Qx> c Ibmafder N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Russen accoord mei verkiezingen in geheel Berlijn Voorwaarden zullen echter onaannemelijk zijn Zeer spoedig nieuwe algemene op komst in Engeland? Financiële en militaire hulp voor Indo-China Botsing in de lucht instructeur om het leven gekomen de Telex tikt.. Slechte natuur JBESDE JAAKGASG NUMMER 6 DONDERDAG II HEI 1950 Uitgave Stichting „De VrQe Alkmaardef Exploitatie N.T. Sprekend Papier, *nm«v Abonnementen t 0.30 per week f L25 per maand f 3.05 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 ct p. mm, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting' Vero/itw. redacteur. J. v. Zooneu Bureau. Ridderstraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200*9971 De Sowjetrussische bestuurscommissie iu Duitsland zal toestemmen in verkiezingen voor geheel Berlijn op voorwnarde, dat alle bezettin ga- troepen worden teruggetrokken en de Terdeling van de stad in vier sec toren wordt, opgeheven. Dit werd door de plaatsvervangende Russische commandant, kolonel JeUsarof, in een brief aan de drie westelijke com mandanten bekend gemaakt. Deze brief was een antwoord op verzoek van de drie westelijke com mandanten, dat de Rassen zouden instemmen met een resolutie van do Westberlijnse gemeenteraad, waarin verkiezingen voor de gehele stad worden gevraagd. noch In Dpitse kringen te Bonn se rieus genomen. Een hoge Britse fune tionaris merkte op „wat is het nut van verkiezingen in Berlijn, als alle geallieerde bezettingstroepen weg zijn en de stad een eiland in de Rus 8isclie zone is, dat elk ogenblik door goedgewapende volkspolitie kan be zet worden?" Alle troepen moeien uit de stad De Sowjetrussische voorwaarden zijn ondermeer: 1 Viermogendhedencontrole op de var kiezingen op grond van de verkie zingsorder van October 1916 2 Vorming van een commissie met een gelijk aantal Oost- en West- Berlijnse vertegenwoordigers 3 Voormalige nazi's mogen stemmen tenzij dit hun bij gerechtelijk von nis Is verboden. 4 Alle toegestane politieke partijen en organisaties mogen candidaten stellen. 5 „De voorwaarden voor werkelijke vrije, democratische verkiezingen zullen worden geschapen door het terugtrekken van alle bezettings troepen en de opheffing van de ver deling der stad in vier sectoren. Het Russische aanbod wordt noch In kringen van de hoge commissie. Opz(l)ichter verkocht pinken voor DUW Een dezer dagen ontmoette een Eind hovenaar een kennis uit Limburg. Tij dens het gesprei vertelde de Eindho venaar dat hij in paarden handelde. De andere noemde zich opzichter bij de DUW. Hij zei dat bij deze dienst een aantal paarden door tractoren zouden worden vervangen. De vol gende dag vertelde de Limburger dat de verkoop van paarden niet door ging maar dat hij wel opdracht had een aantal stuks vee (pinken) van de hand te doen. Hij nam de Eindhove- naar mee naar een wei bij Weert, waar hij de adspirantkoper een aan tal pinken liet zijn. Hij voerde nog een gefingeerd telefoongesprek met zijn ..chef" waarbij de loopprijs be paald werd op f2600. De kopers er was nog een liefhebber bij) moesten een briefje tekenen (dat eiste de dienst) en toen moest er f100 handg?ld betaald wordtm. Later wist hij nog eei.s f100 los^e krijgen. Toen echter hij een der kopers werd geïnformeerd door een taxi-onderneming omdat de „opzichter" een taxi-rit niet betaald had, werd de politie in de arm ge nomen. Het onderzoek heeft geleid tot aanhouding van een zeker iemand van wie is gebleken, dat hij zich ook te Venlo en Uden aan oplichting beeft schuldig gemaakt. Brachten de Amerikanen duikboot tot zinken? Een democratisch lid van liet Anie rikaansc Huls van Afgevaardigden, heeft een verklaring voorgelezen, waarin hij