Sabine Iimit Alkmaar vierde de koninginnedag Onderlinge wedstrijden van de Halter-adspiranten PRACHTIG ZOMERWEER .HET FEEST SLAAGDE Plechtige herdenking van gevallenen V.V.V. verloor van Weenink Het was voor de grap Poppenkastvoorstellingen waren een succes voor jong en oud De viering van Koninginnedag te Alkmaar is een groot succes geworden. In de eerste plaats Is dit wel te danken aan het prachtige zomerweer, dut deze viering, die byna geheel in de openlucht werd gehouden zeer te stade kwam. Maar niet alleen aan 't zomerweer komt lof toe; want uit deze viering Is opnieuw gebleken, dat het Alkmaarse Oranje comité deze zaken op keurig»; wUze voor elkaar had. De organisatie van de verschillende onderdelen van de feestviering in dit «eer welvoorziene programma liet niets te wensen over. Het was een dag met Oranjezon, blije gezichten en ouderwetse feeststemming. Het feest nam al een aanvang vroeg In de morgen met klokgelui en een fonkelende carillonbespeling. Direct hierna, om ongeveer negen uur, trok ken honderden Alkmaarse leerlingen Van de zesde klassen der lagere scho len naar de Langestraat. waar voor het stadhuis een aubade werd ge bracht; een aubade, die het „deed", Want de oprechte en zuivere kinder stemmen, die met tal van gevoelige lie deren hun trouw aan het vorstenhuis betuigden, lieten niet na, dat menig een ontroerd toeluisterde Hetgeen na deze aubade nog op deze dag gedaan werd. het is eigen lijk teveel om te vertellen. Laten wij slechts enkele punten noemen. Dan moeten wij het wel in de aller eerste plaats hebben over de poppen lcastvoorstellingen, die op verschillen de punten in de stad door de heer Jan Kalksma werden gegeven. DeS morgens in de Uittenboschstraat, op het Oudorperdijkje en de Coraans straat, des middags in de Bergerhout, de Pinksterbloemstraat, Gerard Dou- straat en tot slot op de Stenebrug. Deze voorstellingen, die zich over 't algemeen in een zeer goede belang Stelling mochten verheugen, waren seer geslaagd. De heer Kalksma brengt zijn nummers op treffende en boeiende wijze voor het voetlicht van zijn poppenkast; zijn jeugdig pu bliek (maar het was jeugd van acht tien tot tachtig) volgde met intense belangstelling de avonturen van de poppen in het kastje: En dan; volkszang en volksdansen op het Canadaplein. Als wij voor dit programmapunt bijzondere aandacht Vragen, dan geschiedt dit, omdat wij het één van de best geslaagde num RAAD KOMT BIJEEN Het ligt In de bedoeling van de burge meester van Alkmaar raadsverga dering te beleggen op Oinsdag 9 Mei Om 20.30 uur. MEDAILLE GEKREGEN De heer J. W. Dirks, Var nebroek 13. Alkmaar, heef: voor de buitengewo t»e diensten die hij de lande bewezen heeft de bronzen eremedaille, voorzien van de zwaarden, ontvangen. Onze felicitaties! Posterijen op de Nat. Feestdag De post en telegraafdienst zal in verband met de viering van de Nat Feestdag, op 3 Mei a.s. worden be perkt. Openstelling postdienst: als op Za terdag. behoudens dat des namiddags geen gelegenheid zal worden gegeven tot het afhalen van dagbladen en an dere stukken. Buslichting en bestelling: eveneens 8ls op Zaterdag. Openstelling Telegraafdienst; van 813 uur. mers van de feestviering achten. Het publiek, dat veelal