De zorg voor onze voedings gewassen Voor lekkerbekken Krantenpapier uit suikerriet De strijd tegen het ijs Van trekschuit tot lijnvliegtuig In het land van de Chili salpeter kunnen harde werkers dollars verdienen Van vliegweide tot wsreldluchthaven Nieuwe verfdroger Merkwaardige dingen in Parijs In Amerika is men dag aan dag bezig met het nemen van proeven het veredelen van gewassen en «e Verenigde Staten danken hun positie als een der voornaamste land houw landen ter wereld grotendeels nan het feit. dat hun landbouwers en geleerden ter wereld grotendeels aan geleerden al In het begin van de Amc eikaan.se kolonisatie nieuwe gewas sen uit alle delen der wereld heb ben ingevoerd. Dit systeem van planten uit andere delen der wereld te importeren en het verbeteren van de soort door de systmatische kruising heeft zich de laatste jaren uitgebreid tot een weder eljds uitwisselingsprogramma tussen de Verenigde Staten en vele andere landen. In 1947—'48 «ouden de Ver enigde Staten 16.443 variëteiten van In Amerika gekweekte planten naar andere landen. In dezelfde periode werden er 5.5Ï8 niet in de Verenigde Staten voorkomende variëteiten inge voerd met de bedoeling nieuw genen materiaal te verkrijgen. Sinds het einde van de tweede we reldoorlog heft het Amerikaanse De partment van Landbouw vijf expedi ties naar het buitenland gezonden om soorten planten op te sporen, zowel wilde als gekweekte, die wel eens van waarde zouden kunnen blijken te zijn voor de Amerikaanse Landbouw, Alle vijf expedities zijn begin 1949 teruggekeerd. Zij hadden meer dan 12.000 kiemplasma's naar hun vader land gezonden of met zich meege bracht. Een kiemplasma is enig zaad, fortel of knol, waaruit een nieuwe plant kan ontstaan. Uit deze nieuwe gewassen proberen Amerikaanse plantkundigen nu nieuwe soorten te kweken, die of meer opleveren of beter bestand zijn tegen plantenziek ten en insectenplagen dan de verwan te planten, die heden ten dage ge kweekt worden. Zij zijn ook op zoek naar nieuwe gewassen die van land bouwkundige of industriële waarde zijn. Dr. Walter Koeltz kreeg opdracht van het Amerikaanse ministerie van landbouw (USDA1 om op grote hoog te groeiende granen aan de Indische kant van het HLmalayagebergte te verzamelen. Hij bracht daar 15 maan den door. Het is te hopen, dat de Himalaya soorten aangepast kunnen worden aan de Amerikaanse bodem en z.g. „winter overbruggingsoogsten' op de Amerikaanse hooggelegen ge bieden kunnen opleyeren, die met hun wortels de grond voer erosie zul len behoeden. Dr. Donovan S Correl, heeft uit Mexico enige variëteiten van de wil de knoldragende Solanum meege bracht, een plantensoort waartoe de aardappel ook behoort. De wilde soorten zullen gekruist worden met aardappelen, die gekweekt worden, in een poging om variëteiten te ont wikkelen, die beter bestand zijn tegen plantenziekten dan de tegenwoordige Amerikaanse variëtiten. Anderen hebben uit Mexico nieuwe typen katoenplanten meegebracht om deze te kruisen met Amerikaanse ka C'ASSOULET Dit is een zeer beroemd Zuid-Frans gerecht, dat op vele manieren bereid kan worden, maar waarvan het hoofd motief witte bonen en vlees blijft. De variatie ligt voornamelijk in de keuze van het vlees. De Cassoulet d'Oie Ia Castelnaudary b.v. wordt met een „oie confite" bereid; wij ge ven hier een recept dat eenvoudiger ingrediënten vraagt: Er zijn nodig twee pannen en een vuurvaste schotel. Men weekt de wit te bonen en kookt ze vervolgens lhet ongeveer 3 ons doorregen spek per pond witte bonen, een ui met 2 kruid nagels bestoken en een worst van een ons of drie. goed gaar. Zijn de bonen gaar. dan kunnen spek en worst eruit en in stukken worden ge sneden. In de tweede pan komt het vlees en naar keuze: lamsvlees, eend, patrijs, varkensvlees, dat goed bruin gebraden wordt met een in ringen ge sneden ui, spek of spekvet, peper, «out, kruiden, een of twee glazen witte wijn, een gegarneerde boekei en een liter bouillon om het te sto ven. Het gevogelte moet vooraf wor den verdeeld en het vlees in flinke