Sabine lliirncr Een huwelijk met vele hindernissen Vier Ned. ploegen voor Ronde Nederland samengesteld van Aantal werklozen aan de Langedijk in dalende lijn Beste kippen Veredelde rogge- grotere oogst Radijs en sterrekers In het midden van de vorige week fontviug ds. W. M. Maas, Nederlands- Hervormd predikant in Bennebroek, «en brief van een hem totaal onbe kend paar uit Londen, Henry Richard son en Joyce Biddwell, dat te ken nen gaf in Nederland te willen trou wen. Aanvankelijk hadden zij in Lon den willen huwen, maar de moeder van de a.s. bruid, voelde niets voor een reis van 200 kilometer en de va der .van de bruid, die hulsbewaarder was in Londen, kon in verband met zijn werkzaamheden de plechtigheid niet bijwonen. Het a.s. bruidspaar kreeg toen de gekke inval het hu welijk in Nederland te willen sluiten en informeerde welke plaats in de bol len streek daarvoor het beste ln aan merking zou komen. Klaarblijkelijk wilden ze althans een keer in hun leven eens midden in de bloemetjes zitten. Het advies luidde: Bennebroek en derhalve stelden zij zich met de dominee daar ter plaatse in verbin ding. Ds Maas won enige informaties in over het bruidspaar en antwoordde vervolgens, dat er zijnerzijds geen bezwaren hestonden, mits men ervoor zou zorgen, dat de verléste papieren aanwezig waren. Een dag later kreeg men op het gemeentehuis te Haarlem de telero- nische mededeling van het a.s. echt paar. dat men daar 's Maaudags 1 Mei wilde trouwen om dan het ker kelijk huwelijk verder in Bennebroek te sluiten. De gemeentesecretaris stel dc zich daarop in verbinding met ds. Maas en liet bet bruidspaar weten, da; men het burgerlijk huwelijk eerst ln Engel, diende te sluiten. Telegram men en telefoontjes werden gewisseld en tenslotte werd de kerkelijke huwe lijkssluiting vastgesteld op Maandag middag om 1 uur. Dominee aanvaard de de opdracht of het verzoek te wil len zorgen voor een bruidsjongen en een bruidsmeisje. De maat van schoe nen en kleding moest hij maar opge ven. het a.s. bruidspaar zou dan wel voor de rest zorgen. De dominee, die het geval nogal sportief opvatte had zijn gemeente leden op de hoogte gesteld van deze bijzondere huwelijkssluiting en dus was de dorpskerk van Bennebroek 's Maandags om een uur tjokvol. Wie er echter kwam. geen bruidspaar. Dominee belde Schiphol maar met de twee laatste toestellen uit Londen waren bruid en bruidegom niet mee gekomen. Derhalve restte dominee niet anders dan zijn gemeenteleden mede te-delen, dat hij, indien het bruidspaar alsnog zou arriveren, een half uur voor de dienst, de klok zou laten luiden. Eu zowaar, omstreeks half zes arriveerde het bruidspaar, dat in Engeland inmiddels het bur gerlijk huwelijk had laten sluiten via Haarlem in Bennebroek. Het was met een later toestel gekomen. De bruid met de gebruikelijke „weddingcake" hij met de koffers en de bruidstoilet ten voor hemzelf en de kiuderen. Zo als afgesproken werd de klok geluld, de kerk liep vol. de dominee zegende het huwelijk in volgens de Anglikaan se ritus, die hij voor deze gelegen heid eens ernstig had bestudeerd. Na de dienst bleef men des avonds nog gezellig in de pastorie bijeen, ver orberde de ..weddingcake" en vertrok de volgende morgen naar Engeland, waar men ten huize van de wederzijd se ouders het feest ging vieren. Of er nog een fotograaf aan te pas is gekomen, meldt de geschiedenis niet. Machinale mens In de Verenigde Staten is een nieu we robot geconstrueerd, waarmede naar men zegt, alles gedaan kan wor den, dat een mens met zijn anden doet. Het apparaat, dat 4.5 ton weegt en wel wat lijkt op de lorries die bij de Spoorwegen gebruikt worden bij het werk aan del ijn, is bedoeld voor gebruik op plaatsen in fabrieken en laboratoria waar