Jkmaaidei' N.-HOLLANDSE 'PERS 1945 Mijnramp brengt nationale rouw in België Firefly scheerde over huizen en boorde zich in de grond Jeugd van een Italiaanse stad imiteerde wilde westen ét JAARGANG No. MAANDAG 15 MEF 1950 ülir»v« Stichting JL)e Vrfle Alkmaarder* Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Aftm^ Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbet. Advertenties 14 et p. mim, familieberichten 18 cent Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteuri J. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht I Tel K 220O397I Groot deel van Winnipeg onder water Tengevolge der overstromingen is nog slechts een van de 11 bruggen, die Winnipeg met St. Boniface en de voorsteden verbindt geheel begaan baar. Tier bruggen mogen alleen voor het belangrijkste verkeer ge bruikt worden. Vrachtauto's met manschappen en zandzakken om de gaten in de dijkeu te dichten moeten lange omwegen ma ken. In de nog niet overstroomde voorsteden worden de stations van trein en bus bestormd door perso nen. die uit het gebied van de Red- rivier villen vluchten. Minstens oen achtste van het stadgebied staat al onder water, terwijl de rivieren nog wassen. Het peil vfin de rivieren, het hoogst sinds 1832 is de laatste 24 uur weer 15 cm. gestegen. Op Dinsdag 16 Mei a.s. hopen Tjai- ling Wiersma en Antje Wiersma-de Jong te Egn wierum hun 65-jarige echtvereniging te vieren. Tenminste 41 mannen in mijn te Henegouwen gedood Boor een mijngasonlploffing in schacht nr. 6 van de steenioolm'-u Ta- riemont-Bascon;» nabij Charleroi zJjn ten minste 41 personen gedood, ge wond oi vermist. Belgische regeringsfunctionarissen, die zich in allerijl naar de plaats van de ramp hebben begeven, verklaarden: „Het is een dag van natio nale rouw". Gisteravond waren reeds 28 lijken naar de oppervlakte gebracht. Vier mijnwerkers, die gewond waren, konden worden gered, doch een van hen overleed later nog in het ziekenhuis* Ook zijn verscheidene buitenlanders gedood Volgens de mijnfunctlonarissen is er geen hoop voor de 12 man, die nog op 500 meter diepte opgesloten zijn. Reddingsploegen lossen elkaar af bij hun pogingen om hun kame- raden naar boven te brengen. Twee liftkooien gaan voortdurend heer. en weer naar de gang, waarin de ontploffing zich heeft voorgedaan Onder de tien doden, die uit het naburige dorpje Pieton komen, zijn een vader, zijn 14-jarige zoon en zijn 3S-jarige schoonzoon. Ook bevinden zich onder de ioden 4 Oekrainse out heemden, 1 Italiaan, 1 voormalige Duitse krijgsgevangene en 2 Poolse mijnwerkers. Ook functionarissen van het B.^1- giehe Roode Kruis zijn naar de mijn vertrokken. Op 10 meter van de schacht 's H een der kantoren een lijkenhuis ingericht, waarheen we nende vrouwen dooi do politie wei den geleid om haar bloedverwanten te identificeren In het nabijgelegen mijnwerkers dorpje Piston luiden de kerkklok ken en in de straat bespreken groe- per mensen de ergste mijnramp, die de laatste 20 jaar in België is voor gekomen. Iy reddingsploegen moeten werken in een bijna ondraaglijke hitte. Nog steeds ontsnapt mijn gas met zoda nig geweld,' dat. de luchtdichte schot ten van de schacht gesloten moesten worden. Men vreest voor een nieuwe ontploffing. De mijn van Mariemont Maseoup. waar de ramp zich heeft voorgedaan bevindt zich op een afgelegen tes- rein aan de grens -van de gemeente Trazegnies en Pieton. Over de wegen in de buurt is thans een druk ver keer van Ambulances, auto's van 'de mijningenieurs en vrachtwagens met matrassen én lijkkisten. Hij liet glazenmaker komen Toeschouwers renden in paniek uit een klein cafe te Rijssel toen een vrouw een ruit verbrijzelde van de glazen kist, waarin zich de 41-jarl- ge fakir Marindah Burmnnh bevindt. In gezelschap van 80 kronkelende ad ders. De fakir doet, gelegen op glas- schreven, een poging om het wereld- Tecord vasten te breken. Hij begon hiermede op 4 Mei. Inmiddels zijn 30 van de 110 slangen, die met hem in de kist werden opgesloten, bezwe