Sabine MurDer Alkmaar P. v. d. A vierde eerste Mei Verblind door tegenligger Langedijk vierde het Meifeest 4x1=5 Het noodlot van I Ontslag Tiktak gat zijn klanten een gezellige avond In het Gulden Vlies gaf dé kcftie en theehandel Tiktak een avond voor tljn klanten, die bij het kopen van de producten dezer firma een gratis toegangsbewijs ontvangen voor der gelijke avonden. Op deze avond was het gezelschap Kok, dat de geheel ge vulde ^al van het Gulden Vlies amu seerde met een tamelijk gemeleerd programma, dat haast veel aardigs, ook veel conventioneels en oudbak kens bevatte. Aardige sketches, en 'n enkel vlot liedje en een grappige con férence van de leider van het gezel schap. Jean Kok, een stukje vrolijke muziek en een volks Vinsje; dat alles was zeer geschikt voor een dergelij ke gezellige avond. Voorts trad in dit programma „De zingende zwerver" achter welk pseudoniem Frans van Schaik zich verbergt, op. Zijn optre den behoorde wel tot het geslaagdste van deze avond, waarin het applaus niet van de lucht was en de moppen evenmin. Nadat een stoet AJCers met vlag gen en trommels 's morgens vroeg door de stad waren getrokken, kwa men om 10 uur de Alkmaarse socia listen bijeen in de Muzicktuin, om te luisteren naar de korte inleiding van ds. Dikboom. die er op wees, dat de tijd van dromen voorbij is en de tijd van' de daad is gekomen. Na deze korte wijdingsbijeenkomst, waar ook een Mei-gedicht werd gezegd en eni ge strijdliederen werden gezongen, gingen de aanwezigen naar de Be graafplaats. waar bloemen werden ge legd op de graven van de overleden partijgenoten. *3 Middags was de beurt aan een luchtig programma, dat door AJC, Nieuwe Koers en Vakbondsjeugd was voorbereid. Oud en jong deden mee aan de kringdansen, terwijl allen zich kostelijk amuseerden met het leken spel. Doch ook aan deze bonte mid dag kwam een eind en gingen allen opgewekt naar huis. Eén Mei-comité Onder auspiciën van het z.g. 1 Mei comité, samengesteld via de Eenheids vakcentrale, vierden gisteren enige honderden Aikmaarders de le Mei. •s Middagg was er voor kinderen, die in grote getale naar hotel Centraal waren gestroomd, een enthousiast be wonderde poppenkastvoorstelling, ver zorgek door mevr. de Bruyne uit Krom menie, de bijeenkomst stond onder leiding van de heer Veen. De avond- bijeenkomSt, onder presidium van de zelfde voorzitter, gaf meer varaitie. Twee jongens brachten met hun gui taar actuele liedjes, mevr. de Bruyne declameerde, terwijl nog een smal- fümpje werd vertoond. In het bijzon der trok het z_g. vredestableau, ver zorgd door mevr. de Bruyne en mevr Polk. de aandacht De spreker van de avond, de heer L. Koning, wees op de 1 Mei gedachte en de hieraan thar.s verbonden strijd voor de vrede, waarbij hij opmerkte dat het de Ame rikanen zijn die ooriogsbases ver van huis aanleggen en plannen ontwerpen voor atoonoboenbardemen ten op de Sowjet Dnie en niet omgekeerd. Spr. achtte de Sowjet Unie de drijvende vredeskracht. Zij nog vermeld dat in beidt* bijeenkomsten de zalen vol ren. van rechtsvervolging voor J. Pronk en Piet Evers Dinsdagmorgen heeft de meervou dige kamer van de Alkmaarse recht bank uitspraak gedaan in de zaak te gen de twee wielrenners Jan Pronk uit Heiloo en Piet Evers uit Worm er- veer. Deze wielrenners werden er van beschuldigd het verkeer in gevaar te hebben gebracht door de grote snel heid, Waarmee zij trainden, dit alles tot uiting komend in het ongeluk.dat enkele maanden geleden op de Hel- dersev.'eg te Alkmaar gebeurde. De officier van justitie had in deze ap pèlzaak een bevestiging van