de straling van radio actieve stoffen zo sterk Is, dat mensen er niet kunnen werken. De robot kan bijna alles doen van het oprapen van kleine voorwerpen af tot het in el kaar zetten van ingewikkelde toestel len toe. Op een onderstel, dat over rails rijdt, is een buis gemonteerd, die alle kanten kan opdraaien en uit elkaar schuiveiKle delen bestaat de arm en dehanden van het apparaat. Men kan dearm langer en korter maken, opheffen en weer laten zakken. Door dubbele scharnieren aan het eind van de arm kunnen bewegingen als van de pols van een mens uitgevoerd worden enspeciale klemmen kunnen voorwerpen enwerktuigen grijpen en vast houden. Een aantal speciale hulp 6tukken voor speciale doeleinden kan gemakkelijk aangebracht worden. In de robot bevinden zich 24 kleine elee tromotoren, waarvan 9 in de arm en de handen. De robot wordt vanuit een aan het gedeelte waarin de straling te sterk is grenzend endaarvan afgeschermd vertrek bediend. Het wagentje rijdt op eigen kracht over rails deze ruim te binnen. Een spiegel, die hoog bo ven het apparaat is gemonteerd en in alle richtingen gedraaid kan worden door middel van bediening op af stand. stelt het personeel, dat het op- paraat bediend, in staat te zien wat het toestel doet zonder dat dit perso neel zich aan gevaarlijke stralen be hoeft bloot te sellen. De robot is zo eenvoudig te bedie nen, dat iemand dit in een week kan leren. Franse landbouw breidt zich uit De uitgaven, die in de loop van de twee erste jaren van de realisatie van het Europese Herstelplan voor de uit breiding van de landbouw in Europa nodig waren, bedragen 153,700.000 dol lavs van de contraboekfondsen. Frankrijk heeft hiervan voor een tegenwaarde van 49.000.000 dollars uit gegeven voor het bruikbaar maken van bouwland en 19.400.000 dollars voor andere landbouwdoeleinden. De Franse landbouwers produceren op het ogenblik 10.000 ton rijst per jaar in de Camargue, waar meer dan 15.000 ha grond bevloeid worden door het water van de Rhone. Er zijn nog andere irigatieplannen gemaakt, die eveneens gedeeltelijk doo de conta- boekfondsen worden gefinancierd en wel tussen Aix en Marseille, waar door de zon verschroeide en kalkar- me streken bruikbaar voor de land bouw moeten worden gemaakt. Zo zulen o k dit jaar nog 49.000 ha bouwland in de streek van Bor deaux voor het eerst sinds eeuwen weer een recordoogst geven. Ook zul len er in de loop van dit voorjaar de 150 ha van het Marais-Vernier, het nieuw gewonnen land in Normandië, bezaaid worden. IN DE ZON! Hoe jonger we zijn, des te mee: verlangen we naar de Lente en de daaropvolgende zomer. We kunnen er dan immers op uit trekken zonder ons „in te pakken tegen kou, sneeuw en gladheid. Wèl zal het in ons klimaat meest al nodig zijn, toch ook 's zomers een jasje mee te nemen op onze fietstochten. Vooral als we vroeg van huis gaan en eerst in de avond thuiskomen. Bij voorkeur zullen we op onze uitstapjes dan een gemakkelijk zittend, sportief manteltje mee nemen, waarin we ons ongehin derd kunnen bewegen. Zo'n man teltje, dat met één of twee rijen knopen sluit, en een ruime rug heeft. Twee van zuike modellen zijn hierbij afgebeeld. K 3845/7. Dit manteltje heeft in de rug twee platte plooien, die tot onder de schouder zijn inge- stikt. De rug valt extra ruim. Op de zijnaden is een knopengarnering aangebracht. Benodigd voor 104 cm. bovenwijdte c.a. 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3846/7. Dit manteltje heeft een klokkende rug en eveneens klokken de voorpanden. Het model is hooggesloten met een dubbele rij knopen. Ter opluistering kan onder de kraag een vlotte shawl worden gedragen. Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte c.a. 2.75 m. stof van 140 c.m. breedte. Patronen van deze modellen zijn a 0.95 bij „Bella", Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, te bestellen. K 3845/7 is verkrijgbaar voor 96, 104 en 110 cm. bovenwijdte, K 3846/7 voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad waarop U zich kunt abonneren bij de Administratie van deze krant. Hitier ondergedoken in Thibet Volgens Heinz Kaerner. hoofd redac teur van het geiilustreerd blad Tem po der Welt, zouden Hitier en Bor- rnann beiden nog in het leven zijn. Keunier beweert, dat hij Bormann verleden jaar Juli in Frans Marok ko heeft gezien. Bormann. zou hem gezegd hebben dat Hitier nog leeft en dat hij onderdak heeft gevonden in een klooster lu Thibet. „Ik geloof dat de tijd is aangebroken om de wereld te zeggen dat wij nog in leven zijn, zo zou Bormann aan de journalist hebben verklaard". Het is niet meer nodig voor de wereld te verbergen dat men ous op een goede dag terug za' zien." EEN „BLUE BABY" VAN 34 JAAR GEOPEREERD. Professor Santy in Lyon, de be roemde specialist van de „blauwe ziekte", heeft weer een zeer geslaag de operatie gedaan. Een 34 jarige vrouw, door deze ziekte aangetast, werd oor hem met succes geopereerd. Dit is nog nooit ter wereld voorgeko men. Men dacht altijd dat patiënten to hoogsens 15 a 18 jaar nog geope reerd konden worden, maar oudere zeker niet. Het was de 160e keer, dat professor Santy de operatie van deze ziekte deed. De technische leiding van de ronde »an Nederland js gereed gekomen met de samenstelling van de lier Ne derlandse ploegen leder acht renners tellend, die in de derde ronde van Nederland, welke van 24 tol 31 Mei gebonden wordt, zullen starten. Evenals ln 1949 werd ook ditmaal eec sterke „nationale ploeg" samen gesteld. aangevoerd door ex-wereld kampioen Theo Middelkamp. Wim van Est. Schellingerhoudt, de Hoog. onze nationale kampioen Jef Jans sen. Savelsberg, de jongere Geerts (Breda) en Koot (Eindhoven) zijn Middelkamps ploegmaten. De tweede Nederlandse equipe, de A-ploeg, sal bestaan tilt de renners van Beek, de man. die In de beide voorgaande ron den van Nederland de laatste etap pe won, Vooren, v. d. Dungen, v. dd. Zrnde, v. Gelderen. Voorting. de Kor ver en Plet Evers. Henk Faanhof wereldkampioen amateurs en prof. geworden sinds hij deze titel behaal de. voert de B-ploeg aan samen met zijn stadgenoot Henk Lakeman. Loos Harm. Smits, Bakker, v .d. Wamp en de jonge profs de Groot uit Lei den en Frans Vos uit Eindhoven fun geren als ploegmaten van Faanhof die vooral in Frankrijk en Zwitser- Op het bureau van sociale zaken in de gemeente Langedijk staau mo menteel oug. 50 werklozen ingeschre ven, hetgeen een daling betekent in vergelijking met de vorige maand, toen aan zeventig werklozen onder steuning werd geboden. Tijdens de vorstperiode bedroeg het aautal ge heel werklozen ongeveer 100. Op het bureau van sociale zaken koestert men overigens de hoop dat nu de drukke tuinbouwwerkzaamhe- den weer aanvangen een grote deel. zo niet allen aan 't werk te krijgen op de akkers. Onder deze 50 werk lozen bevinden zich namelijk groten deels transportarbeiders en landar beiders. Iu vergelijking met andere gemeen ten slaan wij aan de Langedijk lang geen slecht figuur eu ook wat het aantal t.o.v. het gehele werkloos heidsvraagstuk betreft, is het pro- centsgewijs zeer klein. Nu de grote stroom van gedemobi liseerde militairen uit Indonesië zich ook komt melden, is het aantal werk lozen vanzelfsprekend weer gestegen Echter niet in die mate, zoals men verwachtte. Ook in onze omgeving hebben vele werkgevers hun vroege re arbeiders weer in dienst genomen Jgleehts een viertal hunner staat thans ingeschreven bij sociale zaken. Ou- 3er hen bevinden zich een typograaf In de Verenigde Staten is men er in