Waattfer N.HOLLANDSE "PERS 19 W Jongeman doodt verpleegster en slaat dan de hand aan zich zeil Wild-West overval op winkelier FBgen BF zonneschijn Djokja ireedi op fegen Ambon Toenemende moeilijkheden Vrije wereld voor beproevingen Morg en 6e JAARGANG No-3 D SP AG o HJE.F 19^ Uitgave Stichting «Do Vrfle Alkmurder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week f L25 pe* maand f 3.63 per kwart bfl vooruitbet. Advertenties 14 et p. mm, familieberichten} 13 cent Bij contract aanzienlijke korting' Verontw. ledacteui. J. Zoonet» I Bureau, Ridderstraat, hoek Oudegracht I TeL K 2200=3771' Liefdesdrama in Naarden Zaterdagavond heeft ecu 28-jarige Haarlemse jongeman, een 20-jarige verpleegster van het diaeonessenhuis te Naarden, met wie hij enige tijd omgang had waarvan geen der oh ders iets afwist «P een eenzame plaats aan een wandelweg rond de onde vesting van dit Gooise stadje, met een dolkmes ora het leven ge bracht. Be dader H. B., die kortgeleden nit Indonesië repatrieerde, heeft ziln daad in dronkenschap openbaar ge maakt en getracht zich in zijn onder lijke woning te Haarlem van het le ven te benemen door zijn polsslag ader door te snijden. Voor hij Zon dagmorgen vroeg in ernstige toestand naar een Haarlems ziekenhuis werd overgebracht, heeft hij in een kort verhoor doorde politie zijn daad be kend en de plaats aangegeven, waar een aantal nren later het lichaam van het meisje, det in Jonre (Fries land) woonde, doorde politie is ge vonden. De Haarlemse recherche deelde Zondagmorgen vroeg aan de reehor che te Naarden telefonisch mede, dat aldaar een' jong meisje zou zijn ver moord De Naardense politie was zeer verbaasd, daar zij geen enkele ver missing van een minderjarige, had binnengekregen. Uit Haarlem zijn daarop enige politiemannen naar Naaiden gegaan, waar zij tezamen met collega's in de omgeving van de opgegeven plaats zijn gaan zoe ken. En inderdaad vond men op een eenzaam plekje, verborgen in het riat bij de nieuwe wandelweg rond Naar den in de omgeving van het fort „Ronduit" het met bloed bedekte 1' chaam van de 20-jarige M. K. uit Joure. Uit het politie onderzoek >s komen vast te staan, dat de verpleag Btev door messteken toegebracht met een Zondagmiddag nog niet gevonden dolkmes, levensgevaarlijk werd var- wond en daarna moet zijn doodge bloed. Het stoffelijk overschot is naar bet diaconessenhuis vervoerd, waar men de zuster nog niet had vermist. Za terdagavond was zij vrij van dienst en is gaan wandelen. Omtrentde drijfveer van de dader tast men nog In het duister. De jonge man wiens toestand Zondagmiddag re delijk was, kon nog niet verder wor den verhoord. De politie neemt aan, dat hij onenigheid met het meisje heeft gekregen, en daarna zijn daad heeft gepleegd. B. heeft het hevig bloedende meisje nog een aantal me ters weggesleept en vervolgens in het riet geworpen. Hierna is hij het was intussen reeds laat geworden, naar Haarlem teruggegaan en heelt in een eafe een en ander gedronken. Da r. en later ook tegen de taxi chauffeur, die hem naar zijn ouder lijke wouing reed, vertelde hij in Naarden een meisje te hebben ver moord. De cafebezoekers en de ehauf finse regering wankelt De rechtse coalitieregering iu Finl. wankelt onder de slagen van de vak beweging, die haar gezag bespot.' Het vakverbond gaat voort met de voor bereiding van een algemene staking, die Maandag moet beginnen, ondanks het feit dat de staking van overheids ïijde onwettig is verklaard. De hoofdarbeiders, onder wie ook de onderwijzers, zullen zich bij de staking aansluiten als aan hun sa lariseisen niet onmiddellijk wordt vol daan. Ongeveer 1500 man locomotiefperso- neel, die tegen soldij voor arbeids plicht zijn opgeroepen, weigerden hun normale werkzaamheden te verrich ten. Wel onderhouden zij de machi nes