meezong met de zangers, die onder leiding van Johan Kuiper stonden, was ook hier in ruime mate aanwezig. Bovendien wa ren er daar volksdansen door een groep dansers uit de Schermer, deze laatste onder leiding van mevr. P. Pranger. Hun optreden kan zeker 'n succes genoemd worden. Een tweetal concerten besloot de dag; één in de Grote Kerk, waaraan meegewerkt werd door de Alkmaarse organist Simon C. Jansen en het Amsterdams vocaal kwartet; het an der door de Alkmaarse harmoniever enigingen. Alkmaar heeft Koninginnedag ge vierd op een wijze, die er zijn mag' Dammen Uitslagen D.D.D. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrijdagavond zijn: le klas: G. Woonijk—H. de Jong 1 1; M. OudD. Peerdeman 20; D. PeerdemanN. Oud (F—2. 3e klas: Hier heeft Bakkum nog 1 punt nodig uit 1 wedstrijd om zich kampioen te noemen. Er wordt in het tiental drie keer tegen elkaar gespeeld. De stand in de kopgroep is 1. Bakkum 25—43; 2. Balder 24—33: 3. Wijn 21—30; 4. Kromhout 19—27. De uitslagen: BakkumKorn 11; Bal der—Huis in 't Veld 2—0; Huis in 't VeldVeen 02. Over twee weken begint het kam pioenschap van Alkmaar en omstre ken in 3e klasse. Op de vierde Mei 1950 wordt te Stompetoren, op het erf van de boer •derij van mevr. de weduwe P. de Boer wederom een plechtige herden king .gehouden, gewijd aan de nage dachtenis van hen die in de bezetting hun leven hebben gelaten, mede waar door het ons weer mogelijk is ge worden om in vrijheid te leven. Op genoemde datum, om 19.15 uur wordt weer van het monument te Stampetoren naar de bekende boerde rij aan de Zuidervaart gewandeld, alwaar twee minuten stilte in acht zullen worden genomen, ter herden king van hen die vielen. Deze herdenking is niet alleen voor hen, die met de gesneuvelden in de strijd hebben gestaan. Neen, een ieder die het met het verzet eens is ge weest, behoort bij deze herdenking tegenwoordig te zijn. Laat Stompeto rer en omgeving daarom tonen, dat zij nog niet vergeten zijn. Ook de deel name van verenigingen zal hogelijk op prijs worden gesteld. VEEMARKT ALKMAAR 1 Mei 40 vette koeien 5601025, 192 nuchtere kalveren (slacht) 25— 50. 179 varkens 1.541.60. DE EERSTE MEI IN BERGEN De eerste Mei in Bergen werd met een aubade van de kinderen der la gere scholen zang en muzikale bege leiding van Bergens Harmonie, onder leiding van de heer Beekman en on der auspiciën van de Oranjevereni ging, ingeluid. Het was prachtig zo merweer, maar ondanks dat was er maar een matige belangstelling. Des middags om 1 uur werd een aanvang gemaakt met de kinderspelen, die in de Stationsstraat werden gehouden. Ook hieraan werkte de leerlingen der scholen van de laagste tot de hoogste klasse mee. Wij zagen hier o.a. autopedwedstrijden voor de eer ste en tweede klassen. Wedstrijden met strandwagens, waar de jongen 't meisje van zijn klas moest trekken. Hindernislopeu. waarbij kruipen door tonnen en zaklopen voor jongens on busjesslaan, geblinddoekt door meis jes en ringsteken en sleuteltrekken op rijwielen. Hierbij volgen de na men der eerste prijswinnaars. Jon gens: le kl Jaap Stroker; 2e kl. Kees de Vries; 3e kl. Gerard Sieswerda; 4e kl. Arnold Randwijk; 5e lel. Fred Vreke; 6e kl. Jaap Ton. Meisjes: le kl. Liesje Bos; 2e