Ikmaaitkr IN.-HOLLANDSE PERS 1945 TRYGVE LIE: „Het jaar 1950 zal het jaar der beslissing zijn" r fegen oF zonneschijn Canadese siad door vuur half verwoesi Schade 50 millioen gulden Luxemburg en Oostenrijk ernstig verontrust over krijgsgevangenen Zijn 6200 mannen nog in Rusland? Joego Slavië is moeilijkheden te boven, verklaart Tito de Telex tikt.. Leedvermaak ét JAARGANG No. 5 WOENSDAG 10 MEI 1950 ITttfSvt Stichting mDt VrQe Alkauuriw Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand 3.65 per kwart bij vooruitbet', Advertenties 14 ct p. wtm,, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korttofit Veraatw. ledacteur. J. v. Zoonen I Bureau» Ridderstraat hoek Oudegracht T«L K 2200*3971' I>e secr.-gen. der VN Trygve Lfe heeft te Geneve, bij de opening van de derde zitting: van de wereld&ezond heidsraad verklaard, dat 1950 bet jaar der beslissing zon zijn voor de we reld. De tijd was gekomen om een einde te maken aan de koude oorlog. Toe gegeven moest worden, aldus Lle, dat de onmiddellijke voomitzicbton niet bemoedigend schenen. Niettemin moest bet zoeken naar een weg nit de hnidige impasse niet worden uit gesteld. Op alle vraagstukken van de koude oorlog diende de aanwijzing van de algemene vergadering voor de 5 grote mogendheden en Canada aan gaande de kwesflr van de atoomener gie te worden toegepast. Yolgens de ze aanwijzing zou men „aile mogelij ke wegen beproeven en alle conore- le suggesties bestuderen met het doel. uit te maken of zij tot een o- vcreenkomst zouden kunnen leiden'*. Lie betoogde, dat er slechts één weg mogelijk was om de spanningen te verminderen en de wereld zo spoe dig mogelijk op de weg naar de vre de te voeren, n.I. een zo intensief rao gelijk gebruik van de universeien apparatuur, de hulpmiddelen en de ervaringen van de gespecialiseerde or ganen van de V.N. De regeringen had den het in hun macht om in de loop van de volgende 20 jaar door middel van de V.N. en de gespecialiseerde ba reaux een grondslag van economische en sociale zekerheid te vestigen voor een duurzame vrede. Pandit Nehroe: VN moeten Rusland niet uitsluiten De premier van India, Pandit Neh- Toe, heeft het voorstel van Herbert Hoover, voormalig president der V.S. om de V.S. met uitsluiting van de Sowjet-Unie en de volksdemocra tieën te reorganiseren „onverstandig en schadelijk" genoemd. ,,Het zou het afbreken betekenen van iets, dat in werkelijkheid en po tentieel waardevol is, zonder dat bet door iets vervangen zou kunnen wor den". aldus verklaarde Nehroe in antwoord op een telegrafisch overge brachte uitnodiging van de radio-af. deling van de N.V. Er bestaat In de wereld geen twijfel over, dat de V.N. de enige hoop bieden op het einde van een of andere weg naar vreedzame samenwerking tussen de naties, aldus Nehroe, Nieuwe loonregeling in Finland De Finse bond van vakverenigingen en de bond van werkgevers hebben Zondagavond overeenstemming be- Teikt over een nieuwe loonoveveen- komst, waardoor een algemene sta king die gisteren zou zijn begonnen, is voorkomen. De lonen zullen worden verhoogd, voordat zij aan de index voor de kos ten voor levensonderhoud worden ge koppeld. De minder betaalde arbeiders wordt een minimum-verhoging van 12 mark per uur (mannen) of 10 mark per uur (vrouwen) gegarandeerd De lonen zullen met 15.5 procent worden verhoogd. Grijshemden nemen een andere kleur aan De leider der Zuid-Afrikaanse., grijs hemden", Louis Weichardt, heeft be sloten1 tot de door Malan geleide na tionalistische partij toe te treden. Hij heeft alle leden van zijn beweging, waarvan het aantal op niet meer dan enkele honderden wordt geschat, ver zocht hetzelfde te doen. De bewe ging werd in 1933 gesticht en is anti- semitsch. Weichardt is steeds de lei der der