en vegen zij de remises. Alle treinen In het land staan stil. Ook de herstelbetalingsleveranties aan Rus land worden niet uitgevoerd. LIJK KON DER HOOFD AANGESPOELD. Op het Noorder havenhoofd te Sche- veningen is een lijk zonder hoofd aan gespoeld. Het lichaam verkeert verregaande staat van ontbinding. feur hielden het eerst voor dronke manspraat, doch toen hij aanhield hebben zij de politie ervan in kennis gesteld. Deze ging terstond naar de woning van de jongeman, waar de moeder opendeed. Toen men haar zoon te spreken vroeg ging zij naar boven en vond hem hevig bloedend in zijn bed liggen. Hij had zijn pols slagader doorgesneden. Na het korte verhoor werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De officier van Justitie te Amster dam mr. Wassenbergh, deelde ous Zondagmiddag mede, dat de jonge man en het meisje vermoedelijk voor hij als militair naar Indonesië ver trok, elkaar zeer goed hebben ge kend. Na zijn terugkomst scheen het meisje de relatie te hebben willen ver breken. Naar aanleiding hiervan is de jongeman vermoedelijk tot zijn vre selijbe daad gekomen. Zijn toestand is redelijk, maarde politie heeft hem nog niet een uitvoerig verhoor kun nen afnemen. Afgehakte vingertop werd misdadiger noodlottig De top van een vinger bracht de politie op het spoor van de dader van een mislukte roofoverval die in do nacht van Donderdag op Trijdag Ie Boeien slaat in Friesland werd ge pleegd. Toen op die nacht natoelijk de ou de boer Benedictus de deur opende voor een bezoeker die aanklopte, werd hij plotseling geconfronteerd met een gemaskerde bandiet, die hem de welbekende woorden ,,je geld of je leven" toebeet. Klaarblijkelijk wist de bandiet, dat er die nacht geld in huis was namelijk de op brengst van een de vorige dag gehou den boedeldag. Een neef van de hoer echter greep een sabel en ging de man te lijf. Na een kort en fel gevecht koos de in dringer het hazenpad waarbij hij eeh ter een vingertop moest achterlatau als gevolg van de doeltreffende ac tie van de sabelzwaaiende neef. De politie had aan dit stuk van overtuiging genoeg om de bijpassen de man op te sporen, voor wie, ge zien zijn verwonding ontkennen wei nig baatte. Misdadig Nederland Zaterdagmorgen heeft een 18-jarige HBS.-er een roofoverval gepleegd op de sigarenwinkel van de heer Valentin,, aan de Koningin Emmakade Ie den Haag. De heer Valentin, een goede veertiger, hoorde op een gegeven ogen blik de bel van de winkeldeur overgaan. Hij kwam nit zijn huiskamer en zag In zijn winkel een jongeman bij de kassa achter de toonbank staalt. ..He, wat moet dat]" riep de sigarenwinkelier. „Ik moet vloeitjes hebben" zei dc jongeman. „Dan moet je voor de toonbank wezen" ant woordde de heer Valentin. Op dat moment trok K. een dolkmes. De heer Valentin werd per politie Hij sprong op de hevig ontstelde winkelier toe. Deze hukte zich waar door de dolk zijn hool'd slechts schramde .In een daarop volgende worsteling werd de heer Valentiu tegen de glas-in-lood-deur de ver binding met de huiskamer gedron gen. Verschillende ruitjes werden in gedrukt. Het verweer van de heer Valentin alarmeerde onder tussen diens vrouw. Toen zij te hulp schoot sloeg de overvaller op de vlucht. De heer Valentin ging hem ondanks zijn verwondingen achterna. Zijn ge roep vestigde de aandacht van voor taijgangers np de vluchteling. Tijdens een algemene achtervolging werd hij tenslotte in de 2de Schuytstvaat ga- grepen. De man die K. vastgreep, dwong hem plaats te nemen in een juist passerende taxi, waarna hij hem aan de politie overleverde. Aanvankelijk nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Later opklaringen. Meest ma tige wind, in de Noordelijke provin cies uit Oostelijke richtingen. In het Zuiden aanvankelijk zwakke veran derlijke wind, draaiend naar