£&s kmaaidei' N.HOLLANDSE •PERS 1945 Sowjei Rusland zoals Nederlands ambassadeur hei zag „Het Westen moet in eenheid zijn kracht zoeken" Eerste Amerikaanse waoens: alles is rustig in Rotterdam Labours linkervleugel zou voor nieuwe verkiezingen zijn de Telex tikt... Nieuwe phase MAANDAG 8 MEI 1950 6e JAARGANG Nr. 3 OttfaTi Stichting „De TrQe Alkmaar der" Exploitatie N.V. Sprekend Papier* Abonnementen f 0.30 per week f L25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet Advertenties 14 et p. mm, familieberichten 18 cent Bti contract aanzienlijke kortinr Veraotw. redacteur, J. T. Zoonen I Burearn Biddsritraat, hoek Oudegracht I TeL K 22003971 „De Waarheid ligt in 't midden" Voor liet departement Amsterdam van de Nederlandsche Ma«atschappSj voor Nijverheid en Handel heeft dr. Visser, de pas afgetreden Nederland se ambassadeur te Moskou gesproken over zijn ervaringen en belevenissen in de Sowjet-Unie en begon met op te merken, da» zo min men dit laad mag beoordelen alleen naar de slonpen en achterbuurten van Moskou, men het ook niet mag beoordelen uitsluitend naar de formidabele dingen, die daar tot stand zijn gekomen. De waarheid ligt in het midden en men moet. niet vragen: hoe is de toestand van de Sowjet-Unie vergeleken met Nederland, maar hoe staat de Sowjet-Unie er voor op het ogenblik, vergeleken met het Rusland van vroeger. En dan, aldus dr. Visser, valt een onmiskenbare vooruitgang te bespeuren. Een groot verschil is er zelfs met twee jaar geleden: men ziet li.v. thans geen mens In Moskou meer op straat lopen, die niet behoorlijk gekleed is. Dr. Visser besprak vervolgens 4 verschijnselen.' n.1. kapitalisme, de mocratie, communisme en vrijheid naar de opvattingen van West-Euro pa en naar Rusissche opvattingen. !\a pitalist naar Sowjet-opvattingeu is niet iemand dio rijk is, maar iemand die anderen i:i dienst heeft om voor zie., arbeid te laten verrichten. De mocratie in West-Europa is een door redelijke grenzen beperkte vrijh -id om te kiezen in het staatsbestuur .v men troed acht. In de Sowjet-Unie bo Tust democratie bij het proletariaat. man1* 'eze dictatuur van het prolea rinat, is geworden tot een dictatu 11* over het proletariaat, aldus spreker. De verschijnselen hij in de Sowjet- Unie gehouden verkiezingen achtte dr. Visser, van Russisch standpunt bekeken, acceptabel. Bij de laatste verkiezingen b v .waren meer dan acht millioen propagandisten in actie ten bate van de ene candidaat. Het communisme ia economische "in wordt strikt doorgevoerd en dr. Vis ser antwoordde met een volmondig ,.ja" on de waag of dit communis-1 me levensvatbaar is. Het volledii communisme is echter nog niet be reikt. De regeerders te Moskou zeg gen. dat men zich thans nog in li'?W stadium van het socialisme bevindt. Aan het communisme is men nog niet toe. Van de beloning naar pres tatie moet men nJ. komen tot de be loning naar behoefte. „Heilstaat" pas over 20 jaar Sprekende «ver mogelijk oorlogs gevaar zelde hij, dat ais liet westen zich een eenheid toont en zich krach tig heeft bewapend, er geen oorlog behoeft te komen. „Immers wat zon Rusland aan oorlog hebben? Wij mo gen ons echter niet de luxe veroor loven 0111 liet onder elkaar oneens te zijn. In eenheid moet het westen zijn kracht zoeken. Het Sowjet-streven gaat' uit naar een periode van overvloed voor het volk, die, naar spreker mening, ver. moedelijk over circa 20 jaar bereikt zal zijn als men in het tempo van bet ogenblik doorgaat. ..Met een krackti ge discipline en grote onvrijheid wordt het volk tot de grootste arbeidspres tatie opgezweept, zonder deze dioi- pline en deze onvrijheid kwam er n.1. had. Ze kon niet lezen en niet schrij ven, en ze leefde als beesten. Men be hoeft zich dan ook niet te verhazen, dat daaruit het communisme te voor schijn is gekomen. De massa is zon der twijfel omhoog gegaan: iedereen kan thans