Utmaaitkr Qe C il Buitenlandse politiek van Labour wordt door conservatieven gesteund Algehele overeenstemming in Den Haag Ned. militairen naar Canada Twee vliegrampen eisten 15 doden in Frankrijk en Ver. Staten Praag is woedend Diefachtig echtpaar gearresteerd Zes huizen verbrand in Hoogeveen 5e lAAÜGANO NUHMEI1 1S5i OONDPRDAG MAART 1«* Uitgave Stlcbtlnf »D® VrQ« Exploitatie N V. Sprekend Papier, Alfcn Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 eent Bij contract aanzienlijke korting Verontw. redacteur 1 J. v. Zoonen Bureauj Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 2200^3971 Churchill„Vrede en voorspoed als de mens zichzelf overwint'' "Winsten Churchill. de leider der Britse conservatieven heeft iu liet La gerhuis ïerklaard, dat zij» partij v au plan is de buitenlandse politiek van Labour te bUfven steuuen „evenals «ij deden in de jaren dat «Ij ho peloos la de minderlieid «uren. In antwoord op de beschuldiging van premier Attlee dat hij tOhur- chill) sleh op „onverantwoordelijke" wijze had uitgelaten toen. hij onlangs Duitsland noemde in verband met de defensie van de Westerse Unie, zei Churchill: „Ik heb toen mijn woor den zeer zorgvuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzigen. Ik zie geen reden waarom de Duitsers niet zou den helpen bij de verdediging van hun eigen,land en van West-Europa. Ik heb niets gezegd over een herbe wapening van Duitsland en de vor ming van een nieuw leger". Duits land had nu een kans de mensheid 'n geweldige dienst te bewijzen- en het verleden goed te maken Zonder Duitsland wus er geen hoop op een verenigd Europa en zonder een vrij en verenigd Europa was <*r geen hoop voor Duitsland. hurchili beval het Huls aan, dat alles zou worden gedaan om eeu Frans-Duitse verzoening te bevorde ren. Frankrijk en Engeland zouden samen sterk genoeg zijn om Duits land tot een gelijk peil op te heffen. De drie landen konden dan een kern vormen, waaromheen „alle andere beschaafde democratieën in Europa gebonden of vrij, zich konden verza melen. „De hoop van de Westerse «e rekl ligt in liet feit, zo zei Churchill plechtig, dat de Ver. Staten van A- inerika het denkbeeld van eeu Euro pese statenbond steunen." Over het onlangs door (lo Westduit se bondskanselier Adenauer gedane Voorstel tot een economische unie tus sen. Westduitsland en Frankrijk zei Churchill:" „Die voorstel gaat in de góede -richting, maar wij willen ui teraard veel meer dan dat" Churchill wees er in dit verband nog op, dat Adenaners voorstel door generaal de Gaulle werd toegejuicht. Over de betrekkingen met Rusland zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening geen nieuwe wereldoor log voor de deur stond. -Die was vol gens bom te voorkomen. In een nieu we oorlog zo: ^West-Europa onder de voet gelopen worden. De niet-com- monistische partijfunctionarissen «ouden geliquideerd worden. Hij had vernomen, dat. tot dat doel al na menlijsten worden opgesteld. Aan de andere kant. zouden Russische steden verwoest worden. Elke gelegenheid Australië interesse voor geheel Nieuw Guinea De Australische min.-pres., de h C.. Menzies heeft van repliek ge diend op een mededeling, die te Dia karla door president Sukarno aan de pers is gedaan en waarin werd ge zegd: Vertel iu Australië, dat wij op be. Oostelijke gedeelte van Nieuw Guinea geen aanspraken doen gel den, maar dat wij westelijk Nieuw Guinea moeten, hebben. Hierop hééft minister Menzies gezegd, dat de Aus tralische regering de meest levendi ge belangstelling koestert voor de toekomst van Nieuw Guinea - en wel voor het gehele eiland. Hij voegde er aan toe. -dit is alles wat ik er op beden over kan zéggen. Menzies zei- de een en ander i.- antwoord op vra gen van het liberale lid Kent Hughes in het Huis van Afgevaardigden. De ze afgevaardigde had gesteld, dat pre sident Sukarno door zijn mededeling aan de pers de gewone diplomatieke weg had veronachtzaamd en iu zijn vraag aan de regering had hij er op .aangedrongen, dat aan de' president •van de RIS zal worden kenbaar ge maakt, dat Australië is geinteres- eeevd in Nieuw Guinea als geheel. reg&n uF srannesnhijn N.» een aaoht met nog enkele opkla ringen en in 't Zuiden van het land bier en daar lichte nachtvorst, overdag meest -.'