IWaai^ei' 1 N.-HOLLANDSE t 'PERS 19451 Eindelijk licht in oude moordzaak Verzetslieden meenden verraad te moeten bestraffen ftsgssta ssf xnnnBBchSjjn NedL e!flal lra:nt voorlopg niet Siaat vermakelijkheidsbelasting de ontwikkeling der film in de weg Neer aardappe'meel in ons brood Hoge aardappelprijzen komen niet aan de voortbrengers ten goede De handel maakt grof misbruik van een denkbeeldig tekort Meer stakers in Londens haven De citadel de Telex tikt... le JAARGANG - NUMMEF DINSDAG 25 APRIL 1950 Uitgave Stichting «De TrQe Alkmaarder- Exploitatie N.V. Sprekend Papier, A Abonnementen f 0.30 per week f L25 p» maand f 3.65 per kwart, bij vocrultbet. Advertenties 14 et p. mm,, familieberichten 28 cent Bij contract aanzienlijke kortte* Verantw. redacteur. J. f. Zoonen Bureau. Ridderstraat, boek Oudegracht I Tel. K 2200*8771 Leo 5 jaar oude moord, in do Ja gen dor bevrijding te Zuilen (Utrecht) is dezer dagen tot. klaarheid geko men. De feilen .hebben zich aldus de officier van jnstitie te Utrecht als volgt toegedragen: In de nacht van 6 op 7 Mei 1915 is om vier uur In de nacht liet echt paar V in zijn woning dood te bod aangetroffen. Heide echtelieden wa ren door revolverschoten om iiet Ie- ven gebracht. Het 14-jarig dochter tje, dat in de aangrenzende kamer sliep, is ongemoeid gelaten. Het meisje had do twee daders, die door haar kamer waren binnengedrongen, door een kapotte ruit, waarvoor ecu stuk carton was geplaatst, wel ge zien. De dader hebben zich naar de slaapkamer van liet echtpaar bege ven en eerst de vrouw doodgeschoten en vervolgens de man, die wakker geworden, overeind was gekomen. In de oorlog was in Zuilen een kleine ongeorganiseerde verzets groep van 4 of 5 man, die aanvanke lijk onder leiding stond van van San- Vijl jaar in oerwoud Japanner at slangen Dezer dagen werd op liet eiland Noemfooj; bij Nieuw Guineea een Ja panner gevangen genomen, die zich sedert ruim 5 jaar in het oerwoud verborgen heeft weten te houden. De ze Japanner, een gewezen chauffeur van een vrachtauto, werd door de Papoeahevolking betrapt, toen hij be zlg was, in de groentetuinen knolge wassen te stelen, waarop op hem 'n wilde jacht werd geopend. De P. poeas trachtten hem te slenigen en wondden hem met een mes in de rug. Nadat de plaatselijke burgerlijke au toriteiten waren gewaarschuwd wevd de Japanner, die geheel was verwil derd, met een vliegboot van de ma rine luchtvaartdienst overgebracht naar het eiland Biak, waar hij in 't ziekenhuis moest worden opgenomen. Het bleek, dat hij zich in al die jaren had gevoed met rauwe slangen, die op Noemfoer veelvuldig voorkomen terwijl hij hij tijd en wijle zijn slag Sloeg in de tuinen der bevolking, het. geen hem tenslotte noodlottig werd. Nadat hij zal zijnhersteld zal üij worden overgedragen aan de leger- autoriteiten te Hollandia, die een be slissing zullen nemen over zijn even tuele terugzending naar Japan. Vitamine in margarine In het voedselvoorzieningsblad wordt een verordening van het be drijfschap voor margarine, vetten en oliën gepubliceerd, waarin voorscln ten worden gegeven met betrekking tot het in de handel brengen van ge vitamineerde margarine. Bij de vi- laminering gaat het, zoals hekend, om de toevoeging van vitamine a tot zekere hoeveelheden pei gewichts eenheid. In verschillende gevallen bevatte de als gevitamineerd aangeprezen margarine echter te weinig of veel te weinig vitamine a, of slechts an dere vitaminen, waarvan de toevoe ging geen of weinig zin had. Daarom is thans, ingaande 24 April 1950, voorgeschreven, dat margarine niet. als gevitamineerd mag worden aan geduid, tenzij het product tenminste 20 internationale eenheden vitamine a per gramljevat, dns vijfduizend een heden per half pond. Vitamine a pa; gram bevat, dus 5 duizend eenheden per half pond. De aanduiding der vi taminering, die op een bepaalde wij ze op de verpakking moet zijn aan gebracht: bevat 20 i.e. vitamine a per gram". DE