llonaader N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vrijwel algemene waarschuwingsstaking ontwrichtte België Carton de Wiart faalde Visser met fles door „inboorling'' van Nieuwkoop doodgeslagen Zuid-Italiaanse stad het toneel van hevige straatgevechten de Telex tl ht Vertrouwen 1, JAARGANG - NUMMER f ZATERDAG 25 MAART 195® Uitgure Stichting JU» Vrije Alkmaar dei* Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand 1 3.65 per kwart, bij vooruit bet. Advertenties 14 ct p. rnnu familieberichte»; 18 cent. Bij contract aanzienlijke korting' Veraniw. isdacteuri J. v. Zoonea I Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht I TaL K 2200*3971 Offensief conira Leopold $lechlM hef i*ï.i het A.B.Y.Y. aaugesloteu personeel «Ier Brusselse tram wegen lieeft gistermorgen het werk neergelegd en op de grote honle- mids reden nog verscheidene trams. l>e verbindingen tussen het eentrnm itiii Brussel en de buitenwijken per tram waren om 9 nur echter in het a'remceii verbroken. Getrccsd werd evenwel, dat de stroomtoevoer voor de tranis zon worden afgesneden, liet Brusselse stadsbeeld werd geken merkt door het grote aantal voetgangers en wielrijders. De particuliere firma's hadden estafettediensten voor bun personeel georganiseerd en door het grote aantal voertuigen, dat zich op de wegen in het centrum he Tond. kwam liet bier en daar tot verkeersopstoppingen. Demonstraties in Brussel Op de grote boulevards kon men groepen studenten waarnemen, die deel namen aan de manifestaties te gen koning Leopold. Aan de ingangen der ministeries werden aan het per soneel dat zich naar hei werk begaf pamfletten uitgereikt. Om li uur gistermorgen word met betrekking tot de algemene staking het volgende communiqué uitgegeven: In de openbare diensten heerste li gedeeltelijke staking onder het wogenOok bij de diensten van de te lefoon en telegraaf was een stakings beweging uitgebroken, terwijl het personeel van bepaalde ministeries ee-i sit-downstaking begon. Politie-a- gcnten hebben de wacht betrokLeu in de ministeries. Bij het onderwijs is liet loezicht op de kinderen verze kerd .doch in de meestp gemeenten in het district Brussel r-s het onder wijzend personeel in staking. Wat de semi-officiële organisaties betreft, werd gestaakt b'j het werklozenfonds de openbare veiligheidsdiensten en li:.i >n tiental andere organisaties. Het personeel van gemeente-admi nistratie van Anderlecht, St. Gilles en van IVatermaelbosvoorde was in sta king. De arbeiders van de gemeen te-administratie hebben het werk neergelegd mei uitzondering van 2 gemeenten, In de haven van Brussel werd slechts gewerkt door de arbei ders. die bij tle christelijke vakbond zijn aangesloten. Bij de taxi's is de si-kiug volledig. Een 15-tal voert»' gen werd echter gereed gebonden voor het transport van ziektn. De fabrieken in het dal van ae Senne evenals de belangrijkste ondernemin gen in Brussel eu omgeving hebben eveneens liet welk neergelegd. Bij de Brussels* tramwegen heeft, aldus het communiqué van het ABW, 90 pCt van het personeel het werk neer gelegd. In het volkshuls te Brussel hebben 5000 stakers de vergadering bijgewoond van de socialistische ae- tiecomite's. Ongeveer 3000 stakers, die binnen geen plaats konden vin den, hebben door middel van lnidspre Het kabinet van de prins-regert maakt het volgende bekend: Graaf Carton de Wiart heeft de prins regent rapport uitgebracht over zijn informatie-opdracht. De prins-regent heeft graaf Carton de Wiart van deze opdracht ontslagen. Er is nog geen nieuwe kabinetsformateur aangewe zen. Haak-in een succes Het initiatief van de NCRV om de radio in dienst te stellen van de kan kerbestrijding