het von nis van de kantonrechter gevraagd, te weten f 6.of drie dagen tegen bei de verdachten. De uitspraak van de Alkmaarse rechtbank luidde: Ontslag van rechts vervolging tegen Evers en Pronk. Voorts heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen Jacob K. uit Alkmaar, die een buitenman uit Bree zand, die de bloemetjes in Almaar kwam buitenzetten, enkele bankbil jetten lichter had gemaakt. Voor hem een betrekkelijk lichte straf: 45 dagen met aftrek van voorarrest Hij kon direct in vrijheid worden gesteld. Voor de Alkmaarse meervoudige kamer stond Dinsdagmorgen de Alk maarder Jan Piet K terecht, onder de beschuldiging op Zwaagdijk een dame aangereden te hebben. Verdach te, in appèl van een vonnis van de kantonrechter, die hem een boete van f 10.voor deze overtreding had op gelegd, achtte zich niet schuldTg. San gezien de dame op het voor auto's bestemde gedeelte van de weg liep. terwijl daarnaast een wandelpad was. Het was avond en de weg was glad. Toen een grote vrrihtauto in zijn richting kwam rijden, werd de auto mobilist één ogenblik verblind, waar docr hij de damet die met haar echt genoot daar liep. net zag. Zij werd aangereden, overigens niet zeer ern stig De officier van justitie, mr. A. W Holsteyn meende evenals verdachte, dat in dit geval de directe oorzaak van het ongeluk niet te zoeken w- in bet feit. dat K. onvoorzichtig reed. doch meer in 't feit. dat de dame op de autoweg liep en de tegenligger zijn licht te sterk had laten schijnen. De officier vroeg vrijspraa|c voor deze verdachte, een uitspraak, waarmee de rechtbank direct actoord ging. POLITIEVOETBAL De bekerwedstrijd die het Alk maarse Rijkspolitie elftal Dinsdagmid dag J.l. op het terrein van Foresters te Heiloo tegen de Gemeentepolitie Den Helder speelde, eindigde in een 0—0 gelijk spel. Dit gelijk spel betekent voor Den Helder de overgang naai- de 3e ronde jn de bekerwedstrijden. INGEZONDEN Het Alkmaars Vredescomité roept alle voorstanders van de vrede op om deel te nemen aan de herdenking van de gevallenen op Donderdag 4 Mei. Punt van samenkomst Canada- plein des "avonds om 7.30 uur. 5A.JARK.E ECHTVKEEXIGI X(i Vrijdag 12 Mei is het 55 jaar geleden dat het echtpaar G. Veeter en A. M. Veeter-Ewald in het huwelijksbootje stapte. Het echtpaar, wonende aan de Rozengracht 69 te Zaandam ge niet een goede gezondheid. Maandagavoud vond in Concordia te Noordscliarwonde de traditionele 1 Mei bijeenkomst, plaats, georgani seerd door do LBB., de Vrouwengroep van de PvdA., de VARA., de Toneel vereniging IDDA.. en de PvdA. Toen de* heer K. Koeman de bijeen komst opende, was da zaal geheel be zet. Na een vrelkora te hebben uitge- eropken namens de Culturele Com missie gaf hij een korte uiteenzetting over deze Commissie. Hierna was het woord aan ds. J. Vink uit Slootdorp. om de Meirede uit te spreken. Spreker begon met te zeggen dat de Meileuze van thans wa9 „Met oca werkend Nederland in een Verenigd Europa." Spr. noemde de lenze een gelukkige leuze, omdat zij het so cialistisch streven in het juiste licht stelt. Dat werkend Nederland is niet denkbaar zonder socialisme en een Verenigd Europa niet zonder beiden. Zonder socialisme zou dat op de duur lelden tot crisis eu malaise. Nederland kan blijven bestaan ala het zich toelegt op industrialisatie. Ons land is echter niet in staat zich zelve te voeden. Daarom moeten wij exporteren om te kunnen importe ren. In de scheepsbouw constateerde men reeds de vertraagde inschrijving van orders. Het was altijd de eerste tak van bedrijven die dit aangaf. Er drijft dus een klein zwart