lezen en schrijven en in de Sowjet-Unie worden per hoofd en per jaar 4.5 boek gedrukt, tegen 1.5 boek in Nederland. Vrijheid,, zoals wij die kennen, bestaat er niet. Een absolute strenge discipline is nodig van de vijfjarenplannen niets terecht. In de Sowjet-Unie is ieder individu een onderdeel van de massa, maar men bedenke wel. aldus spreker, dat die massa 32 jaar geleden nog nieta om het communisme op te bouwen. Alles staat onder dwang van de dic tatoren, ook de kunst en de weten schap". En na 20 jaar Spreker vervolgde dat na 20 jaar - en dit noemde hij een der zwakke zijden van het systeem - als bet ideaal van overvloed bereikt zal zijn het economisch niveau gehandhaafd moet worden, maar dan wordt het moeilijker het volk ervan te over tuigen, dat het nog met volle ener gie moet werken. Thans legt het zich voor 100 procent op het werk toe cmdat het naar het ideaal toe wil. Tenslotte stelde dr. Visser de vraag: hoe kan West-Europa zich tegen het communisme verdedigen? Hij stelde voorop, dat we moeten zorgen het kruit droog te houden en het vooral r.iet te gebruiken in agressie. Het voornaamste is echter, dat West-Eu ropa er voor zorgt een voortreffelij ke sociale wetgeving te bezitten.. Ne derland behoeft zich in dat opzicht niet te schamen, de Propaganda mag niet negatief tegen de Sowjet-Unie gericth zijn. Het moet een contlna po sitieve propaganda worden, waaruit duidelijk blijkt, dat aan de werkman in Nederland en west Europa een ac ceptabele toekomst wordt geboden. Bestrijding van de werkloosheid (hier te lande een gevolg van overbevol king ,een probleem, dat de Sowjet- Unie niet kent), vooral moet onop houdelijk onze aandacht hebben. Stakingsoproep vond geen gehoor Wormer heeft plan voor goedkope huizen Bij de gemeente Wormer bestaan plannen om 48 goedkope woningen te houwen, die in huurkoop zullen wor den uitgegeven en na 30 jaar het ei gendom van de huurder worden. De plannen moeten nog worden goed gekeurd door minister in 't Veld. De woningen, die op een bouwprijs komen van f7000, waarvoor reeds 'n aannemer is gevonden - bevatten he neden een keuken en woonkamer en op de bovenetage 3 grote en 1 klei ne slaapkamer, alsmede een douche ruimte. Door toepassing van stan- daardmaten, vereenvoudiging der be timmering, besparing van materiaal op plaatsen waar het geen practische functie verricht en de bouw van blok ken van tenminste 4 woningen, zul len de bouwkosten gunstig worden be invloed. Zij, die voor een woning in aan merking willen komen, moeten eerst f1000 aan de woningbouwvereniging betalen, Verschillende industriëlen zegden in dit verband hun personeel reeds steun toe. De huurprijs zal f7.20 per week bedragen. Iu dit bedrag zijn alle onkosten, benevens de premie van een risico- en onderhoudsfonds begrepen. 102-JARIGE «VERLEDEN Een der oudste inwoners van ons land de heer Joannes Cop is in net St. Jozefziekenhuis te Den Bosch op 302-jarige leeftijd overleden. DIAMANTEN BRUILOFT Het echtpaar A. W. Govaart-van de Griend in Den Bosch zal op 17 Mei de diamanten bruiloft vieren. Van de 15 kinderen uit het huwelijk geboren pfju er 7 in Wen. Het eerste Amerikaanse schip met wapens voor Nederland ,,The Empire State", is iu de haven van Rotterdam aangekomen. Kleine groepen communisten, die te gen' de ontscheping van deze wapens demonstreerden, werden door dc po litie verwijderd .Een optocht van on geveer 100 demonstranten onder wie vele vrouwen, die naar de haven wil de optrekken, werd door een sterke politiemacht verspreid. Slechts een zeer klein aantal ha venarbeiders legde voor 'n half uur tot een heel uur het werk neer. maar de grote meerderheid van de arbei ders ging rustig met de arbeid voort en negeerde de communistische op roep tot staking. Direct hij het hekend worden van de aankomst van de ..Epire State" Is van communistisi»lie zijde getracht een staking te