rolessor KAPPIE K L M-startbaan krijgt geheel nieuw verlichtingssysteem Stap in de richting van technische vervolmaking van Schiphol Film en Televisie EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" Roosevelis persoonlijke bescheiden zuüen worden gepubliceerd Ecu geheel moderne verlichtings. installatie wordt op het ogenblik door het Gemeente Electric, v sbedrenf van Amsterdam langs de nieuwe, 1800 meter lange startbaan „Noord-Zuid 01 „19" van Schiphol, vanwaar dagelijks tientallen KLM vliegtuigen naar alle windstreken vliegen, aangebracht. Niet minder dan 82 lampen van 'n speciale /constructie zijn hiervoor no dig. Deze lampen zijn door Philips volgens een geheel nieuw principe ontworpen en in samenwerking met de gemeente Havendienst van Schip hol voor de practijk ontwikkeld. Door een simpele druk op de knop zal de ze ingewikkelde installatie vanuit de verkeerstoren te bedienen zijn. De lamp bestaat uit een gietijzeren huis. dat voor het grootste gedeelte onder het baanoppervlak is onderge- brach. Ook van boven is zij voorzien van een gietijzeren kap met drie ope ningen. nl een rechthoekige aan bei de ziiden in de kon en een ronde bo ven in het midden. Beide rechthoekige poorthchten kunnen afwisselend wor den bediend, al naar gelang de rich ting, waarin wordt geland of gestart Het midden- of toplicht, dat rond schiinend is, heeft alleen tot doel om de baan vanuit alle richtingen zicht baar te maken. Als nu een vliegtuig wil lanBen In de richting Noord Zuid. dan worden de zijlichten in de richting van het landende vliegtuig onlftoken. De zij lichten zijn voorzien van een speciale optiek en zenden hun stralen uit op der een opwaartse hoek van 4 en een inwaartse hoek van 4 graden. Tussen 869 en 285 meter bereiken de licht bundels van beide ziiden van de start baan elkaar. Hier wordt dus de groot, ste lichtwerk te gevormd. De vlieger kan echter niet verblind wor ten daar 'het vliegtuig binnen deze .grote lichtsterkte komt te vlieden. Door de hoge lichtsterkte van de züliehten. nl. maximaal 12 000 kaars, wordt de baan oo zeer grote afstand zichtbaar. De lichtsterkte der ziibchten kaneeh ter ook worden verminderd tot 36O0 120T en 120 kaars. De ronde toplich ten hebben een lichtsterkte van 60 kaars cn zijn niet regelbaar. Al naar gelang de weersomstandigheden en liet zicht dit eisen, kan nu de ver keersleiding de lichtsterkte regelen. Het hoogste punt van de lamp steekt slechts 7.5 cm boven de baan uit en de constructie is stevig ge noeg om een zware belasting te kun nen doorstaan. Als schakeling heeft men serieschakeling gekozen, waarbij men naast een geringe kabeldoorsne de overal op de baan gelijke lichtt- sterkte heeft. Speciale voorzieningen zijn getroffen, waardoor wordt voor komen, dat de hele serie lampen dooft als er een doorbrandt. In dergelijke gevallen gaat dan alleen maar de be wuste lamp uit Voor de stroom voor z;ening van deze baanverlichting en de daarbij behorende aanloop- en rij baanverlichting zün twee ondergrond se hoog- en laagspanningsstations ge bouwd. Tenslotte ziin om het beein en het einde van de baan duidelijk aan te geven, aan beide ziiden vier dremoel lichten aangebracht, welke groen licht uitstralen Bovendien zijn de bchten od het laatste derde gedeelte van de baan van gele filters voor zien. welke de vlieger waarschuwen da hij het einde van de baan nadert. Deze nieuwe enopzienbarende ver lichtingsinstallatie. welke