De Verdwenen Drofessor KAPPIE Inlichtingenbureau in de V.S. viert honderd jarig bestaan We zijn er nog niet aan toe Amerikaanse studenten gaan op bezoek bij Europa Zorgt voor getuigen bij een huwelijk en voor geld als U verre reizen doet I* ren mooie xomerochtend in 1V47 vond men, bij het begin der werkzaamheden, op het Londense bureau van dc American Express Company een telegram. Het was afge zonden door een Amerikaanse cliënt, een zakenman uit New York, die me dedeelde te hebben vernomen, dat *ön dochter die morgen om 11 uur in bet huwelijk zou treden in St. Mar tin's Church te Londen. De verheug de (of wellicht bezorgde) vader wil de de zekerheid hebben, dat het hu welijk op wettige wijze zou worden voltrokken en eindigde zijn telegram inct het verzoek: „Wees zo goed en laat American Express getuigen bij huwelijk". Deze enigszins ongebruikelijke op dracht werd, zoals dit bij de Ameri can Express gebruikelijk is, op zuiver zakelijke wijze afgehandeld. Twee be dienden kregen order bij de plechtig heid aanwezig te zijn. Zij belden St. Martin's Church op doch vernamen, dat daar die morgen geen huwelijk zou worden ingezegend. Verre van zich hierdoor te laten afschrikken, zetten zij hun nasporingen voort. Suc cessievelijk stelden zij zich in ver binding met alle Londense kerken, zonder resultaat evenwel. Inmiddels was het kwart voor elf geworden, toen zij de deken van Westminster Abbey om inlichtingen vroegen. Ook deze wist niets van een huwe lijk, doch opperde de veronderstel ling, dat de telegraferende New York se vader wellicht St. Martin# regis- try (het bureau van de Burgerlijke Stand) in plaats van St.- Martin's Church had bedoeld. De beide gele- genh'eidsgetuigen wapenden zich met een bouquet rozen en snelden naar het bureau. Daar kwamen zij juist op tijd om de plechtigheid naar be horen bij te wonen en hun rozen aan te bieden. Geen half uur later droeg de kabel het bericht naar de vader, dat het huwelijk op weftige wijze was voltrokken. Kosten? Niets voor de vader al thans. Is de American Express Company dus een instelling, die zich belast met het verschaffen van huwelijks- getuigen of het inlichten van bezorg de papa's over de wéttigheid van het huwelijk hunner docthers' Geenszins Dit voorbeeld wil alleen maar illu streren. wat de cliënt van de Ameri can Express verlangt en op welke prompte wijze aan zijn wens wordt voldaan. Duizenden mensen, die aan hun Bank. hun Reisbureau, of welke belangen zij de „Amexco" nog meer laten behartigen, hun vertrouwen hebben geschonken, dóen in gevallen van moeilijkheden of nood een be roep op deze wereldorganisatie. Waar is mijn vrouw, mijn kind. mijn moeder? Zorg dat mijn dochtertje uit Milaan naar Washington komt. Zulke bood schappen hebben voor Ameco niets vreemds. Het wereldap*»araat wordt in werking gesteld, als regel met be bevredigend resultaat. Ziedaar wat de Amerikaan onder service verstaat. De cliënten verlangen het en dus ge schiedt het. HOE HET BEGON PI XPRESS betekent van oudsher snelheid. Honderd jaar geleden, juist na de grote Gold Rush in Californië voegden vijf bekende Amerikaanse expeditieondernemingyn (met paard en wagen!) zich samen onder de naam „Express". Een jaar later werd de Wells-Fargo pony expeditie er bij gekocht. Amexco was nog een eenvou dige expediteur, toen haar president, James C. Fargo, in 1891 een reis naar Europa maakte, die aanleiding werd tot de uitvinding van de thans overal ter wereld bekende American Ex press Travelers Cheques. Fargo had weinig 'geld bij zich, maar hij beschikte over een behoor lijke credietbrief destijds de me thode om