Oostelij ke richtingen. Iets hogere tempera tuur dan gister. Goede wilsdag Het bestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (VIRO.) herdenkt op 18 Mei a.s. „Goede Wils dag." 18 Mei was de dag, waarop in 1899 de eerste Vredsconferentie in Huis ten Bosch bijeen kwam. Ter gelegenheid van deze herden king heeft genoemd bestuur de uit gave ondernomen van het Jeugdblad „De Jeugd en de Wereldvrede", dat sedert 1928, met uitzondering van de oorlogsjaren op 18 Mei is verschenen Aan dit blad, dat bestemd is voor kinderen van 10 tot 14 jaar, verleent een vijftal kinderschrijfsters en -schrijvers van verschillende rich ting hun medewerking. Verhalen en artikelen over het leven van kinde ren in andere landen, gewoonten in andere landen en voorbeelden van in ternationale samenwerking, evenals een lijst van kinderboeken over der gelijke onderwerpen krijgen er een plaats in. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wctenschap)>en heeft bekend gemaakt, dat hij het zeer op prijs zo ustellcn, wanneer op de scholen voor gewoon lager-, voortgezet ge woon lager- en uitgebreid lager on derwijs aan deze herdenking aan dacht werd besteed. In den vervolge zal de verschijning van het jeugdblad samenvallen met de dag van de Verenigde Naties op 24 October. KOELBLOEDIGHEID IN KOUD WATER. Een automobilist uit Wassenaar, moest op bevrijdingsdag bij het KLM gebouw remmen en uithalen voor een jeugdige wielrijdster. De wagen slip te, plonste in de Koninginnegracht en ging kopje onder. De automobilist was koelbloedig genoeg om rustig te wacht totdat de auto vol koud wa ter was gelopen. Toen opende hij hel portier, dook op en zwom naar de kant. EEN l'ATALINA VAN DE AUSTR.V- LlStHE LUCHTMACHT VEltON- GELUKT. Een Catalina vliegboot vande Aus tralische luchtmacht is bij een poging om le Georgetown in Queeusland een noodlanding te verrichten, neerge stort. Vijf leden van de bemanning kwamen om het leven en een zesde liep ernstige verwondingen op. Het vliegtuig vloog in brand onmiddel lijk nadat het de grond raakte. jeep naar een verbandpost overge bracht. Een half uur later keerde hij beplakt met pleisters op hoofd en linkerhand weer terug. De verwon dingen bleken niet van ernstige aard te zijn. De schrik is voor hem en zijn kordate vrouw wel het ergste ge weest. Het gebeurde heeft in de omgeving nogal wat ontsteltenis teweeg ge bracht, temeer omdat.de dader in de directe omgeving woonde. Auto over de kop: Een dode Op «le Rondweg bij Zwolle is een «•rustig auto-ongeluk gebeurd. De he stuurder van een kleine personenauto komende uit de richting IJsselbrug, merkte te laat de bocht, van het ver keersplein hij de Mcppelerweg. Hij trok le krachtig aan het stuur, waar doorde wagen tweemaal OTcr de kop ploeg. Het zoontje vande bestuurder, de heer Vonck uit Hilversum, werd door het dak van de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuurder zelf kreeg ernstige armwonden en een lichte hersenschudding. Zijn echtge note liep beenfracturen op. In Djakaria Is medegedeeld, dat de Indonesische regering een voor lopige blokkade tegen de kortgeledeu uitgeroepen „Republiek der Zuid- 3Iolukken" heeft ingesteld. Een woordvoerder van de regerln* deelde mode, dat, Indien geen verdere vreedzame maatregelen ondernomen worden, direct een volledige WokSn dc ion worden toegepast. Deze zon gevolgd worden door landingen tan voerd" °P d<K,r de Iml" °"'r ree zonden worden unge- In een radionitzending van de re-gering werd bekend gemaakt, dnt tot r- luchtvaart-, scheepvaart- pest- en telegraafdiensten naar de Zaïd-Molnkken zijn aigelast. Van de zijde der organisatie van Znid-Molnkkers in Xederland wordt medegedeeld, dat de voorzitter van genoemde organisatie, door de rege. ring vande repoliliek der Zaid-Xolnkken officieel Is henoemd t«t