C N.-HOLLANDSE "PERS 1945 Schuman tempert Geen haastige spoed met Frans-Duitse Unie Lijken gebruikt als •mest De ronde in 1950 Nederland erkent Chinese volksrepubliek Breuk met regering op Formosa „Picto" (wereldtaal) in een uur te leren Opiumsmokkel bij Singapore Economische en militaire steun van V.S. voor Indonesië Nederl. vrachtschip bij Yersey op de rotsen gevaren Ongelukkige val Nog steeds onrust in Eritrea Weer luchtaanval op Sjanghai Nieuwe verkiezing in Engeland 5« JAARGANG - NUMMER 1853 DINSDAG 28 MAAfiT 1950 Ditgave Stichting J)c Vrfle Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 cl p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteuri J. v. Zoonen I Bureau, Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 22003971 In een zogenaamd gehouden toespraak tot het nationale comité van de MltP verklaarde de Franse minister van hnitenlandse zaken, Robert Schuman, dat de suggesties Inzake een Frans-Duitse economische unie nog te vroeg geopperd waren. Een economische unie zon niet kunnen worden bereikt voordat een zekere mate van politiek begrip was gegroeid Terwijl Schuman enerzijds de na druk legde, op de .snelle evolutie'' in de Franse politiek ten opzichte van Duitsland in de afgelopen 18 maanden, verklaarde hij anderzijds geen stadium in de betrekkingen tus-r sen Frankrijk en Duitsland te kunnen overslaan. Hij achttehet .wellicht te vroeg om nu reeds de hinderpalen tussen beide landen uit de weg te ruimen. ,.Wij kunnen hét politieke vraagstuk niet ontlopen door alléén over "economische kwesties té spre ken"; aldus Schuman. Saar-kweetie De Franse minister zeide verder, dat een van de voornaamste voor waarden voor een goede verstand houding tussen Frankrijk en Duits land de toetreding was van Duits land tot de raad van Europa. Frank rijk beschouwd de Saar-kwestie niet als-een belemmering voor deze ver standhouding. Het vraagstuk zou met de gehele Duitse kwestie opnieuw in ogenschouw genomen worden als de onderhandelingen over het Duitse vredesverdrag weer waren begonnen. Frankrijk diende dan rekening te hou den met de wensen van de bevolking van het .Saargebied De rechten van Frankrijk en de resultaten, die wa ren bereikt. In ieder geval zou er geen unilaterale beslissing genomen worden. Atlantische gemeenschap Met betrekking tot de raad van Europa verklaarde Schuman, dat Frankrijk op het ogenblik nog niet kon besluiten tot het afstand doeii van souverelniteit. De kwestie zoü wel kunnen worden overwogen. Het was in de eerste plaats nodig, dat de Europese assemblee het militaire ge zag'zon krijgen, dat zij nodig had en eerder dat de betrekkingen tussen de assemblee eu het comité van minis ters van buitenlandse zaken vevbe- terd werd. Het was nodig, dat' de be veiligingen met de grootste spoed tot Een door de regering van1 Slees wijk-Holstein ingesfelde commissie van onderzoek heeft een rapport In gediend met betrekking tot een be schuldiging, welke door de ..Vereni ging van Plechtoffers van het Nazi dom" was geuit jegens Detlef Pioen, voormalige burgemeester van Sierks 'fiorf (nabij Lubeck) Pioen zou de lij ken van weggevoerde personen heb ben gebruikt als mest voor zijn lan derijen. In het rapport wordt verklaard dat de lijken van een aantal weggevoer de personen werden begraven in on diepe kuilen in zijn landerijen, zon der dat Pioen ooit getracht had de do den 'te identificeren. De voormaligp burgemeester had in Juli 1045 met de hulp van enige, arbeiders een groot aantal lijkén bijeengebracht welke aan land waren gespoeld na lu vergaan van twee schepen, de. ,X'ap Anone" en de „Thlelbëck". die1 •met' duizenden gevangeneti' van de! naziconcentratiekampen