Ikmaadsr N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Vijf jaar Abdul Aziz onverwacht toch in Djakarta geleden :v" ie* Noord - Atlantisch defensieplan is noq s'echts een basis Regering van V.S. schuldig aan rampen in Texas Koelbloedige Vader redde zich en zijn drie kinderen de Telex tikt.. 5e JAARGANG - NUMMER 16S5 ZATERDAG 15 AP*IL 1*50 SJügave Stichting „tle Vrije AlknuutrdW Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 13 eent BU contract aanzienlijke korting Verantw. tedacteur> J. Zonnen I Bureau. Hiddeiitraal boek Oudegracht I T»L K 22003971 Öp 1? April 1945, een paar weken voor de bevrijding, sta ken de Duitsers nog even «nel snei de IJselmeerdijk bij Mederabllk op twee punteh De zo moeizaam verworven gronden van de Wieringer- mècrpolder stonden weldra geheel onder water. Op 5 Augustus 1945 waren de ga- die een breedte van 200 en 160 meter en een diepte van 30 en 22.50 meter hadden, weer gedicht. Toen kon men met de bemaling beginnen. Er Is ongeveer 8000.000 m3 meter water verwijderd. Niet dan 10 pCt der boerde rijen was overgebleven. Een geluk was, dat de Inundatie niet met zout doch met zoet water bad plaat sgehad. Op de foto links boven: Wie- ringerwerf op 17 April 3945, rechts bovei Slootdorp, links onder Middenmeet' met op de achtergrond links de graan- pakhuizen en rechts onder nogmaals Middenmeer. Op de voorgrond recht de R.K. Kerk, op de achtergrond de gereformeerde kerk. - Volgens te Djakarta uit Makassar ontvangen gerichtcn is Andi Abdul Azis gistermiddag om 13.20 uur van Makassar naar Djakarta vertrokken. In hetzelfde vliegtuig bevinden zich ook dr. Ratulangl, dc minister van voorlichting van Indonesië, de heer Patepol, vertegenwoordiger van Oost- Indonesië, overste Mokoginta en de Jieer 0-neill, de Australische waarne mer van de I'nef. Het vliegtuig Is gistermiddag om 2 uur te Djakarta gearriveerd. Van bevoegde Nederlandse .zijde werd aan Aneta 'verklaard,' "Bat lot dusverre de regering van de RIS geen verzoeken heeft ingediend voor het verlenen van militaire hulp i* verband met de tegen de opstfcnde-- Mngen in Zuid-Celebes te treffen maat regelen. Men' wees er overigens op, dat Indien dergelijke verzoeéen zou den binnenkomen hetgeen volgens de RTC-overeenkomst mogelijk is - de legering in Den Haag hieromtrent dient te beslissen. De Unci heeft in verband met de recente gebeurtenissen en de huidige situatie in Makassar de aldaar ge- stationneerde staf van waarnemers met 3 leden versterkt, zodat er thans 6 militaire waarnemers in Makas- sar zijn. Het ministerie van voorlichting der RIS heeft de rede van Sukarno in alle dialecten van Oost-Indonesië la ten drukken. Heden zal deze in de Yorm van pamfletten door vliegtui gen van de- luchtmacht der RIS bo ven de verschillende delen van Oost- Indonesië worden uitgeworpen. A's aevanaene Een woordvoerder van de minister van defensie van de RIS heeft tegen over Aneta verklaard „De komst van Aziz naar Djakarta betekent nog niet dat de opstand in Zuid-Celebes is af gelopen. De regering zal een nader onderzoek Instellen in hoeverre de troepen van Aziz zich aan de orders van de minister van defensie houden. Ook zal een onderzoek worden gchou den naar de Individuele daden ten op zlchte van overtredingen tegen het militair wettig gezag. Abdul Aziz zal naar Djakarta komen als gevangen genomen rebellenleider en zal zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad terechtstaan. Het toestel, waarmede Abdul Azis te Djakarta kwam, ls om 19.00 uur «p Kemajoran aangekomen. Witgo- helmde leden van de militaire poli tie-hadden de startbaan afgezet. Azis stapte onmiddellijk in een auto, die do startbaan kwam oprijden. Overste Mokoginta deelde aan Ane ta mede: „Abdul Azis komt niet als gevangene naar Djakarta. Hij zal niet voor de krijgsraad verschijnen. Zo dra de besprekingen