STRIJD IN 1NDO-UH1NA Naar het Franse persbureau AFP uit Hanoi bericht, hebben strijdkracht ten van de Vietminh ongeveer 150 km ten noorden van Hanoi bossen in brand gestoken teneinde Franse zui veringsoperaties te vertragen. Volgens een Frans communiqué hebben Franse troepen een wapen fabriek van Vietminh S0 km. ten N. westen van Hanoi, vernietigd. De Franse strijdkrachten maakten ver der veel oorlogsmateriaal w.o. 200 mijnen, 40b handgranaten en 28 gra naten, buit. ten, die later door de Duitsers is ge fusilleerd. Door een lid van deze groep, mej. T. werd de echtgenote P verdacht van het geven van inlichtingen aau de Duitsers. Er werd toen aangedrongen op liquida tie van de echtgenote van P. In de avond van de zesde Mei 1945 werd besloten deze liquidatie uit te vee- en. Twee leden, de Utrechtenaars J. C. van der I-I. en J. T. B., die in Zui len waren oindergedoken, verklaar den zieb bereid deze liquidatie uit te voeren. Zij ontvingen van mej. T. daartoe revolvers. Waarschijnlijk uit angst herkend te worden heb ben zij ook de man, hoewel deze niet verdacht werd, gedood, Een van de leden van de verzetsgroep, die voor een ander feit was gearresteerd, heeft vorige week deze zaait aan het rollen gebracht. Na een kort ouder- zoek door de Zuilense politie, in sa menwerking mei rijksrechercheurs van dé proc-geu. te Amsterdam, is deze zaak ter band genomen en bin nen enkele dagen tot klaarheid ge bracht, De politie onderzoekt nog de argumenten, waarop tot de liquidatie van mevr. P. werd besloten. De daders die een volledige beken tenis hebben afgelegd, zijn opgeslo ten in het Huis van Bewaring te Ut recht. Wisselende bewolking met enkcie buien Na een nacht we*; tijdelijk afnemende wind en plaatselijk flinke nachtvorst overdag matige tot krachtige wind. Je'.s minder koud. In tegenstelling met hetgeen reeus eerder werd gemeldt, zal <le gebrui kelijke voorbereiding van het Neder landa elftal voor de wedstrijd tegen Engeland B op 17 Mei a.s. ditmaal niet plaats vinden door een centrale training op het VUC-terrein. Gezien het drukke seizoen voor \e« le in aanmerking komende spelers en de talrijke oefenwedstrijden, zullen ei in plaats van centrale training voor verschillende spelers individuele en rayontrainingen plaatsvinden. In het kader van de voorbereiding voor de ontmoeting met Engeland IJ speelt het voorlopig Nederlands elf tal zoals men weet een wedstrijd te gen Leeds United op Woensdag 30 Mol a.s. te Amsterdam. Pinkster in Berlijn In hoge Amerikaanse regeringskrin gen is verklaard, dat de geallieerde* autoriteiten in west-Berlijn zo nodig machinegeweren zullen gebruiken te gen de verwachte Pinksteroptocht v. jongs communisten door de weste lijke sectoren van de stad. Dit zal gebeuren als niet dodelijke middeltn zoals waterstralen en traangaè, fa len. De geallieerde autoriteiten in w. Berlijn hebben de demonstranten die uit de gehele Sowjetzone worden aan getrokken, verboden door het weste- i lijk deel van de stad te marcheren, omdat zij een coup vrezen. Dalend bezoek in de bioscopen, geringe mojelijkheden voor Nederlandse industrie Sedert 1946 zijn de recettes der Ne derlamlse bioscopen over het gehele land met ruim 30 pCt gedaald en op grond van de ervaring van het eer sle kwartaal van dit jaar zal in 1£50 een verdere daling tot ong. -10 pCt pU-xdeu, aldus blijkt uit het jaarver slag van de Nederlandse bioscoop bond. De onmogelijkheid besprekend bij de huidige hoge vermakelijkheids belasting en de dalende ontvangsten een aanpassing te verkrijgen bij da gestegen kostenindex, concludeert liet verslag, dat een verlaging van de extra lasten op het film- en bios coopbedrijf de enige uitkomst zal blijken te zijn, wil de winstgevendheid gehandhaafd worden. De reserves van het bedrijf zijn reeds in het bezit vau de fiscus ca indien deze ontwikkelingsgang zich voortzet, zullen noodgedwongen slui tingen of wel een prijsgeven van ve ler onafhankelijkheid