Qe C Ikmaatiieï ÏN.-HOLL ANDSE 'PERS 1945 Leidt tot sloping van de Krupp-fabrieken grote stakingen Duitsland Zoeken naar vermist Amerikaans vliegtuig nu opgegeven Weer botsingen in Parijs Duitse communisten betoogden in Dachau tegen Amerikanen Gebouw in Jalfa stortle in AZIS BEKENDE SCHULD, zegt Djakarta Uitwerking atoombomaanval kan aanzienlijk beperkt worden 5c JAARGANG NUMMER 1843 DINSDAt? ?S aPRIE 1950 Uitgave Stichting «De Vrfle Alh .naarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week t 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 ct p. mim, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. iedacteur> J. t. Zoonen I Bureau» Ridderstraat, hoek Oudegracht I TaL K 22003971 Spanning in Fssen Ka Salzgitter en Hamborg schijnt Essen Uions de derde plaats le zijn al waar de fahrlehsontmantelingen tot ernstige conflicten met de Britse be zetting zullen lelden. Op Engels bevel wordt er de laatste band gelegd aan de ontmanteling van de Krupp-ïabrlehcn. In een vroeger stadium Is er rondom de afbraak van de vroe-gor belangrijkste Duitse wapenfn- bliek reeds bet, een en ander te doen geweest, waarbij de Duitse actie er op gericht was zoveel mogelijk van het complex te behouden teneinde de vestiging van nieuwe industrieën mogelijk te maken en zodoende werkge legenheid te verschaffen aan de 50 duizend vroegere Krnpp-arbeiders, die thans nog voor meer dan de helft werkloos rijn. In wat er van de Krupp fabrieken Is over gebleven vinden op het. ogenblik nog tienduizend arbei ders werk. Sterke anti-Britse gevoelens De ontmanteling, welke thans door gevoerd wordt, betreft blfkpersen an ovens voor de veredeling van staal, die als .hersteïlgvcringen aan Frank rijk zijn toegezegd. Een. der direc teuren van Krupp heeft het Britse be stuur aangevallen met de bewering, dat deze ontmanteling begonnen is na dat met Frankrijk principiële 'over eenstemming zon zijn bereikt over de vervanging van deze herste^eva- ringen door ander materiaal. Déze voorstelling van zaken heeft de toch reeds zeer geprikkelde atmosfeer te Essen zodanig geladen, dat er spra ke van is de gehele gevolking van de stad een half millioen) op te roe pen tot een protestdemonstratie. De betrokken directeur is op Brits bevel ontslagen en ervan beschuldigd te hebben gepoogd de ontmanteling te saboteren. Wat er van zijn beweringen inzake een Franse toezegging van <le betrok keu installaties af te zien waar is. is bekend gemaakt in een verklaring van de landelijke Britse commissa ris generaal Bishop. Een vertegen woordiger vhp de Krupp-leiding zou op eigen initiatief met een Franse vertegenwoordiger over de uitwis seling van de objecten hebben onder handeld, waartoe bij evenwel gener lei bevoegdheid bezat. De Franse iio ge commissaris heeft bevestigd, dat van enige officiële Franse toezegging geen sprake is geweest. De ontman teling vindt, aldus de Britse verkla ring, nauwgezet plaats volgens de tussen de hoge commissie en de fede rale regering gesloten overeenkomst van de Petersberg. Over de uitleg ging der verplichtlgen, die beide par tijen in deze oveereenkomst op zich hebben genomen, bestaat volgens ge Grote Britse tankboot in brand Als gevolg tan een ontploffing Iu een pompstation op het eiland Poe- lau Samboc, 20 kilometer van Singa porc, is Zondagavond laat brand uit gebroken op de 6415 ton metende Britse tankboot T.ingnia. Éen tank met 4.500.000 liter vlieg - tuigbenzine geraakte ook in brand. Twee matrozen vande tankboot zijn in de vlammen omgekomen. Tien ma trozen worden vermist, maar de rao gelijkheid bestaat, dat sommigen hun ner met walveHof zijn. Tegen de morgen was de brand, die uitbrak dicht bij' het depot van de Anglo Saxon, Petroleum