Ikmaaitfci' TJMk N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Truman beschuldigt Republikeinen van grove lastercampagne „Senator Mc Carthy is grootste troef van het Kremlin" Devéze slaagde niet en gaat nu naar koning Leopold Deense melkveestapel zal dit jaar vrij zijn van T.B'C. de Telex tikt.. Militair toestel neergestort 5c JAARGANG No. 1857 ZATERDAG 1 APRIL 19550 Uitrave Stichting JDt TrQo Alkmaarder" Exploitatie S.V. Sprekend Papier, AihmaV Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. iedacteur> J. Zoonen I Bureaui Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 22003971 President Truman heeft enkele republikeinse Senaatsleden beschuldigd >au hulpverlening aan de Sovvjet-Unie door te trachten de Amerikaanse buitenlandse politiek tc saboteren. Senator Joseph Mcl'artiiy, die her haaldelijk van communistische Infiltratie in het ministerie van buiten landse zaken heeft gerept, noemde Troman „de grootste troef, die het Kremlin heeft". De president verklaarde „schoon genoeg" ie hebben van de aanvallen op liet State Departement door de senatoren McCarthy, Styles Brldges en Keuneth Wherry. Hij gaf de journalisten uitdrukkelijk toestemming om hem als volgt te citeren: „Het grootste voordeel dal het Kremlin hoei'i is gelegen In de partijdige poging in de Senaat om de van de V.S. te saboteren'*. Herhalingsoefeningen in 1950 Naar het ANP verneem: iigt het iu de bedoeling, iu 1950 herhalings oefeningen te doen houden. Hiervoor zullen dan in aanmerking komen: de gewone dienstplichtigen der land macht, behorende tot de door de mi nister van oorlog aan te wijzen 71 in- fanteriecorpsen en drie transporteom pagnleëu. De duur dezer herhalingsoefenin gen zal belopen 16 dagen voor de compagniesadministrateurs, 9 dagen voor het overige adminisiratiefperso- neel, 6 dagen voor dienstplichtige on derofficieren. niet vallende onder eerstgenoemde groepen, alsmede voor dienstplichtigen, die tevens kwartiermaker zijn en 4 dagen voor de overige dienstplichtigen. In afwijking met de voorheen ge bruikelijke gang van zaken zal de oproep niet meer uitgaan van de bur gemeesters, maar van de door de mi nister van oorlog aan te wijzen coin mandanten. Voor de verzending en adressering der oproepen zullen coh ter de gemeente-secretarieën inge schakeld blijven. Het betreft hier een mobilisatie- oefening, waaraan omstreeks 10.000 man zullen deelnemen. De korte tijd van opkomst zal geen tijd laten voor uitgebreide militaire oefeningen. Ook zij, die in Indonesië gediend hebben en vallende onder bovengenoemde ca tegorieën komen voor deze oefenin gen in aanmerking, zoals bijv; de dienstplichtigen uit de OVW-bVal- jons. Eerste tomaten Aan de veiling Kwintsheul werden gisteren de eerste tomaten aangc- erd, Het waren maar twee exem plaren, gekweekt door de tuinder P. van der Knaap, die er £1,20 per stuk voor betaald kreeg. Dochter des huizes greep zwerver-inbreker .,De dochter des huizes zij gepre zen", zeide de Bossche officier van justitie, iu zijn requisitoir tegen Nijs ter. zwerver-inbreker, die tijdens inbraak in Den Bosch door de doch ter des huizes op heterdaad werd trapt. Onvervaard greep zij de inbreker vast en hield hem onder controle, totdat haar broer op het toneel ver scheen. die de ongenode'gast met een ferme „rechtse" buiten gevehet stel de. Twee en eer half jaar was de tegen deze zwerver, die met zijn 14 veroordelingen reeds 9 jaar in de ge vangenis heeft doorgegbracht. onpartijdige buitenlandse politiek De president zeide verder, de be noeming te overwegen van een voor aanstaand republikein tot opvolger van dr. Jessup als reizend ambassa deur. Hij had Dean Acheson, de mi nister van buitenlandse