ken. De fakir maakt het nog goed. Gisteren echter kreeg een vrouw het op haar zenuwen toen zij zag hoe de fakir zich de hongerige adders van het lijf hield. Zij liet haar zwa re, met koper beslagen handtasje, op de kist vallen waardoor een ruit ver brijzeld werd. De omstanders zetten het op een lopen. Maar de fakir hield het hoofd koel. Hij hield zijn slan gen in toom en liet een glazenma ker komen. Circus ontkwam uit de Sowiet Unie De circusdirecteur Gustav Brum- bach Is er in geslaagd met drie oli fanten en vrijwel zijn gehele circus boedel „Zwart" over de grens der Sowjet-zone bij Helmstedt te komen. Behalve zijn drie olifanten leidde Brjimbach acht beren, 35 paarden en een tijger over do grens. Ook de cir custent en de tot het bedrijf beho rende wagens kwamen heelhuids over Grumbach besloot tot zijn verhuizing naar het westen toen zijn circus dooi de staat dreigde overgenomen tc worden. Het transport heeft 5 maan den geduurd en Grumbachs circus be gint thans een tournee door West- Duitsland in Helmstedt, aan de grens van de Sowjet-zone. INWISSELING BANKBILJETTEN' TAN TIEN EN HONDERD IIIJLDEN In tegenstelling met de lopende geruchten deelt de PTT mede, dat de Inwisseling der, per 1 Juni waar deloos w-ordende bankbiljetten van f10 en f100, niet op de postkantoren Ikan geschieden. Tot dezo inwisseling zijn uitslui tend aangewezen: de Nederlandse Bank, met haar Bijbank te Rotter dam, haar agentschappen en haar correspondentschappen. Een Frans kerkhof te Kapelle Op 16 Mei a.s. zal in Kapelle in Zee land de Algemene Franse Begraaf plaats officieel geopend worden. Het stoffelijk overschot van 234 in de strijd tegen de Duitsers in ons land gesneuvelde Franse militairen is door de zorg van de Nederlandse regering naar dit kerkhof overgebracht. Op initiatief van de Franse I-Ierdenkings commissie, het ..Souvenir Francaise" is cp de begraafplaats een monument opgericht. Op dit monument zijn de namen van alle In ons land gevallen Franse militairen aangebracht. Gedode, piloot moest worden uitgegraven Gistermorgen is nabij Haarlem e- ven voor half elf een vliegtuig neer gestort. Het neergestorte vliegtuig is een militair lesvliegtuig en is terecht ge komen op een weilandje achter de v« Hogeudorpstraat te Haarlem. Men neemt aan, dat de inzittende(n) Tan het neergestorte militaire vlieg tuig is (zijn) omgekomen. Het vlieg tuig is met grote kracht neergeko men en bet voorste deel Is bij de val ver in de grond gedrongen. Gistermorgen om half elf, zo lui den de meer uitvoerige hevichten, is een Firefly van de marine lucht vaartdienst op een weiland midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaartkwartier neergestort. Het toe stel sloeg een krater van vier me ter diepte in de grond en de wrak stukken werden over een afstand van honderden meters in de omtrek ver spreid. Ooggetuigen verklaarden, dat het toestel „loopings" maakte op ge ringe hoogte loven de stad en tijdens een van deze loopings kon het blijk baar niet meer tijdig recht komen. De bewoners van de van Hogen- ('orpsstraat tegenover de Eindenhout tennisbanen zijn bij het vliegtuigon geluk aan een grote ramp ontsnaDt. Het toestel stortte namelijk nog geen honderd meter van de bebouwde kom neer op een opgespoten land. De verklaringen van de ooggetui gen lopen nogal uiteen. Enige hunner verklaarden, dat het toestel boven Haarlem in de nabijheid van de Leid sevaart in een vrille geraakte. De pi loot zou echter kans gezien hebben op honderd moter boven de grond zijn toestel weer recht te krijgen. Op dat ongeblik had hij zijn landings gestel dus uitgeklapt. Hij poogde daarop zijn toestel weer op te trek ken, hetgeen aanvankelijk scheen te gelukken. Plotseling echter stortte het met de neus naar beneden neer. Daar de Firefly op het opgespoten land terechtkwam hoorde men prac- tisch geen klap. Een van de wielen van het landingsgestel werd 500 m. verder in een bosje gevonden. De staart van het toestel werd niet ver weggeslingerd