Company, onder controle, maar nog niet geheel ge blust. Vijf drijveude brandspuiten zijn uit Singapore en een nabij gele gen eiland aangerukt. De taubboot is eigendom van genoemde olie maatschappij. Bommenwerper en jager vlogen tegen elkaar Tijdens oefeningen in een Vampï- re-jachtvlicgtuig van de Britse lucht macht is dit in botsing gekomen met een Lincoln bommenwerper. Na ■de botsing sprong de vlieger van de jager met zijn valschemr uit het toe stel en kwam in zee terecht. Hij werd door een ïcddiugboot opgepikt, doch bij overleed korte tijd daarna. Het jachtvliegtuig viel te pletter op een rots op dc kust. De bonimeu- werper werd niet beschadigd. retjjvsn oF xnnnnschijn Half tot zwaar bewolkt met voorna- - r 1 'c i an het land plaa' seiijk enige regen. Meest matige wind, aanvankelijk ui'; oostelijke, later uit Noordlijke richtingen en overdag iets kouder. ueraal Bishop volkomen overeenstem ming tussen hem en de regering van het land Noordrijn-Westfalen en iie vakbond. Diepere achtergrond Het conflict te Essen heeft een die pcre achtergrond. Het moet gezien worden als 'n nieuwe niting van -le sterk anti-Britse gevoelens, die zich In West-Dnitslami ontwikkeld heb ben sedert daar de grondslag voor 'n economische opleving werd gelegd. Doze gevoelens worden vooral ge voed door de overtuiging, dat de Bril se bezettiiigspolitiek mede wordt be paald door de vrees voor een 'herle ving der Duitse concurrentie. Ook de in de Britse zone met zoveel ver traging uitgevoerde ontmantelingen worden met deze vrees in verband ge' bracht en de Duitse beschouwingen besteden weinig aandacht aan het feit, dat deze het uitvloeisel zijn van een driezijdige geallieerde politiek en in het huidige stadium •bovendien van de door de federale - regering aanvaarde overeenkomst van de Pe- te'rsberg. Het is met dit al duidelijk, dat de verstandhouding tussen Brit ten en Duitsers op het ogenblik zwaar der belast is dan die tussen Duit sers en andere bezettings-elementen. Duitse stemmen, die rondom dit pro bleem meer en meer opgaan, herin neren zich dat bij het begin der be zetting de verhoudingen juist omge keerd waren en de Britse troepen toen de meest geziene waren. Opmer kelijk is, dat deze stemmen thans nauwelijks meer reppen van de gro te opofferingen, die het Engelse volk zich in de ee,-ste na-oorlogese jaren heeft getroost om voor de Duitsers In het Roergebied het naakte leven te redden. Rubberboot uit zee opgevist Het Britse ss. Beechland heeft, 45 mijl ten zuidoosten van Stockholm een gele rubberboot in zee opgepUt, welke ogenschijnlijk een uitrustings stuk van een vliegtuig is geweest. Er bevond zich niemand in of in de omgeving vande boot. Het oppikken geschiedde ten noordoosten van het eiland Gotland, op een positie, waar van ruwweg gezegd kan worden, dat zij ligt. in een lijn van Stockholm naar de Letlandse haven Libau. Zo als gemeld, is inde Sovjetrussiscfle protestnota medegedeeld, dat Rus sische jachtvliegtuigen Zaterdag voor acht dagen gedwongen waren op een Amerikaanse bommenwerper te vu ren, die zich boven Sovjet Russisch grondgebied zou hebben bevonden Enige uren na het bekend worden van de vondst van bet Britse schip, werd van Amerikaanse zijde medege deeld, dat het zoeken naar het ver miste Amerikaanse marinevliegtuig in dier voege zal worden gestaakt, dat de hierin betrokken Amerikaan se vliegtuigen naar Duitsland zul len terugkeren, met uitzondering van twee of drie toestellen, die nog enkele dagen in Kastrup zullen blijven. Vernomen wordt, dat geen hoop meer wordt gekoesterd om nog over levenden van bet vermiste toestel dat een bemanning van tien koppen aan boord bad te vinden. Vo'ksverhuizing in West Duits'ancl op komst Een nieuwe