ontstaan nog afgezien van de kwaliteitsverminde ring der programma's. Het verslag memoreert in dit verband, dat een uitbreid onderzoek gaande is naar de mogelijkheid ener herziening van de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen. Het bioscoopbezoek is ondanks de daling van 30 pC( vergeleken bij dat van voor de oorlog nog vrij bevredi gend, ai ligt het (en achter bij dat. in de ons omringende landen, aldus het verslag. In die landen werken oen na tionale productie, do volksaard en het ontbreken van bepaalde confessione le bezwaren een grotere belangstel ling in de hand. De programma's bestonden in 1949 gerekend naar het land van ooi- sprong der hoofdfilms, voor 72 pCt uit Amerikaanse, 11 pCt Engelse, ruim 3 pCt Franse en 2 pCt Neder landse films. De overige landen ls- verden ruim 11 pCt van het bioscoop programma, Het aantal ingevoerde hoofdfilms bedroeg in het afgelopen jaar 433. Vergeleken hij de 497 films, die 1946 werden geimporteerd, is dit een vermindering van ruim 60 hoofd films. Op 1 Januari j.1. telde ons land 138 in bedrijf zijnde bioscopen. Geen werk moer mor studio's te Duivendrccht Blijkens het verslag is 1949 voor de Ned. filmindustrie geen jaar van voor spoed geweest. Ook in deze> tak van het Nederlandse filmwezen, aldus 't verslag, zijn de gevolgen van de ver hoogde heffing der vermakelijkheids belasting merkbaar, de studio van de stichting „Nederlandse filmstu dio", de voormalige Cinetone studio's te Duiveudrecht, heeft haar poorten moeten sluiten, omdat zich geen nieu j wo gegadigden meer aanmeldden. De studio verricht tijdelijk werk- j zaamheden, niet op haar terrein lig— I gend, om de reeds sterk ingekrom pen staf aan liet werk te houden, in de hoop op betere tijden. Hoewel de tweede speelfilms, dio na de oorlog in de gerestaureerde stu dio's te .Duiveudrechts is gemaakt ,,een koninkrijk voor een huis" met Heintje Davids en .Tolian Kaart, hij het publiek een groot succes is ge worden, zijn de resultaten onbevre digend als gevolg van de abnormaal hoge vermakelijkheidsbelasti>ig. Het is dan ook niet te verwonde- den", zo vervolgt het verslag-, „dat deze voortreffelijk ingerichte werk plaatsen ongebruikt blijven. Alleen al uit een oogpunt van de deviezenbesua ring, die door de exploitatie van Ne derlandse hoofdfilms wordt verkre gen, zou het gewettigd zijn het natio nale product belastingfaciliteifen verlenen1 Het is ook al aan- de zware belas- tingdruk te wijten, dat de exploitatie van korte Nederlandse films volko men onbevredigend is geweest. Al leen de Nederlandse journaalfilms hebben zich kunnen handhaven, urn de dank zij hun uitstekende kwali teit. Aanstaande Donderdag en Vrijdag zullen in de zeventig grootste ge meenten van ons land hij de bakkers lijsten liggen, waarop de huisvrou wen hun handtekening kunnen plaat sen als protest tegen het voornemen van de minister van landbouw om bet percentage aardappelmeel in het brood van 5 lot 10 pCt te verhogen. De hakkers in ons land zijn fel 'e- gen dit voornemen van de minister gekant, zoals werd verzekerd op een persconferentie te Amsterdam, uit gaande van het actiecomité tot be strijding- van de bijmenging van aardappelmeel in brood. Dii comité is gevormd door de landelijke hak kersorganisaties. MOND- EN KLAUWZEER fn de week van 9 t.e-m. 16 April ueden zich de volgende sterftegevalk'! van hot mond- en klauwzeer voor runderen 2, kalveren 2, varkens en biggen 38, schapen t. De Stichting' voor de Landbouw is voldaan over de publicatie van het, niU ulsterie van landbouw nopens de aardappelprijzen. De toestand wordt dui «lelijk en helder getekend. De minister laat door zlin krachtige hewoor- dingen er geen twijfel over bestaan, dat het hem ernst is met zijn voor- nemen in te grijpen als de kleinhandelsprijzen van de aardappelen niet zullen dalen, aldus de Stichting. Duidelijk is, dat de hoge detailprijzen van •Ie aardappelen niet geweten kunnen worden aan