beweging geweest, behalve gedurende 15 maanden tegen het ein de van de oorlog, welke hij in een Zuid-Afrikaans interneringskamp doorbracht. Zij, die het tot hun plicht achten meedogenloos tegen het com munisme te streden, zo zeide Wei chardt, dienen gesteund te worden. De blanken dienen meer tot eenheid te komen voor zo ver zij niei geloven in een „zwarte Bolsjewistische dicta tuur". Na plaatseijk mist in de vroege ochtend overigens bijna overal vrijwel droog weer, met enkele opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind en iets hoge re middag temperatuur. Lie verklaarde verder, dat dokters, geleerden, economen en deskundigen in dienst van de gespecialiseerde or ganen een sterke invloed ten goede oefenden en een nog grotere factor ten gunste van de vrede konden wor den. Lie wees op de toestand van armoede honger en onzekerheid, waarin een grote meerderheid van de wereld bevolking - meer dan 1600 millioen - verkeevde. Deze toestand diende aan merkelijk te worden verbeterd wilde men dat biervan geen nieuwe rampen het gevolg zouden worden. Het me rendeel van deze mensen leefde in de z.g. onvoldoende ontwikkelde ge bieden der wereld, in Azië en Afrika. Lie drong aan op stoutmoedige en ere actieve actie om werkelijke verbe teringen in de levensomstandigheden van deze volk<n tebrengen. Het doel van deze wereldactie zou moeten zijn de levensstandaard der betrokken volken binnen jaar met 100 pCt te verhogen. In do gespecialiseerde or ganen en de VN beschikte men over alle middelen die voor dit doel no dig waren. Hun doeltreffendheid hing echter af van de politieke en materië le steun van de Ledenstaten. AANTAL WERKLOZEN IN APRIL GEDAALD In de afgelopen maand daalde bet aantal werkloze mannen van 86.982 tot 86.244. Dit aantal kan worden ge splitst in 54.803 geheel werklozen (vo rige maand 52.969). 28.474 DUW-ar- beiders (31.647) en 2967 wachtgel ders (2366). Het Amerikaanse vrachtschip „A- merican Clipper" is met 1500 ton A- merikaanse wapens voor Frankrijk te Cherbourg aangekomen. Dit is het tweede Amerikaanse wa penschip, dat in Cherbourg aankomt Volgens officiële kringen zal het los sen van het schip ongeveer drie da gen In beslag nemen. Door een brand, die is begonnen 1u een zaagmolen, is thans reeds meer dan een derde van de Canadese ha venstad Rimouski, aan de mond van de St. Lawrence, in vlammen opge gaan. 900 Huizen en gebouwen zijn tot nog toe verbrand of beschadigd. Een man is in de vlammen omgekomen en - minstens 7 personen zijn als gevolg van het vuur om het leven gekomen, ondermeer 4 kinderen, die, ingeslo ten door de vlammen, de rivier in liepen en verdronken. Meer dan 40 personen werden gewond. Het vuur tast thans ook de kathe draal Sau Germano, een der grootste in de provincie Quebec, aan. In het centrym van de stad waren vele hou ten huizen. De brandweer wordt ge hinderd door de verbreking vau <le watervoorziening op verschillende plaatsen. De inwoners van Riinous ki begeven zich naar naburige ge meenten. Van verschillende zijden is hulp onderweg. De brand, die in 30 uur de gehele Westelijke helft van de stad in de as heeft gelegd, is thans vrijwel ge blust. Bijna 250 gebouwen zijn uit gebrand. De brand is waarschijnlijk Rus uitvinder van radio en televisie De Sowjelrussische professor Al- lexander Mintz heeft te Moskou in een lezing ter gelegenheid van de 55e verjaardag van de „uitvinding, van de radio door de Russische ge leerde A. Popof", verklaard, dat voor de revolutie, de Russische natuur kundige Bons Rozing de eerste was, die op het idee kwam electronenstra- len te gebruiken voor de televisie. Tasmanië gaat ter stembus voor de verkiezingen van een parlement. De eerste uitslagen worden niet eer der dan over een week verwacht. De labourpartij telt op het ogenblik 15 zetels, de liberale 13 en de onafhan kelijke 2. 