volksverhuizing. of schoon op meer geordende wijze dan in 1945, is in Duitsland te verwach ten wanneer liet bestaande systeem der vestigingsvergunningen zal ko men te vervallen. Volgens een mededeling van de fe derale ministei van Binnenlandse za ken zou dit nog in «le loop van deze maand het gev_l zijn. Een opinie-onderzoek waarbij tw .e duizend mensen naar bun verhuis plannen gevraagd werden, heeft aao getoond, dat ongeveer vier millioen inwoners van West Duitsland, van plan zijn van woonplaats te veran deren. Een en drie kwart millioen van hen behoren tot de categorie die zich aan hun nieuwe woonplaatsou nog slecht hebben kunnen aanpassen De meeste treklust bestaat onder de beoefenaren der. vrije beroepen en csder de landarbeiders. Toscanini op reis door de Ver. Stalen De 83-jarïge Italiaanse dirigent Aturo Toscanini Is Maandag vertrok ken met een speciale trein nit New York voor een tournee van zes we- kea, waarbij hij 29 steden aan Oost en Westkust der Ver. Staten zal be zoeken «tl in totaal een afstand vun 11060 km. zal afleggen. Toscanini wordt vergezeld door 106 leden van het orkest van «le „Natio nal Broadcasting Company". In de 12 wagons van de speciale trein be vinden zich muziekinstrumenten ter waarde van een kwart millioen dol lar. Onder de uiteenlopende bagage van de musici zijn zowel een door de grote componist Verdi ondertekende foto, als een grote hoeveelheid spag hetti. Van niet officiële zijde wordt nog vernomen dat de gevonden rubber boot van hetzelfde type is en dezelf de registratienummers draagt ulo de overeenkomstige uitrustingsstuk ken van het vermiste Privateer-ma- rinepatrouillevllegtnig. Een officivdc woordvoerder ver klaarde: ,,wij zijr van mening, dat de gevonden rubberboot afkomstig ts van het vermiste toestel." De Deense en Zweedse schepen, die hij de nasporingswerkzaamheden heb ben geholpen zijn naar hun bases te vnggekeerd. Ongeveer 1200 politiemannen en le den van de veiligheidsdienst met sta len helmen, geweren eu gasmaskers bewaakten .Maandagmorgen de vlieg- tuigfahrick van de Sneema aan «ie Boulevard Kellermaiin te Parijs, al- v.aar alle arbeiders ontslagen zijn na «Ie ongeregeldheden op Zaterdagmor- De fabriek werd Zaterdag door 300 'arbeiders bezet uit protest tegen de plannen van de directie om ongeveer 3260 arbeiders te ontslaan. Gist er mor gen stonden in de buurt politie-an- to's,. radiowagens, motorfietsen en ziekenauto's geparkeerd. Ongeveer 460 arbeiders hadden zich op 800 me ter afstand van de fabriek verza meld en trokken naar de ingang op. 150 politiemannen hielden hen ech ter tegen. Toen de arbeiders met ste nen en andere voorwerpen begonnen te gooien, voerde de politie met de gummistok een charge uit. De de monstranten riepen: „Wij willen werk. Na tien minuten eindigde de strijd, doch beide partijen betrokken nieuwe stellingen Hond zoogt moederloos schapenkind Id een klein dorpje van nauwelijks tien huizen kunnen soms ook bijzon dere dingen gebeuren. Zo bevindt zich bij de veehouder P. Couperus, te Allingawier in Friesland thans 'n hond die een lammetje zoogt. Het moederschaap had vier lammetjes ter wereld gebracht en er een versto ten. De hond zelf van haar jongen beroofd heeft zich uu over dit diertje ontfermd. In de woning van de familie Ha ven ga te Koog aan de Zaan, heeft gisternacht een felle brand gewoed. Omstreeks een nur ontwaakte me vrouw Havenga door een verstikkende rook in de kamer. Met moeite kon bet echtpaar met het 7-jarig dochter !tje en 3-jarig zoontje zich in veilig heid brengen. Meer dan 1500 leden van de com munistische vereniging van voorma lige nazi-slachtoffers en leden van de onder communistische leiding staande „vrije Duitse jeugdbeweging1! hadden