hier geëindigd zijn, keert hij r-aar Makassar terug'-' Mokoginta verklaarde, dat op het tijdstip van zijn vertrek nog geen lan dingen op Zuii-Celebes waren ve *- riclit. Het teruggeven van wapens aan leden van de Apris is nog niet uitgevoerd. Schepen voor Makassar De Oost-Indonesische minister van voorlichting. d-, Natulai'gi, die even eens aankwam, verklaarde, dat be halve een schietpartij, die door onver antwoordelljke elementen werd ver oorzaakt, de toestand te Makassar zesr rustig is. Inmiddels heeft het ministerie van defensie, bekendgemaakt, dat- kolonel Kawilarang benoemd is tot-oeouv- m .ndant van alh strijdkrachten "e land, ter zea e-' In de lucht, die -aan gewezen zijn om deel te nemen In de operatie in Indonesia Timnr. Donderdagmorgen verschenen er enige schepen voor de rede van Ma kassar, waaronder het schip „Ka* rossa van de QUM de havenautori teiten van Makassar hebben zich om instructies tot d> autoriteiten in Dja karta gewend, daar de haven nog ge sloten is. Ook de Hang Tuah is weer voor de haven verschenen. Bradlev waarschuw f Generaal Omnr Bradley do vrz. van do Amerikaanse commissie van stafchefs heeft te Chicago in een redevoering verklaard., dat men niet ten onrechte moet denken, dat de Noord-atlantisehe mogendheden een vol ledig' meesterplan voor de' integrale defensie van West-Europa hebben ontworpen. „Wij hebben echter een begin, waarop wij kannen voortbouwen" zo zei- de hij Als ieder militair plan moet bet voortdurend worden herzien, zo ver klaarde Bradley, persoonlijk waar schuwde ik echter, dat het totaal dei- in het plan voorziene strijdkrachten een dusdanige omvang hebben, dat de 12 regeringen van de pactlanden ze mogelijk buiten ons bereik zullen be schouwen". „Bij iedere stap wees het militaire comité echter erop, dat dit eerste, in stoutmoedige lijnen getrokken plan slechts eo.i ontwerp is, dat met het voortschrijden van de uitwerking nog wijzigingen kan ondergaan". De strijdkrachten van de Atlanti sche organisatie zijn zo bemerkt, dat elke soldaat, schip en vliegtuig wel besteed moeten worden, zo' zeide Bradley, „maar in de komende jaren moeten wij zorgvuldig overwegen, wat onze vrien'en kunnen bijdragen alvorens wij beslissen wat de Ame rikaanse dolla" voor de collectieve verdediging zal kopen". Centrum Japanse stad geheel verbrand Gisteren zijn door een geweldige brand meer dan duizend huizen ver woest tc Atami, een plaats op 90 km. van TokK Er zijn meer dan 50.000 getroffenen, of eenzesde van de be volking. Er zijn geen persoonlijke slachtoffers. Het gehele centrum van Atgml is verwoest. De brandweerskazerne, 't stadhuis, de rechtbank, het postkan toor en verscheidene hotels zijn af gebrand. Het vuur, dat door een ster ke wind werd aangewakkerd, hoeft bijna 6 uren gewoed. De waterreser ves waren in een hall' uur uitgeput en de brand kwam pas bij de grens van de stad tot staan. Incident in Soerabaja Woensdagnacht is omstreeks half dr'e, een Incident gebeurd, waarbij een Nederlandse marinier en een schepeling van het Zuiderkruis wer den gedood. Er ontstond een vecht pet tij toen Betjak voerders weiger den de marinier en drie opvarenden verder te vervoeren, daar het al ver na de avondklok was. Bij de kornet van TNI-soldaten die niet tot een petrouile behoorden gin gen de marinier en zijn kameraden op de vlucht, waarbij twee personen ge dood wérden en 2 gewond. Tegen de TNt-sóldateri zullen maatregelen ge nomen worden,' daar zij niet hadden mogen schieten. Moeilijke redding van lillende dames Donderdagavond reed een perso nenauto, bestuurd door de heer Joa- ke Yeenstra, woonachtig te Buiten post te water. Dit gebeurde te Oos- terhogebrug (gemeente Noorddijk) na bij de rijksweg aan het Amsterdiep. De bestuurder verkeerde vermoede-7 lijk onder luyloed van sterke drank, doch kon mededelen, dat nog twee dames in de