lUtmaaolef N.HOLLANDSE 'PERS 1945 Terugblik op de Statenverkiezingen rtitjnn oF zonneschijn Amsterr'-' m driemaal Bloedbad in Kenya De sport in dienst van de bestrijding van de kanker Indonesië eist Westerling op Is montagebouw schadelijk voor de volksgezondheid Malle gevallen te JAARGANG - NUMMEF VRIJDAG 28 APRIL 1950 Ditrave SUditlng VrQe Alkmurdci" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bi) vooruitbet Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Vercmtw. iedacteur> J. v. ZooneaBureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200*3971 Van winnen en verliezen Wie zich de opoffering heeft ge troost om in de nacht na de Staten verkiezingen te luisteren naar het uitzenden van de verkiezingsuitsla gen, en het zullen er meer geweest zijn, dan men gezien de geringe acti viteit die er door de verschillende politieke partijen is ontwikkeld, mocht verwachten, moest met een enigszins onbevredigd gevoel naar bed gaan. De radio was om twaalf uur nog lang niet volledig en men moest de mor gen afwachten om zijn nieuwsgierig heid te kunnen bevredigen. Een houding, die wij niet geheel en al kunnen billijken en begrijpen. Wie politiek geinteresseerd is en dat zijn er toch nog steeds honderddui zenden, voelt 'n lichte wrevel bij zich opkomen, als hij zich de moeite ge troost om tot twaalf uur te luisteren en dan nog de volledige uitslag niet weet. Een uur langer uitzenden had zijn nieuwsgierigheid kunnen bevre digen. Misschien dat dit een gevolg is van een stilzwijgende overeen komst tussen pers en radio, om de pers in de gelegenheid te stellen de volgende morgen het publiek beter te kunnen bevredigen, als bron van nieuwsvoorziening is de omroep nu te kort geschoten. Er was reden tot nieuwsgierigheid. Velen zullen zich de vraag hebben gesteld hoe de politieke ontwikkeling zou zijn na de Kamerverkiezingen van twee jaar terug. Zou Nederland verder naar rechts zwaaien? Zouden de verkiezingsleuzen van VVD en CPN invloed op het volk blijken te hebben? Zou de P.v.d.A. opnieuw 'n stuk van haar invloed moeten prijs- gevn.7 Zou de KVP weer naar voren komen? Er zijn ogenschijnlijk bij deze ver kiezing twee grote winnaars en een giote verliezer geweest. De twee win naars waren de WD en de Christe lijk Historische Unie, de verliezer de CPN, Wanneer men de cijfers vergelijkt met die van 1946, de voorlaatste sta tenverkiezing, dan valt het niet te ontkennen, dat dit zo is. De WD echer, dat moet men hierbij voor ogen houden is eerst na dien tot stand gekomen. In 1946 waren velen nog zo radicaal, dat ze de P.v.d.A. vei'ko- zen boven de toenmalige Partij van de Vrijheid. Vergelijken we dan ook de stemmencijfers van de VVD met die van 1948, dan valt op, dat van een zo sterke vooruitgang geen spra ke is. De leus van belastingverlaging was blijkbaar niet sterk genoeg om vele kiezers aan te trekken, al is er wel iets winst uit te voorschijn ge komen. De Christelijk Historische Unie staat er eigenlijk het zelfde voor. Reeds bij de Kamerverkiezingen van 1948 had deze partij een flinke voor uitgang geboekt. Ze is er nu in ge slaagd nog iets voorut te gaan en wel ten koste van de Antirevolution aire partner, die terugliep, wat te gen de verwachting in is geweest. Het is moeilijk voor deze teruggang een verklaring te vinden. Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is, dat er een overgang is van de Antirevo- lutionnairen naar de Christelijk His- torischen. die een ietsje gematigder politiek voorstaan, de tweede dat een aantal liberalen die menigmaal op de Anti's stemden, nu tot de overtuiging zijn gekomen, dat de Anti's niet meer te prefereren zijn boven de WD. Het zijn echter slechts veronderstel lingen. En dan de nederlaag der commu nisten. Vergeleken bij 1946 mag in derdaad gesproken worden van een catastrophale nederlaag. Een verlies van enkele tientallen Statenzetels is bij een stelsel van Evenredige verte genwoordiging niet minder dan sen sationeel. Er is in de gevoelens die het volk ten opzichte van de partij die de dictatuur aanvaardt een grote wijziging gekomen. Aanzienlijk geringer echter is de verschuiving, indien men voor verge lijking de cijfers aanhoudt van 1948. Ook dan is de teruggang nog aan zienlijk, maar dan komen ze toch in een geheel ander licht te staan. Niet alleen omdat ons volk getoond heeft ook geen dictatuur te willen aanvaarden van links is deze achter uitgang verheugend. Evenzeer, omdat het getoond heeft niet vatbaar te zijn voor de demagogie die hier opnieuw Wisselend bewolkt met slechts hier en daar enkee buien. Matige tot krachtige wind, overwegend tuss NoordweS; en West. Na koude «acht met plaatse lijk nachtvorst, overdag iets minder koud dan gister. bedreven werd met de bloklijsten van Vrede en brood. En dan komen we tot de twee grootste partijen van het land. De Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid. De eerste heeft vergeleken bij 1946 slechts geringe winst geboekt. Over het gehele land heeft ze slechts een zetel gewonnen. Vergelijkt men ech ter haar percentage met dat van '48. dan blijkt ze ongeveer een vol per cent te zijn gestegen. Waarschijnlijk is deze winst verkregen door dat de groep Weiter een veer heeft moeten laten. Meer en meer echter blijkt, dat de KVP een blok is, dat zijn aan hang volkomen in de hand heeft. Vooral in het Zuiden van het land. In een hoofdartikel komen we op de ze positie nader terug. Als laatste hebben we dan nog de P.v.d.A. Ook deze groep heeft een ze tel gewonnen. We geloven, dat men in die partij zelf op een verlies had gerekend. We mogen zelfs constate ren, dat Indien in Friesland geen ze tel verloren was aan de Socialistische Unie, zij haar positie van 1946 nop had versterkt. Vergeleken bij 19-iR valt er bij deze partij dan ook een lichte vooruitgang te constateren. Merkwaardig genoeg is deze vooruit gang niet zo groot als de achteruit gang der communisten. Gaat men van de veronderstelling uit. dat de com munistische kiezers naar de P.v d A. gaan, dan zou een nog groter deel uit de P.v.d.A. naar andere partijen moe ten vertrekk Wij geloven niet in die theorie. We menen eerder, dat de kiezers die in 1946 communistisch stemden rechtstreeks naar andere partijen zijn overgegaan. Daaronder waren o.a. heel wat Katholieken. Naar onze overtuiging kan ook de P.v.d.A. rekenen op een zeer trouw corps. Kerkstrijd in Oost Duitsland Pp Duitse evangelische kerk wenst niet tegen de staat te strijden. ZIJ vreest de staat echter niet, zo heelt dr. Pihelhts, evangelisch bisschop van Berlijn, in een brief aan premier Otto Grotewohl verklaard. De tegenwoordige spanning tussen de Oostduitse staat en de evangeli sche kerk kan slechts opgeheven wor den. zo vervolgt de bisschop, indien de staat duidelijk verklaart, dat het christelijk geloof in de school, noch op enige ander gebied aangevallen zal worden. Wij verlangen, dat de staat zich onthoudt van enige druk op gelovigen en dat aan iedere staats burger het recht van vrije menings uiting wordt gegarandeerd, zoals dat in de Grondwet is vastgelegd. Recente gebeurtenissen echter, zo sluit de brief, hebben het vertrou wen in een regeringsverklaring bij 't publiek ten zeerste ondermijnd. KINDERBIJSLAG Het Tweede Kamerlid de heer Sta pelkamp (A.R.) heeft aan de minis ter van binnl. zaken de volgende vraag schriftelijk gesteld: Kan de minister, wiens ambtsvoor ganger in de vergadering der Twee de Kamer van 15 Maart 1949 ver klaarde: ..Dat in een zeer vergaande staat van voorbereiding is een wets ontwerp. waarbij aan gepensionneer- den. die het meest behoefte hebben aan verhoging van inkomen, dat zijn zij. die mmderjare kinderen hebben een kinderbil8lpg