JStmaafileï' N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Russen beschuldigd van neerschieten van Amerikaanse „Privateer'' Steeds meer federale troepen landen op Celebes Zoon van Oost-Duits minister naar West Berlijn gevlucht' de Telex tikt... Boze geesten 5e JAARGANG NUMMEF DONDERDAG 20 APRIL 1951 Uitgave Stichting JJe Vrije Atornaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand t 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur. J. v. Zoonen I Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Scherp protest in Moskou Verslechtering internationale toestand onvermijdelijk De V.S. IieMieu de Sowjet-Unie er van beschuldigd liet vermiste toestel van de Amerikaanse muriuc boven opeu zee te hebben neergeschoten. Het Amerikaanse antwoord op de Sowjetrnssisebe beschnldfgingen, dat Amerikaanse bommenwerper op 8 April Sowjetrnssisebe gevechtsvliegtul gen boven Letland bad beschoten, is iristeren te Moskon overhandigd. In de Amerikaanse nota wordt geëist, dat de Sowjeï-Unle een snel en diepgaand onderzoek zal instellen. De V.S. eisen verder, dat er strikte instructies aan de Sówjet-luehtmacht zullen worden gegeven, dat er geen herhaling „onder welk voorwendsel ook'' van dergelijke incidenten zal zijn. Verder wordt gezegd, dat de vermiste „Pricateer" het enige Ameri kaanse vliegtuig was, dat op 8 April, toen het beweerde incident boven Letland gebeurde, in het gebied van de Oostzee in de lucht was. Gezegd wordt, dat er sindsdiens geen spoor van de bemanning van tien koppen van de „Privateer" is gevonden. Snel en diepgaand onderzoek gëeist In de in krachtige bewoordingen gesteld© Amerikaanse nota, waarin het Sowjet-protest wordt* verworpen wordt gezegd, dat het door de Ame rikaanse regering ingestelde onder zoek haar er van overtuigd had, dat het Marinevliegtuig zich strikt aan de instructies, niet over buitenlands grondgebied te vliegen, had gehouden Het toestel vloog niet boven Sowjet Russisch of door de Sowjet-Uuie be zet grondgebied of aangrenzende ter ritoriale wateren, aldus wordt ver klaard. „De conclusie moet worden getrok ken, dat Sowjelrussische militaii'e vliegtuigen boven opeu zee op een ongewapeud Amerikaanse vliegtuig schoten, tengevolge waarvan het A- merikaanse vliegtuig werd vermist. „De Amerikaanse ambassadenr heeft instructie gekregen op de meest ernstige wijze tegen deze schending van het internationale reelit, en van de meest elementaire regels van vre delievend gedrag tussen de naties te protesteren." „De Amerikaanse regering eist, dat de Sowjet-regering een snel en diepgaand onderzoek, naar deze zaak Instelt,' opdat de feiten, die hierbo ven uiteen zijn gezet, op «foor haar bevredigende wijze kunnen worden bevestigd", aldus de nota. De nota vervolgt: „De Amerikaan se regering eist verder, dat de strikt ste en nadrukkelijkste instructies zul len worden gegeven aan de Sowjet- Russische luchtmacht, dat er geen herhaling, onder welk voorwendsel ook. zal zijn van incidenten van deze soort, welke e'* op berekend zijn de moeilijkheid, om vreedzame en cor recte internationale betrekkingen te onderhouden, te vergroten. „De Amerikaanse regering ver wacht met vertrouwen, dat, wan neer haar onderzoek is geëindigd, de Sowjetrussiach° regering haar spijt over het. onwettige en provocatieve gedrag van haar vliegers zal betui gen, er zorg voor zal dragen, dat degenen, die voor deze daad verant woordelijk zijn, spoedig cn streng tullen vfrorden gestraft, en in over eenstemming met de gevestigde ge woonte tussen vredelievende naties, passende schadevergoeding voor de niet-uitgelokte vernietiging van A- merikaanse levens en bezittingen z.'l betalen". Volgens Keuters correspondent <e Washington