blijkt bij de luiste raars goed te zijn ontvangen. De eer- si. j uitzending leverde in postbus f 1000 te Hilversum aan extra geplak te zegels, aan giro-overschrijvingen c.) postrekening f26000, en aan op andere wijze toegezonden giften 'n bedrag op van i'9640.S2, dat doet veel verwachten als men bedenkt, dat er in totaal 30 tot 40 uitzendingen ko men. Bij de giften waren vele staal tjes van bijzondere offervaardigheid. Patiënten van het militair sanato rium in Amersfoort, bijna uitsluitend uit Indonesië teruggekeerde militai- i en, brachtén flGO bijecu en op brui loften cu feestavonden gaat men ,met de pet, rond" voor dit goede dool. Proces tegen K.L.M. )e weduwe van de Amerikaanse journalist Knickerbocker, die bij de ramp met de „F.rancker" in Juli '49 bij Bombay om het leven is geko men zou het plan hebben opgevat een schadevergoedingsproces tegen do K. l.Afin u> stellen. Zij zou een bedrag van 250.000 dollar) willen eisen, aan voerend dat de dood van haar echtge. nom te wijten Is aan ..opzettelijke i'oMen" in technische werking van li .O - i. keis buiten de toespraken aangehoord Na afloop van de meeting begaf men zich in optocht naar het centrum van de stad. Te Antwerpen is gistermor gen nog geen enkele staking gesig naleerd. Met. enige vertraging is overal 'n het district Brussel de post rondge bracht. Wat de telefoon en telegraaf betreft, wordt, bevestigd dat de toe stand vrijwel normaal was. Telegram men werden, zij het met enige ver traging. bezorgd. Van de zijd" van het gemeentebe stuur van Brussel werd verklaard, dat. de situatie normaal en de distri butie van gas- en electriciteit verze kerd was. De brandweer eu de poli tie namen geen deel aan de staking. Groepen studenten sneden de koorden door van de trambeugels, waardoor he. verkeer gedurende een kwartier werd stilgelegd en verbrandden af beeldingen van priesters met de uit roep „weg met de geestelijkheid". De politie heeft de manifestanten ver spreid. Drama berecht „Ik geloof, dat jullie aanvn] op de heer van Piggclen werd nitgevoerd, omdat meu in negorij .Nieuwkoop niet kon hebben, itat 'n „niet-inhoorllng" met een Nieuwkoopse omgaat, en ik ben sterk van mening, dat jullie ver haal lijkt op een stuiversroman", aldus de president van de rechtbank te Den Haag, die met zijn rechters ecu onverkwikkelijke moordzaak te be handelen kreeg. De verdachten waren van minder goed allooi en de bei de vrouwen en mannen, genoten een twijfelachtige repntatie. De mannen waren ex-politieke delinquenten en de beide vrouwen, hoewel getrouwd, maakten het tot een gewoonte, oin bij nacht en ontij met andere mannen om te gaan. De mens wil alles weien Gewapend met microfoons, ca mera's lampen die onder wa ter kunnen branden en appa raten om hel geluid te registre ren. is een aantak geleerden me» liet Noorse expeditievaa-* iui$ G. O. Sars" ui!gevar-n om te onderzoeken of „kabel jauwen ouder het hofmaken met elkaar spreken." Noorse ichtyologen hebben zich herinnerd dat Amerikaanse ge leerden hebben uitgemaakt, dat. haringen zulks wel doen en zij menen dat er geen- reden is te veronderstellen, dat hun kabel jauwen in dit opzicht bij de ha ringen zouden achterstaan. De geleerden, die met hui schip voor anker zullen gaan in de gebieden waar de kabel jauw kuit schiet, zullen hm» toestellen in het boudoir" van de kabeljauwen laten zakken dat zich op 60 meter benéden' de zeespiegel bevindt. Als nu een „zij iets tegen een „hij" zegt of omgekeerd, dau kan men verwachten dat de we reld dit de volgende week zal weten. De heer van Biggelen was een harts tochtelijk visser en in het dorado der vissers te Nieuwkoop was hij een be kende figuur. Op een keer had hij tij