zal verleend wor den", mededelen boe het met betrek king tot deze zaak thans staat en kan dn indienen van een wetontwerp als hierbedoeld spoedig tgemoet worden gezien P.v.dA I42.P07 32.0 130.620 30.1 135.755 31.9 R.V.P. 79 JM 17.R 77.618 174» 76.187 17.9 CPN. 109.183 24.6 111.528 25.7 134.050 81.5 A.R. 41.043 9.2 42.768 9.9 32.717 7.7 V.V.D. 47.018 10.6 40.027 9.2 23.799 5.6 C.H. 20.703 4.7 16.545 3.8 17.665 4.2 R.C.P. 1.129 0.3 KNP 1.962 0.4 3.825 0.9 S.G.P. 533 »0.1 941 0.2 1.165 0.3 G.P.V. 1.472 03 Hierboven vindt men achtereenvolgens de cijfers van gister, Kamerverkie zingen 1948, Statenverkiezingen 1946, met achter elke kolom de percentages. Naar heden bekend is geworden hebben leden van een inheemse stam in Noordwest-Kenya drie Engelsen één Afrikaanse politieman en 20 4- frikaansc burgers gedood. Volgens officiële verklaring tracht te de politie de leider van een fana tieke godsdienstige secte, die de laat ste twee jaar vele ongeregeldheden had veroorzaakt te arresteren. 300 Leden van de stam der Soeks onder wie de gezochte 2ich bevond, vielen daarop de politie aan. Onder een regen van speren opende de po litie het vuur. Onder de doden was de gezochte. Inbrekers s'oegen hun slag In de afgelopen nacht is ingebro ken in do galanterie- en manufacfu- renhandel van de firma J. de Wit te Gemert. Door het verwijdereu van de sponniuglatjes van de deurruit konden de daders de winkel .bereiken. Grote partijen wollen stoffen en een aanzienlijke hoeveelheid sigaren, si garetten en tabak werden ontvreemd De buit is vermoedelijk met een au to vervoerd. Men weet op het ogenblik nog niet precies hoeveel er gestolen is. De po litie schat dar er voor duizenden gul dens is verdwenen. Men is thans be zig de winkelvoorraad te inventarise ren. ONSLAG KABINET OOST-IN PONT,- Slë President Sukawati heeft Dinsdag ochtend het ontslag van het kabinet- Diapari aanvaard en de aftredende ministers verzocht, hun werkzaam heden voort te zetten tot een nieuw ka binet zal zijn gevormd. In de loop van Dinsdag beeft president Sukawati be sprebingen gevoerd met verschillen de fractievoorz. Dr. Baker, een. professor in de psy chologie te Peru in Nebrasba, hestt heden do president van zijn college en een medehoogleraar doodgescho ten. Daarop pleegde bij zelfmoord, de politie vond op zijn lijk een brief met instructies over zijn begrafenis. TWEE GEZINNEN D4KL00S DOOR BRAND Niet ver van het Y, in het hartje vai bet oude Amsterdam, is in nog geen half uur tijds een smal, hoog, 18e eeuws huis (anno 1745), dat op de hoek van de Waalsteog uitzicht bood over het water van de Kromme Waal en var. d-> Prins Hendrikkade, door brand verwoest. Als gevolg van brand, waarbij de tweede, derde en vierde etage geheel uitbrandden, zijn de twee gezinnen, tezamen bestaan de uit 7 personen, dakloos geworden. Bovendien zijn al hnn bezittingen i» de vlammen opgegaan. Zodra de eerste kampioen van de eerste en twee klasse van de KNVM en de degradatiecandidaten bekend waren, heeft het Nederlandse kanker instituut de desbetreffende vereni gingen aangezocht om de bezoekers aan de extra wedstrijden, die deze clu»s moeten spelen, een bedrag van 10 cent boven de entreeprijs te la ten bet"'«n ten bate van dit instituut De mees.e clubs hebban geant woord, dat zij in verband met de kor te tijd van voorbereiding dit voorste] niet konden overnemen. Tot nu toe Vreemde ontploffing Het Britse schip Empire Celtic meldt bij de Routelichtboet ter hooe te van Ameland een hevige ontplof fing onder water te hebben geconsfa teerd. Verondersteld wordt aau boord van het schip, dat een mijn is ont- plotf. De Empire Celtic vervolgt de reis op volle kracht. Er zijn geen ver liezen aan mensenlevens en er is geen schade aan boord. Het schip zou onderweg zijn van Hamburg naar Londen. De vertegenwoordiger van de In