Jkmaartleï Taak West voor marine en luchtmacht in Europese defensie Eerste Unie-conferentie is bevredigend verlopen N.-HOLLANDSE PERS 1945 Jag bom ers en lichte menwerpers rBgjfl&n of xnnnnschijn de Telex tikt.. Agent en rechter op het matje Lichtend voorbeeld 5e JAARGANG No. 1855 DINSDAG 4 APRIt 1»?0 Uitgave Stichting J}» Vrije Alkmaartier Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week L25 per maand f 3.65 per kwart bij ▼ooruitbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. ledacteur. J. v. Zoonen t BureauRidderstraat, hoek Oudegracht Tel I 2200*3971 Nederlands aandeel Met Nederlandse aandeel iu de gwo menlijke luchtmacht van de landen van het Atlantisch pact zal beslaan uit groepen jagers en lichte bommen werpers. De omvang van deze lacht macht wordt mede bepaald door hel aandeel, dat de andere vier lauden nn de Wesl-Enropese unie zullen hun nea leveren, aldus vernemen wij In eonïerenllehringen. Bij liet vaslslellen tan het gemeensc happelljhe verdedigingsplan Js over eengekomen, dat de Koniftklijke Ma rine zich niet zal beperken tot de ver dediging van Nederlandse haven en knatgchfeden. De Nederlandse ma rine Is opgenomen in het beveiliging splan van de vitale verbindingslijnen aldus vernemen wij van doorgaans welingelichte zijde. Gloster „Meteoi"-stiaaljagers, be kende vogels in het Nederlandse lucht ruim, zijn bestemd voor de luchtver dediging bij daglicht. Om nachtelijke vliegaanvallen het hoofd te kunnen bieden, zullen nachtjagers, met radar uitgerust, worden aangeschaft. Het Is nog niet bekend, welk type toestel voor dit doel door Nederland zal wor den uitgekozen. Aanvankelijk schijnt men tè hebben gedacht aan de Ameri kaanse Thundervolt", doch dit toe stel is als gevolg van de snelle voor uitgang der techniek, thans reeds weer verouderd. Ook voor de lichte bommenwerper ((Fighting Bomber") is de keuze nog niet. bepaald. Waar schijnlijk zal zij vallen op een Ame rikaans toestel. De lichte bommen werpers dienor. voor ondersteuning van de lucht uit van militaire ope raties op de grond. Geen keus In Nederlandse luchtmachtkringen la men er zich zeer wel van bewust, dat dit luchtmachtplan niet dau ten koste van grote financiële offers ver wezenüjkt zal kunnen worden. Voor het overgrote deel van ons volk, zo zegt men, is er echter geen keus. Geen luchtmacht betekent in geval van oorlog geen bescherming tegen bombardementen. Zonder luchtmacht, zo wordt gezegd, zou west-Europa oo der de voet worden gelopen. Een 2e Normandië acht men wel zeer on waarschijnlijk. Men wijst er echter op, dat van «ns land alleen een evenredig deel. aal kunnen gc raagd worden voor de, gemeenschappelijke luchtmacht van het Atlantisch pact. een deel afge- stemd op het nationale inkomen en de flnancieel-económische situatie. Dit betekent, zo zegt men in lucht- maebtkringen dat ook de Nederland se luchtmacht iu aanzienlijke mate gesteund zal moeten worden door fl- Volkstelling in V.S. Gistermorgen is in geheel het ge bied vau de Verenigde Staten de 17e volkstelling begonnen, welke door het hoofdkwartier te Philadelphia de grootste statistieke onderneming in de Amerikaanse geschiedenis wordt genoemd. Niet minder dau 140.000' tellers zullen er aan medewerken. De autoriteiten zullen na de volks telling niet alleen weten hoeveel in woners er zijn in de Ver. Staten, doch tevens welke hun levens- en arbeids omstandigheden zijn. De uitslagen van de telling zullen pas tegen het einde van dit jaar be kend kunnen zijn. „Volmaakte vrouwen niet aan de bomen" De Deense theaterdirecteur Henry Schmidt is op zoek naar „de volmaak te Deense vrouw". Hij wil haar iu 'n toneelstuk vau dio naam laten op treden. Schmidt is echter niet optimistisch. „Volmaakte vrouwen groeien niet aan de bomen", zo zeide hij. IAS8ALK DOORLICHTING IN IIET GOOI BEGONNEN Na een laugj periode vau voorbe reiding werd gistermorgen in Huizen (N.H.) begonuen met