zaken ver zocht met (de republikeinse) sena tor Arthur Vandenberg en anderen overleg te plegen. Truman zeide ten slotte slechts te streven naar over eenstemming tussen alle volken van de wereld om te beletten dat ze el kaar zouden doodschieten. Het Huis i an Afgevaardigden heeft een amendement Terworpen, dat een nlenwe besnoeiing van de Marshall- gelden inet 150 iiiillioeii dollars zou hebben betekend. Door dit amende ment zou de ECA over de 150 ïuil- lioen dollars, die van de toewijzing >an het vorige jaar ongebruikt ble ven, niet meer hebben inogeu beschik ken. Het door een republikeinse af gevaardigde ingediende amendement werd met 154 tegen 103 stemmen ver worpen. Het Huis verwierp ook een voorstel dat president Truman zou machtigen een commissie in te stellen, die de Amerikaanse economische politiek voor Europa zou moeten ontwerpen, welke na afloop van het plan-Mars hall in 1952 gevoerd zou moeten wor den. Albert Ücveze, d Belisclie kabinets formateur, zal zich Maandagmorgen per vliegtuig naar Pregny begeven. Hij zal om 15 nu** door de koning worden ontvangen. Zijn kabinetschef za' hem vergezellen. Gistermorgen oir 9 uur is Deveze per auto naar Den Haag vertrokken. In de loop van Zondag zal hij Ie Brussel (enig zijn. Hot secvelariaai van koning Leo pold deelt mode, dat „daar minister Deveze verzocht heeft Maandag of Dinsdag door de koning te worden ontvangen, teneinde hem op hoogte te stellen van de conclusies, getrok ken uit zijn raadplegingen en onder handelingen als regeringsformateur, de koning op dit verzoek zal ingaan eu hem kan ontvangen. Op ent persconferentie heeft de li beril Ie kabinetsformateur Albert De veze medegedeeld, dat bij er niet in Koffie niet duurder Naar het ANP van het ministerie Yua landbouw- visserij en voedsel voorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffieraut- soeneving de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent de duur van de rantsoenering is niets naders bekend Wel is de voorraadpositie verbeterd met 4500 ton Congokoffie, die enke le maanden geleden werd aange kocht en inmiddels in ons land is ge arriveerd. Vroege Aprilmop De Schiedamse politie werd Don- derdagavond verscheidene malen op gebeld, zelfs van buiten de stad, door ongeruste of nieuwsgierige per sonen, die informeerden waar brand woedde. Men had namelijk een hevi ge vuurgloed waargenomen. De po litie kou de mensen echter spoedig geruststellen: de uitlaatgassen van een olieraffinaderij hadden blijkbaar voor 'n vervroegde Aprilmop gezorgd De befaamde componist van bet wereldberoemde melodietje uit de „The third man", Antou Karas, moet voor een Franse rechtbank verschij nen. De Franse compouist Claret, die het liedje „Si petite" schreef eu componeerde, heeft namelijk een eis in kort geding ingesteld voor de rechtbank te Parijs. De Fransman beschuldigt do populaire Oostenrijkse musicus van het feit, dat hij een nie lodietje speelt, dat een nabootsing is van zijn lied. geslaagd is een formule le vinden, die aannemelijk was voor de drie tradi- (ionele politieke partijen ter oplos sing van de koningskwestie in natio- nule zin. Iu politieke kringen tc Brussel heeft het aanblijven van Deveze als kabi netsformateur enige verbazing ge wekt, aangezien men er in het alge meen rekening mede hield, dat hij zijn taak deflatie.' zou opgeven. De besprekingen die hij heeft gevoerd in de boezem van het bestuur der libe rale partij blijke i hem evenwel van gedachten te hebben doen veranderen I Mond- en klauwzeer kwaadaardig De besmetting met mond- en klauw zeer zal, naar de veeartsenijkundige dienst verwacht, dit jaar van een kwaadaardige soort zijn. Bij vee houders wordt dan