reisgeld in den vreemde op te nemen en zo trok hij van land tot land energerde zich. Niet zonder reden. Hij kon alleen bij de grootste banken terecht en die waren destijds, naar het schijnt, nog al willekeurig in de bepaling van de wisselkoers. Daarbij kwam. elke keer weer. de ellende van de legimitatie. Er ging zoveel kostbare tijd verloren, dat James C. Fargo nog verontwaar digd was. toen hij van zijn reis in Amerika terugkeerde. Deze verontwaardiging leidde tot een uitvinding van bijzondere beteke nis: die van het internationale geld. de Travelers Cheque. aWnt president Fargo liet het er niet bij. Met een van zijn ervarendste emplo;*é's. M.F. Berry, besprak hij zijn reismoeilijk- heden en deze Berry loste het legi timatie-wee op met een e#/en eenvou dige als Ingenieuze vinding: de twee de handtekening. De cheque wordt, aldus stelde Ber ry voor, bij aankoop eenmaal gete kend. Ze is dan voor ieder waarde loos, behalve voor de eigenaar. Wan neer de cheque wordt aangeboden ter inwisseling tekent de houder nog maals en pas dan heeft zij haar waar de gekregen. Toch wilde deze manier om veilig reisgeld mede te nemen er niet di rect in. Het eerste jaar werd slechts voor een bedrag van 9120 dollar Tra velers Cheques orJ-jezet. negen jaar later echter reeds voor 6 millioen dol lar. in 1913 voor 32.000.000. Nu kent iedereen de American Ex press Travelers Cheques. Bedragen van honderden millioenen dollars zijn in omloop en niet alleen banken overal ter wereld, maar ook waren huizen, hotels en particulieren accep teren deze cheques zonder bezwaar. ALS MEN OP REIS GAAT. Een reis brengt echter meer zorgen mee dan alleen die van het geld. Als men weet waarheen men gaat, dan rijzen .vragen als: met welke gelegen heid, naar welk hotel, wat worden de kosten? En zoveel meer, waarover elke reiziger graag van tevoren wordt ingelicht. In eigen land moge men zulke kwesties eenvoudig kunnen op lossen, als de tocht naar het buiten land gaat is vaak het juiste antwoord moeilijk te krijgen. Met vragen als deze bestormd, wierp de American Express zich op als inlichtingendienst en organisator. Reizen werden uitgestipeld, plaatsen besproken in treiïten. op boten, later ook in vliegtuigen, hotelkamers gere serveerd, trips gearrangeerd, kortom de American Express legde zich toe op het compleet opdienen van reizen, groot of klein, lang of kort, voor in dividuele cliënten, families, gezel schappen. Grote gebeurtenissen, zoals internationale congressen, waarbij honderden deelnemers waren betrok ken, die gehuisvest en gevoed moes ten worden «overeenkomstig hun rang en stand, die tochten wilden maken in hun vrije uren, die naast hun con gresarbeid ook hun kennis wilden verrijken van vreemde landen volken, verliepen vlot en punctueel, dank zij de organisatorische kwalitei ten van Amexco. De cliënten verlap gen het en dus geschiedt het. De cliënten verlangen steeds meer: laat Amexco maar de reis voor hen uitzoeken, het hindert niet waarheen laat Amexco zorgen dat hun bagage is verzekerd, laat Amexco de auto bestellen, die hen in een ander we relddeel van de trein haalt, laat Amexco hun emigratieplannen onder het oog zien, hun goederen versche pen, hun financiële transacties behar tigen. In Amerika zegt trien zoiets op za- kelijk-korte wijze: „Banking Ship- pin Travel" eniedereen weet, dat deze drie woorden letterlijk alles in houden op het gebied van bankzaken internationale expeditie en reisaange legenheden. Door tegemoet te komen aan de wensen van cl.