kmaaider :N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Qe C Acheson spoort aan tot fel verzet tegen communisten DE NARCISSEN BLOEIEN Marshall-hulp aan Engeland wordt voorlopig stopgezet Stalin was niet te spreken voor Amerikaanse baseballbond Isolement regen oF zonneschijn 5e JAARGANG - NUMMER 1856 VRIJDAG 31 MAART IM» Uitgave Btlehltof TrQ« Alknunler* Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alt— m Abonnementen f 0.30 per week t L25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 et p. tnm„ familieberichte» 18 cent Bij contract aanzienlijk# "korting Verantw. redacteur! J. v. Zoonen I Bureaui Ridderstraat, hoek Oudegracht I T-L X 22009971 In bedreigd Azië Westerling naar Frans vreemdelingenlegioen In verband met een gerucht als zou Westerling na zijn vrijlating uit gevangenschap te Singapore, dienst willen nemen hij het Franse Vreem delingenlegioen, zeide een der hoofd officieren van dat Legioen te Saigon dat Westerling in het Legioen zonder twijfel een goed figuur zou maken en hij voegde er aan toe, dat er nog geen verzoek van Westerling om in het Legioen te worden opgenomen, werd ontvangen. Als er zich zo werd gezegd hierbij geen compli caties van internationale aard voor doen, moet Westerling zich met een zodanig verzoek wenden tot het Fran se consulaat in Singapore. Prijsaanduiding blijft verplicht De WBd. directeur-generaal van «Ie prijzen vestigt er de aandacht op dat de prijsaanduiding** oorschriften nog steels van kracht zijn. Bij een op zijn last ingestelde infor matieve controle, waarbij geen pro- cessen-verbaal werden opgemaakt Is hem gebleken dat de naleving van deze voorschriften veel te wensen o- verlaat. Dit is in het bijzonder in de hruideniersbranche, zij de slagerijeu en in de groenten- en fruithandel, ook hij de textiel-detaillisten en de markt kooplieden bleek de prijsaanduiding onvoldoende verzorgd. De handhaving van bedoelde voor schriften Is ln het bader van de hui dige prijspolitiek nog steeds van be lang, op de naleving daarvan zal scherpe controle worden uitgeoefend. Engelse bommenwerper verongelukt Een Wellington-bommenwerper van de RAF is bij Selisbury- neergestort en in vlammen opgegaan. Naar ver luidt zijn de vijf leden van de be manning omgekomen. Brand op Panamese boot aangestoken? Stoker gearresteerd. De Duitse politie leeft de stoker van het in Panama geregistreerde «chip „La Rosa" dat in de haven van Hamburg volledig in de vlammen op ging, gearresteerd. Men vermoedt, dat hij de brand heeft gesticht, Be weerd wordt, dat hij herhaaldelijk had gedreigd het schip in brand te steken. Een persoon is bij de brand cm het leven gekomeu zo wordt thans gemeld. Bij het vergaan van een Israë lisch schip, de „Mercur" (853 ton) ter hoogte van Capo Suvero ten zui den van Napels, 2iju zeven van de 17 leden der bemanning omgekomen. De anderen werden door een Italiaanse sleepboot gered. - Een door de Britse minister-presi dent gevormdo commissie van on derzoek heeft er bij de ambtenaren van de regeriugsbureaux op aange drongen „duidelijke taal te spreken en mensen, die om advies komen, be leefd te behandelen", daar in het an dere geval aanleiding wordt gegeven tot het optreden van „verbindings- mannen" tussen de bureaux en het publiek, die persoonlijk voordeel be ogen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson, en de reizende ambassadeur dr. Philip Jessup hebben de e m missie voor bui tenlandse betrekkingen van de Senaat verzocht om meer steun voor de landen In het verre oosten in hun verzet tegen het communisme. Dit werd onthuld door scuator Connally democratisch voorzitter van de commissie na een besloten vergadering van 2,5 nur met Acheson en zijn voornaam ste adviseurs inzake de politie voor het verre oosten. Connally zeide dat stappen voort vloeiend uit dc hogere Amerikaanse politiek in China, Formosa en Zuid- Oost-Aziö ter vergadering waren be sproken. De bijeenkomst was gehou den met de bedoeling de Amerikaan se anti-communistische piiitiek in A 2ië opnieuw in ogenschouw te nemen en vast te leggen. Men gelooft ech ter ook, dat de Amerikaanse politiek in Europa, met name in Duitsland, onderwerp van