De Verdwenen Professor KAPPIE Jaarverslag van het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen Nederlands nationale product heeft grote voedingswaarde Onspor ief Negenhonderd jaar geleden weiJ Oslo gesticht Ia het jaarverslag van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in Nederland over 1949 wordt er op gewezen, dat gunstige factoren voor de afzet waren de verruiming in de West-Europese handelsverkeer, in het bijzonder met Westduitsland, «n de droogte in verschillende landen. Dientengevolge had de export vau tuinbouwproducten in het algemeen éen vlot verloop. De gunstige ontwikkeling bij de ex port van groenten en fruit in de na oorlogse jaren vond ook in het afge lopen jaar voortgang. In 1949 werd een record uitvoer bereikt vau 675 millioen kg. ter waarde van f235 mil Uoen (1939 433 millioen kg en f42 mil lioen; 1948: 433 millioen kg en f161 millioen) Bijzonder opvallend is de enorme stijging van de export van fruit. In 1935—1939 werd gemiddeld 13.000 ton vers fruit uitgevoerd, in 19 iS 21.000 ton en in 1949 niet min der dan 207.000 ton. Bovendien werd ruiui 28.000 ton verwerkt fruit ge ëxporteerd. De uitvoer van verse en verwerkte groenten en vroege aard appelen bedroeg 440.000 ton. Van welke betekenis het herstel vau een vrijer handelsverkeer met Westduitsland, vanouds de belang rijkste markt voor de Nederlandse tuinbouw, was blijkt uit de volgende cijfers. Van (le totale export van fruit van 235.000 ton ging 162.000 ton naar Westduitsland. van de tota le groenten export vau 440.000 ton weid 145.000 ton door dit afzetge bied afgenomen. De meest belangrijke afnemers wa ren verder Engeland met circa 192. 000 ton groenten fruit. Frankrijk met 62.000 ton en België met 43.000 ton. Voorts werd 11.000 ton naar Ierland geëxporteerd, 6.500 ton naar Zwitser land, 3.800 ton naar Zweden 3.400 ton naar Oostenrijk, 2800 ton naar Slo wakije en 2500 ton naar Noorwegen. Ten aanzien-van de uitvoer naar Bel gië wordt opgemerkt, dat de voor waarden, waaronder deze export door gang vindt, allerminst bevredigen. Het protocol van 9 Mei 1947 werkt belemmerend op de Nederlandse uit voer. De bepalingen van dit protocol laten toe. dat België zowel als Ne derland bij de invoer van verse groen ten en fruit minimumprijzen stelt, waar beneden niet mag worden ge ïmporteerd. De practijk heeft ge leerd, ook In 1949, dat de door Bel gië gestelde minlimtm-importprijzeG doorgaans zeer hoog liggen, waardoor onze groenten op de Belgische markt veel duurder zijn dan die van -onze Zuiderburen zelf. De binnenlandse markt blijft van primaire betekenis voor de tuinbouw In 1949 verbruikte het binnenland 53 pCt van de totale fruitproductie en 46 pCt van de groentenpvoductie, hul ten de producten die door de indu strie werden verduurzaamd. In ver gelijking met voor de oorlog is de jaarlijkse consumptie van verse groenten per hoofd van de bevolking van 46 tot 55 kg gestegen voor vers Nederlands fruit zijn deze cijfers resp 19 en 35 kg. Ten dele Is deze toene ming het gevolg van het feit dat het verbruik van talrijke andere levens middelen aan beperkingen onderhe-- vig was en het is dan ook de vraag of de huidige consumptie kan wor den gehandhaafd dan wel uitgebreid. In verschillende andere landen ligt het verbruik van talrijke andere le vensmiddelen aan beperkingen onder hevig was en het ls dan ook de vraag of de huidige consumptie kan wor den gehandhaafd dan wel uitgebreid In verschillende andere landen ligt het verbruikt echter nog aanzienlijk hoger dan in Kedeiiaud. De omzet van de bij het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen aan gesloten veilingen