N.-HOLLANDSE t "PERS 1945 De comedie in België teneinde? Leopold enkele dagen in het land en daarna naar de Congo! Vierhoeksconferentie van de baan „Sdiildersbijenkorf" door brand verwoest Wrattenzwijn verkoos vrijheid Hoog water in Ver. Staten Oorlogsproductie in Ver. Staten neemt nog steeds in omvang toe regen nF zonneschijn Rusland veroorzaakte atoomonploifing Azis in het hol van de leeuw Dode walvissen aangespoeld Communisten veroveren hoofdstad van Hainan de Telex tikt.. Radiodebat »c JAAPC VG NUMMEF Ikmaaitfer MA AAN DAG 24 APRIL 1450 Uitgave Sttchün* «D* TrtJ« Exploitatie S.\. Sprekend Papier, Abonnementen t 020 per week I UB per maand f 3.63 per kwart bi] vooruttbet Advertenties 14 et p. mm.. familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korUoc Veiantw. tedacteur. J. t. Zoonea Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel. K 22003971 De Belgische kabinetsformateur, - 1 Paui van Zeeland heeft de socia listische leider Paul Henri Spaak een brief overhandigd, die de verze kering bevat, dat koning Leopold na zijn terugkeer op de troon slechts 38 dagen in België zal blijven en na de tijdelijke overdracht van zijn pre rogatieven aan zijn zoon Prins Boude wijn, zijn tijdelijke ballingschap zal hervatten. Verder wordt in deze brief aange kondigd, (latde koning incognito een reis naar de Belgische Congo zal ma ken. Van socialistische zijde wordt bot bericht tegengesproken, volgens net welk minister van Staat Paul Henri Spaak het protocol heeft onderte kend met betrekking tot de over dracht der koninklijke bevoegdheden op Prins Boudewijn. Prachtige mokert valt ten prooi aan het vuur Zaterdagmorgen te kwart voor elf is de molen „de Vergulde Korenaar" aan het Keern te Hoorn in brand geraakt door vonken uit de uitlaat van een Dieselmotor, die in een na bijgelegen gebouwtje was opgesteld Het «let van de molen was zeer d. oog en binnen een minuut brandde de molen als een fakkel. De Hoornse brandweer was bin nen vijf minuten met groot materi eel aanwezig, doch kon .niets meer tot behoud vahde molen uitrichten. Te kwart over elf stortte het bran dcnde geraamte in elkaar. De molen was twee eeuwen oud zou juist gerestaureerd worden. Veertig ton graan is tevens door deze brand vernietigd. Do materiele schade wordt door verzekering gedekt. Officieel wordt medegedeeld, dut do vierhoeksconferentie van vertegen woordigers van de RIS, de republik Lndoncsia, Oost-Sumatra en Oost Indonesië is uitgesteld tot een niet nader bepaalde datum. De redenen van dit uitstel werden niet medege deeld. Naar een speciale correspondent van bet ANP. meent te weten, wordt uit stel iu verband gebracht met be zwaren, die door de regering te Djogja gemaakt worden (egen de voor stellen van de Oost-Indonesische re gering ten aanzien vau de opheffing der republik Iudonesia. Anderen den keu aan do mogelijkheid, dat binnen kort regeringspersonen van Oost-Iu- donesië zullen worden gearresteerd. Zaterdagmiddag brak door nog 0:1 bekende oorzaak in' De Schildersbijen korf (firma Felix Muller) aan de Herengracht 41 te Amsterdam, brand uit inde kelder. Buren op de eerste etage bemerkten aan de achterzijde plotseling een zeer sterke rookont wikkeling en waarschuwden de poli tie. De rook trok direct naar het bo venhuis door. Het was een hardnek kige binnenbrand die de brandwachts voorzien van gas- en zuurstofmaskers lot de kelder wisten de localiseren. In verband met de verf en de vele chemische vloeistoffen werden een schuimkanon en een schu Imblussm* op de vuurhaard gezet. Vooral een hoeveelheid alluminiumpoeder, oio ook vlam had gevat, bezorgde brandweerlieden veel werk. Aan de voorzijde werd met vier eu aan de achterzijde van het paud, dat via een