ook aangedron gen op tijdige inenting, liefst voor het einde van de staltijd. Dit laatste zal niet altijd mogelijk zijn. Inenting kan echter ook in het begin van de weide-periode geschieden. Deskundigen zijn van oordeel, dat de gehele veestapel moet worden ge- ent om lijden der dieren te voorkomen en de veehandel en -export niet in gevaar te brengen. Het is niet onmogelijk, dat enting tegen mond. en klauwzeer in de toe komst bij de wet verplicht zal wor den gesteld. De minister van land bouw, voedselvoorziening en visse rij overweegt deze kwestie, om na- iatigen te dwingen zichzelf en ande ren alsook de dieren te beschermen. De stichting voor de landbouw, het bedrijfschap voor vee en vlees als ook ée dieren te beschermen. De stichting voor de landbouw, bet bedrijfschap voor vee en vlees als ook de organisaties van de veehan del hebben zich reeds voor het ver plicht stellen van inenting uitgespro ken. Mussolini's eigendom gevonden Boeken, documenten, meubelen, snuisterijen en tal van andere voor werpen, die aan Mussolini zouden heblien behoord zijn teruggevonden in de Bank van lening te Bescia. al waar zij 7 vertrekken zouden inne men. De Italiaan.: bladen, die dit be richt brengen, verklaren dat het hier de bagage betreft, die de fascistitsch ex-dictator op zijn vlucht naar Ni'd.- Italië had meegenomen. De Deense nieQtveestapel is thans vrijltel geheel vrij van the. gemaakt aldus vernemen wij uit gezaghebbende bron, en van 1 Augustus aanstaan de af zullen de melkfabrieken, die het Deense kwaliteitsmerk wensen to gebruiken, geen melk meer mogen aannemen van vee, dat niet vrij va» the. is verklaard. In 1892 schatte men het percentaac va» niet tbc. besmet Deens vee op zeventig tot negentig procent. Thans zijn er nog een driehonderd tal niet van tbc.-vrije veestapels in het land en men acht het waarschijnlijk, dat deze ook inde nabije toekomst zullen verdwijnen door toedoen van de nieuwe maatregel. Hoewel professor Bomhard Baug reeds iu 1892 een actie begou om de veestapel vrij te maken van tbc. heeft het inwerkelijkheid slechts 16 jaar gekost om het huidige resultaat te bereiken. Bang wist een wet aangenomen te krijgen, die de weg opende voor de eerste maatregelen, en andere wet ten volgden inde jaren om de eerste wereldoorlog, maar met het eigenlij ke werk werd niet begonnen voor dat de Deense zujvelorganisatie in 1934 besloten had in het gehele land een actie op touw te zetten voor de volledige uitroeliing van deze ziekte Sinds 1935 heeft de Deense staat 2.5 millioen kronen per jaar uitgege ven 'om de strijd tegen de tbc. te steunen, deels voor proeven, deels ter bestrijding van de kosten voor het slachten van besmet vee en voor controle en propaganda. Besmettev koeien werden nog gebruikt voor 1'ok doeleinden, maar de kalveren, die bij do geboorte vrij van tbc. waren, werden bij het moederdier wegge haald en zo voor ziekte gevrijwaard. De melkfabrieken hebben tot nog toe ook melk aanvaard van besmette vee stapels, maar met. ingang van 1 Au gustus zal ook hier een einde aan komen, wanneer de fabrieken ten minste boter met het Deense kwali teitsmerk willen exporteren. Daar dit merk in de praktijk van het hoog ste belang is voor de fabrieken, ver dacht men, dat de laatste paar hon derd veestapels waar nog tbc. heerst zeer spoedig verdwenen zullen zijn. Mea hoopt in Deense landbouwkrin- gen, dat door dit nieuwe besluit de naam van het Deense kwaliteitsmerk op de wereldmarkt versterkt zal wor den. Twee Ned. militairen op Aruba verdronken Zondagmiddag zijn bij'het baden in zee bij Aruba twee dienstplichtige sol daten, verdronken. Een soldaat kon niet zwemmen en de ander zwom slecht. Zij zijn