zegt, dat een Amerikaans oorlogsschip mogelijk „een onbeken de onderzeeboot met dieptebommen tot zinken heeft gebracht. Onderzeeboten hebben onze radar verdediging in Alaska en verder naar het zuiden aan onze westkust ver kend. Als het een feit is dat .een van onze oorlogsschepen een onbekend onderzeeboot ontmoette en die met dieptebommen tot zinken, bracht ja een politiek van stilzwijgen in strijd met de Russische tactiek, aldus de verklaring. Toen een verslaggever vroeg of hij sprak over iets dat naar hij geloof de In de loop van het laatste half jaar gebeurd was, knikte hij, maar hij wilde zich niet verder uitlaten. De commissie vopr statistiek van de V.N. heeft Maandag haar functio narissen voor 1950 gekozen. Tot vrz. werd benoemd dr. P. H. J. lidenburg (Nederland), tot vice-vrz. de Frans man George Darmois en tot rappor teur de Engelsman Harry Campion. FESJtSSI af xnnuBschijn HET WEER WORDT BEST Het zal vrijwel onbewolkt zijn. Vit de kleine overdrijvende wolkenveld jes valt geen regen. De wind komt uit Noord Oostelijke richting en is niet krachtig. De temperatuur 1e het zelfde als gisteren. Acbeson over Sovrjetrnssisrhe verkiezingsvoorwaarden Voor zijn vertrek naar Londen heeft Acheson de Amerikaanse minister v. buitenlandse zaken, op het vliegveld Orly bij Parijs verslaggevers meege deeld, dat het nieuwe Sowjetrussische voorstel voor verkiezingen in Ber lijn ..misschieu door de ministers van buitenlandse zaken besproken zal worden". Het voorstel zou in eer ste instantie door de commandanten van Berlijn behandeld moeten wor den. Desgewenst kan de hoge commis sle zich er in mengen en misschien brengen de ministers het ter sprake, aldus Acheson. Acheson noemde dit Sowjet-antwoord een verwerping van de resolutie vau de Berlijnse gemeen teraad. „Ik ben geen dictator", zegt koning Leopold Door het secretariaat van koning Leopold is een brief Tan het Belgi sche algemene vakverbond gepubli ceerd, waarin bet bestunr van deze vakbond dc koning openlijk ran dic tatoriale neigingen beschuldigt. De bond is van mening dat „dc terug keer van de koning op dc troon on vermijdelijk zal leiden tot de ernstig ste verstoringen van de maatschap pelijke orde" en dat hierdoor „een staat van permanente wanorde" zal worden geschapen. In zijn antwoord schrijft de secre taris van de koning, dat „de koning erop gesteld is het volslagen ver keerde denkbeeld, dat in de kringen van het Belgische algemene vakver bond omtrent de koning schijnt te heersen" en dat hierop neerkomt dat „de koning onverschillig zou staan tegenover de arbeidersklasse" weg te nemen. „Verre van de belangen van be paalde groepen van de Belgische be volking te verdedigen, poogt de ko ning juist de nationale eenheid te her stellen door het teweeg brengen van een rechtvaardig evenwicht tussen de verschillende interessen der diverse bevolkingsgroepen", verklaart pro fessor Pirenne. PASPOORTKOSTEN TE H00G1 De Nederlandse reisvereniging heeft zich met een adres tot de regering gewend om te trachten verlaging te verkrijgen van de paspoortkostcn, d'e volgens haar zo hoog zijn geworden, dat ze op een reisbelasting zijn gaan lijken. De minister heeft geantwoord dat men de leges voor de afgift© van prspoorten in 's lands schatkist niet kan missen. De leiders der Britse socialistische partij Ktrïfen in het komende weekein de een geheime bijeenkomst houden in de nabijheid van Londen. Verno men wordt, dat zij op deze vergade ring voorlopig het tijdstip voor dc volgende algemene verkiezingen in Engeland zuilen vaststellen. Ter vergadering, welke wordt bij gewoond door het kabinet en de lei ders der vakbonden en coöperatieve verenigingen, zal ook in grote lijnen het socialistische verkiezingsprogram ma worden vastgesteld. 