Manuers je begrijptdat ik dat doen zal.... alles wat mij mogelijk isIk zal mijn best doen. Adieu. En zo heb ik haar er weer uit gesleept zei Arthur tot zichzelf, toea litj weer in zijn cel zat. Ar me kerel. Ik vraag mij af of lk hem een dienst bewezen heb ofhet tegendeel en of hij ia later jaren uiet zat wensen, uat ny nel nu maar uitgemaakt had. Hij is geen held, du is zeker. Durft de dingen niet helemaal onder de ogen te ziea. Mis. Rellace, over haar zenuwen heen van de geheimzinnige crisis, die dreigde ging van de telefoon naar de kamer waar Wanda in een luie stoel lag, met haar voeteu p de tafel. Hij zegt begon ze. Wie zegt? riep Wanda. Fred. Hij zegt, dat hij Je straks komt halen. HU wil je weer thuis hebben. Zo? ze'. Wanda dat is in teressant. En ze gaf haar moeder 't bankbiljet vau vijf pond, dat ze mee genomen had toen ze Freds Huis ver lalca had. Ze was kant en klaar toen hij kwam en stapte inde auto zonder "n woord te zeggen, Fred bedankte mvs. Rellace voor de goede zorgen, die zij tan Wanda gegeven had en liet dte dame in een toestand van mystifi catie achter, zoals ze nog nimmer gekend had. Hebben ze uou ruzie gehad of niet? vi-oeg ze aan mr. Rellacs, die er nog minder van begreep dan »U. Ik ik moet zeggen dat ik nog uooit zo iets onbegrijpelijks heb meegemaakt. Wanda zat stil naast haar man In de auto. Plotseling oulspanrte ze zich en slaakte een zucht. ZUn hand raak le de bare aan ei. zij trok die terng. Hij greep re vast in de *Une. Ben je blij dat je mij terug hebt?vroeg zij zacht. Tot antwoord nam hij haar in zijn armen, kuste haar hongerig een snik welde iu siju keel op. En o'.iiven alle emoties nu ver van m -- Mijn lievelingbuloof me als Je ooit weer iu moeilijkheden ko men mocht, kom dan hij mij. Beloof het me. Ik zal niet meer in moeilijkhe den raken hoor maar ik beloof het je. onder één voorwaarde.... Wal? Dat jij mij belooft uoolt me.r esji woord te zeggen over deze af schuwelijke geschiedenis. De winter ging voorbij Lenda's zoon werd geboren toen de sneeuw klokjes bloeiden, en Wanda's zoow kwam met de rozen. Wanda's gril'en en zelfzucht maakten Frad soms tiij na dol. maar het gezicht van zijn zoon in haar onbetrouwbare arm it vergoedde alles voor hem. En zo liep het eerste jaar van Arthurs gevan genisstraf ten einde. Wanda vertelde vrijwel niets vau haar moeilijkheden met Fred aau haar vriendinnen. Slot volgt.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3