geslaagd kippen te fokken, die elk jaar tussen de 24 en 72 eieren meer legen dan de normale rassen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld om na te gaan in oeverre deze kippen in economisch opzicht van gelang zijn, bij welk onderzoek een aantal land bouworganisaties uit meer dan twin tig staten hun medewerking verlenen. Bij het fokken van de kippen is uitgegaan van de erfelijkheidsleer, waarvan Mendel deg rondslagen ge legd heeft. Kippen met goede eigen schappen werden door middel van in teelt vermenigvuldigd en de kippen van devolgende generaties, die de ge wenste eigenschappen misten, werden niet verder voor de fok gebruikt. Een andere Amerikaanse onderneming heeft deze zelfde principes toegepast bij het kweken van maishybriden, waarvan de verouw de Amerikaanse maisproductie rnet 25 pCt heeft doen toenemen. De kippen van de generatie, waar het om te doen is, welke generatie verkregen wordt door twee ingeteel- de zuivere lijnen te kruisen, zijn zeer jong reeds volwassen. Zij zijn flinker, groeien sneller, gaan eerder eieren leggen en leggen meer eieren dan an dere kippen. Het percentage grote eieren is eveneens groter. Jonge haan -tjes van drie maanden wegen gemid deld reeds meer dan drie pond en zijn goed bevleesd. Muntbiljetten van f 1 - met de beeltenis Koningin Juliana De minister van Finantien heeft besloten te doen uitgeven muntbiljet ten van een gulden volgens onder staande omschrijving: Voorzijde: De voorzijde is gedrukt in roodbruin op groene achtergrond. Ter linker zijde is het portret van Hare Majes teit de koningin aangebracht hetwelk aau de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranjeappe len. waarboven de naam „Juliana" is aangebracht Midden in het ove rige gedeelte van de voorzijde staat het waardecijfer „1" waarboven de woorden „Nederland" en „Muntbil jet" zijn geplaatst Links van het cijfer staat als tekst: ..uitgegeven krachtens K. B. van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945", rechts: „8 Au gustus 1949" „de Minister van Fi nanciën" alsmede de handtekening van de minister van Financien. Het biljet heeft een geguillocheerd-;- rand. waarin onderaan in wit zijn uitgespaard de woorden ..een gul den" en ..wettig betaalmiddel." Achterzijde: De ornamenten eu rozenfiguren. die het middengedeelte vaa de achterzij de vormen, zijn gedrukt in donker bruin en grijsblauw. Als centrale li- guur is het waardecijfer „1" ge plaatst in het midden van een ruit vormig schild. De waarde-aanduiding wordt, iu wit uitgespaarde cijfe.s. herhaald iu de linkerboven- en rech ter benedenhoek. De donkerbruine en een tuiubouwarbeider, alsmede een kappersbediende. Alle drie dus ge schoolde arbeiders. Borendien be vindt zich onder hen een militair, dia reeds in overspannen toestand uit In dië repatrieerde en thans ziekengeld geniet. Zodra deze persoon weer her steld is, kan hij onmiddellijk bij zijn vroegere patroon, de heer Eecen, in dienst treden. Al met al overigens gunstige cijfers voor een gemeente, die bijna tien duizend inwoners telt. Dat iemand van zo'n stand Zo schandlijk aan de zwier is. Wat geeft een gek er om Dat vader Grootvizier is? band om de middenpartij bevat, in van groot tot klein verlopende let ters de woorden „een gulden" „munt biljet Nederland" en „wettig betaal middel uitgegeven krachtens de Ko ninklijke Besluiten van 4 Februari I' 43 en van 18 Mei 1945." Op deze baud, die wordt afgesloten door een geguillocheeffd randje, is rechtsbo ven en linksbeneden de nummering (achtereenvolgens bestaande uit esu cijfer, twee serieletters en een ge.al van zes cijfer^) aangebracht. De afmetingen van het muntbiljet zijn G0enl14 mm. Het is vervaardigd van wie papie-. waarin groene en nrarse vezels afzonderlijk zichtbaar zijn. Dr. D. E. Bremer-Reinders en dr. G Bremer houden zich te Wageningen in het instituut voor veredeling van landbouwgewassen bezig met het on. wikkelen van een nieuw soort rog^e Hiervan wordt een aanmerkelijk h ge re opbrengst verwacht dan van de oude rass» n. Toer. {ir-ze onderzoekers in 1946 dit \verV aanvatten, had Nederland e;n aanmerkelijke achterstand. E'.