veroorzaken. Een 80- tal personen, onder wie vele vrouwen verspreidden pamfletten en trachten gistermorgen vroeg reeds de naar liet werk gaande arbeiders te bewe gen. voorzover ze niet bij de wapen lossing betrokken zouden worden, 'ot een sympathiestaking te hesluiten. Toen deze poging mislukte, drongen de demonstranten de Hellestraat bin nen. die bij de Lekhaven gelegen is, maar dc politie dreef hen uiteen en Wonderlijk verhaal Een vrouw heeft aan de politie medegedeeld, dat haar gewezen echt genoot - een 49-jarige antiquair ha^r in een juwelierswinkel in de binnenstad een kistje met sieraden afhandig heeft gemaakt. Zij wilde de sieraden in verhand met een te sluiten verzekering laten taxeren De winkelier ging met haar naar zijn kantoortje. Enige tijd later ver scheen ook de gewezen echtgenoot in de winkel en aldus de verkla ring van de vrouw begon een ge sprek. Plotseling echter pakto hij 't kistje en liep daarmee de winkel uit. De politie heeft de zaak in onder zoek. rekende enkele personen in. Daarop is een groep van ongeveer 50 man, waaronder een 15-tal vrouwen, ver schillende bedrijven langs gegaan om nogmaals tot staking aan te zetten. Ook dit is niet gelukt en de lossing, ook van de schepen niet Zuidvruch ten in de omgeving, is normaal door gegaan. De beweging is langzamer hand verlopen en hoewel er in de om geving van de Lekhaven nogal wat politie surveilleert, is alles er rustig. De arbeiders hebben zich aan het ad vies van hun vakbonden gehouden. Waterleidingsbuizen van plastic in zure grond Op een uit de middeleeuwen date rende boerderij van de heer R. W. Fokken te Eemnes Is men dezer da gen overgegaan tot de toepassing van het moderne materiaal - plas tic ten behoeve van de waterleiding. Tegen de zuurgraad van de bodem rond de boerderij was tot dusver geen enkele leiding bestand gebleken. Da laatste maal waren de buizen van "li bitumen mantel voorzien. Ook deze bleek na enige tijd totaal verteerd te zijn. Op advies van de directie van de Ntrechtse waterleiding Mij, werd daarom een proef genomen met een buisleiding van polyacthyleen (een fabrikaat van de Hollandse draad en kabelfabriek). De nieuwe leiding is in hoge mate chemisch bestendig zodat zij door de zuurhoudende bo dem niet zal worden aangetast. Zij is voorts bijzonder sterk: een 1 duims buis, die een wantdikte van 2 mm heeft kan 25 atmosfeer druk verdra gen. Als nog een voordeel geldt, dat bij bevrijding de buizen - die een lengte van 80 meter hebben - nimmer barsten. BLOEIENDE APPELBOMEN IN DE BETUWE. Naar wij vernemen wordt verwacht dat de appelbomen in de Betuwe, in het bijzonder de dragers der goud- reinetten, Zondag a.s. in volle bloei zullen staan. Manden stadsreiniging nu kreeftenfuiken? Om de New Yorkse straten schoon en opgeruimd te houden, heeft de gemeentereiniging- 4800 groie ijze ren manden in Manhattan opgehangen en voert zij thans een campagne tegen hen, die vuilnis op de trottoirs wer pen, aldus het Londense blad The Economist. Tot dusver heeft de politie al en kele honderden dollars aan boetan vergaard, maar daarentegen zijn er al meer dan 300 manden, die tien dollar per stuk kosten, verdwenen. Men weet niet of het hier gewone diefstal of sabotage betreft. Men ge looft, dat de mauden gebruikt wor den als kreeftenfuiken. Jongen in badcel door gas omgekomen Te "Wijk aan Zee is de 13-jarige C. van W. door gasverstikking omgeko men in een badcel. De Jongen kwam om het leven tijdens afwezigheid van de ouders, die hem tevoren nog at tent hadden gemaakt op een onvol komenheid in de zelfaangelegde in stallatie. De ouders van de jongen zijn korte tijd geleden van Beverwijk naar Wijk aan Zee verhuisd. De no- ge kosten van de verhuizing waren oorzaak, dat dc heer van W. zelf een installatie had aangelegd. Nadat de ouders het lichaam van hun zoon be wusteloos in de badcel hadden aan getroffen is nog getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken, maar dit mocht niet gelukken. Secties van de li-.