ë t<n, ook r>2 zonlr-r lingste, ontstond op deze wijze een organisatie, die met haai 160 kanto ren een net spande om de wer'ld. Uit de expediteurs met paard kar van 100 jaar geleden, die zich tooiden met di naam Express, groei de het geweldige bedrijf, waaroo c!k jaar weer ntiUioenen een beroep doen voor de beh indeling en uitvoering van de meest ulUenlopende opt-a h ten. Een vereniad Europa In een toespraak welke de Admini strateur van de ECA Paul Hoffman. het afgelopen week-end heeft gehou den voor de oudere jaars studenten club van de Columbia Universiteit, heeft hij er op gewezen, dat de eco nomische aaneensluiting van Europa van het grootste belang is. wil Euro pa een hogere levensstandaard berei ken waardoor Europa krachtiger zou worden. De eerste reden is van economische aard. Zolang West_Europa door schot jes verdeeld blijft en elk van de 18 landen naar autarkie streeft is het onwaarschijnlijk dat alle grote mo gelijkheden, welke Europa in zich bergt voor zijn -v«lvaart en veilig heid verwezenlijkt kunnen worden Indien Europa '.vel zijn 270 .viUioe Inwoners een bruto nationaal product van £50.000 000.000 zou opleveren, zou het een welvaart deelachtig wor den welke het vele generaties niet gekend heeft. Ik zou willen verkla ren dat indien de Europeanen vcne den i?ar een dergelijk peil haddon bereikt, de wereld thans een veiliger rn teler plaats zou zijn om in te le. ven. Do tweede reden was dat ganeen- stuiting nodig was om de koude oor log te winnen. West Europa neemt de plannen van het Kremlin. welke dc verovering van de hele vrije w reïd beogen een sleutelpositie i Vandaar dat. het de mislukking van het Marshall Plan als nummer een op zijn programma heeft staan. Bet financieren van het Marshall Plan heeft grote uitgaven geëist, ver volgde hij. Het Congres heeft reeds EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 13. „Komt u binnen!" zei Professor Quibus tegen Kappie. Kappie ging naar binnen, en tot zijn grote verba zing zag hij, dat de hut van de Pro fessor vol hoedendozen stond. „Het geeft niet dat u op 'n hoed van me getrapt hebtik doe zoiets zelf ook wel eens.... hoeden zijn onbe langrijke dingen, daarom zorg ik al tijd. dat ik er een voorraad van heb" De Professor pakte de verkreukelde hoed en gooide die onverschillig met een boog door de open patrijspoort. „Interesseert u zich voor oude zeil schepen?" vroeg hij toen aan Kappie. „Ik heb hier een belangwekkend boek met een zéér bizonder exemplaar. Het interessante ervan is om te ont waren hoe de boegspriet zich tot de grootbramsting verhoudt„Ja, ja, mooi" zei Kappie vlug, nadat hij een blik in het boek had geslagen. „Maar ik moet nu weer naar de brug, ziet u. Een andere keer wil ik er graag meer over horen!" „Dit is een voor beeld van kop- en staart-tuigage, zo als men zich vroeger populair u:t- drukte. Men kan begrijpen, hoe men aan die term kwam, wanneer men 't schip nauwkeurig bestudeert" ver volgde de professor, alsof hij Kappie's woorden niet had gehoord. „Hoe kom ik hier weer weg" dacht Kappie. „Ik moet toch weer naar de brug! Wie weet wat die klont va- een nu weer uithaalt!" 10 milliard dollars voor dit doel toe gestaan. en het zal waarschijnlijk nog een extra vijf milliard dollars kosten om het programma tot een goed ein de te brengen. En zoals bekend, wor den deze dollars door de Amerikaan se belastingbetaler opgebracht. Niettemin, aldus Hoffman. heeft hij volgens mij hieraan een koopje, want deze grootse strijd voor het behoud en de vooruitgang van de Westerse beschaving kost slechts weinig ver geleken bij de kosten van een oorlog. Ik ben er vast van overtuigd, dat wij de zware lasten en het onge lofelijke lijden van een nieuwe oorlog