üer; l.ad men reeds veie ju en geëxperi ment eer d met de invloed van coichi sine op cc planten. Dit vergif, dal ge wonnen wordt uit de herfststijfoos, was bij de Grieken als een middel tegen rheumatiek bekend. Heden ten dage bewijst het nog diensten ais ge neesmiddel voor jicht. Benandelt men zaden of wortels van een p an met een verdunde op loss. ng van dit alkaloïde, dan ontstaan c.n len met een dubbel aantal chrouioso men (kei r.lissen) van het normaie. Hierdoor vervaardigt men dus eigen lijk een geheel nieuw ras. He. echtpaar Bremer heeft uit de pianien. die voortkwamen uit de eet ste behandeling van Petküser rogge met colchisine na eindeloze moeiten en zorgen in 1947 driehonderd gram zaad gewonnen. Daarna ging het vlug In 1948 oogst 76 kilo, vorig jaar 1906 kilo zaad. Dit was zogenaamde tetra ploïde rogge met het dubbele aantal chromosomen van het uitgangsmate riaal. De verkregen plant is zeer fors. De borrels zijn bijna tweemaal zo zwaar als van gewone rogge, het stro is riet achtig. Voor de practijk is de ge wichtopbrengst per hectare belangrij ker dan het korrelgewict. Het was voor de onderzoekers een zeer verheugende ontdekking toen bleek, dat hun tetraploïde rogge ondanks de schade door de ingrijpen de structuurverandering der cellen en zonder kruising in de practijk reeds iets meer oogst leverde dan 't oude gewas. Op het ogenblik zijn op verschei dene plaatsen in ons land oppervlak ten bezaaid met tetraploïde petküser rogge. Bij de keuze van de akkers dient nauwkeurig te worden gelet op een goede afzondering. Bestuiving van het nieuwe gew'as door de oude rog ge maakt de nieuwe soort onvrucht baar. Wil te eniger tijd de tetraploïde. mutatie kunnen worden ingevoerd, dan zullen de voordelen zeer duide lijk moeten zijn. Dan alleen immers zullen alle boeren in sommige stre ken er toe over willen gaan abrupt met het oude gewas te breken. Een tussenweg bestaat er voor de meestal weinig geisoleerd liggende rogge-ak kers niet. land als beroepsrenner reeds naam heeft gemaakt. Tenslotte start er nog een Bra bants-Limburgse equipe, bestaande uit Bernard Francken, Joossen, Schoenmakers, van As. Vinken, Sftea Lambrichs en de oud-baanrenner W. Vroomen, die enige maanden geleden de race-fiets weer te voorschijn ge haald heeft en zich nu ln wegwedstrij den specialiseert. Voorjaarsboden Veel gezonder dan jam, suiker of hagelslag zijn de boterhambeleggïngen van rauwe groenten, zoals sterrekers en radijs. Deze zijn namelijk rijk aan vitamine C en juist na de wintermaan den hebben we dit vitamine zo no dig. Wat kunnen wij in dit seizoen dus beter doen, dan onze boterham men met de pittige groene sterrekers of wat gezellige rode radijsjes smake lijk te maken! Radijs en sterrekers kunnen bovendien gemakkelijk in eigen tuin, ook in een stadstuintje, verbouwd worden; zelfs in een bloem pot in de huiskamer doet sterrekers het goed. Sterrekers eet men gewoonlijk met wat zout ofmet suiker encitroen sap, de ideale combinatie van sterre kers met citroensap hebben wjj al te lang moeten missen. oZals alle groen, ten is zij het geurigst en heeft zij de meeste waarde, als ze zo kort moge lijk voor het gebruik geplukt en ge wassen wordt. Radijzen ontdoet men van de wor teltjes envan alle blaadjes, behalve *t middelste kleine blaadje, zodat het radijsje daaraan vastgeplakt kan wor den. Als garnering op