het onderzoek «aar tuberculose, zoals dit in het ge hele Gooi zal worden verricht. Meer dan 20.000 mensen zijn hier jji geënt tegen pokken. Aan deze ziekte lijden 20 personen. Zij Is overge bracht door een zeeman. Een vrou welijke arts is er aan gestorven. Wisselende bewolking mei enkele buien. Matige en later vrij krachtige westelijk tot Zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur van Hitster naneleel sterkere partners, wier prö- 1 ductievermogen het onze overtreft. Deze steunverlening is thans reeds merkbaar. Onder de eerst te versche pen Amerikaanse wapenleveranties bevinden zich o.m. lesvliegtuig.m voor de Nederlandse luchtmacht. OMr bij de opleiding van vliegers helpen de partners elkaar. Na het Canadese en Amerikaanse aanbod tot gratis op leiding van vliegers in Canada cn de Ver. Staten wordt in conferentiekrio- gen binnenkort ook een dergelijk En gels aanbod verwacht, o.m. aan Ne derland. Deze hulp, hoezeer zij ook gezien cn gewaardeerd wordt als een bewijzen van de goede samenwerking tussen de chefs van staven van de luchtmacht in het Atlantisch pact, wordt evenwei door verschillende deelnemers aan de conferentie voor verscheidene Etiörpese landen niet voldoende geacht. Wil er binnen niet al te lange tijd een sterke luchtmaent ter beschikking staan van het Atlan tisch pact, dan zullen de Ver. Staten zo zeggen deze deelnemers, In ver sneld tempo vliegtuigen, en ook lucht doclartillerie aan verschillende part ners moeien zenden. Anders zal 'nt te lang duren voor er in West-Eu ropa een luchtmacht vau enige bete kenis is gevormd.. Nc-derland bijv. za] eerst over 3 5 jaar kunnen beschikken over de 150 glos te is „Mark Acht", die thans bil Fokker iu licentie worden gebouwd. Hetzelfde geldt voor België. Het eer ste van deze serie vliegtuigen wordt in het begin va» deze aómcf-'afgele verd. Harmontsche opbouw In Nederlandse militaire luchtvaart-, kringen hoort men verder wel de op-: vatting verkondigen ,dat de bouw van een luehtmacht primair is bij het opstellen van een defensieplan. Zelfs wordt hier en daar gepleit voor een vergroting van het luchtmacht budget ten koste van de marinebegro tlug van bevoegde zijde vernemen wij evenwel, dat de Nederlandse chefs vau staven volkomen eenstem mig zijn inzake harmonische op bouw van de Nederlandse strijdkrach ten. Men is het er over eens, zo werd ons gezegd, dat geen schakel in het geheel van onze strijdmacht kan ver waarloosd worden zonder de veilig heid van bet geheel in gevaar te brengen. Op de bijeenkomst van bet militair comité is over de zeemacht van de landen van het Atlantisch pact niet zo breedvoerig gesproken als over de land- en luchtmacht, wier problemen de hoofdschotel vormden. Volgens marinekringen ter conferentie vond dit zijn oorzaak in het feit. dat de problemen van land- en luchtmacht, zowel fn de West-Europese unie als in het Atlantisch pact, geheel ver schillen van de maritieme problemen. Dit verschil is te verklaren uit de min of meer embryonale toestand, waarin de land- en luchtmachten vau verschillende Europese landen nog verkeren, terwijl de vloten van deze landen over het algemeen (lal sta dium reeds zijn ontgroeid. In de 2e wereldoorlog werden Itpmers in ver schillende Europese staten Öe orga nisatie, waarop hun legers en lucht macht steunden, door de Duitsers weggevaagd, maar de vloten van de ze landen konden in een zeker orga nisch verband blijven doorvechten, waardoor zij na de bevrijding e»n aanzienlijke voorsprong hadden op de andere wapens, die geheel nieuw moesten beginne Voor Nederland kwam daar nog bij, dat de landmacht na de bevrijding in veel grotere ma te dan do marine gebonden Is ge weest door de Nederlandse militaire verplichtingen in Indonesië, Maar oolc thans nog is het voor de marine ln het algemeen gemakkelijker een be paalde leiddraad bij haar opbonw aan te houden, dan voor de lucht- en landmacht. Hun