zich, rode vlaggen zwaaiend met het hamer en sikker-embleem in de revers van hnn jassen, voor de hoofdingang van het in de omgeving van Muenchen gelegen vroegere con centratiekamp Dachau verzameld. Toen de bevelhebber der Ameri kaanse troepen van hef gebied, »n het midden waarvan het cremato rium van het vroegere concentratie- kamp is gelegen, de communistische betogers verzoek. zich op ordelijke wijze voor de hoofdingang te verza melen, begonnen deze hem uit te ma ken voor „vuil fascistisch zwijn" SS -er „Duivel van Dachau" en nog an dere benamingen welke zich niet la ten drukken. Een communistische leidster riep de commandant de overste Wiesen berg toe: ,.Ik heb elf jaar in concen tratiekampen doorgebracht, doch de Ve'e doden onder 't puin Te Jaffa is Zondagavond een ge. honw van vier verdiepingen inge stort, waardoor verscheidene perso nen bedolven werden. Toen politie en brandweer vier lijken hadden gebor gen, brak brand nit, waardoor liet reddingswerk werd bemoeilijkt. Het staat nog niet vast wat de oorzaak van het, instorten van het gebonw' «s geweest. Volgens de politic was de fundering ondeugdelijk. Zeshonderd geniesoldaten helpen de politie met de reddingswerkzaam lieden. Tot nu toe zijn dertien lijkeu geborgen. Het is niet bekend hoeveel personen zich tin het gebouw bevon den, toen dit „in het geluid van een aardbeving" instortte. Verwacht wordt dat het reddingswerk minstens twee dagen zal duren. DOOK VAL VAN PAARD TIJDExNS EEN JAL'IITKIT GEDOOD. Een slipjaebt georganiseerd door de Groninger rij- en jachtclub, aan gevuld met landelijke ruiters uit 'le provincie Drente, bad Zaterdagmid-, dag een tragisch verloop. Bij de. eer ste run, die werd ingezet achter de Koninklijke meute in de buurt van het Drotfwcner Zand, waarvan de slip liep naar Gieten, viel de burgemees ter van AnloOj de heer "Willinge Prins, van zijn paard. Een meerijdende arts, kon slechts de dood constateren. De jachtrit werd onmiddellijk afgebro-, ken. SS-ers hebben mij nimmer zo behan deld als u nu doet". Overste Wiesenberg trachtte de be togers te kalmeren, doch deze bleven bijna een uur lang schreeuwen en schelden. De communisten spuwden naar de Amerikaanse schildwachten en zij bleven ongevoelig voor het ar gument van Wiesenberg, dat zij in 3 minuten binnen honden zijn, wan neer zij zich even ordelijk wilden op stellen. Verscheidene honderden niet-eommu- niötische Duitse bezoekers en bui tenlanders bezochten het cremato rium op ordelijke wijze en zonder e- njg oponthoud. Het Indonesische Hoge Commissa viaat in den Haag heeft het volgende telegram van het Indonesische Mi nisterie van Voorlichting ontvangen: „Azis verklaarde, dat hij- vrijwillig naar Djakarta was gekomen, en er kende schuld. Toen hem medegedeeld werd, dat hij zou worden behandeld als zich onvoorwaardelijk te hebben overgegeven, aangezien hij na de pre sidentiele boodschap van 13 April was aangekomen, zeide hij, dat hU de toestand begreep. De operaties van het federale le ger worden voortgezet, onder com mando van kolonel Kawilerang, de commandant van Niord Sumatra. Volgens berichten zonden verscheide ne gijzelaars in Makassar gedood worden, indien Azis niet zou terug keren, doch dit was uiteraard door de regering overwogen, voordat de minister van Defensie het leger be vel gaf tot de actie over te gaan. Dat zal worden beschouwd als een conseyuentie van het bevel. Het is betreurenswaardig en droevig, maar degenen, die in deze zaak waren be trokken, zouden geen pardon krijgen bij de regering, aldus het telegram van het Indonesische Ministerie van Voorlichtign. Aneta heeft zich tot autoriteiten van het Statedepartment gewend, in zake een bericht van de Cristian Science