bedroeg in 1949 ongeveer 330 millioen gulden tegen f350 millioen in 1948. Ofschoon het binnenlandse verbruik van groenten en fruit door de afnemende koop kracht is gedaald kunnen ondanks de in vergelijking met 1939 sterk geste gen productie de perspectieven voor de tuinbouw niet ongustig worden ge acht mede met het oog op de libera lisatie van het West-Europese han delsverkeer. Deze heeft echter te vens een toenemende concurrentie tengevolge, die vooral het hoofd zal kunnen worden geboden door nog grote aandacht dan tot dusver te be steden aan verbetering van de kwa liteit, sorteren; verpakking, methoden van opslag en bewaring van sprei ding van de aanvoer. Melk is aoed voor elk HET PENSIOEN VOOR DE ZELF- STANDIGK TUINDERS EEN RECHTZETTING Zateidag publiceerden wij een stuk Je. waarin tot uitdrukking kwam dat er van het pensioen voor de zelf- Btamlige tuinders wel niets terecht xou komen, en dat er iu Noordholland weinig voor zou worden gevoeld. Dit stukje, dat ons van andere zijde was rei st rekt, is nu juist volkomen be zijden de waarheid, en hetgeen ous over deze voor de tuinders zo belang rijke kwestie werd medegedeeld, laat een geheel ander geluid horen. De vorige week Donderdag werd n. I. een vergadering gehouden, waarop j de prov. veilinghouders uit alle pro vincies vertegenwoordigd waren. Het was juist daar dat rneu zeer enthou siast was en wij kuunen mededelen, dat. deze dagen opnieuw een verga dering zal wordon gehouden waarop deze zaak naar alle waarschijnlijk heid haar definitief beslag zal krij- zeu. Dat is dus geheel iets anders. Ook kwam in dit stukje tot uitiug, dat in Noordholland weinig hiervoor was gedaan en men er hier ook niet zoveel voor zou voelen, in tegenstel ling mét Zuidkollaud. Maar juist in Noordhollaud ligt de aaak geheel anders. Er is in Noord holland zoveel aan gedaan, dat in deze provincie de meeste tuinders le den van de veiliugsverenigingen zich hebben aangemeld, en er meer vau hen zullen deelnemen in het pensioen voor zelfstandige tuinders, dan in al le andere provincies tezamen. Wel een bewijs dus hoezeer deze zaak in het teken van (ie belangstelling staat. Wij meenden goed te doen deze tank reoht te zetten aan de hand van het ons officie» 1 medegedeelde en hopen dezer dagen nadere bijzonder heden hierover te verstrekken. door prof. dr. B. C. 1'. Jansen. De nieuwere voedingsleer heef'. aau het licht gebracht, dat onze voe ding onvergelijkelijk veel samenge- stelder is dan wij vroeger ge-meeu-1 hebben. Terwijl men in de vorige eeuw nog dacht, dat onze voeding slechts eiwitten, koolhydraten vetten en zouten bevatten waarbij omstreeks 1920 nog enkele vitamines kwamen, weet men nu, dat in ons dagelijkse voedsel, tenminste een 50-tal van de eenvoudigste bestanddelen moeten voorkomen, die men nutriënten noemt. Ongeveer 20 hiervan behoren tot de vitamines. Al deze nutriënten moeten regelma tig opgenomen worden en tevens in de goede verhouding. Indien men zich afvraagt, hoe het dan mogelijk is dat een mens gezond blijft en dit alles binnen krijgt, kunnen wij ter verklaring tenminste een tweetal foi ten aanvoeren. In de eerste plaats eten wij geen afzonderlijke vitamines zouten, aminozuren enz., maar nemen wij voedingsmiddelen to.t. ojis, die zelf over het algemeen uit veel nu triënten bestaan, en in de tweede plaats heeft ons lichaam een verwon derlijk vermogen om zich aan slechte omstandigheden aan te passen, al gaat dit op de lange duur dan ook ten koste van onze gezondheid. Wij kunnen de voedingsmiddelen verdelen in diegene, die slechts wei nig of soms maar één nutriënt be vatten en diegene, die rijk zijn aan nutriënten. De