-kse vleugel der Britse Labourpartij, die naar men zegt de steun hebben van de minis ter van gezondheid, Aneurin Bevan, doch van weinig andere kabinetsle den, dringen er bij premier Attlee op aan, dat hij zijn functie zal neer leggen en het aan zal sturen op nisu. we verkieziuen in de komende maan den. Genoemde kringen menen, dat de La bourpartij een prestige zal verliezen, doordat op ieder punt der arbeidspo litiek tegenwerking zal komen van de grote oppositie. Anderen zijn van mening dat de feitelijke gevangen schap der parlementsleden, die im mers moeten waken tegen onverwach te stemmingen, reeds een reden is tot beëindiging der huidige regering. Men hoopt, dat een nieuw beroep op het land de Labour-partij een gro tere meerderheid zal geven. Het zou trouwens beter zijn een nederlaag te riskeren, zo redeneert men, nu de re putatle In het land nog intact is. Zelfs al zou de partij thans ver slagen worden zou zij ,.de volgende Oplichters liepen heel snel in de val Een nieuwe oplichterstruc heeft de politie in de kiem gesmoord. Het be trof hier z.g. Engelse koffie, die noch Engeland had gezien, noch iets mot koffie te maken had. Het was n.1. doodgewone Nederlandse gebrande gerst. Het idee voor de truc was uitgegaan van de 37-jarige radiohandelaar H. C. H. en de 34-jarige fabrikant Chr. K., beiden te Rotterdam Ze kochten in Schiedam blikjes, lieten etiketten drukken, vulden alle buisjes, behalve een. met gebrande gerst en gingen met dat ene waarin natuurlijk de echte koffie zat, waarvoor H zijn 444 -hun had opgeofferd de boer op. Op dat monster werden de busjes bij honderden verkocht aan restaura teurs en twee winkeliers. Als han delsreizigers traden hiervoor op 'le 28-jarige H. van M., de 32-jarige A. S. van der P., en de 42-jarige J. A. Van der P. had zichzelf voor de ver koop gemeld, maar het ongeluk wil de, dat hij zonder goed monster wer ken moest, waarvan het zetsel niet bruin werd en de smaak niet aan koffie lierinneide. Toch verkocht hij er wat van, maar het spel was spoe dlg gedaan. D fabrikanten zijn gear resteerd, de reizigers kregen een pro ces verbaal en bij de drukker werden de cliclie's voor de etiketten in beslag genomen. Huls ontplofte: jongen ernstig verminkt De 8-jarige H. Signer probeerde in 4e tuiii van zijn huis een vuurwerk- buis. die hij had gevonden, met een hamer stuk te slaan. De patroon ont plofte en ernstig gewond aan rech terhand en been is het ventje naar 't ziekenhuis vervoerd Een gedeelte van het handje moes» worden geampu teerd. Alexander Zawadski, tot nu toe voorzitter van het Poolse Centrale Vakverenigingsraad, is benoemd tot plaatsvervangend minister-president. Te Kopenhagen is het eerste ln ternatiouale opleidingscentrum voor narcosekunde door de Wereldgezond heidsraad geopend. De bond van Tsjeclioslowaakse journalisten heeft ln een telegram aan de Franse regering geprotest eerd tegen het ontslag vanJoliet-Cu- rie als Hoge Commissaris voor de atoomenergie. Volgens de directeur van de af deling onderzoek van het centrum der Amerikaanse luchtmacht te "Wriglit Field in Ohio, heeft een straalvlieg tuig, dat met een snelheid van 800 kilometer per uur vloog, met een nieuwe camera een foto genomen van een man, die op de begane grond zat kaart te spelen. De foto is zo scherp dat men schoppenaas kan onderschei den. Met deze camera zouden foto's bij ecu snelheid van 4800 kilometer per uur genomen kunnen worden. Alger Hiss, die beschuldigd van meineed tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld mag zijn juridisch? praktijk niet meer uitoefenen. Hij ontkende indertijd onder ede geheime staatspapieren aan Whittaker Cham bers te hebgen gegeven. Hiss is een vroegere hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse zaken. Een reclamevlieger was ge dwongen een noodlanding te maken in een Milanese straat. eHt toestel sloeg tussen de hoge gebouwen over de kop en werd vernield, doch de pi loot stapte ongedeerd uit het wrak. Het' oudste Franse dagblad de „Journal d'Alsace et de Lorraino" dat de Straatsbrug verschijnt en voor het eerst uitkwam in 17S7, wordt 'li weekblad, aldus meldt de Times. Iu een Noord-Londense voorstad heeft een sneltrein de dwarsliggers over een traject van 100 meter ver nield. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Een onderdeel van de locomotief raakte namelijk los en haakte zich in de dwarsliggers vast. De trein had een snelheid van 75 ki lometer per uur. Het Vatiacan heeft medegedeeld dat een Duits Rooms-Katholieke ver eniging, de Caritas Verband" de zorg op zich genomen heeft van de graven van in de oorlog in Duitsland orace komen Italiaanse arbeiders. De v?r- eniging zal de graven van alle Itali anen onderhouden wier familie zulks verzoekt. Sedert het begin van Heilig Jaar zijn officieel meer dan 300.000 pel grims geboekt. Bij dit aantal moeten nog al degenen worden gevoegd, die met eigen middelen komen en die niet voorzien zijn van de door de natio nale comite's afgeleverde reispapie- ren. maal" sterker voor de dag komen. In de'rechts» secties is men echter van oordeel dat de regering aan het bewind moet trachten te blijven, zo dat zij het tijdstip van de nieuwe ver kiezing kan bepalen op het psycholo gische moment. Volkspolitie tot de tanden gewapend Russische instructeurs verklaren tegen de Oostduitse volkspolitie, dat de eerste stap om het wereldkapita- lisme een zware slag toe te brengen er in bestaat de westelijke mogend heden uit Berlijn te verdrijven, al dus heeft een door de Duitse poli'ie ondervraagd li*' van de volkspolitie te Luenenburg (Britse zone) mede gedeeld. De naam van de politieman werd niet onthuld, gezegd werd echter, dat hij gedeserteerd was. Ook de Britse autoriteiten hebbe*. hem ondervraagd De actie om de westelijke mogendhe den uit Berlijn te verdrijven zou voor bereid worden door de massabijeen komst van rond 500.000 personen met Pinksteren. De volkspolitie was thans bewr- pend met geweven, machinegeweren mortieren en anti-tankgeschut en zij oefenden tezamen niet eenheden van bet Sowjet-leger. Russische instructeurs verklaarden dat het wereldkapitalisme, vooral in Engeland en Amerika, spoedig door de kracht der wapenen zou worden weggevaagd. De Oost-Duitse politie zou deelnemen aan de uitroeiing van het kapitalisme in vreemde landen en dit kapitalisme zon aan de kracht van het rode leger nauwelijks weer stand bieden Russen namen Engelse boot in beslag Voor de eerste keer na de oorlog hebben de Russen een Engelse trsF Ier in beslag genomen, toen deze zich Maandag buiten de noordelijke Sow- jetrussische haven Moermansk be vond. Sinds een SOS-sein van de 373 ton metende Etruria, dat Russen aan boord kwamen .heeft, men niets meer van dit vissersvaartuig gehoord. De reders van de Etruria hebben de re gering verzocht hen te helpen om het schip terug te krijgen. The Awave een Engels schip voor de bescher ming van de vissersschepen, dat zich op het ogenblik in Noorse wateren bevindt, kan zich op verzoek naar het betrokken gebied begeven, aldus heeft een woordvoerder van de Britse ad miraliteit verklaard. Mac Arthur antwoordde op Russisch protest De geallieerde opperbevelhebber in Japan, generaal Douglas MacArthur heeft schriftelijk geantwoord op het protest van luit.