bespreking uitmaak te. Volgens een senator zou Dean A- cheson op de conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der westelijke Grote Drie bij zijn colle ga's sterk aandringen op een gemeen schappelijke Brits-Frans-Amerikaan se anti-communistische politie in A- zië. Van Ambtelijke zijde werd ver klaard, dat dit niet ook een gemeen schappelijk program van economi sche en militaire steun aan de lan den van Zuid-Oost-Azië zou insluiten Tegen infiltratie in Engeland Lord Vansittart, eertijds de voor naamste diplomatieke adviseur van de Britse regering, verklaarde Wocns dag in liet Hogerhuis, nimmer van zijn leven een land gezien te hebben dat zich zo openlijk op de oorlog v oor bereidde als de .Sovvjct-Unie. Hij drong aan op vastberaden voor zorgsmaatregelen tegen communis tische infiltratie in openbare diensten en andere belangrijke instellingen van het Britse openbare leven. Volgens lord Vanslttart waren o.m. dc departementen van voedsclvoorzic ning, onderwijs, gezondheid en finan ciën dèor communistische infiltratie aangetast. De admiraliteit had vol» EISENHOWER: „Rusland denkt niet aan oorlog" Generaal Elsenhower, de geallleer de opperbevelhebber ln Europa tij dens de oorlog, verklaarde te Was hington, dat „de Russen te logisch en te verstandig zijn om op dit ogen blik een oorlog te beginnen". Eisenhower vermocht ln de nabije toekomst niets te zien, dat Rusland tot agressie zou kunnen leiden, „be halve een wanhopige situatie aan de grenzen of binnenlandse moeilijkhe den". Oorlogsinvaliden: geen radiobelasting Bij beschikking van de Staatsse cretaris van onderwijs, kunsten -en wetenschappen is wijziging gebracht in de regeling betreffende het verle nen van vrijstelling van de verplich ting tot het betalen van luisterbijdra ge aan militaire oorlogsinvaliden. Voor de categorie wordt geen ou derscheid meer gemaakt tussen ge zinshoofden en niet-geziushoofden, voor de oorlogsinvaliden is voorts bepaald, dat zij hun aanvragen om vrijstelling moeten richten tot de in specteur van de geneeskundige dienst der Koninklijke landmacht Voor de gezinshoofden, die vanwe ge hun geringe gezichtsvermogen ia valide zijn, blijft de bepaling van kracht, dat zij hun aanvragen moe ten richten tot het bestuur van 'de rijksverzekeringsbank te Amster dam. Beide categorieën van. invali den moeten als zij eeu radio-ontvang toestel hebben, de serieletter en het nummer van hun luistervergunning op hun aanvraag vermelden. Ingrid Bergman in nieuwe film Ingrid Bergman en de Italiaanse regisseur Roberto Rosselllni arri veerden dezer dagen te Genua op doorreis naar de Italiaanse riviera. Rossellini deelde de jonrnalisten mee, dat zij, na een kort verblijf aan de Riviera, een film zouden maken over „Het leven op zee". Ingrid en Roberto reisden alleen. Hun 30 dagen oude zoon Renato was er. niet bij. Roberto zeide dat Ingrid en hij geen plannen hadden om spoedig in het huwelijk te treden. Meer dan 40 personen zijn in Al- gerie gearresteerd in verband met de ontdekking van een geheime wa penopslagplaats. Volgens de politie zouden 84 personen in totaal betrok ken zijn bij een wapensmokkel tus sen Frankrijk en Algerie, welke reeds gedurende twee jaar bedreven zou zijn g«is hem een „communistisch trekje" en het ministerie van oorlog ..waar schijnlijk nog meer". Lord Vansittart spoorde de rege ring aan het officiële Sowjetrnssi- sche nieuwsbureau Tass in Londen „goed aan te pakken" en ook de af deling van de Russische ambassade die radio-bulletins verspreidde. Vliegende schotels óók boven Italië Volgens berichten die uit verschil lende delen vari Italië zijn ontvangen zijn vijf maal „vliegende schotels" boven Italië waargenomen. Er zijn van deze geheimzinnige dingen ook waargenomen boven San tiago, in Chili, boven Bogota,; Medel- lin en Call in C'olumbla en boven do san de Caraibische zee gelegen ha ven Harranquilla. Te Haifa circuleren berichten dat er „vliegende schotels" zijn waarge no^ien boven Haifa Acre in Zuid Cy rie, en Noord Israël. Zij werden be schreven als schijven, die een rook- spoor achterlieten en op grote hoogte ln noordelijke richting vlogen. Een Libanese piloot