hoge telersprljzen. De minister zegt, dat de handel misbruik maakt Tan de vraag naar klei- aarrdappelen en daarom zandaardappeien als duren kleiaardappelcn ver koopt. Nu deze mening van officiële zijde eveneens is uitgesproken, mag men zeker aannemen, dat zij op waarheid berust. De handel erkent, dat derge lijke handelwijzen zijn voorgekomeu Het is onder de hoeren algemeen bs- kend, dat niet éér. op de honderd con sumenten het verschil tussen zaad- aardappelen en kleiaardappelen kan zien, dat daarom de consumenten er helemaal niet over kunnen oordelen, of zij zandaardappeien dan wel klei aardappelen voorgezet krijgen. Het is op zijn minst genomen ei genaardig. aldus de Stichting, dat nu plotseling het voornemen is ont staan in de groentenwinkels van Ara sterdam grote plakkaten op te han gen met de mededeling, dat goedko pe aardappelen verkrijgbaar zijn. zonder boosaardig te willen zijn, gaat men toeh verband zoeken tussen e publicatie van het ministerie en et vestigen van de aandacht op de nedkope zandaardappeien. In de publicaties wordt gezegd, dat he. publiek vraagt naar gekleurde assen zoals Redstar en Furore, o- veneeng worden de Zeeuwse Blauwen en Zeeuwse Bouten genoemd. De te- lersprjjzen van deze rassen zijn hoog. Daarom zouden de aardappelen in de steden zo duur zijn. Volgens ge gevens van de Stichting nemen deze rassen echter ongeveer 3 pCt van het totale aardappelareaal in. En daar is dan ook nog het pootgoed bij inbegrepen. De grote steden zouden m enkele weken door de totale oogst n-jui deze rassen heen zijn. Bovendien .-ikoint van deze rassen slechts een -(klein percentage in de handel. Als ei' in de winkels nog steeds Redstar of Zeeuwse Blauwen en Bouten ver kocht worden, dan Is het veelal wel zeker, dat andere aardappelen ten onrechte onder een dier namen zijn aangeboden. Uit het voornemen van de regering om zelf aardappelen te gaan verko pen, moet niet worden afgeleid, dat deze van de uit 1945 „bekende" kwa liteit uit de noordelijke provincies zouden zijn. De hierbedoelde veenaardappelen zijn reeds lang geruimd en vermalen tot aardappelmeel. Er kunnen dus geen fabrieksaardappelen aan de markt komen. De zandaardappeien, welke thans beschikbaar zijn, zijn inderdaad zeer goed consumptiewaar dig. Het publiek zal er goed aan doen zich niet door dergelijke suggesties te laten verleiden tot het kopen van VOORWERPEN IN DE OOST-ZEE BIJ ZWEDEN GEVONDEN Ten Zuid-oosteu van het eiland Oe- land. nabij de Zuidoostkust van Zwe den, is een lijst van radarstations en een houten takelblok gevonden, die naar men vermoedt afkomstig zijn Van de onlangs vermiste Amerikaan se „Privateer". De voorwerpen zijn opgezonden naar, het vliegveld Kastïup in De nmarken, van waar uit de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten hun na speuringen naar het vermiste vlieg tuig leidden. dure aardappelen. Bovendien kan er op worden gewezen dat ook op veen gronden enkele rassen - zoals Noor delingen en Libertas - verbouwd kun ne.! worden die zeer geschikt zijn voor consumptie, aldus de stichting voor de landbouw. De suggestie, dat ook zonder de ac tie van de minister van landbouw de prijzen op korte termijn zullen dalen, acht de Stichting onwaarschijnlijk, althans in tegenspraak met de fei ten. De verlaging van de telersprijs welke zich ruim een maand geleden heeft ingezet, is immers niet ge paard gegaan met een verlaging van de kleinhandelsprijs. De grote wan verhouding tussen de telersprijs - welke geenszins abnormaal hoog is - en de consumentenprijs, is blijven bestaan of heeft zich ong vergroot. De hoer vraagt zich dan ook met ver bazing of hoe het mogelijk is, dat men de consument zoveel kan laten betalen voor een product, dat hij te gen een redelijke prijs beschikbaar stelt, aldus besluit de stichting voor de landbouw dit betoog over «le aardappelprijzen. Meer dan 200 Britse mariniers zijn Zondagavond te Lenden ingekwar tierd voor het geval de