eerste leveren over het algemeen het grootste deel v»u onze calorieën, de laatste zijn de zg. ..beschermende voedingsmiddelen." die ons voornamelijk voorzien van vi families en andere belangrijke nu triënten. Hiertoe behoren melk, vlees vis, eieren groenten en fruit. Een zeer bijzondere plaats nee.nl de melk in, die bijna alle'nutriënten bevat en dit in een uitstekende verhou ding. De melk" is dan ook in staat het jonge individu als uitsluitend voedsel te dienen. Melk Is levens eet* EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" van de weinige voedingsmiddelen, die rijk zijn aan kalk, In de laatste wereldoorlog is de voediug van het Engelse volk belang rijk verbeterd en hoogstwaarschijn lijk is als resultaat hiervan de ge zondheidstoestand van die bevolking tijdens de oorlog vooruitgegaan'. Het sterftecijfer van de burgerbevolking is gedurende di jaren afgeuomen ca zelfs het sterftecijfer aan tuberculose is verminderd. Een gewichtig onder deel van de verbetering van de En gelse voeding in oorlogstijd is de sterke toename (28 procent) van het melkverbruik geweest, vergeleken bij de vooroorlogse jaren. De eiwitten'» van de melk behoren tot de biologisch hoogwaardige cn zijn tevens de goedkoopste dierlijke eiwitten. Niet alleen, dat melk e^n buitengewoon voedingsmiddel is, hst behoort tevens tot de goedkoopste, in aanmerking genomen de uitstekende samenstelling. LAXGEDIJK De voetbalwedstrijd van de DTS- reserves in Den Helder had voor P. Carnas uit Oudkarspel een bittere nasmaak. Bij thuiskomst in Lange- dijk kwam hij Zondagavond tot de ontdekking, dat tijdens de voetbal wedstrijd enkele onsportieve en min derwaardige individuen zijn geld ont stolen hadden uit zijn kleding in het kleedlokaal. Des te meer is Carnas hierdoor gedupeerd, aangezien het al zijn zakgeld (f5) betrof. Het is reeds de tweede maal, dat iets dergelijks aan een DTS-lid over komt. Wij menen zeker te weten dat de DTS-familie aan de Langedijk haar sportiviteit ook in dit geval weet te tonen door Plet Carnas «n dit onsportieve geval de helpende hand te bieden. Een romantisch verhaal uit de Griekao bergen 'Ook al goed! Thans kwam het er voor alles opaan die- ongeluksprofes sor te zien te krijgen. Hij keek de kamer rond, of er nergens een sche! was. Naast de deur was een knopje doch nog voor hij erop kon drukken, kwam Stratos nogmaals binnen, ge volgd door zijn kawasz, die een blad met koffie en allerlei andere sma kelijke dingen droeg. Een fameus idee! riep Vitus uit, wiens honger evenredig bleek te zijn aan de haast, .waarmee hij toetastte Stratos lachte. U ziet, dat wij nog niét zulke erge barbaren zijn Naar de koffie en ham te oorde len. zelfs mensen vau hoge cultuur. Doch wanneer denkt u mij Martius te serveren. Die komt ook aan de beurt. Laat u zich thans et ontbijt goed smaken en daarna zult u wel. evenals wij al- leu willen rusten. De nacht was enigs zins afmattend. Vitus, die de mond vol had, kon slechts knikken. Stratos zette nog éen doos voortreffelijke sigaretten op tafel eu wilde hef vertrek verlaten. Jlij bleef echter bij de deur staan, toen hij zag. dat Vitus krampachtig Slikte, om nog iets le vragen, v- l|t heb gemerkt, dat u de deur o- I>en gelaten hebt, riep hij. Ik mag toch zeker hopen, dat dit zo blijft? Natuurlijk. De tuin staat tot uw beschikking f- De tuin? Viiwit u niet, dat deze bewegingsvrijheid .voor een gast e- «tffszius beperkt is? Stratos haalde de schouders op. Ik ben uw gastheer uiet.... door Ernst Klein Ik dank u kapitein. Nadat ik ge slapen heb, zal ik mij de vrijheid per mitteren, u te laten roepen. De deur viel dieht en Vitus wijdde