stukken gesneden. De bonen worden afgegoten en het nat bewaard; in deze pan wordt nu een gehakte ui in boter gestoofd met 2 Iepels tomatenpuree en eventueel nog een glas witte wijn; dit laat men inkoken en doet de boontjes erbij. In de vuurvaste schotel wordt eerst een laag witte boontjes gedaan, ver-, volgens het in reepjes gesneden vlees, spek en worst en tot slot weer witte bonen. Misschien moet nog wat bo- nennat worden toegevoegd, maar voor al ook niet te veel, want nat mag de schotel niet zijn. Strooi er nu een mengsel van fijngehakte peterselie, knoflook en paneermeel over en zet de schotel 20 minuten lang in de oven om een goudgelen korst te krij gen. De korst doorsteken, bestrooien met het genoemde mengsel en weer in de oven zetten, tot er weer een goudgele korst op is gekomen. Dit kan men tot 7 maal toe herhalen. toen. in de hoop een variëteit te vin den, die beter geschikt is voor de mechanische katoenverbouw. De plasma's zuilyen gebruikt wor den bij het nemen van proeven om aan de hedendaagse gewassen het grotere weerstandsvermogen en ande re waarden terug te geven, die zij door de overbrenging van hun oor spronkelijke vindplaats naar het Wes telijk Halfrond misschien verloren hebben. Wilde gewassen leveren vaak de beste resultaten bij het kweken van nieuwe soorten die immuun zijn tegen verschillende gevaren. De planten die jarenlang op eenzelfde plaats groeien zijn vaak bestand tegen het klimaat en ziekte en leveren goede oogsten op. Deze eigenschappen kunnen ge combineerd worden met de gewenste kwaliteiten van verwante planten, welke reeds ter plaatse voorkomen, voor het kweken van een betere va riëteit. De wilde tomatenplanten in Peru, b.v. die vruchten dragen die niet gro ter 2ijn dan een kers, hebben het voordeel dat zij niet verschrompelen. Deze eigenschap hebben thans ook de variëteiten, die reeds lange tijd in de Verenigde Staten gekweekt worden, verkregen zonder dat iets van de oorspronkelijke goede eigenschappen veiloren is gegaan. Van de moderne techniek wordt vaak gebruik gemaakt bij kruisingen tussen variëteiten uit verschillende streken om een beter gewas te krij gen. Het tegen ziekte en koude im mune suikerriet werd verkregen uit 'een kruising van verscheidene in heemse variëteiten van de eilanden uit du Stille Zuidzee. De tegen roest immune en een grote uogst opleverende tarwe ont stond docr kruising van een Ameri kaanse en een Russische soort. Bijna alle soorten haver die bestand 2ijn tegen kroonroest en een grote oogst opleveren zijn uit de kruising van 2 soorten ontstaan, n.L de z.g. .Victo ria- vat iëteit" uit Australië en de „Bond variëteit" uit Zuid-Amerika. feO pet van alle sojabonen die in de Verenigde Staten verbouwd worden z;jn afkomstig uit acht verschillende streken in Oost en Zuid-Oost Azië. Er groeien verwante soorten Caliior- nisch vlas in Etiopië en India, rijst in verscheidene gebieden van Oost- Azie, en een stevige variëteit alfalfa in Turkestan, West-China en N.-India. De nieuwe soorten worden aan een reeks proeven onderworpen in proef st.at.ons van het Departement van Landbouw en in landbouwstations Onlangs is men in. de Verenigde* Sta ten begonnen më; de vervaardiging van krantenpapier uit ..bagasse", het afval product dat overblijft als ui'; suikerriet het sap geperst is. Verwacht wordt da'; die nieuwe procédé cr toe zal bijdragen het tekor; aan krantenpapier in tal van strelcen minder nijpend te maken en te vens wondt het procédé ui-; economisch oogpunt van belang geacht voor landen waar veel suikerriet verbouwd wordt en men dus over veel „bagasse" be schikt. Om aan ';e tonen da; het nieuwe pa pier uitstekend bruikbaar is. heeft een krant een speciale editie van 8 pagina's op he; nieuwe krantenpapier gedruk;. Hoewel de rotatiepers op volle toeren liep, waarbij 33.000 kranten per uu: ge drukt worden, werd de gehele edfde van 11.500 exemparen gedrukt zonder da; het papier ook maar een enkele keer scheurde. Deskundigen wijzen erop dat het pa pier wat hard is, doch da'; de kleur er van even