dens zijn verblijf het een en ander gedronken en rond middernacht w-as hij opgebroken. Hij werd vergezeld door een zekere Anna, die ook ver trok, omdat de" man met wie zij af gesproken had, niet verschenen was In de nacht ontmoette hot tweetal de broer van Anna die zijn zuster naar huis stuurde en de visser een klap voor zijn hoofd gaf, dat deze be wusteloos ter aarde viel. Maar waarom deed n dat, wilde de president weten. Wel, omdat hij met mijn zuster ging. „U had beter uw zuster een draai om de oren kunnen geven," zei de president, want als ge trouwde vrouw behoort zij niet met andere mannen om te gaan". Broer en zuste waren weggegaan en ook van Biggelen was later weg gestrompeld. Inmiddels hadden de expolitiekc de linquent Sannes en de gehuwde zuster van Anna, ook het cafc verlaten en vonden van Biggelen langs de weg: „Jo werd zo verschrikkelijk kwaad, dat Anna weg wart', verklaarde San- nes aan de president, en door haar op winding raakte ik ook van de kook". Toen was van Biggelen heen en weer geschud en tegen de grond gekwakt. „Eén stuiversroman" zegt de pre sident, want zusfer Anna ging zo dikwijls met andere mannen naar bed, dat zusfer Jo. die hetzelfde deed geen reden had om zich te verwonde ren over haar zusters gedrag. Maar zowel verdachte Sannes als broer Cor hielde» vol, dat zij hevig ontdaan waren geweest over de ver dwijning van Anna, daarom hadden zij de onschuldige visser geschopt, geslagen eu tenslotte met een fles met likeur op ziju hoofd geslagen. Van Biggelen was daaraan bezweken Maar Sannes, ontkende, Nee, die Amerikaanse lourisme in 1949 Amerikaanse tourfsten hebben her. afgelopen jaar een record bedrag van bijna 700 millioen dollar besteed in het buitenland, doch het grootste gedeelte ging naar Canada en Mexico VVest-Indie en Centraal Amerika .'n plaats van het naar dollars honge rende Europa. Dit werd bekend ge maakt door het bureau voor zaken- economie v.,u het Departement, van Handel, In Europa en de landen aan de Middellandse zee werd door Ame rikaanse reiziger.; 185 millioen dol lars besteed, -'au dit totaal ontviHg Frankrijk 50 millioen dollars, Enge land 34 millioen en Italië 30 millioen Iu Canada l ebben de Amerikanen 2S0 millioen dollars uitgegeven en ,n Mexico 135 millioen dollars. De totale réisuitgaven waren iu '19 ,-rrreveev '00 millioen dollars hoger da» in 194S. DODELIJK V KRkELRSONGKVAL Donderdagavond gebeurde op de Rijuzichtweg te Oegstgeest een ver keersongeluk. dat aan de 23-jarige J. A. van der Hoven uit Leiden het le ven heeft gekost. Van der Hoeven zal als duopassagiers op een motor. fles likeur was bedoeld, om de levens geesten van de vissersman op te wekken. „Diar geloof ik geen steek van, zeide president, die plots uitviel tegen de beide gezusters Jo eu Ai\aa, die overschillig als zij waren, het middelpunt, waarin zij stonden, uogaj amusant vonden. Haar lachen be-. zorgde hen echter een strenge beris ping van de rechters, die de heide publieke vrouwen er op wees, dat het voor hen zeker geen pas gaf te lachen De officier van justitie geloofde van het hele verhaal ook geen steek De dood van de heer van Biggelen was zeker te danken aan de slag met de genevgrkruik en daarom eiste hij een gevangenisstraf van 20 jaar te gen Sanes. die van schrik en ont steltenis in de verdachtenbank Hauw viel, aangestaard door de gezusters Anua en Jo bij wie het lachen plaats maakte voor het huilen. Geen debat over Seretse in Lagerhuis De Brii.se regering, die slechts 'n meerderheid van 5 stemmen in het Lagerhuis heeft, weigerde oen da- bat over de kwestie Seretse Khania toe te staan. De regering bad een witboek over de kwestie gepubliceerd, waarin zij haar