Monitor uit den Haag, vol gens hetwelk minister Stikker naar Washington telegrafeerde, dat de v S. de Indonesische leiders er mis schien toe zou kunnen brengen hun geschil bij te leggen. Deze autoritei ten ontkenden dat men een telegram met een verzoek tot interventie door de VS. in de moeilijkheden te Makas sar van de Nederlandse regering had ontvangen. OOK AL INWONING IN HET KIEVITSNEST?. Het zoontje van de heer J. L. van der Laan te Makkum. had het geluk zijn vader aan het eieren zoeken was. vijf kievitseieren in eèn nest. Zoals bekend zal zijn vormen 4 eieren een broedsel, Hoogst zelden komt het voor, dat, zoals in dit geval, 5 eieren in eenzelfde nest worden gevonden. Soms zijn er echter ..mannetjes" die „bigamie" plegen Dan leggen twee „vrouwtjes" in het zelfde nest Ook komt het voor, dat een kievit die bv. 3 eieren heeft gelegd, van twee eie ren wordt beroofd en dan bij het res terende ei een nieuw broedsel legt. Te Brest is de vrouwelijke commu nistische afgevaardigde Maiie- Lara- bert gearresteerd, omdat zij ervaB wordt verdacht de hand te hebben gehad in de ontvoering van Pierre Provos t-, een hogere functionaris van de vereniging van werkgevers te Brest. Pro/. Sizoo meent: Goede hulpverleningsorganisatie is in twee jaar op te bouwen „Is het zinvol, dat Nederland maat regelen neemt om het hoofd te bic den aan eventuele atoomboinaanval- len of Is de omvang van zulk een ramp van zodanige aard, «lat elke po ging tot hulpverlening reeds tevo ren tot mislukking is gedoemd 1" Deze vraag stelde het ANP aan prof. dr. Sizoo, hoogleraar aan «le vrije universiteit tevens voorzitter van de organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de rijksverdediging. jBij de beantwoording van deze vraag stelde prof. Sizoo op de voor grond. dat wanneer op Rotterdam of Amsterdam een atoombom zou ge worpen worden, dit een ramp van zeer grote omvang zou zijn, maar toch met tevoren duidelijk aanwijs bare begrenzingen. Het gebied; waar binnen de luchtd.ukwerking een na genoeg volledige verwoestig veroor zaakien strekt zich uit tot op eei^ af stand van ca 1 km. van de explosie. Ongeveer even groot is het gebied, waar de radioactieve straling en de wjarmtestraling, die gedurende een fractie van een seconde bij de ex plosie optreedt, dodelijk is of al thans zeer ernstige gevolgen kan hebben voor degenen, die er recht streeks door getroffen zijn. Men ver-, g$te echter niet, dat deze stralingen <lbor muren, vloeren, eng. worden- verzwakr, resp. tegengehouden, zo- dït zelfs in het zwaarst getroffen ge bjed ontsnappingen volstrekt niet nit gesloten zijn. De radioactieve stoffen die na de explosie achterbleven ma ken directe hulpverlening niet onmo gelijk. Wel brengen zij de noodzaak mede, dat op dit gebied speciaal des kundig personeel wordt opgeleid. O. a. voorzien van de nodige apparaten om de aanwezigheid en de sterkte der radioactieve besmetting aan te tonen Bij een goed voorbereide en goed georganiseerde hulpverlening zal van een zeer groot afintal getroffenen 't leven kunnen worden gered. Even eens zullen de branden, die door ge lijke oorzaken als bij een gewone bom aauval en, in beperkte mate ook dooi de warmtestraling, zullen ontstaan, door een goede organisatie der brand veerdiensten belangrijk kunnen wor den beperkt. De te pemen vtwrzorgs- maatregelen zullen voor een belang rijk deel samenvallen met de maat regelen, die toch genomen moeter worden in verband met de mogelijk beid van gewone bomaanvallen «>p grote schaal. Daarnaast zijn specia le voorzieningen nodig met het oog op het vraagstuk der radioaetivit-nt bij de behandeling der overlevenden en bij de opruimingswerkzaamheden. Natuurlijk is hiervoor, een krach tige, centraal