weer een goede stap in de richting van de tecb nische vervolmaking van de grondor- ganisatie van Schiphol betekent, zal de volgende maand in bedrijf worden gesteld. De BBC heeft kortgeleden een de monstratie gegeven met een nieuw filmtoestel voor het opnemen van televisie-uitzendingen, waardoor deze later herhaald kunnen worden, even als een op gramofoonplaten vastge legde radiobroadcast opnieuw kan worden uitgezonden. Het opname apparaat, dat de beelden verfilmt, die op het televisiescherm verschij nen, heeft geen sluiter zoals bij ande re filmtoestellen het geval is, maar de film draait onafgebroken langs de lens. Een stelsel van draaiende en heen en weer bewegende spiegels zorgt er voor, dat het televisiebeeld gelijk op beweegt met de film, waar door het ten opzichte van de film als het ware stilstaat. DAT IS JE WARE Een insectenpoeder waaronder al leen schadelijke insecten als slachtof fer vallen, terwijl de niet-schadelijke zoals bijen en lieveheersbeestjes vrij uit gaan, is door een Britse pharma- ceutische firma in de handel ge bracht. Het poeder, dat Pestox 3 wordt genoemd, is bovendien krachti ger dan andere poeders, zodat twee maal besproeiien van planten per jaar in plaats van zes maal voldoen de is. Een besproeide plant neem' het vergif van het poeder in zich op, waardoor ook zuigende insecten ge dood worden. De Chinese nationalistische rege- rine heeft bij de Ver. Naties gepro testeerd tegen de aanwezigheid van Russische onderzeeboten in de G-de Zee en tegen het verblijf van Rns- siscbe militaire en civiele vliegers en technici op het vasteland van Chi- Meer dan drie kwart van de per soonlijke bescheiden van wijlen Pre sident Franklin D. Roosevelt zullen gepubliceerd worden. Het aantal persoonlijke, staats- en p^"»ieke bescheiden dat bijna vijf m'llioen stuks bedraagt is groter dan d»t van enige andere vroegere Ame rikuaose president. Volgens dr. Wavne C. Grover, ar- ehivaris van de Verenigde Staten, is het publiceren van de bescheiden van Roosevelt binnen vijf jaar na zijn EEN PRACTISCHE COMBINATIE. Het is al heel wat jaren geleden, dat de overgooier het modebeeld beheerste. Langzamerhand verloor hij terrein om plaats te maken voor blouse, jumper en rok, maar nu er zoveel machinaal ge breide dameskleding in alle winkels te koop is, heeft de overgooier haar plaats als variatie op deze ..eeuwige" rok her wonnen. De overgooier is heel practisch en prettig draagbaar voor de studerende of werkende vrouw, die weinig tijc voor haar garderobe heeft en tóch modieus wil zijn. Bovendien geeft de overgooier de gelegenheid tot variëren, want de dikke jumper met lange mouw, kan worden vervangen door een vlot zomertruitje of een eenvoudige blouse. Het toilet is ech ter pas compleet als we van de stof van de overgooier er ook een tos jasje bij nraken, zodat we eventueel zo naar bui ten kunnen en een avond visite kunnen maken zonder in onze „daagse" kledij te zyn. K 3753 '4 Vindt U deze overgooier met het losse jasje niet origineel van model en juist voor geschikt? De streng getailleerde overgooier, waaronder allerlei jumpers en blou ses kunnen worden gedragen, heeft langs de hele bovenrand een garneerbies op de breedte van het schouderbandje. Het jasje is hoog gesloten en van lange mouwen voorzien. Benodigd voor 90 cm. boven wijdte ongeveer 3.10 meter stof va» 140 centimeter breedte. Het knippatroon van dit model is f'0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kr Nieuwe Gracht 6(j, Utrecht, voor 86, 90 en 96 cm. bovenwijdte ver krijgbaar. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van dit blad. dood „zonder voorbeeld in onze ge schiedenis". Wijlen de president zelf vond, dat er een langere tijd over heen zou moeten gaan voor zijn be scheiden aan de openbaarheid prijs gegeven zouden worden. De meeste presidentiële archieven blijven verze geld totdat de wereld- en nationale toestanden veranderen en totdat de personen, die er in genoemd worden of er bij betrokken zijn, overleden zijn. De commissie, die in 1943 door oRo sevelt benoemd was om zijn beschei den te behandelen, zei, dat het nog niet gepubliceerde deel daarvan be kend gemaakt zou worden als er ver andering zou komen in het wereld gebeuren en dat maar weinig er van langer dan 25 jaar verzegeld zouden blijven. Er worden maar weinig nieuwe openbaringen verwacht, volgens de commissie, omdat er al zoveel boeken over Rooseveit's regeringstijd gepubli ceerd zijn. Rooseveit's voornaamste officiële stukken en toespraken zijn ook al in 13 delen uitgegeven. De laatste presidentiële bescheiden waarvan het zegel verbroken werd en die gepubliceei'd werden waren die van Abraham Lincoln, die presi dent was tijdens de Amerikaanse bur geroorlog. Ze werden in 1947 geopend 82 jaar naLincoln's dood en bestonden uit 13.350 brieven en con cepten van staatspapieren. Ze onthul den geen nieuwe verrassende histori sche gegevens. In de bescheiden van de tweede en ze -de Amerikaanse president, John Adams en John Quincy Adams. heeft het publiek nooit inzage gehad. De familie Adams heeft het absolute be heers recht. Het precedent van het in eigendom nemen van presidentiële bescheiden bij het neerleggen van het ambt werd geschapen door George Washington, eerste president van de VereiVgde Staten. 3 „Deze geleerd Professor Quibus wil die oude leezeilvaartuig ophljs*3«celen maar hij heeft gene geldcea:en. De. Ri cardo Rivaidi h/o die geld centen' Ik zal die Signor Capitano cae stapdvol bankhdjets'ukken geven. er. hij zal ons naar die zeezei 1 vaartuig op die bodem- gr-or.d brengen!" Ahumkuchte Professor Quibus, wanneer ik even mag interumperenZ3l ik de pldt wijzen waar het vijfhonuerd jaren geleden ge zonken zeilschip „Lupine" ligt. Daar waar ik aanwijs. Naar mijn boeken mij zeggen, moet het een zeer bizonder exemplaar zijn!" Ja, jal zei Kappie, ter wijl hij van de kaart naar de bankbil jetten. die Signor Rivaidi voor zijn neus heen en weer wapperde, keek. „Dus dat is in die orde"! riep Signor Rivaidi. „Die geleerd Professor za] zij ne ins trumentmachines op deze zeevaar tuig laten bre«tgs'.uren. ora dan wij kun nen spoedig vlug vertrekvaren! Tempo- tempissimo! Carambissim: Waar is mik» hoeadekselü" Signor Rivaidi keek vlug om zich heen. en zag neg net, dat Professor Quibus met zijn h~:d op, e zig was. Kappie's hut te verlaten, ter wijl hij de Professor z'a hoed nog op het 'oureau var Kappie lag! DE SCHAT VAN GO ERIN6 De „schat van Hermaan Goering" waarnaar men in de gewelven van een Rankisch kasteel bij Neurenberg aan liet zoeken Is, vertegenwoordigt tot nu toe niet meer dan 10.000 mrfe. Technici van het Britse leger zlja Donderdag met de opgravingen be gonnen. hierbij gebruik makend van Bulldozers, pneumatische hamers en detectors. Volgens de plaatselijke be rolking zou het kasteel, Yeldenstein. voor millioenen bevatten aan geroof de gbcderea