en ligt onmiddellijk aan de rand van de kuil, waarin zien de neus van het toestel heeft ge boord. Onmiddellijk na liet ongeluk snelden omwonenden toe. Men begreep da delijk, dat er voor de inzittenden van het toestel geen hoop meer was. De pastoor Roelvink uit Lisse, die met een auto op de wagenweg reed. spoedde zich naar de plaats van het ongeval, waar hij de absolutie gaf gekomen piloot is gistermiddag uit- gegvaven en geborgen. Pe gemeenteraad van liet Noord-Italiaanse plaatsje Rovigo heeft be paald, «lat er „nimmer meer" populaire nitgavcn van boeken over het Amerikaanse „wilde westen" aan de jengd van Rovigo mogen worden verkocht. Bit verbod is een gevolg van de oorlog, welke vijftig Ro- gaansc schoolkinderen, na het lezen van verhalen over de strijd tas sen blanken en roodhuiden in de Verenigde Staten, luidden verklaard aan het dorp Arena Polesine. Strijd duurde een volle dag! Na het verklaren van de krijg volgden de kinderen, beschilderd en met veren getooid „het oorlogspad", onder het uitstoten van een woest gehuil en zwaaiend met vlijmscherpe ..lomahawsk" Inwoners van Argua Poiesine werden door „in hinderlaag liggende kinderen met scherpe punt- pijlen beschoten. Het eerste „slachtoffer" was de ondei-wijzeres van de plaatselijks school die door de „krijgers" onder een wild gehuil, in haar eigen leslo kaal werd vastgebonden, waarna zij het onvrijwillige middelpunt vormde van een „krijgsdans." Doch een jongen, die was „gevan gen genomen" en aan een boom ga bonden, werd het eerste werkelijke slachtoffer. Hij werd door een pijl in de zijde getroffen. Hierop rukto de gehele, vier man sterke, plaatselijke politiemacht uit en hond manmoedig de strijd met de „invallers" aan welke de gehele dag duurde. Een aantal kinderen wist met een pijl de band van een Conservatieve winst bij „kleine verkiezingen in Engeland Duidelijke zwaai Watersnood in Turkije Tengevolge van zware regenval zijn in Turkije rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor, volgens radio Ankara, twee personen zijn ge dood en vijf anderen gewond. In het district van Tsjakmak, in midden-A- ratolië, zijn 38 huizen vernietigd en 86 schadigd. Het Rode Kruis heeft met spoed le vensmiddelen en tenten naar het ge teisterde gebied gezonden. Militai ren zijn bezig de geisoleerde bevol king in veiligheid te brengen. SOVJETGELEERDEN OP ZOEK NAAR EEN VERZONKEN STAD De expeditio van de Sowjet Acede mie van Wetenschappen zal dit jaar onderzoekingen instellen naar een oude stad, waarvan men aanneemt dat zij zich bevindt op de bodem van de Kaspische zee bij de Delta van de rivier de Knra, aldus een te Londen ontvangen mededeling van Tass. Pro fessor B. A. Apollof heeft onlangs op de zeebodem verschillende stenen huizen aangetroffen, die vermoedelijk moer dan 1000 jaar oud zijn. naar rechts De conservatieven hefülTen een gro te winst behaald bij de „kleine al gemene verkiezingen" in Engeland voor de plaatselijke raden. De helft van de uitslagen is nu bekend. In 174 van de 378 provinciale district-.-n in Engeland en Wales boekten de con servatieven 78 overwinning en 24 verliezen tegen Labour 40 gewonnen en 59 verloren. Do liberalen hebben zeven zetels gewonnen en 14 verlo ren. De onat'hankelijken 25 gewonnen en 53 verloren. Meer dan drie vierde gedeelte van de uitslagen voor de In Groot-Brit- lanië gehouden verkiezingen voor plaatselijke raden is thans bekend, In Engeland en Wales moesten 378 nieuwe raadsleden worden herkozen waarvan er thans 340 zijn aangewe zen. De conservatieven wonnen 248 raads zetels en verloren er 55. De socialis ten wonnen 110 zetels, doch verloren er 184. De liberalen bezetten 15 nieuwe ze tels, doch verloren 31 oude. Tenslot te wonnen de candidaten van onaf hankelijke partijen 49 zetels, doch verloren er 152. Niettegenstaande de aanzienlijke wijzigingen in de bezetting der zete.s zijn de veranderingen in de daadwer kelijke politiecontrole van de plaat selijke raden niet groot. Uit de definitieve uitslagen van de op 6 Mei in Tasinanie gehouden ver kiezingen blijkt, dat de labourpartij. die daar reeds 16 jaar lang de leiding heeft, deze heeft behouden. De zetel verdeling is als volgt: Labour 15 zetels, liberalen 14 zetels, onafbankelijken 1 zetel. Waarnemers verwachten, dat het eno partijloze lid. W. G. Wedd, het voorzitterschap zal aanvaarden, daar hij ..samenwerking met alle partijen heeft aangeboden" Volgens min.