besluit Seretse voor 5 jaar te verbannen, motiveerde. De liberalen wilden deze kwestie in het Lager huis in debat brengen en er een mo tie van wantrouwen in de regering aan verbinden. De vice-premier Her- bert Morrison, verklaarde echter dit niet te /.uien toestaan. Moeilijke echtscheiding De advocaten die optredeu voor dr. Beter Liudstrom en zijn echtgenote Ingrid»'Bergman zijn er niet iu ge slaagd overeenstemming te bereiken over de voorwaarden van de echt scheiding, die beide echtelieden heb ben verzocht. Iugrid Bergman verkreeg iu Mexi co echtscheiding doch dr. Liudstrom heeft medegedeeld deze huvselijksout binding niet te aanvaarden. De advocaten van partijen zuilen alsnog pogen tot overeenstemming ie komen. Enkele duizenden manschappen po lil ie eu iniltnireu hebben gisteren het zuid-Italiaanse stadje San Scvero bezet. Eerder op de dag was het hier tot een getocht gekomen tussen 4(MM) demonstrerende stakers en de politie. Vijf politieagenten waren afgeranseld en 5 andere ontwapend. De stakers die protesteerden tegen de dood van een demonstrant, die Woensdag in de Noord-Italiaanse stad Banna in een gevecht met de po litie werd doodgeschoten, wierpen bar ricaden op in de straten en gooiden handgranaten naar de politie. Bolitieverstevking, die in allerijl met pantserwagens werd aangerukt, ruimde de barricaden op, verspreid de de stakers en arresteerde een aan tal van hen. De bureaus van de com munistische partij en het onder com munistische leidiug staande vakver bond werden bezet. Volgens politie-funciionarissen s de toestand in de stad thans ..gespan neu, doch rustig". In andere steden in hel gebied van Fcggia kwam het tot verspreide rel letjes. waarbij stenen naar de politie werden gegooid en 'u burgemeester in ziju werkkamer gevangen werd ge houden. Russen mogen niet op de Maagden-eilanden komen De Amerikaanse immigratie-auto riteiten hebben bepaald, dat de be manning van ile Sowjetrussische hulpschoener „Ustritsa". die Zondag ju de haven van St. Thomas is aan gekomen voor herstellingen, 't schip niet mag verlaten. De bemanningen van twee aiide.e Sowjetrussische schepen, de „Miu- tai" en de „Janlar", die uit de haven van St. Thomas zijn vertrokken mocü ten eveneens niet de wal opgaan. Ook op de andere Sowjetrussische schepen is deze maatregel in de af gelopen maanden door de Amerikaan se immigratie-autoriteiten van St. Thomas van toepassing verklaard. In de buurt van Velletri iu de pro vincie Rome hebben enige honderden arbeiders een fabriek van springstof feu bezet naar aanleiding van een be sluit der directie het bedrijf te slui ten in verband met de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Barnia, uit protest tegen het doodschieten van 'n demonstrant, verliep rustig. Het o- penbare vervoer lag geheel stil en bijna alle winkels, kantoren en fa brieken waren gesloteu. ARGENTIJNS VLIEGTUIG VERMIST. Het Argeniij»se ministerie van lucht vaart meldt, dat sedert gistermiddag een militair vliegtuig met elf man aan boord vermist wordt. Het vliegtuig was op een ohi'-m- vlueht. Speciale zitting van de Veiligheidsraad De Sovjet, Unie iniet ongenegen een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad houden om hel bijleggen van de geschillen tussen Oost en West te bespreken, aldus heeft Trygve Lic, de Algemeen Secretaris tan de V. N. aan de zes niet-pern j»i;ente leden )»n de Raad medegedeeld. Onschuldige werd aangeschoten Domlcrdagavouu heeft een agent v. politie te Amsterdam, die zich moest verdedigen tegen een opdringende me nigte een schot uit zijn dienstpistool gelost en daarbij een zeventien Jarig nu isje aande hand verwond. Het meisje kon na in het Binnengasthuis