kaar vertegenwoordiger hier te. lande. Gezaghebbende kringen voorspellen dat het verzet tegen de regeringspo- litiek tot samensmelting van alle sta ten en opheffing van de-plaatselijke besturen binnen de komende dagen zou leiden tot het aftreden van ten minste twee leden van het federale kabinet. Bij de aanvang van de opstand werd in hoge officiële kringen verklaard, dat zij een blokkade van Ambon on uitvoerbaar achten, daar de bevol king, ofschoon er een tekort aan rijst bestaat, evenals in de Japanse bezet ting zou kunnen leven van sago en vis. Sabotage veroorzaakt treinramp in India •>0 personen gedood en 70 gewond. Vermocdclijk sabotage. Gistermorgen vroeg is 150 kilo meter ten oosten van Patna de post trein van de Pendsjaab ontspoord, waardoor 50 personen de dood von den en 70 personen verwondingen op liepen. Volgens de eerste berichten zijn vier wagens en de locomotief totaal ver nield. Functionarissen te Patna heb ben het vermoeden uitgesproken, dat »er sabotage in het spel ls, daar een maand geleden op dezelfde plaats las platen bleken te zijn verwijderd. Door inderhaast verrichte reparaties kon toen een ongeluk worden voorko pen. jAbdoel Qaiyoem Ansari, de minister kan wederopbouw in Bihar, die ter nauwernood aan persoonlijk letsel ontkwam, vertelde dat hij meer dan 100 lichamen van doden en gewonden in alle richtingen verspreid zag lig gen. Er bevonden zich ook nog ve len onder de wrakstukken. De trein gleed 15 meter van de spoordijk af toen hij over een brug gereden was De machinist bleef ongedeerd, doch twee man van het andere locomotief personeel kwamen om het leven. Volgens spoorwegautoriteiten zijn tengevolge van de spoorwegramp, die 330 kilometer ten westen van Cal- cutta heeft plaats gevonden, minstens zestig personen om het leven geko men. Abdoel Qaiyoem Ansari, bevestigde dat de ramp veroorzaakt is door sa botage. ACHESON Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft in een boodschap hij zijn vertrek naar Europa, voor het hijwonen van de Drie moge ndhedenconfercntle te Londen, de Westerse naties opgewekt hun krachten met uiterste energie le verzamelen." om aan de werelddrei ging van het communisme het hoofd te Meden*'. Hij zeide dat „de vrije mensen en vrije naties overal in de eerstkomende jaren geplaatst zullen worden voor steeds kritieker beproc vingen." ,,Te Londen zullen wij pogen, al- moeten doen wanneer het internatio- dus Acheson, de mobilisatie van de naai communisme niet bestond. Zo- morele en materiele kracht van de als de zaken liggen moeten we het vrije wereld te versnellen. De vrije doen met de uiterste energie." wereüd bevat nog grote, onaange roerde morele en materiele hulpbron ncn. Deze moeten wij zo goed moge lijk ontwikkelen. We zouden dat ook Kwaadaardige huishoudster De Haagse politie heeft een 51- jarlge vrouw gearresteerd, die brand heeft gesticht in het huis van haar ex-werkgever te Seheveningeu. Zij werkte als huishoudster hij een onde beer, die haar ontsteeg. Op 5 Mol moest zij de woning van haar werk gever, die Inmiddels in het zieken huis was opgenomen, verlaten. Uit wraak heeft deze vrouw op vier Mei tegeu de avond op vier plaatsen brand inde woning gesticht. Zij ge bruikte daartoe twee liter petroleum die zij in de bedden van drie slaap kamers en op de grond van een vier de kamer uitgoot. De huren hadden echter spoedig in de gaten dat er brand was, zodatde brandweer in koe te tijd het vuur kon blussen. DEMENTI VAN KITA IIAYWORTH. Rita Hayworth heeft een verslag gever in een Parijse nachtclub mede gedeeld, dat de geruchten als zou zij van Prins Ali Chan gaan scheiden, „waanzinnig" zijn. Goudjacht op Spaanse schatten Duikers van de Britse vloot hebben in de baai van Tobermory de aan wezigheid geconstateerd van het wrak van een Spaans