verklaarde, dat hij „vliegende schotels" had gezien bo ven Acre. ROUTE'S DOOR OE BOLLENVELDEN Met het zachte weer van de laatste dagen komen de narcissen flink in •bloei. Voorts ziet men veldjes fleuri- -go tulipa's. De Oranje-crocus is reeds voor 'n groot deel verdwenen, doch er zijn nog vele velden paarse. In alle tin ten van lichtlila tot donker purper. Op Zaterdag en Zondag zullen er reeds stoptreinen rijden. Engelse houding in Ierland oorzaak Ilefc Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft voorlopig met #3 tegen 66 stemmen besloten alle Marshall-Jrtilp aan Engeland stop te zetten, totdat dc verdeling van Ierland isgeëindigd. Dit is de uitslag van een voorlopige hoofdelijke stemming, die later nog door een definitieve stem ming moet worden bevestigd. Dit amendement op het wetsont werp om 3.375.000.000 dollar voor hulp aan het buitenland ter beschik king te stellen, vrerd ingediend door de democratische afgevaardigde John Fogarty uit Rhode Island. Toen de uitslag van de stemming bekend was geworden, stonden de congresleden op en juichten. Volgens Fogarty zal de Britse regering de bevolking van Ierland binnen 24 uur in de gelegen beid stellen om zich in een vrije ver kiezing uit te spreken over de soort regering, die zij wenst. Republikeinen zowel als democra ten beloofden echter na afloop, dat zij Donderdag anders zouden stem men. De democratische afgevaardig den Eugene Cox, voorspelde, dat het amendement tegen de Ierse deling Ia ter zou worden ingetrokken. Hij voeg Lammer~nseizoen op Texel Het Texelse lammerensei2oen is weer aangebroken. Overal op Texel ziet men de jonge diertjes in de door tuinwalletjes afgeschutte weilandjes liggen en spelen. Bij elke schapenboerderij is 'ion „kraam-afdeling" gebouwd van ge perste strobalen. Dank zij deze om heining heeft men een tegen de kou de wind beschutte plaats, waar de lammeren tegen de nacht worden op gesloten en bewaakt door de scha- penboer, zijn vrouw, zoons of doch ters, om de beurt elk enige wachtu- ren. Men doet alles om te voorkomen dat er hij de geboovte lammeren Bterven en de jonge diertjes worden met hun moeder in een apart hokje gezet om te voorkomen, dat ze onder de hoeven der kudde schapen geraken. De prijs der lammeren en schapen is goed, dus zijn de boeren er zuinig op. Er is als 't ware een wedstrijd tussen de boeren wie de beste fokvaren uit dit jaar aan de markt zal brengen. Alles wijst er op dat de Texelse lam- merenniarkt dit jaar weer een voor oorlogs karakter zal hebben. Er is reeds nu veel belangstelling van bui ten voor wat Texel dit jaar heeft aan te bieden. Met het maken van de Texelse schapenkaas wordt ook weer oreral begonnen. De „Berkel" breekt Het Nederlandse motorschip „Ber kel" dat in Januari ongeveer 250 km ten noorden van Stockholm bij So- derbam aan de grond liep en in de winter niet vlot gebracht kon wor den, breekt op het ogenblik in na^nis de er echter aan toe, dot het Huis zich door de aanneming van het a- mendement belachelijk bad gemaakt. De democratische afgevaardigde Ha- rold Cooley, vrz. van de landhouw- eommissie van het Huis zeide: „Dit zal goed nieuws voor Moskou zijn". Vervolgens heeft het Amerikaanse Huis van afgevaardigden voorlopig een bedrag van éëu milliard dollar dér Marshallgelden gereserveerd voor de aankoop van Amerikaanse land bouwproducten. Engelse regering leed nederlaag De drie weken oude Labour-rege- ring van Clement Attlee heeft Woens dagavond bij eeu stemming ln het Lagerhuis over een formele kwestie, waarbij het bestaan van de regering niet op het spel stond, een nederlaag geleden. De oppositie had een stemming uit gelokt over een motie tot verdaging van de vergadering na een debat o- ver benzine en steenkool om te ver hinderen dat de regering aan het woord zou komen. De motie werd aangenomen met 283 tegen 257 stem Nazi-ondergrondse in catacomben Een lid van de clandestiene bewe ging „Lichtbaken in de Catacomben" de beweging die kortgeleden door de Amerikaanse diensten als „onscha delijk" werd bestempeld, is aange houden toen tyjj trachtte de Beiers- Oostenrijbse grens te overschrijden. H;J was in het bezit van talrijke Duit se en buitenlandse