kl. Marianne Noord; 3e kl. Koba Groen; 4e kl. Jopie Lu tein; 5e kl. Jopie Rozendaal; 6e kl. Elly Schouten. Deze kinderspelen hadden een vlot verloop en mochten zich in grote be langstelling verheugen, alle eer voor het organisatiecomité. Des avonds zorgde Bergens Har monie voor vrolijke marsmuziek door het dorp. De afd. van de PvdA hield haar Meifeest in de zaal van het Wa pen van Bergen, die goed wa3 gevuld De Stem des Volks verleende haar medewerking onder leiding van de heer Sombrok. Mevr. Groenendijk de clameerde zeer verdienstelijk enkele nummers. De heer D. L. Daalder hield een zeer Interessante causerie over de ontwikkeling van het socia lisme en de dichters die hieraan heb ben medegewerkt. Onder deze cause rie declameerde de heer J. C. Frebel van deze dichters, waaronder Adema van Scheltema, van Collem, Herman Gorter en Henriëtte Roland Holst; verschillende gedichten. Velen hebben ten volle genoten van deze leerzame en interessante causerie. Het was 'n goed verzorgd Meifeest, waarop be stuur en organisatoren met voldoening kunnen terugzien. Schaken 0c bekende Alkmaarse schaakvereni ging VW, die op het ogenblik bezig is met he; spelen van de promo'.iewedstrij den voor de KNSB. heeft voor de 2dê maal een promotiewedstrijd verloren en wel tegen de kampioen, van de Ams.er damse Schaakbond '„Weenink". WV moes; met vier invallers spelen, aange zien vier van de b;s4e spelers. Appel jr.. P. Seöwa'.d, P. Deugd en C- Kieft verhinderd waren De Amsterdamse schaakclub won mét 6.5-3.5 p. WERK JN LONRENSE IIAVEXS HERVAT Het werk in de Londense havens !s gisteren volledig hervat. De staking heeft 11 dagen geduurd. De stakeis waren niet ontslag gedreigd als zij gisteren niet aan het werk zouden ziju gegaan. DE FRANSE RADIO-OMROEP wil zijn programma's vernieu wen en heeft mensen voor de radio laten spreken, die er geen idee van hadden dat er in de kamer, vaar zij zich bevonden, ren microtoon stond opgesteld, Gij d.vhten doodleuk me. een nieuwe klant te maken le hebb: n Zo kon men tijdens de eerste uit zonding in deze serie twee restaura- tiehouders, een man en een vrouw, horen praten over het bestellen van een buitengewone maaltijd. De om roeper. die hierbij de rol speelde van iemand die lang in Anatolië heeft ge woond, deed alsof hij aan vrienden die er juist vandaan kwamen, een ciner wi'.de aanbieden, dat uit gerech len moest bestaan, die naar hij be weerde in Klein-Azië gewoonlijk op d;ners worden gegeven. Zonder blik ken of blozen, maar toch wel enigs zins verlegen met de zaak vroeg hij aan de beide restauratiehouders of 'i hun mogelijk was om duizendpoten- worst te maken, slakken met kwee- perenjam, hagendissenlever in gelei, enz. enz De eerste antwoordde dat het ge woon kinderspel was en dat hij, als men .hem de recepten gaf, wonderen zou doen. Zelfs beweerde hij hele maal niet verbaasd te zijn over zulke opdrachten, en vroeger dergelijk soort maaltijden meer te hebben be reid, alleen met andere vleessoorten, b.v. leeuwenvlees. De tweede, meer op haar hoede en listiger, bekende dat zij op zulke vra gen niet bedacht was, maar toch mis schien wel kans zou zien de gevraag de gerechten klaar te maken. Maar. zij moest daarvoor met haar kok pra ten Als het