CbeC ;n.-hollandse "pers 1945 Belgische verltiezings-campagne een rustig karakter f et/en aF xannBschijn Privateer geëxplodeerd Jagers maakten wild zwijn buit Hieuw adres Kamer van Koophandel over ponlen bij Velsen en Hembrug Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Als de verdietsten lager zijn dan f 2000 bijslag vanaf derde kind Weinig, maar uit een goed hart Hoog water bedreigt duizenden mensen in Canada Raad van Europa wil hervorming statuut Zondagmorgen ZESDE JAARGANG NUMMER 8 kmaader ZATERDAG 13 MEI 1950. Uitgave Stichting .De Vrfje Aikmaardcr" Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week rl l» per maand f 3.65 per kwart bij vooruit bet Advertenties 14 et p. mm., familieberichten; 18 cent By contract aanzienlijke korting? Veiaalvr. ledacteur. J. t. Zoonea Bureau. Ridderitraat hoek Oudegracht Iel. X. 22003771 Gistymorgen had de loting moeten geschieden van de lijstnummera voor de a.s. verkiezingen. Aangezien alle partijen er evenwel mee accoord wa ren de lijstnummera aan te houden, die bij de verkiezingen van 1949 gol den, zullen de lijsten als volgt ge nummerd zijn: Lijst 1 Soc. partij, lijst 2 Comm. par tij, lijst 3 CVP, lijst 5 liberalen. In de provincies Luxemburg en Limburg zullen socialisten en liberalen met een gemeenschappelijke lijst uitko men, die nummer 5 zal krijgen. In politieke kringen verluidt, dit het aanhouden van dezelfde lijst- nummers als verleden jaar voorna melijk om financiële redenen is ge schiedt. De verkiezingspropaganda hi 1949 en de campagne voor of te gen de koning in Maart van dit jaar. betekenden namelijk een zware ader lating voor de partijkassen. De cam pagne voor de verkiezingen op 4 Ju ni zal dan ook ongetwijfeld een kalm karakter dragen. Door het aanhouden van de zelfde lijstnummers zullen de partij en hun propagandamateriaal van '49 opnieuw kunnen gebruiken. De algemene raad van de socia listische partij heeft onder voorzit terschap van Spaak het verkiezings programma bestudeerd. In dit uit tien punten bestaande programma wordt gezegd, dat er een einde ko men moet aan de koningskwestie en Gevaarlijke vangst De kustvfeser „Stellendam 36" heeft tijdens het vissen een torpedo in het net gekregen. De torpedo is met het halen van het net met veel moeite aan boord gehesen en naar de Scheveningen gebracht. Door het gewicht van het projectiel kwam het scheepje slagzij te liggen. In- Scheve ningen zijn mannen van de marine aan boord van de Stellendam gegaan om de vreemde vangst te bekijken. Op hun advies is het scheepje naar de eerste binnenhaven gesleept. Men achtte het niet verantwoord de mo tor te laten lopen daar door het schok ken de torpedo weieens zon kunnen ontploffen. DRIE JAAR TEGEN INSLUIPER GESIST Tegen de 52-jarige Amsterdammer Westerman eiste de officier van jus titie bij de Amsterdamse Arrondis sementsrechtbank terzake van vier diefstallen door insluiping en het ontvreemden van 7 fietsen vorig jaar te Amsterdam gepleegd, 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. ..Dit is een insluiper die het hoog zoekt", zo zeide de officier, hierbij doelend op het feit, dat de verdachte, die al leen één rijwieldiefstal in Hilversum toegaf, goederen had ontvreemd van zolderkamers. De verdediger pleitte clementie. Een opkoper vau goud vn zilver aan wie verdachte enkele ge stolen sieraden had verkocht, hoorde f200 boete tegen zich eisen. De recht bank zal op 24 Mei uitspraak doen. Vrede is nooit te duur President Truman heeft in een re de vex-klaard, dat, zolang hij presi dent is, de wereldvrede hoven dollars gaat. „Wij moeten 0113 niet laten af brengen van onze pogingen andere vrije landen er weer bovenop te hel pen door isolationisten, die een paar dollars willen besparen", aldus de president. Een netto inkomen