Qxs c Ikmaadm' Gaston Eyskens heeft zijn pogingen moeten opgeven megan uF aanneschijn de Telex tiht N.-HOLLANDSE 'PERS 19^*5 Nu zal minder gematigde Carton de Wiart het proberen Bidault komt de stakers tegemoet Italianen weer aan 't werk Bollenstreek maakt zich klaar voor grote trek In munutiefabriek bij Hembrug wordt weer gewerkt Het dure lapje 5. JAARGANG NUMMER 1850 VRIJDAG 21 MAART „W. Citjar» Stiefel tor «De Trfr Alkmaar dei" Exploitatie K.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 1 020 per week f L25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 et. p. mm-, familieberichte» 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. redacteur. J. Zoonea I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht f TeL K 2200=3971 Gaston Eyskens, «Ie premier van het tleinisslonnnire kabinet, heeft zijn taak als informateur moeten opgeven. De 80-jarige katholieke leider graaf Carton de Wiart, die* als minder gematigd geldt dan zijn partijge noot; Eyskens, hee i thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart ver klaarde Woensdagavond, dat „het land moet terugkeren op het constitu tionele spoor. "Voor/over het mij betreft wil dit zeggen de terugkeer van Koning I.eopold De ministers van staat, die het hoogste Belgische consultatieve or gaan vormen, zullen in geheime zit ting bijeenkomen.' Gaston Eyskens verklaarde aan do pers, dat ,,de toe stand in het land boijzonder ernstig" is. Hij zei dat graaf Carton de Wiart ,,de informatieve opdracht zal uit voeren in dezelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming met m'j-'. Spaak, die lid is van het college vi n ministers van staat, zou, naar wordt gemeld, zich meer en meer te gen de terugkeer van de koning kan ten. De socialisten trachten thans de algemene staking van 24 uur, die voor heden in Wallonië is ultgèroe- De Franse premier, Georges lïi- danlt, heeft In een radiorede algeme ne voorwaarden bekendgemaakt, waarop de regering bereid is de loon eisen van de stakende arbeiders te gemoet te komen. De stakingen, die verschillende sectoren van de Franse economie hebben getroffen, hebben thans reeds Sl.6 week geduurd. Do dóór Bidault bekend gemaakts voorwaarden zijn: vijf procent loon» verhoging plus een producuviteltsbü- elag van 2 of 3 proeent, die met in gang van Juni zal worden Uitbetaald In die nationaliseerde bedrijven Waai de verhoogde productie de bijslag rechtvaardigt. Verschillende privé-werkgevers- heb ben al loonsverhogingen van 10 pCt of meer aangeboden, doch de nationti le werkgeversfederatie heeft ver klaard, dat ®cn verhoging van meer dan 5 pCt nieuwe inflatiespiraal zou veroorzaken. De vakverbonden zijn niet zeer te vreden over de voorstellen, doch de stakingsmoeheid en de uitputting der wcerstandskassen zal naar de me ning van waarnemers vele vakver enigingen tot. een tijdelijke aanvaar ding van deze voorwaarden bewegen. In dè siaaltindastrie zijn nog slechts 170.000 van de 1.200.000 ar beiders in staking. De stakingen ln andere industrieën en bedrijven duren nog voort. Bidault zei in zijn radiorede, dat de regering de directies der genationa liseerde Industrieën opdracht had ge geven de lonen zoveel mogelijk le verhogen zonder dat de consumten- prijzen behoefden te worden verhoogd De minister kondigde voorts -een groot plan voor woningbouw aan. De bouwondernemingen zouden een grotere winst, mogen maken en over staatsleningen kunnen beschikken. De leiding der genationaliseerde in dustrieën zou met vertegenwoordi gers van de arbeiders spreken over de uitbetaling van prestatietoeslage.n Bidault zei te hopen, dat de particu lier ondernemers de staat in deze zouden navolgen. De minister waarschuwde de werk gevers dat winstvergroting ten kos te van de arbeiders niet meer zou worden geduld. De administratieve afdelingen van de onder Russisch toezicht staaxi de zender van radio Berlijn zijn uit de Britse naar de Russische sector van Berlijn overgebracht. Het be stuur van west-Berliju heeft er her haalde malen op aangedrongen, dat ivct radiostation, dat tot de modern ste 1e Berlijn behoort, aan west- Der lijn zou worden overgedragen, om dat bet ,,een communistische enclave Jn west-Berlijn" vormde. Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar in de nanacht en ochtend plaatselijk nevel of mist; Matige, tijdelijk zwakke r.aar Zuidelijke •ichtingen draaiende wind. Na iets kou éc:t nacht overdag ie»» hogere tempera Curen dan vandaag. p<n, ook in Brussel voor te bereiden. De socialistische parlementsleden zul len aan het hoofd van meer dan 300. 000 arbeiders door de straten van Luik, Charleroi en Bergen marche ren. Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregnyy bestormd met adviezen van uiteenlopende aard. Hij ontvaugt be zoekers en telefoongesprekken tilt Brussel. Sommige adviseren de knniug ..on middellijk of geleidelijk af te treden" en antieren sporen hem aan „het been strak te houden en de uitspraak van het parlement op te volgen". De Belgische geheime raad, die 28 leden „wijze en geleerde staatslieden telt, kwam gisteren in geheime zit ting bijeen. Onder de 28 „ministers van staat", zoals de leden van de ge heime raad wovdeu genoemd, zijn 13 leden van «le «katholieke) christelij ke volkspartij, zeven zijn socialisten en acht liberalen. De CVP-leden zijn voor terugkeer van koning Leopold, de sócialisteu zijn er tegen en de li beralen zijn verdeeld. Men verwacht, dat graaf Carton do Wiart eerst iuet het raadplegen van de Belgisch»1 politiek- leiders i.v.m. het vormen van oen niern 3 regering zal beginnen, nadat do ..geheime aad" heeft vergaderd. De millioencn stakers in Italië zijn Woensdagavond na afloop van de 12- uurstaking naar hun werk terugge keerd en bussen en trams reden weer in Rome en de andere grote Italiaan se steden. Ofschoon de. staking is gekenmerkt door talrijke relletjes, is geen mol ding gemaakt van doden of ernstig gewonden. Een regeringswoordvoerder ver klaarde, dat het machtsvertoon valt de politiek het doel van de staking: martelaren te maliën, heeft verijdeld Het hoofdkwartier van het onder com munistische leiding staande vakver bond, dat de staking had uitgeroe pen, noemde haar ..een volmaakt succes". Toen de schemering viel, keerden vele gearresteerde demon stranten met moede schreden te Ro me terug. Zij waren door politiewa gens 16 km. buiten de stad gebracht en daar afgezet. Omdat de verkeers diensten staakten, moesten zij te voet terug. Later meldde het Franse persbu reau AFP uit Rome. dat bij een be toging lussen politie en demonstre rende stakers te Panna een staker is gedood en verscheidene mannen van beide partijen zijn gewond. Tengevolge van de dood van een de monstvant, een werkloze boerenar- beider, die in een ziekenhuis aan ko gelwonden overleed, zou volgens het communistische vakverbond met een machinegeweer iti de maag zijn ge schoten. De staking had ook het doodschie ten van twee demonstranten door de politie tot onmiddellijk oorzaak. In totaal zijn bij de demonstratie 2 man gedood, 4 ernstig gewond en een groot aantal andereu licht gewond. Wie dezer degen door de bloembollenstreek rijdt, zal vele nijvere ban den bezig zien. Niet alleen op de volden waar met hark en schoffel de laatste hand gelegd wordt aan de bedden, maar ook in de dorpen. Aller lei bouwsels worden opgetrokken, gevels betimmerd en gemetamorfo seerd. Jong en oud is er bezig, op straat en in de tuinen waar de eer ste toebereidselen wordengetroffen voor de* aan te leggen mozaïeken. De-" bollenstreek werkt aan- haar.... make-up En dat is begrijpelijk, want binnen kort is het daar hoogseizoen. Schaft voor een groot deel van het jaar