paspoorten, op verschillende namen, alsmede van 'n paspoort van de Italiaanse diploma tieke missie en een identiteitskaart van de Amerikaanse veiligheidsdienst Uit het onderzoek is gebleken dat de clandestiene beweging vertakkin gen heeft ln Oostenrijk en dat alle leiders oud-gegradueerden zijn van de SS. of voormalige officieren van de Wehrmacht, die op het ogenblik onder een valse identiteit schuil gaan De aangehouden persoon, verklaart als opdrach. te hebben voormalige nazi-partijmannen naar Oostenrijk ij ver te brengen, voor wie de paspoor ten in zijn bezit dan ook bestemd waren. Weer op zoek naar de Ark van Noach Dr. A. Smith, voormalig deken van een school te Greensboro in Noord Carolina, heeft meegedeeld, dat hij in de lente opnieuw een expeditie zal leiden naar de berg Ararat in Turkije, om te „zoeken naar Noach *s Ark." De vorige expeditie kon het gestelde doel niét bereiken door na derende sneeuwval en gebrek aaa wa ter. Dr. Smith zal vergezeld zijn van elf Amerikanen. Hij verklaarde, dat hij thans optimistischer was, daar vrienden fn Turkije „op het spoor zijn van een Turks bergbeklimmer, die met nadruk had verklaard, dat hij de ark in 1948 had gezien." Deze man had men daarop weer uit het oog verloren. De geallieerde hoge tommissaris- sen in Duitsland hebben de West- Duitse kanselier Adenauer meege deeld, dat Duitsland geen speciale positie kan innemen in de raad van Europa, zo is te Parijs bekend ge maakt. Dc heer Raymond Dumoiif. presi dent van het nationaal baNcballcon- gres en een even verwoed slgarenro- ker als ChurcViU, heeft niet Moskou getelefoneerd In een poging om Stalin over te halen zijn toestemming te ver lenen voor een Amerikaans-Russische sportultwisscling. Veertien dagen geleden had hij 'n brief, gezegden i.an Stalin waarin voorgesteld werd dat Amerika twee sterke basehall teams naar Rusland zou zenden en dat twee van de beste Russische voetbalploegen naar de Ver. Staten zouden komen, hetgeen naar zijn mening zeer zeker een gun stige uitwerking op de betrekkingen tussen heide landen zou hebben. Im mers gaat er niets boven het Ame rikaanse baseball terwijl de Russi sche voetballers het neusje van de zalm betekenen. Zijn brief ble^f woord, evenals echter onbeant- later gezonden te Koningin zal 100.000 e woning openen De woning, die koningin Jullana bij haar bezoek aan Limburg in April in Venlo zal openen, is zoals gemeld de 100.000ste, die sinds de bevrijding is gebouwd. Meerdere gevallen van pokken in Glasgow Het aantal te Glasgow ia Schot land geconstateerde gevallen van pok ken is volgens berichten in de Engel se pers tot zeven gestegen, terwijl vijf andere personen in observatie zijn genomen. Naar gemeld is, acht men dit uitbreken van de ziekte te wijten aan besmetting door een Azi atische zeeman. Er is een extra voor raad serum naar de stad gezonden voor het uitvoeren van een massa vaccinatie. legram. De heer Dumont besloot toen te proberen de zaak mondeling aan Stalin voor te leggen. Inderdaad kwam Moskou aan de lijn, en de br. Dumont nam zijn sigaar uit de mond helaas ging het gesprek niet door, want <le Amerikaan moest vernemen dat Stalin, naar een zeer beleefde telefoniste meedeelde, geen gelegen heid had aan het toestel te komen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft, naar heden be kend is gemaakt, een project voor het ontwikkelen van atoomenergie voor industriële vervaardiging van de waterstofbom. De bouw van een fabriek voor de omzetting van atoomenergie zal ten minste enige maanden worden uit gesteld. William Glenvil Hall, voormalig staatssecretaris van financiën is tot voorzitter van de parlementaire frac tie der Britse socialistische paf tij gekozen. Hij volgt Maurice Webb op die minister van voedselvoorziening is geworden. Hall zal in zijn taak door George Dagg^r en Arthur Green wood worden bijgestaan. Te Rome is officieel bekend ge maakt, dat Italië met ingang van 1 April a.8. bet mandaat over Somall- laud van Groot Brittannie zal over nemen. Italië zal gedurende tien jaar namens de Verenigde naties, als man daatmogendheid optreden. Er bevin den zich reeds een drieduizend Ita liaanse ambtenaren