onlangs met de Stuy vesant. uit Nederland aangekomen. Adenauer tevreden Adenauer, de Westduitse kanselier heeft in de bondsdag verklaard, dat hij „zeer tevreden" was over het ,on officiële antwoord" uit het buiten land op zijn voorstellen voor een F. ans-Duitse Unie. Dit antwoord, al dus de kanselier, had hij ontvangen als resutlaat van zijn drie interviews met Amerikaanse journalisten. Het ministercomité van dc Raad van Europa heeft besloten Westduits land en het Saargebied uit te nodigen toe te treden tot de Raad van Eu ropa. Volgens het Westduitse persbu reau DPA bevinden zich nog 420 voormalige Duitse generaals in bui tenlandse gevangenissen. 403 van hen zouden in Rusland gevangenisstraf fen van 10 tot 25 jaar uitzitten. De gemeenteraad van het eiland Sein, voor de kust van Finistere, heeft Jiet eiland tot „wereldgebied" verklaard. Reeds de vorige zomer weigerden do inwoners, bijna allen vissers, inkomstenbelasting aan de Franse fiscus te betalen. Het eiland heeft 3328 inwoners en beslaat een oppervlakte van een halvo vierkante mijl. Heden wordt te Parijs de tentoou- stelling-Lepine geopend. De Lepine- prijs voor uitvinders is ingesteld door een gewezen inspecteur van politie, Ondermeer worden tentoongesteld 'n rijwiel met straalaandrijving, een ,uitschuifbare" matras voor groeien de kinderen, een draagbare ijskast een een parachute-achtige hangmat voor treinreizigers waarin zij verti caal kunnen slapen. Russische rode kruisjploegen zijl naar China en noord-Korea gezonden om er besmettelijke ziekte te bestrij den, aldus heeft de voorzitter van de bond der rode kruis -en rode halve- maanverenigingeu van de USSR iu het blad „Medische werker" medege deeld. Op aanstaande Sacrementsdag (8 Juni) zal, voor het eerst sedert 17 jaar, Het Heilig Sacrament In de processie over hel Sint Pietersplein te Rome door de Paus worden ge dragen. Dc in de laatste tijd in Italië ont dekte kisten met verboden wapens, bevatten ondermeer een stuk veldge schut, vier granaatwerpers, 25 ma chinegeweren, 36 tommyguns, 147 au tomatische geweren, 710 geweren en jachtgeweren, 421 mortiergvanaten en 2.658 handgranaten. In de oostelijke vleugel van het historische Belvedeve-paleis te We nen is brand uitgebroken. Dc brand begon in de „gouden kamer" van prins Eugenius, waar vele belangrij ke vergaderingen tijdens het keizer rijk werden gehouden. Veel van de kostbare plafondschilderingen en van het houtsnijwerk ging verloren. Het vuur kon binnen de „gouden kamer" worden bedwongen. De Tsjeehoslowaakse regering heeft haar contract met de Ameri kaanse hulporganisatie Care opge zegd en deze organisatie verzocht haar zaken af te wikkelen binnen 120 dagen, de in het coutract overeenge komen opzeggingstermijn. Het zien van ecu „vliegende scho tel" aan de hemel van Bari heeft op een jonge boer een dusdanige indruk gemaakt dat hij een zenuwschok op gelopen heeft en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De „vliegen de schotel", zo verklaarde een an dere boer, had de vorm van een schijf en liet een rode streep achter zich. Zeldzaam jubileum va fröbelonderwijzeres Vijftig jaar verbonden te zijn bij het onderwijs is iets bij zonders, maar 50 jaar verbon den aan één zelfde school be hoort wel tot de grote zeld zaamheden. Juffrouw van der Heide heeft dat te Steenwijk gepresteerd. 