.waar bewolkt met plaatselijk dge lichte regen of motregen. Zwakke •ot ;r.5:i.!f, later langs de Waddenkust vrij krachtige nas.' West krimper.de /els ï-»<;luier. moest wordtin aangegrepen om lot be tere .vooruitzichten te komen. Chur chill acht het waarschijnlijk, dat'de Sowjet-regerihg de vriendschap van het westen meer vreest'dan zijn vij andschap. De atoombom beschouwt hij als de overheersende factor bij de militaire toestand. „De mens heeft de wilde dieren, ja lelfs de insecten en microben over wonnen, Als hij «11, ligt er een gou den tijdperk van vrede en voorspoed voor hem, alleen de laatste vijand moet nog overwonnen worden en dat Is hij zelf", aldus Churchill. Churchill betreurde het, dat. mi? uister van buitenlandse zaken Bevin niet bereid was het- bedat over de bui lenlandse politie te openen, zoals de conservatieven wensten. Hij hoopte, dat Bevin het op het vasteland van Europa en in de VS bestaande misver stand zou ophelderen, dat Engeland niet enthousiast- genoog 'wus -voor liet gehele plan van de raad van :Eui-opa. Er wordt beweerd,, aldus -Churchill. dat Bevin j» bet. ministercomité- vtoï» de raad ya.i Europa -altijd: Uit dege nen behoort, <Öo -minder'ver «n min der snel willgn .gaan. Dat zou onze: algemene invloed in Europa verzwak ken". Churehills rede werd oyer het alge meen met rustige aandacht beluis terd. Xiju opmerkingen over êe'n ver onigd JCuropa, met Duitsland daarin opgenomen, kregen hoorbare'- bijtrad van zijn partijgenoten. Op dé rége- nngsbankea bleef het stil. De pu blieke tribunes waren geheel bezet. Adolf Werkte, ecu Toormaiige klerk, in dienst van een krankzinni gengesticht, dié betrokken was ge weest bij het nazistreven om krank zinnigen pijnlooo te doen sterven, waarbij hij de hand heeft gehad in het ter dood brengen van riiim 400 Poolse en Russische geesteszieken, was hiervoor vijf jaar geleden tot 35 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij is nu op aanbeveling van een A- merikaanse gerechtelijke instantie ter beoordeling van op grond van oorlogsmisdaden gevelde vonnissen, op vrije voeten gesteld Stafchefs bijeen Officieel wordt ons het volgende medegedeeld: Het 'Noord-Atlantische militaire Comité kwam- op 28 Maart 1950 in den Haag bijeen om zich op de hoog te te stellen van de vordering der plannen betreffende de gezamenlijke verdediging van het Noord-Atlanti sche gebied. Nadat do algemene opzet voor de verdediging in December 1919 te Pa rijs door bet defensie comité werd goedgekeurd heeft het voorbereiden de werk van de 5 regionale groepen snel en regelmatig vorderingen ge maakt. Thans is bet in het militaire comité gedurende zijn vergadering in Den Haag, unaniem tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het geza menlijk plan voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. Dit plan zal worden voorgelegd aan de ministers van defensie in hun vergadering op 1 April a.s. Het wordt door de permanente groep sa mengesteld uit, de regionale plannen. Deze groep zetelt in Washington en treedt op namens het militair comi té. Hoi plan, da-- is gebaseerd op de door de landen van het Noord-AtJan- tiSch pact aanvaarde strategische op zet, brengt <le verantwoordelijkheid tot. uitdrukking, die door elk deelne mend land is aanvaard, om met de sterkste krijgsmacht, welke het kan opleveren, de voortdurende veilig heid van het gebied, dat wordt be streken door he. Noord-Atlantisch pact te verzekeren. Het brengt tevens tot uitdrukkiDg het pricipe van het met elkaar in o- vereenstemmiug brengen en het sa mengaan van de nationale inspannin gen om een collectief verdedigingsor gaan ter handhaving van de vrede op te bouwen en om het Noord-Atlan tisch gebied te beschermen tegen a- gressie. De chet's van staven onderzochten de specifieke mogelijkheden van ie der land. Bij het vaststellen van het algemene plan werd rekening ge houden met de waarde van zulke mo gelijkheden. De noodzakelijke coördinatie van het werk van het