wit of zelfs witter is dan die van krantenpapier, dat van houtpulp vervaardigd wordt He; papier neemt de inkt goed op en men verwacht dat de hardheid verminderd zal kunnen wor den door het papier mee; ;e lijmen. Door deskundigen van het Illinois Instltute of 'lechnology wordt in sa menwerking met de Amerikaanse kustwacht een onderzoek ingesteld om een methode te vinden om het ijs in evroren rivieren en meren vroe ger in het voorjaar té doen smelten, zulks met de bedoeling een groter deel van het jaar de waterwegen in het noorden van de Verenigde Staten te kunnen gebruiken. In het kader van dit onderzoek gaan de deskundigen na welke zwar te vloeistof of welk zwart poeder het meest geschikt is om er het ijs mee te bedekken ten einde dit meer zon newarmte te doen opnemen. Zij ver wachten dat grote hoeveelheden voor dit doel geschikt materiaal onder de afvalproducten van de industrie ge vonden zullen kunnen worden. van de staten, landbouwcolleges of pa/ ticulicre handelsondernemingen. Deze proefstations beschikken over kassen, stukken bouwland en andere grend in alle delen van de Verenigde Staten, zodat men de gewassen onder verschillende omstandigheden van bedèm en klimaat kan testen. Eerst wordt het nieuw aangekomen kiemplasma in quarantaine getest. In een aantal quarantaine-stations, die dichtbij de Amerikaanse grenzen ge legen zijn, worden de pas geïmpor teerde planten gekweekt onder voor zorgsmaatregelen die het verspreiden van eventuele ziekten voorkomen.- Als het zeker is dat de plant ge zond is, wordt ze gebruikt om er een grote hoeveelheid van de originele soort mee te kweken en een voorraad te vormen waarmede geëxperimen teerd kan worden. De originele soort wordt aan een aantal proefboerderijen gezonden die er in verschillende soor ten grond onder verschillende klima tologische omstandigheden proeven nemen. Als er gewenste eigenschap pen ontdekt worden, worden de plan ten gebruikt als de stamvaders van een nieuwe soort, of worden gekruist met andere soorten die al in de Ver. Staten gekweekt worden. De plantenkweker weet - nooit of zijn experimenten de gewenste varië teit zullen opleveren. Soms moeten de proeven vijf of meer jaren achter een herhaald worden, om de gewen ste gewassen te krijgen. Hel grootste aantal van de 12000 soorten die door USDA medegebracht zijn, zijn bijv. nog in het quarantaine stadium. De eerste resultaten zullen niet bekend zijn voordat er nog veel meer jaren lange proeven zijn genomen met het kweken dezer gewassen van de koude grond en in kassen. i ALs het reizen eenmaal ln het bloed zit, dan ls het moeilijk om, zelfs als de oude dag begint aan te breken, deze goede gewoonte af te schaffen. Dat was het ook voor de 79 jaar oude Engelse dame, miss Giles, die al heel wat delen van de wereld heeft gezien, hierbij ook nog gebruik ma kend van dilligence en trekschuit. Het thuiszitten van de laatste tijd beviel miss Giles niet en daarom ging ze maar weer eens een reis maken en wel met een voor haar nog volko men nieuw vervoermiddel: 't vlieg tuig. Haar nieuwsgierigheid voor de KLM-Convair was zo groot, dat zij, hoewel voor een middaglijnmachine van Londen naar Amsterdam geboekt zijnde, door haar vroege aanwezig heid op het vliegveld reeds met het ochtendvliegtuig naar Schiphol ver trok. UMUTOFK vlettermin' hu hem BRUG VERDRONKEN De 37-jarige IJmuider vletterman P. Reekers ia gistermorgen bij de Hembrug verdronken, toen de vlet, die naast het Finse stoomschip Virgo werd gesleept, afdreef en Reekers te water raakte bij een poging om aan boord van de Virgo te klimm°n. De bemanning van het Finse schip heeft nog een dreg in het water ge worpen, maar de vletterman kon de ze niet meer grijpen. Zijn lichaam is later door de rijks politie opgehaald. Het slachtoffer laat vrouw en twee kinderen achter. Het SS Virgo was onderweg van de oostelijke binnenhaven van IJmuiden naar Amsterdam. Emigratie mogelijkheden Schiphol bes'aat 30 jaar tV EN LAND. dat de lengte heett van 4000 km, ongeveer de afstand van Amsterdam naar Bagdad