zich met hernieuwde ijver aan het uitstekende ontbijt. Toon overmande hem de vermoeidheid. Met de laatste beet in de mond lag hij op de otto- maue en sliep. Sliep zo als, als slechts een man slapen kan, die twee nachten achter een, inplaats vau in een bed te lig gen, tot de vroege morgen op mars is geweest. Zijn slaap was diep en droomloos. Slechts eenmaal was het hem, als of de deur zacht geopend werd. Als of Iemand de kamer binnenglipte naar hem toekwam zich over hem heenboogMaar hij was veel te slaperig, .om zich te kunnen verroe ren. Toen bij ontwaakte, herinnerde hij het zich als een heel vage droom. Hij stond op, rekte zich uit. Greep vol- geus zijn gewoonte in zijn zak, om zijn sigarettenetui te voorschijn te ha len maar haalde er een kleine re volver uit. Dus iets meer dan een droom... Klein en sierlijk was de revolver en met zilver beslagen Maar. zo als Vitus als kenner vaststelde van prima fabrikaat. Een wapen, dat te gebruiken was. Hm ik schijn hier dus zo'n ding nodig te zullen hebben mompelde hij. Een ogenblik dacht bij na. Wie was liet, die als een goede Dsjinit uit Dui zend en een nacht zijn kamer binnen- 11. De Professor liet zich niet uit 't veld slaan, nadat de maat hem had verteld, dat hij niets van zeilschepen wist. Hij zette zijn hoed af, en bla derde vervolgens in zijn boek. „Zie hier!" wees hij. „Dit is één van de interessantste exemplaren op het ge bied van oude zeilschepen. De tuigage is, zoals u zie zeer belangwekkend, een zogenaamde kop- en staart-tui gage. zoals men dit toentertijd popu lair gesproken noemde! Wanneer men goed kijk, kan men ook onwarren, waarom men die uitdrukking bezigde Bestudeer die grootbxamsting daar ten opzichte van de boegspriet,...". „Ja, ja....", zei de maat vermoeid. „Ik zie het....". Professor Quibus legde hem nog veel meer uit, totdat de maat er schele hoofdpijn van kreeg „Morgen zullen wij verder gaan!" zei de Professor tenslotte. Hij klapte het boek dicht, lichtte tenslotte met een wazige blik in zijn ogen de Zuidwes ter van de maat zijn hoofd, en liep weg. „Hé.... mijn Zuidwester" gilde de maat, na een paar secc n,.-,. vaar na het pas tot hem dooi drong wik er gebeurd was. De maat liet het stuurrad los, en holde achter de Pro fessor aan. Hij graaide zijn Zuidwes ter van diens hoofd af, en juist op dat moment, kwam Kappie het trapje van de brug op. „Wat is hier aan de hand" riep Kappie. „Waarom sta je niet aan het sturrad, klont die jé bent! Vlug! Schiet op! Zie wel. dat ik eigenlijk geen moment van de brug af kan! Wat ben jij voor een stuurman!!" WOENSDAG 19 APRX 1950 Hilversum I. 402 m. NCRV 7.00 en 8.00 Nws; 8.15 Muziek bij het werk '9.00 Voor de zieken; 0.35 Wagner- concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ka mermuziek; 11.15 De Speeldoos, hoor- 'spel; 12.00 Glanspunten uit de ster avond; 12.33 Orgelspel: 13.00 Nieuws: 13.15 Zingende wereld; 13.45 Sans Soucci; 14.30 Zangrecital; 15.00 Radio Philharmonisch orkest; 15.55 Piano- duo; 16.15 Jeugduitzending; 17.30 Ac- cordeonmuziek; 18.00 Militaire muz.; RVU 18.30 Wie is de ware wijze?, le zing; NCRV 19.00 Nws; 19.30 Sport; 20.00 Nws; 20.15 Orgelconcert: 20.45 Tien jaren: 21.05 Solistenparade; 21 45 Festival van Franse muziek; 23.00 Nws; 23.15 Rustige avondklanken. Hilversum II, 298 m VARA: 7.00 en 8.00 Nws.