llutiaafdei' -HOLLANDSE •PERS 1945 Ontscheping van federale troepen op Zuid-Celebes Europa moet 36 divisies vormen Protestbetoging in Brest eist een dode Nederlander in Soerabaja door rampokkers vermoord Pactlanden zijn zeer kwetsbaar „Koude oorlog -- meesi titanische strijd, die de wereld kent" de Telex tikt... si JAARGANG - NUMMEJ WOENSDAG 19 APRIL 195$ Uitgave Stichting .De Vrö® Alknuardei" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen, f .0.30 per week f 1.25 per maand f 3.05 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Veiantw. ledacteur, J. v. Zoonea Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht f Iel. K 2200*3971 Eerste doel: 30 Europese divisies: «lil is, zo wordt in Britse goed ingelichte krin gen gezegd, het eerste concrete doel, dat men zal trachten te hereiken in 1»et kader van het door liet militaire comité van het Atlantische pact op- gemaakte verdedigingsplan. J)it door de onlangs in Den Ilaag hijeen geko men ministers van landsverdediging goedgekeurde plan zal aan de a.8. conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken der 12 landen van het Atlantisch pact worden voorge legd. bi deze kringen wordt verder gezegd dat. Groot Brittaunië van die 36 divi sies er 5 of 6 zal leveren, die zeer bewegel k zullen zijn Men meent dat Groot. Britt. de zogenaamde steun - luehteeuhede» en vlootcontingen'.en "voor zijn rekening zal nemen. Van zijn kant zou Frankrijk een 20-tal di visies leveren. De resterende divisies •zotrden komen van de Benelnxlanden en van de andere Europese landen, ie den van het Atlantische pact. Volgens dezelfde goed ingelichte Britse kringen zou de taak van dit Europese leger bestaan uit het op houden van een eventuele aanvaller, totdat machtige Amerikaanse en Ca nadese contingenten zouden zijn aan gekomen. De Amerikaanse lucht macht zou de strategische bombard .v men ten uitvoeren. iMuuiidaginiddag is te Brest een gr») te prolestbetoging gehouden tegen de arrestatie van de communistische af gevaardigde ilarie Luiuhert en van 2 leider* van het, algemeen vakverbod (CGT), Eén demonstrant is gedood en tien anderen zijn gewond in de ge vechten (uasfji de ordedienst en de be logers, welke na «1e betoging nit- brak. Een 29-tal leden van de orde dienst is min of meer ernstig gewond Na de betoging waren ongeveer S tot 4 duizend personen door een eer ste politieversperrlng heeugebroken met hét doel het stadhuis en bet ge bouw van de onderprefectuur te be reiken. In alle hierheen leidende stra ten stonden aanzienlijke politiekrach- ten opgesteld. De politie maakte van traangas gebruikt. In de handelswijk is een vrachtwn- gei. van de ordedienst omgekanteld en in brand gestoken door de sta kers, die de brandweer beletten tus senbeide te komen. Volgons te Makassar ontvangen berichten zijn Indonesische federale troepen op Znid-Celehes geland, als deel van «1e operaties die tot dool hebben de opstandelingen te bestrijden, die Makassar bezet honden. Volgens berichten zijn Maandagavond 300 man geland op een plaats, 120 km ten zuiden van Makassar en andere troepen te Karama, ongeveer 25 km. noordelijker. Slechts vooruitgeschoven posten van zijn tot heden op Zuid-Celehes gelan ministerie van defensie heden vel de komende dagen landingen op gro seerd al9 onderdeel van de acties te bezet hebben. De oud minister president van Oost- Indonesië, dr. Warouw heeft tele grammen verzonden aan de min.