Afrikaanse woestijnen worden veranderd in vruchtbare landerijen Waarom melk Uw brood? bij Abessinië zou een eigenpaus aan het hoofd van zijn kerk krijgen Vliegtuigen op palen Ze was er op uit om olifanten te kopen Door de lucht naar Australië De vliegende hoed De moderne woning Wijsheid in dichtvorm Huisjesslakken, zo groot als vuisten VOEDSEL DER AARDE In 1919 werd een Frans ingenieur van Openbare Werken, die lang in ind:ë had gewoond en ook eer. lang durig bezoek aan Egypte had ge bracht. voor het eerst getroffen door een zekere gelijkenis tussen deze stre ken en de midden-vallei van de Ni ger die deels bestaat uit lage landen, die elk jaar Onderlopen, wat zeer gunstig is voor de rijstbouw, en deels uit hoge gronden, beveiligd voor het wassende water, wat de katoencul tuur ten goede komt. ..De Niger, zo besloot de heer Be- lime zyn rapport aan de regering, moet één der voornaamste velden voor de katoenproductie ter wereld worden en de zolder van West-Afri- ka". Na nauwkeurige bestudering ging men over tot een experiment op kleine schaal, door het graven van een 80 km lang kanaal op de rechter oever van de bocht van de Niger en het stichten van een inheemse kolo nie in deze bevloeibaar gemaakte streek. Bovendien werd er. profite rende van hel niveau-verschil tussen het kar.aal en de rivier, een water- krach'. instantie gebouwd om de streek te vocJen. Zo werd dus een begin gemaakt met het enorme werk om waterwei ken aan te leggen in de vallc" var. de M»doen-Niger. Daar deze op fcie ne schaal gedane experimenten bevredigende resulta ten gaven, werd een „Office du Ni ger" opgelicht, dat de eigenlijke werkzaamheden zou ondernemen. Het plan was ni. om over duizenden ki lometers ver van de kristen, midden in de woestijn, een enorm werk tot stand te brengen en wel de rivier weer in zijn verdroogde armen terug te voeren en vervolgens hiervan uit gaande. een kanalennet te maken be stemd voor de bevloeiing van hon- deidduizenden hectaren dorre grond. De definitieve werkzaamheden begon nen met het bouwen van de stuwdam van Sansanding met de bedoeling om een waterreserve te maken voor de droge periode. Vervolgens ging men over tot het indijken van de armen waarin al weer water was gelopen en de constructie van het irrigatie-net en de regulerende stuwdammen langs deze armen aangebracht. Tenslotte Onze broodmaaltijd kan alleen dan volledig worden genoemd, wanneer deze ons alle voedingsstoffen, die ons lichaam nodig heeft, in voldoende hoe veelheden en in goede onderlinge ver houding verschaft. Deze voedingsstof fen zijn: eiwitten, vetten, koolhydra ten (meel- en suikerstoffen)minera le zouten, vitamines enwater. Het brood zelf, het hoofdbestand deel van de broodmaaltijd, bevat de meeste van deze stoffen. Enkele stof fen ontbreken echter geheel .terwijl er van sommige voedingsstoffen in brood onvoldoende voorkomt. Een me nu vati „water en brood" is daarom niet alleen weinig aantrekkelijk, maar ook onvoldoende, al zou men zelfs enorme hoeveelheden brood gebrui ken. Andere levensmiddelen moeten de voedingswaarde van het brood aanvullen en daardoor verbeteren. In de eerste plaats, is melk daarvoor aan gewezen. Melk ls rijk aan eiwit van hoge kwaliteit. Ook in brood komt eiwit voor, maar de wetenschap maakt onderscheid tussen de verschil lende soorten eiwit; de ene soort is voor de opbouw en instandhouding van ons lichaam van groter waarde dan de andere. Melk is voor de op bouw van het lichaamseiwit van gro te waarde. Een eiwitsoort van hoge waarde kan vaak een minder goed eiwit aanvullen, zodat ze, tezamen ge nuttigd, een eiwit van zeer hoge waarde geven. De