verwacht men, dat een ernstige cu voortdurende verslechte ring van de Amerikaans-Sowjefrnssi- sehc betrekkingen onvermijdelijk zal zijn na de Amerikaanse nota aan de Inbrekerspech Dat inbraken geen baantje voor luie mensen is, bewezen twee New Yorkse inbrekers, die om bij een sa- te te komen een kelderdeur forceer den, een ijzeren binnendeur en twee ramen een een snoepwinkel openwrou gen, een luchtkoker inklommen, op nieuw een deur forceerden en een 125 kg zware safe door de deur, het raam, de luchtkoker, een tweede raam en nog twee deuren sleepten. Zij bevonden echter, dar. de safe enkele waardeloze papieren bevatten en postzegels ter waarde van 4 dol lars. Daarenboven was de safe niet eens gesloten. reijssn af xannaschijn Droog weer mev weinig bewolking. Overdag iets hogere temperaturen dan flistcr en matige to'; zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Sowjet-Unie. Men verwacht verder, dat de Sowjet-Unic de Amerikaanse lezing van het incident en de Ameri kaanse eisen vierkant zal verwerpen. Hoewel de Amerikaanse nota., al dus de correspondenlIn krachtiger termen is vervat dan men algemeen voorspelde en eisen en voorwaarden bevat, waaraan de VS zich wel schij nen te zuHen moeten houden, gaat de nota niet zover als aan Joego-Slavlë in Augustus 1946, nadat een ongewa pend Amerikaans vliegtuig door Joe goslavische jagers was neergehaald naar het heet boven Joegoslavische gebied. Bij die gelegenheid eisten de VS niet alleen genoegdoening maar dreigden zij tevens de zaak voor 'le veiligheidsraad te brengen indien, dit niet „binnen 48 uur" zou geschieden. De thans aan (le Sowjet-Unie over gemaakte nota draagt niet het-ka rak t.er van een ultimatum, maar laat zorgvuldig de weg open voor de V.S. om te eniger tijd een verontschuldi ging, schadeloosstelling en bestraf fing van de schuldigen te eisen, al dus Reuters rrespondent. te Was hington. Waarnemers te Washington weten uitgaande van de Amerikaanse ver sie van het incident ,nlet hoe zij moe ten verklaren, waarom Sowjetrussi- sche jagers naar de Baltische zee vlogen om het Amerikaanse .vliegtuig neer te schieten. Een veronderstelling is, il-at het vliegtuig een hoogst geheime electro- nische uitrusting vervoerde, die de Russische militaire autoriteiten in handen wilden hebben. De Russische jagers zouden, volgens deze theorie het Amerikaanse toestel hoven de O. zee hebben onderschept en liet bevo len hebben op gebied onder controle van de Russen te lauden. Toen de Amerikanen dit weigerden, zouden de Russische jagers het toestel heb ben neergeschoten, teneinde de ge tuigen van de onderschepping te li quideren, aldus deze veronderstelling Nederlanders ontwapenden KNIL-troepen Tweeduizend man federale (roepen zijn gisteren bij Djeneponto, (cn zul den van Makassar geland. Het indonesische ministerie van de fensie heeft er bjj de bevelhebber van de strijdkrachten der RIS in Oost- Inrlonesië de nadruk op gelegd, de onder zijn leiding staande troepen bevel te geven bij de landing niet te schieten, tenzij op hen geschoten wordt. Maandagavond heeft een groep van 50 tot 60 man een aanval gedaan op de wacht van de electrische centrale te Sunguminassa. De groep maakte gebruik van stengnns en andere au tomatische wapens. Nadat de politi'e die de centrale bewaakte, verster kingen uit Makassar had gekregen, werden de aanvallers teruggeslagen, waarna zij zich ir de kampongs ver spreidden, aldus werd van de zijde var. de politie medegedeeld. De po litie leed geen verliezen. Ageüce France Presse bericht uit Djakarta, (lat de meeste rebellen Ma kassar hehb°n verlaten om zich in de buurt te verschansen. Zij hebben zich teruggetrokken in de in 1942 voor de Japanse inval