- pres. de min. van buit. zaken en de voorz. van de beide Kamers, waarin met de meeste nadruk verzocht is, dat de regering uitvoering zal geven aan art. 2 van de wet souvereiniteits overdracht Indonesië door het doen van krachtige stappen bij de Uncl ten behoeve van Oost Indonesië. Gewezen wordt op de dreigende o- verweldigiug van Oost-Indonesië, ge richt op onderwerping van deze fe derale deelstaten door tussenkomst van RIS aan republik Indonesla. Voor de overweldiging van Oost- Indonesië wordt voor geen middelen teruggeschrikt, gezien de woordbreuk ten aanzien van nota bene door Un- ci geconstateerde toezegging van vrij geleide voor Abdui Azis c-n dreiging met wapengeweld. De Ned. regering is krachtens de wet souveveiniteitsoverdracht Indo- Juwelendief gepakt In een logement te Rotterdam aangehouden de 34-j. kok-huisknecht J. van H. wonende in de Celebess'.r. lp Den Haag. Zoals wij reeds meldden, werd van H ervan verdacht juwelen ter waar de van 1*10.000 van zijn werkgever, jhr." B. gestolen te hebben. Alsmede een bedrag van f300 Bij zijn aanhou ding bleek, dit geld verbruikt te zijn De juwelen zijn weer terecht. Deze vertegenwoordigen evenwel een waar de die belangrijk minder is dan op gegeven was, u.1. 3 a 4000 gulden. Van H. had in Rotterdam twee kost bare ringen verkocht aan de 39-ja- vige caféhouder J. van der V. op de Aelbrechtskade. Deze is wegens he ling aangehouden. Bij de juwelier W. A. werden een gouden ring en een kastbare. dasspeld in beslag geno men. VRIJLATING PRIJZEN VOOR SIGARETTEN Blijkens een beschikking in «Je Staats courant van gisteren zijn «Ie prijzen van sigaretten met ingang va» van daag vrijgelaten. Aan het eind van deze week zullen naar verwacht wordt «le pruimen-,- pe ren- en appelbomen op Zuid-Beve- laiul in volle bloei staan. Zaterdagavond is te Surabaja vermoord de beer Kujjer, medefirmant van de boerderij ..Feddema". De heer Kuijer was bezig met bet tellen van geld in het kantoor van de boerderij, toon hij buiten een schot hoor den. Hij liep naar de buitendeur en nog voor hij die bereikte werd hij door twee schoten dodelijk getroffen. Een schot trof hem in de horst en de andere in het hoofd. Het onderzoek wees later uit dat de moordenaars stonden -naast de' openstaande buitendeur waar zij Kuijer opwachtten. hem te hebben uitgelaten,, bezig wa ren» «le deur te sluiten, hoorden zij van Jeveren met iemand spreken Even later hoorden zij een schot. De Indonesiër had. wijzende op bet huls van Jeveren gevraagd: „Wat heb je in dat huis gedaan?" Van Jeveren antwoordde, hoe vreemd hij de vraag ook vond: ,,Ik ben daar op bezoek geweest". Hierop haalde de onbe kende een wapen te voorschijn <*n schoot. Van Jeveren werd ernstig ge wond bij zijn kennissen binnengedra gen en nadat aanvankelijk was ge tracht medische hulp te krijgen is hij later met hulp van eeu politiepa- troulle naai* hét ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet, zorgwekkend. Ook op straat is het niet veilig Vijf andere rampokkers drongen daarop de woonkamer binnen waar mevrouw en enkele op bezoek zijnde "kinderen zich bevonden. Dé rovers eisteiu het aanwezige geld op en trachtten intussen nog een 14-jarige jongen met oen bajonet te steken. De jongen wist de aanval te ontwij ken maar liep nog een schram op aan bet hoofd. De rampokkers verdwe nen niet vier rijwielen. Enkele maanden geleden is de boer derij ook overvallen. Kort daarop orit ving de heer Kuijer een dreigbrief waarin niet moord werd gedreigd. Drie uur later werd de heer van Jeveren in de Markusstraat te Soe rabaja door een oubekende Indone siër neergeschoten. De heer van Je veren was op bezoek geweest bij keu nissen en terwijl dez«; kennissen, na fBgtsn nF aznnnEBchijn Minder bewolking dan gis'.er en bijna overal droog weer. Weinig wind. Na een iets koudere nacht en ochtend. Overdag dezelfde of ie'cs hogere tenipe faturen dan gister. Prinses Elizabelh verwacht 2e baby Prinses Elizabeib van Engeland ver wacht haar tweede baby. In een officiële bekendmaking van Buckingham Palace werd gezegd: ..Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Eltzabeth, hertogin van Edinburgn, zal niet meer aan bet openbare le ven deelnemen." Dit is de gebruikelijke manier om ee i geboorte in de Koninklijke fami lie aan te kondigen. De baby wordt in de zomer verwacht Prinses Elizabeth vertoeft thans op Malta bij haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die sedert 19-19 dienst doot bij de Marine in de Middelland se Zee, nesië verplicht op le komen voor volledig tot zijn recht komen van 't zelfbeschikkingsrecht door stappen, hetzij bij de Unci hetzij bij een an der orgaan van de Ver. Naties. ONVOORZICHTIGHEID MET DB DOOD BEKOCHT Maandagavond is de 69-jarige G. A. van O., die op de Laan van Meerder- voort fietste, met een tram in bot sing gekomen. Volgens de politie is dit ongeluk aan onvoorzichtigheid van de wielrijder te wijten. G. A, y. O. werd ernstig gewond. Enige uren la ter stierf hij in het ziekenhuis West einde. Bradley waarschuwt Generaal Omar Bradley heeft in een radio-interview verklaard, dat bet pas werkelijk gevaarlijk kan wor Jen als Rusland er in slaagt in mili taire kracht gelijk te komen met de Ver. Staten en de landen van het At lantisch pact. De westelijke mogend ieden zouden „zeer kwetsbaar" zijn in de komende paar Jaar, wanneer zij t met de opbouw van de verdedi ging bezig zijn Een vijand zon slechts durven aan vallen, als de westelijke democra tieën onvoorbereid, zwak en niet op bun hoede waren. De 'generaal zei niet te kunnen ga randeren, dat een bliksemaanvai op de Ver. Staten, bedoeld om in een slag veel schade toe te brengen, kon worden voorkomen. Hij geloofde wel dat een vijand, gezien de strijdvaar digheid van de V.S. ter zee, te land en in de lucht, lang zou nadenken al vorens tot zo'n aanval over te gaan. Paul Hollman zept: Paul Ifoffmande administrateur van bet. plan-Marshall, heeft in een rede te Chicago verklaard, «lat de strijd ter verovering van de wereld door Rusland wordt gevoerd pp het. economische en het propaganda- front. Het werd steeds duidelijker, dat Rusland de vrije landen wilde o- vernemen zonder eeu werkelijke oorlog. „Wij bevinden ons midden In de meest titanische strijd die de we-reM ooit gekend heeft" aldus Hotf man. Het lot van de vrije mensen hing t>i van de nederlaag van Rnsland In deze konde oorlog. De westerse beschaving stond op liet spel. Communisten leden verlies in Italië In elk land was een kern geoefen de communisten, die voor niets stond om op het economische en het propagandafront haar doel te berei ken. Het was baar bedoeling de pro ductie te verlammen, ermoedo^-te scheppen en wantrouwen in de rege ring, omdat onder deze omstandighe den het communisme het best gedij de". Op liet propagandafonds zijn 'le communisten vijftig maal zo sterk als wij. Alleen in Frankrijk besteden de communisten ongeveer 15 mil- lioen dollar per jaar voor propaganda Het Amerikaanse antwoord op de Russische methoden in de koude oorlog moest op het economische front het verschaffen van voedsel zijn en van werktuigen. Op het pro pagandafront wordt de leugen met de waarheid bestreden, opdat §lke Eu ropeaan weto, dat herstel en vrijheid onschendbaar zijn. Hof f man koos Italië als voorbeeld van de koude oorlog op twee fronten Dit land had na Rusland de grootste communistische partij. Door het plan marshall was de export van Italië in 1949 zeven pCt groter dan in 1948 Voor het eerst sinds tien jaar ver heugde Italië zich in economische sta Mütelt. Het leden tal van de com- .rnunistische partij was de afgelopen twee jaar met 20 pCt gedaald eu de