steegje in de Langestraat uitmondt, roet twee stralen het vuur bestreden. Beu vrouw en een jongen werden van de eerste etage via een ladderwagen naar dc straat gebracht. Naar de oorzaak stolt, de recher che. een onderzoek in. Volgens deze zijde zou Spaak aan kabinetsformateur Paul van Zeeland slechts de beslissing hebben overge bracht, die de algemene Raad van de Socialistische Partij heeft geno men. Van socialistische zijde wordt eveneens tegengesproken dat eeu briefwisseling heeft plaai9 gehad lussen Spaak en Van Zeeland. Belgisch Liberaal partijbe stuur keurt ontwerp-over- eenkomst goeil. De voorzitter van de Belgische li berale partij verklaarde dat het par- ijbestuur accoord gaat met het op gestelde protocol inzake de over dracht door koning Leopold vau zijn prerogatieven op Prins Boudewijn. Van de zijde van het bestuur der CVP. was Zaterdag uog geen reac tie gekomen. Men mag evenwel aan nemen dat Paul van Zeeland voort durend contact houdt met het party- bestuur der CVP. eu deze uiteindelijk zijn goedkeuring aan het protocol zei hechten. Ondertekening door de partijlei ders maakt de overeenkomst echter nog niet van kracht-en deze zal ook door de algemene vergadering dar partijen moeten worden goedgekeuid Men verwacht dat vooral In de bij eenkomst van het nationale comité der CVP. nog heftig gediscussieerd zal worden over het accoord. In katholieke kringen heerst grote teleurstelling en ontstemming over de gang van zaken en van verschil lende zijden hoort men, dat deze voor hen zo onbevredigende ontkno ping der koningskwestie tot een scheuring in de partij aanleiding 7.011 kunnen geven. In het wildpark van het Noorder Dierenpark te Emmen, dat vóór 1 Mei niet voor het publiek is openge steld, brak deze week een Afrikaans wrattenzwijn uit. Het dier was ach ter een afrastering van gaas opgeslo ten, dat tot op een "halve meter hoog te zelfs nog dubbel was. Het moet in doodsangst hebben verkeerd om boven deze hoogte bet rasterwerk door te stoten. De directie wijt dit aan baldadige jongens, die het dier met opzet angst hebben aangejaagd. De politie stelt dan ook een onderzoek in. Na een jacht van drie uren, waar bij het dier nog wist te ontvluchten naar de naburige tuinen en waarbij het verwoede uitvallen deed naar de oppassers, die hem trachten te bena deren, gelukte het aan het parkperso neel het zwijn een lasso om de hals te wei-pen en het vervolgens in een kist op te sluiten. Hierna werd het dier naar zijn inmiddels herstelde ren overgebracht. Gelukkig heeft het zwiju het avon tuur goed doorstaan. De Amerikaanse staten Minnesota, Noord en Zuid Dakota worden thans door de ergste overstromingen sinds 50 jaar geteisterd. Door de hevige regens zijn de rivieren huiten haar oevers getreden en hebben duizenden hectaren land overstroomd. In Noord Dakota alleen zijn naar schatting 7000 mensen dakloos. -Vele steden zijn geïsoleerd en andere wor den bedreigd. Te.Oslo in Minueso'a is de Rode Rivier thans 10 kilome ter breed. De normale breedte is 25 meter. Acheson over „koude oorlog Russische politiek een be'emmering voor iedere goede verstandhouding De Verenigde Staten «hebben spoï'1 gemaakt met de vervaardiging van wapens, <iie verschrikkelijker zijn dan men tot dusverre ooit heeft ge zien, wordt in het zesraaandelijkse rapport vau de Amerikaanse minis ter van Landsverdediging, Louis Johnson verklaard. De minister zegt dat de Verenigde Staten aan de spits staan bij de fabricage van nieuwe wapens eu dat dit het verschil kan betekenen tussen de overwinning e.i nederlaag in een oorlog. De voorraad Amerikaanse atoom bommen, verklaarde Johnson voorts, bestaat voortaan niet meer uit een klein aantal bommen van een model ec van een