van Hermaun Goering. Veldenstein was een luxueus Inge richt zomerverblijf van de gewezen veldmaarschalk. Het opgravingswerk, aldus Bolds, wordt voortgezet. Men had reeds en kele betonnen kamers geopend. Volgens D.P.A. zijn ouder meer 345 flessen goede wijn ontdekt, 31 koperen en tinnen kandelaars en lam pen en vier vergulde kandelaars, waarvan er twee een opdracht van de stad Aken aan Goering droegen. Olymp'sche Spelen 195j in Dece i.ber Sir Frank Beanrepaire, voorz. van het organisatiecomité voor de Spelen van 1956 die te Mélmourne zuüen ge houden worden, heeft bekend ge maakt dat de commissie met alge mene stemmen besloten heeft het cric kët stadion van Melbourue aan te bevelen als arena voor de Spelen, inits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Verde- is December voorlo pig aaugehoudeu als maand voor de Spelen. Dit advies zal op 15 April a s. wor den voorgelegd aan het Australische Olympische comité, en men ver wacht, dal dit lichaam het zal goed keuren. Indien dit inderdaad geschie den zal. zal Sir. Karold Luxton, de vertegenwoordiger -van Australië in het IOC, het besluit voorleggen in een op 14 Mei te Kopenhagen te hou den bijeenkomst van het IOC. Sir Frank Beanrepaire voegde hier aan toe dat het advies van het orga nisatiecomité afhankelijk is gesteld van deze voorwaardenHet bestuur van het Cricketstadien moet de ver plichting op zich nemen het. terrein en de tribunes te doen beantwoorden aan Olympische maatstaven terwijl de regering van Victoria zich borg moet stellen voor de daarvoor beno digde fondsen. Indien op deze basis geen bevredi gende regeling tot stand kwam zou het comité het tentoonstellingsterrein van Molbourne als hoofdarena voor de Spelen aanbevelen. ZATERDAG 8 APRIL Hilversum I 402 ra. KRO: 7.00 en 8.00 Nws; 8.30 Litanie van alle heiligen en hoogmis; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Promenadeconcert; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Promena de-orkest; 13.00 Nws; 13.20 Amuse mentsorkest; 13.45 Omroepkamerork.; 14.20 Engelse les; 14.40 Koorzang; 15.05 Orgelspel; 15.15 Kroniek van letteren cn kunsten; 15.50 Strijkkwin tet; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Jeugduitzending; 18.00 Harmoniemuziek; 18.30 Internationale Volksliederen; 19.00 en 20.00 Nieuws; 1955 Piano en orgel; 20.15 Lichtba ken; 20.43 Steek eens op. heren; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Orkest zon dei naam; 23.00 Nws; 2315 Residen tie-orkest; 23.45 Byzantijnse Paas nacht. Hilversum II 298 m VARA: 7.00 eri 8.00 Nws eu gr.; 9.00 Tschaikowsky concert. VPRO: 10.00 Morgenwijding 10.20 Radio-feuilleton; 1055 Pennies from heaven; 11.05 Gram.; 11.40 Pia norecital; 12.00 Orgelspel; 12.33 Dans muziek; 13.00 Nws; 13.15 Gevarieerd programma; 14.00 Jeugduitzending; 14.20 Vincentino; 15.00 Van boek tot boek; 15.15 Wagner-concert; 16.00 Van de wieg tot het graf; 16-15 Orkest Malando; 16.45 Sportpraatje; 17.00 USA-cabaret; 17.30 Jeugduitzending; 18.00 Nws; 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Bijbellezing. VARA: 20.00 Nws; 20.15 Engels programma; 20.45 De Bonte Bal; 22.00 S tradiva .sextet; 2255 Hoor spel; 22.40 Jan Corduwener; 23.00 Nws 23.15 The Ramblers. ZONDAG 9 APRIL 1950 (le Paasdag) Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Paaszangdiens. 