aan bcord in de baai van Lubeck tot zinken wa ren^ gebracht, Öp de graven der slachtoffers wa-> re.i geen kruisen of grafzerken aan gebracht. Pioen had in Oetober j.1. zelfs zijn landerijen laten beploegen en graan uitgezaaid op de plaats' waar de lijken begraben lagen. FLAMINGO IN ONS LAND Een groepje studenten in de biolo- g'e heeft ^tcidagmiddag aan het „strand" van Valkenveen een fla mingo gezien. Deze vogel, die in Zd. Frankrijk en Spanje voorkomt ver toeft al enige tijd in die omgeving en schijnt zicli er best thuis te voe len Kolonel McOormick, eigenaar van de ,iChicago Tribune" maakt met zijn particulier vliegtuig een rond vlucht door Europa. Hij bezocht reeds Parijs en Kopenhagen. Hij wil de zich niet laten interviewen. rasjjesaa af xannKswiaijn •Droog weer met nu en dan enkele c rijvende wo'kenvelden. Zwakke 1 t atige wind uit het Noorden. In de n V op verschillende plaatsen lich 1c vorst. Overdag ongeveer de «elft, t peratuur als gister. stand kwamen; Het maken van plan nen voor de toekomst zou echter voortgang vinden. In de eerste- plaats moest er een duurzame oplossing kq men, voor het Frans-Duitse vraag stuk, HJerna zon een Franse unie van lahdert tot stand moeten komen en'tot.,'slot 'misschien een Atlantische gemeenschap, die het Atlantisch pact zijn „te eenzijdig militair karakter zou ontnemen", aldus de Frahsê mi'- nister van buitenlandse zaken. - De huidige impasse in de interna tionale situatie was wellicht toe te schrijven aan „zekere weerstanden" waarop de Sowjet-Unie stuitte en ook aan moeilljkhedeüi, waardoor de Sow jet Unie zich in China geplaatst zag. Schuman geloofde, dat de v.S. de Sowjet Unie voor waren met atoom wapens. Hieronder publiceren wij een kaar tje van.de route, die door de renners wordt gevolgd op hun' ..Ronde, van Nederland". Ij. tegenstelling met an dere jaren is thans besloten op Zon- dai niet te starten, maar deze dag te gebruiken als rustdag. Hiermede wordt aan de gevoelens van.'een groeit deel van ons volk. tegemoet gekomqn en kan Nederland thans in zijn geheel de prestaties van.de renners op de weg met belangstelling gaan voigqrJ. Wij komen t.z.t.op. dit sporievené- ment nog nader terug.. OEMNDEWINOmiWotetf*' De Nederlandse regering heeft door bemiddeling van de ainbassade-secr. dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan d© centrale re gering van de Chinese volksrepubliek waarin de Nederlandse regering te hennen geeft, dat tot de jure erken ning van de centrale regering van de Chinese volksrepubliek met in gang van 27 Maart 1950 is overge gaan. De heer de Voogd, tijdelijk zaakge lastigde te Nanking, zal zo. spoedig - mogelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post pp zich te nemen. De ambassadeur der Chinese natio nalistische regering te Den Haag 18 d< de Nederlandse regering terza ke ingelicht, wéarbij is medegedeeld, dat déze erkenning van het régime Mao Tse-Tung impliceert, dat de de jure erkenning van de nationalisti sche regp'-ing van China door Ned3r- land is ingetrokketi. Communistisch complot in Bolivia De Boliviaanse regering heeft Zon dag bekend gemaakt, dat zij een com munistlsch revo'utionnair complot heeft verijdeld dat volgens de plan nen vandaag zou worden uitgevoerd. De leiders van de samenzwering wa ren een hoge Rnssische militaire let der en Franse communistische agen ten. Zij werden, tezamen met een aantal anderen, Zaterdagavond ge arresteerd toen ?x een vergadering h'elden waaro' de laatste hand ge legd werd aan q- voorbereidingen van het complot, aldus de Boliviaanse verklaring. Volgens het communiqué is bet in. het hele land rustig. Spreek „Picto" en gij zult begre pen worden