3ren Is alge meen van mening dat de socialisti sche partijleiders tot de slotsom zui len komen dat het, nn de regering o- ver een meerderheid van zes zetels Het hielp De brandweerlieden van Groen lo wilden eens een dagje uit. De reis zou naar Valkenburg en België gaan en 's morgens in de vroegte zou men reeds ver trekken. Teneinde te voorko men dat ook maar een brand weerman zich zou verslapen, liet men om kwart over vier in de vroege ochtend de brand weersirene loeien. Het resul taat hjervan was weliswaar dat de brandweerlieden zonder uit zondering op tijd bij de bus wa ren, doch dat tegelijkertijd me nige Grollenaar, vroegtijdig go wekt werd en de straat opging omdat hij meende dat er braml was in het oude vestingstadje, om slechts even later moppe rend zijn bed weer op te zoeken in het Lagerhuis beschikt, voor haar nic mogelijk zal blijken langer dan een half jaar aan het bewind Ie blij ven. Het verluidt, (lat de linkervleugel der Britse socialistische partij, onder leiding van de minister voor open baar welzijn Ananrin Bcvan, aan dringt op het spoedig uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen, daar zij van mening is dat het gezag van Labour naarmate de socialisti sche regering langer aan het bewind 'blijft, steeds meer zal dalen. 70 jaar getrouwd Fijnaart heeft gisteren een bij zonder feest gevierd. Het echt paar Blokland vierde er zijn 70 ste verjaardag van hun huwe lijk. Bruid en bruidegom zijn resp. 93 en jaar. Er waren 8 kinderen van de feestelingen gekomen, die met zich mee brachten 42 kleinkinderen en 63 achter-kleinkinderen. Een speciale verrassing vormde de komst van de 86-jarige zuster en de 84-jarige broer van Blok land, die dit feest niet hadden willen missen. 3 December Nederland naar Parijs In een bestuursvergadering van de Franse voetbalbond is besloten dat de wedstrijd Frankrijk-Nederland op Zondag 3 Deeember gespeeld zal wor den, hetzij in het Pare des Prlnecs te Parijs, hetzij in ket Olympisch sta dion te 1'olombes. XE1SJE8 BENEDEN DE 18 MOGEN 's ATOXDS LAAT NIET ZONDER GELEIDE OP STRAAT Maandagavond heeft de politie in de Haagse binnenstad vier meisjes van 16 jaar aangehouden. Zij liepen na 10 uur zonder geleide te wandelen hetgeen voor meisjes beneden de 18 jaar Ingevolge artikel 1 van de ver ordening voor de jeugdbescherming is verboden. De meisjes zijn door de politie bij hun ouders teruggebracht. Acheson belooft: Na een conferentie van enkele nreu heeft minister Acheson bekend ge- maakt, dat tussen hem en de Franse minister Schaman een accoord is bereikt inzake de hulpverlening aanlndo-Chiua. Niet alleen financieel doch ook in militair opzicht zal Amerika in de toekomst Frankrijk bij staan in haar strijd tegen communistische terreur In Indo-China. Bo vendien is men het in principe eens dat Engeland ook zal bijstaan in de- ze strijd en dat Frankrijk zelf meer dan tot nn toe al baar beschikba re krachten zal aanwenden in hot Verre Oosten. Op de conferentie van de Grote Drie te Londen zal de kwestie Indo-China wederom behandeld worden, om een definitief plan op te stellen. Naar men verwacht zal president Traman de beschikking krijgen over eefl extra som van ongeveer 100 mil Hoen dollar, welke hij zal mogen ge bruiken voor steun aan het verzet tegen het communisme in Indo-China andere Zuid-Oost-Aziatische lan de!.. Truman zon de beschikking o- ver de som ontvangen na het aanne men van de wet op d6 hulp aan het buitenland. De 100.000.000 dollar zijn over van de fondsen, welke oorspronkelijk oe sternd waren voor de hulp aan China Volgens de ECA-wet, welke reeds door Huis en Senaat is goedgekeurd en thans aHeev dc gezamenlijke go^d keuring van beide huizen behoeft, mag het bedrag in het groot