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.00 Hongaars Strijkkwartet; VPRO: 10.00 Toespraak eri Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor dë vrouw; 11.00 .Populair non-stop (giO; 12.00 Accordeola; 12.38 Weens Radio-orkest; 13.00 Nws; 13.15 Om roeporkest; 14.00 Gesproken portret; 14.35 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor: 1520 Hoorspel voor de jeugd; 16.00 Vragen staat vrij; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Het stond in de krant; 17 90 Muziek uit het jaar 1900; 18.00 Nws; 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Parlemen tair overzicht: VPRO 19.30 Voor de jeugd; VARA 20.00 Nws; 20.15 Franz Léhar-coucert uit Wen«n; 20 45 Uif- wissel in gsprogramma Hilversum—We nen van amusement^miziek; 21.15 The Fnmblers en kwartet Jan Corduwener 21.45 Avond, hoorspel; 22.15 Kilima Hawniians: 23.00 Nws: 23.15 Swing and Sweet. LOC .HOEDT \r 4 DAGEN PER WEEK VEILING De LGC houdt thans 4 dagen pa' week veiling ,n.l. Dinsdag, Douder- dag, Vrijdag en Zaterdag. Oslo, de hoofdstad van Noorwegen viert dit jaar haar 900-jarig bestaan. Als officiële dag van de viering is gekozen 15 Mei, de dag van Oslo's schutspatroon Sint Hallvard, Ruim twee jaar geleden beleefde Oslo een van de belangrijkste dagen in haar geschiedenis. Dat was op 1 Januari, toen Oslo 28 maal groter werd door het opnemen van het dis trict Aker binnen de stadsgrenzm. Daardoor nam Oslo's oppervlakte toe van 16 tot 453 vierkante kilome ter. Niet minder dan 314 van deze 453 vierkante kilometer zijn mei bos sen bedekt. Wanueer de Noren dit jaar het 900 jarig bestaan van Oslo vieren, wil dit nog niet zeggen, dat zij V3n de juiste stichtingsdatum van hun hoofd stad zo zeker zijn. Het is zelfs waar schijulijk dat Oslo reeds in 104S ge sticht werd door Koning Harald Hard rade. Omstreeks 1050 leefde bij Oslo een boer genaamd Halvard, <lie bekend was om zijn goedheid en godvruchtig lieid. Toeu hij trachtte eeu vrouw te beschermen, werd hij door een pijl gedood en in de Oslofjord geworpen met een molensteen om zijn hals. De overlevering wil, dat kort na zijn dood zijn lichaam, nog steeds ver zwaard met de molensteen, aan de oppervlakte van het water kwam zo werd hij in de ogen van de inwo ners vau het district Oslo een heilige In het wapen van Oslo kan men dan ook Halveavd zien met in zijn handen een molensteen eu pijlen met aan zijn voeten een vrouwenlfguur. Een groot aantali koningen is in Os lo gekroond. De legering vau Haa- kon V (1299—1319) die Oslo tot hoofd stad van Noorwegen maakte, was 'n tijdperk van grote welstand. In de 15e eeuw brak echter de pest in Os lo uit. dié de bevolking halveerde. Iu 1716 veranderde Koning Chris- tian de naam van de stad in Chris:i- ania, doch nadat do Unie tussen De nemarken en Noorwegen en tenslotte ook die met Zweden werd beëindigd, kreeg Oslo tenslotte in 1925 ham oude naam terug Vele veldslagen zijn in en rond Oslo uitgevochten, waarin het kasteel van Akershus een belangrijke rol heeft gespeeld. In 1527 brandde liet geheel af. Het werd echter weer spoedig op gebouwd en beheerst heden het aan zicht van Oslo's haven. Velen van Noorwegens landverra ders uit de laatste wereldoorlog, in clusief Quisling zelf, werden binnen de muren van het slot Akershus.to- lechtgestold. ALWEER HET l'OLORADOKEYEK- GEYAAB De perste kevers tc Sleemvijk Gistermorgen zjjn op het politie bureau te Steenwijk de eerste colora dokevers gedeponeerd." Zij zijn af komstig van ..De Kamp", een stuk tuiubouwgrond, waarc-p verleden jaar aardappelen zouden zjjn ver bouwd. Aan de Gerard Adriaan van Swietcutuinbouwschool te Frederlks oord deelnemen en mede, dat deze co loradokevers uit de grond naar bovefn zuilen zijn gekomen. De heer J. C.roe neveld, hoofd van de landbouw school te Steenwijk, veronderstelt dat door liet warme weer de kevers naar de oppervlakte komen. Het zijn dus c- verjavige insecten, die nu reeds een aanval op het aardappelloof kunnen richten. Bestrijding