van 4000 dol lars per jaar zou binnen tien jaar door elk hardwerkend Amerikaans gezin verdiend kunnen worden. Dit doei kon worden bereikt door de op brengst van goederen on diensten in tien jaar tijd op te voeren tot 350 mil. Hard dollar, een derde meer dan op het ogenblik. MOORDENAAR VAN PASTOOR MULDER HEEFT BEKEND Dinsdag werden, zoals wij bericht ten, twee Indonesiërs gearresteerd in verband met de moord op pastoor Mulder. Thans heeft de moordenaar een bekentenis afgelegd. De verkoop van de eigendommen van het slacht offer bracht hem 200 gulden op (Pas toor Mulder werd verleden week Vrij dag het slachtoffer van een roofover val, toen hij op de weg tussen Tand jong Priok en Palmbeach fietste). Zwakke to'; matige wind. overwegend tussen Noord en Oost. Droog, zon nig en vrij warm weer, maar in de kuststreken van Groningen, Friesland en Noordholland kans op binnendrijvende *eemist of wolkenbanken, gepaard gaan' de me; een tempecatuursdaling. de regering zich bezig moet houden met de oplossing van de dringende economische vraagstukken. Op het programma Btaat tevens een hervor ming der belastingen. Max Buset, de voorzitter van de socialistische par tij, die tijdens de vergadering even eens het woord voorde, verklaarde, dat de CVP in het jaar, dat zij met de liberalen aan het bewind is ge weest zich met geen ander probleem heeft beziggehouden dan met de ko ningskwestie. Wat de uitslagen der verkiezingen betreft zeide hij optimistisch te zijn. Turken moeten rustig denken, voor zij stemmen Woensdagavond is de verkiezings campagne in geheel Turkije geëin digd. Na Woensdag te middernacht was alle verkiezingsprop?ganda en zelfs commentaar van de dagbladen op de over drie dagen te houden al gemene verkiezingen verboden. De regering wil, dat de kiezers in staat zullen zijn drie dagen lang ongestoord te overdenken, hoe zij hun stem zul len uitbrengen. Aan de verkiezingen wordt deelge nomen door twee grote partijen, na melijk de partij der volksrepublikei nen, waartoe ook president Ismet Ino noe behoort en die der democraten, onder leiding var Celal Bajar, De volks republikeinen zijn reeds 27 jaar aan het bewind. Zij zijn bij het volk verreweg het best bekend en men verwacht algemeen, dat de o- verwinning hen zal zijn. Er zullen 487 leden voor de Turkse nationale vergadering worden geko zen. Een afgevaardigde vertegenwoor digt. ongeveer veertigduizend inwo ners. Het aantal kiezers wordt op 8.900.000 geschat. Men verwacht dat de uitslag der algemene verkiezingen geen invloed za'. hehlien op de Turkse buitenlandse politiek. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard, dat de „Privateer". die sinds 8 April met 10 man aan boord boven de Oost zee vermist wordt, of in de lucht of op het moment, dat het toestel op het water terechtkwam explodeerde. Er waren namelijk twee rubberboten ge vonden, die geen tekenen vertoonden, dat zij gebruikt waren. Een van de bootjes was in opgevouwen toestand verbrand. Zij vertoonden geen kogel gaten. Voorts was er een beschadigd wiel gevonden. Het was uitgemaakt, dat de voorwerpen van de „Privateer' afkomstig waren. Een en ander, zo zeide de woordvoerder, was een be wijs voor bovengenoemde stelling. De late en de Darwiu tulpen staan thans in volle bloei. A.s. week-einde zal er nog veel te genieten zijn en daarmede komt dan zo langzamer hand weer een eind aan het feest der bloeiende velden. Alleen de Keuken hof en ook de Treslongtuin blijven dan nog een grote attractie. Toen jagers vorige week bij Arcen na een spannende jacht een ever zwijn neerlegden kwam men tot de conclusie, dat er zich nog een twee de exemplaar in deze omgeving be vinden moest. En deze wetenschap liet de Nimrods niet met rust. Een nieuw jachtplan werd uitgestippeld en in de bossen op het terrein van het kasteel Arcen raakte men inderdaad de ever op het spoor. Er ontstond 'n wilde achtervolging, waarbij de ever meermalen werd aangeschoten. Het dier wist echter telkens door de ving die zijn achtervolgers om hem trok ken, te breken. Eerst na een jacht van 3.5 uur kreeg het dier op de rand van een voetbalveld bij het dorp Lornm het genadeschot. De buit aan varkensvlees bedroeg 70 kg. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland verga derde Woensdag te Edam. De fa. Karei Bos had zich tot de Kamer gewend met verzoek het no dige te doen, opdat te Alkmaar op nieuw goederen kunnen worden In- en uitgeklaard. Men zal zich in deze nogmaals tot de N.S. wenden. Een Bchrijven van de Kamer te Leeuwarden, gericht aan de Min. v. Waterstaat, waarin wordt verzocht de toegelaten maxima voor wieldruk en voertuigbreedte op d© B.-wegen te verhogen, werd voor kennisgeviug aangenomen, evenals een adres van de Ver. v. d. Graanhandel „De Wie- ringermeer" te Mlddenmeer, waar bij de medewerking der Kamer werd verzocht om te bevorderen, dat de TBC-vrije veemarkt te Hoorn op 'n andere dag dan Woensdag zal wor den gehouden. De lieer A. Otter hield een Inleiding over de voorgenomen verhoging van de accijns op het gedistilleerd. De Tweede Kamer zal verzocht worden om eerst het bedrijfsleven over deze zaak te horen. Mr. C. P. Eecen sprak over de onhoudbare verkeersopstop pingen bij de ponten aan de Hembrug en Velsen. Hoewel was toegezegd, dat er tussen 12 en 3 uur drie ponten zou den varen, is hier tot heden nog niets van terecht gekomen. Er werd dan ook ernstig over geklaagd. Men wil zich wederom tot de prov. wa terstaat wenden. Een mededeling van de secretaris De officier van justitie bij de Arn hemse Arrondissementsrechtbank els te gisteren 12 maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, tegen de 26-jarige gehuwde vrouw W. J. W. uit Nijmegen. In de nacht van 18 op ,19 October van het vorig jaar had zij haar pas geboren baby in een tafelkleed gewik keld en In de tuin tussen strniksn verborgen, waardoor het kind is ge storven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende nood- regellng kinderbijslag kleine zelf standigen. Een dergelijke tijdelijke noodregeling zal echter niet in de weg mogen staan aan de definitief te treffen voorziening. Daartoe dient zij gebonden te zijn aan een betrek kelijk lage inkomensgrens, terwijl ook de uitkeringsbedragen dienen te liggen onder die, welke een definitie ve 1 erzekeringsregeling zal bieden. Evenals deze zal zij voorts dienen uit te gaan van 'n uitkering, aanvangende de bij het derde kind. Bij het bepalen van de hoogte van de inkomensgrens, beneden welke 'li zelfstandige aanspraak kan maken op kinderbijslag, is de regering er van uitgegaan, dat een grens van f2000 per jaar voor een gezin met 3 kinderen in het algemeen redelijk Is te achten. Het stellen van een iukomengrens voor de toekenning van kinderbij slag brengt noodwendig met zich mo de deze grens te doen wisselen met het kindertal. Is het in de gedachter- gang van de regering gemotiveerd 'n zelfstandige met drie kinderen, die een inkomen heeft van f2100, niet voor kinderbijslag van overheids wege in aanmerking te doen komen, zodra dit kindertal stijgt, komt deze zelfstandige financieel in dezelfde om standigheden te verkeren als een zelfstandige met een inkomen van f2000 per jaar. Daarom wordt voor gesteld de inkomensgrens per kind met f100 per jaar te doen oplopen en in overeenstemming met deze oplo pende grens de kinderbijslag niet van het derde kind, doch telkens van '11 volgend kind af te verstrekken. Het bedrag van de kinderbijslag is in de eerste plaats gebonden aan de financiële grenzen, welke de toestand van *8 Rijks schatkist stelt. Daar naast