-gen. Koezma Deref- janko, het Russische lid van de ge allieerde raad van Japan. Deze had in een nota geprotesteerd tegen de wederopbouw van marine- en lucht machtbases in Japan. MacArthur bestempelt Derefjanko's nota als „propaganda van een pro vocatieve onbeschaamdheid". Zijn „voorgewende bezorgdheid" over Ja pan was „volkomen ongegrond". Ja pan was volledig ontwapend en er be stonden geen Japanse strijdkrachten. „Wat de bases voor de bezettings strijdkrachten (zowel de Amerikaan se als de Engelse) aangaat, deze kun uen en zullen, zolang de bezetting duurt, in een zodanige staat van pa raatheid worden gehouden, dat aan alle eventualiteiten het hoofd kan ge boden", aldus generaal MacArthur „De militaire bijzonderheden ver gaan lieer de betro.i**n com mandanten r.aa". TRAGISCH VURDR1NKINGSGFVAL Het anderhalfjarig zoontje var» c- heer Staat, Lindelaan 39 te.Zwijn- drecht, is in eev teil gevallen en heeft kennelijk geen besef gehad «U-a op te richten. ER GEBEURT niets in Nederland nietwaar? Het is hier een rusti ge om niet te zeggen dooie boeL We hebben een regering die niet anders doet dan een minder nobel spel spe len met de belangen der arbeiders. Keer op keer wordt aan die zaak van de arbeiders verraad gepleegd door mensen die zich socialist noemen, maar in wezen niet anders zijn dan knechten van het dollarimperialisme. De arbeidende bevolking verkeert in de meest weerzinwekkende slavernij. Er zijn mensen, waarde lezer, die er zo over denken en die deze stel lingen met heilige gloed van overtui ging verkondigen en ze vergezeld la ten gaan van een stroom van argu menten. Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze mensen bezield met de beste bedoelingen en verkeren ze in de overtuiging, dat een ieder, die het niet met hun zienswijze eens is, een sta in de weg is op de weg die art naar maatschappelijke verbetering. We zulen 't er maar weer op wagen, dat we een brief van zulk een per soon ontvangen, waarin ook wjj wor den uitgekreten voor al wat mooi en lelijk is. door te constateren, dat op nieuw een schrede is gezet op de weg die voert naar de invoering van de volledige economische democratie- Het is onze overtuiging, dat we weer een grote stap verder zijn ge komen, door de invoering van de on dernemingsraden. Wie had een halve» eeuw terug durven denken, dat hei Nederlandse parlement vrijwel een stemmig een wetsontwerp zou aan vaarden, waarin aan de arbeiders T recht gegeven wordt, mede te beraad slagen over de verschillende proble men, die zich in de onderneming voordoen? De arbeider was immers de slaaf, die zich had te voegen naar de bevelen van de ondernemers. Hij werd geduld, omdat men hem als arbeid verrichtende factor nodig had. Maar met zijn inzicht werd in geen enkel opzicht rekening gehouden. Wat deerde het de ondernemer, wat deerde het de volksgemeenschap, in dien de arbeider werkloos, ziek of invalide werd? Er waren immers zo veel arbeiders ei^ menselijke arbeids kracht behoefde "niet zo ontzien te worden .^s machinale. En nu wordt aan die arbeiders recht van spreken verleend in de on derneming. Nu heeft die arbeider in vloed in de Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Nu is die arbeider niet meer weerloos bij ziekte, onge vallen en werklooshei nu is de ar beider Neen. waarde lezer, we slaan niet op hol. Het is voor de arbeider nog steeds niet een paradijs op aarde. Maar is het dat wel voor de kleine zelfstandige? Is het dat voor de klei ne bezitter? Men behoeft ons niet te vertellen, dat het nog niet volkomen in orde is met de invloed van de ar beider in de ondernemingsraden. Er zal nog verbetering moeten komen. En ook wij zijn van mening, dat men niet een deel van de vakbewes'ng moet uitschakelen, terwijl men aan de ongeorganiseerden een vinger :n de pap wil geven. Maar dat neemt niet weg, dat we weer in een nieuwe phase zijn gekomen. Er gebeurt niets in Nederland nietwaar? Stelletje suf ferds, die aanvoerders van de arbei ders. Je zou ze verraders kunnen noemen. Als niet de bewijzen opge stapeld lagen, dat ze in stoere arbeid van jaren de arbeider van slaaf tot burger hebben gemaakt. Een burger waarop de gehele volksgemeenschap rust. v 7.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1