wolkje aan de hemel. Zal zij uitgroeien? Wat werkeloosheid betekent, weten wij allem. zegt spr. Ons volk ban werken blijven als zijn productie gerraagd wordt, en spr. gaf aan de lijnen van de geleide economie en de daar lijnrecht tegen over staande vrije economie. Hoe de ze laatste faalt in de berekening om dat zij niet systematisch geschiedt, maar speculatief. Een kapitalistische •handelwijze, die wij afwijzen. Zij i.? door de jaren gelogenstraft, verou derd, en zedelijk veroordeeld. Spr. noemde een Verenigd Europa, zonder socialisme niet ipogelijk, en wees tevens op de scherpe nationale tegenstellingen, zowel de culturele als de economische. Vervolgens wees spr. op de kapi talistische wanorde, waaruit de oor logen dan weer ontstaan. Zonder or dening krijgen w-e geen rustig Eu ropa. Spr. wijst ook nog op het Democra tisch socialisme en het Communisme Twee die dezelfde doelstelling heb ben, maar die twee heel verschillen de wegen volgen. De lange en de moei lijke weg is die der democratie. De kortste weg. die van de dictatuur, van de minderheid, het communisme De kortste weg is verleidelijk, maar toch niet te aanvaarden, want het zal blijken de langste weg te zijn. Strijden voor gerechtigheid en men selijkheid, niet. door dictatuur daar men dan geen democratie bereikt; Het communisme gaat langs wegen die niet zijn aan te bevelen, en vroeg of laat zal het bezwijken. Maar voor het zover is kan het nog veel onheil stichten. Het is in deze tijd een ge- we4dige macht naast Amerika. Rus land kan sichzelve redden, het kan autarkisch ziju. Bij een conflict ziet spr. West-Enropa als slagveld. God zij ong volk en West-Europa genadig. Na deze interessante en met grote aandacht gevolgde Meirede. trad IDDA. op met het toneelstuk in vijf bedrijven van A. M. de Jong: „De Marfcleiing van Kromme Lindert." Dit mooie toneelstuk Is lang geen gemakkelijke opgave. Alhoewel wij van oordeel zijn dat de vereniging we! Jets te hoog gegrepen heeft, kun nen wij niet anders zeggen, dan dat het op een goede wijze naar voren is gebracht en het applaus aan het einde van het stuk volkomen ver diende. Daar het stuk als voldoende be kend mag worden geacht, blijven wij bij de spelers en speelsters. De heer A. Schrijver die de lang niet gemakkelijke rol van Kromme Liodert vervulde, heeft werkelijk zeer goed spel gegeven en verdient zeker een compliment apart. Anneke (mej. K. Gelder) had in haar moei lijke rol heel goede momenten. Ook mevrouw Maakal-Kramer vervulde haar taak goed als vrouw van Til burg. Teeuw (den Breeje) werd ver vuld door de heer W Koeman. Ook deze speler heeft goed zijn rol ver tolkt a! hadden wij hem gaarne op sommige momenten iets bruter gezien De heer W. Kostelijk die de rol ver vulde van „de Puit" had er o.i. meer van kunnen mak-n. Iets meer spel was zeker zijn figuur ten goede ge komen. De marechaussee, de heer I. Har der, de heer P. de Ruiter als Karei e* „de Neugel" de heer J. Koeman hébben hun kleine rollen naar beho ren vervuld. IDDA. kan met genoegen op deze avond terugzien en haar regisseur, ds heer J. Hnigen. De aanwezigen hebben volop ge noten. Heiloo vierde eerste Mei Het feest van de Arbeid, de le Mei is ook dit jaar door leden van de Partij van de Arbeid gevierd. Over 't algemeen was er niet die belangstelling voor als voorgaande jaren. Zaterdagmiddag kwamen dc kinderen bijeen in De Rustende Jager Met spel en volksdans werd enige vuiltjes doorgebracht. De leiding had den Nel Bruin en de heer- Majoléc. dié 5 jongens en 5 meisjejs aan her sengymnastiek liet deelnemen wat .wat nogal spanning veroorzaakte. Dc méisjes konden met punt verschil op, de jongens de reepjes chocolade ini bezit nemen. Alle kinderen werden een paar maal getracteerd. Op 1 Mei werden op de graven van hen die de democratisch socialistische befweging waren ontvallen, rode tul pen gelegd. De heer A. Olivier hield daarbij een toepasselijk toespraakje. 