donesische regering te Singapore, heeft tegenover de correspondent van Agence France Presse verklaard, dat hij door Djakarta telegrafisch op de hoogte was gesteld, dat een koerier met het verzoek tot uitlevering /an Westerling, ondertekend door de In donesische minister van justitie, oi derweg naar Singapore was. Dit ver zoek zal worden aangeboden aan de gouverneur van Singapore. Hierin zijn de bewijsstukken voor de civiele misdaden, door Westerling op Java bedreven, vervat. Ontspanninqsterrein In een gehouden zitting van de Pr. S'aten van Noordholland werd besio- 'tïj tot aankoop van 1200 h.n. duinter rein in Zuid Kennemerland van de $rven van der Vliet voor de somma fan fl.250.000. Het Rijk zal hierin 55 pCt bijdragen, de provincie 25 pCt en de gemeenten Amsterdam en Haar lem ieder voor 10 pCt. Deze duinen liggen onder de ge meenten Velsen, Santpoort, Bloemen- daal, Overveen en Haarlem. Hierme de is een pracht complex aan de prov. duinen toegevoegd. Voor het aanleggen van wegen en paden en afrastering werd bovendien nog f100. 000 uitgetrokken. Behalve een gedeelte te Egmond. in eigendom van de familie Six zijn alle duinterreinen thans onder be heer van de provincie gebracht. SLACHTOFFER VAN ONGELUK OVERLEDEN Zondagmiddag werd een 42-jarige man. die met zijn vrouw en kind op de Haarlemmerweg te Amsterdam wandelde, door een wielrenner aan gereden. De man kwam lelijk te vallen en kreeg een bloeduitstorting fn de hersenen. Gistermiddag is bti in het Wilhelminngasthuis overleden. Slechie resuliaien in Enqefand Onder de titel: 20.000.000 dl. Pre fabs are rotting" kondigt de Conti nental Daily Mail van 3 December 1949 de ramp aan, waartoe de bouw van geprefabriceerde huizen in En geland heeft geleid. Sedert het einde van de oorlog werden tot genoemd tijdstip ca. 157. 000 geprefabriceerde huizen gebouwd Van deze 157.000 woningen zijn er 55.000 definitief verlaten. Gemiddeld kosten de geprefabriceerde huizen 1.610 dl. per stuk. PRESIDENT VAN HONGARIJE AFGETREDEN President Szakastts van Hongarije, die in de zomer van 1948 zijn functie aanvaardde, is gisteren óm gezond heidsredenen afgetreden, aldus wordt officieel te Boedapest medegedeeld. Amerikaanse burgers zullen wor den opgeleid om in geval van oorlog de aanwezigheid van gammastralen tengevolge van atoom ontploffingen vast te kunnen stellen, zo heeft de directeur van het Amerikaanse bu reau voor burgerlijke mobilisali* Paui Larsen, Dinsdag te Washington verklaard. Te Sjahi in de provincie Mazan- deren in Zuid-Perzië zijn 5 personen gedood en vele gewond, doordat de politie op demonstrerende arbeiders van textielfabrieken heeft geschoten aldus heeft de Perzische premier me. (legedeeld. De arbeiders waren in sta king voor hogere lonen. Naast de desastreuze financiële gevolgen van de in Engeland gevoer de woningbouwpolitlek, schijnen nu nog schadelijke gevolgen voor de ge zondheid der bewoners van de go- prefabriceerde huizen op te treden. De reeds genoemde Continental Dai ly Mail kondigt aan, dat zekere krin gen een nationaal onderzoek eisen van het Britse Ministerie van Volks gezondheid nopens de gezondheids toestand van de bewoners der ge prefabriceerde woningen. De ongerustheid wordt veroorzaakt door de publicatie in de Medicai Of- ficer der resultaten van een onder zoek van dr. Bryce, die vastgesteld heeft, dat er in zijn rayon op 186 be woners van de geprefabriceerde wo ningen er 56 ziektegevallen zijn uit gebroken, terwijl tijdens dezelfde pe riode op 214 personen, welke tradi tionele huizen bewonen, er slechts 23 ziektegevallen waren. Valse dubbeltjes De laatste tijd-zijn in de gemeente Bergen op Zoom valse dubbeltjes in omloop gebracht. De geldstukjes zou den van een ander metaal zijn en ia een lichtere kïfeur zijn vervaardigd en niet heel gemakkelijk als vals te herkennen zijn. De