afmeting, De Amerikaati- so strijdkrachten, hoe gering deze Dean Acheson de Amerikaanse Minister van Buitenlandse zaken heeft in een toespraak tot de Amerikaan se Vereniging van Dagbladredacteu ren verklaard, dat iedere poging om met de Sowjet Unie tot een goede \erstandhouding te komen gedwars boomd wordt door een reëele en op het ogenblik bestaande bedreiging van agressie. Overeenstemming met de Sowjet Unie of een poging hiertoe te komen kan niet bestaan, wanneer de ge dachte aan agressie niet uit de we reld wordt geholpen, aldus Acheson. „En dat woord agressie betekent niet alleen militaire aanval, maar ook pro paganda-oorlogvocring en de gehei me ondermijning van vrije landen van binnenuit." De Sowjet Russische autoriteitan zulen graag alle middelen te baat nemen, die hun ter beschikking staan om de VS. te verzwakken en schade te berokkenen. Hoewel zij het niet verstandig aehlen militaire macut te gebruiken, proberen zij het met andere methodes, bv. een poging om de Amerikaanse bevolking In verwar ring te brengen en te verdelen, al dus Achesou, opdat wij te zwak zul len worden om tegen de communist!- sche bedreigingen in andere delan van de wereld op te kunnen en ic verdeeld en verward om do commu nistische infiltratie in eigen land het hoofd te bieden. „Er is niet één antwoord noch een snelle of gemakkelijke weg om eau kwade macht eronder te krijgen Wan neer wij deze waarheid erkend heb ben, behoeven wij echter geen ogen blik ontmoedigd of terneergeslagen te zijn." Acheson noemde zes programma punten, waarmee de VS. «ie strijd Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, In het Oosten van he, land aanvankelijk nog veranderlijke, overi gens tot krachtige of hard toenemende wind uit Westelijke of Noordelijke rich Vingen, Koud weer. tegen de bedreiging hebben opgeno men: 1 ec-n brandend en strijdvaardig ge loof In de vrijheid. 2 de verbreiding van dat geloof. 3 de organisatie van een sterke ver dediging. 4 de economische samenwerking tussen de vrije landen via de ba- staande organisaties (Raad van Eu ropa, organisatie van het plan-Mars hall, en de Westelijke Unie) en zo nodig via nieuwe organisaties. 6 voortzetten van de pogingen een gemeenschappelijke basis voor over eenstemming te vinden geen vol maakte of eeuwigdurende overeen komst, maar tenminste een hetere regeling om in groter veiligheid sa men te leven. Ook wekte Acheson het eigen land en de heide partijen in het Congres op tot nauwe samenwerking. De Amerikaanse regering heeft uu de zekerheid, dat de in September van het vorig jaar door president Truman gemelde atoomontploffing in de USSR. veroorzaakt werd door een atoom, heeft de republikeinse afgevaardigde Charles Elston, lid v. de gemengde Congrescommissie v. de kernenergie, een journalist mede gedeeld. Hij verklaarde tevens dat de VS. insgelijks de producten ken- neu, welke doorde Sovjets voor het vervaardigen van deze bom werden gebruikt. Kap. Abdul Azis, de leider van de opstand in Makassar, die na zijn aan komst te Djakarta gearresteerd werd is volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen alhier per vliegtuig naar Djogjakarta overgebracht. -•iths proc.