communisten hadden de alleenheer schappij in de vakbeweging verloren OQEUW GEVAL VAN POKKEN IN ENGELAND. Het ruim elf duizend ton metende Britse passagierschip Cilicia is nit Bombay in de haven van Liverpool aangekomen. Een vijfjarige Britse jongen waarvan men vermoedt dat bij aan pokken lijdt, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn de communisten op Hainan? Volgens onbevestigde berichten van communistische zijde zouden twee Chinese communistische legers op twee punten aan de westkust van Hainan zijn geland, Deze troepen zon den door de eerste verdedigingslinie der nationalisten zijn heengebroken. In eerder ontvangen berichten van Chinese nationalistische zijde word» medegedeeld dat een poging der com muuistische troepen, om in Noord Hainan te landen, werd afgeslagen. De Chinese communisten hebben het eiland Lintin in de mond van d? Parelrivier veroverd, op nog geen 3 km. afstand van de territoriale wa teren van Hongkong gelegen. Lintin was een belangrijke bases voor de na tionalistische blokkade van de rivier die naar Hangkong stroomt. Tweejarig jongetje vergiftigd? Onlangs is in Geldermalsen een twee jarig jongetje ziek geworden en even nadat hij naar liet ziekenhuis was o- vergebracht. overleden. De omstan digheden waaronder bet jongetje o- verlee»! zijn voor de politie aanleiding geweest om de grootmoeder waar liet in hnis was, te arresteren. Het lijkje dat al begraven was, zal nu door de politiedeskundigen, «le heer v Ledden Hnlsebox, worden onderzoekt De zaak schijnt zich als volgt le hebbeu toegedragen: De vrouw, die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uti Geldermalsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opgevat om haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst vergiftigd In plaats van de man at het 2-jarig jongetje deze op. Kort hierop schijnt het jongetje ziek te zijn geworden. Al gauw na zijn aankomst in het ziekenhuis overleed het. Uitlatingen tijdens een heftige ruzie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te ar resteren. De toedracht kon door de politie niet bevestigd worden. Man wilde vliegtuig doen verongelukken Een 31-jarige laborant wilde Maan dag een koffer met een tijdbom aan *en vliegtuig van «le United Airliae3 meegeven om uit zijn financiële moei 'ijkheden te geraken. Hij liad verze keringen lot een bedrag van 25.009 "ar rm hef levp" van zijn vrouw, zijn dochtertje van 6 en zijn zoon tje van 5 jaar, die zich onder de pas sagiers bevonden. Op het laatste o- genblik waarschuwde hij echter etn ladingbediende. „Laat het vliegtuig niet vertrekken riep John. Henry* Gaut. „Ik heb er een koffcr vol ben zine in gezet. Grant, die gearresteerd wérd, w telde aan de politie dat hij veel sehul den had en dat bij geen andere ma nier wist om daar een einde aan 3 maken. Door miildel van een uur werk. zóu de /.brandbom 50 minuten na het ver trek zijn ontploft. Alle passagiers waren al aan boord toen de laatste bagage, die van Grant, zou worden in geladen. Op dat ogenblik kon Grant het niet meer uithouden en waar schuwde hij de mannen, die met bet inladen van de bagage bezig waren. De passagiers moesten het vliegtuig verlaten en zijn later met een ander toestel vervoerd naar de plaats van bestemming. Sa-* Diego. Alleen mevr. Grant en haar beide kinderen bleven te Los Angeles. Nagersla mmen betuigen Seretse Khama ontroerend trouw Seretse Khauia, die thans ?n be zoek brengt aan zijn blanke echtgeno te, werd, tezamen met zijn vrouw, door honderden dansende en schreen wendo manlijke en vronwlljke Ba- wangwato's toegejuicht. De opgewon den menigte had zich in de tnin van Seretse Khama's woning, die in de buitenwijken en «1e