moet in het oog worden gehou den, dat een definitieve regeling ook voor hen, die thans een uitkering krachtens de noodregeling ontvangen maar dan althans ten dele aan de kosten der regeling zullen moeten medebetalen, aantrekkelijk moet blij ven. Op grond van deze overwegingen is de regering van oordeel, dat de be dragen van de toe te kennen kinder bijslagen gesteld dienen te worden op de helft van het bedrag, dat nn de loonarbeider aan kinderbijslag ontvangt. In bijgaand ontwerp van wet Is het bedrag van de kinderbij slag daarom bepaald op i'0.23 voor het derde en f0.28 voor de volgende kinderen. In het kader van de komende her ziening der sociale verzekering zou het ogenschijnlijk In de lijn der ont wikkeling liggen, indien de uitvoe ring van de onderhavige kindevbijslag regeling voor zelfstaudigen zou wor den opgedragen aan de bedrijfsvere nigingen, die straks ook de uitslui tende uitvoerders zullen zijn van de kinerbijslagregeling voor de loonar beiders. De voorgestelde noodrege ling echter leent zich bezwaarlijk voor zulk een bedrijfsgewijze uitvoe ring. De raden van Arbeid zijn regionaal georganiseerd en hebben bovendien bij de uitvoering der noodwet ou derdomsvoorziening met inkomenson. derzoeken belangrijke ervaring opge daan. Het wil de ministers van so ciale zaken en van financiën voor komen, dat het aanbeveling verdient de uitvoering der noodkiuderhijslau- regeling voor zelfstandigen aan de Ra den van Arbeid op te dragen. Bij het invoeren van de definitieve verzeke ringsregeling zal het echter naar het zich thans laat aanzien, aangewezen zijn de nieuwe bedrijfsverenigingen met de uitvoering dier regeling te be- lasten. Aangezien juiste gegevens over de inkomsten der zelfstandigen ontbre ken. is niet met nauwkeurigheid te berekenen, welk bedrag met de voor gestelde noodregeling gemoeid zal zijn. De kosten van een kinderbijslig regeling met uitkeringen, gelijk aan de helft van die voor de loonarbei ders en welke alle zelfstandigen zon omvatten, zouden, Indien de kinder bijslag verstrekt werd van het eerste kind beneden de leeftijd van 16 jaar af, ongeveer 65 a 70 millioen gulden per jaar belopen. Werd de uitkering verstrekt van het derde kind heneden de leeftijd van 16 jaar af, dan zouden de kosten ongeveer 22 a 25 millioen gulden per jaar bedragen. Op grond van deze gegevens en van een schatting der inkomensgroepen onder de zelfstandigen kan worden aangenomen, dat de kosten, verbon den aan de voorgestelde regeling, welke nitgaat van een inkomensgrens van f2000 per jaar, een hedrae van 15 millioen gulden per jaar niet te hoven zullen gaan. Het laat zich aanzien, dat met de totstandkoming en de voorbereiding van de invoering ener zodanige re geling een drietal jaren gemoeid zal zijn. In verband hiermede is de wer king der onderhavige noodregeling beperkt tot een tijdsduur van ten hoogste drie jaren. Het streven van de ministers zal er nochthans op ge richt zijn de definitieve regeling op korter termijn tot stand te doen ko men. In de streek vau Winnipeg, waar het peil van de Redrivier drie meter hoger dan normaal staat en nog voortdurend stijgt, zijn thans reeds 25000 daklozen. De evacuatie van al le burgers, die tussen Winnipeg en de Amerikaanse grens langs de oe ver van de rivier wonen, wordt >oort gezet. De aankomst van duizenden vluch telingen op de hoogten rondom Win nipeg heeft een nijpend probleem in het leven geroepen en de overheid stelt alles in het werk om de wo ning- en voedselproblemen op te los sen. Meer dan 3000 soldaten helpen de burgers de grootste ramp in de ge schiedenis van het land te bestrij den Zij vullen zandzakjes. die uit het gehele land worden toegezonden. Hoewel verwacht wordt, dat het water nog minstens 50 cm. zal stij gen. acht men het