de eigenlijke cultuur vele handen werk, de buitenstaander merkt daar niet veel van. De dorpen rijen er zich aan een als overal elders en het uitzicut over «le velden is vaak grauw en dor Maar eenmaal per jaar kan deze „in dustrie", die met haar export een ba- langrijke bijdrage levert voor onze d .vlezenpositie, aan buitenlander en landgenoot laten zien waartoe zij :u staat is. Dan Is de bloembollenstreek in feesttooi, dan geeft zij een show, waarin wel geen ander bedrijf kan evenaren. Zoals gemeld viert de bond van bloembollenhandelaren dit jaar ziju 50ste verjaardag. Daarvoor is een speciaal programma opgesteld, waar van het publiek ook gedeeltelijk zal kunnen meegenieten. Niet alleen is ee.i voortuinwedstrijd uitgeschreven in de gemeenten Hillegom, Lisse, Sas senheim en Bennebroek, doch daar naast zal men dit jaar niet alleen de hollen in de kleurige velden kunnen bewonderen, doch ook de toepassing van de hol in tuin. park en tentoon stelling. Natuurlijk ontbreken ma- zaiekwedstrijdeu eu bloemencorso niet op het programma De provinciale V.V.V. Zuid-Holland deelt ons het volgende mede: de cro- cusvelden slaan in volle bloei zowel de oranje als de paarse. De vroege nar cissen hebben reeds dikke knoppen cn beginnen te kleuren. Als het weer zo zacht blijft wordt verwacht dat de nar cissen volgende week in bloei zullen staan. Perzië heeft nog geen regering De Perzische regering van Moham med Saed is gisteren voor de twee de maai i" één week afgetreden. De Sjah beeft ex-premier Ell Mansoer, het tegenwoordig hoofd van het ze venjarenplan. verzocht een nieuwe regering te vormen. Premier Saed had op 19 «Maart voor de eerste maa' liet ontslag van zijn regering aangebodeu, doch de Sjah had hem verzocht .aan de regering '.e blijven, totdat een nieuw kabinet zou zijn gezormd. Australische stad door water bedreigd Het Zuidelijk deel van de Australi sche staat Nieuw Zuid Wales wordt door Overstromingen geteisterd. Volgens politieberichten wordt ver wacht ;dnt de stad Waggawagga, die in het' midden van het getrofffon ge bied ligt, ouder water zal komen te staan. Een derde gedeelte van «le 15000 inwoners van Waggawagga wordt thans door leger, politie en vrij wi 11 Jg«jrs geëvacueerd. Zakenlieden zijn koortsachtig be2ig me,, bot houwen van uit cement, bak stenen en zandzakken samengestelde ..borstweringen" om hun winkels e beschermen tegen het puin. dat da bulten zijn oevers getreden Murnini- bldges rivier meevoert. Ongeveer 100 militaire vliegtui gen zijn beschadigd door een lievige hagelstorm, die over de streek van Panama heeft gewoed. De bovenbouw van de vlieghaven van Tyndall, waar deze vliegtuigen hun bases hadden, heeft ook veel van de storm te lij den gehad. Truman leed een nederlaag Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 174 te gen 22 stemmen het plan van de ra gering voor Coöperatieve woning bouw, waarmede een bedrag van 2 milliard dollar gemoeid was, ver worpen. Tegenstanders hebben het programma „socialistisch" en ..par tijdig" genoemd. Zeven bommenwerpers voor f9.132 - Gisteren werden door de Inspecteur der Domeinen te don Haag bij in schrijving verkocht zeven voor de j sloop bestemde Mitchell bommen werpers, afkomstig van de Marine Luchtvaartdienst. De toestellen werden voor ruim f9132 eigendom van Feenstra's me- 'aalgroothandel te den Haag. Het is de bedoeling dat een der Mitchell toestellen niet zal worden gesloopt, doch een plaats zal krijgen op een plekje, waarde jeugd er in kan spe len Geroofde machines zijn weer terug Aan de Hembrug wordt weer muui tie gemaakt. Had minister Schokking het nog niet geweten maar hij wist het natuurlijk wel dan was hem dat reeds duidelijk geworden door het feit, dat hij zich ter dege moest legitimeren toen hij zich aan het hek van de NV. „Nederlandse Machine fabriek Artillerie