De T erdwenen Professor KAPPIE Alcmaria veilig? zenuwslopend sloi voor Helder en QSC Succes en Schagen moeten deze keer beslist winnen Piloot Steinbeck vertelt van zijn vluchten boven het oerwoud Goede kansen voor Koedijk, SRC, HRC 4 en WGW Onze voeibalverwachlinq N A DE TELEURSTELLINGEN IN DEURNE gaan we Ons weer volop bezighouden met landskampioenschap, promotie-degradatie en de competitie. Resten daarvan en veelal belangrijke resten! In de strijd om onze hoogste voetbaleer ontvangt Blauw Wit het goed gestarte Limburgia, gaat Ensche- dese Boys het opnemen tegen Ajax en Heerenveen tegen Maurits. In enkele woorden onze mening: Blauw Wit kon wel eens een pont verspelen, Ajax redt 't wel ln de textielstad en Heerenveen is ook favoriet. Al zullen de Friezen aanmerkelijk beter voor de dag moeten komen dan tegen Ensch. Boys! Voor de promotie 2e klasse ontmoe ten in West II Neptunus en UVS el kaar. Hoe het ook afloopt Emma lijkt ons de sterkste in deze groep! Quick—Vitesse gaat om de (voorlopi ge) leiding in Oost, terwijl Rheden en Tubantia gaan uitmaken, wie dit tweetal op de hielen blijft. Zwarte meer kan een e:nd op dreef komen door thuis LSC te kloppen. En dat verwachten we min of meer van de Drenten. ALCMARIA VEILIG? Alcmaria kan in veiligheid komen: als de withemden thuis van Zaandijk winnen vorden ze immers voor deze Zaankanters onbereikbaar. En aange zien Zaandijk het bepaald niet van uitwedstrijden hebben moet ge ven we do thuisclub een zeer behoor li'ke Kans. Vriendenschaar zou hier ook 1 -'hooilijk mee gebaat zijn, want verwacht mag worden, dat de Culem borgers thuis Rapiditas klein krijgen. Hetzelfde geldt voor Volendam, waar UW op visite komt. Volendam kan doo' een zege een grote stap naar pro lonpatie van het 2e klasseschap doen. Alcmrna heeft echter de troeven in handen' F.n bAveraan? DWV krijgt bezoek van oj.berekenbaar HVC, dat rustig ka^ spt-,en. Elinkwijk ziet toe bij het due' dat DWV nog wel eens heel wat zw< etdruppeltjes kon kosten. Al houden we 't op een bescheiden zege var ae hoofdstedelingen. Onbelang rijk is AFC—Spartaan. WEER TERRASVOGELS Voor de derde (maar niet de laat sle) maal komt Schagen tegenover Terrasvogels te staanWonderlij ke boel! Deze strijd is voor Schagen van eminent belang: een zege bete kent, dat er een flinke kans is de dans te ontspringen, een nederlaag, dat de geelzwarten welhaast aan Gras hoppers enz. kunnen denken. Na het goede resultaat in Haarlem is er hoop op de beste afloop: een kleine over winning. Naast de onbelangrijke strijd tus sen Vitesse en APGS is de andere ontmoeting van groot belang. S7" ontvangt DIO. Winst betekent voor de Amsterdammers bijna de veilig heid en daarom verwachten we een bescheiden overwinning voor de thuis club. De lezer moet nu de ranglijst maar eens goed bestuderen: HRC 17—27, Alw. Forward 17—25. APGS 1823, Vitesse 1616, Zilverm. 18—16, SDW 16—14. Kinheim 17—14, DIO 1814, Terrasvogels 1613, Be verwijk 17—13 en Schagen 1611 ONTSNAPT SUCCES? In 4 B wordt het lijstje volgemaakt In Langendijk kan QSC kampioen worden, maar de Deetjes zullen zich ongetwijfeld ten volle geven. Daarom is een gelijk spel zeker niet onmoge lijk. ZSGO ontvangt en wint van G VO, een ploeg ,die nog door Succes bereikt kan worden. Daarvoor moe ten de Wieringers echter persé in Heemskerk van ADO winnen, wat ons toch geen onmogelijke opgave lijkt. Zouden de blauw-zwarten dan toch nog hun kansje krijgen? In