's Avonds kwam men kijken in De Rustende Jager. Spreker was het Pro vinciale Staten-lid de heer P. J. Kan teyn uit Overveen. Deze memoreerde de strijd van hen aan het eind van de vorige eeuw voor een rechtvaar dige maatschappij. Veel is er veranderd ten goede. Na de 2de wereldoorlog waren het de socialisten die mederegeerden en in een chaotische toestand leiding gaven. De resultaten bleven niet uit. Spre ker wees op de souvereiniteitsover- dracht en de consequentie ervan. n.1. inkrimping van onze welvaart. Voor de rechten van alle volken, Ongeacht geloof of ras wensen wij op te komen. Samenwerking is nationaal en internationaal een noodzakelijk heid willen we niet ten onder gaan. Een federatief Europa is een stap in de goede richting. Het programma bood veel afwisse ling. We willen hier enkele nummers noemen. Allereerst de zang van een koortje uit de Vrouwenbond van de P.vxLA. Zij zongen enige socialistische liederen met aan de piano mevr. Oli vier. JSr was uitstekende vioolmuziek van de heer W v. d. Pol met piano begeleiding van mevr. Olivier. Zo speelden zij ojl de bekende tango van Aibeniz en de czardas van Mont.v. De AJC uit Alkmaar wist met de Mei boomdans de aanwezigen tot een har tclijk applaus te brengen, voorts voer den zij een aardig lekenspelletje uit. „Het standbeeld". Nico Splinter zong enige van zijn bekende liedjes o.a. „De nacht is over te dromen" en „Ik heb 'n keukentje" en kregen de toe hoorders de primeur van „Zo voel ik me zonder jou" met muziek van Jan v. d. Brink, een liedje wat dezer da gen in de hancfdl komt. Naast dit op treden hield hij een praatje onder de titel „Taimen uit Klorn". Het een en ander viel zeer in de smaak. De avond werd geopend door de heer N J. Speur en gesloten door de voorzit ter van de P.v^LA. de heer A. Olivier die opwekte tot grotere activiteit. De zaal was met tulpen rijkelijk versierd en de dames van de Vrou wenbond zorgden voor *n aardige at tentie in de vorm van 10 eigen ge bakken cakes! Proqramma vier Mei 6 uur n.m. De bevolking wordt ver zocht de nationale driekleur halfstok te hijsen; 7.15 uur Opstellen voor de Stille tocht aan de Bergeomstraat; 7.30 uur: vertrek. Bij het monument op de Kennemerstraatweg zal de Vrij willige brandweer de erewacht betrek ken; 7.307.45 uur: klokgelui; 7.45 u.: gezamenlijke zang van .Helden van Holland" en „Tradiderunt" door Nw Leven en Zang en Vriendschap: 8 uur: na de 2* minuten stilte kransleg- ging en tot besluit het Wilhelmus door gezamenlijke koren. Er worden kerkdiensten gehouden in het Witte Kerkje (8.15 uur), voor ganger ds. II. W. Bloemhoff en in 't Evangelisatiegebouw aan de Kerk- laan (8.30 uur). Dit is een gecombi neerde wijdingsbijeenkomst van Her vormden en Gereformeerden. Vrij dag 5 Mei is er in de R.K. kerk een gezongen H. Mis om 8 uur v.m. Verdeling functies bij de v. v. Foresters Op de voortgezette jaarvergadering van „de Foresters" is het bestuur als volgt gekozen. J. Reek. voorzitter. D. Koorn 2de voorzitter, W. Molenaar, secretaris, Kennemerstraatweg 173. tel. 4854, J. Roos 2e secretaris, P. Greeuw. penningmeester en leden O. de Graaf en K. Affourtit De hand balcommissie bleef ongewijzigd, mL uit W. F. Bok. A. Vorst en A Bosch man. De kascommissie zal bestaan uit