Slechte, clandestiene „bouwsels voor duur geld in Proftj^ur De Terdw, KAPPIE Spijt en wanhoop overal Als de mens ongeduldig wordt. Vier voorbeeldenzó moet 't niet Vier voorbeeUleu van slecht bouw. en economisch niet verantwoordde woning- Wederopbouw strijdt tegen slechte, dure woningen. Duizenden clandestie ne lintjes op de hei", bonwsels, die nauwelijks het. praedlcnat „keel" mogen dragen woonwagens, die alleen maar woonwagens heten, omdat er een paar ijzeren schijven als wielen onder staan, deze „huizen" wor den aan de goegemeente voor vele dnizenden verkocht. De woningnood is ook op het platteland groot en daarvan maken allerlei lieden gebruik oiii zich te verrijken. De mensen, vee al Jonggetrouwden, die hu» spaar geld in deze soort woningen steken, znllen zieli binnen enkele jaren ge dupeerd gevoelen. De levensduur van de meeste dezer stulpen varieert tan 4 tot 15 jaar. Dan zal het ergste woningnoodleed wel geleden zijn. zo redeneert men. Maar dan znllen ook honderdduizenden guldens aan spaargeld in het niet verdwenen zijn. Men kun de aankoop van dergelijke huisjes gerust als weggegooid geld bsehonwen". Men hoort het in schier elke ge meente: ..We hebben te weinig wo ningen. we mogen niet voldoende bon wen. Wat moeten we toch beginnen met al die woningzoekenden? Ze lo pen onze deuren plat en we kunnen ze toch niet helpen". In sommige gemeenten wordt het bouwen van deze tijdelijke woningen oogluikend toegestaan of zelfs ter sluiks bevorderd. In een dorp in Ne derland hebben znl's twee wethou ders eigenhandig met hot bouwen van woningen, die niet aan (le bouw verordening voldoen, geholpen ..Flinke kerels" zei men iu dat dorp ..Laat Den Haag maar naar de maan lopen met al die voorschrif ten en regels". Vier woningen op een rij, middeu in een grasland, werden zo gebouwd. Drie zijn er bewoond, nu de huur van zeven op zes gulden per week is teruggebracht. Degcen, die het vierde ..huis" kreeg toegewezen, wil er niet in. ..Primitief, tochtig, veel te klein" Deze en andere klachten hoort men over deze huisjes, die gemeente-ei gendom ziju. uiten. .."Maar ja, we zijn geholpen". Als er nu maar gauw alt dere hulzen komen. Dit is een van de vele outboezemin gen over de bouw vau clandestiene woningen, die wij tijdens een tocht door het land vernamen. Wij spraken niet leidende figuren vau wederop bouw, burgemeesters en bewoners van vele bouwsels, die ons op ver zoek werden getoond. Slap beleid of wanhoop in vele klei nere gemeenten, toegevendheid van Ced. Staten in sommige provincies en lichte boeten die door sommige rechtbanken aan de bouwers van clandestine huizen worden opgelegd, zijn de oorzaken, dat honderden en honderden woningen verrijzen, die normen van alle bouwverordeningen tarten. Wij hebben huizen gezien vau hout op weinig of geen fundering, van asbestplatcn. ijzeren platen en dergelijke materialen. De bouwwij ze kan evenmin de toets van critiek van woningbouwdeskundigeu door staan. „En deze kastjes, die vaak 'n ernstige bedreiging voor de gezond heid der bewoners vormen, waarin men zich arm woont en stookt, zul len jn betrekkelijk korte tijd door de eigenaren verlaten zijn. Dan zullen er a-sociale elementen Intrekken, waardoor weer haarden van ellende voor vele gemeenten zullen ontstaan' zo betoogde epn der velen, met wie wij spraken ..Andere hulzen" ïloe staat het nu eigenlijk met de „andere huizen", de