broodeiwitten nu kunnen uitstekend door de melkeiwit ten worden aangevuld. Bij iedere broodmaaltijd behoort dan ook melk of een melkproduct voor te komen, hetzij in de vorm van een beker melk of kaas op de boterham, of als kar nemelk. yoghurt of een ander melk product. Een bord pap doet dezelfde dienst. Melk is verder rijk aan kalk en fosforzouten, die voor onze gezond heid van veel belang zyn; het melk vet bevat voorts dezelfde vitamines als boter. Vanwege al deze goede eigenschap pen is het dagelijks gebruik van melk - speciaal bij de broodmaaltijd zowel voor volwassenen als voor kin deren aan te bevelen. Een halve liter per dag is zeker gewenst; voor a.s. en jonge moeders wordt het mini mum op een liter per dag gesteld. Is onze broodmaaltijd met melk vol ledig geworden? Neen, voor de vita mine C-voorziening is ook wat fruit of groenten (bv. plakken appel, radijs ramenas, sterrekers, tomaat, komkom mer of een slaatje als broodbeleg ging) nodig, terwijl deze ook nog kan worden aangevuld met wat vlees, vis of met een ei. Doch van deze laat ste artikelen ls slechts betrekkelijk weinig nodig, wanneer men voldoen de melk of melkproducten gebruikt. Het gebruik van melk kan zeker niet duur genoemd worden. In verge lijking met andere eiwitrijke levens middelen (vlees, kaas, eieren) is melk zelfs de goedkoopste bron van dierlijk •iwit. werden de bouwlanden :n orde ge maakt. De stuwdam van Sansanding. spe ciaal ontworpen om de Niger bij Mar- kala te versperren, is door zijn kolos sa'e afmetingen de derde stuwdam ter wereld. Onder een brede brug met veertien overspanningen, waar onder een trein kan rijden, is deze stuwdam als het ware een 815 m. lang' toetsenbord, waarvan de rechtop staande toetsen het niveau van het lage water zes meter kunnen verho gen. Een beweegbare arm die over een rail loopt, verzorgt de beweging van elk der sluisdeuren. In het mid den is een speciale geul opengelaten om de vissen in de tijd van het kuit- sehieten gelegenheid te geven, over de stuwdam heen te trekken. Dank zij deze stuwdam en de dij ken en kanalen, die over honderden kilometers lopen, Ss de Niger voor goed aan dc greep van de woestijn onttrokken. De bevloeiing van meer dan een miUioen hectaren grond zal van deze streek, in de zeer nabije toe komst, één der belangrijkste produc tie-centra voor katoen en rijst maken Vanzelfsprekend kan een dergelijk omvangrijke onderneming pas over enkele jaren vruchten gaan afwerpen Inderdaad moet ook de technische prestatie gecompleteerd worden door het stelselmatig herbevolken van de veroverde streek; die zeer dun be volkt is. Om het aanvoeren te verge makkelijken van de arbeidskrachten nodig voor de landbouwwerkzaamhe den. schenkt het bestuur aan elk ge zinshoofd een woning, een stel ossen, een ploeg en levensmiddelen voor 1 jaar, plus 6 h a. grond voor katoen- bouw of 8 h.a. vcor rijstbouw. Om bovendien tegemoet te komen aan het betrekkelijk tekort aan. ar beidskrachten voor het reusachtige werk dat gedaan moet worden, voor ziet het Plan. ii. de mechanisering van cultuur en in het uitbreiden van de locale verbindingen. Tenslotte zal de binnenkort aan te legger- Transsahara-lijn die de Niger met de Middellandse Zee zal verbin den. etn nieuwe vlucht aan de pro ductie van de Nigervallei geven. Binnenkort twee pausen D..T ABESSÏME vandaag de dag een staat la hoe onvolkomen het centrale gezag er ook moge functionneren ls in de eerste plaats te danken aan de Abessijnse kerk. De naam Abessinië is afgeleid van het Arabische woord „habesja" en dat betekent mengelmoes: een mengelmoes van verschil lende volken en stammen, ieder