duor Fransen, Duitsers en Russen. Met deze woorden lanceert de 45- jarlge John Williams zijn nieuwe in ternationale taal. Williams, die pro paganda maakt voor de eenwording de/ wereld, beweert, dat Picto in 'n uur te leren Is en beter is dan Espe ranto. Hij garandeert dat een zaken man, die een rief in Picto naar een buitenlandse firma stuurt, die ge noemde taal niet kent, door deze t'ir ma begrepen zal worden, als daar 'n ..sleutel" "an 100 woorden bijge voegd wordt. Picto bestaaat uit 600 stamwoor den waarvan er 500 uit het Engels. Frans,Duits en Russisch afkomstig zijn. Met -deze bouwstenen wordt oen dictionnaire var. 60.000 nieuwe Inter nationale woorde; opgebouwd. De woorden waaruit Pieto is opgebouwd geven grondbegrippen weer, zoals 't „basic Bnglish" in 850 woorden doet. Dj woorden worden niet afzonderlijk gebruikt, maai verbonden tot nieu we woorden. Dertig Japanse vissers verdronken Een visserssloep is in de baal van Tokio op een zandbank gelopen cn daarna gezonken. Dertig Japanners kwamen hierbij "om het léven. Slechts acht le^en van de beman ning kouden warden gered. 20 lijhen zijn reeds geborgen. ..Volgens de onder Chinese directie staande Sunday Tribune, hebben jon gens, die des morgens in alle vroegte bezig waren met de garnalenvangst, gezien hoe uit een snel varende mo torboot in do nabi^eid van'Singapore gesmokkelde opium, ter waarde van ongeveer achttien; miUioen gulden, eu verpakt in honderd blikken bus sen, aan wal werd gebracht. ODe opi um werd begraven onder eetf bqpm va.t eeq nabij hét. strand gelegen htiié De volgende dag werd. de smokkel waar In vrachtauto's verder ver voerd. De inzittenden van de motorboot!' gaven de jongens ieder bankbiljet ten in ponden sterling, tot een waar de vaa ruim tweeduizend guMén om zodoende hun stilzwijgendheid te. ko pen. De jongens namen het geld wel aan doclï zwegen niet., De politie- \b de smokkelbende die een der groot ste smokkelop-raties heeft verricht, op het spoor. Op het Amerikaanse departement van defensie word naar de diploma tieke correspondent van ANPAneta verneemt, thans een stadie gemaakt van de behoefte der RIS aan die militaire uitrusting voer binnenlands ge bruik,. waarin op korte termijn door de Verenigde Staten zon kunnen wor den voorzien. De regering'der RIS heeft daértoe- onlangs een opgave van het benodig de ingediend bij hét departement van buitenlandse zaken te Washington, welke opgaven door dat departemejjt in ogenschouw-.zijn. genomen in ver band, met de mogelijkheid om aan verschillende landen in Zuid Oost A- zië hulp te verlenen uit een fonds van 75 millioen dollar, dat ter beschik king staat van president Truman yoor besteding „in de omgeving van China" Daar president Truman slechts gedurende het huidige belas tingjaar (dat op 30 Juni de beschik king over dit fonds heeft, is een be slissing omtrent het gebruik ervan zeer urgent geworden en op het de- Belgische communisten wantrouwend Het politieke bureau van de Bel gische communistische partij heeft 'n resolutie aangenomen, waarin de ar beiders worden verzocht op hun hoe de te zijn voor ,de .afleidingsmanoeu vres, die thans worden uitgevoerd en die de capitulatie voor de Leopoldia- tische reactie ten doel hebben". Het bureau beschuldigt de leiders van de socialistische partij en van het A.B.V.V. (Algemeen Belgisch Vakverbond) er van de eenheid van actie der socialistische en commu nistische arbeiders te willen breken en te trachten Vlamingen en Walen, gelovigen en ongelovigen tegen el kaar in het harnas te jagen. Tito kreeg 92.6 pet. Volgens radio-Belgrado heeft het nationale front van maarschalk Tito bij de Zondag gehouden algemene