Inrichtingen" aan de Hembrug meldde En was dit nog niet voldoende geweest om hem er van t<; overtuigen, dat er aan de Hem brug weer kogels aan de lopende band worden gemaakt, alle twijfel werd wel weggenomen, toen een dei- oudere stafleden uit een geweer van het type .Royal Eufield een kogel vuurde over de 25 meter lange groef buan-iu de fabriek en daarmede sym bolisdh hef' productieproces inluidde van dfe nieuw ingeriehte fabriek voor de Vervaardiging van kleine munitie Anderhalf jaar geleden gaf de re gering de opdracht om wederom een aanvang te maken met de munitie- fabricage. Toen de Duitsers in Mei 1945 ons land verlieten bestonden de artillerie Inrichtingen aan de Hem brug uit een aantal gebouwen zonder machines. Het was een historisch voorbeeld van een geheel leeggeroof de fabriek. Sindsdien is met man en macht gewerkt om de fabriek weer bruikbaar te maken. Op grond van de bij de fabriek aanwezige er varing wijdde men zich allereerst aan de gereedschapswerktuigen, zo als draaibanken, slijpbanken enz. Thans is daarnaast ook weder ecu begin gemaakt de fabriek aan de Hembrug haar bestemming van mu nitiefabriek te geven. Bij de officiële opening van de mu nitiefabriek gistermiddag, waren tal rijke Nederlandse en buitenlandse cl viele en legerautoriteiten aanwezig. Van Nederlandse zijde hadden zich hiertoe onder meer naar de Hembrug begeven de minister van Oorlog «h Marine, ar. W. F Schokking. de ver tegeuwoordiger vande minister van Finantien, mr. H. L. Jacob, lt.- geueraal mr. H. Calmeïjer. de ver tegenwoordiger van de minister van Economische zaken prof. G. Brou wers, lt.-generaal C. Giebel, chef luchtmachtstaf en leden en adviseren de leden van de defensie commissie. Van buitenlandse zijde waren bij Gistermorgen vroeg heeft een brand gewoed in de magazijnen en het kan toorgebouw van liet arsenaar te Wool- wich, waar zich de grootste genationa liseerde ammunltie-tabriek van Lon den en omgeving bevindt .D eaange- richte schade is aanzienlijk. De brand heeft ongeveer 3 uur geduur. Twee brandweerlieden liepen kwetsuren op. Bandieten, die vanuit een auto o- pereerden, hebben in Frankrijk 2 honklopers van een bedrag van twee en half millioen francs en van wsi- sels ter waarde van één millioen fres». beroofd. Afgevaardigden van Zweden, Noor wegen, de Sowjet-Unio eü de volks democratieën zullen de „vredes mars" bijwonen, die de onder com munistische leiding staande „vrije Duitse jeugdbeweging" met Piukëta- ren te Berlijn wil houden. Een 23-jarige Joegoslaaf werd aan getroffen voor de slaapkamer van de echtgenote van de gouverneur-gene raal voor Canada, de Joegoslaaf zei- de, toen bij werd aangehouden, dat hij een „geheime boodschap" wilde overhandigen. Er wordt een onder zoek naar zijn geestvermogen in gesteld. De gouverneur-generaal en zijn echtgenote vertoefden iu Groot Briitannië, toen dit gebeurde. Te Genua zijn 5 Engelsen, drie A- merikanen, een Duitser en één Frans man. elk tot een jaar gevangenisstraf cngeldboeten tot eeu gezamenlijk be drag van ruim 700.000 gulden ver oordeeld omdat zij gepoogd liaddon met e eumotovjacht eigaretten het land binen te smokkelen. Het jacht en de smokkelwaar zijn verbeurd ver klaard. Een blanke Amerikaan in het zul den der Verenigde Staten, die drie ne gerkinderen heeft doodgeschoten, is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld- waarbij is bepaald dat bij niet voor vermindering van straf !u a au merking zal komen. Op het ogenblik krijgen ongev. 