kunnen voorkomen indien wij als een eerste essentiële eis ter ver krijging van een duurzame vrede 't programma waaraan wii begonnen zijn met kracht voort zetten. Dit is niet alleen een dringende vereiste, doch ook onze morele plicht, liet Hoffman hierop volgen, waarna hij vier eisen opsomde waaraan de Verenigde Staten volgens hem dien den te voldoen: 1. Wij moeten het feit erkennen en onze geaachtengang aanpassen dat wij thans niet meer een land zijn dat in zijn kinderschoenen slaat met pas beginnende industrie- en doch dat wij integendeel het krachtigste, grootste en machtigste land zyn met de meest efficiënte indusrieën van de gehele wereld 2 Wij moeten onze pogingen ter ver steviging van de vriendschapsban. ,..,,den met alle vrije volkeren voort zetten. 3 Wij moeten het Marshall plan tót een goed einde brengen en hier bij met een goed inzicht en zelfs met vastberadenheid te werk gaan opdat wij van deze historische ge legenheid gebruik kunnen maken de aaneensluiting van Europa te bespoedigen. Ten slotte Wij moeten er voor zorgen dat de Verenigde Staten sterk en welvarend blijven. Naar mate ik meer van de wereld gezien heb. ben ik tot de vaste overtuiging gekomen dat wij er in dit land in geslaagd zijn door de combinatie van een politiek systeem, een eco. nomisch systeem en een wetboek van morele beginselen (elk voor zich ongeëvenaard in ons land) een bestel op te bouwen dat een groot se belofte inhoudt voor vrije vol keren overal in de wereld. Verwacht wordt dat tussen de 6000 er. 8000 Amerikaanse studenten deze zomer Europa zullen bezoeken om daar te werken en een kijkje te ne men. Dit jaar kunnen de Amerikaan se studenten een keuze doen uit een lijst van meer dan 150 zomercursus sen en studie-tournee's, meer dan ooit te voren. Deze studenten zullen deze zomer te Stratford-on-Avon een speciale studie van Shakespeare kunnen ma ken. Zes universiteiten in Groot-Brit tannië hebben plaats voor in totaal 675 studenten Alle belangrijke universiteiten en onderwijsinstellingen in Frankrijk hebben hun poorten geopend voor Amerikaanse studenten om hen in staat te stellen in de Franse taal, li teratuur en kunst te studeren. Spaanse universiteiten organiseren speciale cursussen in de Spaanse taal en literatuur. De studenten zullen dramatische kunst en muziek kunnen studeren in de beroemdste festival centra van Europa n.1. in Salzburg of op het In ternationale Festival voor Muziek en Drama te Edinburg. oude geschiede nis zullen zij in Rome en Athene kun nen studeren. Nederlandse kunst in Nederland en Italiaanse kunst in Flo renee. Een aantal universiteiten in de Amerikaanse zone van Duitsland ko men dit jaar voor het eerst op de lijst voor. Scandinavische universiteiten nodi gen eveneens de Amerikaanse studen ten tot een bezoek aan het land en studie uit. De Universiteit te Oslo zal ongeveer 250 studenten verwelkomen. De Universiteit te Stockholm zal het velgen van zomercursussen voor de totale studietijd meerekenen en de Internationale Volkshogeschool in De nenmarken zal speciale zomercursus sen organiseren. Yuoth Argosy Inc. een niet-com- mereièle ondenvijs-organisatie die verleden jaar voor het vervoer van 4000 personen naar Europa heeft zorg gedragen heeft dit jaar een dergelijk programma op touw gezet. Deze or ganisatie opent voor studenten met een smalle beurs de mogelijkheid in het buitenland te studeren, te reizen en te helpen bij uitvoering van weder op bouwplannen e.d. Voorts zijn op dit gebied o.a. werkzaam: het Ameri. can Frierids Service Committee, Ame rican Youth Hostels. Girl Scouts, UNESCO, U.S. National