niet waaarschijn- lijk, dat het centrum van Winnipeg gevaar zal lopen. De autoriteiten hebben aanbevolen, dat zoveel mogelijk vrouwen en kin deren Winnipeg onmiddellijk verla ten. Zeventien personen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden door overstromingen in de Ameri kaanse staten Noord-Dakota, Minne sota en Nebraska. Duizenden hecta ren staan onder water. In Nebraska werden bijna alle slachtoffers op straat overvallen. Drie passagiers van een" bus, die van Nebraska City op weg was naar Lin coln, konden zich het leven redden door zich aan boomtakken vast te grijpen, toen de bus onder water ver dween. De gouverneur van Noord-Da kota heeft opdracht gegeven met vliegtuigen voer uit te werpen voor het vee op door het water geïsoleer de plaatsen. over het onderzoek der Kamer te Ara sterdam naar de verkeersregeling bij het Tolhuis en de Meeuwenlaan te Amsterdam, dit in verband met de klachten van de buspassagiers uit Purmerend werd voor kennisgeving aanvaard. De Kamer te Amsterdam verzond een adres over de omzetbelasting. De heer J. Banning hield een pleidooi voor het uitdiepen van de haven te Edam. Dit zal nader onderzocht wor den. Na afloop werd een excursie gehou den naar enkele Industriën in Edam, n.1. naar de Keramische fabriek Fris en de Metaalwarenfabriek N'ohol. Deze dag betekende voor de leden der Kamer tevens een uitstapje en een afwijken van de gewone regel om in Alkmaar te vergaderen. De Europese beweging, waarvan Winsten Churchill, Paul Spaak en 41- cide de Gasperi gezamenlijk voorzit ter zijn, heeft een resolutie opgesteld, waarin om een ingrijpende hervor ming van het statuut van de raad ^an Europa verzocht wordt. De Europese beweging is van me ning. dat het comité van ministers, verlamd door het veto-recht, alle kwesties naar de deskundigen heeft doorgezonden, waarna er niets meer van is gehoord. De beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de raad van Eu ropa onverwijld in de parlementen van de deelnemende landen zullen worden besproken en dat de organi satie voor Europese economische sa menwerking en alle andere bestaande organen voor Europese samenwer king onder gezag van de raad vin Europa zullen worden geplaatst. De eerste cursus van 5 weken voor militairen uit zeven der bij het Atlan tisch pact aangesloten landen Is le Eschwege (Hessen) begonnen. 1600 man zullen door liet Amerikaanse le ger aldaar worden opgeleid in het omgaan en onderhoud van de Ameri kaanse wapens, die deze landen ont vangen. Bij de eerste cursisten be vindt zich één Nederlander. Veel wapenen op komst In welingelichte ambtelijke kringen te Washington wordt verklaard, dat deze maand nieuwe schepen met wa pens voor Italië, Frankrijk. België Nederland en Denemarken uit de Ver. Staten zullen vertrekken. Engeland krijgt nog een aantal bommenwer pers van het type B—29. die zullen worden overgevlogen. De schepen ver trekken binnen enkele dagen. Een zending wapens voor Noorwegen is stomende. De ambtenaren verklaarden, dat het Amerikaanse wapenprogram „nu in volle gang" is. BONDSELFTAL WON MET 1—0 Het Nederlands bondselftal heeft ln het Olympisch Stadion de wedstrijd tegen Leeds United met 1—0 gewon nen, een stand die reeds bij de rust was verkregen. Denen op bezoek Ruim 30 Deense landbouwers, le den van een landbouworganisatie uit Bibro (Jutland) bezochten „het land der duizend eilanden". De boottocht, onder geleide van de heer K. Zeeman voorz der VW. had hun allen zeer voldaan. Uit een gesprek met de heer Jensen hun leider, bleek, dat zij enige gro te landbouwbedrijven hadden bezocht in de provincie Groningen en ook de Zu'vel-industrie „Frico" te Leeu warden. De heer Jensen uitte zijn gro te bewondering over de modernise ring van de Nederlandse bedrijven tractoren