Chinese gebied worden besteed. Met de verklaring van Acheson ver plicht Amerika zich voor het eerst officieel tot hulp aan Indochina. Er zijn geen politieke voorwaarden verbonden aan de Amerikaanse hulp voor de strijd in Indo-China, zo heeft de Franse minister van voorlichting Pierre Henri Teitegen verklaard Telt gen zeide dit na een vergadering van de ministerraad waarop de minister van buitenlandse zaken, Schuman, rap port uitbracht over de bespreking met zijn Amerikaanse collega, Ache son, zo vervolgde Teitgen, had ten verstaan gegeven, dat Amerika de noodzakelijkheid van de hulp inzag. "Amerika zou in geen enkel opzicht een verandering van het bezettings statuut voor Duitsland verzoeken. Ie dere verandering zou afhankelijk rjn van Duitsland zelf. BIGAMIE Wegens bigamie werd de 47-jeri- ge varensgezel Hosselaar nlr - Rot terdam door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk mot een proeftijd van één jaar. De Sowjetrussische schrijver Ilja Ehrenburg, dieper vliegtuig uit Brus sel op een Parijs vliegveld arriveer de, kreeg geen verblijfsvergunning doch moest op last van de Franse autoriteiten terstond overstappen in het vliegtuig naar Zwitserland. Naar de directie van de rijkstucht vaartsckool ons mededeelt Is gisteren de chef-instructeur van die school, de heer Jansen om het leven geko men tengevolge van een vliegtuig- ongelnk. Het is gebleken, dat het ongeluk is gebeurd toen drie Instruc- tenrs bezig waren uit. een looping te komen.. De propeller van het rcch- tertoestel is in aanraking gekomen met <1« rechtervleugelhelft van het toestel van de heer Jansen. De vleo- gelhclft knapte af en het toestel viel Het kwam ondersteboven in de groud terecht. Er brak brand uit. maar het gehele toestel is, naar bij onderzoek is gebleken, niet verbrand De heer Jansen, die op slag dood is geweest heeft geen enkele brand wond. Men vermoedt, dat hij getracht heeft zich per parachute te redden. De kap was van het toesrel af en de riemen waarmee de vliegers zich aan de stoel vastbinden, waren losgegespt. Het ongeluk is ongeveer op duizend meter hoogte gebeurd, zodat de hr. Janseu, indien hij daartoe in staat gc weest was het toestel nog per para chute had kunnen verlaten. De bestuurder van het toestel dat in aanraking was geweest mét de verongelukte, slaagde er in op Gilze Rijen te landen. Deze machine was aan een vleugelhelft beschadigd en vermoedelijk is ook de schroef be schadigd. De bestuurder was geheel en al overstuur. De heer Jansen was een zeer be kwaam vlieger en zeer gezien bij de directie, de instructeur^, en de leer lingen van de rijksluchtvaartschool. Naar wij nader vernemen is het Etoffelijk overschot van de heer Jau. sen naar Tilburg gebracht. De heer Jansen woonde daar. Hij was ge huwd en had een zoontje. Voor de oorlog ontving de heer Jansen op Soesterberg een opleiding tot sergeant-vlieger. Hij was voor dien sedert de oprichting van het al gemeen Nederlands persbureau mar conist bij deze dienst. —Tijdens de Mei-dagen van lillü, Het hoofdbestuur van de „Anti- trekhondenbond" heeft zich met een uitvoerig request tot regering en volksvertegenwoordiging gewend om het gebruik van de hond als trekdier bij de wet te verbieden. Daar er nog slechts 2030 trekhonden in ons land zijn, meent het bestuur, dat nu bet o- genblik gekomen is om aan deze schande een einde te maken, door di rect verbod van het zitten op de kar en het gebruik vau de hond naast bakfietsen en een geheel verbod voor het gebruik van de hond als trekdier oIu Centraal Anatolië is een vrachtauto in een ravijn gestort, waarbij 20 personen om het leven kwamen oEx-keizerin Zlta van Oostenrijk is in Vaticaanstad aange komen met de bedoeling zich in een klooster te begeven. oDe