en troepen in So- maliland._ De Franse nationale vergadering heeft gistermorgen vroeg een com munistische motie, om de socialisti sche ex-ministers Moch, Gouin en Pi neau in staat van beschuldiging te stellen, met 186 tegen 160 stemmen verworpen. FR IS EEN TIJD GEWEEST, «fel de dorpen op het platteland vrtf„ wel geïsoleerd waren. Ze vormde» dorpsgemeenschappen op zich zelf, waar soms een sterk cultureel leven heerste. Heel vaak echter was het op die dorpen wel een gezellige boel, maar kon van cultureel leven niet worden gesproken. In de laatste vijf en twintig jaren is aan het isolement van het plattelant echter voor goed een einde gekomen. Alhoewel de ver schillende spoorwegstations werden opgeheven, werd het platteland in de provinciale gemeenschap opgenomen door de sterke ontwikkeling van t autobusvervoer. Op dat gebied is vooral in de naoorlogse jaren ontzag, lijk veel gedaan en een woord van hulde aan de mannen die deze ge weldige organisatie hebben gesticht, is hier zeker wel op zijn plaats. De mensen op de dorpen leefden niet langer in hun isolement Een reden om zich over te verheugen. Want 't moge dan zo zijn, dat er met het ver loren gaan van de afzondering ook een deel van het goede van oud West friesland te loor is gegaan, we kun nen nu eenmaal niet zonder behoor lijke vervoersmiddelen. Vooral in verband met de onderwijsgelegenhe. den is een vlotte verbinding met de stad, met de grotere plaatsen onont beerlijk geworden. Niet alleen daarom. Het is niet al leen een voordeel voor de platte landsbevolking, dat er een zo goed mogelijke autobusverbinding is roet Schagen en Alkmaar, met Hoorn en Den Helder. Het is ook voor die plaatsen zelf van het grootste belang. Het zou daarom ten zeerste te be treuren zijn, indien de verbinding tussen stad en platteland beduidend zou worden verslechterd. En naar wat we er dezer dagen van hoorden, moet de kans daarop in de naaste toekomst niet uitgesloten worden ge- arht. De nieuwe dienstregeling voor autobussen zal verschillende wijzi gingen bevatten, die stuk voor stuk verslechteringen voor bepaalde groe pon mensen van het platteland zullen blijken te zijn. Het is nog te vroeg om er een definitief oordeel over te vellen. En we willen hier ook geen beschuldiging uiten aan het adres van de autobusonderaemingen, die door de slechter wordende economische maatregelen tot ingrijpende bezuini gingen worden gedwongen. Maar wel zouden we de verschillende autori teiten die het aangaat willen waar schuwen zo veel mogelijk te waken tegen een slechtere verbinding zowel tusen de dorpen onderling als met de steden. Het platteland wordt op ver schillend gebied bij de stad ten ach ter gesteld. Als we denken aan de classificatie, hebben we daar reefis een sprekend voorbeeld van. Het voor tal van ouders reeds een opof fering als ze hun kinderen per bus de reis naar de stad moeten laten maken. De abonnementskosten, boe billijk ook, komen immers elke maand terug. Maar het wordt nog veel erger, indien de busverbindingen b.v. slech ter zouden worden en de kinderen daardoor te lang in de stad zouden moeten rondzwerven. Wij geloven, dat het ook noodzakelijk is, dat de ge meentebesturen van Alkmaar en Scha gen daar hun aandacht aan schenken. Wij vragen ons af. of de overheid niet een bepaalde plicht heeft om bij te springen, indien het busvervoer niet rendabel is. Jaren lang heeft de Staat de verliezen der spoorwegen moeten dekken. Dat was in hoofd zaak stadsbelang, waaraan het platte land meebetaalde. Zou het nu zo erg zijn van de overheid een offer te via gen, teneinde te voorkomen dat het platteland w.eer te sterk geïsoleerd wordt? v. Z. 1 Mei: KOLEN VRIJ Met ingang van 1 Mei aj. is de distributie van alle soor ten brandstoffen opgeheven. Tot 1 Mei nog wél en na dia datum niot meer behoeven dus bij aankoop van brand stoffen bonnen te worden afgegeven. Zwaar bewolk't me* voornamelijk in 't Noorden van het land pjlaatseHjk wat lkhte regen of motregen. MatlQe en langs de NVaddenkust krachtige Westelijke whd. Na een Iets zachtere nacht ove.-dag engeveer dezelfde te» perfltuur als gister.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1