militair comité met da; van andere organen van het Nrd. Artlantisch pact, werkzaam op het gebied van de financiële-, economi sche- en bevoorradingsaspecten van bet plan, wordt tlians tot stand ge bracht. Alle leden van het militair comité wa ren bef er over eens, dat het voorbe reidende werk. een snellere vooruit gang had gemaakt dan verwacht was, voor een groot deel ale gevolg van het. bijzondere werk van elk 'der 'vijf regionale groepen en van de per manente groep. Het militair comité nam ook de de tails in beschouwing van de organi satie en de plannen, welke gedurende de zes maanden, sinds de oprichting van de Noord-Atlantische pact-orga nen, tot Stand kwamen aan de hand van de voorstellen van de regionale groenpen en permanente groep. Aanbod voor Icostefoze opleiding aanvaard Naar het ANP. verneemt, heeft -te Minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking, <le Canadese rege ring doen weten, dat hij met grote dankbaarheid het Canadese aanbod aanvaardt, om een aantal Nederland se militairen een kosteloze oplei ding te geven op bepaalde specialis- teneursussen in Canada. Zoals men zich zal herinneren is een dergelijk aanbod onlangs gedaan bij- monde van de Canadese minister van Defensie, de heer Claxton. Prins Bernhavd terugkerende van zijn reis door Noord- en Zuid Amerika, heeit het Canadese plan uit Amerika mee genomen en voorgelegd aan minister Schokking. Voor zover bekend is, is tbaus nog niet bepaald, hoeveel Nederlaudse militairen de specialisten eursussen in Canada zullen volgen. Het is ech ter wel zeker, dai zowel van de land macht als van tte luchtmacht eir de zeemdclu militairen zullen worden, uitgezonden. Voor wat betreft de zee macht zullen zij voornamelijk be staan uit vertegenwoordigers van de Marine Luchtvaartdienst. In Nederlandse kringen wordt, het Canadese aanbod ten zêerste ge waardeerd Mee ziet het als een van de bewijzen van de groeiende samen werking tussen de landen van het Atlantisch pact. Tijdens- een oefen vlucht Is een vlieg boot van het type „Latecoere" kort na vertrek uit Biscarosse bij Bor deaux in de lucht ontploft en in zen gestort. Aan boord bevonden zich 10 persone». Te liulp gesnelde schepen vonden alleen een olievlek. Het zesmotorige toestel was-bere kend- voor het vervoer van 60 passa giers. Toen he*: ongeluk geschiedde bevonden zich alleen de bemanning ou technici aan boord. De schipper van een treiler uit La Roebelle vcTtelde, dat hij het ongeluk zag gebeuren. -Er brak een vleugel af en de vliegboot geraakte in tol vlucht, aldus 'e schipper. Drie lijkeu zijn aan het strand van Kaap Ferret aangespoeld. Zij kou den niet worden geïdentificeerd. Het neergestorte toestel is. een zesmo tige vliegboot „Latecoere 631". De eerste „Latecoere 631" werd door •de Duitsers in beslag genomen en later op het meer van Konstanz door hommen tot zinken gebradht. Een tweede „631" stortte -22 Februari in zee, waarbij 19 personen om het le ven kwamen. Een derde verdween 1 Aug. 3948 650 km. ten westen van Kaap Verde met 52 personen aan boord. Een Dakoia van de Amerikaanse luchtmacht is met zes personen aan Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft de bewerkers van de ontsnapping der drie Tsjechoslowaak se vliegtuigen naar de Amerikaanse zone van Duitsland „misdadige indi viduen" genoemd „die met gangster- methoden, welke in ons land onbe kend zijn en blijkbaar door het bui ten land zijn ingegeven, de levens, van hun kameraden en passagiers in gevaar hebben gebracht". „Deze verraderlijke daad", aldus het persbureaibewijst opuieuw, dat er nog steeds groepen spionnen en saboteurs in Tsjechoslowakije zijn, die in nauw contact staan met de buitenlandse vijanden der republiek. Het officiële persbureau verklaart dat de gebeurtenissen de waakzaam heid van het volk tot het hoogste peil zal opvoeren. boord in de buurt vaü Ottawa neer gestort 5 inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Cana- jl». Laurence Seinhardt. kwamen hierbij om hét leven. Een passagier éverleefdè de ramp. Het vliegtuig stoxtte brandend qper en sprong uit elkaar. De enige over lévende sergeant-majoor G. A. Long, Vertelde hoe hij Steinhardt vergeefs trachtte te overreden dm uit het vliegtuig te springen. De ambassa deur zelde, dat hij wilde wachten tot dc piloot een noodlanding had ge maakt. Het vliegtuig verloor enige Hoogte en de piloot had blijkbaar 'n landingsterrein uitgezocht. Toen de brand erger werd, sprong ik er uit, aldus Long. Een toto van het hotel, waarin Ko nmgin Juliaoa. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene te Val dlse.-e tijdens hun vacantie zullen loge Gistermorgen even na elf uur is de DC6. „Prinses Irene" met aan boord Koningin Jullnia. Prins Bern hard en de twee prinsesejes Beatrix en Irene van Schiphol opgestegen met bestemming Geneve. Vanuit Ge lieve naar Vaj d'Isere weid de tocht per auto voortgeret. Eerst naar Bourg Saint Maurice en vandaar naar Val d'Isere, De 32 km. lange toch van Bourg Saint Maurice naar Val d'Isere is zowel 's zomers als 's winters een van de mooiste rou tes dei- Franse Alpen, afwisselend langs nauwe dalen en ravijnen, be boste en onbewoonde hellingen, be- sneuwde en kale pieken. Men pas seert Tignes, lyaar een grote stuw dam wordt gebouwd cn een enorm hy dro-electrisch waterwerk wordt aan gelegd. dat een groot gedeelte van Frankrijk van stroom zal voorzien e 11 nog stroom naar het buitenland zal leveren ook. Vandaar uog 5 km en men is in Val d'Isere,- een klein dorpje, dat v. au we lijk s 200 Inwoners telt en op .1860 km! hoogte ligt in een grote berg 'kom Hond met diplomatieke voorrechten I Ecu ernstig vraagstuk. Het Israëlische departement vau Buitenlandse zaken en de Sowjet legatie te Tel Aviv heb ben 10 dagen lang besprekingen gevoerd over de vraag, of een hond diplomatieke onschend baarheid kan geniel en. Er was op straat een vrouw gebeten door een terrler van eeu Sowjet Russische legatie- functionaris en de Iraelische gezondheidsdienst wilde de hond onderzoeken op hondsdol heid. De Sowjet legatie weiger de echter de Israëlische amb tenaar toe te laten en verklaar de da' de hond „diplomatieke privileges" genoot. Thans is oen compromis ge vonden. Een secretaris van de legatie zal de Israëlische vee arts op het terrein van de So- wjetlegatie ergezellen. De arts moet dan onmiddellijk en ter plaatse een oordeel uitspreken. Smokkelaars groeven tunnel van 10 meter onder grens door Aarde wordi langzaam warmer De gemiddelde temperatuur op de we reld is van 1910 tot 1940 met 0.33 graad celciue gestegen, aldus het rapport van het Deense Koninklijke geografische genootschap. De temperatuur in Groenland is In deze tijd met drie graden gesthgen e» die op Spitsbergen, Noord-Azië en het noorden van Canada met meer dan 2 graden. De temperatuurstij ging Is geringer naar mate nun meer naai' het zuiden komt. Jugo Koevel, vice-voorzitter vun de uiterst nationalistische radicaal- socialistische partij van de vrijheid in Sleeswijk Holstein, werd door eeu Duits gevechtshof tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, daar hij had verklaard: „alle Duitse politie ke leiders voor Hitler zijn misdadi gers die terecht behoorden te staan." In de Nieuw straat te Kerkrade, die .zoals bekend, precies langs de NederJands-Duitse--greus loopt, heeft men een ontdekking gedaan. Arbei ders, die bezig waren met de aanleg v£.n de nieuwe gasleiding, stieten n.1. o|p een kleine tunnel, die smokke laars onder de straat door hadden gegraven. De tunnel was uog niet go heel voltooid. De gravers waren ge vorderd tot aan het trottoir aan de Nederlandse kant van de straat, pre- Cjer daar waar de tunnel gekruist werd door de voor de gasleiding be stemde sleuf. Men weet dus niet, waar hij op Nederlands gebied zou uitmonden. De straat is ter plaatse n.1. bebouwd met een rij huizen. Men heeft echter wel kunnen achterhalen waar op Duits gebied het beginpunt ligt en wel doordat een arbeider en een douanebeambte eenvoudig door de tunnel heen zijn gekropen. Nadat de arbeider cn de douanier ongeveer 70 meter ver gekropen waren kwa men zij uit in een droge put, die zich in de schuur op het erf van een Duits liuis bevindt. De tunnel is op sómmige plaatsen 60 cm. hoog, op