ieder geval wordt het een zenuwslopend slot in deze 3e klasse! Slechts ZVV— IVV is van geen belang meer. HELDER OF VELSEN? HelderVelsen: dat is zonder twij fel de grote strijd in 'de 3e klasse: hier zal beslist worden wie kampioen gaat worden. Helder moet winnen en dat Is natuurlijk een niet geringe handicap. Maar omdat de Jutters kunnen bogen op bijzonder goed werk gedurende de laatste tijd en Vel sen juist toen misstappen maakte, ge ven we ze toch de beste kans om Zondagavond feest te kunnen vieren. En gelijk spel stelt de beslissing uit tot 30 April, want dan ontmoet Vel- nog DCG. Voor de rest is de spanning er uit. Gespeeld wordt DCGDEM, WE Bloemendaal, KWOWO en Hollan dia—Alkm. Boys. De Boys hebben door overwinningen in de laatste wed strijden een goede -kans de 4e plaats te bereiken. VIERDE KLASSE ZAP krijgt opnieuw sportieve plich ten te vervullen. Bezoekend Andijk heeft nl beslist twee punten nodig en is reeds bij een gelijk spel ge doemd zich tegen de afdelingskam pioen te verweren. We geloven, dat ZAP daarvoor zal zorgen. In 4 C ten slotte RandersHSV, waardoor alle ploegen op 18 wedstrij den komen. Veilicr vlieqen BOAC is bezig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om door middel van radar de positie van stormwolken vast te stellen en daardoor atmosferische storingen bij navigatie te omzeilen. De proeven worden genomen in een Short Hythe klasse watervliegtuig, waarin een speciale radarinstallatie met gyrosta- bilisator is aangebracht, die werkt volgens de normale radartechniek. Tijdens proefnemingen bij verschil lende wolkentypen, die In dikte va rieerden van 5000 tot 13.000 meter, bleek dat de stormcentra vanaf 60 km afstand ontdekt konden worden. Het onderzoek gaf tevens aan, dat sto rende luchtsromingen kunnen wor den ontlopen, wanneer men op een afstand blijft van ten min f'e 750 -m buiten het stormgeb'ied dat zich op het radarscherm veroont. EN HET WRAK VAN DE „LUPINO" 14. De reis verliep verder tamelijk rustig. Iedereen moest op zijn beurt naar de verhalen van Professor Qui- bus luisteren, en dat was soms erg vermoeiend, maar verder ging alles nogal. De maat bleef slecht gehu meurd, maar dat was niet anders te verwachten. Ze naderden op een dag de plek, waar het wrak van de „Lu pine" moest liggen. Kappie bekeek met Signor Rivaldi de kaart nog eens „Wij naderen die juwelenschatkisten" zei Signor Rivaldi met een knipoog. „Wij zullen die buitenschat samen halverdelen, Signor Capitano! Een Rivaldi is nimmernooit een vrekgie rigaard!" „Dat is best!" zei Kappie. „Maar ik moet eerst die kisten vol goud en juwelen zien, anders geloof ik het niet. De kranten schrijven soms zoveel! Staat altijd een bult nonsens in". Kappie berekende de po sitie van het wrak precies, en op 'n gegeven moment, zette hij de tele graaf op „Stop**„Zo. jong!" zei hij tegen de maat. „Laat hier het anker maar vallen!" De maat liep naar het voorschip en deed wat hem gezegd was. „Nu komt pas de ware ellor mompelde hij in zichzelf. „Ik zou wel eens willen weten, hoe ze dat wrak naar boven willen halen, en hoe we dat ding dan zouden kunnen slepen! Had ik m'n onslag maar genomen, en was ik maar nooit mee gegaan! Wat een onrust!" Vluchten boven Afrika AFD NOOR JHOLLAN De spanning in de kopgroep van IC kan ook Zondag gehandhaafd blij ven. Het lijkt ons toe, dat Koedijk noch SRC bebceft te falen, nu beide een thuiswedstrijd Krijgen, resp. te gen VZV en