zoals de kraai vliegt. In menig opzicht een land, dat de naam van ongecultiveerd te zijn ten volle verdient. Een oppervlakkiger slag mensen is moeilijk denkbaar. De gehele belangstelling gaat uit naar gokken, autorennen, roulette, spelen, drinken en nachtclubs. Van een eigen cultureel leven is zo goed als geen sprake, de burgerlijke omgangsvor men zijn bepaald slecht, terwijl de vrouw nog als een soort van slavin wordt beschouwd. Zij heeft geen deel aan het gezelschapsleven, mag niet studeren, heeft geen kiesrecht en leeft voornamelijk in haar huiselijke omgeving. De Chileen is een mengsel van Spaans en Italiaans bloed, is pri mitief in zijn opvattingen, uitdruk kingen en reacties, terwijl hij zeer nationalistisch handelt en denkt. Hoe wel de officiële taal het Spaans is. zijn er ganse gebieden waar men En gels en Duits hoort spreken. Vooral Duits, daar zich voor de oorlog vele Duitse emigranten in Chili hebben gevestigd. Deze groep heeft echter nimmer werkelijk contact met de echte Chilenen kunnen verkrijgen en er dus cultureel ook geen enkele in vloed op kunnen uitoefenen. Na de oorlog is het land zeer in trek bij de Engelsen, Nederlanders en Italianen, vooral de geschoolde land en tuinbouwer is b.v. in midden Chili zeer gewild. Tarwe, haver, gerst, mais, sinaasappelen en citroenen vor men de agrarische hoofdschotel, ter wijl midden Chili tevens een grote runderteelt bezit. Het zuiden is be gonnen met de invoer van 10000 scha pen, gezien gebleken is, dat het Meri no schaap uit Australië ook in deze streken uitstekend gedijt Overigens moet gezegd worden, dat de huidige Chileense regering met kracht pro beert westerse civilisatie en techniek ingang te deen vinden. Voor noord OP 17 Mei bestaa; een van 's wereds grootte en best geoutilleerde luchtha vens, het vliegveld Schiphol bi] Amster dam, dertig jaar. Op deze datum, 30 jaar geleden, arriveerde; op het vlieg kamp Schiphol uit Locden een open DH 9 vliegtuig me; twee passagiers aas boord. De dag daarop werd de retour vluchj ondernomen. Met de bpening van deze KLM-lija de oudste nog bestaande luchtlijn ';er wereld, begon de geschiedenis van Schiphol a's burgerluchthaven, een ge schiedenis. die rijk is aan roemruchte gebeurtenissen en die een afspiegeling vormt van de ges;adige groei, de on dergang tijdens dc oorlog en de daarop volgende pijlsnelle wederopbouw van het Nederlandse burgerluch;verkeer. Een glibberig kleipaadje, waarover de passagiers dikwijls van de dijk naar beneden moesten worden gedragen, gaf dertig jaar geleden toegang 'cot de 60 ha drassig weiland, waarop een ge bouwtje van 20 bij 25 meter- stond, waarin het gehele vlieg veldpersoneel van zeven man was ondergebracht. Geleidelijk aan breidde he; KLM- luchtnet zich uit en begonnen ook niet Nederlandse maatschappijen het vlieg veld aan te doen. Doordat de KLM al haar lijnen via Schiphol leidde, kreeg het vliegveld al spoedig een belangrijke functie als knooppunt van transito ver bindingen. Nieuwe gebouwen verrezen en er werd een betonnen platform aan gelegd. De 2e wereldoorlog vernietigde niet alleen de vloot der Vliegende Hollan ders. maar ook al haar hagnars. gebou wen en zelfs startbanen van Schiphol. Toen de bommenwerpers hun verderfe lijke werk hadden gedaan, kwamen in April 1945, vlak voor het einde van de oorlog wederom vliegtuigen boven het veld. deze geallieerde machines wierpen ontelbare voedselpakketten uit voor de door de bezetting hongerende Neder landse bevolking. De wederopboilw wend door de Ge meentelijke Havendienst van Amster dam met grote voortvarendheid aange pakt Schiphol verrees uit as en puin en de KLMvogels begonnen weer naar allï delen der wereld uit te vliegen. Had 't veld door de vele houten noodgebouw tjes nog het karak;er van een gouddel verskamp: al vrij spoedig verrezen gro te hangars en vaste kantoren en werk plaatsen. Het Schiphol van nu, dat de bijnaam „Toegangspoort tot Europa" heeft ge kregen en welks naam voor iedere Ne derlander een begrip vormt, is geworden tot een luchtvaartstadje, dat