8.00 Nws; 8.30 Mor genwijding; 9-15 Paasliederen. KRO: 9.30 Nws; 10.00 Hoogmis; 11.04 Caril lonconcert; 11.55 Kamerorkest; 13.00 Nws; 1350 Verzoekprogramma Orkest zonder naam; 14.00 Pasen, causerie; 14.20 Les Béatitudes, oratorium van C. Frank; 15.40 Voordracht; 1555 Lich te orkestwerken; 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Kerkdienst uit Canada; 1B.( Ziekendionst. NCRV: 19.00 Bach-con_ eert; 19.15 Bijbellezing; 19.30 Nws. KRO: 19.45 Cabaret Chiel de Boer; 20 15 Zonnig Zondagavondprogramma 21.00 Hoorspel; 21.40 Kareol-septet; 22.25 Pianomuziek; 23.00 Nws; 23.15 Avondconcert. Hilversum H 298 m. IKOR: 7.00 Paasvroegdienst. VARA: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Orgelspel: 9.00 Vacantietips; 9.15 Men vraagt en wij draaien. VPRO: 10.00 jeugduitzending IKOR: 10.30 Kerkdienst VPRO: 11.45 Tussen kerk en wereld. AVRO: 12.00 Paasklanken; 12.40 Volksliederen; 13.00 Nws; 13.20 The Romancers; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Wagner-concert; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Lichte mu ziek; 16.30 Sport VPRO: 17 00 Ge sprekken met luisteraars. VAR-*: 1750 Verzoek-programma; 18.00 Mois jeskoor; 18.15 Nws; 1830 Striidkre^- ten; 19.00 Radiolymnus; 19.30 Lv*'? muziek. AVRO: 20.00 Nws; 20 «5 1 odieuze klanken: 20.35 Herse"*«*- nastiek; 21.00 Volksliederen: kest V'dor Svlvester: 92 0* cital; 22 30 Exquise muzie1-- 23.15 Gram. MAANDAG 10 APRIL (2e Paasdag) Hilversum 402 m. K Nws; 8.30 Hoogmis. NCRV: 9' 10.00 Kerkdienst: 11.40 Koorzao- Koperkwartet: 1253 NCRV-ko- Nws; 13.15 Militaire kapel; 14.0*» .7 uitzending; 1450 Strijkkwartet: Cemmumty-singing: 16.00 Psal terspel; 1650 Busch-sti'iikerke^- Kinderkoor; 17.30 Sport; 18 *0 f strip; 18.15 Gram.; 18.45 Pian- 19.00 en 20.00 Nws; 19 15 Omro" 20.15 Orgelconcert; 21.00 Lezir-- Svmphonisch concert; 22.00 F lisch commentaar; 22.10 Bacb 23.00 Nws; 23.15 Beethoven-cc r. Hilversum H 298 m. AVRO: Nws; 8.15 Melodisch Paas-rev 8.45 Vrolijk Paasprogramma: Muziek-mozaiek. VPRO: 10.00 K' beeld; 10.30 Kerkdienst. AVRO: Kleine meesterwerken; 12.38 P:r spel; 13.00 Nws; 13.15 Harrao- 13.45 Bach-herdenking; 14.50 Lief. e~ vertellingen; 15.05 Bach-heraenk:n 16.00 Bonbonnière: 16.45 Sport. IKO": 17.15 De Jonge Kerk bijeen. AVR^1 18.00 Nws; 18.15 Voor de padvinders- 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Filmkrant: 19.30 Muzikale causerie; 20.00 Nieuw? 20.10 Radioscoop; 2255 Orkest Hi»e- de Groot; 23.00 Nieuws; 23.15 Kleine Weense fantasie. door Ernst Klein De ontvoering van deprofessor? O, hij begreep heel goed. wie daar achter zat. Misschien zou Vitus ver baasd zön. maar de Turken en nie mand anders dan zij, hadden de on gelukkige professor gevangen geno men. En waarom? Nu dat lag toch voor de hand. Om de Grieken, de mar telaars der wereld een brevet van gewetenloosheid te bezorgen. De Grie ken stredon wel voor de onafhanke lijkheid eu de rechten van hun volk. doch zij s'reden slechts op edele, rtd derlijke wijze. Maar de Turken! Wat kon men van heu anders verwachten dan gruweldaden, wreedheden eu Jeu-' gens. Daarmede was de geschiedenis tilt. eti het bier op. Uit pure nieuwsgierigheid nam Vi tus deze vertegenwoordiger vau liet Griekse volk nog eens onder handen. Mot uitzondering vau euige kleine veranderingen, werd. hem hetzelfde verhaal opgedist. Toen gaf hij het op. Hamid Bey en zrjn manschappen gingen hunnerzijds voort, hel hele g? bied af (e zoeken en de arme duivels van boeren het leven zuur te maken Zij wierpen een paar popen in de-ge vangenis, namen hen op hunne wij.e 