door do Nederlan ders aangelegde versterkingen ten Kloosters oevo'derd in Ts:echo S'owakiie Radio Praag heeft een' regering*, verklaring omgeroepen, volgens wel ke leden van Tslechoslowaakse kafho lieke kloosterorden in een aantal klooster* ziiPen worden verzameld, ..waar zij zich uitsluitend tof hun godsdienstige taak znllen beperken' De kloosters, die zullen worden ge evacueerd. aldus de verklaring, zul len worden gebruikt voor de onder regeringstoezicht staande katholieke liefdadigheidsorganisatje Charita, of woeden verbouwd tot sanatoria of flats. de verklaring wordt niet vermeld 'oeveel kloosters of kloosterlingen bij deze maatregel bétrokken zijn. Gisteren is b'; een schoenmaker io Reeuwijk die uit liefhebberij eirg pluimvee houdt, een kniken geboren met vier potcu, vier vlerken en twee staarten. Het diertje maakt een ge- zoudo indruk. oGedurende de eerste weken van het heilig jaar zijn te Rome een half millioen bedevaart gangers gearriveerd oHet aan tal werklozen in West Duitsland be draagt rond twee millioen oVol gens radio Moskou zijn bij Rusland meer dan duizend nieuwe modellen kledingstukken voor dames, heren en kinderen ontworpen voor bet nieu we lente- en zomerseizoen. oln de nacht van 29 op 30 April wordt door de RAF een luclitvaartverdedi- giugsoefening gehouden, waaraan 'n groot aantal bombardementsvliegtui gen zal deelnemer. De vliegtuigen zul len ook over ons land vliegen zonder licht. Men make zich dus niet node loos ongerust oLazarus Golvl- schmidt is iu Londen tengevolge van een hartaanval overleden. Lazarus heeft destijds de Babylonische bijbel in het Duits vertaald. Men meende K het oosten van Makassar. Volgens het In donesische persbureau Antara werd ten zuidoosten van Makassar hevig geschoten. Een hoge woordvoerder van Nederlandse leger heeft te Djakar ta meegedeeld, dat alle KNIL-troe pen op Znid-Celebe» door de Neder landse officieren zijn ontwapend en opdracht hebben gekregen in de ka zernes te blijven, die door politie van de staat Oost-Indonesië worden be waakt. Gevreesd werd, aldus de woordvoerder, dat de troepen zich zouden scharen aan de zijde van de opstandelingen te Makassar. Cripps houdt vast aan soberheid De Britse regering heeft gisteren haar bestaan op het spel ge/et door een begroting in te dienen, die het land voor een nieuw jaar van sober- hdd stelt. Ondanks de moeilijke po sitie van de regering wegens de ge ringe meerderheid, die zij in het La gerhuis heeft, weigerde de minister van financiën ,sir Stafford Cripps le buigen voor de dringende eisen van circa 5 millioen georganiseerde ar beiders voor 'belangrijke verlagingen In de kosten van levensonderhond mi toonde hij zieh ook niet geneigd de middenstand het Hof te-maken door de belastingen te verlagen. Verwerping van een der begroting* voorstellen door het Lagerhuis zon nieuwe algemene verkiezingen bete kenen. Den Haag is „pijnlijk verbaasd" Naar een woordvoerder van het mi nisterie van unfezakon en overzeese rijksdelen mededeelde, Is de Neder landse regering pijnlijk verbaasd o- ver een nftlating. die volgens een persbericht uit Djakarta wordt toe geschreven aan het, ministerie van voorlichting aldaar. Blijkens dit bericht zou dit minis terie hebben medegedeeld, dat voor dé tweede maal het Nederlandse mi litaire commando zijn verplichtingen niet nakomt en dat het vertrouwen der Indonesiërs in de oprechtheid va de Nederlanders en hun werke lijke bedoelingen tot samenwerking door de Iaatste^geheurtenissen niet is versterkt. De Nederlandse regering verzocht de hoge commissaris in Indonesië terzake opheldering aan de regering van de RIS te vragen. Maatreaelen overwogen Amsterdamse huisvrouw betaalt aardappelen veel te