rege ring van Venezuela maakt een einde aar alle sociale onrast en doet dit door de vakverenigingen van arbei ders te ontbinden. oDe Rode 'ri vier in Canada is de laatste dagen hevig gezwollen en ongeveer vijftien duizend mannen, vrouwen en kinde ren zijn bezig met het in allerijl ver sterken van de dijken. Op enkele plaatsen is de rivier reeds buiten de oevers getreden, waardoor velen ver dronken en twaalfduizend personen dakloos zijn geworden oEen Aal tense sigarenwinkelier die door een ongeval in militaire dienst blind werd, zon reeds geruime tijd op een middel om weer zelfstandig te kun nen verkopen. In overleg met een si garenfabriek wordt thans in Aalten 'n proef genomen met de verkoop van doosjes en kistjes sigaren, die voor zien zijn van een strook, waarop de prijs en het merk in brialle-schrifi vermeld. Indien deze proef aan de verwachtingen beantwoord, zal ook aan andere blinde sigarenwinkeliers de aflevering geschieden in verpak king met dit blindenschrift oTur kije wil uitbreiding van het Atlan tisch Pact tot het Middellandse zeege bied. Een verzoek daartoe zal door de grote Drie te Londen behandeld worden. oZaterdagavond is het tussen enige bewoners van het woon wagenkamp in een dorp in de Peel tot een hooglopende ruzie gekomen. De 39-jarige Roncen wierp daarbij met een bijl naar een tegenstander, die even later terugkwam met een zeis en daarmee Roncen te lijf fiing. Deze werd in het bovenlijf geraakt en in de longen gesneden, waaraan hij is overleden. De man was gehuwd en had enige kinderen. Het woonwa genkamp is door de meeste wagens in allereil verlaten. oPost be stemd voor het troepenschip „Gene raal Sturgis" moet uiterlijk 11 Mei ter post bezorgd zijn. oDe Brit se huisvrouwen hebben een boycot van dure groenten georganiseerd. Dé vrouwen hadden nog succes ook. o De spoorwegstaking in Finland is se eindigd na zes dagen oPresident Truman is zijn verkiezingscampagne begonnen met een speciale trein. Op de stations houdt hij redevoeringen tot de inwoners van de plaatsen, die hij passeert. oDe Amerikaanse Indianen hebben gekleed in herten huid en met de traditionele hoofdtooi van veren, een verzoekschrift bij de V.N. ingediend waarin geprotesteerd wordt tegen het schenden van hun rechten door Amerika en Canada. toen hij op Ypenbnrg was gelegerd, heeft hij, evenals zijn kameraden, zijn huid zo duur mogelijk verkocht. Keer op keer trok hij de Ineht In om dc overmachtige vijand aan te vallen. Tenslotte werd zijn vliegtuig in een luchtgevecht zodanig beschadigd, dat hij het per parachute moest verlaten. Onlangs werd hem voor deze daden een lioge onderscheiding uitgereikt. Jalouzie aanleiding tot moord in Naarden De dader van de moord op de 20- jarige verpleegster uit het Diacones- senhuis te Naarden is door de Haar lemse recherche naar Naarden over gebracht. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Uit brieven, die men door huiszoe king in handen had gekregen, is ge bleken, dat het motief van de da der een verblindende ziekelijke ja- louzie was. Hij kende het meisje reeds voor hij als militair naar In donesië vertrok en meende thans, dat zij zijn liefde niet beantwoordde en haar genegenheid ook aan anderen gaf. Al enige tijd liep hij met zijn af schuwelijk plan rond. Op de bewuste dag is hij naar Naarden gekomen met de bedoeling het meisje van het leven te beroven. Jongeman met queue doodgeslagen Zondagavond laat is tengevolge van een vechtpartij in een café te Ondeo- boseh een twee en twintig jarige in woner van Roosendaal om het le ven gekomen. Deze jongeman Sebregts kreeg ru zie met de 20-jarige van Toorn, be tonwerker te Oudenbosch over een 16-jarig meisje uit Oudenbosch. Dit meisje heeft enige tijd omgang ge had