3.700.000 oorlogsslachtoffers ftnauti- cle bulp van de West Duitse rego- Een Meteor straalvliegtuig van de RAF. is ♦bij Diss in Norfolk met een ander toestel in botsing gekomen De bestuurder van de Meteor kwam om het leven, het andere vliegtuig bereikte behouden, de grond. Pearson, de Cauad«?sc minister van. Buitenlandse zaken heeft in de Canadese volksvetregenwoonliging medegedeeld, dat onder auspiciën v do 1RO. ongeveer 77.000 verplaatste personen naar Canada zijn gekomen 700 patiënten van bet zieken huis te Duellen 100 kilometer len zuidwesten van Berlijn zijn hl hongerstaking gegaan uit protest te gen slechte Voeding. Het gehele klooster te Norili Cumborlana in de Amerikaanse staat Rhóde Island, waarvan het grootste gedeelte door de Trappisten zelf ge bouwd is, is door brand verwoest. De monniken hielpen bij het blussings werk. Velen konden ternauwernood uit het klooster omkomen. Volgens een statistiek van een Amerikaanse verzekeringmaatschnp- pij is de kans op echtscheiding des te kleiner, lioe meer kindereu het gezin telt. Het aantal echtscheidin gen in de VS. op 1000 echtparen was in gezinnen zonder kindereu onder de 18 Jaar 15.3 procent, in gezinnen met een kind 11.6 procent, met twee kinderen 7.6 procent, met. drie 6.5 procent eu met vier of meer kin deren 4.6 procent. De achttienjarige leider van ui bende, welke er van beschuldigd wordt ecu groot, aantal misdaden t hebben bedreven, heeft voor een recht bank in «le oostelijke sector van lijn verklaard dat Amerikaanse mis daadfilms on verhalen hem er toe ge ïnspireerd hebben ..een gangster naa i Amerikaans model" te willen worden de opening tegenwoordig de militaire attache's van de landen aangesloten bij het Noord Atlantisch Pact. De ver tegenwoordiger van het Ministry of Supply in Londen was speciaal voor de opening naar Nederland gevlo gen, bereikte wel ons land, maar kwam tenslotte in Hamburg terecht cmdat het vliegtuig waarin hij zich bevond na enige tijd boven Schiphol gekruist te hebben, wegens de mist naar Duitsland moest' doorvliegen. ,Het is geen nieuwe taak, die wij vandaag aanvangen", zei de presi dent-commissaris mr H. L. Wolter- som, iu zijn korte inleiding. ,Hec is onze oude historische taak en wij beginnen die wederom met vertrou wen, omdat de oude, bekwame kern arbeiders nog steeds aanwezig is." Nadat do technische directeur van de fabriek ir. F. G. Jugeling, nog een kort woord had gesproken, ging minister Schokking over tot het verrichten van de officiële opening. „Het is merkwaardig" zo zei de minister „dat de opening van deze munitiefabriek geschiedt kort voordat de ministers van defensie van de bij het Atlantisch Pact aange sloten landen in ons land tezamen komen. In vroeger tijden zou ik hier hebben gestaan met achter mij slechts één vlag, onze nationale vlag. Thans hangen achter mij vele vlag gen en dat is goed. omdat we weten, dat we op dit gebied niet alleen staan." De minister zei, dat vandaag een fabriek geopend is, zonder welke het zinloos is een leger, een vloot en een luchtmacht te bezitten. Minister Schokking wees erop, dat het weer in bedrijf stellen van de munitiefa briek een aanzienlijke besparing van deviezen betekent. Nadat de eerste hier vervaardigde scherpe patroon uit het Royal Enfield geweer was geschoten, een schot, dat ln de grote fabriekshal weerkaatste werd een rondgang door de munitiefabriek ge maakt. Iu hoofdzaak worifl ihaus nog kleins munitie vervaardigd voor geweren eu machinegeweren. Daarnaast '3 ook reeds een begin gemaakt met de vervaardiging van munitie van gro ter kaliber. Het grootste deel van de machines, waarmede de munitie ge fabriceerd wordt, zijn machines, die voor de oorlog ook in gebruik waren, door de Duitsers werden, geroofd doch na de bevrijding werden terug gevonden en door het bedrijf zelf werden hersteld. Spanning in Saigon Te Saigon neemt «le spanning toe. Tweeduizend man Vietnamese poli tie en één Franse militaire politie macht worden in liet centrum van de stad ln gereedheid gehouden om op te kunnen treden bij relletjes in ver band met het proces tegen 12 Viet namese studenten die beschuldigd worden vau „samenzwering tegen de