de heren O. Rozing. J. Abbes en O. v. Doorn In de reglementcomm. hebben zitting W. Lamar. J. de Vries en J. v. d Velden. De jeugdcommissie bestaat uit M Kossen. J. de Vries en J. Kossen en tenslotte kunnen we mededelen dat de elftalcommissie ge handhaafd is gebleven behoudens één enkele wijziging en thans er als volgt uitziet: P. v. Steeg, J. ter Buurkes. N. Schermerts, J. Roos en S. Mever. EGMOND AAN ZEE Onder bovengenoemde titel brach ten Max van Praag. Henny Fontaine. Tonny Bakker.es en mr. Snips alias Clenj Clements een cabaret-program ma Zaterdagavond, in de Vergulde Valk, dat evenals vorig jaar de stamp volle zaal deed schudden van de lach. De voorzitter de heer Koen Wijker opende deze avond en deelde mede. dat de grote opkomst hem verrast had. Hierna kreeg de heer Bakker hoofdredacteur van de JRadiogids" t woord voor een propagandarede. Hierna begon het cabaretprogram ma. In een vrolijk proloog stelde de een de ander aan het publiek voor. Mr. Swips en Max van Praag gin gen hierna bewijzen, dat de mensheid niets was veranderd. Ze begonnen bij de Batavieren, en eindigden met een modern huwelijk in 1950. Tonny Bak- kenes oogstte met een paar accordeon soli groot succes. Na Henny Fontaine liet Clem Clemens krasse staaltjes van vingervlugheid en goochelkunst zien. Na afloop dankte de voorzit ter voor deze schitterende avond. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeea DONDERDAG 4 3IEI 1950 Hilversum I 442 m. KRO: 7.00 en 8.00 Nws en gram., 900 Voor de vrouw, 9 40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram.muz. en Morgendienst: KRO: 11.00 Voor de rieken. 11.45 Schoolra dio, 12.00 De Zevenklapper. 12.33 De Minnestrelen. 13.00 Nws. 13.20 Piano recital; NCRV: 14.00 Promenade-ork., 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Fluitrecital 16.00 Bijbellezing. 17.00 Radio-jeugd journaal, 17.30 Friese, liederen. 17.45 Nieuws: NAT. PROGR.: 18.00 Repor tage officiële plechtigheid in Ridder zaal, 18.30 Psalmen. 18.45 Requiem v. Mozart, 19.30 Reportagetocht langs verschillende plaatsen, waar Neder land zijn gevallenen eert. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Rustige gram., 20.10 Nws: NCRV: 20.15 Radio-Philh. orkest, 21.30 Haak-in, radiowedstrijd, 22.05 Gram., 22.15 De vaart der vol keren, 22.35 Gram.. 23.00 Nws, 23.15 Strijkkwartet. Hilversum n 298 m. AVRO? 7.00 en 8.03 Nws en gram., 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Pianospel. 9.30 Croon- show. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen, 1050 Voor de kleu ters. 11.00 Zangrecital. 11.30 Kamer muziek, 12.00 Orkest Victor Sylvester 12.38 Italiaanse volksliederem, 13.00 Nws. 13.15 Harmonetto, 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Middagconcert, 16.15 Bonbonnière, 17.00 Jeugduitzending. 17.45 Nieuws; NAT. PROGR.: 18.00—20.15 Zie Hil versum I; AVRO: 20.15 Bach concert, 20.50 Zij vielen ook voor ons. klank beeld. 21.30 Pianorecital, 22.00 Klank beeld, 22.25 Strijkorkest. 23.00 Nws, 23.15 Sport, 23.30 Gram. VRIJDAG 5 MEI 1950 Hilversum I NCRV: 7.00 en 8.00 Nws en gram, 9.15 Voor de zieken. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Mor gendienst. 13.00 Gram., 11.15 Zangre cital, 12.0 Trio Fantasia. 12.33 Piano en orgel 13.00 Nws. 13.15 Mandoli- nata. 13.45 Mahler-concert, 14.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 15.15 Pia no-recital. 15.40' Declamatie. NAT. PROGR 16.00 Toespraak, 16 07 Pro menade-orkest, 1650 Voor de jeugd. 17.00 Verzoek-programma. 17.40 Voor de jeugd, 18.00 Nws. 13.15 Reportage. 18.25 Metropole-orkest. 19.00 Toespr. Koningin Juliana. 