geleidelijke ontwik keling wordt steeds verstoord doör het opduiken van nieuwe factoren. De amtoom- en de H-bom bijv. vormen volgens Marinedesknndigen voor 'li leger en een luchtmacht een veel gro ter probleem dan voor een vloot, die door zijn grotere bewegelijkheid niet zo kwetsbaar is als andere wapens. Geld lekori Overigens is men ook in marine- kringen ter conferentie de mening toe gedaan, dat er in feite te weinig gei den beschikbaar zijn om de gemeen schappelijke zeemacht zo sterk te maken als nodig wordt geacht. Van zelfsprekend heeft men begrip voor de financieel ongunstige positie van verschillende landen in het Atlan tisch pact. Vele marinemensen vragen zich echter af of op economisch ge bied tussen de verschillende landen van het Atlantisch pact wel dezelfde goede verstandhouding en samenwer king bestaat als tussen de vloten dier landen. Onder de marinemensen ter conferentie, die op zee geen grenzen kennen, menen wij de ijverigste voor standers van het wegvallen van ta- riefbarrieres in Europa te moeten zoeken. Aardschokken gevoeld in Italië Zaterdagavond werden in vel schillende steden van Midden-Italie aardschokken waargenomen, die en kele seconden aanhielden. In de buurt van Livorno zo ueen oud gebouw in gestort zijn en een aantal bewoners onder het puin bedolven liggen. De bevingen weiden ook gevoeld in Pisa, Lucia en Pontevera. Tot dusver is geen melding gemaakt van schade in deze plaatsen. Zondagavond ziju te Livorno op nieuw aardschokken gevoeld. Velp iu. wouers zijn naar he. platteland ge vlucht. Talrijke gebouwen, die in de oorlog beschadigd werden, zijn inge stort. Er zijn nog geen doden geval le.Volgens waarnemingen bevindt het epicentrum van de schokken zich op 80 km. afstand van de stad. De duur van de zwaarste schok kon niet worden gemeten, daar het betrokken instrument onklaar raakte. Ook in andere plaatsen, waaronder Pisa, zijn Zondag lichte schokken ge voeld. Bouwkundigen maakten zich ongerust over de beroemde scheve toren, een gemakkelijk slachtoffer voor aardschokken. De toren bevond zich Zondagavond laat nog in zijn on de stand. Geheimzinnigheid rond toneelstuk Jean Mare Teuberg de mannelijke hoofdrolspeler in de Franse opvoe ring van „No archids for miss Blau- dish" van James Hadley Chase is naar een ziekenhuis overgebracht ha- dat hij een poging tot zelfmoord had gedaan. Dit is de laatste ontwikkeling van het mysterie, dat begon met het ver dwijnen van de hoofdrolvertolkster. De eigenaar van het hotel, waar Tenberg zijn intrek had genomen, heeft medegedeeld, dat toen hij de acteur ging roepen, omdat een jonge vrouw naar hem gevraagd had, hij Tenberg bewusteloos iu bed aantrof. De toestand van de patiënt is niet ern stlg. Nieuw Guinea nog geschilpunt De ministers-conferentie, ln het ka; der van de Nederlands-Indonesische: unie is Zaterdagmiddag in het Indo-^ nesische ministerie van buitenland-! se zaken te Djakarta op plechtige wijze besloten met de ondertekening van de resultaten door de voorzit-' ters van beide delegaties. Minister van Maarseveeu betuigde dank voor de gastvrije ontvangst door dc Indonesische regering en bracht in een redevoering de prettige samenwerking en de goede sfeer tij dens de besprekingen in herinnering De minister betoogde, dat bij de aan vang van deze conferentie bij velen twijfel bestond of het gunstige tijd stip voor de eonferentie reeds geko men was. „Ik meen thans te mogen zeggen, dat deze vrees ongegrond ge bleken is" Hij besloot aldus: „Wij blijven er van overtuigd, dat een bre de ontwikkeling vau de samenwer king tussen Indonesië en Nederland niet alleen voor beide landen van groot voordeel is, maar vooral in 'nj wereld, die door groeiende tegenstet-: liugen bedreigd wordt, een van de Weinige lichtpunten kan zijn". De voorzitter vau de conferentie,- 'premier Hatta. zeide in zijn.slotre de: „Ik ben niet teleurgesteld in de ■verwachting, dat de