auto zaten. Na veel moei te waarbij enigs mannen, waaronder een militair, zich te water begaven mocht het na 10 minuten gelukken een dame van ongeveer 55 jaar uit de auto te bevrijden. De andere was echter zo met haar henen bekneld, dat het een lia'f uur duurde eer /ij bevrijd was, door middel van de kraan wagen van de Groninger brandweer» dia de wagen optakelde. Door de la ge waterstand wat. het mogelijk ge weest. de hoofden der twee vrouwen boven water U houden. Zij hadden van Appingedam af „gelift". De federale rechter te Honston in Texas heeft Donderdag bepaald, dat de.\ ruerihaaav regering schuld heeft aan de ramp, welke de stad Texas in 1W7 trof en waarbij J»12 personen om het le»en kwamen. Deze ramp was het gevolg van het ontploffen van ammonium nitraat aan boord vau de ndchump" een 717<» ton metend Mberty-schip van de Franse rcgc:<ng 9000 personen werden toen gewond. 18.485 partijen hebben in totaal 200 .«lillioen dollar schadevergoeding ge reikt van de - Amérikaanse regering. Elke afzonderlijke eis zal thans voor federale rechter komen, die zal beoordelen hoeveel iedere eiser zal ontvangen. D« eisers verklaren, dat de ontptöffing te :wijteni ls aan on achtzaamheid van de regering bij de toepassing van de veiligheids vooiv schriften Te Washington is meegedeeld, dat de* regering in hoger beroep zal gaan Indien de regering haar proces ver flest zal het congres een speciale toe «■ijzing moeten verlenen. De betrok ken som is de grootste, welke ooit to ge* de regering i9 geëist. Huisknecht verdween met juwelen Een bewoner van de Celebesstraat te Den Haag, heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat eergisteravond uit een kast in zijn woning juwelen ter waarde van ongeveer flO.OOO zijn ge stolen alsmede f309 baar geld. Van deze diefstal wordt door de po Htie een inwonende kok-buisknecht verdacht, die reeds enkele malen we gens diefstal veroordeeld is. Door bemiddeling van de reclassering had hij de heer B. een betrekking gekre gen als kok-huisknecht. Hij is thans ?oertvluchtig. 3 Meisjes gedood bij brand in Wervershoof In de nacht van Vrijdag op Zater dag is door tot dusverre onbekende oorzaak brand uitgebroken in de wo ning van de, burgemeester van Wer vershoof. Be brand greep zo snel om zich heen dat de burgemeester en zijn vrouw zich slechts met de grootste moeite konden redden. De 20-jarige dochter en twee logeetjes van 16 en 7 Jaar kwamen echter jammerlijk i de vlammen om. Het vuur greep zo snel om zich been dat geen reddings pogingen konden worden onderno men. De verslagenheid In het dorp zeer groot. Een autobestuurder en zijn drie kin deren zijn Donderdagavond op won derbaarlijke wijze aan de dood ont- snapt, toen dc luxe auto, waarin zij zich bevonden, in botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige malen over de kop sloeg cn daarna in het water te recht kwam. Het ongeluk gebeurde om half zeven op de Provinciale weg bij de krui sing Alkmaar-Schermerhorn. De lu xe wagen werd bestuurd door de hr. Kater uit Alkmaar, de vrachtauto was afkomstig uit Molenaarsgraaf bij Dordrecht. De botsing was zo be \ig, dat de lichtere personenauto van de weg werd geslingerd en van de oj> dit punt zeer hoge berm dui kelde. De tegenwoordigheid van geest van de heer Kater heeft waarschijn lijk hem en zijn drie kinderen het le ven gered. Toe* de wagen in het water van de Ringvaart was gerold, slaagde hij er in zijn kinderen (e kalmeren. Hij wachtte zo lang, tot do anto yoI wa ter was gelopen en het water tot aan hnn kin stond. Door de tegendruk van het water In de anto slaagde hij er in een portier te openen. Met en kele forse slagen bereikten vader en zijn kinderen de walkant. ZIJ waren aÜe vier volkomen ongedeerd. Wervelwind teistert Marokko Boven het woestijngebied van Wa di Incaoen heeft een hevige wervel wind gewoed, waardoor zes personen en vele dieren om het leven zijn ge komen. 