66 000 Japanners hebben een op zijde gestikte brief aan ëtalin onder tekend, waarin zij de Sowjet-Unie dank brengen voor de, goede behan deling, toen zij krijgsgevangenen wa ren, trouw beloven in de strijd tegen „Amerikaanse imperialisten en on betrouwbare Japanse reactionnairen. ontstaan doordat een draad van bet electrische net op een houtopslag plaats viel. Meer dan 2000 der 12000 inwoners zijn dakloos. De meeste o- penbare gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 50 millioen gulden geschat. Het bericht, dat ook de kathedraal ver loren was gegaan, is onjuist geble ken. Een binnenbrand aldaar werd spoedig geblust. Het Roode Kruis heeft nog niet kunnen bevestigen, of niemand om het leven is gekomen. Hanen worden hennen in Hoogland! Op een proefboerderij van de Nederlandse Boerenorganisatie ,,De Schothorst" te Hoogland tussen Amersfoort en Bunscho ten, worden thans hormonen- proeven genomen op pluimvee, Hanen,, die vrouwelijke-hormo- nen-tabletten worden toege diend, krijgen na verloop van tijd min of meer het voorko men van hennen, komen beter In het vlees zodat de slacht- waarde verhoogd wordt. Hen nen krijgen na toedienen van geëigende praeparaten hanen- allures. De hormonentabletten zijn een fabrikaat van Orga- non-Oss. Of de hanen ook eie ren gaan leggen, wordt niet ver meld. Dieven sleepten brandkast uit kelderbuit 10.000 Aan de Bredase Baan te Roosen daal wisten inbrekers binnen te drin gen- in de kelder van een winkelpand, waarin zich de brandkast bevond. De ze hebben zij meegenomen en wegge bracht naar een veld in de omgeving Daar heeft men de geforceerde kast teruggevonden. De politie is van oor deel. dat minstens twee personen hij de inbraak betrokken zijn. Voorts kon worden vastgesteld, dat de brand kast per fiets naar het veld is ver voerd. De Weense orkestleider en compo nist Franz Zelweckter is door de kei zer van Abessynië benoemd tot diri gent van zijn orkest, dat uit 100 man van verschillende nationaliteit be staat. Zelwecker is voornemens >e Addis Abeba een school voor Europa se muziek te stichten. Twee bekende Vietnamese jour- nalisten, Sinh ei Dinh Zoeantioeoe zijn door verzetslieden te Saigon dood geschoten. Het bericht van Sowjet-Rossisehe zijde, volgens hetwelk alle Dnitse krijgsgevangenen thans gerepatrieerd zijn, heeft in het groothertogdom Luxembnrg grote onrnst verwekt. Tij deus de Dnitse bezetting werden na melijk 2000 Luxemburgers bij oe Wehrmacht ingelijfd en naar het oostfront gezonden. Vijfhonderd van deze Luxemburgers zijn als vermist opgegeven. Vermoed wordt, dat de overige 1500 zich nog in Russische kampen bevinden. Zater- da zijn vier Luxemburgers uit de kampen in Siberië teruggekeerd. Zij hebben deze strfek in October ver laten en zijn via Ulm huiswaarts ge zonden. Zij verklaarden, dat nog tal rijke krijgsgevangenen zich in Rus sische kampen bevinden. De Luxem burgse regering heeft toegezegd Al le In het werk te stellen om de thans nog vermisten jop te sporen. De Oostenrijkse minister Tan bin nenlandse zaken, Oskar Helmer, YOGELPES 1 BIJ STEEN WIJK Op last van de veeartsenijkundige dienst Is de pluimveestapel van de heer Op de "Weeg te Stecnwijkerwold vernietigd, nadat er enige gevallen van vogelpest waren geconstateerd. Winnlpeg dreigt door de Monitoba overstroomd te worden. Kleinere ste den in dit gebied staan 2 meter onder water. Persoonlijke ongevallen zijn nog niet gemeld, doch de materiële schade loopt In de raillioenen guldens. heeft de eis gesteld dat de Oosten rijkse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, naar hun vaderland zullen worden teruggezon den en dat, indien zij overleden zon den zijn, de