hoofdplaats Se- rowe Is gelegen, verzameld. Ook le den v«u andere, onder Brits oppergc zag staande negerstammen, hadden zich naar Seretse KhamaN woning begeven, waarvoor zij soms grote af standen moesten afleggen. Khama sprak zijn bezoSfcers 'oè. Hij! verklaarde ,,Ik ben uit mijn land verdreven, doch deze demougtratio weerlegt de bewering van de Brits«» regering, dat de Bamaiigwato's mij niet meer als hun stamhoofd willen erkennen. Ik weet nog niet, wanneer ik in Beetsjeoanaland zal kunnen blijven. Ik ben voor 5 jaar verban nen, omdat er, volgens de Britse re gering, wanordelijkheden zouden ko men, indien ik mijn functie van stam hoofd zou uitoefenen. U bewijst, hoe onjuist deze bewering is". Toen Sedetso Khama was uitgespvo ken verwijderden de mannen zich rus tig, doch de meeste vrouwen bleven. De oudste woordvoerster, een 75- jarige vrouw, zeïde: „De vrouweu der Bamagwato's willen rechtstreeks met de. koning in Engeland spreken" Khama's vrouw stond zwijgend bij de deur, terwijl de vrouwen spraken Zij barstte echter in tranen uit, toén een harer verklaarde: „Zij is onze koniugin en wij zullen samen met haar sterven". De deputatie der vrouwen vertrok weer-met de woorden: „Seretse moet ons niet opnieuw verlaten". Dit js een van «levzeer zeldzame ge legenheden, dat vrouwen hebben deel genomen aan bijeenkomsten van een negerstam. Thaking Noe, min.-pres. van Bir ma, vertrekt 6 Mei naar Londen om een gedenlidienst voor in de oorlog gesneuvelde Birmezen bij te wonen. Mevrouw Churchill is Maandaga vond te Verona aangekomen voor 'n vacantiereis door Italië. De Nooi*dwestduit8e vereniging van krantenuitgevers heeft Maandag aangedrongen op onmiddellijke be perking van de omvang der Duitse dagbladen wegens de critieke papier situatie. In Duitsland bestaat geen rantsoenering van krantenpapier. Iemand is er in geslaagd !u tel machine te stelen uit het hoofdbu reau van politie te Rome. In het Italiaanse stadje San Fe- lice Sul Panaro bij Modena zijn JJ. Maandagavoml twee politiemannen gewond i« een botsing met 2000 de monstranten, die optrokken naar bet plaatselijk kantoor van de niet-com- munistische vakbeweging. Onder de 13 arrestanten was de secretaris van de plaatselijk afdeling der commu nistische partij. Gunnar Mirdal, secretaris van de VN, zal officieel enige Europese hoofd steden bezoeken. Na een bezoek aan onder meer Frankrijk en de lauden van de Benelux zal hij midden Mei naar Moskou vertrekken. Bij de gemelde brand aan boord van de Britse tankboot „Lingula op het eiland Poelau Boekoiu bij Sin gapore zijn drie blanke matrozen in do vlammen omgekomen. In Saint Denis (Parijs) zijn een autobus en een zware vrachtwagen met elkaar in botsing gekomeu waar door twee personen gedood en 20 ern Wig gewond werden. Umiastowski, de eerste secretari- van do Poolse delegatie te Helsinki, heeft zijn functie neergelegd cn hit Finland naar Argentinië vertrok ken. Volgens het voornaamste Finse sociaaldemocratische blad is Umias towski in verzet gekomen tegen de „terreur in de boezem van de lega tie". De politie fc Hamburg en Berlijn zal binnenkort de beschikking krijgen over auto's, van waaruit naar alle richtingen eeu krachtige waterstraal kan worden gespoten, om opgewonden betogers te kalmeren. Volgens DPA worden de Sowjet- Russische bezettingstroepen met in gang van 1 April j.1. voor 75 p€t in Oostduitse marken en nog slechts voor 25 pCt in roebels uitbetaald, het geen een gevolg zon zijn van de ge stegen koopkracht van de Oostduitse mark. Bevestiging van dit bericht uit andere bron kon niet worden verkre gen. Uit Maraèille wordt gemeld dat het int. vakverbond van zeelieden en bootwerkers geprotesteerd heeft te gen