geleide organisatie van de burgerlijke verdediging nodig In geen geval mogen wij ten aanzien van het vraagstuk van een mogelijke atoomramp 'n defaitastisehe houding l aannemen. Volgens prof. Hizoo zouden WM binnen twee jaren reeds een behoor lijk voorbereide organisatie kunnen hebben Een urgenjieprogram opkorte en wii uitvoeriger programma op r%ES TE LANGER het duurt, voor *er een werkelijke vrede wordt gesloten met het Duitse Rijk, des te duidelijker wordt het, dat het pro bleem Duitsland met de uiteindelijke geallieerde overwinning niet is opge lost. En het zal u langzamerhand ook wel duidelijk zijn geworden, dat er in de komende tijd nog geen sprake zal zijn van een vrede, omdat de ver standhouding tussen de overwinnaars zo slecht is, dat niet op de voorgrond staat een zo rechtvaardig mogelijke vrede, maar dat beide partijen, bet Oosten zowel als het Westen uit alle macht proberen'dat deel van Duits land, dat ze bezet houden voor eigen doeleinden te mobiliseren. Het heeft geen zin er over te rede twisten, wie er het eerst mee begon nen is. Het is niet belangrijk of de Russen het eerst in Oost-Duitsland een legermacht op de been hebben geholpen en dat in het Westen nu ook gepoogd wordt, West-Duitsland weer een harnas aan te trekken. Misschien dat na wereldoorlog num mer. «Ine een of ander gerechtshof daar eti> uitspraak over zal doen, maar "-ij schieten er niet mee op. Wij zitten met het probleem Duits land In Engeland heeft de heer Cbur chili .-,-eds aangedrongen op de her bewapening van Duitsland. Wel werd er van de zijde van Labour ogen blikkelijk stelling tegen genomen, maar de idee leeft bij grote groepen. En 'n belangrijk deel v. 't Duitse volk belangrijk deel van het Duitse volk zou niets liever willen dan een her bewapening. Slechts de Sociaal de mocraten onder leiding van Schums- cher wensen dat in Duitsland het mi litairisme geen kans meer zal kri.i gen. Als we ons niet sterk vergissen zal Duitsland te een of anderer tijd weer een militaire macht bezitten. Dat het oorlogsgevaar er geringer door wordt, geloven we niet. Staatkundig is het Rijk ook op weg naar herstel. In het Oosten zowel als in het Westen zijn republieken., die te een of anderer tijd zullen moeten deelnemen aan bet leven en werken in het staatkundig verband waarin ze zijn opgendflïPn. SEr is wat dat be treft wel enig verschil tussen Oost en West. Oost heeft geen keus en richt zich naar de bevelen die vanuit Mos kou worden gegeven. West daar en tegen grijpt de gelegenheid om een brutale Duitse grote mond op te zet ten met beide handen aan en durft zelfs eisen te stellen, b.v. ten aanzien van de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa. Elk mens. die niet gehoc! onberoerd wordt gelaten, door de vraag, waar het met Europa, waar het met de we reld naar toe gaat. moet zich bezorgd afvragen, waartoe deze hopeloze twee spalt. deze volslagen onmacht, of moeten we schrijven onwil om pro blemen op te lossen, die er thans on der de voormalige bondgenoten boerst zal voeren. De Duitsers zelf soni-m een handig diplomatiek speT In het Westen zowel als in het Oosten. In het Westen laten ze zich gelden. Tn het Onsten spelen ze de rol van de onderdanige dienaar, die het in alles met ?.ijn meester eens is. Maar èn in het Oosten èn in het Westen zitten ze slchts te wachten op een gelegen heid om opnieuween rol te spelen Een rol. waarop ze krachtens aantal en ligging recht hebben. Beter zou het echter zijn, aan Duitsland een rol toe te bedelen, die nuttig zou zitn in de Europese statengemeenschap, dan het de gelegenheid te geven wwr de rol van heerser in te nemen, met alle nare gevolgen. v 7

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1