nabestaanden hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. Vol gens minister Helmer bevinden zich nog minstens 5000 Oostenrijkse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie, Dit aantal is gebaseerd op verklaringen van bloedverwanten der krijgsgevan genen, die nog tot voor kort met hen hebben gecorrespondeerd. Felle rede te Praag van Boelganin In een toespraak via radio-Praag heeft maarschalk Nicolai Boulganln, vice premier, van de Sowjet-Unie die aan het hoofd staat van een Sow- jet-delegatie, welke de viering van Tsjecho-Slowakije's bevrijding bij woont, gesproken over de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en haar OostEuropese geallieerden. Hij ver klaarde, dat de Sowjet-Unie en volksdemocratieën een gemeenschap pelijk doel hebben - de opbouw van een socialistische maatschappij. „On ze landen zijn verbonden door ver dragen van vriendschap, samenwer king en wederzijd hnlp. Wij moeten daarom het grootst mogelijk gebruik maken van technische prestaties op het gebied van d industrële produc tie, van de landbouw, wetenschap en cultuur. Wij moet elkaar wederzijds helpen met grondstoffen, machines en uitrusting op de grondslag van we derzijds voordeel". Maarschalk Boelganin verklaarde, dat „de nauwe en veelzijdige betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën de vrijheid van de laatsten ten opzichte van de kapita listische landen in technische en eco nomische aangelegenheden, garande ren en deze landen bevrijden van de invloed en anarchi van de markten van de kapitalistische wereld en van de crisis en uitplunderingen van de imperialistische roofdieren. Hij verklaarde, dat op internatio naal terrein de belangrijkste taak de strijd voor de vrede is „met het oog op de versnelde oorlogsvoorbefeidin gen van de Engelse en Amerikaanse imperialisten". Australische troepen naar Malakka? Malcolm MacDonald. Brits comm - gen. in Zuid-Oost-Azië, zal wellicht binnenkort met de Australische pre mier, Robert Menzies, spreken over het zenden van Australische troepen naar Malakka, aldus heeft lord Mac Donald, Brits algemeen betaalmees ter (Paymaster General) te Darwin in Australië verklaard. Lord MacDonald is hoofd van «I® Britse delegatie op de conferentie van het gemenebest over hulp aan ZU en Zuid-Oost-Azië, welke 15 Mei te Sydney begint. MacDonald zeide dat de conferen tie van het gemenebest, gevolgd zou worden door een bijeenkomst, waaraan ook landen buiten bet gemenebest, welke belang stellen In Zuid-Oost- Azië, zullen deelnemen. Hij zeide te hopen, dat ook delegaties van Enge land, Nederland en Amerika zouden •deelnemen. Deze conferentie zou mo gelijk binnen zes maanden worden ge houden. 9 Joego-Slavië Is thans de moeilijkheden te Innen gekomen, die tengexol- gp v" «.fhettr in de komim'orm waren ontstaan, aldus heeft maar schalk Tito aan de enrrespondeut te Belgrado van de Daily Mail ver klaard. Volgens Tito hebben de overeenkomsten met liet wekten de door de blokkade van de konilnform aan Joego-Slavië veroorzaakte Terliezon reeds vergoe' Ons land heeft niets meer te vre zen van de kominform, aldus Tito. De regering is thans doende de con trole te decentraliseren en de bureau cratie de kop in te drukken. Op de vraag, of de macht van het minis terie van binnenlandse zaken en van de ppür.'n tn Jneco-Plavië niet te groot is, antwoordde Tito, dat men 'n het buitenland de toestand niet be grijpt: Revolutie is niet een eenvou dig iets. Wannee- een revolutie een maal begonnen is, is het menselijker deze voort te r-etten dan halverwege op te houden en burgeroorlog te heb- Sedert enkele dagen heeft een vrese lijke storm gewoed in enkele staten van Amerika Zes personen, die een' boottochtje maakten op een van «ie meren in de ofgeving van