de veroordeling van de Ameri kaanse leider van bootwerkers Harry Bridgea tot 5 jaar en van twee an dere Amerikaanse vakbondsleiders tot twee jaar gevangenisstraf. De veroordeling geschiedde op grond van meineed en samenzwering tegen de staat. In Japan zijn 160«» krijgsgevange nen uit de Sowjet Unie, onder wie enige generaals en- een admiraal, te ruggekeerd .Er zullen nog 1300 kvijga ■gevangenen gehaald worden. Volgens de Japanners worden ibans nog 360. Kleine woningen DE MINISTER van Wederopbouw heeft voor de radio een redevoe ring gehouden, waarin hij het pro bleem van de woningnood en de mo gelijkheden om tot een opheffing er van te komen, besprak. Men kan over de politiek van de heer In t Veld denken hoe men wil, men kan meer of minder grote waardering voor hebben, men kan niet ontk<*n- dat er op het departement wordt aan gepakt en dat de Minister grote moei te doet om ons van dit nijpend pro bleem te verlossen. Dat bij daarbij gehandicapt wordt door exorbitante bouwprijzen, materiaalgebrek en een tekort aan vakarbeiders is niet zijn schuld. Evenmin dat de prijs van velt woningen van die aard is, dat dc huur een te zware belasting vormt van het budget. Wat de Minister blijkens de gehou den radioredevoering echter wil, ver wondert ons. Hij wil kleine woningen bouwen. Het is niet moeilijk de re den te noemen waarom de Minister kleine woningen wil bouwen. Men heeft spoediger een groot aantal en de huurprijs kan lager worden steld. Dat zijn twee belangrijke fac toren. En toch zijn er, bezwaren tegen het plan van de Minister. We moeten ons in deze niet blind staren op -de mogelijkheden <Jie de Minister in i vooruitzicht stelde: In het jaar 1952 vijf en vijftig duizend woningen be schikbaar. We willen niet ontkennen, dat dat belangrijk is. Maar we stellen Ons toch de vraag, welke woningen? On langs kwam ons een plan onder ogen waarbij de woningen zo klein wer den, dat men er om moest glimlachen En daar zit men tal van jaren mee opgescheept. De Minister stelt zich op het stand punt, dat bijna de helft van ons land bestaat uit gezinnen van twee of drie personen cn zegt hij. voor die gezin nen zjjn die kleine woningen vol-, doende. Voor een deel is dat zo. Maar we zullen er ook rekening mee moe ten houden, dat een deel von die nu nog kleine gezinnen groeit. En het andere deel. Het deel. dat niet meer groeit, maar dat kleiner wordt. Ho» staat het daar mee? We hebben ons enkele maanden ge leden bezig gehouden met het publi ceren van gegevens over de volks- en woningtelling en we hebben daar bij min of meer ontstellende dingen ontdekt. In schier elke gemeente is het aantal woningen, waar een of hoogstens twee personen m wonen, ortstellend groot. In sommige gemeen ten troffen we tientallen van deze woningen aan. En nu wil de Minister nog weer een groot aantal woningen bouwen, waarin kleine gezinnen een onderdak zullen kunnen vinden Naar enze bescheiden mening moet er een andere oplossing worden gezocht. In plaats van de tienduizenden kleine woningen zouden we tientallen voor treffelijk ingerichte verblijven willen stichten, waar - kleine gezinnen i» zouden kunnen worden onderge bracht en waar-door tal van huizen dan door grotere gezinnen kunnen worden bewoond. We geven toe, dat de woningnood er niet in sneller tempo door zal wor den opgeheven dan door het bouwen van kleine woningen. Maar we zou den er door ontkomen aan de toestand dat ons land binnen kort zit opge scheept met een groot aantal wa ho gen, 'waar niemand graag in zal wo nen, indien de nood ook maar «nig.-- zins luwt. En ook dat is een fa eter, waarmee we rekening zullen mo *t. n houden. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1