goede sfeer, die op de ronde tafelconferentie heerste, bok hier aanwezig zou ?ljn. Ik ben Van oordeel, dat de conferentie, het héwijs geleverd heeft, dat een basis 'voor samenwerking op verschillende terreinen bestaat. Indien wij de za ken nauwkeurig nagaan, blijkt Irian het enige onderwerp te zijn, waaro ver een tegenstelling bestaat. „Het is gewenst, dat deze kwestie zo snel mogelijk van de agenda ver dwijnt", aldus Hatta. „Op dat daar door de basis van samenwerking ste viger gefundeerd wordt. Reeds vroe ger was ik van mening dat reële sa menwerking vooral zou moeten wor den gezocht iu het economische vlak. Hiertoe zullen wij geraken, indien de de opbouw van Indonesië en Neder land gecoördineerd zou kunnen wor den". Hatta besloot met de woorden „ik hoop van harte, dat in de komen de besprekingen de coördinatie inza ke de opbouw van Indonesië en Ne derland een punt van bespreking zal uitmaken". De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat Zaterdag te Straatsburg het gerucht ging, dat v. Zeeland mogelijk zou aftreden als voorzitter van de raad van de orga- uisatie voor Europese samenwerking om te worden opgevolgd door minis ter Stikker, die op hel ogenblik poli tiek bemiddelaar van die organisatie is. Ook deze wijze zou de functie van bemiddelaar samensmelten met die, welke tot dusverre door van Zeeland bekleed werd. De Arabische stoker van het iu Panama geregistreerde schip La Ro- sa, die ervan verdacht werd het schip in brand te hebben gestoken, is Zaterdag vrijgelaten. Dc brand was de grootste scheepsbrand iu de haven vau Hamburg sedert de oorlog Tussen 1945 en 1949 heeft En geland 100.857 immigranten uit Euro pa toegelaten, aldus heeft de Britse Minister van Binnenlandse Zaken be kend gemaakt. Daarenboven^ is aan 121,172 voormalige Poolse soldaten cn hun gezinnen, 15000 voormalige Duit sers en 8000 voormalige Oekralnse krijgsgevangenen verlof gegeven iu Engeland te blijven woonen. Uit liet hoofdpostkantoor te Mar seillè is het afgelopen weekeinde een bedrag van 45 millioen francs gesto Jen. De diefstal werd Maandagmorgen ontdekt. De inbrekers zijn ln de safe ruimte binnengekomen door een gat in het plafond te maken. Tengevolge van nieuwe overatro mingen in Centra. I Nieuw Zuid Wales zijn vier personen verdronken. En kele grote steden staan al gedeelte lijk onder water. Honderden huizen zijn ontruimd. De oogst is op veel plaatsen verlore*1 gegaan. Recep Peker, die van Aug. 1948 tot September 1947 premier van Tnr kije was, is gisteren te Istanbul op 81-jarige leeftijd overleden. Stalin heeft do locomotief, die de arbeiders van een fabriek iu Pots- dam ter gelegenheid van zijn verjaar dag hadden aangeboden, op zijn beurt aan „de arbeiders van de Oostduit- se republiek" aangeboden ,voor yre delievend productief werk". De politie op Malakka heeft een geheime complete rubberfabriek van de communistische partisanen ont dekt, zo is officieel te Singapore be kend gemaakt. De Latex, werd van plantages gestolen en 's nachts in het geheim naar de fabriek gebracht. De bevolking vau het Weense stadsgedeelte Augarten werd Zondag morgen opgeschrikt door hevige ex plosies. De Sowjet Russische bezet tingsautoriteiten waren zonder voor afgaande waarschuwing overgegaan toi het doen springen van de resten der grote luchtafweertorens. Een gemaskerde Japanse bandiet heeft bij een bankoverval te BSbuka- batsjl 6 mensen met zijn zwaard d8 keel afgesneden. Hij ontsnapte met een bedrag ter waarde van 8000 gul den. Te Amora (Portugal) zijn twee ar beiders omgekomen tengevolge vau 'n ontploffing in een kruitfabriek. In 1948 kwamen bij een ontploffing in dezelfde fabriek 23 personen om het leven. De voormalige zwaargewichtbok ser Tony Galento, thans worstelaar, die nl eens tegen een kangoeroe en een octopus heeft gebokst, heeft twee van de drie ronden verloren iu eeH bokswedstrijd met de 250 kilogram wegende beer Teddy