19.10 Marsmuziek der geallieerden. 19.35 Herinneringen aan de bevrijding. 20.00 Nws. 20.05 Herdenkingsbijeenkomst in Delft, 21.05 Radio-Philh. orkest. 21.30 Boodschap pen van maarschalk Montgomery en generaal Fouikes, 22.00 Stoelendans, luchtig programma. 23.00 Nws. 23.15 Vrij en Blij. Hilversum H VARA: 7.00 en 8.00 Nws en gram„ 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Symphonisch concert: VPRO: 10.00 Toespraak en Morgenwijding: VARA: 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Duetten, 11.10 Voordracht, 11.30 Vin- centïno; AVRO: 12.00 Portugees pro gramma. 1133 Sport en prognose. 13.00 Nws, 13.15 The Avrolians, 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Strijkkwartet. 15.00 Ons volk in z'n dichters, 15.20 Sport- reportage. 15.30 Friese cantate. NAT. PROGR.: 16.00—24.00 Zie Hilversum I. Deze leis scheen de „Meermin" alleen maar ougelnk te brengen. Op de 5de dag dat het nog harder giug stormen dan de voorgaande dagen, hoorden de opvarenden plotseling 'n hevige slag aan dek. Uit de kajuiten vlogen de passagiers naar boven: al leen Sabine bleef, bleek van schrik, bij haar vader zitten. Spoedig kwamen de eerste weer terng: twee der tonnen met drink water. aan dek opgesteld, waren door het slingeren in beweging geko men - misschien waren ze niet goed vastgespord - en omgeslagen. Dat be tekende miuder water. Vooreerst had men geen hinder van het kleinere rantsoen. Maar toen op de zevende dag het weer omsloeg, de wind to taal ging liggen en een felle zon het schip blakerde, besefte men aan boord van de .Meermin", dat het kleine rantsoen water, dat dagelijks ter beschikking stond, niet tegen een kwellende dorst vrijwaarde. Ja. c'e zeezieken waagden bet wel uit hun kooien te komen, de zee was na glad als een spiegel, maar iedere passa gier snakte naar water, zonder het te krijgen. Voor de zieken - in totaal zes - was het gebrek aan drinkwater het allerergste. Gelukkig waren vijf der passagiers, die liun kooi moesten hou den, niet zo ernstig ziek. Maar Sa- bine's vader scheen te lijden aan 'n 'onbekende ziekte. Direct nadat het weer was omgeslagen was zijn toe stand verergerd. Diep lagen ziju o- gen in de kassen verzonken, zijn tand vlees bloedde voordurend en op ver schillende plaatjes waren op zijn huid blaren en vlekken te zien. Met diepe wanhoop sloeg Sablue haar va der gade. De enige man aan boord, die iets van medicamenten scheen al te weten was Je kapitein. Maar die liet zich slecht, sporadisch zien. Hij had mopperend toegegeven aau Sa- bine'8 aandrang om meer medicijnen. Doch de poeders en drankjes hiel pen niets Wat de oude Murner scheen te mankeren baarde de kapiteiu al leen zorg. omdat hij haug was. dat diens ziekte besmettelijk zou zijn. De zieke zelf was ook niet meer ru3tig. Af en toe kreunde hij. Van de emigranten om'. Ing Sabine alle hulp die zij konden geven. Elk kwartier kwamen de landslieden van de Mur- ners vragen hoe het er mee ging. Eu 't antwoord ging van mond tot mond Bijna drie dagen lang duurde dit tij den Er trad geen verandering in. noch ten goede noch ten kwade. Jaren later hoorde Sabine van een geneesheer, dat haar vader h'J slachtoffer was geweest van een zel den voorkomende, acute aanval vaa scheurbuik: zijn zwakke hart en het leed. dat hij bad doorgemaakt, had den zijn toestand eveneens verergerd Op de derde dag ontwaakte de zie ke tegen do middag uit zijn bewuste loosheid. Hij kreunde niet langer. De pijnen schenen vevdwenen te zijn. ook sprak hij duidelijker. Hij zag Sa bine naast de kooi zitten. Op haar vraag of hij iets