verkiezingen in Joego Slavië voor de twee Kamers van het federale ..par lement 92.8 procentdei* uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met 'n groter meerderheid dan hij in 1945 verkreeg, in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde namelijk 84 pCt voor- het nationale front. Radio Moskou meldt, dat in de loop van dit jaar ruim tachtig kilop meter geëleetrfficeérdë spoorweg in de Voorsteden van Moskou in bedrijf zal worden gesteld. De Sówjet Unie sfceeft thans drieduizend kilometer gè telectrificeerde spoorweg. Het Nederlandse motorvraehtschip „Voorwaarts" van 261 ton Is vastge-t lopen op het Paternosterrif voor dq noordkust van het eiland Jersey. Het schip voer lu zware wist. De beinan-j ning van zes koppen verliet het sclilp en bereikte pe: reddingboot de kust., Toen het schip was vastgelopen liet de bemanning vuurpijlen op. Men k 'c.eg echter, geei, antwoord van de; kust en besloot toen in de reddings boot te gaan. Zes uur lang had men aan de riemen gezéten voordat de red diiigsboot door éen loodsboot op' sleeptouw werd genomen. Kapitein Dories en een lid van de bemanning •gingen té Piemont-baai aan wal. De Brand in Monnikendam Zondagavond is in Monnikendam brand uitgebroken in een dubbel woonhuis aan de Koemarkt, dat be woond wordt door de families Mie- dema en Staats. Toen de plaatselijke brandweer arriveerde, sloegen (ie vlammen reed.» boven het dak uit. maar na ongeveer'een half uur waö het grootste gevaar geweken. Dooi' een storing aan de spuit viel het wa ter echter *.en ogenblik weg, zodat het vuur weer oplaaide. Na reparatie kou het nablussingswerk beginnen. Tegen half tien was de brand be dwongen. Perceel en inboedel zijn voor het grootste deel verloren ge-i gaan. Men was niet verzekerd. Onvoorzichtigheid met de dood bekocht Zondagavond omstreeks 9 uur is op de tramhaan van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij tussen Oud dorp en Coeree een dodelijk ongelijk gebeurd. De 21-jarige Arie BHkland uit Melissant is door onvoorzichtig heid voor de rijdende tram gevallen en zwaar verminkt opgenomen. Hij' was op slag dood. De oorzaak Is dat hij voor de tram te laat kwam, er op is gesprongen en na er een eind aau te zijn blijven hangen er afgevallen is. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Dirkshorn vervoerd De jongen was pa tien dagen uit de militaire dienst afgezwaaid. De tram bestuurder zou geen schuld treffen. reddingsboot werd met vier andere le den van de bemanning nog aan boord verder gesleept naar St. Heiier. De „Voorwaarts" is het eigendom van de rederij G. Dories te Gronin gen. De kapitein H. Dories is de zoon van de eigenaar. Deze verteld-: dat een sterke zuid- ooóterwind het uit de koers gedreven had. Drie uur late" gaf hij bevel het schip te verlaten .(het vaartuig heeft geen radio aanboord). Volgens een Lloyds agent op Jer sey verkeert ..De Voorwaarts" in 'n hachelijke positie. Zij bevindt zich nog bp het rif, is beschadigd en krijgt water binnen. Zaterdagmiddag is in de Baffin- straat te Amsterdam een 7-jarig meisje, bij het tollen gevallen. Het kind viel met haar linkeroog in de stok van het zweepje. Zij is onmid dellijk naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en daar in de loop van Zondagmiddag aan de gevolgen van haar verwonding overleden. Mont Blanc-plan is uitvoering nabij „Alles is klaar voor het boren van een tunnel Xior de Mont Blanc en voor de aanleg vau een autoweg, die Italië met Frankrijk en Zwitserland zal verbinden. De tunnel zal 11 km. lang worden", zo meldt het Italiaan se blad II Populo. Weldra, aldus het blad, zullen duizenden arbeiders be ginnen met dit grote werk en door