'n verhoor af en lieten hen met lange gezichten lopen, daar er niets uit heu te krijgen was. "Ben week verliep cn nog een. Geen bericht van de bandieten. Geen le vensteken van professor Martius. Zulke uilvoeringen zijn niets nieuws op de Balkan. In aller herinnering leeft nog die van miss Smttli. de A- merikaanse. door Bulgaarse komitad chls. Terwijl de Bulgaarse regering het hele Rhodopogebergte op stelten zette, om de geroofde jongedame te vinden, zaten de aanvoerders der ro verbenden in de voorname Uuionclub te Sofia en speelde bridge en poker met de diplomaten. Miss Smith mocht alle acht dagen bericht geven, dat zij goed behandeld werd en haar gezond held niets te wensen overliet Toen hot losgeld betaald was. werd zij onmid dellijk in vrijheid gesteld en was c'c zaak tot tevredenheid van alle be trokkenen geregeld. Maar hier was het andfer. Wat be tekende het absolute stilzwijgen der roovers? Hadden zij geen haast om hun welverdiende geld op te strijken? Or was de ontvoering van professot Martius slechts de inleiding tot eet» grotere actie? Vitus dacht, aan de waarschuwing van de mooie vrouw te Saloniki. Aan haar hartstochtelijke bede, zich niet in gevaar te begeven. Ba Hadden de «ut art es de arme proïossor alleen gevangen genomen, om hem, Vitus Thavou in handen te krijgen? Vitus bezat weliswaar, onder ons gezegd, een ruime dosis verbeelding en ver waandheiddoch zover reikte de ze eigenschappen niet. Maar de waarschuwing! Misschien wns de gedachte, hem eveneens te ontvoeren, eerst in de plannen der rovers opgekomen, toen zij hem te Saloniki zagen verschijnen. Dat was aannemelijk. Tenslotte was hij, Vitus Thavon van de ..Welt", ook geen te verachten buit. Het blad was rijk, zeer rijkHet zou ongetwijfeld betalen, om zijn beroemdste medewer leer vrij te krijgen. Vitus glimlach'e 1'delHij kende zijn waarde. Opeenseen vermoeden, dat nog niet bij hem opgekomen was! Hoe was het mogelijk, dat de mooie, lie ve. elegante madame Xvmatis iets ran deze duistere plannen wist? Eu zij moest iets weten, anders zou zij zo niet gesproken hebben! Ach wat Vitus verbande met een ongeduld gebaar alles, wat hem hoofdbrekens veroorzaakte uit zijn gedachten, de bandieten, professor Martius, de schoolmeester, Hamid.. niets bleef er dan de. mooie vrouw. De „pleegzoon" van de oude Fuchs had totaal geen aanleg voor senklmen taliteit. Maar daar in het eenzame, saaie berggehucht begon hij te dwe pen. Avond aaa avond zat hij onder dé platanen, keek met afwezige blik naar de bergen, die langzaam in dni teniis gehuld werden en droomde vu Irene Xvmatis. Irene, ile mooie, de zachte, de te dere Ook het beeld van Elena dook voor liem op. Elena, de even mooie, maar tevens de wild spottende.... 1 lij zag haar lachen, schelms uitdagend. Was zij niet gekomen? Ondanks het ontzettend gevaar, waaraan zij zich blootstelde? Had zij hem niet ge smeekt naar liaar waarschuwing te Iuistereu? Wat dat niet een band lus sen hem en haai'Waagt een vrouw zoveel voor een man, die haar onverschillig is? Het was dus IreneIrene! De mooie, zachte, tedere en moedige 1- rene Gelukkig stapte Salomon op een avond midden in die heerlijke dwepe rij. Salomon en poëzie waren twee dingen, die ten ene male niet hij el kaar pasten. Nauwelijks zag Vitus zijn trouwe Spanjool, of hij stond al met zijn beide voeten op de nuchtere aarde. Wat is er aan de hand? Salomon trok een geheimzinnig ge zicht en ging naast Vitus