niet alleen voor de KLM als het belangrijkste een trura van haar 135COO km lange lucht net diens: doet. maar waarvan ook vliegtuigen van een twintigtal bui;en- landse maacschappijen een geregeld ge bruik maken. Overdag landt of start er iedere zes minuten een vliegtuig. Een millioen bezoekers komen er jaarlijks naar het drukke gedoe o? de luchjhaven kijken. De dagelijkse KLM dienst met de primitieve open vliegtuigen naar Lon den is nu uitgegroeid tot een dienst, die 44 maal per week door de KLM wordt uitgevoerd met de hypermoderne Co&vair Liner. De 60 ha weiland van vroeger zijn opgenomen in de 600 ha. die Schiphol thans groot is- S.3rt en rolbaan met een totale lengte van 23 km, doorkruisen he; polderland, waar boven in vroeger eeuwen, toen de Haar lemmermeerpolder nog niet was droog gelegd, bij stormweer de schepen op 't toenmalige meer beschutting tegen de ruwe elementen zochten 16S.0CK) ton be ton is er in banen en platform ver werk; en buizen met een gezamenlijke lengte van 27 km lopen onder de grond op Schiphol pim. 8000 employees. In In plaats v®n 7 man werken nu werkplaatsen met de meest moderce installaties wordt voor het onderhoud van de vliegoiigen gezorgd en vernuf tige systemen en een uitstekende nacht verlichting zorgen voor he; feilloos bin nenlopen van de vele vlieg.uigen. Schiphol heeft zich in de 30 jaar van zijn bestaan een uiterst belangrijke func tie in het wereldluchcverkeer weten te verwerven. Niet alleen als begin en eind station Van lijnen naar en van vele delen der wereld, maar ook als een uiterst waardevolle transi'ohaven. mede dank zij haar gunstige geografische en vlieg technische ligging- Onda-iks het feit. da. Schiphol der tien voet onder het peil van de zeespie gel ligt. is he. er, nie; in het minst dank zij de activiteit van haar directeur de heer U. F. M. Dellaert. die de gehe le ontwikkeling heef; meegemaakt, in geslaagd het hoofd altijd boven water tc houden. Chili, waar het klimaat droog, heet en ongezond is, maar dat het grote gebied der salpeterfabrieken vormt, worden geregeld werktuigkundigen voor mijnbouw en algemene machine rie gezocht. De lonen die hier betaald worden zijn inderdaad hoog. maar waarschijnlijk wegens het klimaat is de vraag gewoonlijk veel groter dan het aanbod. Men verwacht echter, dat er zich in de nabije toekomst ve le mogelijkheden ook voor Nederlan ders van diverse pluimage zullen voordoen. Bij de havenwerken vindt men onder de ingenieurs reeds vele Nederlanders. Het land is overwegend Katholiek. Wat de sociale wetgeving betreft, is er vooral op medisch gebied (veel t.b.c.!)) nog heel veel te doen. even als in de woningtoestanden. Om nog even op de salpeterindu- strie terug to komen, het volgende: de salpetermaatschappijen zijn bijna uitsluitend in handen der Amerika nen, eenvoudig omdat de Chilenen geen zin hebben om in deze ontoegan kelijke streken te leven en te wer ken of er zelf ook maar kapitaal in te steken. Vanaf de ingenieur tot en met de arbeider werkt iedereen op contractverbintenis en helaas gaan er het alle perken te buiten gaande coholgebruik te gronde. Het leven .n dit gedeelte van Chili is allerminst aantrekkelijk. Zij, die naar Chili wensen te emi greren, moeten dit verzoek indienen bij de Chileense legatie in Den Haag. Kennis van het Spaans wordt wel ge wenst maar is niet verplicht. Zeker heid behoeft niet gestort te worden, de overtocht kan per KNSM geschie den en kan in Nederlands geld wor den voldaan. Nauralisatie is mogelijk na een verblijf van vier jaren. SYBE DE SWALKER Een infra-rode verfdroger, die in minder dan 10 seconden verf van welke kleur dan ook kan drogen, vormt één van de interessante be zienswaardigheden op de afdeling van de Britse gasindustrieën op de British Industries Fair. Deze verfdroger werkt volgens een geheel nieuw prin cipe. waarbij poreus steen wordt ge bruikt. Het gas verbrandt zonder vlam en vrspreidt ovral en gelijk matige temperatuur. Niet alleen is de duur van het drogen bij dit proces van een half uur tot enkele seconden