-pres. Robert Cosgro- ve betekent de uitslag van de ver kiezing een uiting van vertrouwen iD de regering. Op het moment, dat nog slechts 12 raadszefels toegewezen moesten wor den, luidde de uitslag als volgt: Conservatieven whist 276 verlies 65: labour w. 123 v. 205. onafhankelij- ken w. 57 v. 164 communisten w. 0 v. O. Twee doden bij een vechtpartij Donderdagavond ong. half twaalf ontstond in cafe Smeets te Leyen- broek-Sittard, gelegen aan de Heer- lcnerwcg een hooglopende ruzie, die al spoedig in een ware veldslag out aarde, waarbij van messen gebruikt gemaakt werd cn ook een serie scho ten uit een revolver gelost worden. De kastelein vluchtte achter zijn tap kast vandaan en waarschuwde tele fonisch de politie. Toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee do den de gebr. Basili, een uit Xoord- Brabant en een uit Zuid-Holland, woonwagenbewoners en ingeschreven in het centraal bevolkingsregister. Verder was de 85-jarige Hart uit Leyenbroek levensgevaarlijk gewond en ook zekere Marx, uit Sittard een broer van deze laatste bleek licht gewond te zijn. De overige leden van het gezelschap, dat bestond uit acht mannen en een vrouw, waren met de beide auto's, waarmede zij ong. 8 uur in de avond arriveerden, en die de letters I1X en N droegen, er tus senuit gegaan. De politie stelt een uk gebreid onderzoek in en is overge gaan tot arrestatie van verschillen de personen. Ook de beide auto's zijn in beslag genomen. autobus lek te schieten. De beangste passagiers werden met Indiaanse martelingen bedreigd, terwijl de be stuurder van de bus gedwongen werd zijn route te wijzigen. Uiteindelijk slaagde de politie erin de „roodhui den" te overmannen te ontwapenen en naar hun „wigwams" terug te geleiden waar de ouders het laatste woord spraken. De politie beëindigde haar onge kend drukke dagtaak met een „inval" in een grot huiten het dorp. waar zij een „totempaal" zorgvuldig vervaar dlgde „martelwerktuigen" en ..vre despijpen" aantrof. Het geheel word aan de vlammen prijs gegeven. Belgische gangsters (na wilde jacht) in de val Na opgejaagd te zijn in geheel België en zelfs Noord-Frankrijk, zijn de twee Antwerpse hendeleden Mul der en Beeckmans in de val gelopen. Zij waren reeds verscheidene malen op heterdaad betrapt bij roofoverval len. doch. zij wisten tot nu toe steeds uit de greep der politie te blijven Mulder en Beeckmans hadden hun intrek genomen in een onbewoonde villa in het Zoute. De politie, gewaar schuwd. door de echtgenote van de directeur van een verhuurkantoor, omsingelde de villa doch de gangsters konden na een vuurgevecht, waarbij een der agenten wevd gewond, ont komen. Mulder vluchtte in de rich ting van Knokke, doch kon hier enke le uren later, na. een klopjacht in de bossen, overmeesterd worden. Hij werd hierbij door verscheidene scho ten gewond. Beekemans was er met een taxi van door gegaan. Leden van de rijks wacht gaven de chauffeur een teken om te stoppen, doch deze werd door Beeckmans onder bedreiging met diens pistool gedwongen vol gas *-e geven. De rijkswachters opende hier op het vuur met handmitrailleurs. waarbij zowel de chauffeur als het bendelid werden gewond. Valse munlersbende in V.S. gepakt De Amerikaanse minister van fi nanciën, John Suyder, heeft bekend gemaakt, dat agenten van de Ame rikaanse geheime dienst een van de grootste valse muntersbenden in de Amerikaanse geschiedenis hebben op gerold. Er waren minstens 10 perso nen gearresteerd, terwijl 64 personen vastgehouden werden voor een ver hoor. De chef van de geheime