officiële die ge bouwd mogeu worden? Iu ruwe trek ken komt het hier op neer. dat ie dere provincie overleg pleegt met „wederopbouw" in Den Haag. Hier wordt dan over het met rijkssteun te bouwen kwantum woningen per provincie beslist. In de provincie wordt de portie dan verder over de gemeenten verdeeld. Ieder krijgt een part naar behoefte en verder wordt en portie in reserve gehouden om in gevallen van zeer bijzondere aard nog een extra toewijzing gesubsi dieerd bouwvolume te geven. De gemeentebesturen hebben dan tot taak om de hun toebedeelde ruim 'te over projecten te verdelen. Ged. Staten en de provinciale diensten voor volkshuisvesting en wederop bouw houden daarbij een oogje in 't zeil. Indien Hij de verdeling ernstige fouten worden gemaakt, kan de be voegdheid daartoe aan een gemeente worden ontnomen. Het moge vreemd klinken, maar dat gebeurt wel eens. Maar waarom, zo vraagt menige woningzoekende zich af, zijn al de ze maatregelen getroffen? Er zijn toch werkkrachten en materialen ge noeg. Het „waarom" hoort men van weder opbouw. Om te beginnen kan sléchts een beperkt bedrag per jaar aan sub sidies worden gegeven. De staats huishouding zou met grotere bedra gen ontwricht worden. Geen stoffige suffers ..Van overheidswege wordt alles gedaan om de woningbouw te bevor deren", zo hoorden wij herhaaldelijk zeggen. „Denk niet. dat wij zulke stoffige suffers zijn. die omwille van de ambtenarij onze landgenoten vol gens papieren plannetjes willen la ten lopen en hunkeren. Indien men, zoals. wij. dagelijks iu aanraking kopit met de heersende nood en ellen de. dan zou men zo graag anders wil len. Wij kunnen het ons volkomen be grijpen. dat de mensen clandestien bouwen. Maar de dure. slechte krot ten, die aan ongeduldige of wanhopi ge landgenoten worden aangesmeerd zullen wij tot bet uiterste bestrijden Er zijn tal van redenen, die dat nood zakelijk maken. Denk alleen al maar eens aan de materialen, die bij het bouwen van dergelijke prutsronrmel voor solide bouw verloren gaan. Het is eeu hemt bergend schandaal" Wordt vervolgd EN DE NIEUWE KOKSMAAT 24. Kappie kwam in een café terecht waarvan de gasten meest zeelieden waren. Het was er aardig vol, zodat hij aan een tafeltje plaats moest ne men waar al een paar mannen aan zaten. Die mannen keken hem een poosje onderzoekend aan en begon nen toen te gniffelen en te fluisteren met elkaar. ..Een mooie Chinees ben jij!" zei één van hen tenslotte tegen Kappie. „Je moet niet denken, dat je ons wijs kunt maken, dat je er één bent!" „Ik ben voor de drommel ook geen Chinees!" zei Kappie woedend. „Maar een paar smokkelaars vanChi nezen hebben midden op zee m'n eigen kleren gestolen en zijn er mee vandoor gegaan!" ..Hoe zit dat?" vroeg één der zeelieden verbaasd. „Dat lijkt tne een raar verhaal'" Kappie vertel de toen precies wat er gebeurd was en hij 2ei ook. dat de politie nu ach ter hem aan zat en dat zijn maat en meester wel in de gevangenis zouden zitten „Wc moeten die boeven van smokkelaars zien te vinden!" zei één der mannen, die de „Rooie" werd ge noemd. omdat zijn haren rood waren. „Ik zal je helpen zoeken, want ik weet precies de wijk. waar dat soort bij elkaar komt!" Kappie was dolblij dat hij van iemand hulp gevonden had en samen met de ..Rooie" liep hij door kleine, donkere straatjes. In tussen keek Kappie scherp om zich heen. of hij soms ook de kok of diens handlangers herkende en het viel hem tegen, dat alle Chinezen zo op elkaar leken! Unksborcn: Houten woning van 1.7000.