gereduceerd, maar ook wordt de verf hard en blijft vrij van stof. De gasindustrieën worden dit jaar voor het eerst in een aparte afdeling op de British Inlustries Fair, verte genwoordigd. Ongetwijfeld zal er ook veel belangstelling bestaan vpor het nieuwe type baken met vierkante straal, dat eveneens in deze sectie te bezichtigen zal zijn. Dit baken werd speciaal voor vliegvelden ontworpen, en is reeds in gebruik bij de lucht haven van Londen. OMHUMSTIM HE ONDERGROND SE I\ TURKIJE ONTDEKT! Te Ankara is een ondergrondse communistische organisatie ontdekt en verschillende personen zijn gear resteerd, zo meldt het onafhankelij ke Turkse blad Coemhoerijct. De orgauisatie zou afdelingen heb ben in Erzoeroem en Adana. Oe Turkse autoriteiten hebben ge weigerd verdere mededelingen te doen. zolang het onderzoek nog voort duurt. aldus het blad 1900, Kerstavond. Een grote menig te slentert over de Parijse boule vards tussen de République en de Opéra om hun Nieuwjaarsinkopen te doen bij de feestelijk opgestelde kraampjes. Eén van hen, een gezellig rondneuzende Parijzenaar. voelt op eens door het kwasi vrolijk geroep heen het zielige van de mensen ach ter de kraampjes: de" ondertoon van het aanhoudend, dwingend geroep in de hoop iets van hun eigen uitvindin gen te verkopen, treft hem. Hij praat zo hier en daar en hoort overal de zelfde klacht: zij hebbert het moeilijk, er is teveel concurreentie van het bui tcniand, bun beroep wordt niet be schermd. Het stemt hem tot nadenken Weg is zijn opgewekte stemming. Hij gaat naar huis vol van de ene gedach te: Wat kunnen we voor deze mensen doen? De volgende morgen gaat Emile Laurent, een inspecteur van politie, zo heet nl deze Parijzenaar. onmiddel lijk naar zijn superieur en vertelt 'm van zijn wandeling en overpeinzingen Deze superieur is Louis Lepine, po- litie-prefect met ook een „warm" hart Hij luistert met belangstelling en gaat meteen naar de boulevards om zelf te kijken, te luisteren en te on dervragen. Enkele uren later, terug op zijn bureau, laat hij Laurent ko men en bespreken zij samen een plan dat Laurent ten uitvoer zal brengen Na enkele maanden worden de Pre fect van de Seine ,de burgemeester van Parijs en omstreken .verzocht om de burgerij liet volgende te willen mededelen: Er zal in 1901 in Parijs een „concours" worden gehouden tus sen handwerkers, fatsoeneerders en uitvinders van alle departementen van de Seine. In November 1901 werd deze ..Exposition-Concours de jouets" geopend, om. zo schreef een toenma lige krant, „de ijver van de Parijse vervaardiger en uitvinder van klein speelgoed tegen een lage prijs op te wekken". De tentoonstelling had een reusachtig succes. Er waren niet min der daii 350 mededingers en de prij zen liepen tot 7000 goudfranken. Het is niet mogelijk om alles op te noemen wat hier aan» uitvindingen werd tentoongesteld. Eén ding is het noemen waard, dat was nl een pop, die een Afrikaanse boer voorstelde. waarvan het mooie was.- dat deze „ontembaar" was en altijd weer op zijn pootjes te hkewertam enlxon zijn pootjes terecht kwam. wat men ook met hem deed: natuurlijk een toespeling op de Transvaalse oorlog.. Dit jaar wordt de 41e tentoonstel ling gehouden, tegelijk de 49e verjaar dag van deze altijd jeugdige organi satie. die een blijvende getuigenis is van de Franse ondernemingsgeest. HOE REIZEN' OF. WALVISSEN? Om de diverse zwerftochten van de walvissen na te gaan heeft een groep Britse geleerden zich voor tien maanden op de „Wiliam Scoresby" ingescheept. Zij zullen de walvissen niet met harpoenen beschieten, maar met roestvrije stalen buisjes, die iu de vetlaag onder de huid van de vi* blijven zitten. Deze buisjes zijn gr nuramerd en het nummer wordt ge registreerd met plaats en datum van de beschieting zorgvuldig erbij geno teerd. Als later deze walvissen door walvisvaarders worden gevangen, DcOjrt men door het nummer van het buisje tc controleren af te kvn I non leiden welke reizen zij intussen 1 htblcn afgelegd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3