hoeveelheid schijnt nog zeer beperkt te zijn. Op Banken en officiële kantoren heeft men nog niets van valse munten merkt. Doch particulieren hebben er reeds moe kennis gemaakt. heeft alleen de Amsterdamse eerste Klasser Zeeburgia, die degradatiew.vd strijden moe, spelen, toegezegd op d entreeprüs een extra bedrag van 10 r>«„ ntonfq te He' Zeebnr- giaterrein kan ongeveer 10.000 bezoe kers bevatten, zodat dit zou beteke nen, dat bij iedere uitverkochte thuiswedstrijd van deze club ongeveer f1000 aan het kankerinstituut kan af gestaan worden. Andere clubs, zoals UCS uit Leiden, Tubantia uit Henge lo .Rapiditas uit Weesp en Friesland uit Leeuwarden zullen tijdens de thuiswedstrijden een collecte op het terrein toestaan. De oostelijke kam pioen Enschedese Boys zal na afloop van de kampioenscompetitie een be paald bedrag uit de opbrengst van deze wedstrijden afstaan. Ajax staat een collecte toe tijdens een van de thuiswedstrijden, en met andere clubs die de beslissing al weten of vlak voor de beslissing staan, is contact genomen. Blauw Wit heeft toege zegd na de kampioenscompetitie een wedstrijd tegen een nog nader uit te nodigen tegenstander te spelen, waar van de opbrengst geheel ten goede van het kankerinstituut zal komen. Op deze wijze helpt de voetbalwereld in de strijd tegen de gevreesde ziekte. Naar aanleiding van de publica ties Inzake de overwerkadtie van een fabriek in de Steeg zijn intussen nit Rotterdam en Groningen reeds ver zoeken bij het kankerinstituut binnen gekomen om voorlichting bij het roe ren van een dergelijke actie. Automobilisten let op Uw saeck Ter informatie van Nederlandse automobilisten, die naar het buiten land trekken, deelt de KNAC mede, dat blijkens haar Informaties in Bel gië strenge controle plaats heeft op het niet-inhalen hij wegkruisingen, op het afsnijden van onoverzichtelij ke bochten, op z.g. „verkeerd parki- ren" en het rijden met volle koplam pen in verlichte bebouwde kommen. Voor Frankrijk wordt gewaarschuwd tegen grotere snelheden dan CO km. in of in de nabijheid van bebouwde centra (hoewel daar geen algemeen snelheidsmaximum geldt) en tegen het Inhalen var niet-gemotoriseerd verkeer met een kleinere tussenrolm te dan 1 m (bij voorbijrijden van an dere voertuigen moét minstens 50 cm. tussenruimte worden aangehou den). Ook moet in Frankrijk, in e- genstelling met België en Nederland, de linkerbocht zo ruim mogelijk wor den genomen. In Zwitserland wordt er tegen woordig streng op gelet, dat het snelverkeer op de als zodanig aangeduide oversteekplaatsen van voetgangers met deze laatste wegge bruikers ten volle rekening houdt. In dien op bergwegen in dat land moei lijkheden ontstaan bij het passeren, moet het dalende voertuig stilhouden: voorts mogen asverkeersstrepen in onoverzichteliike bochten en bij de ton van hellingen niet worden over schreden. Laatste zit inq PROVINCIALE ST4TKH NOORD- HOLLAND De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gistermiddag beslo pen aan de stichting Nat. Park Ken- nemer Dninen een bijdrage te verle nen van 25 pCt tol een maximum van f312,500 in de kosten van aankoon van een terrein groot 1200 ha. gels een ten noorden van de'Zeeweg in de gemeente Bloemendaal thans in eigen dom toebehorend aan de Erven van der Vliet. Voorts besloot de vergade ring in het aankoopkapitaal voor flOO. 004 bij te dragen en tót een maximum van f500 in het jaarlijks exploitatie tekort. Zoals bekend, hebben de Ra- meenteraden van Amsterdam en Haarlem reeds besloten een gedeelte voor hun rekening te nemen. Het Rijk zal 55 pCt bijdragen. Bij de ingekomen stukken waren verzoeken van d. bond van Neder lands overheidspersoneel. Over drie verzoeken zullen Ged. Staten prae- advies uitbrengen. Het vierde betrof het geven ven een gehele vrije dag op de nationale feestdag. Ged. Sta