Student As- sociaion cn de Wereldraad der Ker-t ken. Er Worden kampen georgani seerd in Engeland. Italië, Griekenland Frankrijk en Duitsland. VRIJDAG 21 APRIL 1950 Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 en 8 00 Nws; 8.30 Muziek by 't werk; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Glazounow- concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluitrecital; 11.30 Operette-melodiën; 12.00 NCR V-koor; 12.33 Marinierska pel: 13.00 Nws: 13.15 De Zakapara's; 14.10 Nederlands Kamerkwartet; 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.00 Grdin.muz.: 15.15 Kamerkoor: 15.40 Voordracht; 16.00 Pianorecital; Reportage; 17.45 Promenade-orkest; 18.15 Esperanto-uitzending; 18.30 Gees telijke liederen: 19.00 en 20.00 Nws; 19.35 Gram.; 20.05 Met band en plaat voor U paraat; 20.30 Haak in, radio- wedstrijd voor de huiskamer; 21.00 Ensemble Selecta; 21.00 Lez.; 21.40 Hooglied van Bertus van Lier: 23.00 Nws; 23.15 Avondconcert. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 en 8,00 Nws; 8.18 Eric Coatesprogr.; 9.00 San Francisco Symphonie-orkcst VPRO: 10.00 Toespraak en Morgen wijding. VARA 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Volksliederen- uit de Donaulan- den: 11.05 Voordracht: 1125 Orgel spel: AVRO- 12.00 The Avrolians; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nws: 13.15 Orgelspel: 14.00 Kookkunst 14 40 Pianorecital: 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Oraroepkamerorkest; VARA: 16.00 Dansmuziek: 1630 Tus sen twaalf en zestien: 17.00 Pianoduo 17.20 Wii en de muziek: 18.00 Nws; 18.3C Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Orgelspel; VPRO: 19.30 Lezing: 19.45 Radiokrabbel: 20 00 Nws; 20.10 Gram.; 20.30 Cursus: VARA 21.00 Men vraagt en wii draaien: 21.25 Aether-forum; 21.55 Buitenlands overzicht: 22J10 Pennies from heaven VPRO: 22.40 Toespraak en Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws: 23.15 Symph. concert. Een romantischverhaal uit da Griekse bergen Overwinning of nederlaag. En wel licht leven of dood. Tevergeefs hield hij zichzelf -oor dat Stratos naar al le waarschijnlijkheid het andere ein de bereikte, voor Hamid zich op weg begaf. Tevergeefs stelde hij zich het gezicht van de kapitein voor, Wf.nueer deze uit de haard stapte en door Salomon met zijn gewone bemin nelijkheid in ontvangst werd geno- ben Alles vergeefs. De onrust liet hem niet los. Werd steeds sterker. Ver hinderde' hem intussen niet om met veel smaak -te eten van het maal, dat de kawasi hem na een half uur bracht. Toen hij gegeten had belde hij. De manier van een uitbreiding 't goedko pere plan. Spr. was er niet zeker bediende ruimde af en hij ging weer liggen. Trachtte te slapen. Het lukte niet. Hij was te zenuwachtig. Wat een ellendige toestand Hij stond weer op. opende zacht da deur en trad in de gang. Die was lang, reikte van de straat tot aan de tuin. De huisdeur was gesloten. Op de gang waren lluks en rechts één, tweedeurea. In het midden het trap penhuis. Niemand was te .zien Hm Zou hij het wagen? Hij moe*, iets doen. Langer stil blijven Hggen was hem onmogelijk Hllena kwam niet misschien hield die kerel die Xymatis, haar tegen. Trouwens, het was tijd dat hij Irene •ena te zien l.reeg Als een kat sloop h|J de marmeren trap op. Op het portaal zat een komi iadsclii, met het geweer op de knie- door Ernst Klein en, he: hoofd op de handen en snurx te zo luid, als men bij zo'n hitte slechts snurken kan Vitus stond naast hem stil eu luister de in alle richtingen. Niets bewoog zich niets Hot hele huis scheen in middagslaap verzonken te zijn. Doch zie zie Met