op de wag gelende stenen bank zitten. Mijnheer Thavon. fluisterde hij. ik geloof, dat wij een stap in de goede richting kunnen doen. Ik heb een oud vriend van mij hier getroffen. Heel toevallig. Hij komt van Larissa. Heel Bosniër, die hm, nu jawij wa ren vroeger samen iu de bergen. De reusachtige duimen vim Salo mon wezen over zijn schouder heeti. om zijn vage aanduiding „in de ber gen" wat meer kracht bij te zetten. Vitus glimlachte vol Innige ver standhouding. NU. en wat wQ die Bosniër? ITij zegt dat liij de verblijfplaat - van de bende op kan sporen. Zij zi- ten in Griekeuland. Langs de hele grens spreekt men over niets anders dan over die geschiedenis, llij lieeft er zelfs in Larissa al over horen pra ten. Als wij hem behoorlijk betalen, wil hij teruggaan om tc zien of hij voeling met dc bende kan krijgen. Hm. Wat is dat voor een mens, die Bosniër? Ik sta voor hem in. Salomon stond niet voor iedereen in Vitns ging dus met hem mee naar huis. waar de Bosniër op hun kamer wachtte. Hij was een grote, sterke be rel met een sluw. koe-Ibloedig gezicht reeds volgens zijn uiterlijk was hij de vriendschap en het vertrouwen van Salomon volkomen waardig. Tussen hem en Vitus ontspon zich be: volgende gesprek, dat zacht, fluis terend gevoerd werd. Do schoolmees ter lag ongetwijfeld ergens op de loer Je wilt de grens over? Ja, mijnheer! Eu 'je denkt wat te kunnen berei ken? Ja, mijnheer! Goed! noeveel verlang je! Tweehonderd Turkse ponden als voorschot, driehonderd als ik terug kom. Ik heb een ander voorstel. Hon derd poml dadelijk. Tweehonderd, als je terugkomt en mij zeggen kunt, wr.ar de bende zich verborgen houdt. Vijfhonderd, als je mij een brief va:' de professor brengt. En duizend, als je mij bij hem brengt. In orde? In orde. Wanneer kun je vertrekken? Onmiddellijk. llier lieb je honderd pond. Doe host. om de duizend te verdienen. De volgende morgen vonden tie zaptiehs. op 20 pas afstand van het dorp. daar waar het pad bergop- waart# voert, eeu dode man met eeu mts in de keel. Hot was de Bosniër, de vriend van Salomon. De honderd pond waren verdwenen. Natuurlijk ZESTIENDE HOOFDSTUK De koekoeksklok. liet zon vergeefse moeite zijn. om de ontzettende uitbarsting te beschrij ven, waarin Salomon lacht gaf aan zijn woede. Zijn gezicht werd bijna zwart, zijn ogen waren met bloed be lopen., toen liij voor het lijk van zijn vriend stond. Vitus was ui'erlijk kalmer. Maar ook in hem laaid de toorn op. Was men dan weerloos aan deze, vanuit het duister loerende bende, overgele verd? Zat hij reed? als gevangene in het net en behoefde de onzichtbare vijand de mazen slechts aan te trek ken. om hem aan handen en voeten gebonden in zijn macht te krijgen? Wie was deze vijand? Irene's waarschuwing! Kende zij hem? De machteloosheid, waartoe hij zich veroordeeld zag. maakte hem a zend. Hij, de vermetele vechtersbaas gewoon aan overwinningen, voelde zich bespot en ve-nederd. Die anler de man achter de ondoordringbare sluier, speelde kat en muis met hem Hij knarsetandde van woede. Een allesbehalve aangenaam go- voel, zo gchee' door vijanden om ringd te zijn. Zich bespied te weton, zonder de ogen te kennen, die op hem gericht waren. De zapiiebs droegen de vermoorde naar het gemeentehuis. Vitus en Salo mon gingen langzaam naar hun ka mers terug. Wij moeten ie:s doen. gromde de Spa «jool. Dat vind ik ook. Wordt vervolg'!

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3