duur Ben door de regering ingesteld on derzoek heeft, naar het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening ons mededeelt, aange toond, dat de handel voor kosten van vervoer en opslag van consumptie aardappelen en- tevens voor de winst marge, naar het oordeel van de re gering. veelal een hoger bedrag ba- rekent dan redelijk is. Zelfs is in ver schillende gevallen geconstateerd, dat het verschil tussen telersprijs en oon sumptieprijs ongeveer f0.04 per kg bedraagt. Hel bleek, dat in Amsterdam on geveer 80 pCt van de aardappelen door de huisvrouw in de winkel ge kocht wordt voor 18 ct. per kg, tqr- wyl deze aardappelen op grond van' kwaliteit cn soort voor 10 a 11 et. per kg van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telersprijzen reeds ge ruime lijd een daling vertonen, had vywacht kunnen worden, dat ook do consumptieprijzen naar omlaag zou den gaan. Dit Is echter niet geschied, lm vele gevallen is er zelfs een stij ging merkbaar. Bovendien is gebleken, dat vele kleinhandelaren misbruik maken van het vertrouwen, dat de huisvrouwen in hen stellen, door bijvoorbeeld de Zeeuwse blauwe en bonte, blauwpo ten en dergelijke onjuiste kwaliteits aanduidingen, te vermelden, ondanks het feit, dat deze soorten in het ge- ,,Niemand is veilio" Ralpii Kastner, de zoon van de Oost- Duitse plaatsvervangende niin.-pres. prof. nermann Kastner, is met zijn vronw en hinderen uit de Sowjot-zone naar West-Herlijn gevlucht. „Het is zeer moeilijk in de ooste lijke zone te leven, indien men geen lid van (le socialistische eenheids partij is", aldus deelde Kastner jr. aan het officiële Amerikaanse blad „Nene Zeitung" mede. ..De wil van de bevolking heeft, geen invloed meer en niemand is veilig voor arrestatie". Na zijn vlucht had Kastner een te lefoongesprek met zijn vader, waar van de volledige inhoud volgens Nenne Zeitung" als volgt luidde: „Hallo vader, ik ben in het westen met Inge en de kinderen. Waarom komt u ook niet bij ons? Of wilt u voortgaan met het dragen van de verantwoordelijkheid voor hetgeen in de oostelijke zone gebeurt?" „Ik kan er beter over oordelen, wat er gebeurt", antwoordde zijn va der. „Ik kan hierover niet door de: telefoon spreken. Ik wens je al het beste, dat is alles, wat ik kan doen" Doodvonnissen in Praag Volgens persberichten werden Dins dag twee personen te Praag wegens spionnage ter dood veroordeeld in 'n proces voor het staatsgerechtshof. Een derde beklaagde werd veroor deeld tot levenslange dwangarbeid. Tegen de vierde beklaagde, een lid vai. de Tsjechoslowaakse veiligheids politie, en tegen een vrouw luidde het vonnis in beide gevallen: 25 jaar dwangarbeid. Drie andere leden van de Tsjechoslowaakse politie bevon den zich onder de beklaagden, die vonnissen tegen zich hoordeu uitspre ken van 10 tot 20 jaar dwangarbeid Zes Europese havens zullen dit jaar bezocht worden door leerlingen van de eerste e.i derde klasse van de Amerikaanse kustwacht academie op hun jaarlijkse oefentocht. Ze zullen ongeveer 14.4000 km ai-, leggen en o.a. Amsterdam aandoen, waarna ze op 12 Augustus naar de Verenigde Staten terugkeren. (lat het niet mogelijk was, dit werk in een mensenleven te volbrengen, maar Goldschmidt deed het in 40 jaar Dat was ook een record oOm na te gaan of het mogelijk is voor de radio te goochelen^ zal Dinsdagavond 25 April in de Avrostudio voor de mi crofoon optreden de wereldkampioen goochelen Niverco. oTengevol- van de veldslagen in de tweede we- veldóorlog is het Duitse Reichswald bijna geheel ontbost. Een belangrijk deel is thans bezet door naar land hongerende boeren o— Binnen twee jaar zal men in staat zijn bij mensen met zieke hartkleppen deze te ver vangen door hartkleppen