ten stelden voor een halve vrije dag te geven. Dit voorstel werd met 50 tegen 12 stemmen aangenomen. Aan dr. G. Kraus werd wegens be noeming tot hoogleraar te Gronin gen eervol ontslag verleend als eer ste geneesheer-directeur van het pro vinciaal ziekenhuis nabij Santpoort. DE AMERIKAANSE WAPENHULP AAN EUROPA De eerste voorraden wapens voor België, Nederland en Denemarken zijn thans in dAmerikaanse havens geladen, aldus Is te Washington be kend gemaakt. De datum van vertrek en de havens van bestemming werden niet genoemd. Voor alle bij het Noord- Atlantisch verdrag aangesloten lan den. die op grond van het. wapenhulp programma toewijzingen krijgen, zijn thans de eerste ladingen verscheept. Misschien is deze titel iet wat te frivool voor een hoofd artikel. Toch wagen we het er op, want we hebben reeds lange tjjd met de gedachten die we in dit artikel willen weergeven, rondgelopen, ter wijl we toch aarzelden om ze aan de openbaarheid prijs te geven. De uit slag van de Statenverkiezingen heeft ons eindelijk de moed.gegeven om over de malle gevallen, waarin ons land op politiek gebied verkeert eens bloot te leggen. Wie de uitslagen van de verkiezin gen bekijkt, kan deze uitslagen in twee groepen splitsen. Een groep, waar ieder belang in stelt en een groep, waar men bijna geen belang stelling meer voor heeft. Tot de eer ste groep zouden we willen rekenen de uitslagen van het land boven de grote rivieren, tot de tweede groep het land daar beneden. De toestand is zo. dat boven de grote rivieren ver rassingen kunnen worden verwacht. Daar beneden is het uitgesloten. Wie de uitslagen, vooral van de kleinere plaatsen daar hoort, waant zich in een dictatoriaal geregeerd land. In feite is de Katholieke Volkspartij Al leenheerser. Wij maken die partij daar geen ver wijt van. En we maken ook de be volking er geen verwijt van. We le ven ineen democratisch land en teder mag voor zijn politieke overtuiging uitkomen, maar het verschijnsel op zich zelf is een mal geval. Vooral, wanneei we een vergelijking maken met liet overige deel van het land. Mei fcet Oosten, het Noorden, het Westen, de grote steden. Daar is wer kelijk sprake van een verschillend inzicht, in de grote steden zelfs spra ke van een toenemende progressivi teit. We zouden ons om deze ontwikke ling van het politieke leven in ons land geen zorgen behoeven te maken, indien de Katholieke Volkspartij zich op pclitiek gebied hield en niet pro beerde via haar politieke organisatie de Katholieke moraal aan ons volk op te dringen. Seoert het laatste rapport van het Katholieke vormingscentrum zijn we daar echter niet zo heel gerust op. Vertrouwen we maar half de bedoe lingen, temeer, daar er ook onder de Protestants Christelijke partijen stro mingen zijn, die de denkwijze van de Katholieken op verschillende punten willen onderschrijven. Misschien dat er verschillende le zers zijn. die zeggen: Wat zou dat? We leven in een democratische staat en de minderheid heeft zich te schik ken naar wat de meerderheid wil. Als ge daar niet mee accoord gaat, zijt ge een slechte democraat En nu komen we tot het malle van het geval. Dat hem hierin zit. dat beneden onze rivieren een blok zit, dat onaantastbaar is en geheel anders denkt dan de meerderheid van ons volk boven de rivieren. Dat is geen verwijt Begriip ons goed. Door de macht van dat blok wordt de macht van de KVP gevormd. En als nu de KVP aan het volk de moraal v" dringen, die haar vormingscentrum als de juiste beschouwt dan betekent het in de praktijk, dat men in het Zuiden van het land zijn wil zou kun ncn opleggen aan wat de meerder heid van de rest slecht kan aanvaar den. Slechts verdraagzaamheid zal hier uitkomst kunnen brengen. An ders blijven grote moeilijkheden en spanningen niet uit v 7

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1