de rotsen een nieuwe weg banen, die de handel en het vreemdelingen vor keer van de drie-landen ten zeerste ten goede zal komen. Het blad meldt opk, dat de commissies van deskun digen tp Rarijs met haar plannen -be treffende financiële kant van de zaak klaar is. II Populo schrijft, dat de reeds door de drie landen gestorte bedra gen 60 millioen Zwitserse francs ba lopen. Men verwacht, dat jaarlijks, 500.000 personen en 300.000 ton goe deren door de tunnel -zullen worden vervoerd. parlement van defensie neemt men dan ook aan, dat de vaststelling der bedragen, waarvoor de verschillende landen militaire benodigdheden zul len ontvangen, nu wel zeer spoedig t zal plaats hebben. De diplomatieke correspondent van ANP-Aneta beeft verder uit betrouw bare bron vernomen, dat bet aandeel van Indonesië vermoedelijk om- streeks 5 millioen dollar zal bedra gen en dat deze som voornamelijk zhl worden besleed voor de levering van lichte wapens en andere militaire be nodigdheden. zoals transport- en com mnnicatiemlddelen. Volgens Amerikaanse functionaris- sen'is dit alles in hoofdzaak bestemd voor gebruik door de federale poli tie, welke zal worden belast met de handhaving van' orde en rust in In donesië. Een aantal Shiftamannen de Shifta is een groep, die wil dat Erl trea bij Ethiopië wordt gevoegd heeft Zaterdagavond een vrachtwa gen van het Britse bestuur, op een afstand van vijftig kilometer van As mara, met handgranaten en lichte vuurwapens aangevallen, als gevolg waarvan zeven personen werden ge wond. Een der gewonden is éen Ita liaan, drie zijn Erltrèaanse politie mannen en drie waren Eritreaanse passagiers. Twee passagiers bleven ongedeerd. Een andere Shiftabende heeft Za terdag een autobus met passagie/s in de nabijheid van Adl Oegri dat op zestig kilometer afstand van As- mara is- gelegen, aangeval len. waar door een inheemse passagier werd ge dood. Het vuur werd door Eritre- aanse politiemannen, die zich als es corte in de bus bevonden, beant woord. Een hunner is 'ernstig ge wond, Vólgens een bericht uit Taipeh Formosa waarin het hoofdkwar tier van de Chinese nationalistische luchtmacht wordt aangehaald, heb ben nationalistische vliegtuigen bij de aanval op hot vliegveld Leonghwa te Sjanghai, op 2 Maart j.1. vierhon derd leden van de Chinese commu nistische luchtmacht gedood. Volgens het bericht werden acht gevechtsvliegtuigen van een Sowjet- russisch type door de nationalisti sche vliegtuigen vernietigd. Chinese reizigers, die te Hongkong uit de streek van Tsjangstja zijn aan gekomen, melden dat iu de provincis Hoenan nationalistische partisanén en commandotroepen onder bevel van de gewezen nationalistische generaal Jin Lih-Jen In actie zijn. Het zon hier om ongeveer 50.000 man gaan. De nationalisten opereden vooral in het gebergte, en hun actie is ge richt op communistische transporten en garnizoenen. Bovendien hééft deze generaal, al dus de .reizigers, een grote hoevëel- hied vals geld uitgegeven, waardoor inflatie van de munteenheid der com munistisctae autoriteiten wordt ver oorzaakt. In politieke kringen te Londen werdt gezegd, dat Clement Attlëe en zijn labourleiders te allen tijde in de ko- mende zes weken tot „bllksemverkle- zingen" zouden kunnen besluiten. Sommige waarnemers menen, dat reeds in Juni a.s. zes weken na het Indienen van de begroting, een nieu we verkiezingsstrijd een feit zal worden. Labour heeft thans in het Lagerhuis een absolute meerderheid van 5* stem men. De conservr tieve oppositie, al dus verklaart men, zou gaarne zien dat de regering lang genoeg aanbleef om het odium op zich te krijgen van wat de conservatieven noemden het socialistisch economisch