dienst, Baughman, verklaarde, dat de orga nisatie voor een bedrag van 500.000 dollar aan Canadese bankbiljetten en voor eenzelfde bedrag aan Ameri kaans geld had vervaardigd. Onge veer 45.000 dollar nagemaakt Ame rikaans geld, hoofdzakelijk briefjes van 10 en 20 dollar, was voor de ontdekking van het complot uitge geven. Vals geld voor een bedrag van 280.000 was in beslag genomen. Ander vals bankpapier zou zich nog in handen van „circulateurs" kun nen bevinden. Volgens Baughman zijn de leiders van het complot twee personen uit Buffalo: Anthony Iraci en Samuel Salli. Zij werden op 18 A- prli in Buffalo gearresteerd. Een zwaluw LIET IS inderdaad onomstotelijk, 4 dat een zwaluw nog geen zomer maakt. We hebben het in de achter ons liggende maanden kunnen consta teren. De eerste zwaluw werd hall Maart geconstateerd, de zomer heeft tot dus verre nog op zich laten wach ten. Feit is echter, dat de zomer op de komst van de eerste zwaluw volgt Moeten we het voorstel van dc Franse minister van buitenlandse za ken, Schuman beschouwen als ecu eerste zwaluw? Op het gebied van de internationa le politiek hebben we de laatste ja ren weinig anders gehad dan onaan gename dingen. De ene teleurstelling volgde op de andere en de spanning is vooral in de laatste maanden nog weer aanzienlijk toegenomen. Zal het Franse voorstel, om de Franse en de Duitse zware industrie tot een in dustrie onder gemeenschappelijk toe zicht te laten samensmelten, waaraan ook andere landen zullen kunnen deelnemen, die spanning doen vermin deren. Wij geloven het niet. We geloven dat het in Europa zelf een zuiverder atmosfeer zal scheppen, maar de span ning zit hem op het ogenblik niet in Europa. Met de val van Hitier is de haard van spanningen en onlusten ver plaatst naar het Oosten. Niet meer de tegenstelling Duitsland de rest van Europa veroorzaak spanning. In de plaats daarvan is gekomen de tegen stelling RuslandAmerika. En Euro pa is van zijn voetstuk getuimeld. Ge degradeerd tot een verzameling van volken, waarmee de grote broers niet erg veel rekening behoeven te hou den. Bezien we het zo. dan zouden we geneigd zijn de veronderstelling te uiten, dat het Franse voorstel de spanning eerder nog zal doen toene men. Een verenigd Europa kan onder de tegenwoordige omstandigheden Rusland alleen maar onaangenaam zijn. Des te groter de verdeeldheid in ons werelddeel, des te groter de invloed van de Russen. En toch begroeten we het Franse initiatief met vreugde. Niet omdat we behoefte hebben aan toenemende span ning. Maar wel, omdat we het beschou wen als een belangrijke schrede op de weg, die leidt naar een verenigd Euro pa, daaronder dan voorlopig te ver staan een eWst Europa. Indien, wat we nog moeten zien, dit voorstel werkelijkheid wordt, is de eeuwenoude vijandigheid tussen Frankrijk en Duitsland niet meer on overkoombaar. Dan krijgen beide vol ken gemeenschappelijke belangen en die belangen zullen niet zo gemakke lijk verstoord worden. Maar boven dien zullen meerdere landen tot het plan kunnen toetreden. De internatio nale controle zal de vrede sterk in de hand werken. De mogelijkheid, dat West Europa, laten we hopen binnen afzienbare tijd Europa weer iets te betekenen heeft, neemt er sterk door toe. Wij snakken daar naar. Niet om dat wij nu chauvinistische Europea nen zouden zijn geworden, die in het spelen van een rol een groot genoe gen scheppen. Maar wel. omdat we ho pen, dat de West Europese beschaving zelfstandig blijft. Dat ze niet Verame rikaniseert. Maar dat ze ook niet door het Slavische ras wordt weggevaagd. Het Franse plan is nog slechts een zwaluw. Er zullen er nog meerdere moeten komen, alvorens we van zo mer kunnen spreken. We zullen b.v. meer moeten weten over de nationali satie, die aan de internationalisatie vooraf dient te gaan. Maar toch zijn we verheugd, dat we na een zo lange periode van somberheid, een voorbo de van de zomer hebben gezien.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1