afzonderlijk door een eigen vorstje geregeerd. Oudtijds was er sleehtg één samenbindend element tussen hen en dat was ket christelijke geloof. Aan dit geloof ontleenden de voorvaderen vaD de Negus in de dertiende eeuw het gezag dat hen boven de andere vorsten verhief. In die tijd n.1. ontstond het verhaal dat de toen regerende dynastie af stamde van de zoon, die de koningin van Sjeba na haar bezoek aan Salo mo ter wereld had gebracht; daaraan koppelde men de overtuiging dat door de verwerping van Christus door de Joden de verbondsbeloften op de Abessijnsc tak van het Huis van Da- vid waren overgegaan. De Abessij nse kerk accepteerde deze geschiedenis; de vorst had haar zo wil het ver haal trouwens een derde deel van zijn rijk beloofd indien zij hem in zijn strijd om de opperheerschappij wilde steunen. Zij trok er bovendien de conclusie uit, dat niemand waar diger haar opperhoofd kon zijn dan de vorst, die als lid van het Huis van David immers een bloedverwant van Christus was. Zo groeiden kerk en keizer samen: wat door aardrijkskun dige omstandigheden, dte verschillen tussen de onderscheiden volksgroe pen en de maeht der feodale aristo cratie bestemd scheen uiteen te val len, hielden zij bijeen. Er was echter één omstandiglw-' die de Abessijnsc kerk belette een waarljjk nationale kerk te zijn: zij was niet zelfstandig, maar een pro vincie van het patriarchaat in Alexan drie. En de patriarch weigerde zijn gezag over de Abessijnse dochterkerk prijs te geven: de Abessijnse keizer mocht zijn wie hij wilde, maar voor Alexandrië stond aan het hoofd der Abessijnse kerkprovincie slechts Aboe na (dat betekent Onze vader). Deze hoogwaardigheidsbekleder werd door Alexandrië benoemd, en was altijd 'n buitenlander. Nu had men daar in Abessinië niet zo verschrikkelijk v last van. want maeht bezat de Aboe- na practiseh niet. Hij was weliswaar de enige, die de keizer kon kronen, maar het hoorde bij het ceremonieel dat hij zich onmiddellijk daarop plechtig aan de keizer onderwierpen deze was vervolgens mans genoeg om tezamen met de hoge Abessijnse gees telijken de leer en het leven der kerk te leiden. Maar het ergerde de Abes- sijnen afhankelijk te moeten zijn vaa een moederkerk, die zich overigens nooit iets van de Abessijnse kerk aantrok zelfs niet tijdens de Ita liaanse bezetting en die in macht en getal al lang door de dochter was overvleugeld. Die afhankelijkheid voelde men vooral in de omstandig heid, dat slechts Alexandrië nieuwe Abessijnse bisschoppen mocht wijden. Van de daarover bestaande ontevre denheid hebben de Italianen indertijd gebruik weten te maken, evenals van de verontwaardiging in Abessinië over het gedrag van Aboena Cvrillus die voor de Italianen was gevlucht Zij bewerkstelligden, dat de Abes- siinse kerk zich van Alexandrië los- sch^urde ene'genmachtig bisschoppen wijdde. Alexandrië sprak daarop de banvloek uit en zo kwam de Negus na de bevrijding voor een merkwaar dig dilemma te staan: zo maar de Italiaanse hervorming overnemen wil de hij niet, maar aan de andere kant weigerde hij de banvloek te accepte ren van de kerk, die niets had gedaan ter verdediging van haar dochter te gen de bezetters dezen waren nog al gebeten op het nationalistische Abessijnse christendom en zelfs de beschermende hand hield boven het hoofd van een Aboena die zijn kudde laf in de steek had gelaten. De situa tie was rijp voor een nieuwe regeling van de verhouding tussen een doch ter en een moeder, die. zoals iemand eens heeft gezegd, zich gedroeg als een tyrannieke stiefmoeder. Daar heeft men dan zes jaar over onder handeld en vorig jaar heeft Alexan drië zich