-gen. van de tlêClstaui In donesië dr. Soumoldl, heeft reeds 2 weken geleden Makassar verlaten, aMus verenemt de correspondent van Aneta te Makassar. De geruchten als zou hij in een Nederlandse bommen werper zijn verdwenen, kon de cor respondent niet bevestigd krijgen. Op last van Soumokil, waren de laatste tijd zeer talrijke arrestaties verricht, voornamelijk van lieden, die de uni- tansuscne gedachte verdedigden. De regering van Oost-Indonesië over weegt thans het ontslag van Soumo kil, omdat hij zonder toestemming de dienst verliet. Van de zijde van de RIS hestonden reeds voor de kwestie Azis ernstige bezwaren tegen het optreden van Sou mokii en thans zijn ernstige verden kingen gerezen tegen hem als zou hij medeplichtige zijn in de opstandige beweging van Azis, aldus verneemt de speciale correspondent van hei ANP. thans ook zijn, zijn doeltreffend en bezitten een uitrusting, die verre uit gaat boven die van onverschillig welk ander land. Volgens de minister van landsver dediging was de ontploffing van <lc Russische atoomhom in September jl.. aanleiding tot een buitengewone ontwikkeling van de fabricage van nieuwe wapens. Johnson heeft over deze wapens geen bijzonderheden me degedeeld. Er wordt aan herinnerd dat de V. S. einde 1949 36.000 militaire vllegtui gen bezaten en dat geleidelijk 5400 nieuwe toestellen werden geleverd, betaald uit reeds goedgekeurde ere dieten. 11000 van deze toestellen wa ren jachtvliegtuigen, waarvan 2000 met straalaandrijving. Reuter meldt nog dat het Ameri kaanse leger einde 1949 1.551.000 man sterk was. De Amerikaanse minister van Ma rine verklaart in het overzicht, dat de vloot redelijkerwijze in haar be hoeften kon voorzien, doch dat het aanbevelenswaardig is, indien de be schikking over meer vliegdekschepen kan worden verkregen. Zaterdagmorgen zijn bij buitenge woon hoog tij. een honderdtal walvis sen aangespoeld op het strand van het eiland Stromsay, dat behoort tot de ten noorden van Schotland gele gen Orksncygrocp. De walvissen zijn vijf tot zes meter lang. Ruim vijftig exemplaren zijn reeds dood, terwijl de rept stervend is. Dè bhai, waar de dieren aanspoel den, is zeer diep bij de ingang, do.h wordt dan tamelijk ondiep. Ook is de ze uitgang nauw. Vele jaren gele den zijn een dertigtal walvissen in deze Hollaadbaai gestrand. De bewoners vau Stromsay helmen een beroep gedaan op Noorse walvis vaarders omde walvissen weg te ha- Ie- ,daar men, indien de kadavers blijven- liggen, bevreesd is voor hel uitbreken van epidemieën. Het oude lied Dr. Adenauer, de Duitse Bondskan selier heeft te Bad Ems in de Fran se zone na een rede tot een conferen tie van zijn Christen Democratische Partij opnieuw de derde strophe van het lied „Deutscbland, Deutschland ueber alles" laten zingen, zo meid', het West Duitse persbureau DPA Adeuauer had Dinsdag te Berlijn tweemaal hetzelfde couplet laten zin gen, wat scherpe critiek van de Duit se Sociaal democraten en de gealli eerden uitlokte. De Britse comman dant van Berlijn had het laten zin gen van het lied een blijk- van ..slc- 'n] te smaak" genoemd. liet Nationalistische nieuwsbureau deelt mede dat de communistische troepen de voorste wijken van Hoi- bou, <le hoofdstad van het eiland Hai nan, hebben bereikt. Volgens het nieuwsbureau woedt een folie strijd binnen da muren vau d- stad. Verscheidene uren warey, de radio verbindingen met Hoihou verbroken. I11 bepaalde kringen te Hongkong rs men van mening, datde stad reeds in handen is van de communisten. Latere berichten maken er melding van dat soldaten van de communisti sche regering in China gistermorgen vroeg zonder tegenstand te ontmoe ten de hoofdstad van het eiland Hai nan, Hoihou, zijn binnengetrokken. Dit is medegedeeld in een uit deze plaats ontvangen telefonische bood schap te Hongkong. Alle nationalisti sche militairen zijn de stad ontvlucht Gemeld wordt dat alles rustig is to Hoihou. Westerse waarnemers te Hong- koug twijfelen er niet aan, of de communisten zullen het gehele ei land bezetten, dat verscheidene vlieg velden en een goede marinebasis be zit. Dc strijd om Hainan is van gro te betekenis voor Australië, Nieuw Naar het Franse persbureau AFP meldt, is de in Frankrijk woonach tige Nederlandse industrieel A. Kaas tot