veiligheid van de staat". Alle stra ten naar de Rechtbank worden be waakt. Vele. arrestaties worden nog verricht in verband met de relletjes van Zondag. Verscheidene winkels sloten gisteren als protest tegen deze arrestaties. Alle taxichauffeurs in Saigon zijn in staking. Minister over „Bello' De minister van Waterstaat eu Ver koer heeft in antwoord op aan hem gestelde vragen medegedeeld, dat de Ned. Spoorwegeu hebben verzocb" met ingang van de nieuwe wluter- dlenstregeling de tramlijn Alkmaar- Bergen aan Zee te mogen opheffen 'Alvorens hierop echter een beslissing te nemen, zal het advies van Ge«i. Staten worde® ingewonnen. E NKELE WEKEN GELEDEN kwan. ia de couranten het bericht voor, da de prijzen van de textiel zouden wor den vrijgegeven. Wij hebben toen in een artikel op deze plaats uiting ge geven aan onze bezorgdheid over de ze maatregel en de vrees uitgespro ken, dat de prijzen tengevolge an deze maatregel omhoog zouden gaan. In een gesprek dat we toen hadden met een collega, bleek deze van een geheel tegenovergestelde mening te zijn. Het zou wel loslopen. Er kwam toen zo en zo veel textiel uit het buitenland. Duitsland overstroomde de markt en nog meer. Inmiddels zijn we al weer enkele weken verder. Van dalende textielprijzen hebben wij nog bijster weinig gemerkt. Het wil ons zelfs voorkomen, da de textiel de weg is gegaan van z>j talrijke goederen, die niet meer onde^ de distributie vielen en waarvan de prijzen na korter of langer tijd wei den vrijgegeven. Alles is weer ee«. ietsje duurder geworden. En als we de berichten mogen geloven, zal de prijsstijging nog enkele maanden aan houden. Ter geruststelling van he; publiek wordt er dan aan toegevoega dat daarna een daling kan worden venvacht, omdat naar alle waar schijnlijkheid de markt verzadigd be gint te geraken. Het zou ook moge lijk zijn, dat de koopkracht van hc. publiek niet toelaat meer goederen uit de markt te nemen. In het gesprek, dat we over deze dingen met bovengenoemde collega voerden beperkten we ons niet tot de textiel. We kregen het ook over het vlees. En ook daarover verschil den we van mening. Tegenover zijn oordeel, dat het vlees in de komende maanden goedkoper zou worden, ste? den we de onze, dat de vleesprijzen zouden moeten stijgen, omdat er i de komende maanden een absohut tekort is. We hadden niet venvacht, dat onze voorspelling reeds zo spoe dig in vervulling zou gaan. We had den de hoop, dat de prijsstijging m ieder geval niet zou komen voorhe'f Mei; misschien enkele dagen eerd-r omdat we tot die tijd een tamelijke aanvoer van nuchter kalfsvlees heb ben. We zitten met het dure lapje op gescheept. Wij, daar bedoelen we mee het publiek, maar ook de slagers, de distribuanten. Het zou onp niet ver wonderen indien de pryzèn vart hol vlees in de komende zomermaand; -i nog eens een prijsverhoging onder gaat. Wie de inkoopsprijzen van rt< gelde koeien ziet. houdt het hart vast De periode van de schaarste-economie is voor het vlees nog lang niet afge lopen, want indien ons volk het al zou willen vertikken om deze prijzen te betalen, het zou voor de boeren van weinig betekenis zijn. Het buiten land is bereid om nog hogere prijzen neer te leggen. Intussen is de situatie zo geworden dat van de oorspronkelijke bedoeling van de regering weinig is terecht ge komen. Een uitwijkmogelijkheid is er niet. Misschien dat deze komt indien de varkensstapel wordt uitgebreid. Voorlopig echter is daar nog geen kans op. Misschien eet ons volk wel te veel vlees. We kunnen dat niet beoordelen. Maar wel zyn we van oordeel, dat in een periode van voed selschaarste. en ook vlees is voedsel voor het gehele volk. de prijzen niet ongelimiteerd omhoog mogen gaan. waardoor de minder goed gesitueer- n worden gedupeerd. v 7

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1