Zn-inacht. Toch zullen er voor de Koedijkers nog vele haken en ogen zijn in hun match, want VZV blijft een niet te onderschatten tegenstander. En Zeemacht zal het SRC geducht lastig maken, daar zijn wij van overtuigd. Onderaan spitst de strijd zich toe. Het zal ons be nieuwen, wat Alkmaar er in Obdam van zal maken. Een overwinning wordt toch wel noodzakelijk voor Schoonhoven c.s. En Foresters kan ook best twee punten gebruiken, al twijfelen wij er aan, of die er tegen VIOS zullen komen. In de reserve-afdeling speelt Scha gen 2 zijn laatste wedstrijd thuis te gen Alkmaarse Boys 3 en zal deze moeten winnen. HRC 4 gaat naar Al- ways Forward in Hoorn beide pun ten weghalen, maar gemakkelijk gaat het niet. De Horinezen komen er juist nu wat beter in. Randers* 2 BKC 2 zal wel een Polderse zege worden, maar DTS 2 gaat een zekere nederlaag tegemoet in Hoogwoud te gen Grashoppers 2. De Hoogwouders zijn nog niet kansloos. Succes 2 Watervogels 2 is voor de Wieringers. Dan in 2A waar Knollendam de achterstand op Egmondia met twee punten kan verminderen, door St. Bavo te verslaan, terwijl Zaanse Boys door een zege op Purmerland Kwa- dijk wat vaster op de laatste plaats gaat drukken. In de 2e klasse B richt zich alle aandacht op de strijd voor de onder ste plaats. Twisk gaat op bezoek bij HEO en aangezien de Hoogkarspe- laars er de laatste tijd erg uit zijn, zit er een kansje voor de Twiskers in. Witrood daarentegen zal het wel niet redden tegen RKEDO. Winkel Spartanen is voor de gasten, die waar achtig nog kans op een zeer hoge plaats hebben. ZwaagdykBerkhout ligt dicht bij een gelijk spel, evenals DWB—Woudia. In 2C komt WGW door een over winning op Cailantsoog wat dichter bij het kampioenschap, terwijl Hugo Boys door de laatste wedstrijd van Wiron te winnen, voorlopig een klein kansje vasthoudt. SVW heeft ook een theoretisch kansje en houdt dit na tuurlijk vast tegen Dirkshorn, Tex. Boys krijgt een kans, nu JVC op be zoek komt. maar Con Zelo zal het wel niet redden tegen Petten. MAANDAG BEGINT GROOT PRO- C ES TE DESSAU De Oostduitse regering heeft ver schillende westduitse journalisten uit genodigd het grote proces te Dessau (Saksen-Anhalt) bij te wonen, dat Maandag begint. „ALS EEN MUG voelde ik mij. toen ik tussen die twee geweldige bergketens doorvloog, die de koers bepalen van Entebbe naar Móshi in het hartje van Afrika, ten Zuid Oos ten van het Victoriameer". De KLM- gezagvoerder S. A. Steinbeck illus treerde deze bewering door tussen de beidé muurkasten, die zijn zit- en eetkamer verdelen, te gaan staan, de armen uit te spreiden en met de vin gers een licht wuivende beweging te maken. „Kijk", zegt hij terwijl hij naar dc kast met het porceJein blikt, „die was nog niet zo gek hwg* wij vlogen on geveer gelijk met de top. Maar da andere kant (die van het glaswerk), daar lagen de besneeuwde toppen ver boven onze vlieghoogte. En zon der overdrijving, kreeg je de indruk als een nietig insect langs de beboste berghellingen te gonzen". EntebbeMoshi betekent het laat ste traject op de heenreis van een van die wildedierenvluchten, waar van de KLM er in de loop van dit jaar al enkele pemaakt heeft. Het was echter de eerste keer dat een •KLM-machine bij wijze van spreken lot vrijwel in de oerwouden door drong om de beesten te gaan opha len. Een lange reis is voor dieren nu eenmaal moeilijk en het laat zich denken, dat dit voor pas gevangen wilde beesten nog extra problemen