officier in het legioen van eer be noemd. Het Weense blad AllgemeJne Zcl- tung, het orgaan van de neo-natio- naalsocialistische Oostenrijkse Liga, van onafhankelijken, zal wegens fi nanciële moeilijkheden niet meer verschijnen. De Ynex Mary is in vier dagen 14 uur en 57 min. v;yi Southampton naar New York gevaren, waarmede het ruim 81.000 ton metende luxe- passagierschip zijn snelste reis over de Atlantische Oceaan sinds de af loop van de oorlog heeft gemaakt. De gemiddelde uursnelheid bedroeg - 28.44 mijl. Een jongen, die in de hergen van het Franse departement Savoie aan hel vissen was, werd door een ko ningsarend, wiens vleugels een span wijdte van anderhalve meter hadden, aangevallen, toen hij forel uit het wa ter ophaalde. De jongen sloeg de arend met zijn hengelroede bewuste loos en slaagde er zodoende in ook de arend te vangen. De bekende Russische schrijve 1 IIja Ehreuburg is Vrijdag te Brussel aangekomen. Zijn bezoek aan België draagt een particulier karakter. De Franse' Commissaris van de Rijnpalts heeft het communistische blad Neues Leben voor 14 dagen «er boden wegens belediging van de Brit se bezettingsmogendheid. De Landsberg Allee, in de Sow jet sector van Berlijn is Zaterdag herdoopt iu Lenin Allee, ter gelegen heid van het feit, dat Lenin tachtig jaar geleden werd geboren. Duizenden inwoners van Oost Berlijn waren de Allee bijeen gekomen. oVlgcns radio Tikooi hebbe» 18421 Japanners vorig jaar zelf moord gepelegd. Dit is 10 procent meer dan in bet daaraan voorafgaan de jaar. Als gevolg van noodweer in uu Argentijnse plaats Villa Brlllante «oorden van Buenos Aires zijn vijf doden te betreuren. Het aantal wonden bedraagt zestig. Door over stromingen zijn een honderdtal hui zen ingestort. - Inde maanden Maart eu April zijn tot dusver op de grens van Ma dras en Hyderabad 51 communisten in bewapende botsingen met de poli tie gedood. Zonadgmorgen had in de 3t. Pieter de eerste heiligverklaring in liet Heilig Jaar plaats. De nieuwe heilige Erailie de Rodat, werd iu 17S7 bij Rodez in Frankrijk geboren en overleed er iu 1852. Samen met kaar medezusters wijdde zij zich aan de stoffelijke en geestelijke bijstand van wezen. - De geallieerde Hoge Commis saris heeft de Oerichtszeitüng (Ju ridisch blad) voor Wurtemberg-Ba den en Beieren, voor vier weken vei boden wegens overtreding van de ge allieerde perswet. Het blad had in een van zijn laatste uitgaven een ar tikel gepubliceerd getiteld: De klop jacht langs de Rijn, waarin onder be dekte bewoordingen sprake was van in 19451940 op- do Dtijféeirs ge pleegde wreedheden. Zeeland en Zuid-Oost-Azie, aldus d> ze waarnemers. Het eiland beheerst de Indo-Chinese kust eu als het dooi de communisten veroverd wordt, \tl zulks bun strategische positie ih ge heel Zuid-Oost-Azie aanzienlijk ver beteren, zo voegen zij hieraan toe. Hainan speelde een belangrijke vol bij de verovering van Singapore en Malakka door de Japanners in de laatste wereldoorlóg. De val van Hai nan zou het moreel vau de nationa listische troepen op Formosa het laat ste «bolwerk van Tsjiang Kal Sjeit, ongunstig heinvoelden. Een nationalistische militaire woord voerder heeft te Taipen' de hoofd stad van Formosa meegedeeld, dat de nationalisten zich Zaterdagavond uit Hoihou hebben teruggetrokken en hun hoofdkwartier hebben gevestigd te Joeling, op het zuidelijke deel van Hainan. Toenemende spanninq Het Sowjetrussische antwoord op de Amerikaanse nota inzake het lu- c-ideut met het vliegtuig boven de Oostzee wijst op een slechter worden van de betrekkingen tussen de Sowjei Unie en het Westen, aldus SGhrijft de „New York Herald Trinbune.'