doel van deze uitzending was om „de reacties na te gaan van mensen die in onvoorziene omstandig heden worden geplaatst", dan hebbon de luisteraars wel kunnen constate ren dat de eerste patiënten, even-' overigens de volgende, in ieder ge val toonden handelsmensen te zijn, die zich voor alles geen enkele zaak. hoe moeilijk deze ook mag zijn. ooit laten ontglippen. MEERKERK K*UGT EEX KAAS MARKT Op 19 Mei R.s. zal in Meerkerk of ficieel een nieuwe kaasmarkt wor den geopend. Door het gemeentebe stuur, de producenten van boeren kaas en de handel Is medewerking toegezegd. Ook dertig jaar geleden heeft Meerkerk een kaasmarkt gehad die echter niet veel succes had. Men hoopt dat de nieuwe kaasmarkt met levensvatbaarheid zal hebben. NACHTPOSTDIENST PER HELICOPTER Voor het eerst hebben helicopters na zonsondergang een geregelde post dienst onderhouden. Deze nachtdienst werd door de Britse posterijen opge richt als een experiment, waarbij men wilde aantonen dat helicopters voor een geregelde punctuele en vei lige aflevering van post geschikt zou den zijn. Het experiment, waarbij over een periode van zes maanden 272 vluchten werden volbracht en 85.500 pond mail werd vervoerd, was in elk opzicht een succes. De dierst verliep zonder een enkel ongeluk en was voor 95 -3 pet punctueel. LEZING UITGESTELD Naar ons bericht wordt, zal de lezing die door de heer Sloof, adjunctdirecteur van he: gewestelijk arbeidsburau te Alk maar. Donderdagavond over de emigra demogelijkheden zou houden, niet. zoals aanvankelijk in de bedoeling gelegen had op Donderdag 4 Mei. doch op Maan dag 8 Mei des avonds om ha'.f acht ge houden worden. Het was Zaterdagmiddag en Zondag eivol in het gymnastieklokaal aan de Schoolstraat. De Halter hield de jaar lijkse wedstrijd voor adspiran'cjor.gens en meisjes en de deelname was bijzon cLr groot. Alkmaars jeugd heeft zich daar van haar beste zijde leren kennen Geestdriftig en sportief is er gestreden We zagen een bekerhouder, van ne', een meter groot, onttronen met 0.4 pnt. Hij keek even verdrietig, maar sporiief was hij! Hij was de eerste die de nieu we bekerhouder kwam feliciteren. Bra vo. Hier volgen de uitslagen met de prijswinnaars Meisjes 6—7 jaar, le graad: E. Rempt 29.5 p. T Prins 28.3 p. L. Reek 27.6 p. 2e graad: Th. de Jong, 29.6 p. B Blom 29,3 p. E. Pitana 2S.9 p. 3e graad R. Korbaa;- 29.5 p. Gr Rol 28,3 p. N. Vis set 28.2 p. 4e graad: E. Schut 30.3 p. B. Kronenburg 28.7 p. I. van Bcrkum 28.6 p. Meisjes 78 jaar. le graad: R. Karse boom 29.8 p. T. Houtkoper 29 p. J. Mojet 28.6 p. 2e graad: R Visser 28 p. A. Steinvoor; 27-6 p. A. Bot 27,5 p. 3e graad: A. Schoonhoven 29.5 p I. Moermond 28.1 p. T. Sietsma 27.7 p. P. v d Wouöe 29 p J Jellenia 2S.7 p. M. Frankor: 28,1 p. Meisjes 89 jaar. le graad I Ver does 33.1 p. M. Koster 32.5 pnt. Th Schuurman 331.6 p. 2e graad T. Pover 29.7 p. N. Schotten 29.6 p R- Albertein 29.1 p. 3e graad L. Blom 28,5 p T Spijker 2S p P. Houbaar 27.9 p. 4e graad T. Kooy 27.2 p. A. Kooy 26.7 E Krab 25.5 p Meisjes 910 jaar. le graad: E Bur- kunk 30.4 p. C. Visser 29.9 p F- Juckens 28.2 p. 2e graad: T Burkunk 30.5 p G Brinkman 29.1 p. B. Poeze 29.1 p. Giand 27.5 p. N. Heinis 27,3 p. G. v. d. Zei 27,1 p. 4e graad A. Groot 27.2 p. T. Mienes, 26.4 p L Boode 26.3 pri: Meisjes 10-12 jaar. le graad: M. Steiger, 30.7 p. F. Dekker. 