50 Jaar lang gaf zij haar beste krachten aan de gemeentelijke fröbelschool al daar. Toen de jubilarésse 15 jaar was vroeg haar vader haar, of zij niet iets voor het kleuter onderwijs voelde. Tot nu toe voelt zij er nog voor. De kin deren zijn onrustiger dan vroe ger, meent deze vrouwelijke in sider. Dat komt door het toe nemen van het moderne ver keer. Brand in sanatorium negen doden De brand, in het sanatorium ..Belle Vista" nabij Philadelphia, is door een der verpleegden, de 26-jarige oud- strijder Xicolas Verna gesticht. Verna heeft bekend, dat hij ont vlambaar materiaal in de kelderver dieping in brand heeft gestoken. Hij heeft vroeger reeds wegens brandstichting in de gevangenis ge zeten. Twee brandweerlieden, een ver- pleegster en minstens SÖ mannelijke en vrouwelijke patiënten zijn gewond of bedwelmd. In het sanatorium wer den herstellende zieken, ouden van van dagen, zennw- en geesteszieken verpleegd. De negen omgekomen mannelijke patiënten lagen bij het uitbreken van de brand op hun brits vastgebonden, zaten in een dwangbuis of bevonden zich in gegrendelde cellen. Bij 's Gravenmoer in Noord-Bra bant is gistermiddag een vliegtuig van de luehtstriidkraehteu, afkomstig van het vliegtuig Gilze-Rijen, neer gestort. De piloot *8 om het leven ge komen. De omgekomen piloot is de reser ve-korporaal A. V. G. Smolders. die op Gilze Rijen was ingedeeld bij de VVO („Voortgezette Vliegeroplei ding") voor het volgen van een op leiding tot militair vlieger. Korporaal Smolders was afkomstig uit Tilburg waar hij op 3 November 1930 werd geboren en waar zijn ou ders nog wonen. Het toestel is door onbekende oor zaak in een vrille gekomen en heeft zich met de neus ongeveer anderhal ve meter in de grond gehooid. Smol ders, die alleen in het toestel zat, was op slag dood. Het toestel is ge heel vernield. Het ongeluk gebeurde omstreeks twaalf uur gistermiddag, toen kor poraal Smolders alleen een oefen- vlucht maakte. Het toestel, een Har- va rd-lesvliegtuig, kwam neer tussen de Wielstraat en de Molenvaart in het ten noorden van de gemeente Dongen gelegen 's Gravenmeer. O- ver de toedracht vau het ongeval is nog niets bekend. Erfenis uit Egypte... De Chicagose importeur Christo pher Janus heeft van zijn rijke Egyp tische oom onder meer 4 Egyptische dansmeisjes van 16 tot 21 jaar geërfd Zijn tante, die tweederde van zijn ooms nalatenschap heeft gekregen, betwist hem echter nog zijn deel en zijn vrouw is ook niet bepaald en thousiast over die meisjes. Ossendrechtse krekels repeteren al Het kleine dorp Ossendrecht beeft een fameuze vuilnisbelt in de onmld dellijke nabijheid van het dorp. Op en om deze plaats plegen in de zo mer legioenen krekels te huizen, die vorige zomer het halve dorp nachten lang uit de slaap hebben gehouden met hun concerten. Aan die kwestie is toen de gemeen te raad te pas gekomen en deze Het de complete dorpsbrandweer aanruk ken om de zangera ie verjagen. Het resultaat was negatief. De krekels bleven zingen. Toen de winter kwam zwegen de krekels, de leden van de gemeenteraad eveneens.... Maar tijdens de laatste raadsver gadering kwam een der vroede va deren, die zeer dicht bij het concert gebouw van de krekels woont, met de verontrustende mededeling, «hit *le krekels al aan het repeteren waren en dat men op volledige concerten zou kunnen rekenen als het weer be ter zou worden. Voor de Zondag Heilbegeerte JOB. 34 Zou misschien bij de wereld meer baat zijn, dan bij de godsdienst? De godsdienst is, behalve dat hij de mens niet verder bracht, vaak het middel geweest om iemand te vernietigen. Zo bijvoorbeeld heeft Jezus zóveel baat gehad van zijn godsdienst, dat hij er voor gekruisigd is. Maar de wereld is het bij haar beter? AUe geluk en eerlijkheid te hebben, maakt dat dan innerlijk rijk, voorspoedig in iedere wens? Aan het hof van een koning leefde een groot man, Ha man genaamd. De man bad, kon, mocht alles. Toch heeft dit troe telkind der fortuin eens in een ogen blik van zwakheid getuigd: dat dit alles hem niets baatte, zolang