regering be sluiten mocht, dat zij nodig zullen zijn met het oog op de staking van haven arbeiders, waardoor thans 47 sche pen in de haven van Londen opgehuu den worden. x Naar men meent te weten, zijn ook militairen in het gefcied van Londen opgeroepen om zich gereed te houden voor eventuele werkzaambedn in de haven. i 1.000 Havenarbeiders hebben zich teren aangesloten bij de staking in de Londense haven, die thans 5 da gen duurt. Er waren reeds 8.000 ar beiders bij deze «iet-officiële sta king betrokken. Het comité van havenarbeiders, dat de staking leidt, heeft verklaard, dat de arbeiders tot het uiterste zul len gaan, zelfs indien hun strijd de zwaarste blijkt te zijn, welke .:ij ooit hebben moeten voeren. Gistermorgen bedroeg het aantal stakende havenarbeiders 32.500. 13.100 arbeiders zijn aan het werk gebleven. Op 69 schepen lag het werk vol ledig stil, op 12 schepen werd met kleinere ploegen gewerkt en aan boord van 29 schepen was alles nor maal. HAÏNAN De staf van het hoofdkwartier van generaal Hsoeh Yoeeh, nationalistisch bevelhebber op Hainan, heeft zicb ingescheept om naar Formosa te ver trekken en men verwacht, dat de ge neraal zelf naar Saigon vliegt, aldus melden reizigers, die uit Hainan Hongkoug zijn aangekomen. Zij ver wachten, dat het eiland binnen enige dagen zou worden veroverd .Gemeld wordt, dat de gouverneur van Hainan Tsjen Tsjal-Tong naar Formosa ver trekt. Misschien waarde lezers, kent u het boek, dat onder bo venstaande titel een geweldige op gang heeft gemaakt over de gehele wereld. In dat boek werden toestan den beschreven die in Engeland heers ten op medisch gebied. Er is heftig protest tegen dit boek opgegaan. Ver schillende medici hebben in Engeland verklaard, dat de schrijver volstrekt niet ter zake kundig was en ten ein de hun beweringen kracht bij te zet ten, kwamen ze aandragen met be wijzen, waaruit bleek dat tle schrij ver niet op de hoogte was. We kunnen hieraan stilzwijgen»! voorbij gaan. Belangrijk in dat boek was niet het geven van verschillende ziekten en abcessen. Belangrijk was, dat aan het daglicht werd gesteld, dat er iets rots was in de organisatie van de bestrijding van ziekten in En gei and. Belangrijk was, dat werd aan getoond, waartoe de kapitalistische mentaliteit in vele gevallen kon voe ren. Er is in de laatste tijd in Engeland een en ander gewijzigd op dit gebied in het oude Albion. Niet alleen daar. Ook in de deelstaten, in Nieuw Zee land, in Australë, heeft men de ge zondheidszorg in andere banen geleid Het is niet meer een zaak van par- tculieren. De gemeenschap heeft op zich genomen aan alle individuen die deel uitmaken van die gemeenschap, do geneeskundeige verzorging te ver strekken, die ze nodig heeft. Over de betaiing van deze hulp behoeft het individu zicb geen zorg meer te ma ken. In Engeland betaalt een ieder een gtringe premie en de rest wordt uit belastingen gevonden. In Austra lië ea Nieuw Zeeland betaalt men zelfs niet meer die geringe premie. De staat bekostigt alle geneeskundige verzoiging. Er is in verschillende landen nog al ei_n en ander te doen geweest over deze maatregel, die door de verschil lende socialistische regeringen in de ze d'ie landen zijn doorgevoerd. Men heeft op alle 'mogelijke wijzen ge tracht haar bespottelijk te maken. „En als bewijzen werden dan aangevoerd het aantal mensen, dat plotseling een- bril nodig bad, de overladen spreek uren cn wat al niet meer. Dat het hier een maatregel gold, waardoor «1e volksgezondheid in het algemeen werd gediend, verloor men uit het oog. Dat ieder lid van de samenle ving recht heeft op dezelfde medi sche behandeling, werd niet in het geding gebracht. In plaats daarvan hoorde m.en het verwijt, dat de ge neesheren tot ambtenaren werden ge degradeerd. En nu de praktijk. Sedert een paar jaar is in genoemde drie landen de gezondheidsdienst dan „gesociali seerd". In Nieuw-Zeeland en Austra lië is het Labourbewind vervangen