slaschotels ge bruikt. verhoogt de radijs met haar felle kleur het smakelijk aanzien van het gerecht. Wij geven hier nog enkele minder bekende methoden om van deze fris se voorjaarsproducten te genieten. Sterrekers met yoghurt De sterrekers wassen, fijnsnijden of fijnknijpen. Er yoghurt en suiker (of zout) door mengen. Dit gerecht ge ven als voor- of nagerecht bij de bo terham. Sterrekers met haring. De sterrekers wassen, fijnsnijden of fijnknijpen. Enige zoute haringen schoonmaken, weken enin stukjes snij den. De sterrekers ende haringen ver mengen en wat slasaus aan toevoegen. Schotel van sterrekers. radijs en aardappelen. Enige gekookte koude aardappelen, wat peterselie, slasaus, een uitje, ster rekers. radijsjes. De gekookte koude aardappelen in plakken snijden en deze vermengen met wat slasaus, ge hakte peterselie en gehakte' ui. De sterrekers wassen en fijnsnijden of knippen endeze orft de aardappelsla heen schikken. De sla versieren met gewassen radijsjes. VRIJDAG 12 MET 1956. Hilversum I. 402 m KRO 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.0 Voor de vrouw; 9.35 Schooli-adio; 9.45 Muziek houdt fit! 10.30 Pianorecital; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Diepenbrock programma 12.03 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Negen heit de klok; 14.45 Amusementsmuziek; 15.15 Klein Omroepkoor; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Jeugduitzending; 17.45 Promena de orkest: 19.00 Nieuws; 19.35 Amuse mentsorkest; 20.00 Nws.; 20.12 Radio Philharmonisch orkest; 21.45 Klank beeld; 23.00 Niéuws; 23.315 Hit parade Hilversum II VARA 7.00 ca G.00 Nieuws; 9.00 Bruno Walter dirigeert; VPRO; 1000 Morgenwijding; VARA 10'.30 Voor de vrouw; 10.45 Kamerkoor 11.30 Orgelspel, AVRO 12.0 Piano en orgel; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 The Avrolians; 14.00 Kookpraaije; 14.20 Kamermuziek; 15.00 Kameror kest VARA; 16.00 Filmprogramma: 16.30 Jeugduitzending; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkr., VPRO 19.30 Lezing; 20.0 Nieuws; 20.15 Pianospel; 20.30 Cursus VARA; 21.00 Verz. progr.; 21.40 Ducdalf; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamerorkest. Het noodlot van „Maar ik heb niets voor u te doen" antwoordde Egilson. „Dan wil ik voor mijn verblijf hier betalen" zei Sabine opgewonden, „ik ben niet gewend om aalmoezen te ac ceptereu". „Dat staat u -geheel vrij". „Ik heb n niet gevraagd or hier te komen. U hebt al het mogelijke gedaan om uw wil door te zetten. Eerlijk gezegd heb ik voor u meer dan genoeg g?- flaau. De volgende morgen in alle vroeg te reed Hussy met paard en wagen voor. De kisten met de bezittingen van de vrouw van Weber werden on geladen, Hussy sprak ondertussen met Egiison, terwijl Sabiue van de Trouw en vier kindereu alsmede van Biauclii afscheid nam. Weber zelf was reeds iu de stallen aan liet werk Gelukkig had hij toestemming gek re gen om elke avond zijn vrouw en kinderen te bezo'ken. Toen de kis ten opgeladen waren, de vrouw en de twee jongste kinderen zich e:*n plaatsje veroverd hadden, greep Hus sy de teugels en sprong op de bok. „Biauchi en de twee oudste kinderen kunnen lopen", besliste hij. „klaar, dan gaan we". Sabine begaf zich. na het afscheid met lome schreden iu huig. op zoek naar werkjes die ze zou kunnen do»n Eerst ruimde zij de tafel af. Het mals brood en een nog lialf gevuld bord met pap bracht ze naar de keuken, waar ze allqs afwaste. Daarna inspec teerde Sabiue. hoofdschuddend de ka mer. In een hoek lag een zadel, dat zeker ln de stel hoorde. Er naast lagen een paar rijlaarzen .die zij in de aangrenzende kleine slaapkamer van Egilson bracht. Ook daar had N'ancy nog niets gedaan, zodat Sabi ne eerst een beetje orde schiep. „De vloer