30,5 p. T. Ro! 30.3 p. T van Twuyver. 30.3 pr.t. 2® graad C. Schilder 28,6 A. Stoop 28.1 p. R. Huting 26.6 p 3e graad H- Vossenaar 27.1 p. N. Vasbinder 26,7 p. J. v. d. Meer 26,5 p Meisjes 12—16 jaar. le graad: L. Schuursma 47,7 p. J. Rol 46,7 p. N. Joosten 44,7 p. 2e graad: M. van Ginkel 51.2 p. T Engel 45.2 p. A Fraaij 40,3 ALS DE HITTEGOLF KOMT Een automatische „soda-fountain" die door een Britse firma wórdt ver vaardigd, zal van de zomer vele dors tige kelen met de grootst mogelijke spoed te hulp kunnen komen. Fles jes met koele dranken rollen bij het inwerpen van een geldstuk uit deze handige machine, die zelf de dran ken op de juiste temperatuur houdt. De machine is in vier maten ver krijgbaar. de kleinste bevat twee en de grotere maten vier verschillende soorten drank. De geldgleuven kun nen gemakkelijk aangepast worden aan buitenlandse geldsoorten. JEUGD VLIEGT UIT Sinds twee jaar strekt de activiteit van de „Secours Catholique" zich ook uit op het gebied van uitzending van Franse kindertjes naar het bui tenland en wel om deze voor vacan- tie of om gezondheidsredenen in ge zinnen onder te brengen. Vijf duizend kinderen zijn op deze wijze al naar Portugal, Holland. Bel gië en Luxemburg gegaan. Juist is 't 5000e kindje naar Holland vertrokken p 3e graad E. v. d Berg 46,2 p G Mo lenaar 45,5 p J. Yff 45,3 p; diploma. Meisjes 8—10 jaar, le graad L. Schoorl 30,4 p. G. Schermer 29,5 p. L. Moeijes 28,5 pnt. 2e graad A Kramer 29.4 p. N Hieh!e 28,2 p. H. van Rooy 2.8 p. 3e graad L. van Halem 31,1 T de Lugt 30,7 pnt. H. van Drunen 30,6 p 4e graad T. Vermeulen 29,1 pnt. C Schmidt 27.9 pnt A. Dage!e; 27.6 p. Meisjes 1214 jaar, le graad B. de Vries 28.8 pr.t. W. Hogenblrk 28,4 p. A Wassenaar 28.2 punt. Jongens 6—8 jaar: le graad: J Hos 27.5 p. J Sterk 266,7 p. L. Eilenman 2Ï p: 2e graad K. de Haan 29,7 p. F. Joos ten 29,5 p. W. Pos; 29,5 p. J. van Dra nen 28,6 p. 3e graad S. Timmerman 30,4 p. H Schuurman 30.1 p H Mal.s 29.9 .p 4e graad J. Boersen 30,3 p. J hl 't Veld 30,1 p. J. Hoenselaar 28.2 p Jongens 8—12 jaar: le gra3d L. Wit 31,1 p. H. Koorn 29.5 p. F. Weder 29,1 p. 3e graad: E. Rduex 30.6 p. D. Pover 27.6 p. N. Badenhuizen 27,6 p. Em. Ru der 27.1 p. J. v._ d Berg 27,1 4e graad H v. d. Zei 29.4 H. Boersei 29 p. W. Bouwman 28 p. Jongens 12—16 jaar le graad C. Snij ders 48.6 p. D. Slinger 44.6 p IJ Feeke, 37.3 p. 2e graad Ch. Olthoff 28,5 J. Duin 27,9 P. Oosterbroek 27,4 p. 3e graad F. Feeken 28 p. G. Vriesman 27.9 p. P. Boerman 27,7 p Jongens keurk'nse G Boot 48.3 pnt G Lammers 44.6: C. an Vleuten 42,1 puri.cn- WOENSDAG 3 MEI 1950 Hilversum I, 402 m NCRV 7.00 ea 8.00 Nieuws en gram-; 9.03 Voor de zieken: 9.35 Symphonisch concert; 10 30 Morgendienst 11.00 Pianorecital: 11.20 Familiecompetitie: 12.00 Glans punten uit de steravond; 12-33 Ensem bic Selecta: 13.00 Nieuws; 13.15 Vrij ei: blij: 13.4S< Promenadeconcert: 14.40 Zlgeurerkwiri.et; 15.00 Kamerorkest: 15.45 Strijkkwartet; 16-15 Voor de jeugd: 17.30 Causerie; 18.00 Harmonie muziek RVU: 18.30 Lezing over srirre kimde: NCRV 19.00 Nieuws: 19.15 Boekbespreking: 19-30 Sport: 20.00 Nws 20.15 Massa samenkomst te Haarlem: 21.15 Hollands Strijkorkest: 22.10 Harp ensemble; 22.30 Ned. Vocaal Kwartet: 23.00 Nieuws; 2315 NCRV koor. Hilversum II, 298 m VARA 7.00 eu 8.00 Nieuws: 8.18 Dansmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermuziek VPRO; 10-vX) Toespraak en Morgen wij ding: VARA 10.20 Voor de vrouw; RVU 11.00 Lezing over Kinderbescher ming: VARA 11.30 Populair non stop. 12-00 Orgelspel. 