van plas tic. Althans in Amerika. Reeds lopen verschillende honden rond de Ameii- ka met kunstmatige hartkleppen. De kleppen worden in het. hart aange bracht door een betrekkelijk onge vaarlijke operatie oIn Rotter dam is een „fabriek op wielen inge- scheeot met bestemming Amerika Het is een Nederlandse uitvinding. De fabriek maakt vaten en bedrijf, alsmede woningen zijn onderge bracht in truck en trailers. Zodra 'n bedrijf behoefte heeft aan vaten, kan (le „fabriek op wielen" besteld wor den. Dinsdagmorgen is een bomaanslag gepleegd op de Amerikaanse legatie te Dainascus. Een Amerikaanse em ployé werd gewond. Men is er uog niet in geslaagd de persoon te vin den, die de bom heeft geworpen. Van de zijde van het VPRO-bestuur vernamen wij, dat dézer dagen door deze omroepvereniging besloten il om in de herfst van dit jaar een aan vang- te maken met schoolradio. De Tsjechoslowaakse regering heeft om opheffing van de Ame'1- kaanse voorichtingsdieust (Usis) le Praag en Bratislava verzocht en om vertrek uit het land van Joseph Ko- ïarek, de Amerikaanse peraattaehe tc Praag. heel niet op de markt komen. Mede met het oog op dit verschijnsel acht regering het volkomen gerecht vaardigd zonodig krachtige maatre gelen te nemen om aan deze toe stand een einde te maken. De minister van landbouw, visse rij en Toedselvoorziening heeft dan ook besloten tot de oprichting van verkoopplaatsen van aardappelen van de overheid over te gaan, indien de prijzen, die door de consnmenten moe ten worden betaald, niet op korte ter mijn belangrijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappeltekort te vre zen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een overschot sprake is en dat daarom dc export van aardap pelen weer zou moeten worden toege staan. Zolang de prijzen voor de consu menten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald en niet met zeker heb;' een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen spra ke kunnen zijn. Aardappelmeel blijft in het brood Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Welter (KVP) in verband met het verwerken van aardappel meel in de broodraela'nge, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening het volgende ge antwoord: Het is juist, dat nog steeds in Hg broodbloem 5 pCt aardappelmeel ver werkt wordt. De minister Is niet bereid de ver plichting tot. de bijmenging binnen afzienbare tijd op te heffen. Vooropgesteld, zij, dat aardappel meel geenszins als een voedingsmid del waardeloze stof dient to worden beschouwd en dat door een bijmen ging van 5 a 10 pCt van dit meel *n broodbloem de kwaliteit daarvan niet in betekenende mate wordt beïnvloed Het tekort aan buitenlandse beta lingsmiddelen en in het bijzonder aan dollars, noodzaakt nog immer tot het aangrijpen van alle mogelijkheden tot besparing op onze aankopen in het buitenland. Een bijmenging van 5 pCt aardappelmeel in de broodbloem leidt, bij een verbruik van 625.000 ton broodbloem, tot een besparing van 2.200.000 dollar per jaar op de aan koop van tarwe. Voorts is het noodzakelijk deze be stemming aan een deel der aardap- pelmeelprodnctie te geven., teneinde te voorkomen, dat grote overschot ten aan aardappelmeel zouden ont staan. welke tol. marktbeder! zouden lelden. Geen roulette Naar wij vernemen heeft dc rege ring' aan ondernemers te Schevenin- gen doen weten, dat zij in geen enkel opzicht overweegt te geraken tot *n wetsontwerp, welke het toestaan van de roulette zou kunnen bevorderen. Ons is bekend, dat ook van andere zijde actie gevoerd is om het exploi teren van de roulette te Schevenln- gcu mogelijk te maken. Bij informa tie bleek ons. dat men daar van de regering nog geen antwoord ontvan gen heeft. Militaire vliegers naar de VS De 44 Nederlandse militaire letr- liugvliegers, 'die in Amerika zullen worden opgeleid vertrekken vermoe delijk op 23 Met per KLM vliegtuig naar hun plaat.