wanbeheer van de laatste 5 jaren. Labour heeft daarentegen, aldus^voegt men er aan toen, het voordeel van zelf het tijd stip, voor nieuwe verkiezingen te kun- nea bepalen. Vijf Japanse oorlogsschepen, waar onder drie slagschepen, zijn voor 'n bedrag, gelijk aan ongeveer tien mil lioen gulden, voor de sloop verkocht. Weinig belangstelling Misschien weet u het, mis schien ook niet, maar het is een feit, dat over vier weken de verkie zingen voor de Provinciale Staten zullen worden gehouden. Het is alge meen bekend dat deze verkiezingen zich nimmer in een grote belangstel ling van het publiek mogen verhëu- gen, al is die geringe interesse 'ook moeilijk te verklaren. Want de taak van* de Provinciale Staten moet men niet onderschatten. In de eerste plaats al niet omdat ze het college van Ge deputeerde staten vormen en dit col lege belast is met het toezicht, op de gemeentebesturen, maar ook omdat de Provinciale staten ten slotte de Eerste Kamer moetenkiezen. Het is dus geenszins zo, dat de ver kiezingen voor de Provinciale be stuurscolleges onbelangrijk zijn. En vooral in deze tijd niet, nu het niet alleen gaat om het samenstellen van een besturend lichaam voor de pro vincie, maar nu de gelegenheid er tevens is om zich uit te spreken over het beleid van de regering en van de verschillende politieke partijen in de achter ons liggende twee jaren. T.wee .jaren zijn er immers weer verlopen sedert er verkiezingen voor de Twee de Kamer zijn gehouden en er is in deze jaren op politiek gebied nog al een en ander gebeurd. We hebben niet minder dan twee gewapende acties achter de rug. maar en dat is veel belangrijker, we hebben een kolo niaal systeem geliquideerd. AJ zijner nog enkelineen in Nederland, die dit vv:!)en ontkennen en beweren, dat zaak oó dezelfde voet wordt voort gezet. Belangrijker nog dan het ir't- spreken van een oordeel over han delingen die reeds - gebeurd ziin is 't aangeven van de weg. waarland we in de komende jarenzullen gaan. Misschien dat u..zich de vraa oï dat dan bij deze Statenver-;;' zin gen aan de orde zal zijn. En we ant woorden daarop: Direct niet. -Maar indirect zeer zekér. Er is reeds efcele jaren een tamelijk felle strijd gaande over de vraag in welke richting we an Nederland moeten. Door het Indo nesisch conflict werd deze strijd som wijlen vertroebeld. Maar ze zal 'nu weer actueler worden dan ooit te vo ren. Het zal er in de komende jaren om gaan, of we in een richting, gaan van 'versobering en vrije öngebónden economie, of dat we bandeloosheid zullen afschaffen en zekere richtlij nen zullen willen aanvaarden." Richt lijnen, die niet alleen het economisch leven van Nederland in een bepaalde richting stuwen, maar die er tevens .voor moeten waken dat het nationale inkomen in Nederland niet op al te onbillijke manier wordt verdeeld. Het klinkt zo aanlokkelijk: Vrij heid! Vrijheid voor de ondernemer. Vrijheid voor de boer, de tuinder, de middenstander, de arbeider. Maar er is niets bedriegelijker dan deze schier eeuwigdurende schreeuw om vrijheid. Want deze vrijheid betekent in we zen niets anders, dan dat het ene in dividu het andere naar de bliksem mag helpen, indien hij er maar voor zorgt niet mét de strafrechter in aan raking te komen. En helaas heeft de praktijk aangetoond, dat er op dat gebied schier onbegrensde mogelijk heden zijn. Als men dit beseft, zal men het met ons eens zijn dat de ver kiezingen voor de Provinciale staten zelfs zeer .belangrijk kunnen ziin Het ligt in de macht der kiezers, zich uit te spreken over de vraag: Verder af- zaken naar rechts of een meer pro gressieve koers inslaan. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1