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws: 13.15 The Ramblers; 14.00 Ge sproken portret: 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Kinderkoor: 15.20 Willem Roda. hoorspel: 16.00 Vragen s.aat vrij: 16-30 Voor de zieken; 17.00 't Stond in de krant: 17.30 Metropoie orkest: IS.00 Nieuws; IS.30 Strijdkrachten: 19.00 Pari- overzich.. VPRO 19.30 Voor de jeugd: VARA 20.00 Nieuws: 20.10 Kili ma Hawaiians: 20.35 Voetbalreportage; 20.50 Kwarte; Jan Corduwener; 21.10 't Zou kunntn. klankbeeld: 22.10 Piano kwartet: 300 Nieuws: "23.15 Dansmu ziek. Het noodlot van Eerst de derde informeerde, wat een en ander inhield. „Eeu formaliteit." antwoordde Wes terbaan. „een bevestiging van de mondelinge afspraak omtrent de pas sage. Iedereen moet zich houden aan de bevelen van de kapitein. Wie hele maal niets betaald heeft, moet, als het nodig is, arbeid verrichten. Maar dat ls jullie allemaal reeds uitvoerig medegedeeld. En nu: opschieten." Toch ging het nu wat langzamer. De kapitein had Westerman iets toe gefluisterd en deze herhaalde zijn aanwijziugen nu steeds, zodra zich nieuwe liefhebbers in de kajuit be vonden. „Vooruit, opschieten, slechts oen formaliteitbevestiging..,, dis cipline.... wie niets betaaldever plichting geen arbeid te weigeren als dit nodig geoordeeld wordtvoor uit, opschieten.... neen. kiaderen be hoeven niet te tekenen. De handteke- niug der ouders is voldoende vooruit!.... opschieten!...." Sabine en haar vader behoorden tol de eersten. Achter hen stonden hun landgenoten, die eens in het be drijf van Jacyues Murncr emplooi hadden gevonden. Toen Murner ue tafel naderde, keek Westerman op eu nam twee papieren die apart la gen. ,Dat is voor u en uw dochter, mijnheer Murner" zei hij toen be leefd. „Eigenlijk behoeft u niet te tekenen. Maar het ls misschien be ter." Jacques Murner nam de perhouder en schreef ziju handtekening. ,.ls ui' nu niet meer dan alleen maar de overeenkomst betreffende de beta ling der passageprijs? Ik ben koop man en wa' papieren betreft Doch Westerman liet hem niet uit spréken. .Maakt u zich geen zorgen, mijnheer Murner. U heeft de passa geprijs geheel betaald, dus Hij schraapte ziju keel. „Eu nu uw doch ter." Ook Sabine zette haar naam onder het papier dat haar voorgehou den werd. „Dank u wel!" zei Wester baan, ,.eu nu de anderen." Na Sabine tekende de oude Chavol- li, eens 'bedrijfsleider bij baar vader 'u man wiens gelaat de sporen droeg van doorgemaakt leed en wiens haar reeds grijs was. Diens vrouw zette drie kruisjes waarover hij zich kenne lijk schaamde. Eu zo volgden alle anderen, de een na de ander, totdat de boekhouder vau Murner aan de beurt kwam. Hij aarzelde even en probeerde eerst het papier te lezen dat, hij tekenen moest zonder dat dit hem lukte. „Opschieten" riep Wes terman. De