mag ook wel eens een beurt neb beu", dacht hit meisje, ..eu de ra men zowel van de slaapkamer als de huiskamer zijn vast in heel wat we ken niet gelapt". Sabine ging op zoek naar stofdoe ken een spons en zeemleer. Ook vond ze in de keuken een emmer en een dweil. Niemand stoorde haar in haar bezigheden. Teuslotte inspecteerde Sabiue de keuken. Enkele pannen met gaten er in zette zij op een aparte plaats, hoe wel zij er geen flauw vermoeden van had of liet mogelijk was deze in Bed fort te laten repareren. Niet zonder enige verwondering vroeg zij zich af hoe men in Bedfort alle gebruiksvoorwerpen, die repa ratie dringend nodig hadden, inder daad hersteld kreeg. Er was iu Bed fort beslist geen timmerman, smid of kleermaker. Ja een schoenmaker hadden ze nu. En natuurlijk was er ook geen dokter of apotheker, geen kerk en geen domineewie hier ziek werd of stierf was geheel op zichzelf aangewezen. Onder de indruk van deze en der gelijke gedachten deed zij het werk. waarvoor haar handen zeker niet vsr keerd stonden. Zij stapelde het hout netjes op naast de schouw, putte fris water en vulde de kruiken en em mers. „Wie zou hier brood bakken, hei vee slachten en melken?". Eerst tegen de avond werd de stil te. die de gehele dag de farm van E- 'gilson had omsloten, verbroken. Sa biue had ai eens iu de keukeu rondge keken naar de ingrediënten voor het avondmaal. Ze had echter niets anders gevonden dan een paar tonnen pekelvlees, enkele zakken met meel, brood, boter, vet eu een paar busj?s thee. Hoe ze daarvan een maaltijd koken moest, wist Sabine niet. Trou- weus, dat zou Nancy's werk wel zlj.1 Juist toeu ze in de opgeruimde ka mer hierover zat na te denken, ket-r den de drie negerslaven terug. Zij droegen allen een kapmes bij zich doch letten niet op Sabine. Haas::g liepen zij naar hun hut. Opeens kwam Nancy binnen. Zij scheen niets te merken van de dingen die Sabine veranderd en schoon ge maakt had. Zonder een woord te zeg gen begaf zij zich naar de keuken om maispap te koken. Pas toen ze met lome bewegingen in de pap roer de liet ze merken, dat ze we! degelijk gezien had dat Sabine niet stil geze ten had. ..Dat !s toch geen werk voor u?" zei ze met een glimlachje, waar mede ze als het ware te kennen wil de geven dat iets dergelijks hier geen gewoonte was en door haar helemaal niet op prijs gesteld werd. „Waarom zou ik dat niet doen, Nancy?" vroeg Sabine vriendelijk „U kunt toch niet werken als ik slaap?" was het onverwachte ant woord dat zonder spot gegeven werd Als laatste kwamen Egilson en Hil ty thuis. Hilty zag er doodmoe uit. Sabine vermeed de eerste ogenblik ken eeu ontmoeting. Pas toen het eten opgediend werd gezouten vlees met maispap zonder enige smaak zagen cle bewoners van de farm el kaar voor het eerst. De maaltijd ver liep in stilte. Sabine had werkelijk moeite om het eten naar biunen te werken. Hilty was te moe om veel te zeggen. Egilson lepelde zijn bord zwijgend leeg en stopte toen zijn pijp Nancy stond meteen op, zette de bor den in elkaar, schoof ze naar Sabine toe en zei: „Uw werk. missv". 7.» lachte hard. Egilson scheen de opmer king niet te horen. Hij had niet een-> op het feit gelet dat de kamer een goede beurt had gehad. Sabiue deed of ze Nancy's uitroep niet had gehoord. ..Ik zag in uw ka mer een boek mijnheer Egilson dat in een mij onbekende taal is geschre ven. Wat is-dat voor een boek?" „IJslandse sagen en legenden", ant woordde de farmer, zonder zijn PÜP uit de mond te nemen. ..Geschreven in het IJslands. IJsland is mijn ge boorteland. Nancy loop jij even naar mijnheer Hussy en zeg dat ik hein spreken moet!" liet hij er op volgen, „ik heb nog meer maïsvelden met rupsen ontdekt." Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3