met S. De ruzie liep zo hoog, dat S„op een gegeven ogenblik door versejielde- nen werd aangevallen. Hij ontving verscheidene slagen met een biljart- stok, aa. op zijn hoofd en overleed later tengevolge vau de verwondin gen. De rijkspolitie heeft na velen ver hoord te hebben, met zekerheid kuu- nen vaststellen, dat van T. de nood lottige slagen aan S. heeft toege bracht. Hij heeft een bekentenis afge legd. ER IS EEN TIJD GEWEEST, dat Duitsland een goede buur van ons was. Het was een voortreffelijke afnemer van onze producten en de verhoudingen tussen Duitsland en Ne derland waren van goede aard. De oorlog heeft daar een grondige wijzi ging in gebracht. En reeds votor het uitbreken van de oorlog was het z-.. dat er in de afname van onze pro ducten een radicale wijziging was ge komen. Het tijdperk van de autarkie was aangebroken en ieder land pro beerde zoveel mogelijk zich zelf te redden. Op alle gebied werden moei lijkheden in de weg gelegd. Het was de tijd, waarin onze landbouw en veeteelt in kommervolle omstandig heden verkeerden. In de achter ons liggende jaren was er in het Duitse achterland weer voldoende vraag naar onze producten. Het ging onze agrarische bevolking over het alge meen goed. Maar sedert West Duitsland weer een enigszins zelfstandige politiek be gint te voeren, wordt het met de dag duidelijker, dat Duitsland weer de zelfde slechte afnemer is geworden van weleer. De politiek van de rege ring Adenauer is een politiek van grote kortzichtigheid en de gevolgen blijven niet uit. Men is in Duitsland bang van ook maar enige planpolitiek Men laat de economie maar *n beetje betijen, en ziet volle winkels enerzijds pauperisme anderzijds. Het aantal werklozen is er reeds tot een schrikbarende hoogte geste gen en de kanselier weet er geen raad mee. De boeren en bouwers, de tuinders wil hij tot elke prijs tevre den houden en het gevolg is. dat er aan de import uit ons land grote be lemmeringen in de weg worden ge legd. En dat zal nog wel erger wor den. Wie zich eenmaal op de weg Viti de beperkingen en belemmerin gen gaat begeven weet wel, waar hij begint, maar niet waar het einde is. Nu zullen er binnenkort weer he sp: ekingen beginnen over het han delsverdrag met West Duitsland. Mis schier, is het dreigement om de in voer van agrarische producten bijna volledig stop te zetten 'n manouevre geweest, om bij die besprekingen een sterke positie in te nemen. Wij zijn er echter niet gerust op. dat het in de toekomst mee zal vallen. Zo lang in West-Duitsland een der gelijke conservatieve koers wordt ge varen zullen we er rekening mee hebben te houden, dat het streven naar autarkie steeds sterker wordt. De Duitse regering speelt als het ware een spelletje poker. Er is wei nig met haar te beginnen. En ze ont leent de kracht daartoe, doordat de voormalige overwinnaars de twee de len van Duitsland misbruiken voor *n politiek spel. Een spel, waaraan voor al Nederland het slachtoffer dreigt te worden. Het mag immers algemeen bekend worden geacht, dat ons land een volledig agrarisch land is, dat T van een sterke uitvoer van agrarische producten moet hebben. Anders loopt het volkomen vast Het is niet vol doende, dat men ons Marshallhulp heeft verstrekt. We kunnen er dank baar voor zijn. Maar belangrijker is, dat we op eigen benen lopen. En dat zal niet gaan. als een conservatieve Duitse regering een politiek voert, die verleden tijd behoort te zijn. We kunnen die Duitse regering niet bekeren. We weten het maar al te goed. Maar wel kan er bij de geal lieerde autoriteiten die in Duitsland het heft in handen hebben op wor den aangedrongen, dat ze Adenauer wat meer internationaal begrip bii brengen. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1