—. inhoud 150 m3 lOTensdunr hoogstens 10 jaar. De kamerwanden 2jjn van board of bimscement-nla- len. Fundering ontbreekt. Rechtsboven: Ceverfd plaatijzeren wratn. op wieleu" van 60 ut5 inhoud, met board binnenbetimntering Afmeting 100x2.40 meter Totaaikosten nut schuur, afvoer en waterleiding 75.150.—. De levensduur is niet te bepaien Links onder: Houten woniig m," e veneeus een Mnnenbetlmmering van boardplaat. De fundering bestaat uitbetonstiepen De vloer is deel. V.» tegels, deels van bout. De inbond 110 ut3 botiwkooten f2800 Levensduur maximum 10 jaar Recht, oude Houten woningen met rieten daken, die eerst f7.— en thans f6- per week huur doen. Bouwkosten ner st, t fundering betonplaat. Waterleiding en stroom aanwezig. Levensduur bij goed onderhoud, 15 jaar VRIJDAG 24 MAART 1950 Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 en 8.00 Nws. 8.18 Orgelspel CorSteyn '8.50 Voor de vrouw, 9 00 Toscanini dirigeert. VPRO: 10.00 Toespraak en Morgenwijding. VARA: 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Lenteliederen, 11.00 Voor dracht. 11.30 Accordeonorkest. AVRO: 12.00 The Skymasters. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Twee filmkomieken, 13.00 Nws. 13.15 The Avrolians. 13.45 Franse volksliedjes, 14.00 Kookpraatje 14.20 Bel Canto-uur, 15.00 Boeken schouw, 15.20 Omroep kamerorkest. VARA: 16.00 Orkest Geraldo, 16.30 Jeugduitzending, 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nws. 18.15 Kwartet Jan Coruwener, 18 40 Harp spel door Rosa Spier, 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeonorkest. 19.30 Cursus. 20 00 Nws. 20.05 Boeken. 20.10 Cellospel. 20.30 Mensen aan het werk. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.25 Aether-forum. 2155 Buitenlands over zicht, 22.10 Pennies from heaven. VPRO: 22.40 Toespraak en Avond wij ding. 23 00 Nws, 23.15 Concertgebouw orkest. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 en 8.00 Nws, 7.30 en 8.15 Gram., 8.45 Vioolspel. 9.15 Voor de zieken. 950 Symphonisch concert. 10.30 Morgen dienst. 1150 Marinierskapel. 11.30 Wolf programma. 12 00 Trio Fantasia. 12 33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrii en Blij. 13.45 Zigeunerkwin tet. 14.00 Promenadeconcert (gr.). 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 15.00 Sweelinck-kwartet. 15.30 Gram SIT EKFOKTEN YOOK ENGELAND De eerste vier van ongeveer 75 Sn perforten zijn nit de Ver. Staten naar Engeland vertrokken. De levering ge schiedt op grond van het program voor wupcnhulp aan geallieerde lan den. Twee Franse oefenvliegtuigen zijn b.j Ton Ion met elkaar in botsing geko men. De twee piloten kwamen om het leven. Een der toestellen ontplof te in de lucht. ZWEDEN RIJFT NEUTRAAL De Zweedse minister van buiten landse zaken. 1'nden. heeft in de Zweedse Tweede Kamer een uiteen zetting gegeven over de richtlijnen der Zweedse buitenlandse politiek, waarin hij ondermeer verklaarde: ..Zweden blijft een politiek van neu traliteit voeren, doch het zal zich toeli tot het uiterste verdedigen, in dien het zou worden aangevallen". Hij voegde hieraan nog toe da» Zwa den. bij het bepalen van -zijn buiten landse politiek er niet van uitging dat een oorlog aaustt.ande moet wor den geacht. ..De Zweedse buitenland se politiek is er in de eerste plaats op gericht onze belangen in vredes tijd te behartigen", verklaarde hij. 15.40 Declamatie. 