galjoen, naar men aanneemt van de Florencia, die deel uitmaakte van do armade van Philips II waarmede hij Engeland poogde te vervoeren. Het is mogelijk da* zich in het wrak schatten bevin den ter waarde van tientallen millioe nen ponden sterling. Do Britse marine heeft nu haar werkzaamheden gestaakt, daar in 't met de hertog van Argyll die de bergingsrechten bezit gesloten con tract was bepaald dat de duikers slechts de aanwezigheid van het wrak moesten constateren. Men verwacht, dat de hertog besprekingen zal ope nen over de verdere "werkzaamheden in verband met de berging van de eventuele inhoud van het wrak. Inmiddels hebben de inwoners van Tobermory reeds hun aandeel in 'le schat gehad, in de vorm van baten, voortvloeiend uit een sterk geste gen toeristenverkèer, als gevolg van het zoeken naar het gezonken Spaan se galjoen. Botsingen in Londen bij arbeidsfeest Het feest van de arbeid, wordt iu Groot Brittanule traditioneel op do eerste Zondag in Mei en niet op Je eerste Mei gevierd. Deze viering heeft gisteren geleld tot botsingen op Trafalgar Square in het centrum vau Londen, tussen verscheidene dui zenden communistische betogers en leden van vakverenigingen enerzijds en de politie anderzijds. De politie had een verbod uitge vaardigd voor optochten met een po litiek karakter, De communisten ech ter trachtten niettemin toch een der gelijke optocht te houden in Oxford Street, dat midden in het Westend, een centrum van winkelstraten is gele gen. Hierop ontstonden botsingen met bereden politie. De politie verscheur de de banieren der betogers en sloeg de houten stokken, waaraan zij wa ren bevestigd, stuk. De demonstranten riepen leuzen els „Wij willen vrede" en „Stop de A- merikaanse oorlogsstokers." Op sommige punten ontstond een handgemeen tussen demonstranten tn politie te voet. Op vele door de betogers meege voerde banieren Stond het woord „vre" de" te lezen op andere zag men „maakt een einde aan de oorlog in Malakka." „Loonsverhoging en ver Inging der winsfen:**'en „weg met de atoombom" De politie verrichtte verscheidene arrestaties. Op Trafalgar Square werd het vi l:.iek toegesproken door personen, die de minister van binnenlandse za ken Chuter Ede aanvielen, omdat hij het houden van optochten met poli tieke strekking had verboden. Wil Franse regering andere koers? De mogelijkheid bestaat «lat hot voorstel tot een „Hoge Atlantische Vredesraad" dat onlangs door de Franse premier IHdault Is gedaan, in een aanzienlijk gewijzigde tojiii aan de conferentie der «Irie minis ters van Buitenlandse Zaken zal w«ir den voorgelegd. Men zon de scherpe tegenstelling tussen Oost en West, die wordt gesymboliseerd door het Atlan tisch pact, willen verminderen. Het invloedrijke Franse blad „T.e Monde" schrijft, dat Bidault's voor stel uiteindelijk de vorming van een iichaam beoogt, dat „van zijn mili taire karakter is ontdaan, en in zijn naam niet het woord „Atlantisch" voert. Volgens het blad willen de Fransen geen Hoge Atlantische Raad maar een Hoge Raad van het Westen of een Hoge Raad voor de Vrede, waarin ook neutrale lauden zitting zouden kunnen nemen. De Raad zou zich om „de economische integratie van Europa" ten doel stellen. Reuters Parijse correspondent meldt, dat te Parijs een nieuwe neutraliteits campagne wordt gevoerd, die zou ge steund worden door invloedrijke in dustriële en politieke kringen. Men voert aan, datde landen van het vas teland van Europa te arm zijn om een doeltreffende militaire verdedi ging tegen een Russische aanval te organiseren. Deze landen zouden tot taak moeten bebbeu een volgende oor log te voorkomen. Enkele hoge Franse functionarissen zouden de zienswijze van de voorstan ders van neutraliteit delen, maar de Franse regering als geheel en in het bijzonder de minister van Buiten