New York verdronken, doordat een windvlaag het vaartuig deed omslaan. Tal van andere jachten en schepen hebben zware schade opgelopen. Hier en daar zijn overstromingen geconstateerd. - oDe politie in de Amerikaanse stad Jachsonville vond in een ver nielde auto een menselijk oor. Zij bracht dit naar een ziekenhuis. Hier naaiden doktoren het weer vast aan het hoofd van de man, die het ver loren had. oToen arbeiders op het station van St. Etiënne een wa gon met cylinders waterstof aan het laden waren, ontplofte twee er van. De wagon, waarop reeds 23 cylinders geladen waren, werd volkomen ver nield. Tweo arbeiders liepen zwarie verwondingen op. Tal van ruiten in de omtrek werden vernield. De scha de was zeer aanzienlijk oDe or ganisatoren van een jaarmarkt in Middlesex hebben besloten zich e /erzekeren tegen een daling van het bezoek wegens een eventuele alge- men verkiezing in plaats van een re genachtige dag. De woordvoerder van het ovganisi.tiecomite verklaarde dat men tot deze stap besloten had omdat de verzekeringsmaatschappij slechts wilde uitkeren alt; er drie inch regen op een dag zou vallen oOp 51- jarige leeftijd is de Zaanse historicus J; n Kruyver overleden oNaar wij van de zijde van de KNVB ver nemen is de Munck. de doelverdedi- ger van Sittardse Boys wegens het overschrijden van de amateurbepa lingen op de beroepslijst geplaatst, hetgeen betekent, dat de Munck niet m er mag spelen In ons land o Birmese regeringstroepen hebben zonder tegenstand het belSngrijke spoorwegcentrum Paoengde, vlak "en zuiden van Prome, heroverd, aldus wordt van het front bericht. De KLM heeft aan do koning van Thailand ter gelegenheid van zijn bn welijk drie Delf st blauwe borden aait- H geboden oHedenmorgen wordt he troepenschip Zuiderkruis met troepen uit Indië in de haven van Rotterdam verwacht. De soldaten zijn hedenavond allen thuis. oDe e.'e vrz. van de hengelaarsbond is be noemd tot ridder in de orde van O- ranje Nassau oOp de eerste Mei heeft het Amerikaanse legioen van ou l-strijders te Mosinee in Amerika een spel opgevoerd, waarin een be zetting van de stad door communis ten werd uitgebeeld. De burgemees ter werd door het spel zo aangegre pen. dat hij in een ziekenhuis moict worden opgenomen, waar hij is ov .r- leden. In het spel zag men verder hoe de geestelijken in een concentra tiekamp werden opgesloten. Een der predikanten heeft die avond een be roerte gekregen. Hij is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. oEen 26-jarige Amsterdammor, die zich tegenover winkeliers had voorgedaan als kapitein van het Ne derlandse leger in Duitsland en daar bij talrijke oplichtingen bedreef, is veroordeeld tot twee jaar oBel gië herbergt thans bijna een half rnil lioen vreemdelingen, hetgeen vijf pCt der bevolking ia. ben. Men denkt er niet over in Joc- go-Slavië een politiestaat te schep pen, aldus Tito. Op een desbetreffen de vraag antwoordde Tito. dat de mo gelijkheden van vreemdelingenver keer thans beperkt zijn („onze vacan tieoorden worden grotendeels door onze - arbeiders bezet) doch dat deze zullen toenemen. Oude roofoverval nu opgehelderd De Asser gemeentepolitie heeft en kele dagen geleden opheldering ge bracht in een te Hardenberg (Over ijssel) gepleegde roofoverval op een alleenwonende oude vrouw. In Assen werd namelijk dezer dagen -een man in Utrecht, J. M. van zijn bed ge licht hij h. d onderdak gevonden in een logement omdat men hem eens nader aan de tand wilde voelen over een onwaarschijnlijk verhaal, dat bij een Asser ingezetene had op gehangen. Het eerste verhoor eindigde met de bekentenis, dat M. in Hardenberg een rijwiel had gestolen, dat de com missaris van politie in Assen zonder dat hij van de diefstal wist, terug vond in het Asser bos. Er volgde echter meer, want kort daarop liet M. los, dat hij met zijn kameraad II. H .uit Emmen een roofoverval had gepleegd. H. was ondevtussen ?n Zwolle gearresteerd. Hij bleek reeds 20 veroordelingen achter de rug te hebben. H. zowel als M. zijn naar Har denberg overgebracht. 