andere plaatsen iels minder. Do breedte ia eveneens ongeveer 60 cm. Zij ligt 1 meter onder het wegdek en de wanden zijn gestut met planken. De smokkelaars hebben de wegge- graven grond deels onderin de put Meer dan I1/, millioer. Duitsers clandestien in West. z6nes Meer dan 1.500.000 Duitsers leven ..clandestien" het z{j onder een aan genomen naam of zonder identifica tiepapieren in de westelijke zones, aldus verklaarde een woordvoerder van de Westduitse regering. Het merendeel van hen woont iu de grote steden, met name In Ham-^ burg en het Ruhrgebied. Op weinige uitzonderingen na zijn zij illegaal nit de Sowjet-zone binnengekomen. Zij behoren niet tot de groep politieke vluchtelingen, die eén speciale ver gunning krijgen om zich in Wcst- Duitsland te vestigen. Naar de woord voerder verklaarde wordt het aantal Duitsers, dat dagelijks uit het oos ten het westen binnenkomt op 1000 geschat. Zaterdagmiddag werd het ecbtpaa B te Vlaardingen op heterdaad be trapt bfj een winkeldiefstal In „De Bijenkorf' te Amsterdam. In verband hiermede stelde de recherche van de gemeente politie te Vlaardim- een nauwkeurig onderzoek in de woning van 't echtpaar In. Hier w-.d in beslag genomen een grote pa» lij goederen, zoals herenjassen, da in- - mantels, japonnen, schoeisel en >- lé andere kledingstukken, zom- luxe en huishoudelijke voorwerp»*», welke van dlefsta] afkomstig bleken te zijn. Nader bleek nog, dat reeds een ge deelte van de goederen in Rotterdam en Haarlem was verkocht. Ook daar vond inbeslagneming'plaats. De goe deren, die 'n waarde van drie a vier duizend gulden v '"genwoordigen, waren in de afgelopen negen maan den gestolen in warenhuizen ea kle* dingmagazijnen te Rotterdam, den Haag, Leiden en Amsterdam. Bij het onderzoek in de woning nam de po litie ook nog een rijwiel in beslag, dat ook van diefstal afkomstig bleek te zijn. Het onderzoek wordt in sa menwerking mét de recherche va» genoemde steden nog voortgezet. Door een brand, die in Hoogevem» woedde, zijn minstens vier gezinnen dakloos geworden. De brand ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak 'n een woning, die deel uitmaakt van 'n blok van zes aancengebouwde huizon, Hoewel de brandweer al gauw ter plaatse was sloegen de vlammen naar de andere woningen over. Toch hoopt men nog da' enkele huizen be woonbaar kunnen worden gemaakt De woningen en de inboedel gedeeltelijk verzekerd Gedeeltelijke opheifin j blokkade van China? Vernomen wordt, dat de Oir *0 nationalistische autoriteiten een aan bod zullen doen om de bnkkade voor het communistische China op te lief feu voor goederen, die bestemd zijn voor de door hongersnood geteister de Chinese gebieden Generalissimus Tsjiang-Kai-Sjek tracht vanaf Formosa de hulpverle ning voor dezegebieden te organi seren. Ook worden er op grote schaal voorbereidingen getroffen om door vliegtuigen levensmiddelen boven de getroffen gebieden te doen uitwer pen. gestort. De rest moeten zij met vrachtwagens weg hebben gebracht Enige tijd geleden was bet reeds een Duitse douane opgevallen, dat daar ergens een vrachtauto reed met een lading zand beladen, waarvan de herkomst niet duidelijk was. Volgens sommigen moet het karwei een paar maanden in beslag hebben genomen, anderen zijn van mening, dat enige weken voldoende zijn geweest. In de lunnel heeft men o.a. een schop, en kele troffels en een lamp gevonden, welke laatste in Duitsland op het eleetrische net was aangesloten, Ook vond men er een kleine houten slede, waarmede klaarblijkelijk de grond werd weggevoerd. Men acht het niet onmogelijk dat de smokke laars van plan waren in de tunnel zoiets als een kabelbaan aan te leg gen. waarlangs zij hun smokkelwaar zonder veel moeite ouder de grens zouden hebben kunnen doortrekken. Het treinverkeer langs de oost kust van Japan is voor 24 uur lam gelegd door een ernstige ontsporing van 24 goederenwagens te Sjimizoe. 325 kilometer ten zuiden van Tokio. Sjimizoe staat bekend als een cen trum vau communistische woelingen "Bij de ontsporing zijn geen personen gewond.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1