hij n zekere Jood altijd voor ogen moest zien. Dit vermag de wereld. Zij over laadt een mens met weldaden, zij verhoort zijn beden, zij koestert en zij zegent hem, en het slot is. dat de ondankbare zegt: ..Het baat mij niet, want ik moest ook dat nog hebben!" Jezus had wel gelijk: wat baat bet 'n mens of hij de gehele wereld wint? Hierin is op zich zelf geen heil gele gen. Met andere woorden, wanneer de godsdienst vermocht de mens met rijkdom, eer. goederen en grootheid te zegenen, dan liep hij nog gevaar on tevredenen le maken. Want dergelij ke geluk is in het oog van hem, die begeert, groter of heerlijker dan in de schatting van hem, die het heeft. Neen, de godsdienst is zelfgenoeg zaam, gelijk God dan ook niet om bij' redenen godsdienst eist; maar >vm eist om de godsdienst zelve. Maar dan moet het ook godsd:- >ist zijn. dan moet het ook om tot ons eerste woord terug te keren van onze zijde een waarachtig welbeha gen ziin in God. God wordt genoeg* vereerd, met allerlei nevenbedoelin gen. Die verering Gods is de ware niet. Het ware is: een welbehagen te hebben in God. En dat kunnen wij Hebben, want God is begonnen ons lief te hebben. Zullen wij dan die liefde niet beantwoorden? Wij jtfbï kinderen van Zijn welbehagen, zul len ^ij koel, koud en baatzuchtig" vragen: wat het geeft en niet tevre den. ja rijk ziin met de bewustheid vnn Gods liefde? Een welbehagen te hebben in God, dat is aan God te denken met »nr»ig genot, daj is met verrukkins te sta ren in Zijn groot werk. in Zijn Va- deroog. Dat is tot God: Gij ziit mijn alles. Dat is met blijdschap te be_ denken hoe Hij voor ons blijft, als alles eens verloren ging. Wie zal zeg gen dat dit niet baat? Zo dit gevoel omtrent God ons te vreden en gelukkig doet zijn. zo het ons in de vreugde stemmig en bij de smart stil maakt, zal het ons veel gebaat hebben. Zo ons welbehagen in God dit uitwerkt, dat wij rustig, mannelijk, moedig, met opgericht hoofd en opgeslagen oog de wereld mogen doorgaan, met een lied van. dankbaarheid op de lippen, met blij de levenslust in ons, dar» zijn wij nog zo ongelukkig niet. Wat hot ons dan baat een welbe hagen te hebben in God? Het welbehagen in God. met ande re woorden, de liefde tot God vraagt niet wat het baat. Haar blijft alleen de dank, dat zij zo rijk gemaakt wordt en zoveel vrede vinden mag. Binnenlands verkeer K L.M. is te duur Naar de KLM ons mededeelt, weid voor het Jaar 1950 een beperkt bin nenlandse vorkeer voorbereid. Tal van omstandigheden wijzen er echter op dat de kosten verbonden aan de exploitatie van het binnen landse luchtnet zullen stijgen en dat de opbrengsten zullen teruglopen. On danka de betekenis die de KLM do betrokken provincies aan het binnen landse luchtverkeer hechten en on danks de vele nevenvoordeleu welke het bedrijf van deze exploitatie ban genieten, heeft de directie van de K LM niettemin moeten besluiten om het binnenlandse luchtnet althans dit jaar niet weer in exploitatie te ne men met het oog op de financiële con sequenties voor het jaar 1950 In Calzburg zal in Juni vau het volgend jaar de eerste internationale Mnziekolympiade worden gehouden. De Olympiade zal vier jaar duren, en do eerste Is gewijd aan ue vocale muziek, het tweede jaar aan de in strumentale muziek. In het derde jaar volgtde geestelijke muziek en de dansmuziek en in het laatste jaar% volgen de composities. Reeds 3S landen liebhon zich voor dit muziek festijn opgegeven. Prijzen worden in het eerste jaar beschikbaar gesteld voorde mooiste stem (dramatische sopraan, lyrische sopraan, colora tuur, alsmede voor de beste voor dracht en voor het beste koor.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1