is thans alleen mogelijk door de heesten te verza melen en te vernietigen. Bestrijding door giffen is thans uiet uitvoerbaar Het wordt waarschijnlijk geacht dat de kevers, doordat gepoot wordt, ge makkelijker naar boven zijn geko men.' GltOOTH DEL IN VIS AAN ER KEN N ING GEBONDEN. Blijkens het Voedselvoorzieuingsblad nc. 27 vau 15 April 1950 mogen met ingang 1G April 1950 slechts diegenen groothandel in vis drijven, die in het bezit zijn van een erkenriiug als groothandelaar in vis van het bedrijf schap voor Visserijproducten. gezweefd was? Stratos? Elena? Of Irene? Stratos? Hm die had hem dat ding ook zonder die omhaal vau gees ten en sprookjes lu de hand kunnen drukken. Hier. neem dat! Ik heb mijn erewoord wel gegeven, maar Xy mntis is nu eenmaal eeu'schurk. De revolver heeft meer waarde dan niijn erewoord. Maar neen. Stratos had het niet gedaan. Zodat de twee vi'ou- wen overbleven. Weer hot oude raadsel! Irene of Elena. Ilij haalde de schouders op. thans had hij andere zorgen. Het moet hier vermeld worden, dat de heer Vitus Thavon, wat het vrou welijk geslacht en do omgang daar mee betreft, opvattingen van een hoogst minderwaardig moraal had. In Soloniki was hij de tuin van Xy- matis binengeslopeu en had hij tegen over diens echtgenote gestaan zon der veel gewetenswroeging met gevoelens, die hem niet pasten zonder er verder bij na te denken meer genietend van het gevaar, dat aan liet avontuur verbonden was. dan van het avontuur zelf. Eu nu ontwikkelde er zich een tragedie uit, volgens alle regelen der kunst. De beledigde echtgenoot zon op wraak, hetgeen Vitus hem. als objectief den kend man. niet kwalijk kon nemen. Maar aan de andere kant liep hij ge vaar, door de wraakplannen van de heer Ajollodorus Xymatis. in de uit oefening van zijn beroep belommerd te worden. Hij was hierheen ge stuurd om professor Martius te zoe ken en te vinden, en niet om senti- meiueel-romantiscite liefdesgeschie denissen met mooie, schijnbaar niet gelukkig gehuwde Griekse vrouwen, te beleven. Dr. Gotthelf Martin zon over dergelijke complicaties wel bui teugewoon weinig gesticht zijn. Dus eerst Martius! Dan Irene! En natuurlijk als het moest: Irene tot hei bittere einde toe. Vitus schelde. Na enige tijd verscheen de kawasz en vroeg in twijfelachtig Frans, wat mijnheer wensté. Of kapitein Stratos zo vriendelijk zou willen zijn, even bij hem te ke rnen. Mijnheer moest het niet kwalijk nemen, maar de kapitein sliep'nog. Vitus keek op de klok. Het was even over tienen. Goed! Als. hij wakker wordt, zeg hem dan, dat ik hem verwacht. Do kawasz verdween en Vitus ging de tuin in. De schildwachten wa ren intussen afgelost; het uiterlijk van deze kerels was al even weinig innemend als dat van de vorigen. Zij grijnsden Vitus met onverholen spet aan. De tuin was feen klein paradijs. Men had er geen uitzicht, daar hij rond om door muren omgeven stond. Dooi de kleine traliedeur kon men een ge deelte van een uitgestrekte boom gaard zien. Lag het huis midden in de stad of er buiten Hoe het zij, geen enkel geluid drong tot hier door geen geratel van wielen geen straatrumoerbevond men zieli wellicht ran de voet der bergen? Er stonden cypressen en oranjebo men. palmen en mirtebosjes. Een klei nc springfontein plaste en de rozen geurden Als die twee smerige Koinitadschis •er niet geweest waren Vitus slenterde langs de smalle, keurig verzorgde kiezelpaden. Steven de op het tuinhuis toe Nieuwsgierig of zij mij zullen te- gcuhonden Langzaam liep hij de weinige tre den op. De beide kerels verroerden zich niet. Hij legde de hand op de knop van de deur, die was gesloten. Daarom hielden