boekhouder keek even naar zijn vroegere patroon, die al leen maar knikte, Toen tekende hij. Sabine volgde haar vader naar het dek. Helaas bleef zij achter de bo venste trede van de steile trap met haar voet haken, zodat zij struikelde en gevallen zou zijn als de oude Bi- anchl haar niet bijtijds had gegre pen. Spijtig keek Sabine naar haar schoen, waarvan de hak afgebroken was. ..Wie kan die nu maken?" riep ze. „Er zijn geen schoenmakers aan boord." Antwoord op deze vraag kreeg zij echter niet. Er was immers niemand aan boord die haar hierme de kon helpen In de verte verdwenen de Wadden eilanden uit het gezicht. De Noord zee eti daarachter de Oceaan strek ten zich voor de opvarenden van de „Meermin" uit: grauw, eentonig, eindeloos. De passagiers maakten vaude gelegenheid gebruik om zich, zo goed en zo kwaad als dit ging. te installeren. Reeds begon het schip le slingeren en de kisten en koffers van de emigranten gleden van links raar rechts en omgekeerd. Van het dek, klonken hamerslagen. De kook inrichting werd gereed gemaakt. Een zeil, gespannen om de zonneslra len tegen te houden, bleek voor deze functie niet toereikend. In de kom buis deelde de kok de eerste rautsoe neu uit, waarbij al spoedig bleek dat er eeu tekort aan borden en pannen was. De eerste vrouwen verschenen aan dek. Enigen hunner deden een poging om een vuur aan te maken. Het hout was vochtig. Telkens gleden zij uit op het gladde dek, dat nu de deining toenam steeds schever kwam te lig gen. Van eten zou op die manier niet veel komen. Bovendien meldde zich ook de zeeziekte reeds spoedig aan. De meeste kinderen lagen zonder een woord te spreken reeds in de kooien En de mannen, die meenden dat eau pijp tabak zou helpen de zeeziekte te bestrijden, moesten zich eveneens al spoedig gewounen geven. „Elke dag eeu halve liter zeewater drinkeu gaven de matrozen als goede raad. En de pasagiers volgden dit advies gedwee op, maar helpen deed het niet. Integendeelspoedig wa ren de passagiers van de „Meermin" allen het slachtoffer der zeeziekte geworden. Zij lagen in hun kooien als een zielig hoopje mensen. Sabine zat op haar kooi, eindelijk alleen met haar verdriet. In haar handen had zij een uit ivoor gesneden beeldje, dat zij de vorige avond ten geschenke had gekregen vau iemand die haar had gevraagd hem ook een aandenken te geven van haar. Zij had het direct beloofd. „Mor gen" had zij Gerard verzekerd, „morgen als wij gaan wandelen." In de plaats daarvan was Westerman nog laat des avonds met de medede ling gekomen, dat de „Meermiu" reeds vroeg de volgende morgen het anker zou lichten en dat de bagage bij het aanbreken van de dag greed moest staan. „Eu dat zou de neef van de reder niet hebben geweten Sabine vermande zich. Zij moest nu eerst naar haar vader. Toen viel haar in dat haar schoen nog steeds stuk was. Het was werkelijk onmoge lijk om nu een nieuw paar schoenen uit haar kist te halen. Daarom liep zij even later op een sclioeu naar de grote kajuit. Het ruwe hout deed haar pijn aan de ongeschoeide voet, Haar vader lag in zijn kooi. Hilty. de vroegere boekhouder, stond naast de oude Murner en probeerde zijn hoofd te steunen. De zieke zag er slecht uit. De zeeziekte had hem wel zwaar