eten of drinken wil de. antwoordde hij ontkennend. Twee zijner landslieden stonden achter Sa bine en sloegeu hem met angstige i>- gen gade. Zachtjes schudde de zieke bet hoofd, toen hij tot Sabine zei: ..Het was heter geweest nis je In Amsterdam was gebleven. Nu kom je heel alleen in een vreemd land "Weer sloot hij de ogen en zonder hulp draaide hij zich op zijn zij. Sabitie wilde nog iets zeggeu. maar tranen verstikte haar slem. Jaqnes Mnrner lag bewegeloos. een uur lang. Nie mand kreeg nog antwoord, ook Sa bine niet. als zij zich over liem heen boog en zachtjes iets vroeg Na een unr hield ook zijn ademhaling op Ja qnes Morner was gestorven, zonder doodsstrijd. Sabine kon. wilde het niet begrij pen en aanvankelijk weigerde zij" hals starrig de kajuit te verlaten. Diezelfde dag nog. tegen het inval len der duisternis, werd het ontziel de lichaam van haar vader aan dé golven toevertrouwd. De kapitein wil de een dode geen minuut langer dan nodig was. aan boord hebben. De kapitein las een psalm uit de bijbel voor, bad het „Onze Vader" in gaf toen. na enige ogenblikken van diepe stilte, vier matrozen een wenk. Even scheen de dode zich recht te verheffen, toen was de plechtigheid ten einde, verdween het stoffelijk o-- verschot, in zeildoek gewikkeld ca met eeu steen verzwaard, over de rai ling. Met wijdopeugesperde ogen had Sa bine toegekeken. Zij wilde niet schreien. Eu Het gelukte liaar zich goed te houden, ook toen de kapitein en Westerbaan haar na afloop de hand drnkten. onder het mompelen van een betuiging van medeleven. hoorzaam begaf zij zich. op aandrin gen van een harer landslieden weer naar beneden. Toen alles voorbij was. stonden de kapitein en Westerbaan nog samen aan dek. ..Goed dat het zo is gelopen' merkte de eerste op. „Ja, het meisje is er merkwaar-' dig kalm onder", antwoordde Wester haan, „ik vreesde voor eeu scène". „Geeu verlies, he, dit overlijden?" vroeg de kapitein. „Neen, de oude Murner had voor i hem eu zijn dochter de gehele passa ge voldaan. Zij waren de enigen. Trouwens we zouden hem stellig niet het bedrag geborgd hebben!' Kapitein Steen knikte. „Een geluk bij een ongeluk. Doden aan boord be derveu de stemming. Goed dat wij de begrafenis zo snel konden regelen!" Op de 25ste Mei liep de „Meermin" de haven van Boston binnen. Zes'.ig dagett had de reis geduurd, tien da gen langer dan kapitein Steen had be rokend, als gevolg van de windstilte die op een deel van de route dagen lang had aangehouden. Het was stra lend weer toen eindelijk op de plaats van bestemming het anker uitgewor pen kon worden. Van de emigranten bevond zich niemand aan dek toen het schip meerde. Een luik met een grendel bevond zich tussen de pas sagiers en de toegang naar het deic. De havendokter trok een bedenkelijk gezicht toen hij in de scheepspapieren las. dat twee der emigranten onde-- weg gestorven waren. Maar toen hij de officiële papieren had gelezen ver klaarde hij tevreden te zijn. Intussen had Westerbaan zie hmet een der an deren. die zich direct aan boord had .begeven, in zün hut teruggetrokken. De twee mannen, waren al spoedig in een druk gesprek gewikkeld over n aantal documenten en lijsten, die Wcs terbaan inzag. „Ik had een gunstiger afrekening verwacht, meneer Pepe- rill. De heer van Wael zal zeker te leurgesteld zijn!" De ander haalde de schouders op: „Niet onze -schuld"zei hij toen la coniek. „De lonen, die hier verdiend worden ziju uiterst laag!" ..Ja. dat ztüt u dan toch moeten l»e wijzen", antwoordde Westerbaan. ..Stelt u zo weinig vertrouwen in ons? U kunt de boeken inzien", ant