ln een alumini-, umkooi te Asbury Park in New Yer- sey. De beer droeg een muilkorf en boksbandschocnen. De 90-jarige Elizabeth Eastman te Vancouver in Brits Columbia, bij de politie als vermist opgegeven, werd op de huwelijksreis achterhaald Zij was or me': haar 86-jarige gelief de vandoor gegaan. Enige tijd geleden werd in Goes een agent van politie gearresteerd na. dat gebleken was. dat hij bij het doen van zijn nachtelijke ronde gebouwen binnendrong en stal, wat van zijn ga ding was. Dezer dagen stond deze man, van der Plas, voor de Arron dissementsreebtbank te Middelburg terecht. In 1948 en 1949 pleegde hij een reeks van inbraken, waarbij de buit iu to taal een bedrag van circa f3000 be liep. Ook stal hij een schrijfmachine. In een hervormde school haalde hij uit een lessenaar een som vau £200, welk bedrag door de kinderen opge spaard was voor een schoolreisje. Tij (lens een winkelweek eigende hij zich 980 waardebonnen toe, waardoor hij zich in het bezit kon stellen van een cassette met tafelzilver. Van der P., die alles bekende, ver klaarde, dat hij het geld hafgebruikt voor bet huishouden en gedeeltelijk ook op de Spaarbankboekjes van de kinderen had geplaatst. Zijn vrouw wist van de herkomst niets af. De officier van justitie, mr. P. M. Schen kenberg van Mierop eiste een gevan genisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. In hoger beroep stond terecht mr. D. J. M. C .de Ripainsal, rechter In eerste aanleg in de Arrondissements rechtbank te Antwerpen. Deze was door de kantonrechter <e Zierikzee veroordeeld tot een boete van f100 of 50 dagen met verbeurd verklaring van het jachtgeweer, om dat hij tijdens een jachtpartij iu Re- nesse een boomgaard zonder vergun ning bad betreden. De recluer ver klaarde thans aan zijn collega's, dat liij volkomen te goeder trouw had ge handeld, hetgeen de officier na het verhoor van een drietal getuigen aan nemelijk voorkwam. Hij vroeg beves tiging van het vonnis van de kanton rechter, maar wijziging van de straf en een veroordeling tot f23 of 10 da gen en inlevering van het jachtgeweer dat tegen betaling van de geschatte waarde ad f25 terug te krijgen zal zijn Oostenrijks bendeleider doodgeschoten Zoals gemeld heeft de Amerikaanse Veiligheidspolitie kortgeleden een ben de iu Oostenrijk, die zich bezig hield met sigarettensmokkel en ontvoerin gen, opgerold. De-kende stond onder leiding van 2ekera Nikolaus Borrlsof alias Benno Blum. een Bulgaars 7or plaatst persoon. Borrisof was in eerste instantie do dans ontsprongen. De geallieerde politie kwam hem evenwel op het spoor toen hij een vriendin in de Franse sector van Wenen bezocht. Terwijl leden der Franse en Ameri kaanse militaire politie het huis bin nendrongen, trachtte Borrisof door een raam te ontkomen. Hij kwam e- venwel lot de ontdekking dat het huis door de politie was omsingeld. Bor risof loste daarop twee schoten op de geallieerde politiemanscliappou. - Deze beantwoordden het vuur, waar door hij ernstig werd gewond. Borri sof werd naar een ziekenhuis overge bracht, waar hij is overleden. Vleesvergiftiging te Veenendaal ln het gezin van de heer Ouders* al in Veenendaal heeft zich in de nacht van Zaterdag op Zondag een geval voorgedaan van voedselvergiftiging, waarschijnlijk door het gebruiken van bedorven vlees. In dit gezin van ne gen personen hebben vijf personen, te weten de vader, de moeder en drie kinderen bedorven vlees gebruikt, dat vermoedelijk afkomstig was van de vrijbank van ecu exportslagerlj. Dj overige personen hebben door ziekte niet van het vlees gebruik gemaakt daardoor werden bij hen g^eu verschijnselen van voedselver giftiging aangetroffen. De slachtof fers werden naar het gemeentezieken huis te Arnhem vervoerd. Bij infor matie kon men daar mededelen, dat de toestand vau de mensen redelijk Is. Men stelt thans een onderzoek in naar de juiste toedracht van liet ge beurde. Notaris