aangepakt. „Gelukkig dat U er bent," zei Hilty tegen Sabine. „Uw vader is totaal uitgeput." Meer dan een uur bleef Sabine naast haar vader zitten. Toen scheen hij in te sluimeren, zodat zij meeude voor iets eetbaars te kunnen zorgen en haar bagage te ordenen. In de eerste plaats moest zij een paar an dere schoenen zien te krijgen. Maar in de kajuit, waarin de vrouwen wa ren ondergebracht, heerste nu een ware verwarring. Overal lagen kie ren en ontelbare andere voorwer pen. Sabine bukte zich en bekeek de schoen die zij hier achtergelaten had Wat. zag zij het goed? Ja, deze was gemaakt. De hak zat er weer onder. De vrouw van Chavelli zag haar ver baasd kijken. „De toneelspeler heeft hem gemaakt" lichtte zij het meisje in. Snel trok Sabine de schoen weer aan en ging toen op zoek naar Bian- chi. De Zuidwester, die de „Meermin" direct nadat deze de beschutte Zui derzee liad verlaten, in haar greep had, nam van dag tot dag toe. Ja. vau uur tot uur werd zijn kracht groter. In het Kanaal was deze aan gewakkerd tot een ware storm, zo dat de „Meermin" niet dan met de grootste moeite de juiste koers kon houden. Laag joegeu de wolkenban ken elke dag over bet schip, dat na vijf dagreizen eindelijk de Oceaan b? reikte. En gedurende die vijf dagen waren de meeste opvarenden van de „Meermin" behalve overgeleverd aan zeeziekte, er zich terdege van bewust geworden, dat er van de vele beloftes van Westerman niets, maar dan ook niets terecht kwam. De rant soenen waren ontoereikend. De kwa liteit van het voedsel bar slecht. Aan dek koken was bij het stormach tige weer uitgesloten. Verscheidene dagen achtereen had men het dan ook al zonder warm eten moeten stel len. De twee kajuiten voor de Yrouweu en mannen waren, evenals het logies in deze dagen bedompte verblijfplaat sen. De enige warme maaltijd, die men gereed had weten te makoa. was erwtensoep geweest, erwtensoep van gezouten vlees. Maar de Kjders aan zeeziekte wendden vol afkeer hel hoofd om toen degenen, die geen of weinig last van bet slingeren van de „Meermin" hadden het eten brach ten. En de bemanning? Het slechte weer eiste alle mannen op. Met de pas sagiers konden zij zich rflet bemoeii-n Slechts een hunner, dezelfde die de reie van de kapitein in stuntelig Fr.'is had vertaald, vond af en toe» tijd cm eeu opbeurend woord te zeg gen tot de «'rouwen en kinderen. Erger waechter, dat er enige ernstige zieken onder de emigranten waren en dat de voorraad geneesmid delen slechts heel klein was. De ka pitein stond dan ook slechts bij hoge uitzondering toe dat nieu medicijnen gebruikte. De toestand van Sabine's vader baarde de meeste zorgen. Van de vertrekdag af had hij, volkomen a- pathisch. in zijn kooi gelegen, nieis etend en af en toe een slokje wat. r drinkend. Uren en uren zat Sabine aan zijn zij, voortdurend hield zij de hand van liaar vader vast en slechts zel den liet zij zich aflossen. Haar vader scheen geen hoge koorts te hebben, integendeel, als hij enkele woorden spr* dan klaagde hij over de kou- de. /.yn pols sloeg langzaam en zeer on"»gelmatig. Eu niemand kon Sa bine zeggen of haar vader alleen maar zeeziek was of dat hij aan een andere ziekte leed. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3