in de landbouw, enz. en prees de snelle reorganisatie van de industrie. Hoogst voldaan over het tot dusver genotene vertrok het ge zelschap in hun fraaie bus naar Am sterdam, vanwaar zij morgen, na een bezoek aan Arnhem - via Delden tn Zeveuaar „huistoe" gaan. De koffie werd gebruikt in Hotel Welgelegen, waar de start en eindpunt van de rondvaart was. OPIUMSMOKKELAAR AANGEHOU- De douane-recherche te Rotterdam heeft Dinsdagmiddag de 21-jarige Chinese leerling kwartiermeester T. C. C. aangehouden, die in het bezit was van drie pond ruwe opium. De Chinees was met een tanker, die in de eerste petroleumhaven lag, in Rot terdam aangekomen. Hij is aan de politie overgegeven cn in het hoofd bureau opgesloten. Voor de Zondag Fris waait de wind; fris en vrolijk, want hij ontmoet, waar hij voorbij snelt en wat hij aanraakt, overal blijdschap en bloei. Hij speelt met de frisse bladen, het jonge lentegroen, met de jeugd van tuinen en bossen. Hij streelt de bloeiende kastanjes en doet zijn volle waaiers luchthartig heen en weer zwieren. De geurige se ringen schudden en lachen als bij er langs ijlt en de gouden regens openen zich, om er bij te zijn. Waar hij heen snelt, wat hij aanraakt, het lacht in de zon de glinsterende popelblade ren, de duizende madeliefjes op het veld. het bouwland met zijn glanzend graan, de pannen der boerenwonin gen, de toppen van de bronzen den nen, en ver, ver weg, het ruime ver schiet met zijn zonnige hoogten en zijn zonnige nevelen, het lacht alles de frisse wind tegen wiens adem er over gaat als een zegen en 'n verfris sing van boven. Een met de harsige, kruiige geuren van het dennenbos waait hij ons do eenvoudige muziek van de dorpskerk tegen. Eentonig klinkt ze en doemt van verre, eentonig als de wind, in geregelde maatslag zachtjes uit de stilte oprijzend en zachtjes in de stilte wegvloeiend, komend en gaand, aan- en weggolvend. Het geluid dreunt door de lucht, het golft over huizen en akkers, het luidt een klokje in de harten van de mensen. Het klinkt in de najaarsmorgen door het bleke groen en de beroofde takken 20 kla gend. zo diep weemoedig. Het klinkt over de sneeuw, als het gelui van een doodsklok over een graf. De sombere klok houdt op, de sneeuw valt; is het leven uit? Maar hoor, op deze heerlijke zo mermorgen klinkt diezelfde klok zo vrolijk. Misschien heeft de man die aan het touw trekt wel een magische invloed op de klepel. Maar zeker heeft dat ons hart! Met de geuren van het woud waaien de kerktorens ons goede gedachten toe. Zij dragen die verder en verder en openen er onze harten mee. Zij voe ren een geest mee, die als een frisse adem over ons leven gaat, die ons doet bloeien, die *t doet zomeren in ons. „Durf te leven!" zo schijnen zij te roepen met volhardend dreunen, totdat het ook dreunt daar binnen in ons: durf te leven, moedig, fris, on schuldig en goed: durf te leven en breng te voorschijn wat gij kunt. wat er in u is. Durf te leven voor het hoogste enbeste, voor uw God en uw naaste, ongedwongen en vroom!"* En alles in ons lacht de frisse adem tegen van Gods geest, die als een zegen van boven over ons en door ons heengaat. NIET OP DE HOOGTE Het blad Tokio Sjimboen meldt, dat 30 Japanners zich, bijna 6 jaar na het eind van de oorlog, nog steeds schuil houden op eer. klein eiland In de buurt van Saipan (Marianen). Fa milieleden ln Japan zouden de .ver zetslieden" geschreven hebben, dat de toestand thans veranderd was en zij zich moesten overgeven. Met het oog op de voorjaarsma noeuvres van het Britse Rijnleger, - die komend weekeinde in de streek vau Uelzen beginnen, hebben de boe ren langs de wegen horden geplaatst met het verzoek aan de Britse solda ten, de akkers niet te beschadigen.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1