met zich brengt Het luchtvervoer echter is hiervoor uitermate geschikt en zo gebeurde het dus, dat gezag voerder Steinbeck, die binnenkort zijn dertigjarig jubileum als ver keersvlieger hoopt te herdenken, kort geleden zijn machine optrok van Schiphol's startbaan, met als einddoel een vliegveld midden in de oerwou den van Centraal Afrika: Moshi. „Moshi heeft twee behoorlijk lange grasbanen en e»n kortere verharde baan", vertelde Steinbeck verder. „Ik besloot op dit verharde stuk te lan den, maar kreeg de kist daar niet aan de grond. De warme opstijgende lucht, de thermiek dus. stuwde het vliegtuig weer de hoogte in en zo hel» ik toen maar een van de gras- banen genomen, waar ik veel meer ruimte had en daar zette ik hem ten slotte aan de* grond. Kooien met lui paarden, exotische vogels, een tweetal woestijnratten en niet minder dan vijfhonderd apen stonden klaar om ingeladen te worden". „Leeuwen en tijgers van de ene kooi in de andere brengen", zo legt Steinbeck ons uit, „is een werkje waar je veel handigheid in moet heb bc.r. Als de kooien tegen elkaar staan rnet de openingen naar elkaar toe. vertikken zij het gewoon om te ver huizen". En zo kan gezagvoerder Steinbeck doorpraten, urenlang en uit alles kt. dat hij op het gebied van wil de dieren aardig op de hoogte is, al beweert hij zelf het tegendeel. In ieder geval heeft hij er een levendi ge belangstelling voor en juist daar om is deze wilde-dieren vlucht van Steinbeck er een geweest vol van voor hem interessante belevenissen. „Tijdens de terugvlucht", zo ver volgt hij, „moesten wij op het traject JubaKhartoem terugkeren voor een naderende zandstorm. Even voor Juba daalde ik tot op geringe hoogte bij de nadering van het vliegveld. Mijn koers lag juist over een heuvel en ik vermoedde daar tegen de hellingen leeuwen, maar wij zagen niets. Iets verder, onder een boom. ontdekte ik echter even daarna twee olifanten. Het was werkelijk een toeval, dat mijn oog op deze dieren viel, zo goed dekt hun grijze kleur hen, als zij bij bomen staan. Wij daalden nog iets meer en zagen toen ineens, dat het er geen twee waren, maar een hele kudde van wel dertig stuks, die door het geronk van de motoren ineens op de vlucht sloegen". „Daar in Juba is overigens voor de dieren op de terugvlucht nog een geit geslacht. Daar hadden zij dan weer voor een tijdje genoeg aan. De reis is verder zonder avonturen verlopen. Alleen verspreidde het dierengezel- schap een bijzonder onprettige geur Vooral de vogels en de apen waren hier debet aan. Boven Rome kreeg ik de tranen in mijn ogen en op het Spaans galjoen bij Schotland De Bitse marine wil proberen een Spaans galjoen, dat tot de verslagen Armada van Philips II behoorde en bij de kust van Schotland - in 1588 tot zinken kwam, aan de oppervlakte te brengen en te bergen. Het galjoen zou volgens volksoverlevering de „Floren cia" zijn, en moet beha.ve goud en zilver ook vele waardevolle juwelen aan boord h^'jben. De „Florencia" werd in 1912 bij een soortgelijke ber gingspoging reeds ontdekt, maar van de schat, die aan boord is werden slechts enkele stukken bladgoud, enige wapens en hout afkomstig van het schip gevonden. Zeldzame werken Bij de prachtige bibliotheek van de Graaf van Malmesbury, die in Maart te Londen openbaar zal worden ver kocht, behoort een eerste editie van de werken van Aristoteles waarvan de vier delen in Venetië werden ge drukt. Andere waardevolle 15e eeuw