1600 Nederlands Kamerkwintet, 16.30 Harpcnsemble. 17.00 Orgelconcert, 17.30 Friese uit zending. 18.00 Geestelijke liederen. 18.15 Lezing, 18.30 Strijdkrachten. 19.00 en 20.00 Nws. 20.05 Verzoek programma. 20.30 Haak in. radiowed strijd. 21.00 Geestelijke liederen, 21.45 Radio-Philharmonisch orkest. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Licht orgelspel. 23.40 Strijkorkest. WEEK Dl» VRIJE VOK1 Het meisje en dt jongeman, die de vorige week te Snoek wareu aange houden. verdacht van moord of dood slag op een pasgeboren kindje zijn na verhoor door de rechter-comm-s- saris weer op vrije voelen gesteld. III" KONINGIN JULI \N AFO.Nh> De afdeling Marken van de Noord- IIollandse vereniging „Het Wit Kruis" onving een gtfte groot 125'to van het koningin Julianufonds. na', fonds ter bevordering van maatschap pclijk werk. als bijdrage in de koe ten van aanschaffing van een roën - gennpparaat. BELGISCHE BXLA N («STELLING VOOR ZUDERZEIUISKIH. In Belg ie blijkt een zeer grote be langstelling te bestaan voor het Zul derzeemuseum dat (leze zomer te Enkhulzen geopend zal worden De heer S. J. Ik»uina. directeur van het museum is uitgenodigd om dertig le zingen in diverse Belgische steden te houden. INTERN \TION VAL Z V NI.CON- COURS ..I'OLYIIYMMA" TE HAARLEM Namen aa.i het internationaal con cours van het Haarlemse „Polyliyni- nia" 25 jaar geleden dit gemeng de koor viert in Juni zijn gouden feest twee buitenlandse koren deel th. lis staan ingeschreven: Saengar- kretseus Norgekoer nit Stockholm "No ren uit Gent. Antwernen. Dcndermon de en Luxemburg Met Engeland wordt nog onderhandeld. Behalve de ze buitenlands» koren zijn nog ruim 200») zangers en zangeresen inge schreven. door Ernst Klein Een romantisch verhaal uit da Griekae bergen 1 EERSTE HOOFDSTUK Waarin de held van deze romantische roversgeschiedenis alsmede zijn pleegvader, voorgesteld wordt Vitus, je moet trouwen, anders wordt je nooit een behoorlijk mens, zeide de oude Fuchs. Ik deuk er niet aan. antwoordde Vitus. Ik weet niets, waar aan ik meer hot land heb dan aan behoorlij' ke -mensen. Tot (lat soort behoren de gluipers, de betweters, de afgunsti- gen. kortom alle lieden, wier. enig le vensdoel het is, andere mensen het le ven onaangenaam te maken. De oude Fuchs werd woedend zoals altijd, wanneer liij met Vitus O- ver diens levenswandel disputeerde. Hij was een man van zestig jaar, Vi tus was de helft jonger, „pleegva der en pleegzoon" noemde men hen. De vader maakte sedert 35 jaar deel uit van rlo redactie der ..Welt" ln ■Weenen en schreef over de grote ge beurtenissen vau zijn tijd. De zoon be leefde zo. Die had als oorlogscorres pondent alle oorlogen meegemaakt, die er maar mee te maken wareu. .•Hij had met de Rifkabyleu tegen de tSpanjaarden, met de Torken tegen de Macedonische benden gevochten. Hij was de eerste, die per automo biel de wereld rondgereden was. Do ▼ader leed aan ischias. De zoon had leeds drie maal een kogel en twee maal een messteek opgelopen. De va der was e?n werkmachine. die nie mand kende. De zoon een internatio nale beroemdheid van de eerste rong De oude Fuchs was dus woedend. Wat had er van mij niet kuunan worden, als ik getrouwd was? de monstreerde hij. Een nog groter dwaas, dan u nn reeds bent, antwoordde de zoon mc.t souvereine veronachtzaming