3000 ha. bebouwd land zijn volkomen verwoest. De aangerichte schade beloopt millioen frans. Hagel stenen, met doorsnede van acht em. en een gewicht van een half pond. zijn in het achterland van de Alge rijnse haven Oran neergekomen. In de nabijheid van Aida zijn 1500 bomen ontworteld. Telefoonpalsn werden door de wervelwind omver geworpen. Vele huizen zijn bescha digd en ook bier is bouwland tot een woestenij geworden. GRIEKSE REGERINGSCRISIS Te Athene wordt verwacht, dat het kabinet-Venizelos. dat drie weken aan het bewind is geweest, zal aftre den, om plaats te maken voor een re gering, etennend op een coalitie van centrum-partijen en onder leiding van generaal Nicolas Piastiras. Rangèon.. de hoofdstad van Birma ig Woensdag avond door een tornado geheisterd. Twee mensen kwamen om het leven en 1Ö0 raakten gewond. Aijn de stad is op vele plaatsen el'n- stjge schade toegebracht en op de rivier zijn vele boten gezonken. In ecu der hoofdstraten van Sai- gdn hebben leden van de procommu- r.istische -Vietminhbeweging een Viet namese juwelierszaak opgeblazen. jOrschoon ernstige schade weid aaugericht, is geen melding gemaakt van slachtoffers. Zeshonderd kiaderartseu uit ge- he>el Duitsland zijn te Leipzlg (Oost. Dui'sland in congres bijeengekomen Negen leden van de federale Bir mese politie kwamen Zaterdag om het leven toen hnn jeep op een mijn rebd nabij Tavoy in Neder-Birma. Iu Oost-Dnitsland zijn door de re-, gering twee nieuwe nationale feest dagen ingevoerd, Do bevrijdingsdag op' 8 Mei, de verjuardag van de ver nietiging van de wehrmacht door *t Sowjet-legor, en de ,;dag der repn- blijük" op 7 October; verjaardag van dei Stichting der Duitse democratische 'reJhibHek. De adjunct-secretaris van de Ita liaanse communistische partij, heeft in i een uiteenzettiug voor het partij bestuur bekend gemaakt, dat de par tij thans 2.098.608 leden telt. Een groot aantal men6en, die juist een bioscoop verlieten, hebben op 'n plein te Palermo 12 vliegende scho tels gezien, die «jrie bij drie 1h forma tie over de stad koersten, aldus is uit Alarmo gemeld. Bij een religieus bad in de Gan- ges bij Hardwar, dat eens in de 12 jaar wordt gehouden,' zijn haar ge meld 15 personen onder de voet ge lopen en omgekomen. Vijftien ande ren liepen verwondingen op. Bijna 1 millioen pelgrims namen aan de bad plechtigheidheid- deel. De oölangs gestichte nationale rechtspartij in Sleeswijic-Hoistein heeft als haai' voorzitter gekozen Wolfgang Hedler, het gewézen West- Duitse parlementslid dat in Februari is vrijgesproken van anti-semitisme en nationalisme, zo meldt het West- Duitse nieuwsbureau DPA. Twee van Engeland» nieuwste straaljagers een Meteor en een Vam pire, zijn neergestort. De beide pilo ten kwamen om het leven. De hfeteor dook te Oxford in Sof- folk met een snelheid van 650 km. Iu de grond cn de Vam pire stortte bran dend neer te Shamley Grefeh in Sur- rey. 1300 Nederlandse emigranten, die in de Canadese landbouw hun bs- «taan zullen gaan zoeken, zijn met de „Volendam" in Halifix aangekome» Dit is de eerste koer, dat- een spe ciaal "emigrantensc.hlp va» Nederland naar Canada is gevaren. Voor de Zondag Idealen, die geen werkelijkheid worden I Koningen 3 5-10; 11:9, 10, 11 Een jong mens met een ideaal, dat is op zich zelf al iets moois; maar de omstandigheden waaronder 't zich hier voordoet, maken het nog mooier, Hier is niet de nood des levens, die hem dwingt zijn levenstaak aan te grijpen en zich te verheffen, maar hier zijn rijkdom, macht en vrijheid gegeven en ijiettemin zocht Salomo naar zijn ideaal. Hij deed het te mid den van een weelderig Oosters hof, hij deed het te midden van vleiers. Hij, Salomo, zou de gouden eeuw doen aanbreken over zijn volk. „Zeg, wat gij begeert en het zal u gege ven worden," zo