neergelegd bij de door Abes sinië voorgestelde veranderingen. Zo gauw Cyrilius gestorven is zullen de Abessijnen een eigen „paus" krijgen. d.w.z. een door de Abessijnse synode gekozen Abessijnse Aboena, en zij zullen voortaan zelf hun bisschoppen mogen kiezen. De kerk van de Negus zal nog slechts formeel ondergeschikt zyn aan die van Alexandrië, doch in werkelijkheid 2al de band, die moe der endochter meer dan zestienhon derd jaar heeft verbonden zijn ver broken. In dc uiterste zuidhoek van het vliegveld Schiphol zijn onlangs vreemde manipulaties verricht, men heeft hier nl de bodem versterkt met 336 betonnen palen. In afwijking van dc gewone gang van zaken zijn de palen ditmaal -niet geheid, maar in de grond gegoten; dit systeem noemt men franki-palen. Dit betonnen palenwoud, voor het oog slechts waarneembaar aan de nog juist zichtbare koppen, vormt de ondergrond voor de op die plaats ge projecteerde hangar 9. Het wordt een van de grootste vliegtuighangars van Europa; de leugte zal 165 meter bedragen, ter wijl het gebouw 40 meter diep en 12 meter hoog zal zijn. De opervlakte zal 6600 m2 zijn, dit is bijna 3000 m2 mee» dan hangar 8. die thans de grootste op Schiphol ls. Aan de voor kant komen twee deuren, die elk 75 meter lang zullen zijn. In de vleugels van de hangar zul len o.a. twee cantines met plaats voor ca 500 personen worden ingericht. Binnenkort hoopt men met de onder bouw te beginnen en in de loop van dit jaar za] dan nog het geraamte van hangar Kingsford Smith verrij zen. Typhus overwonnen Tijdens de vlektyphusepidemie in de buurt van de Loire werden twee honderd zieken, verpleegd in het zie kenhuis Bellevue van de grote indu striestad Sinf'Etiënne, met het nieu we geneesmiddel: chloromycetine. be handeld. Chloromycetine behoort tot de gro te familie der antibiotica, die. behal ve de penicilline, reeds tal van pro ducten heeft geleverd die sterk anti microbisch werken. Chloromycetine ageert tegen het virus, d.w.z. tegen die micro-organis men die kleiner dan microben zijn. Daarom ook ageert het tegen ziekten die door virussen ontstaan als vlek typhus en typhus. Op Malakka werd het eerst ont dekt dat chloromycetine op typheuze koortsen ageerde. Tegenwoordig kan in de industrie op synthetische wijze het medicament worden bereid, waar deer de productie op veel groter schaal kan geschieden dan volgens het natuurlijke proces. Een bedeesd meisje 52 emigranten in een Skymaster Woensdag 18 April om 7 uur is de „Groningenvan Schiphol vertrokken nagewuifd door enkele donderden mensen, die zich verdrongen op een der terrassen van dc luchthaven van Amsterdam. Het feit, dat zij zich daar voor dag en dauw bevonden, was iets bijzon- drs, aangezien wegbrengers ovor het algemeen niet zo vroeg in zo grote getale worde» gezien. Die morgen was echter een uitzondering. Want 't afscheid, dat al deze vaders en moe ders en zelfs hele familierëunies van een vijftigtal vertrekkenden moesten nemen, was wel voor erg lang en misschien zelfs voor altijd. Zij, die weggingen, waren 52 Nederlanders uit de stad en van het platteland en hun bestemming was Sydney. Deze vlucht is het eerste emigrantentran sport, dat de KLM vanuit Nederland naar Australië uitvoert. Hetzelfde toestel, dat speciaal voor dit soort vervoer is ingericht, heeft reeds- ver scheidene emigrantenvluchten naar Canada op z(jn naam staan, waaron der de eerste, welke op de dag af een jaar geleden plaats had. Van de 16.000 Nederlanders, die Australië bereid is dit jaar als immi granten op te nemen, zijn deze de eerste, die meer dan 19.000 km door de lucht zullen afleggen. Hun reis duurt vijf weken korter