van de eerbied, die hij aan het grijze hoofd en de smerige brilleglazeii van zij» „vader" verschuldigd was. Moord en doodslag! Uitbarsting van de Vesivius, Mout Pele en Kra- katau: het had alles in één minuut plaats! De oude Fuchs ging in de kleine eetkamer te keer. dat dc kop jes en bordjes op de ontbijt.»fel dans ten. Hij maakte zelfs zijn bril schoon hetgeen bij hem steeds een teken van grote woede was. Kijk eens aan. lachte Vitus midden in de donderbui, heb ik nu gelijk? Wat hebt gij heel uw ellendige le ven door gedaan? Ik heb mijn plicht vervuld., brom de de oude Fticbs. maar hij deed heel bescheiden en klein. Jlij wist immers, waarop de jongen /.inspeelde. Eu voor alles wist liij, dat hij gelijk had! Hebt u ook de eerste en voornaam ste plicht vervuld? Die tegenover u zelf? .Neen? U hebt u tot slaaf van alle andeven gemaakt! Dwaas dwaas! En wat zou uw geluk geweest zijn. indien u getrouwd waart dan had u vrouw en kinderen gehad, on getwijfeld een heleboel kinderen! Nit zo dik als u bentVerwacht u nu werkelijk iets dergelijks van mij? Ter 1 wijl ik zu'n treurige mislukking als u tot voorbeeld heb? Allah zij n ge nadig. nu en in de toekomst maar ik zweer, dat ik nooit levend ln han den van een vrouw Het geheimzinnige, grillige, ver raderlijke. onberekenbare Iets. ilat wij stervelingen in onze arm/uiige hulpeloosheid noodlot noemen, heelt niet gaarne dat ecu mens verplich tingen voor de toekomst op zich neemt, die voorbestemd lijken, om aan de vrije heerschappij van 's le vens wisselvalligheden paal en perk ie stellen. Midden iu de eed. die Vi tus Thavon juist aflegde stoorde liet dan ookr. De telefoon belde en brak de eed in twee delen, waarvan bet laatulc nooit voleindigd werd. TWEEDE HOOFDSTUK Yitus Thaiou krijgt een gevaarlij ke opdracht. De oude Fuchs nam de hoorn op. Hier is Fuchs. redacteur der De chef! fluisterde hij Vitus toe. Laat hij zich ophangen! knorde de ze. Kan. hij ons zelfs aan hel ontbijt niet met rust laten? Een der meest opmerkelijke eigen schappen van Vitus Thavon was zijn absolute onbevreesdheid voor de ..chef", zowel wat de persoon als het begrip betreft. Ilij nam tegenover deze verheven persoonlijkheid precies dezelfde spottende, oneerbiedige hou ding aau. ais tegenover alle andere oudere heren, die hun leven achter "n schrijftafel sleten. De talrijke millioenen. de schitte rende hoofdartikelen, de alles over wegende invloed vau dokter Gottbelf Martin, uitgever en enig aandeel houder vau de „Welt", imponeerde hem ai even weinig ais de vulkani sche uitbarstingen van woede van zijn „pleegvader". Hij bleef doodkalm zitten en smeer - een boterham, terwijl zij oude vriend vanaf de uitgelopen pantoffels aan zijn jichtige voeten tot aan de dunne haren op zijn afgewerkt hoofd, één en al gespannen aandacht was, voor hetgeen zijn chef hem mede had te delen. Uit d- enkele opmerkingen, die de oude Fuchs zich veroorloofde le maken, begreep Vitns, dat bet ge sprok om zijn eigen belangrijke per soon draaide. Ja, hij is hier. riep Fuchs. terwijl hij Vitus opgewoudeu toewenkte.. Wat zegt ti. dokter? Over een half uur? Zeker, over een half uur zijn wij op kantoor Ilij hing de hoorn op en rende naar ziju slaapkamer, om zich aan te kleden. Vitus»dronk vooi de schrik nog twee koppen koffie en dwong de oude Fuchs er tenminste één te drin ken. voor zij weggingen. De chef trooude achter zijn schrijf tafel