aangehouden Het .Parket heeft een onderzoek In gesteld ten kantore van notaris A. J. M. K. te den Haag. K. is gehoord door de officier vau justitie eu op diens last op 31 Maart jl. aangehou den ter zake van frauduleuze bande lingen. Een onderzoek wordt inge steld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, zo wordt ons van de zijde der poli tie medegedeeld, dat er een aanzien lijk tekort zou zijn. De verbeurdverklaringen, door de tribunalen uitgesproken, belopen 'n bedrag van ongeveer f44 millioen, het welk echt%r nog niet geheel is geli quideerd. Deze gelden zullen dienen tot vergoeding en herstel van oor- logs- en bezettingsschade. FR IS WEINIG in de wereld waar® over we ons kunnen verheugen Waar we ook zien, overal heerst wan* trouwen en tweespalt. De voormalig* bondgenoten uit de tweede wereld* oorlog zijn in twee kampen uiteen* gevallen. Er zullen slechts weinigen zijn geweest, die hadden venvacht, dat de verwijdering zo volkomen, de tegenstellingen zo fel zouden worden als tegenwoordig het geval is. Het heeft er de schijn van, dat beide par» tijen alles in gereedheid brengen om een nieuwe rampspoed over dc we reld te brengen. Of is het misschien niet zo ernstig? Zijn we soms geneigd om de zaken te donker te zien? Is er nog maar korte tijd gelede» niet een periode geweest, waarin hei er op leek, dat het tussen Nederland en Indonesië tot een volledige breuk zou komen? Het heeft er gespannen tussen beide landen. De spanning' was nog intenser dan tussen Oost en West Er is zelfs bloed gevloeid. Nodeloos, Men behoeft het ons niet te vertellen Het is nog steeds onze overtuiging, dat een andere politiek in Indonesië ons* voor de beschamer.de militaire actie had kunnen behoeden. Dat neemt echter niet weg, dat we op dit ogenblik tevreden kunnen zijn. Nog steeds zijn er moeilijkheden te overwinnen. Maar nu de eerste Unie bijeenkomst in Djakarta beiëndigd is, geloven we, dat we mogen constate ren. dat er een begin is gemaakt met een loyale samenwerking tussen plank en bruin. Misschien dat dit liontend voorbeeld indrut zal maken bi.' an deren. Er is duidelijk uit gebleken, dat men tot overeenstemming kan komen, zelfs al lijken de tegenstellin gen onoverbrugbaar. Nog een zaak is u. die ;ors baart. Het is de kwestie van de sta tus van Nieuw Guinea. Wat ons be treft. wij zouden ons er n'.ei .-i.uk over willen maken. Het dot* heel weinig toe of Nederland «ut ge bied al dan niet onder zijn beheer bcudt. We zijn er in het geheel niet op gesteld. Maar opnieuw rijst dc- vraag, zullen we inzake Nieuw Gui nea een zelfstandige politiek kunnen voeren? Australië, dat ons wat Indo nesië betreft menigmaal de voet dü ars heeft gezet, of zo men wil in de goe de richting heeft gestuwd, neemt ern geheel andere houding aan. nu, liet een gebied betreft, dat dichter bij Australië zelf gelegen is en waar. het zelf een gedeelte van onder zijn be heer heeft. En we mogen ook niet vergeten, dat de regering van Australië naar rechts is gezwenkt, sedert ln dat land algemene verkiezingen zijn gehouden. Dreigt er nu gevaar, dat onze rege ring zich zal laten beïnvloeden door wat Australië, wenst? We zouden een dringend beroep willen doen op de publieke opinie en op de regering. Er mag inzake Nieuw Guinea tussen Nederland en Indonesië geen enkele moeilijkheid ontstaan, omdat Austra lië de zaak anders ziet, nu het zeil in het gedrang komt. Sedert het .ein de der vijandelijkheden *i Indopesië zijn we een lichtend voorbeeld ge weest. Wij zowel als de Republiek, die soms de schijn van het tegenover gestelde biedt. Laat het zo blijven. Laten we zorgen, dat er tenminste Jn stukje in de wereld is, waarin wordt getoond, dat men met elkaar ietsk&n opbouwen. y. z. De tentoonstelling van bedrijfsauto'» in de RAI te Amsterdam heeft vol gens schatting van de politie 40.000 bezoekers getrokken.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1