dan over zee. Aan boord worden zij verzorgd door twee stewards en een stewardess. Op de heenreis zal een tiental tussenlan dingen worden gemaakt, o.m. in Cairo Calcutta, Karachi, Singapore et» Port Darwin. Op 24 April zal de „Gronin gen" in Sydaey arriveren. Het gezelschap bestaat voornamelijk uit jonge mannen van tussen de twin tig en dertig jaar en hun beroepen lopen nogal uiteen. Kappers, recla metekenaars, monteurs, chauffeurs, een twintigtal landbouwers, een bak ker. die, zelfs voor het aftcheid ver telde „dat hij er geen brood meer in zag", een confectiefabrikant, 'n aan nemer en een arbeidsanalyst. De familie Groen vormde een apar te groep, n.1. vader met drie zoons. Het Drentse stadje Emmen hebben zq voorgoed verlaten, want in het land van kangoroes wacht hen een betere toekomst op een boerenbedrijf. Vader Groen heeft zijn vrouw en nog vier kinderen thuisgelaten, maar niet voor lang. Hij hoopt dat zij hem spoe dig zullen kunnen volgen. Hij gaat alvast kwartier maken. Aan boord zijn ook vier vrouwen. Drie van hen reizen hun mannen, die reeds eerder vertrokken waren, achterna. Mevr. van Beelen uit IJmuiden b.v. vliegt met haar driejarig zoontje naar haar echtgenoot in Bunöaberg. De heer van Beelen is daar metselaar en hij maakt het er zo goed, dat hij zijn vrouw met spoed heeft laten over komen. Zes van de mannelijke passagiers zutten terstond na hun aankomst war den geplaatst op een landbouwbedrijf De overigen zullen door de ..Employ- ment Service" worden opgevangen en tewerkgesteld, maar zij moeten zelf voor hun huisvesting zorgen. Nogdui zenden Nederlanders wachten op tran sport naar het gastvrije en toekomst- rijke Australië. De weg door de lucht is snel en geriefelijk. De 52 emigre rende passagiers van de „Groningen" hebben dit ingezien en voor hen die achterblijven, liggen nog maar vijf da gen tussen Nederland en Australië. De gezagvoerder D. J. Newbome, is zelf Australiër en afkomstig vanMin- gela in North-Queensland. Tijdens de oorlog vloog hij bij de KNILM, kort daarna kwam hij als vlieger bij de KLM. Tijdens de vlucht zal hij zijn passagiers veel over het nieuwe va derland vertellen en de stewardess en de stewards zullen dit voor de passagiers vertalen. „Ik ga twaalf olifanten ophalen' zei een charmant enenigszins bedeesd aandoend meisje .dat dezer dagen met een grote orchidee op haar mantel uit de KLM-Constelation uit New York op het vliegveld Schiphol stap te. Nauwelijks twee uur na haar aan komst zat zij in de loge van een groot circus, dat voor enige tijd zijn ten ten in Amsterdam heeft opgeslagen, te kijken naar de verrichtingen van gehoorzame tijgers en olifanten. Ze praatte wat met een leeuwentemmer, die zijn linkerarm in het verband had, omdat hij enkele uren tevoren door de uitschietende klauw Van een van zijn pupillen was gewond, vroeg aan de olifantendresseur, die haar in de pauze kwam opzoeken, of hij soms een olifant wilde kopen en zei, toen ze met een angstig gezicht de trapeze artisten in de nok bezig zag: Als ik zo'n baantje had, hield ik er mee op. Na haar korte oponthoud in Am sterdam reed zij weer naar Schiphol eu stapte in de Vliegende Hollander, die haar naar Bangkok bracht. Het charmante meisje was niemand minder dan de in Amerika onder haar bijnaam „Jungle Jenny" beken de. 25-jarige diereninkoopster Gcne- vieve Cuprys. Zij woont in het hartje van New York City en trekt bij tijd en wijle ergens aan de andere kant van de aardbol het oerwoud in om, vergezeld van olifanten, apen, slan- De „Vliegende hoed", die onlangs, bedekt door labels, krantenknipsels, certificaten, enz. per KLM-vliegtuig uit Johannesburg