en rookte op dit vroege uur een dikke, zwarte liavane. Zijn beide em ployé's schoof hij met een genadig gebaar en kist Hamburgse sigaren toe een verzucht ben plaats te nemen Een belangrijke zaak. mijne heren Een buitengewoon belangrijke zaak! begon hij. Nadat hij op deze wijze voor de no dige spanning gezorgd had, ging hij „iu medtas res". Zoals gij weei is professor doctor Martius van het Keizerlijk Arcbaeolo gisch Instituut veertien dagen geleden naar de Olympus vertrokken om daar een onderzoek in te stellen naar een legendarische Zens-tempel. waarvan de ruinen ontdekt moeten zijn door boeren, die bezig waren een bos te dunnen. Van alle zijden heeft mt.n professor Martins ten sterkste afge raden erheen te gaan. aangezien dc streek door Griekse rovers onveilig gemaakt wordt. De Turkse regering heeft hem eerst een pas gegeven, na dat hij schriftelijk verklaard had, dat hij op zijn eigen verantwoording ging. Acht dagen geleden is hij van uit Saloniki naar de Olympus vertrok ken en eergisteren is hij in Kokonop- los ik geloof tenminste, dat het nest zo heet door Griekse bandie ten gevangen genomen en ontvoerd. - Zijn verdiende loon. grijnsde Vi tus. De chef glimlache genadig. Zo ver hevea hij was ook hij had een zwak voor de „zoon" van de oude Fuchs en daarom vergaf hij hem veel wat hij van anderen uiet geduld zon hebben. De grootste moeilijkheid komt echter nog, ging hij voort. Wat wil len de bandieten? Ken losgeld" Wie moei dat betalen? Onze regering? Pro fessor Martius is uiet met een offi ciële opdracht, doch bijna tegen de wil van de minister van onderwijs ge gaan. üaarb'j komi nog. dat hij geen onderdaau van onze staal, maar van het Duitse Rijk is. De heren iu Ber lijn zullen zeggen: wat gaai het ons aan? Nu. en de Turken: die hebben huu getekende verklaring leis moet er dns gedaan worden voor de arme Martins. En voor onze courant, nietwaar? Vitus sioud op - lk moet er natuur lijk op uit, om die oude kerel te zoe ken. Juist, zeide de chef. Wij hehht-ti ten grote kans. Tot dusver is de zaak slechts aan twee. hoogstens aan drie mensen bekend: de minister van bui tenlandse zaken, de minister van on derwijs en de rector van de Univer siteit. Gistermorgen is het telegram vat* onze consul te Saloniki aangekomen, en daar —hm nu daar de miniBlvr van Onderwijs de nieuwe schoolw t wil invoeren heeft hij mij dadelijk opgebeld. Hij zal tot morgenmiddag over de zaak zwijgen. Dat is een zeer behoorlijke voorsprong, nietwaar Tim von? De heer Fuchs zal dus voor het o htendhlnd ee. artikel over de zaak schrijven. Een beetje groots, aange pakt. desnoods op Amerikaanse wij ze.' Eu wal u betreft. Thavon. wan neer kunt sU vertrekken? Zodra ik het benodigde voorschot in mijn zak heb. Ditmaal stel ik aan uw grootmoedigheid zeer hoge eisen doctor. Nu de chef kou grootmoedig zijn. als het erop aankwam. Vitus nam aan de kassa het geld op en stapte dit zelfde middag om half drie iu de O- riëntexpress. die hem over Bmlepest Belgrado en Nisj naar Saloniki zou brengen. De oude Fuchs bracht hem naar *-e trein en hield lang. lang zijn hand rast. Vitus ik weet niet hoe bet komt brouille hij. maar ik hel» ditmaal u voorgevoel, alsof alles niet zo glad van stapel zal lopen als vroeger. Wees een beetje »nrzichtig. wijn 1 jongen hm. al is bet maar ter- wille van mij.... Wordt verve u<l

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3