se exemplaren van Griekse en La tijnse werken bevinden zich in deze verzameling, waarmede in de 18e eeuw een begin werd gemaakt Zo zullen ook de zeldzame Venetiaanse uitgaven van de Historia Naturalis van Plinius uit de Renaissance en een beroemde atlas, die in de 17e eeuw in Amsterdam verscheen, de aandacht van boekenliefhebbers trek ken. DE STRIJD IN BIRMA Regeringstroepen hebben drie da gen geleden bij verrassing een aan val gedaan op het communistische hoofdkwartier iu het gebied van het gebergte Pegu Lomas in Zuid-Birma. Na een fel gevecht van drie uur trok ken de communisten zich terug met achterlating van 30 doden. vliegveld hebben we de machine even flink gelucht. De twee woestijnratten hadden zich uit hun hokjes "ge knaagd. maar waren verder heel lief en zijn netjes gedurende de hele reis boven op een apenhok blijven zitten. In Eindhoven, waar de dieren uitge laden werden, heeft men ze pas weer gevangen". I do Een romantisch verhaal uit de Griekse bergen U ziet, dat u ouder goede bewa king is, professor, zeide hij. Salo mon zal u in alle veiligheid naar de Turkse gezant brengen. Ik hoop, dat de Weense alma mater niet zal nala ten, mijn brave Spanjool haar erken telijkheid te bewijzen. Ziezo en nu tot ziens professor.... en.indien lk door ongustige omstandigheden verhinderd mocht zijn, u zelf naar Wenen te vergezellen, ga dan naar de redactie van de „Welt" en groet de oude Fuchs van mij! Groet hem. recht, recht hartelijk En nu, voor waarts professor! Maar de professor bleef staan en staarde hem aan. U praat jifist, alsof u van plan bent niet met ons mee te gaan mijn heer Thavon. Wat heeft dat te bete kenen? Als u niet meegaat, dan blijf ik ook hier. Dan zal mijn oude Salomon u ook nog moeten dragen. Bekommer u niet om mij, o ster aan de hemel der archaeologische wetenschap?! Uw zaak is tot een goed einde gebracht thans komt de mijne aan de beurt. Salomon stond er bij, zonder een woord te zeggen, maar in zijn hele leven had hij geen dommer gezicht gezet. Salomon, wendde Vitus zich tot hem, denk erom, dat je de kapitein eu de professor heelhuids aflever'. Zeg aan Hamid Bey, dat ik hem ver zoek, de gevangene te behandelen, alsof ik het zelf was Begrepen! Ja. Goed.,.. Vitus haakte de gordel los. die hij om zijn lichaam droeg en ws ••"n geld bewaarde. De- fe reii n de Spanjool. door Ernst Klein Kijk eens, Salomon, ik weet het niet zeker, maar het is mogelijk, dat ik hm. dat ik je bekoorlijk gelaat niet terugzie. Neem dan de helft van het goud. dat zich in de gordel be- viudt en koop er het huis voor, dat Sarah zich reeds zo lang wenst. De andere helft stuur je terug naar de ..Welt". Ja. En vergeet niet, Hamid Bey van mij te groeten! Druk hem de hand zosSalomon zo! En nu voor waarts. De Spanjool verroerde zich niet. Hij keek zijn meester nog altijd even dom aan. Mijnheer Thavon knorde hij. Vooruit Salomon! Wij waren al tijd goede kameraden, wij tweeën, nie waar? En u professor, vergeet vooral niet, de oude Fuchs van mij te groeten. Maar lk protesteer schreeuwde de professor opgewonden. Protesten moeten schriftelijk bij de betreffende overheid worden in gediend. Vooruit Salomon. Zonder iets te zeggen, verschikte de Spanjool de last op zijn schouder, duw de de professor "met onweerstaan bare greep voor zich uit en marcheer de af. Vitus bleef stjian luisteren, totdat de voetstappen in de gang weggestorven waren. Toen draaide hij zich om, liep het