landse zaken Schuman, doen dit se- kér niet, aldus Reuters correspoti- deut. Flessenmelk goedkoper Met ingang van 7 Mei 1950 is de prijs van gepasteuriseerde flessen melk in het gehele land met één et. per liter verlaagd. Zoals men weet, was op 8 Januari 1950 da prijs van flessenmelk verhoogd als gevolg van nader en hoger berekende kosten van bereiding. Het bedrijfschap- acht het juister deze prijs in de wintermaanden te la ten gelden, zodat de thans verlaagde prijs tot begin October berekend zal worden. De prijs van de gesterili seerde melk ondergaat geen wijzi ging. 117E ZITTEN MIDDEN IN DB YY feestelijkheden en herdenking® dagen. We hebben de verjaardag van de Koningin gehad, vastgekoppeld aan het één Meifeest en we hebben de herdenking van onze gevallenen in de tweede wereldoorlog meege maakt. gevolgd door het vieren van de vjjfde verjaardag van onze bevrij ding. En morgen herdenken we opnieuw een dag. Het zal geen feestelijke her denking worden. Morgen is het im mers tien jaar geleden, dat de zwart» Duitse bommenwerpers de eerste bommen op ons gebied neergooiden. Morgen is het tien jaar geleden, dat we in nachtgewaad de straat ophol den, gewekt door het rumoer in de lucht, gewekt door neervallende bom .nen in Bergen of Den Helder, door het geronk van de zware vliegtuig motoren en het geblaf der machine geweren. We beseften, dat de oorlog over ons gekomen was. Wat we nog niet besef ten, was, dat het met onze vrijheid gedaan was. Niet alleen met onze li chamelijke vrijheid, maar ook met onze geestelijke Inderdaad, er waren er vcrscheidenen, die de somberste voorgevoelens hadden en reeds op de dag der capitulatie namen velen van enze beste landgenoten vrijwillig af scheid van het leven, omdat zij niet verder in slavernij wensten te leven. De meesten van ons echter namen hei niet zo zwaar op. Hoorden we niet reeds na een paar weken de be kende klanken, dat het wel wat mee zou vallen met de Duitsers. Ze waren immers zo correct, ze gedroegen, zich zo behoorlijk. Het was allemaal over drijving geweest die nare praatjes. Het was de tijd waarin 'de priizeit der producten opliepen en de m...v achtigheid van het systeem nog niet aan het licht was gekomen. De tijd," waarin de spot werd gedreven met boeken als „De veensoldaten". Indien de Duitser er in geslaagd was om in deze houding van welwillende bezet ter te volharden, dan zou een heel groot deel van ons volk nimmer tot onlv.akcn zijn gekomen. Lcn dictatuur kan echter nergens en nimmer zijn ware aard verlooche nen en het duurde niet lang of we Leseften, dat met de oorlog voor ons een periode was aangebroken, zo vre sclijk, zo mensonterend, dat men in de geschiedenis naar de weerga ver geefs zoekt Misschien dat we deze periode kun nen vergelijken met de periode van de allerergste geloofsvervolging, torna duizenden mensen om de wille van het geloof op de brandstapel werden gebracht en landgenoten andere land genoten verrieden om een handvol zilverlingen. We geloven niet, dat het toen op een schaal is voorgekomen als in de vüf achter ons liggende oorlogsjaren. We stonden niet alleen tegenover een meedogenloze vijand. We stonden ook tegenover een deel van ons volk, dat in die jaren heeft getoond geen rug- gepraat te bezitten. Een deel. dat zich slaafs verkocht aan de Moffen, dat met her; confereerde en wijn gebruik te, dat alle mogelijke vuile werk op knapte, ook al waren ze het met de Duitsers niet eens. Mbrgen i* het tien jaar geleden, dat een periode begon, waarin karakters en karakterlozen met elkaar in bot sing kwamen. We laten het op deze dag gaarne aan de lezer over uit te maken, welke groep vcpr ons land t meest verdienstelijk werk heeft ge daan en welke groep nu de toon pro beert aan te geven. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1