verbonden te zijn, op eigen gelegen heid naar huis terugkeren. De agent had ir. Amsterdam Noord een wielrijder gezien, die zonder licht reed. De man had op de sommatie te stoppen geantwoord: kom morgen maar terug" Even later slaagde de agent er in de man toch aan te hou den. Hij wilde de arrestant meene men naar het politiebureau, doch hef publiek dat van alle kanten toeschou wilde de agent beletten de man over te brengen. Er klonken dreigende uit roepen en plotseling kwam een man naar voren met eeu stuk ijzer in zijn hand. De agent die zieh bedreigd ge voelde loste een schot, dat het meis je, dat niets met het relletje te ma ken had in de hand trof. Zowel de wielrijder, als de m; n, die cTe agent bedreigde wisten te ontsnappen in de ontstane verwarring. Ontsporing in Limburg Donderdagavond is bij Reuver op het baanvak tussei Roermond en Ven lo, een tiental wagons van een in de richting Venlo rijdende goederentrein ontspoord, waardoor de baan over 'n afstand van ongeveer tachtig meter werd vernield. De oorzaak is gelegen iu het bre- j ken van de as van een Franse goede renwagen. Het baanvak was geheel versperd. De opruimiugswèrkzaamhe den duurden tof Vrijiagifii'ddag laat voort. g Dodenspro g i i Sint Pit er Een werkloze ex-officier »an de Italiaanse luchtmacht is van de 60 meier hoge ..fluUtergalerij" in de koepel der Sint Pieterskerk gespron gen, doch bleef enkele meters boven de marmeren vloer Toor het pauselij ke altaar hangen aan een toow, dat Wj ouder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het altaar ge knield lagen, gilden van schrik toen hij naar beneden kwam. De man had voor hij sprong eeu touw onder de armen gebonden en aan de ijzeren ballustrade van de ga lerij vastgemaakt. Toen hij neerstortte, vielen twee brieven uit zijn zak. Een was geadres seerd aan de Paus en de andere aan de Italiaanse pers. Hierin vroeg hij de wereld aandacht te schenken aan zij» wanhopige toestand en als het touw niet zon breken - hem werk te geven. De man werd door de Vaticaanse ga,i'de gearresteerd en aan de Ita liaanse politie uitgeleverd. De Paus heeft hem later 10.000 li re gezonden. De „fluistergalerij" is een gezoch te plaats voor zelfmoorden. Vorig jaar Augustus moest de Sint Pieter opnieuw geconsacreerd worden, om dat eeu ouderwijzer zelfmoord had go pleegd door er van af te springen. Een toestel van de RAF van het type Anson is hij Aylesbury <Buc- kïnghainshirc) neergestort en in brand gevlogen. De zes inzittenden kwamen om liet leveu. De RAF. gaat Vampire-straal vliegtuigen gebruiken in de strijd te gen het verzet op Malaltka. De eer ste toestellen zijn te Koeala Loem- poer aangeokmeu. Volgens dr. Thiesmeyer, voorzit ter van het Canadese Instituut voor onderzoek van papier en pulp, kan de groei van bomen bevorderd wor den door atoomkracht. De Metropolitan Opera te New York heeft Danny Kaye voor het vol geude seizoen de rol van de dronken gevangenbewaarder Frosch in Jo- hanu Strauss' operette „Die Fleder maus" aangeboden. Dit is een nlet- gezongeu speelrol. Op een conferentie der VN. over de overüjdendsverklaring inzake var miste personen is besloten een Inter nationaal Bureau voor Overlijdens verklaring op le richten. Iu verband met de recente on lusten iu Bengalen hebben de regerin gen van India en Pakistan aan bet Voor de Zondag Internationale Comité van het Rode Ilruis om bijstand verzocht. Twee ge delegeerden van het Internationale Comité zijn titans naar New Delhi cu Karaclii vertrokken. Te Warschau zijn een katholieke priester, een vrouw en vier andere Po len tot gevangenisstraffen, variëren- li de van 7 tot 13 jaar, veroordeeld. Zij zouden als leden van een onder grondse