gewelf door en ging de trap op. Het laatste bedrijf kou beginnen. Zou liet stuk, dat' zich tot dusverre als een blijspel ontwikkeld had, ten slotte toch nog dramatisch eindigen Vitus had vóór alles de wens eeu sigaret te roken. Hij schoof voorzich tig door de geheime deur in de gang van het huis. Het snurken van de ko- mitadschi drong onmiddellijk weer tot hem door Op zijn gemak slenterde Vitus naar zijn kamer, haalde de sigaretten en trad naar buiten, in de tuin. Hier con stateerde hij dezelfde trouwe plichts betrachting als boven. Een der komi- tasdchis lag lang uitgestrekt op de grond en snurkte, dat de lucht ervan trilde. Zijn kameraad zat tegen de muur en deed hetzelfde. Drukkend lag de hitte over de tuin. In een oogwenk had Vitus zweetdrop pels op het voorhoofd.... hij vluchtte terug naar de donkere, koele kamer. Hij had trouwens alle tijd. Nu de bevrijding van de professor zo glad van stapel was gelopen, nu hij Stra- tos bovendien nog als gijzelaar in ban den had hem, nu was hij volko men meester van de toestand. Men kon zich zelfs een klein mid dag slaapje permitteren. Hij strekte zich op de ottomane uithij gaap te.... zijn ogen vielen toe Doch liij sliep ditmaal niet vast en lxij hoorde dan ook de lichte schre den op de gang. In een ogenblik was hij wakkersprong op en ging achter de deur staan. De kleine re volver hield hij in de hand. Men kon nooit weten. Het was Elena. Geruisloos wipte zij de kamer binnen. Zij zag hem staan, de kleine met zilver beslagen revolver in de hand en glimlachte Kent u dat ding? vroeg Vitus. Zij knikte. Met één pas stond hij voor haar en greep haar beide handen. Voor het eerst, sedert hij haar kende, sloeg zij de ogen neer en bloosde. Hij legde de hand onder haar kiu en dwong haar met zacht geweld, hem aan te kijken. Luister Elena, zeide lvij. Ik heb besloten mij niet de zaak van de professor niet meer te bemoeien, doch mij in plaats daarvan geheel aan het geval, waarbij uw zuster betrokken Is. te wijden. Ik wil uw zwager spve kon. Waar wilt u dat doen? Boven in zijn eigen kamer. Zij antwoordde niet, doch in haar donkere ogen dansten weer lichtjes, die Vitus er zo vaak in gezien had zonder de betekenis- ervan te be grijpen. U hebt mij zelf gezegd, dat ik heiu moest doden, vervolgde hij. doch u zult zien, Elena, dat ik maar niet zonder meer tot een dergelijke daad. als is die op de Balkan ook nog zo gebruikelijk, kan overgaan. Het is mijn gewoonte, iedere tegenstander een kans te geven. In de ogen van uw landslieden is dat misschien een morele zwakheid maar wij, zoge naamde cultuurmensen, zijn nu een maal weergaloos gedegenereerd. Ik zal dc zaak dus op mijn manier met de heer Appollodoros Xymatis in or de brengen. Dan zal hij u doden! O u weet niet, hoe slecht hij is! Zij maakte haar handen los uit zijn greep, ging naar de deur en luister de. Hij slaapt thans, maar als liij mij hier vindt, sluit hij mij, evenals Ire ne op. Ja. hij houdt haar gevangen, precies zoals de professor.... Hij heeft haar geslagen.... Vitus verbleekte. Mijnheer Thavon sprak zij.