stokkende adem week -Vitus terug van de leuning, waarover hij zich heengebogen had. Onder de trap bevond zich een deur die hij lot dusverre niet opgemerkt had. Waarschijnlijk ook de een of an dere geheime deur. Deze nu werd van binnen heel zacht en voorzich tig geopend, zonder dat men zien kon wie erachter zat. De geheimzinnige bezoeker luisterde en bespiedde be neden. juist zoals Vitus hef boven ge daan liad. Die stond bij de leuning had zijn kleine met zilver beslagen revolver in de hand en wachtte op de dingen, die komen zouden. Toen alles stil bleef verscheen be neden om de deur eerst de loop van een reusachtige revolver. Daarop bleef do toestand enige tijd onveran derd. Doch langzamerhand kwam oen versleten muts, met een ruig hoofd eronder te voorschijn. Een ge weldig brede borstkas volgde.... Salomon, de Spanjool in levende lijve Hij richtte zich op. Haalde diep a- dem, als iemand die over zichzelf tevreden is. Keek om zich heen keek naar boven Meester eu staarden el kaar sprakeloos aan', de een precies even verbluft als de ander. Het scheelde geen haar of zij had den eikaar uit pure verrassing bijna overhoop geschoten VIJF EN TWINTIGSTE ItOOFDST. Professor n is vrij De vreugde van het wederzien was even zwijgend als innig. Salojmom sperde van louter pleizier de mond zo wijd open dat Vitus zijn maag meende te kunnen zien. Een ogenblik later schudden ze ei kaar beneden bij de deur de hand. Vitus duwde Salomon die zijn Vleug de nog steeds geen meester was. de geheime gang In en trok de deur achter zich dicht. Er gebeuren nog wonderen, lachte hij. Als dc ïiood liet hoogst is, is Salomon nabij. Maar vertel nu eens. ouwe zondaar hoe kom jij hier? Op de natuurlijkste wijze der wereld. Toen it vanmorgen niet te rug kwam ging ik dadelijk op slap hierheen. Hamid zit er nog steels het hoofd over te breken, hoe hij zijn gendarmen in liet huis krijgt, zonder, dat de spionnen van die verdraaide bende iets merken. Nu als hij dat klaar speelt Maar zeg eens, hoe lang zit je hier al? Ja .hoe lang zal dat zijn? Se dert tien uur ongeveer. Ik kwam tot aan de valdeur toe. doch waagde het niet, verder te gaan. Waarschijn lijk zat ik daar nu nog wanneer die komitaschi niet plotseling door de ijzeren deur in de gang verschenen was Weer wordt het Pasen. En ook in deze nieuwe lente lokt, ons weer het oud gebruik om met eieren onze tafel te sieren. Het behoeven niet altijd bontgekleur de of grappig uitgedoste eieren te zijn, ook eiergerechten passen op de Paasdis. daarbij eens afgewisseld kunnen wor- Het traditionele krentenbrood zou oen door een Paastaart of cake. En zou een Paaspiulding in frisse voor- jaarskleuren niet met gejuich worden begroet? Hoe men met eenvoudige middelen hee| de maaltijd op Pasen een toepas sol ijk aanzien verlenen kan. daarvan willen wij thans een voorbeeld geven Moge het tot veler feestvreugde bij dragen. Stratos? Heet die kerel Stratos? Heb je hem gedood? Wat een vraag! Alsof ik dat zo kan zeggen! U weet. mijnheer Tha- von, in de haastToen hij de deur opendeed, gaf ik hem met mijn re volver een slag op het hoofd. Vitus dacht aan Elena. zonder een kik is hij in el kaar gezaktbesloot Salomon zijn verslag met zakelijke kortheid. Dat kan ik mij voorstellen. Waai; is liij nu? Waar hij is? Daar, waar ik hem neergelegd heb. Kom! Zij daalden langs enige treden of in een ruim gewelf, waarin zich ver- 1 scheldene deuren bevoudeu. Toen moest men weer een twee meter af dalen, om Sn een smalle doorgang to komen, die, zoals Vitus in de baast vaststelde, onder de tuin lag. De ijzeren deur. die toegang gaf tot de grote