organisatie „Terugkeer" ge naamd, agenten van militie hebben aangevallen om wapens te krijgen. De priester kreeg 13 jaar. Op aanbeveling van de Engelse Raad voor Medisch onderzoek zal In alle tafel- en keukenzout iu Enge land een percentage jodium worden verwerkt ter bestrijding van kropge zwel en schildklieraandoeniugen. al dus heeft de minister van Voedsel voorziening Maurice Webb ptedege- decld. Dr. Ramou Carrillo, de Argentijn se minister van gezondheid, heeft be kond gemaakt., dat de gele koorts iu Zuid-Bolivia veel ernstiger is dan officieel wordt toegegeven. Meer dan 500 bedragen. Het eerste Westduitse schip, dat sinds de oorlog de VS bezoekt is »e Baltimore aangekomen. Het is liet vrachtschip „Hermod" uit Emden dat 2500 ion graan voor Duitsland zal laden. JESAJA 30 15 ti Zo is het. Er is in wantrouwen geen sterkte. Mogelijk zal iemand door wanttoi. wen zijn leven bewaren, zijn ge bijeenhouden, zeker zijn liefde ni aan on-,vaardigen besteden, zijn paa len niet voor de zwijnen werpen geen teleurstellingen ondervinden nog ook bezwijken bij het verzettei van bergen! Dit zijn grote voordele»" voorwaar. En men kan dan met eer schijn van recht wijzen op zovele», die door hun goed vertrouwen mee gevoerd hun geld verloren, hun lief de met smaad beantwoord en hun krachten uitgeput hebben gezien. Maar iets gesticht hebben zij even- min, nog ook hen, die 't waard wa ren, lief gehad of geholpen. Zij neb ben even weinig goud aan de arbeio als paarlen voor de zwijnen gewor pen. Zij hebben geen verbetering of hervorming gesticht en wanneer zij het lot der wereld in handen hadden gehad, zo zou het er met het lot der wereld nog veel treuriger hebbc., uitgezien. Er is sterkte in vertrouwen. Alle grote, sterke, moedige mannen, alle helden, allen die in grote of kleine kring iets' hebben tot stand gebracht, zijn mannen van vertrouwen geweest 't Wantrouwen heeft aanvechtingen om iets goeds te doen, is op 't punt om zich in 't gevaar te werpen, maar 't bedenkt zich, het aarzelt, het heeft zijn „bij nader inzien", het heeft zijn „nu ik mij wel bezin", 't Zal op de golven lopen, maar roept al spoedig: .Heer, ik zink"! t Vertrouwen heeft die goddelijke onvoorzichtigheid, dat heilig durven, die heerlijke onbezonnenheid, die in Gods naam zich werpt in de vloed of d^ reddingsboot bestijgt en dwars door de golven mensen en schatten redt. Het vertrouwen doet ons te mid den van honderd gevaren en als aan de voet van rokende kraters ons le ven opbouwen, het doet ons in weer wil van alle zonden, God en het goe de zoeken. Wel hem, die het heeft en die vertrouwt op de God des levens en op de mens, die Zijn kind is. En voegt de profeet hier niet heel passend de stilte bij? Is niet het vertrouwen rustig, gaat het niet, zonder geschreeuw, zonder vertoon, zonder veel zaaks van zijn goede werken te maken, stil voort, welverzekerd van het zijne? Vertoont het ons niet in het beeld van zovele helden het hartverheffend schouw spel van een immer rustig voortgaan en is niet in die rust zelve het ge heim van zijn sterkte? O, gejaagde wereld, nu hier en daar zoekend, gaand en kerend, im mer u bedenkend, ja en neen 2eg gend, niet wetend waarheen nog hoe of wat versterkt u en herwin uw kracht door oog te hebben voor en gemeenschap te hebben met die stille helden, die vertrouwden op de heili ge goederen des levens, op God. op het goede en op de mensen. Wel zijn zij teleurgesteld geworden, maar «trij öend en werkend hebben zij imme" den en een kracht waren in de we- in zich het gevoel gehad, dat zij leef reld en de uitkomst heeft hen nio* beschaamd. Zij zal ook u niet beschamen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1