-u is een man van eer, daarom zal ik u alles zeggen. Alles opdat u ook datgene begrijpt, dat u tot dusverre niet begrepen hebt. Zij haalde diep adem. Toen de Turken mijn vader dood geschoten hadden, stonden wij. Irene eu ik geheel alleen op de wereld. Alleen eu zonder vermogen. Xymatis was destijds met een nicht van mfjn vader getrouwd. Deze vrouw naui ons bij zich. Wij waren kinderen Irene tien jaren, ik achtOnze niclit was een edele vrouw, zij voed de ons op als vorstenkinderen. Toen wij ouder werden, stuurde zij ons naar een voornaam Parijs pensionaat Daar bleven wij drie jaren, ook toen zij stierf. Ik geloof, dat zij dat in haar testament zo bepaald had. Toen wij terugkwamen was Irene zo mooi zo als zij tlians is. lk zie nog de blik. waarmede Xymatis haar aanstaarde, toen wij uit Parijs in Sa loniki terugkwamen. Vreselijk! Als een dronken woesteling Zij rilde bij de herinnering. Vitus zeide geen woord. Hij klemde de lip pen vaster opeen en wachtte Het meisje vervolgde: Hij heeft haar gedwongen zijn vrouw te worden. Vraag niet hoe zij zich ertegen verzet heeft. Talloze nachten hebben wij bij elkaar gezeten cn geschreid. Totdat hij tenslotte dreigde ons uaar Brussa te zenden Naar Brussa? Een vlammende blos van schaamte steeg haar in het gezicht - tot aan de slapen Ja, daar is do stapelplaats voor mc-isjes. De handelaars van het Oos ten komen daar hun waar halen.... Ja, mijnheer Thavon hij wilde ons eerkopen opdat wij hem het geld weer zouden inbrengen, dat zijn ge storven vrouw voor ons had uitge geven Bestaat zoiets? Ja. zoiets bestaat. Eu die mau wilt u een kans gevenO. als lk maar geen meisje was. Maar ik ik heb er de moed niet toe Tweemaal heb 11c het reeds gepro beerd op het laatste ogenblik ver liet mij mijn kracht Dat beweert hij. Maar Irene en ik weten, dat hij e~ goede zaken bij doet. Hoe meer er in ons arm land gevochten wordt, des te meer gewe ren en patronen kan hij verkopen. In de Venrayse geraeeuteraad wer Zij stampvoette. Ach ik wat ben ik anders dan een laffe vrouw. Welnu Irene is met hem getrouwd, maar op de dag van haar huwelijk heeft zij hem midden in het gezicht gezegd, dat zij hem haat en verafschuwt. En ik heb erbij gestaan, en heb gelachen gelachen. Vier jaren is zij nu al zijn vrouwKunt u zich voorstel len, hoeveel ellende, smaad en leed dat betekent? l)e tranen die zij tot nu toe dapper ingehouden had, kwamen toch. Met een hartstochtelijke snik vie" zij bij dc tafel neer eu schreide. Schrei de! ..ZEVEN EX TWINTIGSTE HOOFDSTUK Elena vertelt verder en lacht. Vitus sloop op zijn tenen de deur uit. Op de gang luisterde hij waag de zich fo' de trap. Alles stil het huis lag nog steeds in middag rust. Langzaam, heel langzaam zeker de hy naar zijn kamer terug. Toen hij binnenkwam schreide. E lena niet m< e Zij stond bij de tafel en keek Item dankbaar aan. Zij had zijn fijngevoeligheid haar met haar smart alleen te laten, begrepen en op prijs gesteld. Een grote traan hing nog aan haar win -ers eu gaf aan he.. mooie, hi.rtstochtelijke gezichtje een onzegbare bekoring. Vitus zeide niets. Hij nam haar hand tussen de zijne en streelde die. lk begrijp zelf niet, waarom 'lc dat alles juist aan u zeg. die hier als vijand in hi.is is. zeide zij. wee moedig glimlachend. Ik ben uw vijand niet en zal het ook nooit zijn. juffrouw Eleu Ik ben ook bereid, voor u en uw zus lei alles te doen, wat u van mij ver langd al is het ook op Europese manier. Kerst moei u naar het vervolg van mijn verhaal luisteren! U moet toch weten, hoe ik ertoe gekomen ben. met handieten om te gaan Ziet u. mijn zwager geeft zich uit voor een goed vriend der Turkse re gering. maar hij is in werkelijkheid het hoofd van alle Griekse rover benden in Turkije. Uit patriottisme? Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3