30 Augustus treedt de 21-javlge prinses Alix Marie Ann, dochter van de groothertogin en prins Felix van Luxemburg in het huwelijk met de 25-jarige prins Autoine de Ligne, de zoon van de Belgische ambassadeur te New Delhi. IN EEN GESPREK, dat we onlang# met een goede kennis hadden kre gen we het over de toestanden die er in Indonesië heersen. Hij was uiter aard bekend met onze opvattingen die we in de tijd van het conflict tussen de Republiek en ons niet on der stoelen en banken hebben gesto ken en hij meende, dat nu het ogen blik aangebroken was, waarop hij al» een boetprediker kon betogen, dat het helemaal fout ging in Indonesië en dat wij daarvoor de verantwoorde lijkheid droegen. Wij hadden immers' gezagsondermijnend werk gedaan. De houding van de Nederlandse regering was veel te slap geweest en t gevolg was, dat er nu in Indonesië een chaos was. De Republiek hield zich niet aan de gemaakte afspraken en de deelstaten werden tegen hun zin ge dwongen deel uit te maken van de Eenheidsstaat Indonesië. Van zelfstan digheid van de deelstaten was geen sprake meer. In één woord, zijn be toog was vol grieven. En in de regel is het zo, dat een betoog vol grieven gespeend is van elke rede. Deze rede is het eerst no dige om te begrijpen wat er in In donesië gebeurt. Had u werkelijk ge meend, dat er in Indonesië plotseling rust en orde zouden heersen na, de jaren van chaos, die aan het Indone sische volk niet ongemerkt voorbij zijn gegaan? Hebben we ook in Ne derland kort na de bevrijding geen chaotische toestanden meegemaakt? Is er ook in Nederland niet door som migen op eigen houtje gemoord, om dat men recht meende te moeten doen? En is Nederland niet een Wes terse rechtsstaat? Staken we geen stukken boven Indonesië uit? Verlangt men dan werkelijk, dat er in Indonesië plotseling een paradijs zou zijn geschapen? Dat is immers volkomen redeloos. En is het niet even redeloos de Republiek er een verwijt van te maken, dat ze bezig is een Eenheidsstaat van Indonesië te smeden inplaats van een staat met federale gebieden? Als we deze vraag stellen moeten we geen rekening hou den met wat wij graag zouden heb ben gezien. Want dat is al weer niet redelijk. De deelstaten zijn niet wer kelijk gegroeid. Ze hebben nimmer "i het Indonesische volk geleefd. Het 'as makelij. En geen makelij van de Indonesiërs Het was een product van de Neder landers, die onder leiding van dr. van Mook het verdeel- en heerssysteem poogden toe te passen en de federale staten tegen de Republiek wilden uit spelen. Moeten we er nog aan herin neren, dat bij bepaalde gelegenheden dc deelstaten Nederland in het hemd lieten staan en zich met de Republiek nauw verbonden voelden? Nu zitten er in de deelstaten ongetwijfeld per sonen. die een afzonderlijke staat in federaal verband zouden prefereren Maar dat hier van een volkswil kan worden gesproken, moeten we perti nent ontkennen. Laten we ons niet laten beinvloeden door teleurstelling over het feit, dat ook deze schepping van Nederlandse staatslieden geen lang leven bescho ren is geweest. Wij zullen moeten aanvaarden, dat de Republiek haar eigei» weg zal gaan. Dat ze veel van wat wij hebben geschapen omver zal goc:en, omdat ze er maakwerk in ziet. Eerst als we ons er volkomen mee vertrouwd maken, dat de Repu bliek haar eigen boontjes gaat dop pen, zullen we kans maken, dat ze onze onmisbare hulp zal willen aan- vaaiden. Eerder niet. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1