- van bestemming. Zb zullen worden opgeleid op het vlieg veld „Randolph bij San Anïbno m Texas de modernste opleidingsbasis ter wereld. Het verblijf in Amerika zal 48 we- 1 ken (Turen. FR IS WEER iets nieuws in Ne derland. De Nederlandse bisschop pen hebben aan de Katholieken ver bodenNeen, laten we de toe dracht juist weergeven. Ze hebben ditmaal geen verbod uitgevaardigd. Maar wel ontraden ze de Katholieke gelovigen om steun te verlenen aan personeelsverenigingen. Wie een beet je op de hoogte is van de gang van zaken in de Katholieke wereld, weet, dat het vrijwel op een verbod neer- bomt. Slechts weinigen zullen de moed hebben om te zeggen: Dit gaal me te ver. Ik wens me de vrijheid voor te behouden een ander stand punt in te nemen. En dus krijgen we er nog enkele schotjes bij. De muur tjes worden nog een beetje hoger opgetrokken. De onverdraagzaamheid begint zo langzamerhand een hoogte punt te naderen. In fabrieken waar het personeel voor de helft Katholiek en voor de andere helft niet Katholiek is. krij gen we nu binnenkort misschien twee personeelsverenigingen.' De ene ge wijd en de andere ongewijd. En dan houdt de Katholieke personeelsver eniging een fuif, waarop Kees Pruis of Tholen en Van Lier of wie ook optieedt en de volgende avond do rest van het personeel dezelfde fuif met dezelfde artisten. Of dat ver snippering van kracht en veifnil'ing van geld is, doet minder ter zake. Of de mogelijkheden van beid enigingen er kleiner door worden is niet van belang. De Katholieken zijn weer een avond bij andersdenkenden weg gehouden. Ze zijn een dag niet aan gevaren bloot gesteld geweest! De boze geesten van de verdeeld heid hebben wel heel erg bezit gé- nomen van ons volk. De idealen van de verzetsstrijd liggen in puin. Heb ben we zelfs nog na de bevrijding geen Nederlandse Volksbeweging ge had, waarvan sommige goedwillende idealisten in Katholieke kring zich heel wat voorstelden? Wat is er van terecht gekomen? De Nederlandse Volksbeweging is ter ziele en t heeft er alle schijn van, dat men er op uit is een zodanige sfeer X'an onverdraag zaamheid te scheppen In Nederland, dat er van samenwerking tussen Ka tholiek en niet Katholiek op geen en kel gebied meer sprake kan zijn. Nog maar een paar stapjes verder en men ontraadt Katholieken in fa brieken te gaan werken, waar an dersdenkenden aan de arbeid zijn. Nog een wehrigje meer Katholieke macht en we zullen het misschien in Nederland beleven, dat niet aan de Katholieken verboden wordt ot> der gelijke fabrieken te gaan werken, maar dat reeds od de deur staat: Al leen plaats voor Katholiek personeel. Al zouden andersdenkenden als ar beiders zelfs beter zijn. In Nederland wordt opzetteliik een stemming gekweekt, wordt de bodem bereid voor conflicten die hun oor sprong hebben in een verschil in Godsdienstige levensopvatting. Wat 't buitenland belachelijk vindt, geldt hier als iets normaals. Dat is jammer En het is dubbel jamirier, omdat het Katholieke deel van ons volk in over grote meerderheid deze scheroshinors politiek niet wil. maar nog de krocht mist om aan deze politiek die de Ho- ze geesten van de verdeeldheid elke keer maar weer naar voren schuift een halt toe te roepen. Moet het soms zo ver komen, dat in Nederland weer bordjes versehiinen. waarop staat, ditmaal niet Verboden voor Joden maar. verboden \Toor andersdenken den of Verboden voor Katholieken? Neemt de boze geest van de soms bezit va'n ons volk?

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1