geheime gang stond o- pen. Er achter lag Stratos. aan han den en voeten gebonden. Hij was be wusteloos. doch had geen wonden. Zijn schedel zou onder de vreselijke vuist van de Spaujool ongetwijfeld versplinterd zijn indien de dikke muts die hij droeg, hem niet beschermd had. Vitus boog zich over hem heen en constateerde met voldoening, dat hij ademde. Mau, als je hem doodgeslagen had, mompelde hij, terwijl hij de bewuste loze in een gemakkelijker houding legde. De Spanjool keek met open mond toe. Hoe j»eu een Griekse komilad- sche behoorlijk behaudelen kon. ging zijn begrippen te boven. Een antler dan Vitus had het ook niet moeten wagen. Sulomous heiligste opvattin gen van menselijkheid met voeten te treden Hij bromde, raasde en haal de de schoutiers op. Maar mijnbeer TliavonDal is toch maar ecu gemene autarte zo'n hond zo'n.... Een antarte kan ook ecu goede kerel zijn. Bovendien is hij de ver loofde van een beeldschoon meisje. Wat gaat ons dat aan? Mij gaat het vel aan. Als het meis je eu de mau er niet geweest waren, dan had je mij waarschijnlijk niet meer levend aangetroffen. Ja. dal was iets anders. Salomon werd vevlegeu, snoof, zette een dom gezicht en krabde zich met zijn reu zen hand op het hoofd. Hij is toch niet dood? stotterde hij Neen. en ik geloof, dat wij hem rustig kunnen laten liggen, totdat wij de professor gehaald hebben. Kom! Zij keerden terug naar het huis. In het gewelf bleef Vitus staan en keek ouderzoekend om zich heen. Achter een der drie deuren moest Martlus zitten. Hij klopte op goed geluk af aan de eerste deur. Binnen! klonk het in het Duits. Dat is hij, zei Vitus. Wie? Die gekke kerel, die profes sor? Lieve help. mijnheer Thayou hoe bent u daar nu weer achte gekomen Salomon was weer eens buiten zich zelf van bewondering. Vitus liet hem echter geen tijd tot verdere uitingen daarvan. Pak aan! beval hij. De deur was gesloten. In een oog wenk had Salomon haar uit de heng seis gelild en uit het slot gerukt. Roerloos stond de professor mid „deuiu zijn kamer en keek ontzet naar de beide mannen, die zich op deze, nigszfns ongewone wijze, toegang tot hem verschaft hadden. Zelfs de aanwezigheid van Vitus was hem geen geruststelling, toen hij Salomon in het oog kreeg. Hij waande züu oin de gekomen. Alles, wat hij tot dus verre aan rovers en komitadschis ge zien Tiad, verbleekte tot gestalten alt een kindersprookje, toen hij de Span jool zag. Wat wilt ustamelde hij. Professor, u iu vrij! riep de jour nalist. Wij hebben geen tijd voor lan ge verklaringen. Vooruit dus! W-a-a-a-i? Ik heb u immers gezegd, dat ik gekomen ben. oin u te bevrijden? Dat. be: zo snel gelukt is .hebben wij aan mijn vriend te danken. Gij behoeft hem niet zo ouidaan aan te staren, Salomon bij' alleen, wanneer ik het hebben wil. Vooruit dus? Hebt u !e«s mee te nemen? Maar Ik ik. Vooruit, zeg ik! Salomon, daar in de boek ligt de rugzak van de pro fessor. Neem die? Moet hij li mis schien ook nodragen. Professor Martius scheen eindelijk te begrijpen, waar het om ging. In een paar seconden had hij zijn •hé- diklijvig schrift ii de rugzak gestopt en was bereid, zijn bevrijders te vol gen. Vitus haastte zich terug naar Stratos Die lag nog steeds bewusteloos. Wat moeten wij met hem beginnen Ik zal ben» wel dragen. En zonner een spier van zijn ge zicht ie vertrekken, tilde Salomon het roerloos uitgestrekte lichaam van zijn slachtoffer met één hand op en hing het naast de rugzak van do professor over zijn schouder. Die keek zijn ogen uit en merkte niet eens. dat Vitus hem de hnnd toe stak. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3