sprak een stem en de jongeling antwoordde: „geel mij wijsbeidf Ja, die jongeman had wel waarlijk zijn ideaal. Maar hij kende het leven, de we reld, zich zeiven niet. Met de werke lijkheid in aanraking gekomen, gin gen zijn idealen één voor één verlo ren. Er waren er zeker, die hem in fluisterden, dat hij wel heel dwaas deed, wanneer hij van de gelegenheid geen gebruik maakte. Wijsheid zo had hij eerst .gebeden. „Weelde, we) lust, grootheid", zo eindigde de kioet En bij stierf, de wijze koning te midden van een uitgemergeld volk. met schande beladen. De regering van Salomo moge om haar heer held beroemd geweest en gebleven zijn, Salomo zelf is niet anders ge weest dan een graf, waarin enige goe de neigingen en voornemens de een na de ander werden bijgezet. Hier zouden wij zeggen, hier waren de gegevens voor een goed, voor een waardig en heilig leven. Een jonge man, zuiver gebleven te midden van zoveel verleiding! Maar och, na hoe weinig tijd ligt de banier waaronder hij streed in het slijk en was bet zwaard waarmee hij streed hem uit de verwijfde vingers gegleden! Wat is de mens? Wie belang stelt in rijn leven en in zijn toekomst, moet ook wel eens zo iets gevoéld hebben als Salomo voelde. Wie heeft nooit zijn idealen gehnri? Ook hjj heeft ze gehad, wien dit uit» heemse woord misschien vreemd in de oren klinkt. Dromen en wensen doen wij allen. Soms ontvlucht de geest, al wakend, de wereld der wer kelijkbeid en dwaalt hij weg in 'de wereld der verbeelding, dat is: in die onzer wensen en begeerten. Dan ma ken wij ons voorstellingen van de toekomst en van wat wij wel zouden kunnen en niet kunnen zijn en wat wij wel zouden willen bezitten of niet bezitten, en horen een stem: „Be geer wat ik u geven zal!" Duizend malen hebben wij er over gepeinsd wat wij in zulk een geval wel vragen zouden en zo wij op dit ogenlik die vraag vernamen, wat zou dan wel ons antwoord zijn? Wat zouden wij vragen? Wat zou onze eerste opwel ling wezen? Zou 't wellicht de onze wezen, om rijk te zijn niet? maar gij zijt het misschien al. Wat zou dan uw be geerte wezen? Eer? Macht? Aanzien? Gemak? Schaamt u. zo zou een Salomo tot u mogen zeggc-n, want gij hebt gedacht allereerst aan datgene wat u per soonlijk zou kunnen dienen. Laat ons erkennen dat onze idealen vaak heel laag gestemd zijn. Het eten en drin ken, dagelijks te genieten, zijn klein geestige wensen bevredigd Te zien, uit te slapen op het kussen der alle daagsheid en voort te leven dag in dag uit in de ergelijkste platheden des levens, zonder dat er wat verhef fing, geestdrift en vuur in ons is, rond te lopen in de enge cirkel der wereldse gebruiken en daarin onbe rispelijk te zijn. zonder door de ver beelding en het geloof te worden meegevoerd naar het Bethel, waai' d«» engelen. Gods opklimmen en neerda len. daar te staan, te midden van al lerlei lasten en zorgen, zonder ooit de last e.«:s af te schudden, steeds ge bukt te gaan dat is het leven van velen. En zo menig mensenleven mis lukt. niet in dien zin dat het voor d* wereld zo ellendig was. maar hierom, ornaat.het geestloos, was. Mislukt heet vaak de mens, die niet voldaan heeft aan dc verwach tingen van ouders of vrienden. Mis lukt heet vaak het leven, dat niet be antwoord heeft aan de beloften der jeugd. Maar waarachtig mislukt moet dat leven heten, dat in het stof geval len is, en door geen ideaal werd op gehouden. Hebben wij er een ook maar één één goed, één heilig en ernstig Ideaal! GEREPARTRÏEFRDKN NAAR D" ff KAMPEN? Tussen de ministers van unizaken en overzeese rijksdelen, van binnen landse zaken, van oorlog en marine en de dienst uitvoering werken, zijn besprekingen gaande over bet tljde- lijhuisvesten van uit Indonesië gn* repatrieerde KNIL-militairen, amb ténaren. planters enz. in I)uw-kare- pen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1