woordde Peperill. „Neen, eerst even dit transport af handelen", hond Westerbaan in. Pe perill geeuwde. „Laten we meteen maar beginnen!" De offic^ren, die met de harendok ter aan boord waren gekomen, be vonden zich nu. evenals Westerbaan en Peperill, aan dek. De kapitein gaf een teken aan een der officieren, een man met een ruw gezicht en steken de ogen. die op een fluitje blies, op welk signaal een aantal soldaten zich vlak bij de loopplank opstelden, in *n dubbele haag van het schip tot aan het douanekwartier. Op een teken van Westerhaan ver wijderde een matroos de grendel van het luik. dat de toegang tot het dak afsloot. Westerbaan zelf daalde het steile trapje af en spoedig kwamen de eerste emigrauteu uu aan dek. Z;j hadden niet begrepen, waarom zij op gesloten waren juist toen de vurig verbeide kust van hun nieuwe va derland in zicht kwam. Knipogend tegen het felle zonlicht stonden zij rond te kijken: het einde van de ver schrikkingen was nabij. Haastig had ledereen ziju bagage opgenomen. Aan dek, tussen dc in twee rijen opge stelde matrozen, zagen zij niets van het beloofde land. van het paradijs waarover Westerbaan hen in hun va derland zp veel had verteld, dat nij in de mooiste kleuren had afgeschil derd, dat hen mee open armen zou ontvangen en waar zij zich een nieuw bestaan konden veroveren. Struikelend in hun haast om aan land te komen liepen zij de loopplank af. Maar ook nu zagen zij. iu plaats van hun nieuwe vaderland, slechts de rode uniformen, met de wit-leron riemen over de borst van de solda ten; en tenslotte belandden zij in 'n grote, lage ruimte, met een plafoud van zwart berookte balken. Iedereen was nieuwsgierig wat er nn gebeuren zon. Maar ook had iedereen honger en men verheugde er zich al op straks van een stevig maal te genie ten en van een koel glas bier. wel licht ook was er melk voor de kinde ren eu verse boter. Slechts enkelen van de emigranten waren enigszins de Engelse taal machtig. Maar zelfs al hadden zij deze taal vlot gesproken dan nog hadden zij zich niet de tijd gegund om het grote gele biljet, met zwar te letters, dat naast de denr van «le douaue-loods was opgehangen, te le zen. Wat dit biljet behelsde? Dezelf de tekst was er ook afgedrukt in de „Boston Weekly Mercury" er. luidde: .Jöeze week arriveert de „Meer min" uit Europa. Men kan loon- contracten aangaan met 126 e- migrantenarbeiders boeren, dienstmeisjes en kinderen, die allen hun passage met werken moeten verdienen. Contracten worden voor drie a vier jaar af gesloten en voor kinderen tot 'n totale duur van 12 jaar. Bijzon- heden hieromtrent verschaffen de gebroeders Pepperill, Boston. Haymarck Place. De contracten kan men direct na de aankomst van het schip in douane-loods -af sluiten". Niemand echter las het aanplakbtl jet. Toch dunrde het slechts een half unr eer ieder van de inhoud op de hoogte was en begreep waarom het ping. Zelfs al spraken zij geen En gels De heer Pepperill nam zijn brif af. die hij niet alleen opzette omdat hij slechte ogen had. maar ook omdat bij vond er met een bril deftiger uit 'e zien. Zo juist had hij iets gezien wat hij van dichtbij wilde gadeslaan, v. i iswaar was hij jnlst in een druk e - eprek gewikkeld me: een bijna twee meter grote man. die een leren hemd en broek droeg, alsmede leren laar zen. maar na zich snel gexcuseeri te hebben begaf hij zich niet vlugge passen naar de tafel, waarach er zich zes van zijn klerken bevonden Daar stond Westerbaan met 'n ge zicht waarop kennelijk verlegenheid afspiegelde. Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 5