de schildwachten zich zo stil. Goed, dat hij het niet wist. Hij ging terug en nam het huis eens in ogenschouw. Alle jalouzieën wa ren neergelaten, behalve die van zijn kanier en van het vertrek in liet sous terrein, waar hij vermoedde, dat Mar tius gevangen zat. Zo argeloos mo gelijk naderde hij. De mannen ver waardigden hem met geen blik. Hij kon op zijn gemak naar binnen kijken de kamer was leeg. Ook al goed! Hij ging het huis bin nen. Na een uur verscheen Stratos eu was dadelijk bereid. Vitus met pro fessor Martius sameu te brengen. Hij riep de schildwachten een bevel toe. Deze verdwenen en brachten de ge vangenen na enkele minuten binnen. Vitus kon zich absoluut niet voorstel waar zij hem vandaan gehaald had den. De ster der arehaelogische weten schap was het type van een verge noegde oude heer. Voor hem was d - hele zaak een reusachtige afwisseling in zijn streng wetenschappelijk be slaan. Heeft men u ook ingepikt? be groette hij Vitus. Dat nu juist niet. Ik ben "hier ge komen om u te bevrijden. Als het mogelijk is. Maar vertel mij nu eerst eens precies alles, wat u overkomen is. Martius stak van wal. Vitus hielp hem door handig gestelde vragen en kreeg zodoende een verslag. dat zelfs de ongevoeligste lezer de ha ren te berge moest doen rijzen. Een heel belangrijke zaak zoals de chef had aangekondigd. Vitus consta teerde, dat hij weer een grote stap bad gedaan op de weg tot onsterfe lijkheid. De professor richtte op zijn raad brief aan de universiteit, die in het blad gepubliceerd zou worden. 'Toen stelde Vitus de voorwaarden op, volgens het schema vau Stratos en voegde ze hij het interview. Alles ging door de handen van de redactie tier „Welt". Succes op succes! Men moet maar geluk hebben. In het bij zonder, wanneer men journalist is! Stratos, die zeer goed Duits kende, had er nauwkeurig voor opgepast, dat de slimme journalist de brave professor geen dingen ontlokte, die meer licht op de zaak wierpen, dau hij raadzaam achtte. Ondanks al!1 beminnelijkheid had hij meer dan eens, middenin het gesprek, het ant woord afgesneden, dat professor Martius op he punt stond te geven. Toen het sensationele artikel kant en klaar was, las hij het nog eens zorgvuldig van het eerste tot het laat ste woord over en wilde het toen ln een groot couvert sluiten. Opeens had Vitus een idee: Tekent u het interview, lachte hy. Denk eens. welke uitwerking dat zal hebben, als men leest: ..gezien door Stratos. roverhoofdman". Alle bak vissen van de wereld zullen van u dromen. Stratos schudde het hoofd. De dingen zijn niet zo romantisch en grappig, als u ze ziet, mijnheer Thavon. zeide hij. Er is te veel bloed len ellende bij in het spel! Hij deed de papieren in het cou vert en maakte het dicht. Ik zal zelf voor de verzending zor gen voegde liij er aan toe. Thans moet Ik de heren echter verzoeken, afshceid te nemen. Indien u wenst, dat uw post zo snel mogelijk ver zonden wordt, moet ik mij dadelijk- cp weg begeven. Hoe worde: de brieven van hier dan gepost? U is waarlijk al te nieuwsgierig - mijnheer Thavon. Maar ik kan u wel zeggen, dat wij ever alle middeieu beschikken. Deze brief zal ik echter, zoals vk reeds zeide, zelf posten. Morgenoch tend is hij ir de trein, die vanuit Sa- loniki vertrekt Daarop verdween hij met- zijn ge vangene. Vitus.wierp zich op de ot- tomane, tevreden met het verloop, dat de zaak tot dusverre genomen had Opeens vloog hij echter overeind! Een plotseling opgekomen gedachta had hem uit zijn behagelijkheid doen opschrikken. Wat had Stratos gezegd? Wij be schikken over de middelen". Wordt ven

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3