door een conservatief. Maar men. denkt er niet aan, de oude toestand weer terug te halen. Conservatieve leden van het Britse Lagerhuis en daaronder de secretaris van het Brit se Medische genootschap, hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het nieuwe schema zo goed werkt als het maar kan en dat het in de ko mende jaren volledig zal slagen. Dat- is een ander geluid. Een geluid, dat weldadig aandoet, omdat hier van conservatieve zijde wordt toegegeven, ruiterlijk toegegeven, dal het nieuwe beter is dan liet oude, dat men altijd ze geweldig heeft bewierookt. Het sprookje van de geneesheer-ambte naar, van de bijziende Engelsman, van het pillenslikken 'omdat het toch niets kost is van onverdachte zijde ge torpedeerd. v. Z. Een spitflre is Zondagavond bij een oefenvlucht te Banhridge (Ul ster) te pletter gevallen. De piloot werd gedood. Dit is het tweede vlieg ongeval, dat Zondag iu Branhrldge heeft plaatsgehad: Zondagmiddag is hij Ilenley in de streek van Londen, een Seafire-toestei van de marine- luchtmacht beschadigd. De piloot iverd eveneens gedoïd. In de besneeuwde -dorpen ten uoor den van Trento, aan de voet van do Alpen, zijn voor het eerst sinds een eeuw bruine beren waargenomen, zij zijn door het harre weer uit de har gen verdreven. Men heeft veiligheids maatregelen getroffen. Een Oost-Duitse handelsdelegatie ouder lediiug van de minister van ex port, Handke, is voor besprekingen over een handelsverdrag' naar Wav- schaii vertrokken» Een voetganger te New York zag ^een 2-jarig meisje dat zich op gevaar lijke wijze uit een raam van de 5de. verdieping boog. Hij versnelde zijn pas stak zijn armen uit en wist het meisje, dat inderdaad viel, op te van gen. De toestand van bet kind is niet ernstig. 5 Arbeiders, die op een der wer veil van de stuw te Kaprun, in de om trek van Salzburg- werkten, zijn on der een lawine bedolven. Drie hun ner zijn gestikt, de andere twee slaag den er in zich, hoewel gewond, uit de Sneeuwmassa te bevrijden. John D. Roekefeller jr. heeft een piillioen dollar geschoukeu aan het „Institute of Technilogy" van Mas- saebusett8. Chocolade en snoep is thans in Noorwegen vrij van distributie. Al leen. vlees, spek, suiker en kofl'ie zijn nog op de bon. Het trampersoneel van Melbourne, dat sinds 23 Februari in staking 1s, heeft besloten Maandag- het werk tö hervatten op voorwaarde, dat tram directie een verzoek vnn de vakver eniging om behandeling van hun looneisen niet van de hand wijst. De KNAC bericht, dat volgens laatst bekende gegeven het aantal personenautos in Nederland ongeveer de helft bedraagt van dat in België, het aantal vrachtauto's is in ons land iets meer dan de helft en het aantal motorfietsen ong. tweederde. Daarentegen is het aantal autobussen hier te lande bijna drie maal zo groot als hij onze Zuiderburen. Daar de laatste besprekingen tot geen oplossing hebben geleid, hebben 10.000 employe's van de Amerikaan se telefoonmaatschappijen gistermid dag het werk neergelgd. Het. is mogelijk, dat dit het sein wordt voor een algemene staking van de 230.000 telefoonemploye's in de Verenigde Staten. Volgens radio-Moskou zijn bij op- gravingswerkzaamheden te Lening rad een van de eerste telegraafkabels, vervaardigd door de Rus Boris Jaco- bi ontdekt. Radio Moskou noemt de ze kabel het prototype van de raoder ue kabel. De Russische admiraliteit, aldus radio Moskou, maakte in 1834 voor het eerst in het telegrafisch ver keer gebruik van een koperen gelei der met rubber isolatie, omwonden met in olie gedrenkte henuep. Het Vatican zal dit jaar ter gele genheid van hei. Heilig Jaar 5 mun ten uitgeven vervaardigd van goud en een metaallegering, italma ge naamd, tcrwaarde van 100, 10, 5, 2 en 1 lire. De beeldenaar op deze mim ten is een horstbeeld van Paus Pias XII en de keerzijde vertoont een duif niet een olijftak, die lilt Vaticaan stad de wereld invliegt.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1