op Schiphol arri veerde endie. omdat deze Panama hoed gedoemd is rusteloos over de aardbol te vliegen, na een kort opont houd in de richting van Oost-Europa verdween, duikt met tussenpozen niet alleen op verschillende vliegvelden, maar ook in de wereldpers geregeld op. Vermeldde de Zuid-Afrikaanse krant The Star onlangs, dat een hoedenfa- brikant in Londen de waarschijnlijke eigenaar was: thans schrijft Straits Times van Singapore, dat rar. J. Plump, een radio-omroeper te Bris- bane. beweert dat het zijn hoed is, omdat hij dezè in 1946 na een vlucht van Djakarta naar Australië In het vliegtuig had laten liggen. Het schijnt, dat met het toenemen van het aanal vlieguren ook het aan tal vermoedelijke eigenaars van de mysterieuze hoed voortdurend groeit. Oostenrijk is genoodzaakt jaarlijks 250.000 ton aardolie en aardoliepro ducten te importeren, ofschoon de eigen bodem het vecS.oud er van op levert. Deze natuurlijke rijkdom van Oostenrijk staat echter onder het. be heer van de bezettingsmacht en is aan het gezag van de Oostenrijkse regering onttrokken. Hetzelfde geldt voor de opbrengst van 278 industriële bedrijven envan 130.00 hectaren grond in de Russische zone. Wat voor soort huizen laten -de Amerikanen voor zich ën hun gezin bouwen? Liefst lage, ruim gebouwde huizen met een flinke tuin er om heen, wordt van de zijde van de Uni ted States National Association of Real Estate Board medegedeeld, wel ke in 513 Amerikaanse steden een onderzoek hiernaar heeft ingesteld. Dij lichaam deelt mede. dat er een duidelijke voorkeur bestaat voor wo ningen met slechts een verdieping. In de meeste streken van de Verenigde Staten prefereert men in de lengte gebouwde lage woningen, dte het meeste gemeen hebben met de in de Verenigde Staten gebruikelijke boe renwoningen. Dit, vrinden, tussen haakjes even: 't Is met de mensen zó gesteld, Bij ziekte denkt men aan zijn leven. Gezond en wèl slechts aan zijn geld. Dood één het wordt u zwaar geteld Dood duizend en ge zijt een held. Van bèm wordt gezegd: Veel gelezen in 't leven Maar niettegenstaande een ezel gebleven. De dwaze flapt er alles uit En heeft dan later spijt: De wijze daarentegen zit Op 't gat in zijn tapijt Vertrouwen vrind, al is het 'n steen En gij zult zien, ge gaat genezen heen Een beetje durf en moed Ge komt het wel1 te boven: Een beetje waarheid doet De hele leugen "g'loven. Geloof heeft geen ogen En wie wenst te zien Hij is ongelovig En trots bovendien Een spreuk waar een kern van waarheid in zit: De duivel der negers, o blankman. Is wit gen, tijgers en andere dieren, door lucht naar haar woonplaats terug U> keren. Toen zij 19 jaar oud was, nam haar vader, die beesten voor zijn dieren tuin inkocht, haar mee op een van zijn reizen. Sinds zijn dood zet zij dit ongewone en, zoals zij het zelf noemt onvrouwelijke werk op haar eentje voort, met dit verschik dat zij op groter schaal werkt en op haar beurt de dieren weer verkoopt aan de grootste dierenhandelaar vaa Amerika, wiens felgekleurde auto's met de opmerkelijke slagzin: „Een aap in ieder huis in New York een vertrouwd onderdeel van het stads beeld vormen. Alle dieren, die door de korte rels- auur fris in Amerika arriveren, ko men uiteindelijk terecht in circussen^ dierentuinen of by particulieren. Ia de loop van de tijd vervoerde Jenny meer dieren door de lucht dan enig ander persoon ter wereld. De groot ste bekendheid kreeg zij, toen zjj, ruim een jaar geleden, in een KLM- vliegtuig via de Stille Oceaan met liefst 2000 dieren onder haar hotde in Amerika arriveerde. Enkele maan den geleden vloog zij, eveneens, met de KLM, die in het vervoer van