. „Deze verslechtering heeft alle nor male of vreedzame betrekkingen on mogelijk gemaakt en indien men niet in vrede kan loven, dreigt het gevaar dat het op een dag onmogelijk zal zjla, eeu ooi-log af te wenden" aldus bet blad." Het is onze OVERTUIGING, dat we met de radioomroep in een enigszins moeilijke positie zijn. We hebben ons wel niet bezorgd te ma ken, dat de zenders zullen zwijgen en we dus onze toestellen op de rommel zolder zullen kunnen neerzetten, maar toch overkomt ons heel dik wijls het gevoel als we luisteren: Hel valt niet mee. En dan bedoelen we niet de beken de muzieknummers, die altijd goed blijven. We bedoelen eigenlijk het nieuwe, dat de omroep ons zou moe ten brengen. Te kort wordt er nog rekening gehouden met het feit, da* de mensen aan gene zijde van de mi crofoon luisteraars zijn en geen kij kers. Het zal ook wel moeilijk 2ijn telkens iets nieuws te vinden, dal tevens goed is. Maar hier schuilt h wei heel veel kaf onder het koren En nu kregen we daar vorige Za terdag plotseling het radiodebat tus sen de heer Vos van de" P.v.d.A. e>v do heer Ritmeester van de V.V.D, Hel is een proef geweest En aan proef kleven ongetwijfeld «>P£ enkele fouten. Maar wc «a» sterk dal degenen, die v.irkeiuk hr.o: ben geluisterd, tegen zich «MÉ, CA misschien jrk wel tegen anderen zul len hebben ge>.egd: Dat was nu iels. waarvoor de radio-omroep zich \>5i uitstek voor leent. We misten hier' niet al te zeer t. oog, terwijl het spiegelgevecht als danig belangwekkend ger.oeg was om er een uurtje voor te nemen. We zou don- het dan ook op hoge prijs stel len, indien op deze weg werd door-' gegaan. Het zou de belangstelling voor de radio-omroep zeer ten goede komen en het zou misschien ook een verbetering zijn voor het politieke leven in Nederland. We verklappen geen geheim, als we zeggen, dat het politieke leven in ons land er niet al te b^t aan toe Nog een jaar of wat zo en het is helemaal dood in de potr Wat dot aangaat is er een grootverschil to cor.stater:n met een vijf en twintig jb»? it/ïr.g. Toen was net levendiger, waren de mensen belangstellender, ging men meer ter vergadering. Toen kon men ook verwachten, dat er op een vergadering eens een le vendig eebat zou ontstaan. Daar was de laatste jaren niet zo heel veel kans op. De debaters bedankten er voor om de vergaderingen van de tegen- I. artij aantrekkelijk te maken door debat. Men hield liever een vergade- rmg, waarop een ander kwam te de batteren, dan dat men naai* een ver gadering ging te debatteren. Het ge volg was, dat er bijna geen vergade ring meer slaagde, tenzij er een kop stuk kwam spreken. We maken ons sterk dat een debat over de radio zeer veel belangstelling zal trekken. Daar komt echter nog iets bij. In de verkiezingsstrijd, het is jammer het le moeten constateren, sluipen steeds meer misbruiken in. Men neemt het met de propaganda soms niet al te nauw meer. Een beetje demagogie wordt dikwijls niet geschuwd. Wei- indien een debat tussen verschil lende tegenstanders voor de radio wordt gehouden, zullen de verschil lende propagandisten zich wel een beetje inperken. Want dan is er de gelegenheid om in het openbaar ten overstaan van het volk de puntjes op dc i te zetten. Een uitstekend de proefneming, waarvan we de her haling op veel groter schaal en met meer zendtijd van harte aanbevelen. v. Z. WRAK VAN MASTER VMKRÏKA4NSK SKY WAARGENOMEN. ©en bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht heeft het wrik waargenomen vau de Amerikaanse Skymaster die siuds Vrijdag vermist wordt met 35 personen aan boord. Officieel is meegedeeld, dat er ge^n tekenen van overlevenden zijn gezien Het wrak is gesignaleerd op de zuid westelijke helling vando Iliroegatake top. ten zuiden van Tokio.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1