die ren een langdurige ervaring heeft, vier olifanten, 40 apen en enkele tij- gors en panters over de Atlantische Oceaan naar New York. En, hoewel er wel een paar nieuwsgierige aapjes een kijkje buiten hun hok namen ea een slimme olifant met z'n slurf do inventaris van de vliegtuigkeuken had opgeslokt: het KLM-pcrsoneel ia Bangkok enSingapore. dat de onge temde oerwoudbewoners in hun ge vleugelde woning huisvest, zorgt er wel voor, dat Jenny het wapen, dat zij nu eenmaal verplicht Is mee te nemen .eigenlijk alleen maar pro for- ma naast haar handtasje hoeft te Vg gen. Jenny loopt nu in haar khaki jung- lcdress in de oerwouden van Siam. Samen met caikele Inlanders neemt zij deel aan de jacht op de olifantc^- ecn jacht, die wordt geleid door een tweetalgetemde olifanten, die hu» wilde soortgenoten uit het oerwoud binnen een omheinde ruimte lokken. Twee zijn er al gevangen, nu nog tien van deze logge viervoeters e»; dan zal de 20.000 km lange terugreis door de lucht een aanvang nemen. De rustpoos, die dan volgt, zal Jen ny gebruiken om voor de televisie op te treden, maar een onlangs ge daan aanbod om de hoofdrol in een junglefilm op zich te nemen, heeft ze afgeslagen. „Zo weinig tijd voor", zegt ze laconiek. En er zullen waar- schljnlijk niet zo heel veel Ameri kaanse meisjes zijn, die hetzelfde zou den zeggen. In de Verenigde Staten zijn bezoe kers uit tal van landen hartelyk wel kom doch dat is niet het geval met de Afrikaanse reuzenslak. Deze slak- kensoort die ontzettende hoeveelheden eet en zich zeer snel voortplant, zou volgens de deskundigen een gevaar voor de landbouw kunnen gaan vor men en daarom wordt er voortdurend scherp op gelet dat deze slakken do Verenigde Staten niet binnen komen. De Afrikaanse reuzenslak is -in heems op het eiland Madagaskar en de Zuid- cn Oostkust van Afrika. Zij is er in geslaagd de helft van de af stand die de Verenigde Staten van deze gebieden scheidt reeds af te leggen. In 1347 werd deze slak naar India overgebracht toen een verzame laar enkele exemplaren er van naar da; land meenam. In India vermenig vuldigden de slakken zich snel e» drongen tot in Malaka. Singapore, ZuióChina. Java en Thailand door en onlangs zijn zij op de Hawail eitan den gesignaleerd. Dat zij in de gebieden waarin zij inheems zijn en in andere delen van de wereld geen gevaar voor de land bouw vormden is grotendeels te dan ken aai» het feit. dat zij daar door de bevolking met smaak gegeten worden In landen waar zij niet gegeten wor den zijn zij echter hoogst ongewenste gasten, daar zij veel schade aan het te velde staande gewas kunnen toe brengen. Zoals de zaken nu staan is de enige manier om ze doeltreffend te De- strijden te voorkomen, dat zij een land binnen dringen daar de reuzen slak die een gebit, bestaande uit 80.000 miniatuurtandjes heeft en wiens slakkenhuisje groter is dan de vuist van een volwassen man buiten gewoon goed bestand is tegen voor hem gunstige omstandigheden en zich snel vermenigvuldigt. Voor de Verenigde Staten le net binnen dringen van deze slak tn nieu we gebieden van onmiddellijk belang daar duizenden tonen gesloopt oor logsmateriaal uit de Stille Zuidzee weer naar de Verenigde Staten ge bracht worden en de slakken soms in dergelijke partijen materiaal ver borgen zitten. Importeurs en expor teurs doen in samenwerking met de Amerikaanse Dienst voor Entomologie en Plantenquarantaine al het moge lijke om te voorkomen, dat deze slak ken de Verenigde Staten binnendrin gen. De bovengenoemde dienst meldt, dat deze pogingen tot dusverrs met succes bekroond zijn.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4